Урок позакласного читання (6 клас)

«Портрет А. І. Приставкина»

розробила: вчитель російської мови та

літератури МОБУ ЗОШ

с. Жовтневе Попова Е. І.

цілі:

освітні:

1) знайомство з життям і творчістю письменника другої половини 20 століття А. І. Приставкина;

2) навчання роботі з текстом

Розвиваючі:

1) розвиток зв'язного монологічного мовлення учнів, логічного мислення і творчих здібностей;

2) розвиток навички виразного читання

виховні:

1) формування вміння коректно і доказово обгрунтовувати свою точку зору;

2) виховання інтересу до мови художньої літератури, творчості Анатолія Ігнатовича Приставкина.

Обладнання уроку: портрети А. І. Приставкина, мультимедійна презентація, тексти творів, матеріал для повідомлень.

Підручник: «Література. 6 клас »під ред. О. В. Кубасовим (після вивчення розділу «Ніхто не забутий, ніщо не забуте»)

Хід уроку:

I. Вступне слово вчителя

Добрий день, хлопці! Сьогодні на уроці ми познайомимося з біографією та творчістю письменника 20 століття Анатолія Ігнатовича Приставкина. Я думаю, що його ім'я відоме не всім вам. Чи так це? Добре, тоді починаємо ... (Учитель або підготовлений учень читає розповідь А. Приставкина «Портрет батька»)

Яке враження справив на вас розповідь?

Як ви думаєте, автобіографічне цей твір?

Спробуємо це з'ясувати.

Сьогодні на уроці мені допомагатимуть Біограф і Літературознавець. Вони будуть намагатися докладно розповісти про життя і творчість відомого письменника А. І. Приставкина. А завдання інших хлопців полягає в наступному: на столах знаходиться «Літопис життя і творчості А. І. Приставкина», другу частину якої доведеться заповнювати по ходу уроку. Не забувайте також про те, що в робочих зошитах необхідно записувати слова, які будуть важливими для характеристики письменника А. Приставкина і його творчості.

II. Виступ біографії і літературознавець

біограф: Приставкин Анатолій Ігнатович народився 17 жовтня 1931 року в робітничій сім'ї. Під час війни він залишився сиротою (мати померла від туберкульозу, батько був на фронті), виховувався в дитячому будинку, навчався в ремісничому училищі. Трудитися почав з 12 років.

літературознавець: Після війни став брати участь у самодіяльності, почав писати вірші - незабаром вони були опубліковані в газеті.

біограф: У 1952 році він закінчив Московський авіаційний технікум. Працював електриком, радистом, приладником. Після служби в армії Приставкін вступив до Літературного інституту ім. А. М. Горького, де займався в семінарі Льва Ошанина і закінчив його в 1959 році.

літературознавець: У 1958 році Анатолій Ігнатович дебютував як прозаїк: в журналі «Юність» був надрукований цикл оповідань «Військове дитинство». На будівництві Братської ГЕС він став кореспондентом «Літературної газети», одночасно працюючи в бригаді бетонників. З 1981 року викладав в Літературному інституті, вів семінар прози; був доцентом кафедри літературної майстерності.

літературознавець: У ці роки він написав документальні повісті «Мої сучасники» (1959); «Багаття в тайзі» (1964); «Країна Лепія» (1960); роман «Голубка» (1967). У 1970-ті роки письменник надрукував військовий розповідь «Солдат і хлопчик». Широку популярність Анатолію Приставкін принесла опублікована в 1987 році повість «Ночувала хмаринка золота ...», яка зачіпає тему депортації (вигнання) чеченського народу в 1944 р У своєму творі автор спробував відверто сказати про те, що пережив сам і що боляче обпекло його нерви, - світ не гідний існування, якщо він вбиває дітей. У 1988 році повість була відзначена Державною премією СРСР, отримавши і світове визнання - протягом декількох років після виходу вона була перекладена більш ніж на 30 мов. У 1989 році з'явилася повість «Кукушата», потім виходили інші його твори - «Рязанке» (1991), «Радіостанція` Тамара` »(1994),« Долина смертної тіні »(2000),« Золотий кат »(2005).

біограф: У 1991 році А. І. Приставкін очолив раду незалежного письменницького руху «Квітень» при Московській письменницької організації Спілки письменників РРФСР. У той же час увійшов до керівного комітету міжнародного руху за скасування смертної кари «Руки геть від Каїна». Був секретарем Спілки письменників РФ, членом Спілки кінематографістів Росії.

З 1992 року Анатолій Приставкін - Голова Комісії з помилувань при президентові РФ, а з грудня 2001 року - радник президента РФ з питань помилування.

У 2002 році Анатолій Приставкін став лауреатом міжнародної премії імені Олександра Меня за внесок в розвиток культурного співробітництва між Росією і Німеччиною в інтересах мирного будівництва Європейського дому.

літературознавець: У 2008 році, незадовго до смерті, встиг закінчити роман «Король Монпасье Мармелажка Перший». Твір розповідає про історичні події.

біограф: За десять років - з 1992 по 2001 рік, що проіснувала керована Приставкін Комісія з помилування, 57 тисячам ув'язнених був пом'якшений вирок, а майже 13 тисячам смертна кара була замінена довічним ув'язненням.

III. Робота над оповіданням «Фотографії»

1. - Дякую юним дослідникам творчості А. Приставкина, а ми звернемося до розповіді письменника «Фотографії». Слухаємо уважно ...

(Читання розповіді).

2. Аналіз твору:

Минуло понад 66 років з дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні - одного з помітних подій 20 століття, а твір А. Приставкина не втратило свого значення. Дитинство воєнної доби - що може бути трогательнее і сумніше?

Так про що цей твір?

Від чийого імені написаний цей розповідь?

Якими ти уявляєш собі дітей (брата і сестру)?

Як ви вважаєте, це твір повністю автобіографічний або ж оповідає про долю інших дітей воєнної доби?

Ви, напевно, встигли помітити, що в оповіданні багато крапок. Як ви думаєте, чому?

Як ви розумієте заключні слова розповіді: «Дивись, і тут Людочка. І тут. І мене багато. Адже нас дуже багато, правда? »

Чому вчить нас, уважних читачів, цей твір?

IV. Підсумок уроку, виставлення оцінок.

Отже, давайте підведемо риску побаченому, почутому, пережитому нами на уроці: прочитайте слова, які ви записували в зошити і які можуть, на вашу думку, охарактеризувати особистість і твори А. І. Приставкина.

(Думки дітей).

V. Домашнє завдання:підготуйте відгук про один з творів, прочитаних на уроці (Див. пам'ятку №5 та інструкцію №5 на стор. 340, 344)

Додаток №1

А. Приставкін «Портрет батька»

Це сталося під час війни. В нашій дитбудинку бібліотеці я випадково натрапив на маленьку книжку. На обкладинці її була фотографія людини в хутряній шапці, кожушку і з автоматом. Ця людина була дуже схожий на мого батька. Стягнувши книжку, я забрався в найтемніший куток, відірвав обкладинку і засунув під сорочку. І довго там носив її. Тільки іноді діставав, щоб подивитися. Звичайно ж, це повинен бути мій батько. Третій рік йшла війна, а я не отримував від нього навіть листів. Я майже забув його. І все одно я знав: це мій батько. Я поділився відкриттям з Вовкою Акимцевої, найсильнішим хлопцем в нашій спальні. Він вирвав портрет з моїх рук і вирішив:

Дурниця! Це не твій батько!

Ні, мій!

Підемо запитаємо виховательку ...

Ольга Петрівна подивилася на відірвану обкладинку і сказала:

Не можна псувати книги. І взагалі я не думаю, щоб це був твій батько. Навіщо його будуть друкувати в книжці? Ти сам подумай. Він же не письменник?

Ні. Але це мій батько!

Володька Акімцев не віддав портрет. Він сховав його і сказав, що я просто хочу похвалитися і він не віддасть мені обкладинку, щоб я не займався дурницями.

Але мені потрібен був батько. Я перерив всю бібліотеку, відшукуючи другу таку книжку. А книжки не було. І я плакав ночами.

Одного разу Володька підійшов до мене і заявив, посміхаючись:

Якщо це твій батько, ти повинен за нього нічого не шкодувати. НЕ пошкодуєш?

Ніж свій віддаси?

І компас?

А новий костюм поміняєш на старий? ..- І простягнув зім'яту обкладинку.

Бери. Не потрібно мені твого костюма. Може, і справді ...- В очах у Володьки була заздрість і біль. Його рідні жили в Новоросійську, зайнятому фашистами. І у нього не було ніяких фотографій.

Додаток №2

Літопис життя і творчості Анатолія Ігнатовича Приставкина

Основні події в житті

А. І. Приставкина (1931-2008 рр)

Мої замітки про почуте

1952 рік - А. І. Приставкін закінчив Московський авіаційний технікум.

1958 рік - був надрукований цикл оповідань «Військове дитинство» в журналі «Юність»

1959 рік - закінчення Літературного інституту імені М.Горького

1959 рік - «Мої сучасники», «Маленькі розповіді»

1960 рік - повість «Країна Лепія»

1964 рік - повість «Багаття в тайзі»

1965 рік -«Селігер Селігеровіч» (нариси)

1967 рік - роман «Голубка»

1975 року -«На Ангарі» (нариси)

1977 рік - повість «Хлопчик і солдат», нариси «Ангара-ріка» та ін.

1981 рік - А. Приставкін викладає в Літературному інституті

1987 рік - повість «Ночувала хмаринка золота ...»

1989 рік- повість «Кукушата» і ін.

2005 рік- «Золотий кат»

2008 рік - «Король Монпасье Мармелажка Перший»

1991 рік - А. Приставкін очолив раду незалежного письменницького руху «Квітень» при Московській письменницької організації Спілки письменників РРФСР

1992 рік - А. Приставкін - Голова Комісії з помилувань при Президенті РФ, а з грудня 2001 року - Радник Президента РФ з питань помилування

НАГОРОДИ:

1988 рік - повість «Ночувала хмаринка золота ...» була відзначена Державною премією СРСР

2002 рік - А. І. Приставкін став лауреатом міжнародної премії імені Олександра Меня за внесок в розвиток культурного співробітництва між Росією і Німеччиною в інтересах мирного будівництва Європейського дому.

Додаток №3

А. Приставкін «Фотографії»

Ми жили далеко від будинку, я і моя сестричка, якій було шість років. Щоб вона не забувала рідних, раз на місяць я приводив сестричку в нашу холодну спальню, садив на ліжко і діставав конвертик з фотографіями.

Дивись, Люда, ось наша мама. Вона вдома, вона сильно хворіє.

Хворіє ...- повторювала дівчинка.

А це тато наш. Він на фронті, фашистів б'є.

Ось це тітка.

А тут?

Тут ми з тобою. Ось це Людочка. А це я.

І сестричка плескала в крихітні синюваті долоньки і повторювала: «Людочка і я. Людочка і я ... »

З дому прийшов лист. Чужою рукою було написано про нашу маму. І мені захотілося втекти з дитбудинку куди-небудь. Але поруч була моя сестричка. І наступний вечір ми сиділи, притулившись один до одного, і дивилися фотографії.

Ось тато наш, він на фронті, і тітка, і маленька Людочка ...

Мати? Де ж мама? Напевно, загубилася ... Але я потім знайду. Зате дивись, яка у нас тітка. У нас дуже хороша тьотя.

Минали дні, місяці. У морозний день, коли подушки, якими затикали вікна, покривалися пишним інеєм, поштарка принесла маленький листок. Я тримав його в руках, і у мене мерзли кінчики пальців. І щось клякнули в животі. Два дня я не приходив до сестрички. А потім ми сиділи поруч, дивилися фотографії.

Ось наша тітка. Подивися, яка у нас дивовижна тітка! Просто чудова тітка. А тут Людочка і я.

А де ж тато?

Папа? Зараз подивимося.

Загубився, так?

Ага. Загубився.

І сестричка перепитала, підіймаючи чисті перелякані очі:

Назовсім загубився?

Минали місяці, роки. І раптом нам сказали, що дітей повертають до Москви, до батьків. Нас обійшли з зошитом і запитали, до кого ми збираємося їхати, хто у нас є з родичів. А потім мене викликала завуч і сказала, дивлячись в папери:

Хлопчик, тут на деякий час залишається частина наших вихованців. Ми залишаємо и тебя с сестричкою. Ми написали вашої тітки, питали, чи може вона вас прийняти. Вона, на жаль ...

Мені зачитали відповідь.

В дитбудинку грюкали двері, зсувалися в купу тапчани, скручувалися матраци. Хлопці готувалися до Москви. Ми сиділи з сестричкою і нікуди не збиралися. Ми розглядали фотографії.

Ось Людочка. А ось я.

Ще? Дивись, і тут Людочка. І тут. І мене багато. Адже нас дуже багато, правда?

Анатолій Приставкін

Солдат і хлопчик

Васька повертався зі школи. День був теплий, похмурий, приємний. Зелена гостра травичка вилізла через торішнє листя. Нирки на деревах набрякли, стали м'ясисті. Васька, нахиливши сук, обгризав ці нирки, а потім зірвав гілку і всю її обгриз разом з корою, облизав білий прутик. Кора була гіркувато-терпким, пахла весною.

Назустріч попався Вітька, Васькин однокласник, який сьогодні не був на уроках. Втім, він і вчора не був, і позавчора. Може, він взагалі закинув школу.

Вітька втік по стежці і робив Васьки здалеку якісь знаки. Васька вирішив, що Вітька буде його знову просити прийти додому, щоб Вітькіна мати повірила, що син її ходить справно в школу. За таке брехня в минулий раз Вітька дав дві картоплини. Васька відразу їх з'їв в сирому вигляді. Схрупал, як кролик морквину, і попросив ще. «Жирний будеш! - сказав Вітька. - Потім прийдеш, отримаєш ».

Тепер Васька зрозумів, що передбачається пожива, і, кинувши гірку гілочку, запитав:

- Ти чого? Знову пропустив?

- Тихіше! - прошипів Вітька. - Зі школи, Сморчок?

- Ага. А ти чому не був?

- По качану, - відповів Вітька і озирнувся. - Сморчок, справа є.

- Яка справа? - запитав Васька.

- Тихіше ти! Йди сюди. Швидше, тобі кажуть! Васька наблизився до огорожі, з цікавістю дивлячись на Вітьку. Той шепотів:

- Стій тут, дивись! Якщо якийсь шухер, свиснеш! Зрозумів?

- Ні ... - сказав Васька. - А ти чого будеш робити?

- Що треба! Потім дізнаєшся. Так, зрозумів? В чотири ока дивитися!

- Цур, моя частка, - вже пошепки сказав Васька. Вітька озирнувся, кивнув. Пірнув у вузьку дірку і зник.

Ваську в дитбудинку і на вулиці звали сморчки. Звідки прийшло таке прізвисько, він і сам не знав. Але відгукувався, коли його звали. А чому б не відгукуватися! У всіх були якісь клички: Жаба, Король, Діра, Обгризок ... Ну а він Сморчок. Кухарка одного разу сказала йому, що сморчок - гриб такий весняний, після зими вилазить на теплих галявинах, сірий і кривої. І хоч увазі в ньому ніякого немає, та й смак не справжній, все-таки він гриб, а не поганка. Його їдять, а нині щось, під час війни, чого не їдять ... А він, сморчок, хоч виродок, пре з землі цієї весни купою, як дитбудинку шпана на галявині ...

Так чи пояснювала кухарка, а може, й ні, Васька не запам'ятовується. Запам'ятав інше, що вона дозволила йому зібрати картопляні очистки та Поскрьобишев зі сміттєвого відра. І поки вона розповідала йому казки про грибах, Васька жваво, ніби фокусник, зліпив з очисток грудку, сунув в духовку і через пару хвилин їв його обпалюючись, сльози текли з очей. Знав, що біля дверей чергують шакали. В дитбудинку шакалами звуть тих, хто вічно стирчить у дверей кухні, просить, ниє, чекає шматочка. Побачать їстівне, з рота вирвуть. Васька це пам'ятав і, поки не вигнала кухарка (він чергував по дров і підлизувався, отримав очищення), швидко, швидко, стоячи в дверях, зжував всі і проковтнув. Потім вже вийшов назовні. Тепер проси не проси, а якщо проковтнув - твоє.

Васька спробував пригадати смак підсмажений очисток, але в роті і на губах ще залишався гіркий запах кори. Ось якби Вітька тяпнул що-небудь їстівне, буханку хліба, наприклад ... Він везучий, тут і Васьки перепаде шматок, уламок від кута, та з кислим м'якушем, та з кіркою ...

Бувало же час, це ще з дурною довоєнної Васькин життя, з далекого, значить, часу, з дитинства, - зараз він зараховував себе іншим, - коли він не здогадувався, не знав, що потрібно наїдатися про запас. Тоді не тільки картопляні очистки, а гуща, капуста і крупа водилася в супі, і навіть кірки хліба залишалися на столах. От би знати, Васька вмить зрозумів, як все це добро застосувати, підсушити, зібрати, заханиріть на чорний сьогоднішній день! Але ж малий був, нерозумний, недосвідчений, одним словом - дурник! Про цей час мало що пригадувалося, але залишилося щасливе і щемливе відчуття, як уві сні. Але при нагоді хтось із хлопців зазвичай виголошував: «Ну, як до війни». І тоді розумілося, що воно було, було, хоч і давно, і хоч не так, як уявлялося тепер. Тому що, перехлестивая через власну фантазію, один з пам'ятають все в тій казковій, довоєнного життя одного разу стверджував і божився неіснуючої ріднею, що на якесь свято, на Новий рік, чи що, дитбудинку принесли від шефів мішок бубликів і ще жменю цукерок в золотих папірцях, і ніхто не Шарапов, що не цупив в заначку, а висипали на стіл, і можна було брати без ліку, - ось траплялися якісь незбагненні, майже легендарні випадки!

Він ніби прокинувся, згадавши, що поставлений на шухері відпрацьовувати свій шматок. Швидко, немов носом винюхував, подивився на всі боки. Пусто. Рідкісний сосняк, за яким далеко видно. Васька підійшов до дірки і обережно заглянув за паркан. Відразу побачив кількох хлопців, все постарше його і Вітька. Нахилившись, щось вони шурувати біля паркану, і тільки Вітька стрибав, мерехтіли біля них, часом озираючись у бік лазу. Васька здогадався раптом, що Вітька сам був залишений вартувати, бути на шухері, але передоручив свою справу йому, тобто Васьки, щоб самому не залишитися у програші. Вітька - чіпкий, зубастий, він щось своє візьме. Він з горла вирве, якщо що ...

У Васьки пильне око, але, як не мружився, як не напружувався, не міг розібрати за спинами, що вони роблять. Ось один з компанії розігнувся, і Васька дізнався толстомордой Купця - так його звали. Ще б пак Васьки не пам'ятати Купця, який знущався над дитбудинку:

зустрічав їх по дорозі в школу і починав повільно кліщами-пальцями щипати шкіру ... Через одяг вивертав шкіру так, що вона потім спухати і боліла, не могла зажити. А Купець вимагав, щоб стояв під його щипками прямо і не смів щоб голосом. А в горлі крик застрявав, коли він повільно крутив шкіру, і сльози бризкали на півметра, і, не дивлячись на заборону, виривалося:

«А-а-а!» Купець блаженно примружував поросячі очиці, але всевидющі, чіпляють, як гачки, що проходять, і робив новий щипок, де-небудь в чутливому місці, під ребром, при цьому дивився в твої очі, насолоджуючись і дивуючись твоїй нелюдського болю ...

Як же Васьки не впізнати Купця, він навіть здригнувся, побачивши товсте обличчя з цепучімі очками. Навіть шию витягнув Васька, але Купець зараз не дивився по сторонам. Він тримав у руках мішок і швидко туди щось клав. Довготелесий незнайомий хлопець підняв з землі довгий предмет, і ще один хлопець, теж незнайомий, которийбил до Васьки спиною, допомагав йому возитися з цим предметом, а Вітька стрибав навколо, метушився, заважав. Раптом озирнувся, побачив стирчить Васькину голову і показав кулак. Мовляв, дивись. Сморчок, не сюди, а дивись на дорогу. Васька миттю відсахнувся від діри, зиркнув швидким оком на всі боки, сунувся в лаз, але дивитися вже не було чого.

Купець з мішком в руках - Васька побачив, що це зелений речовий мішок, - біжить від забору в сторону парку, за сосни. Товстий Купець, але легко біжить, стрибає через пеньки, а за ним довготелесий з іншим хлопцем. Цей озирнувся, налетів на дерево, ударившись ногою, присів, скорчився від болю. Його не ждали, і, кульгаючи, він поскакав далі, слідом за дружками. Все моментально, як в кіно.

Тепер Васька побачив біля паркану на землі лежачу людину в зеленому. Ще не зрозумів, солдат убитий чи, а може, п'яний, як налетів Вітька, крикнув «біжимо», і вони рвонули удвох, далі і далі в ліс, геть від згубного місця. Довго бігли, поки раптом зрозуміли, що нічого не загрожує. Вітька опустився на пеньок, а Васька ліг на землю, і рот у нього був відкритий. Він задихнувся, не міг вимовити ні слова. Тільки груди часто ходила, очі вилізли від натуги. Не було сил ворухнути рукою або ногою.

Вітька знімав черевиків, він з розгону влетів в якусь калюжу і одним оком весело стежив за Васьком, думав про себе: «Ех, Сморчок, що не бігун ти, ні, не бігун ... Задихнувся так, що плазом ліг і слину пустив. А якби наздоганяли? Ні, Сморчок, з тобою накриють на мокрій справі. А ти кусатися по-справжньому не вмієш і бігати не вмієш, не жилець ти на білому світі. Здохнеш одного разу, коли будуть гнати. І не своруешь - здохнеш, прутиками НЕ наїсися. Куди не кинь, все не жилець ... Але ж теж гавкає, теж чогось хоче. Чого він хоче ще? » - Чого ти хочеш? - сказав Вітька. Він сидів на пні, руки в боки. Господар, справжній господар, не рівня всякої вшівоте.

Тема: А.І. Приставкин «Портрет батька».

Цілі: познайомити з твором А. Приставкина «Портрет батька», з життям людей в роки війни;

Відпрацьовувати навички свідомого,

Правильного, виразного читання;

Розвивати мова, швидкість читання, мислення;

Виховувати любов до Батьківщини, свого

Народу, почуття гордості за героїчне

Минуле нашої Батьківщини, за мужні подвиги воїнів.

Хід уроку

Організаційний момент.

Повідомлення теми і мети уроку.

Вивчення нового матеріалу.

А) Вступна бесіда.

Російська земля завжди приваблювала інші народи своєю красою, багатством, великою територією. Російський народ завжди виходив на захист своєї землі і бився до останнього подиху.

Йшов 1941 рік. На нашу країну, без оголошення війни, напала фашистська Німеччина. Міцно спала наша країна після трудового дня, а по той бік кордону німецькі генерали нетерпляче поглядали на годинник. Все було готово для вторгнення, всі чекали тільки сигналу, щоб перейти кордон. Останні 5 хвилин.

^ Вірш «Такою все дихало тишею»

Такою все дихало тишею,

Що вся земля ще спала здавалося,

Хто знав, що між миром і війною

Всього якихось п'ять хвилин залишилося.

Найкоротшої ночі розпливалися тіні

У променях на трави падала роса

Був червень і була неділя

І тихі світилися небеса.

І спали люди при відкритих вікнах

Останні оглядали сни,

Коли земля від перших вибухів, здригнувшись,

Позбулася цієї мирної тиші.

(Левітан- оголошення про війну) -запис

(Пісня «Священна війна») - відео-фільм

На світанку 22 червня тисячі літаків і танків з чорними хрестами стали бомбити і обстрілювати наші міста.

Сувора звістка про початок війни швидко облетіла кожен будинок, кожну сім'ю. На захист Вітчизни встав весь народ. Під пісню «Вставай, страна огромная, вставай на смертний бій» відправлялися на фронт радянські солдати. Тисячі подвигів відбувалися на фронтах і в тилу. Навіть діти допомагали дорослим. Були зв'язковими у партизан, доглядали за пораненими, стояли в цехах за верстатами, в поле збирали врожай. «Все для фронту, все для перемоги!» - з такими словами трудився наш тил.

Не було у всій країні жодної сім'ї, жодного будинку, яких не торкнулася війна. З нашого Татарського району на фронт пішло 14 120 чоловік, 5896 з них не повернулося.

Багато радянських солдатів і мирних жителів було вбито в перші дні війни. Фашистські війська просунулися на велику відстань вглиб нашої країни, було захоплено багато міст і сіл. З захоплених міст і сіл вивозили дітей в інші міста. Батьки і діти іноді навіть і не знали, де знаходяться їхні близькі, що з ними, чи живі вони. Дітей розміщували в дитбудинку.

б) Робота над твором.

Сьогодні ми познайомимося з історією, яка сталася з одним хлопчиком, який не знав і не пам'ятав своїх батьків.

^ Читання по «ланцюжку» із завданням.

Чому хлопчик був згоден віддати одному все, що у нього було за портрет свого батька? Як би ти вчинив на його місці?

Бесіда про прочитане.

1. Які почуття ви відчували під час читання розповіді?

2.Кого вам стало шкода: хлопчика чи Володьку?

3.Мог бути на обкладинці книги портрет його батька?

4. Чому він так вчинив?

5. Правильний він зробив?

6.Можно його пробачити за скоєний вчинок?

Читання за ролями (уривок)

Сміливо, з упевненістю).

Самостійне читання.

Читання уривка за ролями.

Чому Володька не взяв нічого за обкладинку?

Чи повірив він, що це був його батько?

Що було на серці у Володьки?

вибіркове читання

Хто був зображений на обкладинці книги?

Що зробив герой оповідання з книгою?

З ким поділився герой розповіді про свою знахідку?

Що сказала Ольга Петрівна, подивившись на відірвану обкладинку?

Що сказав Володька герою оповідання?

Що просив натомість портрета Володька у героя оповідання?

Багато дітей під час війни залишилися без батьків. Не по своїм рокам вони були серйозні, розсудливі. Війна позбавила їх дитинства.

(Вірш)

У дні війни

Очі дівчата семирічної,

Як два померклих вогника.

На дитячому личку помітнішою

Велика, тяжка туга.

Вона мовчить, про що не запитаєш,

Пожартувати з нею-мовчить у відповідь,

Начебто їй не сім, не вісім,

А багато, багато гірких років.

Агнія Барто

Майже 1414 днів тривала найважча і жорстока війна. Закінчилася вона повною поразкою фашистської Німеччини. Наші солдати дійшли з боями до Берліна і в травні 1945 року підняли над ворожою столицею червоний прапор.

Щороку ми відзначаємо 9 Травня День Перемоги. В цьому році ми святкуємо Велику Перемогу в шістдесят шостий раз. У цей день ми згадуємо мільйони людських життів, які забрала війна.

Сьогодні ми звертаємо слова подяки і шануємо пам'ять тих, кому зобов'язані щастям жити на цій землі.

Пісня «День Перемоги», вірш «Батьківщина», слайди.

Родина-це Кремлівські зірки,

І над рікою укіс.

Чисте золото осені пізньої,

Шум белоствольних беріз.

Родина-це і небо над нами,

Наші справи і мрії.

Урочистий гімн і наш прапор.

Все це Батьківщина ти.

Саме, саме в житті рідне.

Все що навколо і в мені.

4.Ітог уроку: Що запам'яталося на уроці?

Чому вчить розповідь?

Що нового дізналися?

5.Оценіваніе.

6.Домашнее завдання: приготувати повідомлення про мужні вчинки людей в мирний час.

Тема: А. І. Приставкін «Портрет батька»

УМК: «Перспектива»

Медіа-продукт: презентація, відеоролик

Виставка книг А.І Приставкина

мета: знайомствоз творчістю нашого сучасника письменника Анатолія Ігнатовича Приставкина, створення виховно-освітнього середовища, що сприяє формуванню в учнів високих громадянських, патріотичних і духовно-моральних якостей;

Планований результат:

Особистісні вміння:

Виявляти емоційно ціннісне ставлення до героям творів про Велику

Вітчизняній війні;

Пізнавальні вміння:

Розкривати значення слів «Батьківщина», «Вітчизна», «Вітчизна», «патріотизм»,

Визначати тему твору і обґрунтовувати свою думку;

Розкривати зміст вчинків героїв і обґрунтовувати свою думку;

Визначати проблему взаємин героїв твору і обґрунтовувати свою думку, спираючись на текст.

Регулятивні вміння:

Працювати з текстом оповідання, використовуючи алгоритм, план;

Проводити взаємоперевірку і взаимооценке при виконанні навчального завдання.

Комунікативні вміння:

Формулювати висловлювання в рамках навчального діалогу;

Домовлятися і приходити до спільного рішення при роботі в парі і групі.

Предметні вміння:

- збирати прислів'я;

- вибирати прислів'я про любов до Батьківщини;

Працювати зі змістом тексту;

Складати план і переказувати текст;

Описувати картину, використовуючи план;

Складати літопис основних подій краю під час Великої Вітчизняної війни;

Проводити дослідження життя своєї родини в роки Великої Вітчизняної війни;

Хід уроку:

    Мотивація до навчальної діяльності.

А) У. Привіт, панове кадети.

Всі готові почати урок?

Ми з вами спробуємо впоратися з усіма завданнями.

Але якщо зустрінуться труднощі, ми їх разом подолаємо.

Які якості ви будете проявляти на уроці?

Д. Доброта, співпраця, працьовитість, співпереживання, участь, взаєморозуміння.

У. Чому будете вчитися?

Д. Аналізувати факти, робити висновки, проводити самостійно спостереження, викладати свої думки, слухати, колективно працювати.

У. Девіз нашого уроку ми проговоримо разом:

«Один за всіх - всі за одного»

Успіхів вам у роботі.

Б) Перевірка домашнього завдання.

1) Поясніть значення слова «реквієм». Слайд 1, 2.

Реквієм - це траурне, заупокійне спів у церковному богослужінні; музичний твір траурного характеру. Присвячений пам'яті померлим.

2) Назвіть тему твору Р. І. Різдвяного «Реквієм».

Тема Великої Вітчизняної війни, Батьківщини і вибору людини)Обгрунтуйте свою думку.

3) Назвіть головну думку твору «Реквієм».

(Найголовніше і дороге - Батьківщина)

4) Опишіть почуття, які ви відчували під час читання вірші Р. І. Різдвяного «Реквієм».

(Почуття гордості, відповідальності, подяки, патріотизму, громадянськості)

    Актуалізація знань і фіксація індивідуального труднощі в пробному дії.

А ) Робота в парах. (Правило роботи в парах). Слайд 3.

Підберіть до кожної прислів'ї її продовження. Слайд 4.

Про що ці прислів'я? Про любов до Батьківщини.

Що означає слово Батьківщина?

Батьківщина (Походить від слова «рід»; - сім'я, місце народження); місце, де народилася людина, а також країна, в якій він народився і до долі якої відчуває свою причетність.

Підберіть синоніми до слова Батьківщина. (Вітчизна, Батьківщина).

Тлумачний словник - В.І.Ожегов:

Вітчизна , Вітчизна - рідна країна. Поняття «Отечество» позначає країну предків (батьків) людини, а також часто має емоційний підтекст, що припускає, що деякі люди відчувають до Батьківщини особливе почуття, яке поєднує любов і почуття обов'язку (патріотизм).

патріотизм - любов до Батьківщини, відданість йому, прагнення своїми діями служити його інтересам.

Як раніше називали нашу Батьківщину? ( Русь - країна світла (світле місце)).

- Закінчіть речення: Слайд 6.

Родина для мене - це ...

Які великі дати ви знаєте в історії нашої Батьківщини?

1240г- перемога над шведами на березі Неви Олександром Невським (битва на Чудському озері - 1242г),

1380г - перемога над монголо-татарським ярмом за Доном Дмитром Донським (Куликовська битва), 1812р - перемога над французами на чолі з фельдмаршалом М.І. Кутузовим,

1941 - 1945 г-ВВВ - перемога над фашистською Німеччиною.

    Виявлення причини труднощі.

відеоролик: (Події ВВВ)

Яка подія побачили? Коли воно відбувалося?

Давайте подумаємо разом, ви знаєте відповідь на ці питання?

(Напевно, битва Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945рр)

    Побудова проекту виходу зі скрути.

А ) - Як ви думаєте, про що будемо говорити сьогодні на уроці?

Вірно, про події Великої Вітчизняної війни.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з розповіддю А.І. Приставкина.

Подивіться на слайд. Прочитайте назва оповідання. Слайд 7.

Як ви думаєте, про що піде мова в оповіданні? (Про батька - солдата).

Чи вірні ваші припущення ми дізнаємося, коли прочитаємо розповідь.

Б) Знайомство з біографією письменника.Слайд 8,9,10.

Анатолій Ігнатович Приставкін (1931 - 2008 рр) народився в трудовій сім'ї: батько працював на заводі, мати - на фабриці. На початку війни у \u200b\u200bвіці 10 років він залишився сиротою: батька призвали на фронт, мати невдовзі померла від туберкульозу. Хлопчикові належало випробувати всі тяготи дитбудинківського дитинства; він змінив десятки дитячих будинків, колоній, інтернатів Росії, Сибіру.

«У мене війна залишила неймовірне почуття нескінченності її і голоду», - писав Приставкин пізніше. Він почав працювати ще хлопчиком. Працював електриком, радистом. Радість цих років становили книги. Згодом Приставкин пише цикл оповідань «Важке дитинство»; в 70-і роки 20 століття - повість «Солдат і хлопчик». А.І. Приставкин говорив про війну так: «Я не тільки боявся писати про тих страшних воєнних днями, я боявся доторкнутися до них навіть пам'яттю; це було боляче. Не просто боляче, мені не вистачало сил навіть перечитати власні раніше написані розповіді ».

В) Яку мету поставимо перед собою? Слайд 11.

Заповніть таблицю, працюючи в парі: що ви знаєте про тему, що хочете дізнатися. Слайд 12.

Таблиця ЗХУ

ЗНАЮ

(На фазі виклику)

Хочу знати

(На фазі виклику)

дізнався

(На фазі осмислення

або рефлексії)

Робота в парі:

що я знаю про тему уроку?

Формулювання питань (цілей)

Запис відповідей на питання (на основі нової отриманої інформації)

    Реалізація побудованого проекту. Відкриття дітьми нового знання.

1) Первинне читання.

А) Мозковий штурм (діти читають текст «по ланцюжку» і відзначають олівцем незрозумілі слова і вирази)

Словникова робота. Слайд 13.

дитбудинок - виховний заклад для дітей, які залишилися без батьків або дітей, які потребують допомоги і захисту держави

кожушок - коротка до колін овчинно шуба

Натрапив на книжку - виявив несподівано

стягнув - вкрав

Компас - прилад для орієнтування на місцевості

заздрість - негативне почуття, викликане успіхом іншої людини

Б) Перевірка первинного сприйняття

Хто головний герой оповідання?

Що ви можете сказати про хлопчика?

Які почуття відчували ви, читаючи розповідь?

    Физкультминутка.(Батьківщини сини)

    Первинне закріплення у зовнішній промови.

Від чийого імені ведеться розповідь?

Прочитайте уривок розповіді с. 81, зі 2-ої абзацу за ролями .

Скільки дійових осіб в оповіданні? Назвіть. (Автор, Вовка Акімцев, вихователька)

Знайдіть в першому абзаці тексту пятісложние слова. Прочитайте.

Знайдіть в першому абзаці тексту словосполучення. Прочитайте.

Скільки питальних речень у тексті?

Що хлопчик зробив з обкладинкою? Як ви думаєте, чому він так вчинив?

Чи добре він вчинив?

Чи можна його зрозуміти і пробачити за скоєний вчинок в умовах того лихоліття?

З ким він поділився своїм відкриттям? Прочитайте.

Що сказала хлопчикам вихователька? Прочитайте.

Чи вірно, що Вовка в оповіданні А.І.Пріставкіна «Портрет батька» міг би обміняти портрет батька тільки на складаний ніж? Обгрунтуйте свою думку рядками з оповідання.

    Включення в систему знань.

Самостійна робота.(Питання в трикутних листах) Слайд 14.

(Відповіді дітей)

У. - Діти і війна - це саме скорботна подія, яке тільки можна собі уявити. Найважчі випробування випали на долю того покоління дітей: бомбардування, голод, холод, страх втратити рідних або самому загубитися. Під час війни частина дітей перед захопленням німцями міст вивозили в інші міста на схід країни. Батьки і діти іноді навіть не знали, де знаходяться близькі, що з ними, чи живі вони.

- Впоралися ми з поставленими завданнями?

А тепер я попрошу відповісти вас на дуже важливе питання

(Відповіді дітей)

- Закінчіть речення:

Розповідь А.І.Пріставкіна «Портрет батька» допоміг мені зрозуміти ...

Події Великої Вітчизняної війни допомагають мені …(дізнатися більше про мужність, честі, сміливості, відвазі, безстрашність, хоробрості звичайних людей і героїв того часу)

Прийом ТРКМ таблиця «Знаю. Хочу знати. Дізнався ».

Тепер ви можете заповнити третю колонку таблиці «ЗХУ» відомостями, які дізналися з розповіді.

    Рефлексія.

1) Робота в групах.

Я попрошу вас висловити свої думки по темі нашого уроку, написавши сінквейн. Слайд 15, 16, 17.

Сінквейн - мала віршована форма.

Тема: Війна. Перемога. Парад. Салют. Солдат. Пам'ять. (6 груп)

Я дякую всім за цю роботу і прошу вас подякувати один одного.

X . Домашнє завдання. (На вибір)

Складіть план для переказу твору А.І.Пріставкіна «Портрет батька», підготуйте переказ твору або підготуйте відповіді на дані питання (Слайд 19).

Алгоритм складання складного плану твори (для переказу)

Для того щоб скласти і оформити детальний план тексту , Треба:

2. Розділити текст на основні частини за змістом, використовуючи три, підказки

- поява нової теми;

- поява нового героя;

- поява нового місця дії.

3. Озаглавити кожну частину тексту.

4. У кожній частині виділити ключові події і розділити зміст основної частини на подчастей.

5. Озаглавити кожну подчастей тексту.

6. Оформити письмово детальний план тексту.

7. Переказати текст, використовуючи складений план (переказ короткий, т. Е. Використовувати для переказу план основних частин).

    Підсумок уроку.

Що вас схвилювало на уроці, що здалося важливим, таким, що треба обов'язково запам'ятати?

Чому хлопчик був згоден віддати одному все, що у нього було, за портрет свого батька?

- Ми сьогодні з вами говорили про ВВВ, про героїчний подвиг Радянського народу. Ми живемо з вами в мирний час, і щоб завжди був мир на землі, ми повинні пам'ятати своїх героїв.

Список використаних ресурсів:

    Інформаційний матеріал:

Л.Ф. Климанова. Літературне читання. 4 клас: підручник для загальноосвітніх установ з дод. на електрон. Носії. У 2 ч. Ч.2 / Л .: Просвещение, 2013

    Демонстраційний матеріал:

комп'ютерні презентації «Державні символи Російської Федерації», «Великі полководці»; виставка книг А.І. Приставкина.

    Інтерактивний матеріал:

картки з навчальними завданнями,екранно-звукові посібникиCD.

Комплексна перевірочна робота до розповіді А. Приставкина
«Портрет батька».

Підручник літературного читання 4 клас УМК «Перспектива»

Анатолій Ігнатович Приставкін народився в 1931 році в місті Люберці

Московської області. Коли почалася війна йому було 10 років. Батько пішов на

фронт, а мама померла від туберкульозу. Хлопчик всю війну жебракував.

Прочитайте розповідь А. Приставкина «Портрет батька» і дайте відповідь на питання.

1 Це трапилося в війну. В нашій дитбудинку бібліотеці я випадково

2 натрапив на маленьку книжку. На обкладинці її була фотографія людини в

3 хутряній шапці, кожушку і з автоматом. Ця людина була дуже схожий на

4 мого батька. Стягнувши книжку, я забрався в найтемніший куток, відірвав

5 обкладинку і засунув під сорочку. І довго там носив її. Тільки іноді діставав,

6 щоб подивитись. Звичайно ж, це повинен бути мій батько. Третій рік йшла

7 війна, а я не отримував від нього навіть листів. Я майже забув його. І все одно я

8 знав: це мій батько. Я поділився відкриттям з Вовкою Акимцевої, самим

9 сильним хлопцем в нашій спальні. Він вирвав портрет з моїх рук і вирішив:

10 - Дурниця! Це не твій батько!
11 - Ні, мій!
12 - Підемо запитаємо виховательку ...13 Ольга Петрівна подивилася на відірвану обкладинку і сказала:14 - Не можна псувати книги. І взагалі я не думаю, щоб це був твій батько.

15 Навіщо його будуть друкувати в книжці? Ти сам подумай. Він же не письменник?

16 - Ні. Але це мій батько!

17 Володька Акімцев не віддав портрет. Він сховав його і сказав, що я

18 просто хочу похвалитися і він не віддасть мені обкладинку, щоб я не займався

19 нісенітницею.
20 Але мені потрібен був батько. Я перерив всю бібліотеку, відшукуючи другу

21 таку книжку. А книжки не було. І я плакав ночами.
22 Одного разу Володька підійшов до мене і заявив, посміхаючись:
23 - Якщо це твій батько, ти повинен за нього нічого не шкодувати. НЕ пошкодуєш?
24 - Ні.
25 - Ніж свій віддаси?
26 - Віддам.
27 - І компас?
28 - Віддам.
29 - А новий костюм поміняєш на старий? .. - І простягнув зім'яту обкладинку.30 - Бери. Не потрібно мені твого костюма. Може, і справді ...

31 В очах у Володьки була заздрість і біль. Його рідні жили в Новоросійську,

32 зайнятому фашистами. І у нього не було ніяких фотографій.

    1. Від чийого імені ведеться розповідь? _______________________________

      Коли відбуваються події в оповіданні? ___________________________

      Де знаходилася бібліотека, про яку говорить хлопчик?

    1. У трьох книгах з бібліотеки було 800 сторінок. У першій 648 сторінки, у другій в 6 разів менше. Скільки сторінок в третій книзі?

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

    1. Як ви думаєте, на яку з трьох книг (із завдання № 4) натрапив автор оповідання? ____________________________________________

      Знайдіть в тексті рядки і запишіть, що зробив хлопчик з книгою? ____________________________________________________________ Чому? ____________________________________________________

      З ким поділився він своїм відкриттям? __________________________

      Скільки часу вже йшла війна? ______________________________ Який це був рік? __________________________________________

      Про яку війну йде мова в оповіданні, напишіть її повна назва.

___________________________________________________________

    1. З ким воювала наша країна? __________________________________

      Напишіть, як повністю називалася наша країна в ті роки?

___________________________________________________________

    1. Що сказала вихователька, подивившись на відірвану обкладинку?

___________________________________________________________

    1. В уривку починаючи з 14 рядка до 23 рядка включно знайдіть і випишіть всі дієслова з часткою ні. Підкресліть дієслово, який без НЕ не вживається ._____________________________

____________________________________________________________

    1. Що робив Толя ночами, не знайшовши в бібліотеці другий такий же книги? ______________________________________________________

      Чого готовий був не пошкодувати, за портрет батька хлопчик?

____________________________________________________________

    1. Спишіть друге речення і зробіть синтаксичний розбір.

____________________________________________________________

____________________________________________________________

    1. Чому Володька йому повірив? __________________________________

      Що відбилося в очах Володьки? _____________________________

      Де залишилися рідні Володьки? ________________________________

      З 31 рядки випиши власна назва 2 відміни і зроби морфологічний розбір цього слова.

____________________________________________________________

____________________________________________________________

    1. Чому Толя був упевнений, що це портрет його батька, а про маму не згадував?

відповіді:

    У війну.

    В дитбудинку.

    648: 6 \u003d 108 (стор.)

648 + 108 \u003d 756 (стор.)

800-756 \u003d 44 (стор.)

    На 3-ма. (Маленька)

    Відірвав обкладинку і носив з собою. Думав, що в книзі фотографія батька.

    Вовкою Акимцевої

    Анатолій (Толя)

    3 роки, 1941 році

    Велика Вітчизняна Війна (друга світова)

    10 років

    з фашистами

    Союз Радянських Соціалістичних Республік (СРСР)

    Не можна псувати книги

    Не можна, не думаю, не віддав, не віддасть, не займався, не було, не шкодувати, не пошкодуєш.

    плакав

    Ніж, компас, новий костюм.

    В нашій дитбудинку бібліотеці я випадково

натрапив на маленьку книжку.

    Всі готовий був віддати

    Заздрість і біль

    У Новоросійську зайнятому фашистами

    в Новоросійську - ім., що? Новоросійськ, соб., Неодуш., М.р., 2 скл., Однини, П.п., йдуть. місця.

    Сподівався, що тато живий, мама померла від туберкульозу. Інших рідних не було.


Close