Сабақтың мақсаттары:

  • Оқушыларды өз мемлекетінің рәміздерімен таныстыру; олардың қалыптасу және даму тарихымен; Ресей туының тарихымен.
  • Түрлі тарихи дерек көздерінен алынған материалдарды салыстырып, қорытынды жасауға үйрету;
  • Балалардың бойына шынайы ұлттық құндылықтарды аша отырып, олардың жан дүниесіндегі патриоттық сезімді оятуға үлес қосу.

Жабдық:

Ресей елтаңбаларының, Ресей қалаларының елтаңбаларының, отбасылық елтаңбалардың бейнелері; жалаулар; Т.С. Голубева «Ресейдің мемлекеттік рәміздері» Е.В., Саплин «Тарихқа кіріспе»; бейне жазба «Бұл жер Куликово кені», И.К.

Сабақтар кезінде

I. Ұйымдастыру кезеңі.

У.- Бүгін бізде ерекше сабақ, көптеген қонақтар бар. Оларды қарсы алайық және қонақжай үй иелері ретінде мемлекетіміздің рәміздерінің пайда болу және даму тарихының жолында бізбен бірге серуендеуге шақырамыз.

II. Үйренгендерін қайталау.

У.- Карточкалары өз бетінше жұмыс істейтін балалар. №1 КАРТА

Төменде берілген қасиеттерді қай жануарлар бейнелейтінін кестеге жазыңыз:

№2 КАРТА

Түс графиктерін пайдаланып, Елтаңбаларды келесі түстермен толтырыңыз.

У.– Экскурсиямызды геральдиканың шығу тегіне тоқталып, геральдика ғылымының немен айналысатынын түсіндіруден бастайық?

D.Геральдика – әртүрлі елтаңбалар туралы мәліметтерді жинау, олардың сипаттамасы және жаңаларын жасау ережелерімен айналысатын ғылым.

У.– Әрбір мемлекеттің, облыстың, қаланың адам қастерлеп, қастерлеуге тиісті қасиетті рәміздері бар. Сіздің алдыңызда қалалардың гербтері.

У.- Қайсысы есте қалғанын, ұнағанын айтып көрсетіңіз.

У.- Сөйлеуде «Үлкен Отан, кіші Отан, бұл нені білдіреді» деген тіркестерді жиі естиміз?

D.– Біздің Пугачев қаласы – кішкентай Отанымыз, біз туып-өскен, үйіміз орналасқан жердің сол бір бұрышы.

Кіші Отан -
Жер аралы
Терезенің астында қарақат бар,
Сакура
бұйра алма ағашы,
Оның астында орындық бар,
Мейірімді, қымбаттым
Отаным!

У.– Даңқты қаламыздың Елтаңбасы бар екенін білесіздер. Оның қалай көрінетінін және нені бейнелейтінін айтып беріңізші.

У.– Ал одан да кішкентай Отан бар. Шағын Отан деп нені жіктер едіңіз?

D.Отбасы.

У.- Отбасылық Елтаңбалар көрмесіне назар аударып, әр отбасының сырына үңілуге ​​тырысыңыз. Тілек білдірушілер елтаңбасы туралы айтып береді.

D.(Отбасының Елтаңбасы туралы айтады).

III. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

У.– Барлық отбасы әр түрлі, бірақ бізді біріктіретін нәрсе – біз бір мемлекетте тұрамыз және мемлекетіміздің де Елтаңбасы бар.

У.– Сіздің ойыңызша, еліміздің азаматтары мемлекетіміздің рәміздерінің шығу тарихын білуі керек пе?

У.- Бүгін біз мемлекетіміздің рәміздері туралы сөйлесетін боламыз.

У.-Мен сендерді 15 ғасыр залына шақырамын.<Рисунок 1>

Мұғалімнің әңгімесі:

Осы ғасырда елдiң үстiнде құдіретті қанатымен қалықтаған қос басты қыран Ресей елтаңбасы төрт ғасырдан астам уақыт бойы мемлекетiмiздi бейнелейдi. Әлемде ұзақ өмір сүретін Елтаңбалар аз! Бұл елтаңбаның қабылдануы Мәскеудің Ұлы князі Иван 3 Васильевичтің (1404-1505) есімімен байланысты. Екібасты қыран Ресейде Ұлы Герцог Иван 3-тің әйелі болған соңғы Византия императорының жиені София Палеологпен бірге Ресейде мемлекеттік елтаңба ретінде пайда болды.

Бастапқыда, византиялық дәстүр бойынша, қыран қанаттары төмен қараған алтын түсті болды. Тек 17 ғасырдан бастап қыран қанаттарын көтереді. Ал Петр 1 кезінде алтын түс қара түске өзгертілді.

Ресей аумақтары өскен сайын елтаңбаға жаңа қала жерлерінің рәміздері қосылады. Екібасты қыран Ресейдің елтаңбасы ретінде 1918 жылға дейін болды, содан кейін ол жойылып, КСРО елтаңбасымен ауыстырылды.

21 ғасырдың табалдырығында қос басты қыран қайтадан Ресейдің символына айналады.

IV. Мәтінмен жұмыс:

У.- Үстеліңізде мәтін бар, оны оқығаннан кейін Ресей Федерациясының елтаңбасы туралы білетін боласыз.

а) МӘТІН.

Ресей Федерациясының мемлекеттік елтаңбасы - қанаттары жоғары көтерілген, екі басты алтын бүркіт бейнеленген қызыл геральдикалық қалқан. Бүркіт екі кішкентай тәжмен және лентамен байланыстырылған бір үлкен тәжмен тәж киген. Бүркіттің оң табанында таяқ, ал сол жағында шар бар. Қызыл қалқан киген қыранның төсінде найзамен соққан көк тон киген күміс шабандоз, аударылып, ат таптаған қара айдаһар/<рисунок 2 >

У.- Балалар, сендер мәтіннен аса таяғы, күш сөздерін кездестірдіңдер. Бұл сөздердің мағынасын кім түсіндіре алады (тақтадағы сөздік жұмыс: таяқ пен шар).

D.Таяқ деген грек сөзі оюлармен және асыл тастармен безендірілген таяқ дегенді білдіреді - патша билігінің символы.

У.- Елтаңбада бүркіттің екі басы, үш тәжі, таяғы мен табанында шар бар және олар нені білдіреді?

У.- Ал ол сізді бұл туралы толығырақ таныстырады: (оқушылар дайындаған қосымша материал).

D. b) Қосымша материал:

«Қос басты қыран - Ресейдің мәңгілік символы, орыс халқының арасында православиелік сенімнің тазалығын сақтаудың символы, біздің халқымыздың өзінің тарихи тамыры мен ұлттық тарихына деген терең құрметінің белгісі бүркіт Ресейдің өзін Батыс пен Шығыстан қорғаудың тарихи қажеттілігін еске салады және олардың үстінде бір лентамен бекітілген үш тәж 3 шығыс славян халқының - орыстардың, белорустардың және украиндардың қандас бауырластығы мен ортақ тарихын білдіреді. Бүркіттің тырнақтарындағы таяқ пен шар – Отанымыздың мемлекеттік іргетасының мызғымастығының бейнелі көрінісі. Ресейдің Мәскеулік Русьтен мұрагерлігі және Ресей жерінің жинаушысы және қорғаушысы ретінде Мәскеуге дейін.

У.-Екі қыран басы, олар нені еске түсіреді?

V. Дене жаттығулары.

Сіз шаршаған шығарсыз
Демалу уақыты келді
Мен шаршауды ұсынамын
Дене шынықтыру минутына шығыңыз.

Олар тік тұрып, қолдарын дене бойымен созды - 15 ғасырдағы қыран сияқты. Оңға, солға, батысқа, шығысқа қарадық. Қолыңызды біркелкі жоғары көтеріп, төмен түсіріңіз. Күшті қанатымызбен елдің үстінен ұшамыз, бәрі дұрыс па деп тексереміз.

У.- Біз келесі бөлмеге көшеміз. Алдарыңызда екі панель тұр, олар қалай аталады?

D.Жалаулар.

У.- Ту деген сөз қай сөзден шыққан?

D.Грек тілінен аударғанда жану, жану, жарықтандыру деген мағынаны білдіреді.

У.– Ежелгі заманнан бері шығыс славяндары – орыстардың туды белгілейтін өз сөздері болған. – Бұл не сөз, нені білдіреді?

D.Баннер, сырық, таяқ, сырық.

У.- Ескі орыс баннерлері баннерлер деп те аталды. Енді біз бейнероликті көреміз, ал сіз жауынгерлерді қандай тудың шабыттандырғанын және онда не бейнеленгенін көресіз?< Рисунок 3>

У.- Сонда жауынгерлерді не шабыттандырды?

D.Олар Радонежский Сергидің: «Міне, шлемнің орнына ол сізге қызмет етсін!» деген жазумен шабыттанды.

У.– Бұл ту – ту қара – қызыл, қызыл, сол кездегі түстер осылай аталды.

Тудың түсі ешқашан кездейсоқ таңдалмайды. Орыс патшалары да туды бекіткен кезде халықтың ежелден келе жатқан салт-дәстүрін, өзінің сүйікті бояуын ескеруі керек.

Ресейде, ең алдымен, қара-алтын-ақ тудың өмір сүруге құқығы бар, өйткені ол мемлекеттік елтаңбаның түстерін алады: қара - егеменді қыран; Иван Үшінші қабылдаған елтаңбаның алтын фоны, Отан жауларына қарсы күресте құрбандық символы ретінде Ресейде ежелден құрметке ие болған Георгий Жеңіс киімінің ақ түсі. . Бұл ту Ұлы Петр заманына дейін болған.

1705 жылы қаңтарда Петр 1 коммерциялық сауда кемелеріне ақ-көк-қызыл жалау беру туралы жарлық шығарды.

Орыс монархтарының әрқайсысы мемлекеттік рәміздерге өз бетінше түзетулер енгізді. Олардың әрқайсысының тұсында орыс қоғамында елеулі өзгерістер орын алып, елдің шекарасы кеңейді.

Ақ-көк-қызыл ту туралы соңғы мәселе 1896 жылы 9 сәуірде Николай II тұсында шешілді. Әділет министрлігінде өткен арнайы жиналыста Финляндия мен Польшаны қоса алғанда, бүкіл империя үшін «халық» немесе «мемлекеттік» ту туралы шешім қабылданды. , сайып келгенде, ақ-көк-қызыл жалау деп қарастырылуы керек және басқа емес. Бұрынғы барлық қара-сары-ақ жалаулар дереу ауыстырылды.

Мен Ресейде билік ауысқанда мемлекеттік рәміздерде өзгерістер пайда болатынын айттым. Сонымен: Кеңес өкіметінің орнауымен мемлекеттік ту орақ пен балға бейнеленген қызыл туға айналды.

Бұл мемлекеттік рәмізге қатысты тағы бір белгісіздік 2000 жылы пайда болды.

Мемлекеттік Дума мен Президенттің шешімімен Ресей 21 ғасырға ақ, көк және қызыл мемлекеттік тумен қадам басты.

VI. Топтық жұмыс.

У.- Ресей Федерациясының мемлекеттік туы мемлекеттің бірлігі мен егемендігі идеясын білдіретін мемлекеттік биліктің ресми белгісі болып табылады. Мемлекеттік тудың сипаттамасы және оны пайдалану тәртібі Федералдық конституциялық заңмен анықталады. Орыстың күнделікті ұғымдары бойынша қызыл түс: батылдық, қаһармандық, отты білдіреді. Көк – аспан, руханият, сенім. Ақ – бейбітшілік, тазалық, шындық, тектілік.< Рисунок 4>

У.- Әр түс бір нәрсені білдіреді, бұл туралы мәтіннен білесіңдер. Топпен жұмыс жасайсыңдар, сұрақтарыңа жауап табуларың керек. (1 қатар, яғни қызыл, 2 – көк, 3 – ақ.) тексеру.

У.- Сұраққа жауап беру үшін әр топтан бір адам сайланады.

У.- Балалар, енді мені және менің көмекшілерімді мұқият тыңдағандарыңды тексереміз.

У.- Алдарыңызда геральдиканың дамуын бейнелейтін ағаш тұр. Онда сұрақтар жазылған нөмірленген белгілер қойылған;

У.- Ал қалғандары кеңесші болады 83-беттегі оқулық материалы оларға көмектеседі.

  1. 1 Ресей туы қандай түсті болды?
  2. Коммерциялық сауда кемелеріне ту беру туралы жарлықты кім шығарды?
  3. 1896 жылы Әділет министрлігінде өткен арнайы жиналыста қандай шешім қабылданды?
  4. Кеңес өкіметі кезіндегі тудың түсі?
  5. Ресей 21 ғасырға қандай тумен кірді?

У.- Балалар, азаматтардың мемлекет рәміздерін қалай құрметтейтінін өмірлеріңізде қай жерден көрдіңіздер?

У.-Енді балалар жұппен жұмыс жасайсыңдар. Сөзжұмбақты шешіп, түйінді сөзді табу керек. Кім мұны істесе, бізге белгі береді.

1. Сөзжұмбақ

Көлденең:

1. Геральд неміс тілінен аударғанда... дегенді білдіреді.
2. Монетаның сырт жағы.
3.Монетаның шеті немесе жағы.
4. «Чап» етістігінен жасалған сөз.

Тігінен:

1. Мемлекеттің рәміздері

(1. Хабаршы, 2. Ою. 3. Шет. 4. Рубль.) Негізгі сөз: Елтаңба.

2. Сөзжұмбақ:

Көлденең:

1. Елтаңбаның пішіні.
2.Жетістіктің, берекенің белгісі (гүл)
3. Монетаның алдыңғы жағы.
4. Ежелгі орыс монетасының атауы.

Тігінен:

1. Мемлекеттің рәміздері

Жауаптары: (1. Француз. 2. Лилия, 3. Бет жағы. 4. Ноғата.) Негізгі сөз: ТУ.

3. Сөзжұмбақ:

Көлденең:

1. Қорықпаушылықтың, жауыздықтың символы.
2. Рим тұрғыны.
3. «Ескертемін, ескертемін» деген мағынаны білдіретін сөз.
4. Монеталарды зерттейтін арнайы ғылым.

Тігінен:

1. Мемлекеттің рәміздері.


Жауаптары: (1. Вульт, 2. Роман, 3. Монео, 4. Нумизматика). Түйін сөз: HYMN.

У.Қандай кілт сөздерді алдыңыз?

D.Елтаңба, Ту, Әнұран

У.- Елтаңба, ту, әнұран - оларды бір сөзбен қалай атауға болады?

D.Мемлекеттің рәміздері.<Рисунок 5>

У.– Кез келген заманауи мемлекет үшін оның рәміздері үштікте бар.

VII. Сабақты қорытындылау.

У.Мемлекеттің рәміздері – елдің тарихы, бүгінгі күні. Олар еліміздің тарихи жолының ерекшеліктерін, оның басқа елдерден ерекшелігін білдіреді. Мемлекеттің бар және бар барлық рәміздеріне құрметпен қарау керек, өткеннің ескерткіштері мен заманымыздың мұрасы ретінде құрметтелуі керек. Әлемнің барлық елдерінде мемлекеттік елтаңба мен туға қол сұғу елге, оның халқына деген құрметсіздік пен дұшпандық белгісі ретінде қабылданады.

Экскурсиямыз аяқталды. – Қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

VIII. Үй жұмысы.

У.-Үйде мен сендерді соғыс кезінде өз өмірлерін қатерге тігіп, туды қалай сақтап қалғанын суреттейтін шығармалармен танысуға шақырамын. Сондай-ақ мерзімді баспасөз беттерінен Ресей туының үш түсті бояуы мен Елтаңбадағы үш тәждің түсіндірмесін тауып беруіңізді сұраймын.

IX. Рейтингтер.

У.Сабақ үшін рахмет. Жарайсың. Өзіңізге айтыңыз: мен кереметпін, мен ойладым, тырыстым, жаңалық аштым.

Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасаңыз және оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтағы жазулар:

№21 МЕКТЕПТЕ география, биология тарихы және экология ПӘНІНІҢ АПТАЛЫҒЫ.

27 ақпан мен 3 наурыз аралығында өтеді! Іс-шараларды жүргізеді: География Плужникова В.Н. Тимербулатованың тарихы Е.П. және Дмитриева О.А. Биология Обломова Л.А. және Морсакова В.И. Экология Обломова Л.А.

Сізге сәлем жолдаймыз! География – өмір сүру, ойлау, мінез-құлық.

«ГЕОГРАФИЯ» - бұл өмірде бүгінгі күнге жету жолындағы нұсқауыңыз. Біз сізге әлемді оның шексіз әртүрлілігімен ашамыз және даралығыңыздың барлық жан-жақтылығын көрсетуге көмектесеміз.

Сәлем, география! Сәлем, география! Мен сізге сәлем жолдаймын! Мен сізді күтемін және осындай нысанның барына қуаныштымын! Сәлем, география! Маған сен өте керексің! Адамға ауадай, Барлық балықтарға су. Өйткені, егер сен болмасаң, мен ештеңе білмес едім. Мен аралдарды, Селваны, елдерді, қалаларды, Өзендерді, таулар мен теңіздерді, Ал сені, менің елімді білмеймін.

Тарих – ең көне ғылымдардың бірі. Адамның өткені болғандықтан, оған қызығушылық бар.

«Тарих» сөзі бізге ерте заманнан келді. Ежелгі грек тілінде «тарих» сөзі өткен туралы, білгендер туралы әңгімені білдіреді.

«Биология - бұл өмір туралы ғылым, ол осы дүниедегі әлемді және өзін түсінуге көмектеседі»

Биология – тіршілікті оның барлық көріністерін зерттейтін ғылым. Ол организмдердің алуан түрлілігін, олардың құрылысын, тіршілік ету процестерін, химиялық құрамын, қоршаған ортамен қарым-қатынасын және тірі заттардың басқа да сан алуан көріністерін зерттейді.

Биология - бұл бүкіл әлем ... Лев Зильбер.

Экология барлығына қызықты

Экология маңызды! Экология – организмнің қоршаған ортамен әрекеттесуі туралы ғылым. Бізге этикалық тұрғыдан - айналамыздағы бейнеленген және бейнеленбеген тіршілік иелерінің бүкіл әлемімен қалай дұрыс әрекеттесу керектігін үйрену керек. Қарапайым тілмен айтқанда, сіз оларды жақсы көруді үйренуіңіз керек.

Кездейсоқ мүмкіндіктерді өшіріңіз және сіз әдемі әлемді көресіз!

Біздің әлем оның барлық көріністерімен!

Осы ғылымдардың арқасында біз өмір сүріп жатқан әлем туралы бәрін білеміз! Сіздерді пән апталығының іс-шараларына қатысуға шақырамыз: География: 5-сынып – «Жер материктері» жобасын қорғау. 6 сынып – «Көңілді география сабағы». 7 сынып - Қаламыздың көшелері - әңгіме. 8kl. – Бірегей Байкал – 9-10 сыныптарға арналған презентация. - планетамыздағы ерекше орындар.

Тарих 7-8 сыныптар. – Тарих мамандарының байқауы. 11 сынып – «Олар сарбаздардың қиын тағдырын бастан өткерді» жобасының тұсаукесері. Барлық пәндер бойынша география, биология, тарих, экология пәндерінен «Пән символы» қабырға газеті дайындалуда.

Биология және экология 5-6кл. – «Менің үйдегі достарым» тақырыбындағы өлеңдер сайысы. 6-7 сыныптар – «Балаководағы экологиялық жағдай туралы не білесің» викторинасы. 8-9 сыныптар – «Біздің планетамыздың жаһандық экологиялық проблемалары» тақырыбындағы презентация байқауы. 10 сынып – Биология білгірлерінің сайысы.

Барлығын іс-шараларға қатысуға шақырамыз. Сәттілік тілейміз!

Сынып: 10

1-ескертпе:Ұсынылған сабақтың ұзақтығы 2*30 = 60 минут, бұл гимназияда оқытудың блок-модульдік технологиясына байланысты. Дегенмен, сабақ кезеңдерінің ұзақтығын өзгерту (мүмкін олардың кейбірін жою немесе көбейту) арқылы стандартталған уақыт шығындарына (45 және/немесе 90 минут) қол жеткізуге болады.

Мақсат:білім беру мазмұнын интеграциялау және оқытуға белсенділік негізінде мектеп оқушыларының ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілігін қалыптастыру.

Тапсырмалар:

1. Символизм туралы мағлұматтарға сүйене отырып, «Геральдика», «Вексиллология», «Нумизматика» пәндері бойынша оқушылардың білімдерін толықтыру және кеңейту. Биологиялық объектілердің (жануарлар мен өсімдіктердің) мемлекеттік және халықаралық эмблемалардағы рәміздер ретіндегі мағынасын қарастырыңыз.
2. Оқушылардың ұжымдық ойлау және бағалау белсенділігін дамыту; мемлекеттердің жалаулары мен эмблемаларын «оқу», себеп-салдарлық байланыс орнату, логикалық қорытындылар жасау, дәлелді жауаптар беру қабілеті; интерактивті және шығармашылық жобаларды әзірлеу, құру және ұсыну дағдыларын жетілдіру.
3. Мектеп оқушыларының азаматтық санасын тәрбиелеу, мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарауға тәрбиелеу.

Оқушының жеке тәрбиелік міндеті:елдердің елтаңбаларының биологиялық нышандары туралы теориялық білімдерін мемлекеттік рәміздерді (елтаңбалар, тулар) «оқу» және олардың жобаларын практикалық әзірлеу үшін қолдануды үйрену.

Пәнаралық байланыстар жүзеге асырылады:тарих, құқық негіздері, экономикалық география, экономика, биология.

Негізгі педагогикалық технология:дизайн + блок-модульдік.

Пішін:реттелетін талқылау/сабақ жобасы.

Құрал-жабдықтар, материалдар:интерактивті тақта, компьютер, проектор, сабақ презентациялары жинағы, бағалау парақтары, дипломдар, сертификаттар, карточкалар (бейімделген тестілеу), макеттер (тулар, елтаңбалар, банкноттар), маркерлер, фломастер, желім, таспа, стикерлер.

Іс-шара жоспары

1. Мұғалімдердің кіріспе сөзі.Тақырып, эпиграф.

2. Сабақты бастау:мақсаты, оқушының жеке тәрбиелік міндеті. Блоктың 1-бөлімінің жоспары бойынша нұсқаулық – 3 мин.

3. Теориялық модуль– 27 минут

Командалық жобаларды таныстыру:
А) Геральдика, вексиллология, нумизматика – тарихи шолу – 3+1 мин.
* Тақырыптың анықтамалары (глоссариймен топтық жұмыс)- 3 мин.
В) Геральдика мен вексиллологиядағы түстер мен таңбалардың мағынасы – 3+1 мин.
* Қазақстан туының, елтаңбасының түстері мен рәміздерінің мағынасы (оқу шеберханасы)- 3 мин.
C) Дүние жүзінің мемлекеттік рәміздеріндегі жануарлардың бейнелері – 3+1 мин.
D) Дүние жүзінің мемлекеттік рәміздеріндегі өсімдіктердің суреті – 3+1 мин.
* Әр дәуірдегі Қазақстанның мемлекеттік рәміздеріндегі биологиялық нысандардың мәні («оқу» практикумы)- 3 мин.
Топтардың іс-әрекетін бағалау. Рефлексия – 2 мин.

4. Практикалық модуль- 30 минут

Блоктың 2 бөлігінің жоспары бойынша нұсқау – 1 мин.
А) Оқушылардың білімін толықтыру.
«Еуропалық экономикалық қоғамдастықтың құрылуы посткеңестік кеңістіктегі елдердің табысты интеграциясының үлгісі ретінде» оқу фильмінің жобасының тұсаукесері – 3+2 мин.
В) Жобалық қызмет (ЕурАзЭҚ эмблемасының макеттерін әзірлеу) – 7 мин.
C) Жобаларды таныстыру және талқылау – 5 * (2) мин = 10 мин.
D) Материалды игеруді тексеру (марафондық тест) – 5 мин.

5. Қорытындылауқазылар алқасы, номинациялар бойынша жеңімпаздарды марапаттау – 2 мин.

6. Рефлексия.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

– Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар және шығармашылық топ мүшелері.
Өз дамуының жоғары сатысындағы бірде-бір мемлекетті мемлекеттік рәміздері – Елтаңбасы мен Туысыз елестету мүмкін емес. Тарихи және саяси қайта құрулардың айнасы іспеттес дәуірлер мен билеушілер өзгеріп, солармен бірге мемлекеттердің эмблемалары да өзгереді. Тәуелсіз мемлекеттің нақты өнімі ретіндегі ақшаның атауы, сыртқы түрі, дизайны да өзгеруде.
Елтаңба, ту, банкноттар символдық бейнелердің тасымалдаушысы болып табылады - бұл геометриялық фигуралар, астрономиялық нысандар, заттар, архитектуралық құрылыстар, елдердің көрнекті тұлғаларының портреттері және т. және өсімдіктер – әлем елдерінің мемлекеттік елтаңбаларында.
Сіздердің назарларыңызға жиналысымыздың тақырыбын (тақтада) және эпиграфты ұсынамын (1, 2 слайдтар). Қолданбалар 1 )

Рәміздер тілі – шынайы, әмбебап, жалпыадамзаттық тіл, барлық дәуірлер мен халықтар үшін бірдей жарамды.

В.Шмаков

Студенттің жеке тәрбиелік міндеті – биологиялық рәміздер туралы теориялық білімдерін мемлекеттік рәміздерді (елтаңбалар, тулар) «оқу» үшін қолдануды үйрену және эмблемалық жобаларды іс жүзінде әзірлеу. (3-слайд)
Кездесудің формасы реттелген пікірталас болды: 4 шығармашылық топ бұрын тақырыпқа «суға түсу» арқылы жобалар жасаумен жұмыс істеді. 1-модульде олар өз жұмыстарын көрсетеді, ал қонақтар сұрақтар қоюға мүмкіндік алады. Жобаны ұсынатын топтың қатысушылары (бірақ спикерлер емес) сұрақтарға жауап беруге құқылы. Презентациялар аяқталғаннан кейін «Алтын жоба», «Ақпараттық жоба», «Шығармашылық жоба», «Практикалық жоба», «Болашағы бар жоба» номинациялары бойынша жеңімпаздарды анықтау мақсатында топтардың жұмысын бағалаймыз. (4-слайд)
Сабақ барысында жаңа ақпараттың үлкен көлемі ұсынылады, сондықтан жаңа терминдер мен ұғымдарды ескертеді деп күтілуде. Бұл сабақтың соңындағы білімді тексеру кезеңінде пайдалы болады.

Теориялық модуль

Топтық жобаларды таныстыру және қорғау:

Егер сіз жаңа нәрсені білгіңіз келсе, ежелгі нәрсені оқыңыз.

Ескі мақал.

А) Геральдика, вексиллология, нумизматика – тарихи шолу. Талқылау.

Ең көне банкноттар қытайлық (Таң әулеті), 8 ғасырға жатады..

Банкнота - қағаз валютасы. Бұл ұғым күнделікті сөйлеуде банкноттарды белгілеу үшін қолданылады.
Облигациялар қазіргі әлемде айналымнан шыққан қағаз ақша.

Түс бұрыннан эстетикалық, мәдени және кейіннен саяси құбылысқа айналды.

Серов Н.В

B) Геральдика мен вексиллологиядағы түстер мен таңбалардың мағынасы. Талқылау.

4-қосымша , 5-қосымша . Геральдика мен вексиллологиядағы түстер мен таңбалардың мәні.

* Қазақстан Президенті туының, Елтаңбасының, штандартының түстері мен рәміздерінің мағынасы (оқу шеберханасы).(10-18 слайдтар)

Ұжымдық талқылауға арналған слайдтардағы флеш сұрақтар:

1. Тудың көк түсі рәміз:

А) еркіндік пен тәуелсіздік;
*Б) жалпы амандық, татулық пен бірлік
В) халықтың билігі.

2. Ту фонының бір түсі мынаны білдіреді:

А) түркі тамырына құрмет
B) Республика азаматтарының басындағы бейбіт аспан;
*B) Қазақстанның бірлігі.

3. Сол жақтағы (біліктің бойында) ұлттық ою-өрнек мынаны білдіреді:

*А) Қазақстанның мәдениеті мен дәстүрі
В) Қазақстандағы мәдениеттің дамуының ерекше маңыздылығы
C) туды безендіруге эстетикалық көзқарас.

4. Туда күн:

А) Республика Президентінің рәмізі
*B) тіршілік және энергия көзі
C) бейбіт өмірге деген үміт символы.

5. Елтаңбада Қазақстанда тұратын барлық халықтың ортақ үйінің бейнесі мынаны білдіреді:

А) жұлдыз
В) тұлпар
*В) шаңырақ.

6. Бес құрлықтың өкілдеріне жүрегіміз бен құшағымыз ашық екендігі еліміздің Елтаңбасында бейнеленген:

*А) бес бұрышты жұлдыз
В) шаңырақ
В) орталықтан алшақ жатқан күмбезді сырықтар (уық).

7. Президенттік штандарттағы адам:

A) Алтын адам
*B) сақ дәуірінің жас көсемі
C) батыр халық қорғаушысының символы ретінде.

8. Эталон білігіне мемлекеттік тілде ойылған күміс кронштейн бекітіледі:

А) Қазақстан Республикасы Конституциясының бірінші жолдары;
*В) Қазақстан Республикасы Президентінің тегі, аты, әкесінің аты және оның сайланған мерзімін көрсететін күндер;
C) қазақ халқының негізгі тарихи белестері.

9) Қазақстан Республикасы Президентінің стандартының орналасқан жері:

*A) Президент резиденциясындағы кеңсе
B) Бейбітшілік және келісім сарайы
B) Бәйтерек.

Жануарлар әлемі өзінің әртүрлі тұқымдарында адам психикасының әртүрлі импульстарын қамтиды.

Рудникова Н.П

C) Дүние жүзінің мемлекеттік рәміздеріндегі жануарлардың бейнелері. Талқылау.

6-қосымша , 7-қосымша . Дүние жүзінің мемлекеттік рәміздеріндегі жануарлардың бейнелері.

Өсімдіктердің сұлулығы – дүниенің ортақ мұрасы, яғни ол әрқашан макроғарыштық.

В.Шмаков

D) Дүние жүзінің мемлекеттік рәміздеріндегі өсімдіктер бейнесі. Талқылау.

8-қосымша , 9-қосымша . Дүние жүзінің мемлекеттік рәміздеріндегі өсімдіктер бейнесі.

* Әр дәуірдегі Қазақстанның мемлекеттік рәміздеріндегі биологиялық нысандардың мәні («Оқу» практикумы). Таңдаудың мағынасын түсіндіре отырып, әр сөз табындағы қажетсіз ұғымды алып тастаңыз.(Слайд 21, 22)

1) Астық – күн сәулесі – молшылық – дала – береке.
2) Қыран – бостандық – басқыншылық – құдіретті күш – тәуелсіздік.
3) Тұлпар – қанат – Алтын адам – арман – ерлік.
4) Барыс – шабандоз – таулар – білезік – бүркіт.

Топтық бағалау жұмыстары(командалар дауыс беру арқылы басқа командалардың қызметін бағалауға шақырылады – тақтада тиісті команданың секторына жазбаша түсініктемесі бар стикерлерді жапсыру). Өз командаңызға дауыс беру алынып тасталды. Дауыс беру нәтижелері бойынша жеңімпаз командаға «Алтын жоба» сертификаты беріледі.

Рефлексия.

Практикалық модуль

2000 жылы 10 қазанда бес елдің – Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы және Тәжікстан Республикасының президенттері Еуразиялық экономикалық қоғамдастықты (ЕурАзЭҚ) құру туралы шартқа қол қойды.
2006 жылы Өзбекстан Республикасы ЕурАзЭҚ-қа мүше болды (2008 жылғы 24 желтоқсанда Өзбекстан ЕурАзЭҚ органдарының жұмысына қатысуын тоқтатты). Қырғызстан мен Тәжікстан экономикасы дайын болған кезде және барлық қажетті міндеттемелерді орындағаннан кейін біртұтас экономикалық кеңістік жұмысына қайта қосылады.
Сіздердің назарларыңызға ағылшын тіліндегі мәтіні бар «Еуропалық экономикалық қоғамдастықты құру посткеңестік кеңістіктегі елдердің табысты интеграциясының үлгісі ретінде» танымдық фильм жобасын ұсынамыз, бұл халықаралық қауымдастықтың ұсынылып отырған маңыздылығына байланысты. (Слайдтар 23, 24)

2-ескертпе:Көрсетілген фильм – танымдық жобаны сілтеме бойынша жүктеп алуға болады http://depositfiles.com/files/yjsol0sw1 (жүктеп алғаннан кейін ғана көруге болады, бірақ on-line емес).

Студенттердің ағылшын тілінде түсініктемелері бар фильмді көрсету.

10-қосымша. «Еуропалық экономикалық қоғамдастықтың құрылуы посткеңестік кеңістіктегі елдердің табысты интеграциясының үлгісі ретінде» фильмінің мәтіні (орыс/ағылшын).

В) Жобалық іс-шаралар (ЕурАзЭҚ эмблемасының макеттерін әзірлеу) топтарда: Елтаңба, ту, банкнот жобалары. Жалпы стиль сақталады. Биологиялық белгілерге ерекше көңіл бөлінеді. (25-слайд) Сонымен қатар ересектерден құралған шығармашылық топ бар.

Күріш. 1-3. Шығармашылық топтарда жұмыс

B) Жобаларды таныстыру және талқылау. Таңбаларды міндетті түрде оқу, соның ішінде. биологиялық. (26-слайд)

Күріш. 4. Жобаны қорғау сур. 5. Марапаттау рәсімінен кейін

D) Материалды меңгеру деңгейін тексеру (бейімделген тестілеу).

1 нұсқа

1. Елтаңбаларды, сондай-ақ оларды қолдану дәстүрі мен тәжірибесін зерттейтін тарихи пән.
2. Елтаңбаларды түсіндіру, рәміздерді, елтаңбаларды, ұрандарды және басқа геральдикалық белгілерді түсіндіру, т.б. оларды оқу, мағынасын ашу.
3. Қолданыссыз қалған банкноттар мен облигацияларды қоғамның сол кездегі экономикалық және саяси жағдайын көрсететін тарихи құжат ретінде зерттейтін көмекші тарихи пән.
4. Бірқатар елдердің мемлекет басшысының тұрғылықты жерінде көтерілетін құрметті дербес белгісі.
5. Қағаздан, қалың матадан (әдетте жібектен), металдан немесе пластмассадан жасалған, әдетте тікбұрышты пішінді банкнота.
6. Мемлекеттің, қаланың, рудың немесе жеке адамның нышаны және айрықша белгісі болып табылатын шартты бейне.
7. Асылдықты, билік пен байлықты, сондай-ақ христиандық қасиеттерді бейнелейтін геральдикалық түс: сенім, әділдік, мейірімділік және кішіпейілділік.
8. Орта ғасырларда танымал геральдикалық құбыжық. Ол әдетте екі қанатты, төрт аяқты, ұзын бұйра сүйір құйрықты және қабыршақты денесімен бейнеленген. Қазіргі уақытта бұл Бутан мен Исландияның символы.
9. Ежелгі геральдикалық рәміздер – салтанат, жеңіс және бейбітшілік нышандары; күні бүгінге дейін олар елтаңбаларда ең жиі бейнеленген өсімдіктер болып табылады.
10. Ерлікті, батылдықты, сүйіспеншілікті, сондай-ақ күресте төгілген қанды білдіретін геральдикалық түс.

2-нұсқа

1. Монета және ақша айналысының тарихын зерттейтін көмекші тарихи пән.
2. Айналымнан шыққан қағаз ақшалар.
3. Белгiленген өлшемдер мен түстi бiлiкке немесе шнурға бекiтiлген, кейде онда елтаңба немесе елтаңба бейнеленген мата.
4. Туларды, баннерлер мен эталондарды зерттеумен айналысатын көмекші тарихи пән.
5. Қымбат материалдардан тігілген, кестемен, жиекпен, қылмен, ленталармен әсем безендірілген жалғыз туды бұйым.
6. Геральдикалық түс – сақтықтың, даналықтың, сынақтардағы тұрақтылықтың, сондай-ақ мұң мен мұңның белгісі.
7. Сүтқоректілер - ең танымал геральдикалық таңба; көптеген елдердің (Бельгия, Болгария, Ұлыбритания, Дания, Канада, Нидерланды, Норвегия, Сингапур, Оңтүстік Африка және т.б.) елтаңбаларында бар.
8. Геральдикалық түс – тектілікті, ашықтықты, сондай-ақ тазалықты, кінәсіздікті және шыншылдықты білдіреді.
9. Гүл Францияның корольдік символы, тазалық пен жарықты білдіреді.
10. ЕурАзЭҚ эмблемасындағы Еуропа мен Азияны бейнелейтін символдық түстер.

ҚорытындылауҚазылар алқасы «Ақпараттық жоба», «Шығармашылық жоба», «Практикалық жоба», «Болашағы бар жоба» номинациялары бойынша жеңімпаздарды марапаттау.

Рефлексия:

– Сабақта мен қандай жаңалық білдім?
– Өмірде маған не пайдалы болуы мүмкін?
– Мемлекеттілік рәміздеріне деген көзқарасым өзгерді ме?
– Тақырыпты одан әрі дамытуға қызығушылық таныттыңыз ба?
– Болашақта қандай белгілер туралы білгім келеді? (Слайд 27,28)

Сынақтың кілті:

Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің қалалық басқармасы

No7 орта мектеп

«Әліппе» интеллектуалды ойыны

тарих, география, биология.


/ сабақ ойыны Қазақстан тарихы бойынша,10-11 сынып/

Тарих және қоғамтану пәнінің мұғалімі:
Дубогрей Наталья Григорьевна


Бұл ойынның прототипі «Әліппе» телебағдарламасы болды. Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, тарих, Қазақстан тарихы, биология, география пәндерінен алған білімдерін тиянақтау үшін ойынға сұрақтар дайындадым. Одан әрі ойын жалғасын тауып, мектебіміздің пән мұғалімдері барлық пәндер бойынша сұрақтар құрастырды. Ойын сонымен қатар қызықты және әмбебап болып табылады, өйткені оны әр түрлі санаттағы ойыншылармен ойнауға болады: оқушылардың ата-аналары (ата-аналарға арналған іс-шарада) және мектеп түлектерімен (үйге келу кешінде). Бұл басылымда мен Қазақстан тарихы, (), география (), биология () пәндері бойынша сұрақтар ұсынамын.Мақсат:

    Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, тарих, география, биологиядан алған білімдерін тереңдету, нақтылау. Пәндер бойынша оқушылардың танымдық әрекетін белсендіру.
Дайындық жұмыстары. Ойынға дайындалу керек:
    Үш топ ат, ұран, сәлемдесу және шығармашылық тапсырма дайындайды. Мұғалім ойынға көрнекіліктер дайындайды:
    әліпби түріндегі табло, 19 әріп және 5 ойын номинациялары; 3 түсті фишкалар және музыкалық белгі (барлық қабат); топ түстеріне сәйкес байлаулар; 6 жағындағы текше, 1-ден 6-ға дейінгі белгілер; 8 секторы бар шеңбер:
    қызыл – тарих, жасыл – биология, көк – география.
Ойын ережесі:
    3 қатысушыдан тұратын 3 команда ойнайды. Залдағы көрермендер 3 секторға бөлінген – бұл ойыншыларды қолдау тобы. Ойынның басында әр топ өз тобын және сәлемдесуді таныстырады. Ойын басталмас бұрын тең ойналады. Ойыншы топ ойын тақтасының ортасына текшені лақтырып, түсірілген белгілер саны бойынша әріптерге сәйкес қозғалады. Сұрақ команданың түсіне, номинациясына және әрпіне байланысты қойылады. Егер қозғалыс ойын номинацияларына түссе, команда:
    мыс құбырлар – өтуге мүмкіндік береді;
    музыкалық лира – шығармашылық тапсырманы орындайды;
    баспалдақ – 10 қадам алға жылжиды;
    қара мысық – 5 әріп артқа;
    жалын - бастапқыға оралады.
    Егер мәре сызығында текшедегі таңбалар санынан аз белгілер қалса, онда команда блиц сұрақтарына жауап береді.
Тарих сұрақтары 1-қосымша А Антанта француз тілінен шыққан «Entente cordiale» сөзі, Англия, Франция және Ресейдің бірлестігі, «ықыласты келісім» дегенді білдіреді.Анархистер – олар мемлекетсіз жүйені жалпы ереуіл арқылы орнатуға болады деп есептеді, оны әлеуметтік революция деп санады.Анна Иоанновна - оның билік еткен кезеңі «Бироновщина» терминімен сипатталады.Б

Большевизм – 20 ғасырда В.И.Ленин бастаған орыс революциялық қозғалысындағы саяси қозғалыс.Брежнев Л.И - КСРО Коммунистік партиясының жетекшісі, Бас хатшысы. КОКП Орталық Комитеті 1966-1982 жж.IN Соғыс коммунизмі – Кеңес мемлекетінің азамат соғысы жағдайындағы ішкі саясаты.Уақытша үкімет 1917 жылғы 2 наурыздан 25 қазанға дейін жұмыс істейтін ең жоғары атқарушы, әкімшілік және заң шығарушы орган. Ресейге.

Г Азамат соғысы 1918–1920 (2 түсті шайқас).Геральдика – елтаңбалар туралы ғылым.Шежіре – туыстық байланыстарды зерттейтін ғылым.Әнұран – мемлекеттің рәмізі, туған жерге арналған ән.D Қос билік – бір мезгілде екі қарама-қарсы биліктің болуы. Ресейде 1917 жылы осындай 2 үкімет болды.Демократия – халық билігі.Диктатура - қатаң шектеулі адамдар тобы немесе бір адам жүзеге асыратын шексіз саяси, экономикалық және идеологиялық билік.Е Емельян - Пугачевтің аты.Ельцин Б.Н. - Ресейдің тұңғыш президенті.З Тоқырау кезең – 60-шы жылдардың аяғынан 80-ші жылдарға дейінгі кезең, саясаттың, кеңестік басшылықтың тұрақтылыққа ұмтылуымен, ел өміріндегі кез келген өзгерістерден бас тартумен сипатталады.ЖӘНЕ Интервенция – бір немесе бірнеше мемлекеттердің екінші мемлекеттің ішкі істеріне күш қолдану арқылы араласуы.Индустрияландыру – ірі өнеркәсіпті экономиканың негізгі өндіруші секторына айналдыру.Тарих – өткен туралы ғылым.Империя — лат тілінен шыққан монархиялық мемлекет. Қуат.TO

Коалиция – ортақ мақсаттарға жету үшін жасалған мемлекеттердің, саяси партиялардың, ұйымдардың одағыКурск шайқасы - 1943 жылғы жазғы науқанның басты шайқасы.Тұлғаға табыну – біреуді шектен тыс жоғарылату.Л Ұлттар Лигасы – 1919 жылы құрылды.Халықаралық ұйым.Либерализм – реформалар арқылы қоғамдағы эволюциялық өзгерістерді жақтайтын идеологиялық және саяси қозғалыс.М

Монархия – автократия; мемлекеттің басқару нысаны.Монополия – бір нәрсеге айрықша құқық.Модернизация – (француз тілінен: заманауи, ең жаңа) жаңару процесі.Меньшевиктер – ХХ ғасырдың басындағы Ресей социал-демократиясындағы саяси қозғалыстың өкілдері.Н

Нумизматика – тиындар туралы ғылымНАТО – Солтүстік Атлантикалық келісім ұйымы, әскери-саяси одақ.ҰЭП – «соғыс коммунизмі» саясатын алмастырған экономикалық дағдарысты еңсеру бойынша экономикалық шаралар циклі.ТУРАЛЫ

Опричнина - биліктің тұлғасын нығайту мақсатында Иван Грозный жүргізген ішкі саяси шаралардың жиынтығы.Біріккен Ұлттар Ұйымы – бүкіл әлемде бейбітшілікті сақтау және нығайту үшін құрылған халықаралық ұйым.

П Қайта құру – кеңестік жүйені жаңғыртудың жаңа саяси бағыты.Бесжылдық – соңында енгізілген халық шаруашылығын дамыту жоспарлары. 20с ХХ ғасыр.Р Революция – түбегейлі төңкеріс.Республика — лат тілінен шыққан басқару түрі. Бизнес және қоғамдық.МЕН Сенат – осы алаңда желтоқсаншылар 1825 жылы 14 желтоқсанда өнер көрсетті.Суворов - орыс қолбасшысы, генералиссимос.Сталин И.В. – оның шын аты – Джугашвили, лақап аты – Кобра.Сенат – король болмаған кезде мемлекетті басқаратын орган.Т Тоталитаризм – қоғамдағы және мемлекеттегі саяси режим.Терроризм – күш қолдану арқылы жүзеге асырылатын саяси күрестің бір түрі.Терешкова В.В. – Әлемдегі тұңғыш әйел ғарышкер.Ф Федерация дегеніміз – ортақ органдары бар біртұтас мемлекетті құрайтын бірнеше мемлекеттердің одағы.қатысушылардың егемендігімен билік пен басқару.1917 жылғы ақпан революциясы, нәтижесінде самодержавие құлады.Фашизм – тоталитарлық типтегі саяси қозғалыс.I

Ядролық қару – бұл ең алдымен қолданылған қару. Екінші дүниежүзілік соғыс.

Қосымша No2 География сұрақтары
A. Бейімделу – өзгермелі жағдайларға бейімделу Апартеид – нәсілдік кемсітушіліктің төтенше түрі Австралия – континент және оңтүстік жарты шардағы мемлекет Австрия – Еуропадағы мемлекеттік орталық, ресми тілі – неміс Әкімшілігі – басқару функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың жиынтығы. Аборигендер – елдің байырғы тұрғындары
Б.Үнді жазы – Еуропа мен Солтүстік Америкадағы құрғақ шуақты және жылы ауа райы кезеңі Байкал – дүние жүзіндегі ең терең тұщы көл Балтық – көне орыс тілінде Варанг теңізі барометрі – атмосфералық қысымды өлшейтін құрал Жұмыссыздық – жұмыссыз Беловежская пуща – Беларусь пен Польша шекарасындағы орман алқабы Ақ түндер – табиғи құбылыс
B. Ұлыбритания - әлемдегі ең көне конституциялық монархияға ие мемлекет Вашингтон штаттың астанасы 1800 ж. Атлант мұхитының жағалауында орналасқан Еділ – ерте заманда Ра, ортасында аталды. Century Itil, дл. Өзендер 3530 км Вьетнам - Үндіқытай түбегіндегі Оңтүстік-Шығыс Азиядағы мемлекет
Г.Глобус – жер моделі Жүк айналымы – уақыт бірлігінде белгілі бір қашықтыққа тасымалданатын жүк көлемі Геология – жер қыртысының құрылымының құрамы, даму тарихы туралы ғылымдар кешені.
D. Демография - ұдайы өндіріс заңдары туралы ғылым Ақша - жалпыға бірдей баламасы барлық тауарлардың құнын білдіреді Тапшылық - бірдеңенің жоқтығы Чомолунгма - Азиядағы жер шарының ең биік шыңы 8848 м.
Е.Еуразия – аудандағы ең үлкен материкЕнисей – Сібірдің ең ірі өзендерінің бірі Ермак – барлаушы Сібірді игерудің негізін қалады.
I. Изотерма – картадағы сызықтар Йен – Жапонияның ақша бірлігі Импорт – шетелден келетін тауарлар, капиталдар Үнді – мұхит Тынық және Атлантикадан кейінгі дүние жүзінде 3-ші орын Ислам – әлемдік діндердің бірі.
К.Конгорка - экваторды екі рет кесіп өтетін өзен Картография - географиялық карталар, оларды жасау және пайдалану әдістері туралы ғылым Каспий теңізі - ең үлкен теңіз эндорейлік көл - теңіз Климат - статистикалық ұзақ мерзімді ауа райы режимі Серіктес - тең иесі кәсіпорын
Лагуна – құрлық белдеуі арқылы бөлінген тар бұғаз арқылы теңізге қосылған таяз табиғи су айдыны Ландшафт – ауданның жалпы көрінісі Мұз – қатты күйдегі су Литосфера – қатты жердің сыртқы қабығы Лена – жер бетіндегі ең үлкен өзен. Шығыс Сібір, ұзындығы 4400 км.
М.Мегаполис – көршілес қалалық агломерациялардың бірігуі Мадагаскар – ең кішкентай маймылдар тұратын арал Мелиорация – жердің қолайсыз жағдайын түбегейлі жақсарту Теңіз – дүниежүзілік мұхиттың құрлықпен бөлінген бөлігі.
N. Skyscraper - Ниагара сарқырамасы, оның аты найзағайлы суды білдіреді - ең ұзын мемлекет;
О.Бұлттар – атмосферада ілінген су тамшылары мен мұз кристалдарының жиналуы Об – Батыс Сібірдің ең үлкен өзені Көлдер – құрлықтың суға толы ойпаңдарындағы табиғи су қоймалары Мұхит – жердің үздіксіз су қабығын қоршап тұрған. материк пен аралдар
П.Бу – газ күйіндегі су Құм – борпылдақ шөгінді жыныс Платформа – жер қыртысының үлкен құрылымы Прост – Четыршы ауылы осы өзеннің жағасында орналасқан.
Р.Ресурстар – резервтік мүмкіндіктер құралдары табыс көзі Өзендер – табиғи арналардағы су ағындары Рим – ежелгі мемлекет және қазіргі мемлекеттің астанасы
SSaba - Татарстандағы аймақтық орталық Саванна - тропиктік ормандар мен шөлдерде таралған аймақтық өсімдік түрі Саргас теңізі - Колумб жер үшін келген
Т.Тайга – солтүстік қоңыржай белдеудегі қылқан жапырақты ормандар. Жарты шарларТайфундар - олар бізге қауіп төндірмейді, олар шілдеден қазанға дейін қытайлықтардан пайда болады - үлкен желЖолбарыс - бұл Азиядағы өзен де, ең үлкен мысық Тынық мұхиты - оны жердегі ұлы, ең үлкен мұхит деп те атаған.
F.Farm - жеке немесе жалға алған жерінде жұмыс істейтін жеке ауылшаруашылық кәсіпорныТу - мемлекеттік биліктің ресми белгісі Флорида - АҚШ пен түбекте орналасқан штат Франция - Батыс Еуропадағы мемлекет
Якутия - республика - Саха Жапония - бұл мемлекет 4 мың аралға тараған Жәрмеңкелер - белгіленген жерлерде мерзімді түрде ұйымдастырылатын сауда Ялта - бұл қала 1145 жылдан бері Қырымда орналасқан. Джалита Ямайка ретінде белгілі - Батыс Үндістандағы бұл штаттың атауы, бұл атауды зығыр матаға жататын деп түсіндіреді.

Қосымша No3 Биология сұрақтары Анатомия - Ағзаның құрылысын, оның мүшелерін және қызметін зерттейтін ғылым - Витамин тапшылығы - Физиологиялық белсенді заттардың жетіспеушілігі - Нерв клеткасының ұзақ процесі Атавизмдер - Ата-бабалардың мүшелері Ароморфоз - Эволюция жолы. организмдердің ұйымдасу деңгейінің жалпы көтерілуіне алып келеді.
ББбиология – Тірі организмдер туралы ғылым – Бір жасушалы, көлемі жағынан өте кішкентай Биосфера – Тірі организмдер мекендейтін геологиялық қабық – Бұл – матрицалық синтез
Валеология - Денсаулық туралы ғылым Түр - Тірі ағзаларды жіктеудің негізгі бірлігі Балдырлар - Төменгі сатыдағы өсімдіктердің үлкен тобы Витаминдер - Биологиялық белсенді заттар Ерік - Адамның мінез-құлқындағы саналы реттеу.

Гигиена - Денсаулықты сақтау және нығайту туралы ғылым Генетика - Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары туралы ғылым Гемофилия - Қанның ұйығыштығы (қанның ұю қабілетінің төмендеуі) Саңырауқұлақтар - Жануарлар мен өсімдіктердің сипаттамаларын біріктіретін ерекше организмдер Генотип - Барлығының жиынтығы организмнің хромосомаларында орналасқан гендер
DDonor - Дендрит - Қысқа жүйке процестері - Ағаш діңінің негізгі бөлігі Динозаврлар - Түстерді ажырата алмайтын көз ауруы.

Қолданылған кітаптар:

1. Асфендияров С.Д. Қазақстан тарихы ежелгі дәуірден. А.1993. 2. Қазақстан тарихы бойынша терминологиялық сөздік3. Биологиядағы терминдер мен анықтамалар сөздігі4. География бойынша терминдер мен анықтамалар сөздігі5.Ғ.Ж. Базарбеков Қазақстан тарихынан ҰБТ тестілері6. Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін 5 томда, А., 1998 ж


Жабық