Marija Matveeva
Pamokos „Tiesa ir melas“ santrauka

Tema: Bendravimo valanda

Tikslas: 1. Suformuoti būtinas moralines žinias, ugdyti įprotį analizuoti jų apraiškas santykiuose su kitais.

2.0 užtikrinti moralinių žinių, įgūdžių ir elgesio formavimo vienybę ir tarpusavio ryšį.

Įranga: kortelės su užduotimis, dėžutė su prizais, puodeliai, arbata, pyragas.

Renginio eiga

Organizacinė dalis

Pedagogas: Sveiki mieli draugai! Šiandien esate neįprastoje šalyje. Jame yra tik du miestai - miestas « Tiesa» ir miestas "Melas"... Mieste « Tiesa» visada sakyk tiesa, mieste "Melas" visi sako netiesa. (Vaikai suskirstyti į dvi komandas)

Pagrindinė dalis

Pedagogas: Šiuose miestuose ne visi gyventojai kalba netiesa, jums tereikia išsiaiškinti, ir tam mums padės mūsų žiuri, kuri įvertins, kas kalba tiesa o kas ne. Kiekvienai komandai perskaitysiu keletą frazių (po vieną kiekvienam dalyviui, jūsų užduotis yra atsakyti teisingai: « tiesa ar« Netiesa» ... Ir žiuri atidžiai stebės jūsų atsakymus, skirdami po vieną tašką "Pataikyti"... Taigi štai!

1 Konkursas: Tiesa - klaidinga

Frazės pirmajai komandai

Jei bitė įkando, ji mirs. (tiesa)

Pelės užauga ir tampa žiurkėmis. (netiesa)

Jei kietai virtus kiaušinius verdate ilgiau, tada jie išvirs ir taps minkšti. (netiesa)

Iš kiaušinių išsirita vėžliai. (tiesa)

Saulės laikrodis neturi rankų (tiesa)

Negalite užgesinti ugnies verdančiu vandeniu. (netiesa)

Dramblys bijo pelių. (tiesa)

Frazės antrajai komandai

Vaikystėje Puškinas mėgo fotografuoti. (netiesa)

Jei surinksite savo numerį telefonu, galėsite pasikalbėti su savimi. (netiesa)

38 laipsniai - normali žmogaus kūno temperatūra (netiesa)

Jautrioms pilvoms pilvas raudonas, o zylėms - geltonas. (tiesa)

Rąstas neskęsta vandenyje. (tiesa)

Benzinas gali būti užgesintas vandeniu. (netiesa)

Greitoji pagalba iškviečiama telefonu 01. (netiesa)

Rezultatas

2 Konkurencija: Detektyvai.

Pedagogas: Pasaulyje yra žinomų detektyvų, kurie visada ieško tiesa, pasitelkiant įvairius įkalčius, įrodymus. Ir vienas toks detektyvas atsiuntė jums užduotį. Štai ką jums reikia išmokti atskirti tiesa nuo netiesos!

(Komandos paeiliui pasirenka užduočių kortelę. Aptarkite ją keletą minučių. Tada atsakykite į klausimą ir paaiškinkite savo atsakymus.)

Užduotis 1 kortelėje

Puodelis dedamas ant stalo (be dangtelio).Klausimas skamba taip: „Įsivaizduokite, kad šis puodas yra didžiausias pasaulyje. Tiks ne tik kopūstų sriuba ir košė, bet viskas pasaulyje. Ir vis dėlto yra vienas daiktas, kuris niekada netilps į šį puodą. Kokia tai tema? (Puodo puodelis)

Užduotis ant 2 kortelių

Vienas žmogus atėjo pas muziejaus direktorių ir paprašė nupirkti iš jo vertingą seną paveikslą, kitoje pusėje buvo užrašas: „Šiandien baigiau šį paveikslą, ... mėnuo, ... metai (data neįskaitoma, 3 metai iki invazijos į Napoleoną. (Autoriaus parašas)“Režisierius suabejojo ​​paveikslo autentiškumu. Ką tu manai apie tai? (Paveikslo autorius negalėjo žinoti Napoleono invazijos pradžios datos likus 3 metams iki šio įvykio. Paveikslas negali būti tikras)

Rezultatas: Žiuri svarsto ir skelbia konkurso rezultatus.

3 Konkurencija "Balionas"

Pedagogas: Ar žinojai, kad balionas niekada negali nukristi? Kaip taip gali būti? (vaikų atsakymai)

Įsitikinkime, ar žaisime žaidimą. Jums bus duoti du kamuoliai, jūsų užduotis yra mesti ant komandos ir kuo ilgiau išlaikyti ją ore, pučiant į ją. Komanda, kurios kamuolys anksčiau paliečia žemę, pralaimės.

Rezultatas: Žiuri svarsto ir skelbia konkurso rezultatus.

4 Konkurencija „Nuostabus biatlonas“

Pedagogas: Būtų malonu, jei apgavikai susitiktų tik pasakų šalyje. Bet, deja, jų yra pakankamai ir kitose šalyse. Prisiminkime su jumis garsiausius apgavikus iš pasakų. Aš užduosiu klausimus iš eilės abiem komandoms. Jei atsakysite iš karto, gausite 3 taškus, jei vienu raginimu - 2 taškus, jei su antruoju raginimu - 1 tašką. Jei visai neatsakysite, gausite nulį!

1 Gera mergaitė turėjo meluoti, kad išsivaduotų.

Tas, kuris jos neįsileido, pats parvežė ją namo, nieko neįtardamas.

Jei jis žinotų, kad pyragų visai neneša, šunys jo kaime neglostytų. (Maša iš pasakos "Maša ir lokys")

2. Norėdamas gerai pavakarieniauti, šis išdykęs apgavikas apsimetė malonia senute.

Buvo sunku jį atpažinti kepurėje, akiniuose ir po antklode.

Ir vis dėlto mergina stebėjosi, kodėl jos močiutei tokie dideli dantys.

(Vilkas iš pasakos "Raudonkepuraitė")

3. Smulkūs prekybininkai-melagiai pareiškė, kad jų prekės yra stebuklingos.

Net karalius tuo tikėjo.

Bet jei netikėčiau, nesirodyčiau prieš žmones pačia juokingiausia forma, kokią tik galima įsivaizduoti.

(Pirkliai „Nematomas audinys“ iš pasakos apie G. H. Anderseną "Nuogas karalius")

4. Ši apgavikė žino daug būdų, kaip jai pasitarnauti, ir vienas iš jų yra glostymas.

Kvailas paukštis ja tikėjo.

Praleisti sūrį yra gėda.

(Lapė iš I. Krylovo pasakos „Varnas ir lapė“)

5. Šis melagis daug padėjo savo šeimininkui, išradęs jam naują vardą.

Įsigijęs savininkui tinkamą pilį ir brangius drabužius, jis pavertė jį princesės vertu jaunikiu.

Tačiau tai, kad vaikščiojo su batais, praeivius labai nustebino.

("Batuotas katinas" iš pasakos apie C. Perrault)

6. Šis gudrus apgavikas sugebėjo pakeisti balsą.

Vaikai ne iš karto patikėjo, kad atėjo jų mama.

Iš septynių vaikų liko tik vienas, kuris pasakojo ožiui apie tai, kas nutiko.

(Vilkas iš pasakos „Vilkas ir septynios jaunos ožkos“)

7. Šis apgavikas sumanė apsimesti kurčiu.

Kvailas mažas turas dainavo jai dainas.

Ant jos liežuvio sėdėjo kvailas apvalus gabalas, beliko tik jį nuryti.

(Lapė iš pasakos "Kolobokas")

8. Norėdama savo gyvenimą paversti pasaka, ši melagė pareiškė, kad neįprastas krištolo kūrinys priklauso jai.

Ji niekaip negalėjo jai priklausyti, nes visiškai netinka dydžiui.

Šį krištolinį daiktą jo šeimininkas numetė, kai ji bėgo namo.

(Pamotės dukra iš pasakos "Pelenė")

9. Susirinkę jie ne tik sugalvoja, bet ir tarsi pasakoja pasakas.

Jie padovanojo mergaitei savo ledų, kad ji neverktų, kai mama dėl brolio ją bardavo.

Kai mano brolis pasakė, kad ji valgė uogienę, jis tai padarė, ir sutepė jos lūpas uogiene.

("Svajotojai" iš N. Nosovo istorijos)

10. Šios klastingos moterys apgavo karalių, pasakydamos jam tai, ką baisu įsivaizduoti.

Štai kodėl tik po daugelio metų jis pirmą kartą pamatė savo sūnų.

Jie patys turėtų būti sumalti į statinę ir leisti plaukioti jūros vandenynu.

(Audėja su virėja, su uošve Baba Babarikha iš „Pasakos apie carą Saltaną“ A. S. Puškinas)

Rezultatas: Žiuri svarsto ir skelbia konkurso rezultatus.

5 Darbas su patarlėmis

Pedagogas: O tiesa ir melas yra daug patarlių. Manau, kad jūs jau dirbote su jais.

Siūlau sudaryti dvi patarles ir paaiškinti jų prasmę.

(Kiekvienai grupei suteikiamos dvi tos pačios patarlės)

Graži Netiesa, taip nuo tiesa niekur nedings.

Tiesa nedega ugnyje ir neskęsta vandenyje.

Kokių patarlių gavote? Skaityti. Paaiškinkite jų prasmę.

Kas pirmas atsakys pagal patarlę ir teisingai, jis taip pat uždirba tašką.

Rezultatas: Žiuri svarsto ir skelbia konkurso rezultatus.

Baigiamoji dalis

Pedagogas: Dabar tu tai žinai melas yra kitoks kad neturėtumėte naudoti melagingų teiginių. Su žmogumi, kuris kalba tiesa, daug maloniau bendrauti nei su melagiu. O be to, kaip galima pasitikėti žmogumi, kuris nuolat tave apgaudinėja? Todėl geriausia būti sąžiningam, o tada kiti žmonės bus sąžiningi su jumis.

Aš siūlau, kad kiekviena komanda sudarytų keletą sąžiningo elgesio taisyklės. (Kompiliacija sąžiningo elgesio taisyklės.)

1) Jis pasakė - daryk.

2) Nesu tikras - nežadėk.

3) Padarykite klaidą - pripažinkite.

4) Pasakykite tik tai, ką galvojate.

5) Negaliu pasakyti tiesa - paaiškink kodėl.

6) Būkite sąžiningi.

Rezultatas: Žiuri svarsto ir skelbia konkursų rezultatus.

Jei stebėsite reglamentas, kurį padarėme bendraudami su kitais žmonėmis, tuomet jūs tikrai galite būti laikomi sąžiningais vaikinais.

Tai vyksta pasaulyje

Kartais tu negali atsiriboti:

Su tavimi, tiesa, netoli

Arba užsimindamas Netiesa.

Leisk mums vaikinai

Sąžiningai gyventi pasaulyje

Mes nemeluosime, bet tik meluosime

Sakyk tiesą!

Vaikinai, labai ačiū už jūsų darbą. Linkiu ir toliau sėkmės.

Pamokos santrauka.

Išsivysčiusi, pedagogė

Tema:„Tiesa ir melas“

Tikslas: Suformuoti vaikams tiesos ir melo sampratą.

Užduotys:

1. Išmokykite vaikus sakyti tiesą.

2. Ugdykite kalbą, mąstymą.

3. Ugdyti moralines savybes - sąžiningumą, teisingumą.

Padėkite vaikams suprasti - reikia sakyti tiesą be baimės, o melo

Apeiti.

Pamokos eiga:

1.Laiko organizavimas. Sveikinimai.

2. Įvadas į temą:

Dabar aš jums perskaitysiu pasaką, jos klausęsis, galbūt jūs pats sužinosite ką nors naujo. Pasaka vadinasi „Dvi seserys“. Kaip manote, kodėl pasaka taip vadinama? Kas gali atsitikti šioje pasakoje?

· Mokytojas, skaitantis pasaką „Dvi seserys“:

„Už aukštų kalnų, už žalių miškų gyveno dvi seserys. Viena buvo vadinama - tiesa, kita (kaip manai, koks jos vardas?) - melaginga. Tiesa buvo graži, stipri, maloni; Melas yra gudrus, gudrus. Žmonės mylėjo Tiesą, bet vengė Melo, nes tai trukdė sąžiningai gyventi ir dirbti. Taigi, tarkime, jie pradeda sėti grūdus, norėdami užauginti derlių, ir melas yra čia pat: (Ką jiems galėtų pasakyti melas?) „Ką jūs darote, kad sulenktumėte nugarą, mestumėte grūdus, vėjas juos nuvys “.

Sąžiningas žmogus jos neklauso, pats žinai, jis dirba, o tinginiui patinka šis patarimas: (Ką darys tinginys?) Gulės po krūmu ir užmigs. Darbas kažkaip padarytas, apgauna save, derlių ir nebūti savo lauke. Ir tai yra žmonių alkis.

Žmonės pradėjo galvoti, kaip atsikratyti melo. (Ar įmanoma atsikratyti melo? Ir kaip tai padaryti?) Iš tiesų tiesa jai priekaištavo ir sugėdino, bet bent jau ji turėtų žinoti, kad meluoja ir apgaudinėja. Žmonės nusprendė ją išvaryti. Nuo to laiko Melai klaidžioja po pasaulį ir daro tamsius darbus. Ji vis dar gyvena su mumis ir niekas nežino, kaip ją atsikratyti nuo žemės. Žmonės stengiasi draugauti tik su Tiesa. Bet jei žmogus bent kartą atveria savo širdį melui

(Kaip tai yra? Ką tai reiškia?), Tada ji ten įsikurs, ir tada bus labai sunku jos atsikratyti “.

Ar jums patiko pasaka? Kodėl? Apie ką buvo istorija?

Ar išsipildė jūsų prielaidos, apie kurias kalbėjote prieš klausydamiesi pasakos?

Ar sužinojote ką nors naujo apie tiesą ir melą?

Vaikinai, ar galite apsisaugoti nuo melo? (vaikų atsakymai)

3. Temos pranešimas:Šiandien kalbėsime apie tiesą ir melą.

4. Dirbkite šia tema:- Kaip įsivaizduojate tiesą ir melą? Kad galėtumėte atsakyti į šį klausimą, siūlau apsirengti dvi lėles.

Žaidimas „Apsirengti lėles - mažosios seserys tiesa ir melas“

(Siūlome tamsių ir šviesių spalvų drabužius, įvairias juosteles ir skudurus)

Vaikų komentarai apie tai, ką jie dėvėjo ir kodėl.

Tiesa ir melas turime dvi seseris. Kodėl manai? Kodėl tie patys tėvai turi skirtingų charakterių vaikų? Nuo ko tai priklauso?

· Žaidimas „Raskite žodžio prasmę“, komentuodami kiekvieną žodį:

Tiesa Netiesa

Nuoširdumo veidmainystė

Tiesus kreivumas

Tiesos išdavystė

Sąžiningumo apgaulė

Atvirumas meluoja

Tiesos išdavystė

Žodžių „tiesa“ ir „melas“ reikšmė iš aiškinamojo žodyno.

· Klausimai:

1. Ką reiškia būti sąžiningam?

2. Kaip manote, ką lengviau pasakyti - tiesa ar melas?

3. Ką dažniau sakote - tiesa ar melas?

4. Kurį pasirinktumėte: karčią tiesą ar mielą melą?

5. Koks pasakų herojus dažnai griebiasi melo ir apgaulės? Pavadinkite pasakas su šiuo herojumi.

6. Kaip elgtumėtės tokiose situacijose: pavėlavote į pamoką; rutuliu išdaužė langą; gavo dvejetą; sudaužė naują automobilį? Kaip tai apibūdintumėte?

7. Ar jums buvo tokių situacijų, kai sukčiavote?

8. Kokiam žmogui pasaulyje lengviau gyventi - sąžiningam ar apgaulingam?

· Situacijų pristatymas: kaip elgtis tokiose situacijose?

„Iš brangios paslaugos sulaužiau gražų puodelį. Kai mama grįžo iš darbo, aš nuoširdžiai jai apie tai pasakiau. Nors mamai buvo gaila taurės, ji manęs net nepeikė, o gyrė už sąžiningumą ir padorumą “.

„2 -oje klasėje gavau pažymį rusų kalba. Bet ji neprisipažino mano mamai. Mama vėliau sužinojo ir nubaudė mane. Kitą kartą gavau C matematiką ir pasakiau savo mamai. Ji man paaiškino šią temą, ir aš nebeturėjau blogų pažymių. Taip man padėjo tiesa, o melas mane nuvylė “.

· Patarlių ir posakių apie tiesą ir melą aptarimas:

"Melas yra gražus, bet tu negali atsitraukti nuo tiesos"

„Tiesa nedega ugnyje ir neskęsta vandenyje“

„Geriau karti tiesa nei saldus melas“

„Neieškok tiesos kituose, jei jos nėra tavyje“

„Kalbėk tiesą - teisybę ir daryk“

„Melas iškreipia, tiesa pataiso“

„Visi myli tiesą, bet ne visi ją sako“

· A. Uljanovo istorijos „Kas sudaužė dekanterį“ perpasakojimas?

Kaip manote, kas bus aptariama šioje istorijoje? Kas gali nutikti šios istorijos veikėjams?

Pirminis auklėtojo perskaitytas pasakojimas.

„Volodya buvo didelis išdykėlis ir išdykėlis, tačiau jo geroji pusė buvo tiesumas: jis jį surasdavo ir visada prisipažindavo. Taigi, būdamas penkerių, jis kartą sulaužė vyresniosios sesers valdovą, kurį ji ką tik gavo dovanų. Jis pats atbėgo su sulūžusia liniuote ir papasakojo jai apie tai, o kai ji paklausė, kaip tai atsitiko, jis pasakė:

Jis susilaužė kelį, pakėlė koją ir parodė, kaip tai atsitiko.

Gerai, kad jis nieko nedaro gudraus, - tarė mama.

Tačiau kartą, būdamas aštuonerių metų, jis paslėpė vieną iš savo gudrybių. Tėvas pirmą kartą kartu su vyresniaisiais jį nuvežė į Kazanę, kad galėtų iš ten nuvykti į Kokushkino kaimą pas tetą. Kazanėje, tetos bute, jis pabėgo su šeima ir pusbroliais ir netyčia pastūmė nedidelį stalą, nuo kurio ant grindų nukrito ir sudaužė stiklinį dekanterį. Teta įėjo į kambarį.

Kas sulaužė dekanterį, vaikai? Ji paklausė.

Ne aš, ne aš, - sakė visi.

Ne aš, - tarė Volodya.

Jis bijojo prisipažinti nepažįstamai tetai, kažkieno bute; jam, jauniausiam, buvo sunku pasakyti: „aš“, kai visi kiti lengvai pasakė: „Ne aš“. Paaiškėjo, kad pats dekanteris sulūžo. Praėjo du ar trys mėnesiai. Volodija jau seniai paliko Kokuškino ir gyveno Simbirske. Ir vieną kartą vakare, kai vaikai jau buvo apsigyvenę, motina, nakčiai apėjusi savo lovytes, pakilo į Volodiną. Staiga jis apsipylė ašaromis.

Aš apgavau tetą Aniją, - pasakė jis verkdamas, - sakiau, kad nelaužau dekanterio, bet sulaužiau.

Motina jį guodė sakydama, kad ji parašys tetai Anai ir ji tikriausiai jam atleis “.

Klausimai: Ar jums patiko istorija? Kodėl? Kaip vadinasi istorija?

Kas yra pagrindinis veikėjas? Kas jam nutiko?

Kodėl Volodija iš karto nepripažino, kad būtent jis sulaužė dekanterį?

Kaip manote, kaip Volodja jautėsi, kai sudegė dekanteris?

Kodėl Volodya verkė naktį?

Kodėl Volodija po kurio laiko nusprendė prisipažinti mamai, kad padarė nusikaltimą?

Kaip manote, kaip jautėsi Volodija, prisipažinusi dėl savo neteisybės?

Ką darytum, jei būtum berniukas?

Kokia patarlė tinka šiai istorijai?

Savarankiškas vaikų skaitymas. Raktinių žodžių ar frazių pasirinkimas.

Vaikai pasakoja istoriją iš naujo.

5. Apibendrinant:

Šiandien mes kalbėjome su jumis apie tiesą ir melą. Tiesa ir melas, taip pat gėris ir blogis eina greta. Kol dar esate moksleiviai ir iki galo nesuprantate šių sąvokų. Gerai yra tai, kad jūs suprantate: neturėtumėte bijoti pasakyti tiesos ir apeiti melą. Baigdamas noriu perskaityti eilėraštį:

Tai vyksta pasaulyje

Kartais negali pasakyti:

Tiesa yra šalia tavęs

Arba viliojantis melas?

Kaip tai išsiaiškinti?

Kaip išmokti gyventi

Taigi tik šalia tiesos,

O ne draugauti su melu?

Kartais melas yra gražus

Ir tiesa tokia skaudi

Bet sąžiningam žmogui

Tas kartėlis nėra baisus!

Leisk mums vaikinai

Sąžiningai gyventi pasaulyje

Nemeluokime, o tik

Pataisos ir tobulėjimo pamoka moraliniame ugdyme S.V. Morgačiova, pedagogė, MBOU „Beyskaya specialioji (pataisos) bendrojo lavinimo internatinė mokykla VIII tipo“ Tema: „Tiesa ir melas“. Tikslai: 1. Išsiaiškinti ir praplėsti vaikų žinias apie „tiesos“ ir „melo“ sąvokas. 2. Ugdyti tokias moralines savybes kaip „sąžiningumas“, „teisingumas“. 3. Kalbos taisymas. Ugdyti mokinių mąstymą, atmintį, dėmesį. Įranga: daugialypė terpė, spalvoti vokai su iškirptomis patarlėmis, atvirukai su žodžiais, šypsenėlės (gera, bloga nuotaika). Pamokos eiga: 1). Laiko organizavimas. Sveiki bičiuliai! Vėl tu ir aš kartu. Tu įsijausk į darbą ir klausyk manęs. bet). Emocinė vaikų nuotaika (jaustukų pasirinkimas pagal nuotaiką). 1 skaidrė (šypsenėlė) - kviečiu visus susikibti už rankų, pažvelgti vienas į kitą. Apskritimas yra susivienijimo simbolis. Kai žmogus žiūri į kito žmogaus akis, jam labai sunku meluoti. Pabandykime šiandien būti atviri, sąžiningi ir, žinoma, šypsotis vieni kitiems. 2. Įvadas į temą. bet). Pratimas loginiam mąstymui ugdyti (darbas poromis). - Vaikinai, ant jūsų stalų yra vokai su užduotimi: - pridėkite patarlę iš žodžių; -perskaitykite ir paaiškinkite patarlės prasmę. 2 skaidrė (patarlės) 1. Kalbėkite tiesą, tiesą ir darykite. 2. Melo yra daug, bet tiesa yra viena. 3. Melas žmogaus nenudažo. 4. Tiesos, tos ylos, negalima paslėpti maiše. 5. Karti tiesa yra geriau nei saldus melas. 6. Tiesa, kad ir kaip slėptumėtės, vis tiek išaiškės. (Perskaitykite visas patarles) 3. Pagrindinė dalis. Pamokos temos ir tikslų bendravimas. - Apie ką visos patarlės? (apie tiesą ir melą) - Vaikinai, kodėl vokai ant jūsų stalų yra skirtingų spalvų? Ar nespėjai? - Kokios yra patarlės mėlynuose vokuose? (apie tiesą). Kaip jaučiasi žmogus, kuris kalba tiesą? (ramybė, ramybė ... ..), todėl voko spalva maloni, rami. - Kokios patarlės raudonuose vokuose? (apie melą.) Ką jaučia žmogus, kuris meluoja ar meluoja? - Pavadinkite mūsų pamokos temą (vaikų atsakymai: tiesa ir melas). Teisingai, pamokos tema: „Tiesa ir melas“ (3 skaidrė) - Šiandien kalbėsime apie tokias sąvokas kaip „tiesa“ ir „melas“, parinksime jiems artimus reikšmės žodžius, kalbėsime apie svarbios moralinės žmogaus savybės, kurios buvo vertinamos visais laikais, gali pasireikšti realiame gyvenime, išsiaiškinkime, kas lengviau - pasakyti tiesą ar meluoti. - Kas, jūsų manymu, yra tiesa? (vaikų atsakymai: tiesa - sąžiningumas, nuoširdumas ... .). (4 skaidrė) - Ozhegovo žodyne TIESA yra tai, kas atitinka tikrovę, tiesą. (Vaikai kartoja apibrėžimą) - Ką jūs manote, kas yra melas? (vaikų atsakymai: melas - apgaulė, netiesa, melas, išradimas ... ..). (5 skaidrė) - Ozhegovo žodyne LIE yra sąmoningas tiesos iškraipymas, netiesa, apgaulė. (Vaikai kartoja apibrėžimą) 1) Užduotis: lentoje yra žodžiai „Tiesa“ ir „melas“, pasirinkite žodžius, kurie yra jiems artimi ir paaiškina savo pasirinkimą. Nuoširdumas, apgaulė, tiesa, išradimas, šmeižtas, sąžiningumas, apsimetimas, nuoširdumas, realybė, teisingumas, melas, netiesa. - Šauniai padirbėta! 2) - Pasiklausykite S. Mikhalkovo eilėraščio „Radimas“. (6 skaidrė) Išbėgau į gatvę, išėjau grindiniu, pasukau į kairę už kampo Ir radau piniginę. Keturi skyriai sunkioje piniginėje, ir kiekviename skyriuje Pyatak už centą. Ir staiga toje pačioje gatvėje, ant to paties grindinio, eina link merginos nukarusi galva. Ir liūdnai žiūri jai po kojomis, Lyg pakeliui Jai reikia kažko svarbaus Gatvėje rasti. Ši mergina nežino, kas mano rankoje Jos vario turtas sunkioje piniginėje. Bet tada atsitinka bėda, ir aš stoviu drebėdamas: nerandu kišenėje savo mėgstamiausio peilio. Ir staiga pamatau merginą, einančią grindiniu, Mergina laiko mano peilį ir klausia: Tavo? Aš užtikrintai paimu peilį, įsidedu į kišenę. Pro šalį eina mergina, nieko nežino. Ir liūdnai žiūri jai po kojomis, Lyg pakeliui Jai reikia kažko svarbaus Gatvėje rasti. Ši mergina nežino, kas mano rankoje Jos vario turtas sunkioje piniginėje. Aš puoliau paskui merginą ir ją pasivijau, ir paklausiau merginos: - Tavo? Pasakyk man, tavo? - Mano, - tarė mergina, aš vaikščiojau pravėrusi burną. Duoti atgal! Maniau, kad kas nors suras. - Kokius jausmus sukelia eilėraštis? (Gailestingumo jausmas mergaitei ..). Kodėl? Ar tau negaila berniuko? - Kodėl berniukas iš karto nedavė savo radinio? - Kaip manote, ką berniukas padarė? (Sąžiningai) - Pagalvokite, kas privertė berniuką elgtis sąžiningai? (gėdos jausmas ...) - Ką pasirinktumėte: karčią tiesą ar mielą melą? Kodėl? (Jei nepasakysi tiesos, tau bus gėda. Meluoti yra miela, bet visada baudžiama. Tiesa yra stipriausia). FIZMINUT (7 skaidrė) Pratimas „Tiesa ar ne?“ Vaikai stovi ratu ir susikabina rankomis, mokytojas yra centre. Jis paaiškina, kad jei tai, ką sako mokytojas, yra tiesa, vaikai pakelia rankas į viršų ir šaukia: „Taip!“ Lauke yra ugniagesių, tiesa? Jūroje plaukioja žuvys, tiesa? Veršelis turi sparnus, tiesa? Kiaulė turi snapą, tiesa? Netoli kalno yra viršūnė, tiesa? Prie skylės yra durys, tiesa? Gaidys turi svarstykles, tiesa? Medis turi lapus, tiesa? Lentynoje yra knygų, tiesa? Baba Yaga turi šluotą, ar ne? 4. Tvirtinimas (8 skaidrė) a). Situacijų sprendimas. - Visi žino, kad melas yra blogai. Ar jūs kada nors sakėte melą? - Ką darysite, jei:  pavėluosite į pamoką.  Ne laiku atvyko į mokyklą. Pamesti pakaitiniai batai.  Pasiėmė kito asmens kumštines pirštines.  neatliko namų darbų.  Pažeista disciplina. - Šauniai padirbėta! Tikiuosi, kad dažnai be baimės kalbėsite tiesą ir apeisite melą. 5. Paskutinė dalis. Apibendrinant pamoką. Apmąstymas - kokia mūsų pamokos tema? - Kokios žmonių savybės visada vertinamos? (Sąžiningumas, teisingumas) - Kiekvienas pats pasirinko, kaip elgtis tam tikroje situacijoje? - Tiesa ir melas, kaip ir gėris bei blogis vaikšto greta. Ir kartais sunku pasirinkti tinkamą sprendimą. - Pamokos pabaigoje norėčiau jums pristatyti „Memo“ su sąžiningo elgesio taisyklėmis. (9 skaidrė) Sakė - daryk. Nežinau - nežadėk. Neteisinga - pripažink. Pasakykite tik tai, ką manote. Jei negalite pasakyti tiesos, paaiškinkite kodėl. Būk atviras. - Kokia nuotaika buvo po mūsų pamokos? (keisti ar nekeisti šypsenėlės) (10 skaidrė) - Ar jums patiko mūsų pamoka? - Šauniai padirbėta! Ačiū už jūsų darbą.

Irina Mukhina
Moralinių sąvokų „tiesa“ ir „melas“ formavimas vyresnio amžiaus ikimokyklinio amžiaus vaikams. Atvira pamoka parengiamojoje grupėje

Tikslas: Pristatykite sąvokos« tiesa» ir « Netiesa» ; tobulinti bendravimo kultūros įgūdžius per kalbos pratimus, liežuvio vingius, patarles; ugdyti tokias savybes kaip sąžiningumas ir Teisingumas.

Pedagogas: Mieli vaikinai! Klausykite eilėraščio pavadinimu "Melas".

Liūtas ir tigras turi nagus kaip aštrius ašmenis.

Liūto ir tigro burnoje yra siaubingos iltys.

Ir melas neturi burnos, jokių paslėptų nagų,

Tačiau visame pasaulyje nėra nieko blogiau.

Ką sako eilėraštis?

Vaikai: Blogiausias dalykas pasaulyje yra melas, apgaulė.

Pedagogas: Ir šiandien, vaikinai, pakalbėsime apie tiesa ir melas... Bet prieš pradėdami kalbėti, siūlau pasiklausyti pasakos.

Už aukštų kalnų, už žalių miškų gyveno dvi seserys. Vienas buvo vadinamas Tiesa, kitas - Melas. Tiesa buvo graži, stiprus, malonus; Melas yra sudėtingas, keistas. Žmonės Patiko tiesa, bet Melai apeiti, nes tai trukdė sąžiningai gyventi ir dirbti. Taigi, tarkime, jie pradeda sėti grūdus, norėdami užauginti derlių, ir Melas yra čia pat: "Kodėl turėtum dirbti ir sulenkti nugarą, mesti grūdus, vėjas juos išsklaidys".

Sąžiningas žmogus jos neklauso, žino, kad dirba, ir tokie patarimai tinginiams pagal skonį: gulės po krūmu ir užmigs. Darbas kažkaip padarytas, apgaudinėja save, derlių ir nebūna lauke. Ir tai yra žmonių alkis.

Žmonės pradėjo galvoti, kaip atsikratyti melo. Ir Tiesa ją priekaištavo ir sugėdino, bet bent jau ji turėtų žinoti, kad meluoja sau ir apgaudinėja. Žmonės nusprendė ją išvaryti. Nuo tada klajoja Melas visame pasaulyje ir daro savo tamsius darbus. Ji vis dar gyvena su mumis, ir niekas nežino, kaip ją atsikratyti nuo žemės. Žmonės stengiasi draugauti tik su Tiesa... Bet jei žmogus bent kartą atvers savo širdį melui, tada ji ten įsikurs, ir tada bus labai sunku atsikratyti.

Kaip suprasti, kas yra Netiesa?

BET tiesa?

Kaip apsisaugoti nuo melo?

Ką įsivaizduoji tiesa, Kuris tada ... Netiesa?

Žaidžia situaciją.

Pedagogas: Vaikinai paruošė situaciją, ir dabar jie jums tai pristatys.

„Išsiųsk tris berniukus į mišką. Miške yra grybų, uogų, paukščių. Vaikinai pasivaikščiojo. Nepastebėjau, kaip prabėgo diena. Eina namo - baimė:

Pataikys mus namuose!

Taigi jie sustojo kelyje ir susimąstė kas geriau: meluoji arba sakyk tiesą?

Pasakysiu, - sako pirmasis, - tarsi vilkas užpuolė mane miške. Tėvas bus išsigandęs ir nebars.

Pasakysiu, - sako antrasis, - kad sutikau savo senelį. Mama bus patenkinta ir manęs nebars.

Ir aš Aš pasakysiu tiesą, sako trečias. - Tiesa visada lengviau pasakyti, nes ji tiesa ir tau nieko nereikia sugalvoti.

Taigi jie visi grįžo namo. Kai tik pirmasis berniukas papasakojo tėvui apie vilką, štai, atėjo miško sargas.

Ne, - sako jis, - šiose vietose yra vilkas.

Tėvas supyko. Dėl pirmosios kaltės jis supyko, bet dėl meluoti - du kartus.

Antrasis berniukas pasakojo apie savo senelį. O senelis buvo visai čia pat - lankėsi. Pripažinta mama tiesa... Dėl pirmo kaltinimo ji supyko, bet dėl meluoti - du kartus.

O trečias berniukas, vos tik atėjęs, viskam pakluso nuo durų. Teta ant jo niurzgėjo ir atleido “.

- Teisingai ar berniukai užsiregistravo?

Ką tu darytum?

Kas geriau tiesa ar melas?

Pedagogas: Vaikinai, šiandien pas mus atvyko korespondentas ir taip pat nori užduoti kiekvienam iš jūsų komiškų klausimų, susijusių su mūsų tema tiesa ir melas.

Korespondentas: Sveiki bičiuliai! Dabar aš užduosiu jums klausimus, o jūsų užduotis yra atskirti « teisingas» istorija iš « neteisingai» .

Sniegas ir ledas ištirpo kovo mėnesį -

Ši žiema ateina pas mus.

Atsakyk man ar tai tiesa? Kas vyksta kovo mėnesį?

Mėgsta katiną pietums

Vynuogės ir vinigretė.

Atsakyk man ar tai tiesa? Ką mėgsta katė?

Naktį per lietų, kaip piemuo,

Gaidys išvedė viščiukus pasivaikščioti.

Atsakyk man ar tai tiesa? Ką ganosi piemuo?

Gulbė plaukioja tvenkinyje

Sode miega ant obels.

Atsakyk man ar tai tiesa? Kur miega gulbė?

Mes susukame vilną į sruogą,

Išeis šilko skara.

Atsakyk man ar tai tiesa? Kokia skara išeis?

Nors sraigė maža

Ji išsinešė visą namą.

Atsakyk man ar tai tiesa?

Šuns Cluck sargas

Ir į lizdą padėjo kiaušinį.

Atsakyk man ar tai tiesa? Ar šuo kaukia ir deda kiaušinius?

Paimkite leteną, dantys spragsi,

Plėšrūnas yra tigras, o plėšrūnas - vilkas.

Atsakyk man ar tai tiesa?

Korespondentas: Ačiū vaikinai! Visi jūs tiesiog puikūs. Na, man laikas grįžti į darbą.

Pedagogas: Vaikinai, matau, kad buvai per ilgai. Siūlau praleisti kūno kultūrą.

Vėjas švelniai sukrečia klevą,

Į dešinę, pakreipiama į kairę.

Vienas pakreipiamas, du pakreipiamas,

Klevo lapija ūžė.

Mes spardome į viršų - į viršų! Plojame - plojame rankomis!

Mes žiūrime akimirką - akimirką, pečius chik - jauniklį,

Vienas - čia, du - ten, apsisuk.

Kartą - atsisėdo, du - atsikėlė.

Visi pakėlė rankas į viršų.

Vienas - du, vienas - du, laikas mums mokytis.

Pedagogas: O dabar noriu, kad atsakytumėte į klausimus, kuriuos matote ekrane.

Koks pasakų herojus dažnai griebiasi melo ir apgaulės? Pateikite pavyzdžių. (Lapė. Pasakos „Lapė ir vilkas“, "Voveraitė su kočėlu", „Lapė ir kiškis“).

Kaip elgtumėtės, jei vėluotumėte į pamokas?

Kaip elgtumėtės, jei išdaužtumėte langą kamuoliu?

Kaip elgtumėtės, jei gautumėte dvivietę?

Kaip elgtumėtės, jei sulaužytumėte mamos mėgstamą vazą? Kokius žodžius reikia rasti, kad papasakotum mamai apie tai, kas nutiko?

Ar kada nors susidūrėte su situacija, kai sukčiavote?

Pedagogas: Yra daug patarlių ir posakių apie tiesa ir melas.

Smulkus Netiesa vadovauja didžiajam.

Jaunystėje melavau, jie netikės senatvė.

Jei jums tai nepatinka, neklausykite, bet nesivaržykite meluoti.

Melas, kas kepa blynus: tik šnypščia.

Pedagogas: Mūsų klasė eina į pabaigą.

Apie ką šiandien kalbėjome?

Kokią išvadą padarėte iš visų aukščiau išvardytų dalykų?

Vaikinai, tiesa ir melas, taip pat gėris ir blogis, eikite greta. Nors jūs dar nesate pilnai suaugę ir jų visiškai nesuprantate sąvokos... Geras dalykas yra Ką tu supranti: nebijok kalbėti tiesa, bet meluoti apeiti.

Ir užbaigti mūsų klasėNoriu eilėraščio:

Tai vyksta pasaulyje kartais negali pasakyti:

Su tavimi tiesa netoli il insinuating Netiesa?

Kaip tai išsiaiškinti? Kaip išmokti gyventi

Taigi tik su tiesa netoli,

Ir su nebūti draugais su melu?

Pasitaiko melas yra gražus, bet tiesa tokia skaudi,

Bet sąžiningam žmogui tas kartėlis nėra baisus!

Leisk mums, vaikinai, sąžiningai gyventi pasaulyje,

Nemeluokime, o tik sakyk tiesą!


Uždaryti