Тема:

Цели:

Научете децата да разграничават визуални образи на букви, по-специално I - U;
... развиват визуално-пространствена ориентация;
... развиват умението за анализ на звука;
... развиват фина моторика;
... развиват логическо мислене.

Ход на урока

I. Организационен момент

Логопедът моли децата да се изправят от местата си и им предлага, преди да седнат на стол, да запомнят и да назоват име, съдържащо буквата „Аз“
(Инна, Ира, Иля, Игор, Кира, Лиза, Мила, Вика, Дима, Никита)
Логопедът запознава децата с героите на урока, момичетата Улей и Ира. Децата се насърчават да подчертават първите букви в имената си. (Y-Y)
Темата на урока е формулирана.

II. Основният етап

Логопедът поставя на дъската изображение на елементите на буквите „U“ и „I“, иска да добави букви от елементите, търси сходства и разлики между буквите.


Логопедът приканва децата да запишат имената на героите от урока в тетрадка, да подчертаят буквите „I“, „U“.

Логопедът запознава децата с обозначаването на буквите на урока. "U" е обърнат триъгълник, "I" е кръг.
Логопедът поставя на дъската карта с изображението на триъгълници и кръгове, моли децата да запишат съответните букви в тетрадката. Вместо триъгълник - „U“, вместо кръг - „I“.


Преди да изпълни следващата задача, вниманието на децата многократно се фокусира върху разликата между буквите „I“, „U“. „U“ има дълга „опашка“ отдолу, „I“ има малка опашка до себе си. Децата се насърчават да дешифрират думите на дъската. Ако звездичката е отдолу, тогава трябва да напишете "U", ако звездичката е близо, тогава трябва да напишете "И".



(Куршум, шут, охлюв, улица, ръце, пиле)

Логопедът поставя на дъската карта с пропуски и приканва децата самостоятелно да определят коя буква трябва да се постави вместо звездичка.

(Кръг, вик, пух, лист, ухо, игла)

Децата се насърчават да разделят бележника на 3 колони. В първата колона ще има думи с буквата "U", във втората колона ще има думи с буквата "I", в третата - думи, в които има букви "I", "U".

(Първата колона е лък, петел, муха; втората колона е игла, конец, лист, книги; третата колона е охлюв, пиле, изумруд, кана)

III. Обобщение на урока

Логопедът моли децата да напишат самостоятелно по една дума във всяка колона.

СТЪПКА 2. ГЛАВНА ЧАСТ.

Ако не разбирате нито дума,

Ако не знам как да пиша,

Няма друг изход -

Отварям тази книга.

Тук всичко е ясно, всичко е вярно ...

Каква е тази книга? Какво чудо!

Не, не е чудо, дори в старите дни

Това беше съставено ... (речник)

Днес ще продължим да говорим за различни

речници и лексикални думи. Нека си спомним какво са думи в речника? Какви речници вече знаете?

Днес ще ви разкажа за етиологичния речник.

Етимиологичните речници разказват за произхода на думата, нейното първоначално значение. Разглеждайки историята на дадена дума, човек може да разбере съвременния й правопис. Например: МАЛИНА - името се основава на знака на плодовете с горски плодове, който се състои от малки части. Думата МАЛИНА произлиза от думата МАЛКИ

Писане на дъската.

МАЛИНА - малка - "състояща се от малки части"

Познайте загадката.

В тази тясна кутия
Ще намерите моливи
Писалки, перо, кламери, бутони,
Всичко за душата.

Прочетете с главата надолу как се появи думата.

Познайте загадката.

Той не е по-важен в училище,

Той има собствен офис.

Той познава всички ученици

Готов да помогне и да накаже.

Намерете дума в правописния речник.

Напишете думите. Пляскайте на срички. Пишете в речника. Запишете сричковата схема наблизо и запишете гласните с недоминираща ръка.

Игра: Fly

Логопедът обяснява произхода на думата.

Думата PORTFOLIO дойде на руски от френски. ПОРТ-носете

FEL-лист

ПОРТФОЛИО - "в какви документи, документи се намират"

Логопед записва думата на дъската. ПОРТФОЛИО

Изпишете го правописно. Произнесете със стрес.

Правопис на думата "затворени очи". Затворете очи, представете си тази дума, написана в книга. Карат ви да мигате

"опасно писмо". Коя буква мига?

Направете изречение от думи. Разпространяват се листове с думи.

Поставете, куфарче, I, молив, вътре.

(Слагам молива в куфарчето си.)

Колко думи има в това изречение?

Напишете контура на изречението, като изписвате гласните с вашата недоминираща ръка.

Физическа минута.

Въртене на ръката (лява ръка напред - дясна назад) и обратно.

Кръстосани движения на лакът-коляно

Движения на петата с кръстосана ръка

Трябва да седнете, ако в думата има 3 букви, и да вдигнете ръце

нагоре, ако не 3 букви, но повече или по-малко.

Думи: Лук, луна, сок, слънце, рак, мак, стъпка, кожено палто.

Игри с топка:

Обратни думи (антоними)

Арабско писмо (сън, ток, уста, супа)

Отиваме в гората, набираме думи, които завършват на ОК

Игра: Добавяне на писмо (трето)

Поставете акцент. Маркирайте опасно място.

Коя е последната буква в тази дума?

Игра: Съберете пъзела "T"

Игра: Magic Bag (фразеологизми)

Да знаеш наизуст означава да научиш много добре.

За да хакнеш носа - запомни го здраво, завинаги.

Скитане в облаците - сънуване, фантазия за нещо.

Кълвете си носа - заспивайте.

Да започнем от основите - (Az е името на първата буква на славянската азбука), тоест да започнем от основите, от най-простото.

Министерство на образованието, науката и младежката политика

Забайкалска територия

GOU за сираци и деца,

останали без родителски грижи

"Специален (поправителен) интернат" Борзин "

за сираци и деца, останали без родителски грижи,

с увреждания от тип VIII "

Резюме на урока за корекция на оптична дисграфия

във 2 клас на специално (поправително) училище от VIII тип.

o - a.

учител логопед

Най-висока квалификационна категория

Адамова Юлия Петровна

2012 г.

Резюме на урока за корекция на оптична дисграфия във 2 клас на специалното (корекционно) училище от VIII тип.

Тема: Разграничаване на оптически подобни буквиo - a.

Цел: да научи децата да различават оптически подобни ръкописни буквиo и a.

Задачи:

Образователни:

  1. Прецизирайте правописа на буквитео и а , идентифицират прилики и разлики;
  2. Изяснете артикулацията на звуците [O] и [A], затвърдете връзката между звука и буквата;
  3. Обучете учениците да различават буквитео и а в изолирано писане, на срички и думи;
  4. Подобряване на уменията за четене;
  5. Научете се да подчертавате гласна в началото на думата.

Корекция:

  1. Развийте логическото мислене на децата;
  2. Развийте визуално възприятие, способността да се ориентирате върху лист хартия;
  3. Развийте способността да координирате речта с движението;
  4. Развийте двигателните умения на пръстите с масаж.

Образователни:

  1. Да насърчава у учениците способността да работят активно в класната стая;
  2. Да култивирате способността да постигнете целта си.

Оборудване: картинки - символи за буквио и а ; главни буквио и а (главни и малки букви); индивидуални огледала; карти с характеристиките на звуците - „гласна“; карти - символи на звуци "широко отворена уста" - кръг, "овал"; шаблони от букви O и A, комплекти цветни химикалки; червени моливи; оформление на аквариума, риби със срички; оформления на ябълкови дървета с ябълки, върху които са написани думи.

  1. Организиращо време.

Едно, две - главата е по-висока,

Три, четири рамене са по-широки

Пет, шест - всички седнете,

Седем, осем - внимание, моля!

  1. Съобщение за темата на урока.

Логопед: Можете да определите темата на урока, когато познаете загадката:

Тридесет и три сестри -

Писани красавици

На една страница на живо

И те са известни навсякъде.

(писма).

Логопед: „Точно така, това са писма. Днес ще се научим да различаваме буквите с вас. И кои букви ще различаваме, ще разберете, ако слушате внимателно стиховете и разглеждате снимките:

Това писмо няма ъгъл

Ето защо тя е кръгла

Дотогава тя беше кръгла

Можех да се търкаля.

Децата отговарят, че говорим за буквата О.

Логопедът демонстрира снимка с буквата О.

Логопедът обръща картината с буквата О, на обратната страна буквата се трансформира в колело.

След това логопедът чете стихотворение:

Погледни колелото

И ще видите буквата О.

Логопед демонстрира снимка с писмоа преобразена в момиче с плитка.

Какво момиче е това

Момиче Алена.

Това момиче има плитка

Със зелена панделка.

Децата отговарят, че говорим за писмоа.

Логопед: И така, какви букви ще различаваме днес в клас?

Деца: Днес в урока ще различаваме буквиo и a.

Логопедът окачва на дъската картинки - символи.

Буквата О е колело. Буквата А е момиче с плитка.

  1. Изясняване на правописа на буквиo и a.

На дъската са закачени ръкописни буквио и а и се поставят под картините чрез символи.

Логопед: „Погледнете внимателно тези писма. По какво си приличат? И как са различни?

Деца: Буквите са сходни по това, че имат овал. И те се различават по това писмоа има кука от дясната страна и букватаза това не е.

4. Изясняване на артикулацията на звуковете [O] и [A] и затвърждаване на връзката между буквите и звуците.

Логопед: Момчета, какъв звук обозначаваме с буквата О?

Отговор на ученика: Звук [O].

  1. Изясняване на артикулацията на звука [O] \u200b\u200bпред отделни огледала.

Учениците издават звука [O] \u200b\u200bи отбелязват, че устните приемат формата на овал. Схемата за артикулация на звука [О] - овална е закачена на дъската.

Фонетично загряване.

На дъската се появява снимка на момче с лош зъб, момчето стене: „О - О - О“.

  1. Изясняване на звуковата артикулация [A].

Учениците се оглеждат в огледала, произнасят звука [A] и отбелязват, че при произнасянето на звука устните са широко отворени, устата е като кръг. Вниманието на учениците е насочено към артикулационната схема звук [A] - голям кръг.

Фонетично загряване.

На дъската се появява снимка на момиче, което размахва кукла. Всички припеви "люлеят" куклата: "а - а - а - а - а - а - а".

Логопед: И така, момчета, когато произнасяме звуците [O] и [A], устата е отворена, от устата излиза въздушна струя, която не среща препятствия по пътя си, ние произнасяме тези звуци с глас. Как наричаме тези звуци?

Деца: Гласни.

На дъската близо до всяка буква е поставен знак „гласна“.

Логопед: Какъв цвят обозначаваме гласните звуци? (в червено).

Към дъската до всяка буква е прикрепен червен кръг.

  1. Подобряване на способността за навигация на лист хартия.

На студентите се предлага къща с четири прозореца - два на първия етаж, два на втория. Всеки прозорец съдържа снимка на животно.

Логопедът отваря последователно прозорците, учениците назовават адреса на апартамента, в който живее героят: горния десен апартамент, долния ляв и т.н.

  1. Разграничаване на изолирани буквиo и a.

Работа с шаблони.

  1. Трафарет с писмоа.

Логопед: Момчета, днес ще работим с шаблони. Нека разгледаме отблизо шаблона.

Какво виждате в горния десен ъгъл? (кръг).

Нали. Кръг. Този кръг ни показва, че отваряме широко устата си, когато произнасяме звука А, и че той има формата на кръг.

Намерете кръгов шаблон във вашите кошници, прикрепете го към основния шаблон.

Имаме схема за произношение на звука [A].

Моля, погледнете и ми кажете какво има в горния ляв ъгъл на шаблона. (Буквата а).

Нали. Това е печатна буква А - главна и малка. Очертайте буквите с червен молив.

Вземете шаблоните с главна и малка буква A в кошницата, прикрепете ги към основния шаблон, закръглете липсващите детайли.

Сега извадете шаблоните и върху получените букви ще приложим люпене в следната посока. (Логопед показва посоката на засенчване, децата го прилагат с червен молив или писалка).

Момчета, виждате малки прозорци в средата на шаблона. Напишете с тези малки главни букви a. (Напомня: писмоа се състои от овал и кука от дясната страна).

Прозорците са разположени на шаблона на вълна. Нека пеем звука на свой ред И така: вълната надолу - гласът звучи меко, вълната нагоре гласът звучи силно. (Пее логопед, след това всяко от децата, след това в хор, докато държи пръст по релефна вълна).

Момчета, чуйте загадката.

Той прилича на червена топка,

Едва сега не бърза в галоп,

Безгрижно през цялата година

Расте в топъл климат.

Кисело - сладък цитрус това!

Побързайте и отговорете!

Съдържа полезен витамин -

Плодът се нарича ...

Точно така - портокал. Намерете оранжев шаблон във вашите тави, прикрепете го към шаблона.

Слушайте внимателно думата "оранжево", какъв е първият звук в тази дума? (Звук [A]).

В долния ляв ъгъл виждате контура на думата оранжево, която има три прозореца. Те маркират началото, средата и края на думата. Тъй като звукът [A] в думата „оранжев“ е на първо място, напишете буквата в първия прозорец с червена писалкаа. Пишем овал и кука вдясно от него.

В долния десен ъгъл на шаблона виждате големите букви A - главни и малки букви, бродирани с конец. Нека поставим пръста си върху главната буква А и да проследим над нея, сякаш го пишем в тетрадка. Сега нека прекараме пръст по малката буква А.

Погледнете точно над бродираните букви. Тук виждаме шаблони с главни и малки букви А. Закръжете ги с червен молив. Сега намерете шаблоните за тези букви в тавата, прикрепете ги към шаблона и закръглете липсващите детайли.

Физическо възпитание.

Логопед: Какви букви се учим да различаваме днес? (о - а).

Нека направим физическа минута, в която много често се чува звук А.

Щъркел лети над земята

(размахайте ръце)

Щъркелът събира клони

(клякам),

Щъркелът бере клони

Помогнете му деца.

Логопед показва обръч. Какво е момчета? (Обръч). Кой е първият звук в думата обръч? (Звук [O]). На каква буква изглежда обръчът? (На буквата O). Да си поиграем с буквата О. Учениците се сдвояват и търкалят обръча един към друг, а логопедът чете стихотворение:

Не по пътеката, а наоколо

Валцуване и пъшкане.

О, ох, ох, ох,

Не по пътеката, а наоколо.

  1. Трафарет с буквата O.

Логопед: Момчета, каква фигура е в горния десен ъгъл? (Овал).

Правилно овална. Този символ ни казва, че когато произнасяме звука [O], устните ни стават като овал. Сега намерете овален шаблон във вашите тави, който съответства на размера, прикрепете го към основния шаблон. Резултатът е произношението на звука [O].

В горния ляв ъгъл на шаблона се изрязват два овала. Напишете ги с червена писалка. Намерете подходящите по размер овали в тавите, поставете ги в основния шаблон и плъзнете върху друг овал. Извадете шаблоните. Какво писмо получихме? (Буква O).

Точно така, момчета, получихме буквата O. Нека я излюпим в следната посока. Логопед показва проба, децата се представят.

Момчета, познайте загадката:

Мухи без крила

Бягане без крака

Платна без платно.

Какво е? (Облак). Нали. Намерете шаблон за облак във вашите тави, прикрепете към шаблона.

Какъв звук е на първо място в думата „облак“? (Звук O).

Под облака имаме диаграма на думата "облак", ще покажем на нея, че звукът [О] е на първо място, напишете буквата О в прозореца.

Буквата О, отпечатана и с главни букви, се пише почти еднакво, само че в тетрадка я пишем с наклон.

* Писане на изолирани букви.

В долния ляв ъгъл е „Лабиринтът“. Какво е лабиринт? (Това са объркващи ходове.) Сега ще се опитаме да не се объркаме и да въведем правилно буквите в прозорците под моята диктовка. Логопедът диктува на учениците изолираните букви О и А, децата ги въвеждат в прозорците, докато стигнат до средата. След това прочетете "лабиринта" в хор в посока напред и назад.

  1. Масаж с пръсти.

На учениците се предлагат длани, на чиито пръсти са залепени апликатори. Студентите използват пръстите си, за да натискат апликаторите, като ги масажират.

  1. Разграничаване на букви О и А в срички.

Игра "Аквариум".

В „аквариума“ има риби, на които са написани срички с буквите О и А. Момчетата се редуват да ловят риби от аквариума с помощта на магнитна пръчка, четат сричките и хвърлят рибите в кофи с буквите О и А.

  1. Разграничаване на буквите О и А в думите.
  1. Игра "Ябълкови дървета".

Оборудване: две ябълкови дървета, ушити от плат и оборудвани с куки; ябълки, изработени от картон, на които са изписани думите с буквите О и А, снабдени с бримки.

Логопедът приканва учениците да вземат по една ябълка, да прочетат думата, която е написана върху нея, и да поставят думи с буквата О в лявата ябълка, а думите с буквата А - в дясната.

Думи: 1) С буквата А: парк, молив, капка, виелица, капачка, резервоар, салата, въже, лула.

  1. С буквата O: маса, котка, блато, праг на лото.
  1. Обобщаване на резултатите от урока.

Какви букви се научихме да различаваме днес?

Каква е разликата между буквите O и A?

Какъв звук обозначаваме с буквата О?

Какъв звук обозначаваме с буквата А?

Как се наричат \u200b\u200bтези звуци?

Логопед: В следващия урок ще продължим да правим разлика между буквите О и А в думи, изречения и текст. Нека не бързаме, ще изпълним всички задачи обмислено и правилно, тогава нашето писмо ще бъде компетентно, а отметките в тетрадките ще бъдат добри.

Могат да се правят шаблони за всички букви. Използването на буквени шаблони в часовете по логопедия ви позволява да развиете различни умения и процеси:

  1. Детето проследява шаблона на буквите, артикулационната схема, като по този начин запомня графичното си изображение и развива фината моторика. Връзката между статията - графема - кинемата е фиксирана. Очертаната буква може да бъде засенчена в дадена посока или да бъде оцветена.
  1. Детето има възможност да работи не само с шаблон, но и с шаблон за писмо, който е проектиран да се вмъква в шаблон. Студентите разглеждат писмото с ръце, което им позволява да запомнят графичното му изображение, ако зрителното възприятие е нарушено. Развива се способността за визуална корелация на буквата с изрязването.
  1. Всеки шаблон има различни малки вложки - мозаечни букви, букви от магнитна азбука, геометрични фигури. За деца с нарушени двигателни умения работата с такъв материал представлява определени трудности. При систематичната работа с шаблони това умение постепенно се развива. С учениците от първи клас се работи с геометрични фигури: според указанията на логопеда децата намират горния десен, долния ляв ъгъл и т.н., определят формата, която е там. Можете да поканите детето да кръжи изреза на формата, цвета, нюанса, да вмъкне желаната форма. Тази техника е необичайна за дете и представлява особен интерес.
  1. Въз основа на шаблони можете да развиете процесите на елементарен фонематичен анализ. Всеки шаблон има изрезка на картина, чието име започва със звука на изучаваната буква.

Връзката между звука и буквата е фиксирана.

  1. Използвайки материала от шаблони, можете успешно да развиете умения за четене. В началните етапи процесът на четене представлява значителни трудности за дете с увреждания. Шаблонът ви позволява да направите процеса на обучение лесен и привлекателен. Детето вмъква различни букви в прозорците и чете напред и назад сричките с тях. Песен, направена от плитка, свързваща една буква с друга, позволява на детето да се научи как плавно да обединява звуците в срички.

Тъй като образуването на плавно сливане на звуци в срички, можете да замените релефните песни с изтеглени.

  1. На шаблоните има бродирани букви. Детето прокарва пръст по бродерията, запомня графичното изображение на писмото.

Трафаретите могат да бъдат направени от линолеум, дебел картон (който може да бъде боядисан след изрязване на частите), което гарантира тяхната трайност и хигиена.

Горните форми на работа с шаблони са приблизителни, всеки логопед-практикуващ може да използва шаблони по свое усмотрение, да разработва всички нови методи за работа с тях.

Литература:

1. Ефименкова Л.Н. Корекция на устна и писмена реч на учениците от началното училище. - М.: ВЛАДОС, 2001.

2. Лалаева Р.И. Логопедична работа в корекционни класове. - М.: ВЛАДОС, 1998.

3. Мазанова Е.В. Корекция на оптичната дисграфия. - М.: Издателство „Гном и Д“, 2008.


Раздели: Начално училище

Урок номер 1

Тема:Разграничаване на звуци С-С в срички, думи

Цел: да се научат да различават звуци S-C, имащи артикулационно-акустично сходство, да определят позицията им по срички, думи /

Задачи:

  • да се научат да разграничават звуци S-C въз основа на артикулационни, зрителни и двигателни усещания;
  • развиват уменията за анализ на звукови букви и фонематично възприятие, умения за самоконтрол;
  • развиват правописна бдителност;
  • разширяване на речника чрез словообразуване;
  • да стимулира интереса към часовете, да формира положителна образователна мотивация;

Оборудване: демонстрационни снимки, графични профили на C-C звуци.

ПРОЦЕС НА УРОК

I. Организационен момент


- Днес всички са в добро настроение, погледнете се, усмихнете се сладко и се пригответе за час. Първо изслушайте заданието и се подгответе да отговорите.
- Какви две групи звуци познавате? (Гласни и съгласни)
- Назовете гласните на 1-ви ред; II ред.
- Какво означават гласните от първия ред? II ред?
- Много добре!

II. Главна част

Въведение в темата

- Прочетете думите, написани на дъската.
СВЕТЪЛ ЦВЯТ
- Какво означават тези думи?
- В какви два звука се различават тези думи? (Звучи C-C)
- Кой позна и е готов да озвучи темата на нашия урок?
- Запишете днешната дата и тема на урока:
[S] - [D]
- И също така запишете имената на картините, които се различават по звуците C-C. Подчертайте буквите: C с един ред, C с два.

1. Характеристики на звуците чрез артикулационни и акустични знаци, базирани на графичната схема на звука (на дъската, придружаваща дисплея с показалец)

- За да пишете правилно S и H, трябва да се научите да различавате звуците, съответстващи на тях.
- Вземете огледало, (логопедът показва всяко движение на езика по пътя)
върхът на езика лежи върху долните зъби, зъбите се събират, поемат дълбоко въздух и, издишвайки въздух, казват: C-C-C-C….
- Сега доближете гърба на ръката си до устните си и произнасяйте звука C. дълго време
- Усещате ли каква тънка студена струя въздух се издишва? Чуваш свирката? Следователно, той се нарича "шипящ". Звукът е прост. Гласовите струни почиват.
- Нека изясним произношението на звука Ц. Звукът С се образува, когато звуковете Т и С. се сливат. Вземете огледало, (логопедът показва всяко движение на езика по пътя) върхът на езика опира в долните предни зъби и в същото време звуците Т и С се издишват дълбоко и издишвайки въздух, кажете бързо: TS.
- Поднесете задната част на ръката си до устните си и кажете: TC.
- Какво чувстваш? Студеният въздух се издишва с рязко движение и за кратко. Звукът е взривоопасен, сложен. Гласовите струни почиват.
- По този начин изяснихме как се произнасят звукът C и Ts.
- В тетрадките записваме кратко описание на звука:
[C] - съгл., Фирма, глух, прост;
[Ts] - съгл., Фирма, глух, труден;

2. Корелация на звуци C - C със символи (вода от крана, пръст, притиснат към устните)

- Чуваме звуците S и C в света около нас. Ето снимките. Опитайте се да познаете кой се вписва на кой звук? Защо?
- И наистина, чуваме звука C, когато водата тече от чешмата, C - така че мама иска да бъде по-тиха. (Прикачете символи до звуци на дъската)
- Издайте подходящия звук, когато посоча картината. (2 пъти)

3. Четене на срички от дъската (в хор):

ца - са цо - со цу - су ци - си
aca - asa ozo - oso utsu - usu ycy - ysy

4. Играта "Clap and Top"

- Да играем на пляскане и топ игра и да разберем кой е много внимателен. Ще наричам думи със звуци C - C. На думи със звук C - пляскате, със звук C - тропате.
(слива, верига, куче, лисица, цирк, компаси, щъркел, мрежа, пшеница, тенджера, цирков артист)

5. Намиране на снимки със звуци S-C, определяне на мястото на звука в думата (в началото, средата, края). (Във формат A5 има снимки, в които се произнасят звуците C - C).

- Пред вас са картинни думи, в които се произнасят звуците C-C. Предлагам ви да ги намерите и да ги маркирате с чипове. Думи със звука C - зелени чипове, със звука C - сини.
- Двама души ще работят на дъската, а останалите ще проверят верността на задачата.
(След като децата намерят картините, трябва да се изясни мястото на звука в думата: в началото, средата, края.)
- Назоваваме обекта и мястото на звука в думата: в началото, средата, края.
- Браво, направихме всичко със задачата.

6. Измама от дъската.

- В следващата задача отпишете думите, вмъкнете липсващите букви C-C, подчертайте C с един ред, C с два. Намерете „допълнителната“ дума, маркирайте я с кръстче и обяснете защо?

Kol_o, kole_o, ku_ty, tri_ta;
Пръсти, прах_а, поло_а, платно;
_and_terna, _ini_a, _ful_e, _pi_a;
_kvore_, ne_y, _ _ena, _e_ арх.

7. Графично представяне на думата.

- Да се \u200b\u200bупражняваме в подчертаване на срички с букви C-C в думи. Нека да изобразим това графично. Продължаваме да работим в тетрадки. Пример: sa ___ ___ ,
ботуши, прахосмукачка, овца, пръстен, сърце, красота, хотел, синигер.
- Припомням ви последователността на работа. Четете думата, броите броя на сричките въз основа на броя гласни, изчертавате броя на сричките, определяте мястото на сричката в думата, записвате сричката.

8. Отгатване на загадки.

- Време е да станете умни. Ако познаете загадките, тогава ще разрешите кръстословицата.

1. Познайте какъв вид птица:
Страхувайки се от ярка светлина
Плетене на една кука клюн, прасенца очи,
Ушна глава. То … (бухал)

2. Летя навсякъде,
Знам всичко на света
Познавам всеки храст в гората
Нося новини на опашката си. (Сврака)

3. И те не плуват в морето,
И нямат четина,
И все пак те се наричат
Те са морски ... (прасета)

4. Къщата пази цяла нощ -
Непознат човек няма да влезе в къщата без собственик.
Можете да я вземете със себе си на трудно пътуване,
Невъзможно е да се намери приятел. (Куче)

5. Който е без бележки и без лула
Най-добри са тренировките
По-гръмки, по-нежни?
Кой е това? ... (славей)

6. На стълба е дворецът,
В двореца има певец
И името му е ... (скорец)

7. През лятото в полето трева тревата,
И през зимата той живее в плевнята:
Дават й достатъчно сено
Да, те чакат агне за печалба.
Не възбуден, не енергичен,
Неспокоен, страшен.
Нарязаха й козината,
Те плетат от него и тъкат. (Овце)

8. Който се страхува от всички,
Избягва под един храст
Вълкът хваща ли зъб? (Заек)

9. Дълъг клюн тънък
Хвани жабата.
Капка ще капе от клюна
Кой е това? (Чапла)

10. Клак, клак, клак
Той събира всички деца. (Кокошка)

- Прочетете отново отговорите внимателно. Помислете за кои бяха загадките. Назовете го с една дума. (Животни, птици)
- Запишете имената на животните в първата колона, имената на птиците във втората. Подчертайте C с един ред, C с два.

9. Физика "Бухал"

- Денят идва, всичко оживява!
(Децата изобразяват летящи птици, бръмбари, пеперуди, водни кончета - размахват криле).
- Нощ!
(Всички деца трябва да замръзнат в поза).

10. Словообразуване на съществителни от женски род, обозначаващи лица по техните действия.

Упражнение „Той - тя“.

- Има много професии. И мъжете, и жените владеят професията. Какви професии познавате?
- Сега нека практикуваме правилното назоваване на професиите. Когато пораснеш, той е писател, а тя? (Сценарист)

учител - пилот -
заварчик - работник -
скаут - художник -
барман - скиор -
майстор - градинар -

11. Работа по предложението. (На дъската е написано изречение)

Децата се смеят, гледайки ясното слънце през прозореца.

- Прочетете изречението.
- Какво правят децата? (Смях)
- Къде гледат децата? (В прозореца)
- И какво видяха на прозореца? (Слънцето)
- Какво слънце видя? (Изчисти)
- Колко думи има в това изречение? (Осем)
- Какви предлози видяхте? (B, на)
- Как се пишат предлозите? (Отделно)
- С какви думи видяхте буквите С и С? Нека ги подчертаем.
- Коя дума е последвана от запетая? (смях)
- Обърнете внимание как се изписва думата „слънце“.
- Да прочетем изречението, като произнасяме всяка дума по сричка.
- Да се \u200b\u200bупражним да запомним това изречение. Първо ще кажем в хор 2 пъти, а след това всеки поотделно - с половин глас.
- Още веднъж - със затворени очи.
- И сега затварям записа, пишем под диктовка.
- Подчертайте буквата C с един ред, C с два.
- Да прочетем записа, като проверим с дъската.

III. Обобщение на урока

- Какви звуци се научихме да различаваме днес?
- Характеризирайте тези звуци.
- Благодаря на всички за урока, бъдете здрави!

Урок номер 2

Тема:Диференциация на звуците C-C

Цел: да се развие ясно разграничаване на звуците C-C и правилното им обозначаване в писмена форма със съответните букви.

Задачи:

  • научете се да разграничавате звуците C-C в думи, фрази и изречения;
  • подобряване на уменията за звуково-сричков анализ и синтез, фонематично възприятие;
  • да активира и обогати речника и да подобри граматическите форми на речта;
  • развиват последователна реч; зрително внимание и памет;
  • спазвайте приемственост в работата с учителя;
  • да възпитава уважително отношение към птиците, към природата;

Оборудване: демо картини, карти с букви C - C, графични профили на звуци, карти с букви C-C, цифрови линийки за определяне на мястото на звука в дума и броячи, текстът на разказа „Нашите приятели“.

ПРОЦЕС НА УРОК

I. Организационен момент

- Здравейте деца. Седни.
- Запомнете имената на всички месеци по ред.
- Колко зимни месеца има общо?
- Назовете последния месец на зимата.
- Кое време на годината идва след зимата?

II. Главна част

Въведение в темата

- Какво виждате на снимките? Назовете ги. (Ухо, добре)
- Нека изясним какво означават те.
- Какви звуци се произнасят в края на думите? (C-C)
- Мисля, че лесно можете да озвучите темата на нашия урок.
Съобщение на тема
- Да, днес ще продължим да работим по разграничаването на звуците C-C
- Запишете датата, месеца, темата. [C - C]
- И също така запишете думите: SPIKE, WELL. Подчертайте буквите: C с един ред, C с два. Назовете сричката с буквата C в думата KOLOS, сричката с буквата C - ДОБРЕ. (LOS, DETS)
- Нека си припомним за какво говорихме в предишния урок.

1. Изясняване и сравнение на правилната артикулация на звуците.

- Нека изясним и сравним правилното произношение на звуците. Нека дадем кратко описание на звуците. (Графични профили на звуци висят на дъската)
- При произнасяне на звука C - върхът на езика опира в долните зъби, зъбите се събират, под натиска на издишания въздух се произнася: C-C-C-C…. Гласовите струни почиват.
- Звукът C се образува, когато звуците на автомобила се слеят. При произнасянето на звука С - върхът на езика опира в долните предни зъби и под натиска на издишания въздух звуците Т и С. се произнасят едновременно. Гласните струни почиват.
- Нека охарактеризираме звуците C-C.
- Звук C - съгласна, твърда, беззвучна, проста.
- Звукът C е съгласен, твърд, беззвучен, сложен.

2. Възпроизвеждане на чисти фрази.

As-as-as - имаме ананас вкъщи
Os-os-os - Саня има кокос в чантата си
Нас-нас-мустаци - на прозореца на Соня фикус
Ys-Ys-Ys - Денис, пий кумис.
Tsa-tsa-tsa - пилешко клак
Цо-цо-цо - красив пръстен
Ци-ци-ци - бият камбани

3. Игра "Кой е внимателен?"

- Слушайте заданието. Ще произнасям думи със звуците S-C, а вие вдигате карта със съответната буква: екшън, торба, заек, пиле, мост, чинийка, градинар, вода, писател.

4. Писане на думи в две колони C - Ts.

- Аз диктувам думите, а вие ги записвайте в съответните колони. Наблягаме на сричките с буквата C - с един ред, C - с два. (Писател, кутия за хляб, възпитател, купичка за бонбони, градинар, ключар, заварчик, кнедли, доячка)
- Прочетете думите, които сте записали в първата колона. Четем по „веригата“, назоваваме сричката в думата с буквата С. Помислете и кажете как ще наречем тези обекти с една дума. (Професии)
- Прочетете думите от втората колона, ние наричаме сричката. Какво означават думите във втората колона? (Прибори за хранене)

5. Работа с цифрови серии

- Следващата задача е да се определи мястото на звука в дигиталната поредица. Ще работим с черни чипове. Напомням ви последователността на работа: слушате думата, като си говорите, определяте мястото на звука, поставяте чипа. Първо, нека дефинираме звука С: тиган, снежна топка, лека закуска, зеле, бор, височина, дума;
- Да дефинираме звука С: прашец, пръсти, кладенец, верига, лук, птица, офицер.

6. Съставяне на фрази

- Преди вас думи и снимки. За думите от първата колона трябва да вземете снимки, за да получите фрази. Изговаряйте фрази, докато произнасяте думите ясно.

(Друга възможност: запишете фрази в тетрадка, като съчетаете думи от препратки към думите от първата колона. Подчертайте сричките с буквата C - с един ред, C - с два.)

Пъстра вода
Чисто пиле
Столицата блести
Служител на писмото
ценно слънце
Москва - граница

7. Физически минути

8. Работете на черната дъска.

- В следващата задача трябва да добавите изречения, като вмъкнете думи вместо снимки. Извършваме работа само на дъската, във "верига". Единият пише, останалото се проверява. Избираме сричките с буквите C и C.

Расте в градината ....
Днес свети ярко ...
Виси на закачалка….
Лае в двора….
Изпълнява на сцената ...
Израснах в градината ...
Близо до реката стои ....
Вози по пътя ...

(Касис, слънце, кърпа, куче, краставица, мелница, мотоциклет)

9. Четене на текста.

- Преди да изпратите текст. Историята се казва Нашите приятели. Нека го прочетем във „верига“.

Нашите приятели

В градините и полетата има много насекоми. Гъсениците са особено опасни за дърветата. Гъсениците изяждат листата. Дърветата умират. Насекомите се ядат от скорци, снегири, цици и други птици. През зимата момчетата помагат на птиците. Правят хранилки за птиците. Храната се излива в хранилките. Синигери, снегини и други птици летят до тези хранилки. Птиците са наши приятели. Те трябва да бъдат защитени.

Ние ще отговорим на въпросите:

- Защо дърветата умират?
- Кой защитава дърветата от гъсеници?
- Оказва се, че различни червеи и гъсеници са основната храна за птиците, живеещи в гората. Всичко в природата е взаимосвързано, няма нищо излишно. Ето защо, когато навлизате в гората, не се стремете да нарушите нейната жизнена дейност. Птиците и животните са собственици на гората. Те знаят какво и как да защитават. Трябва да сме благодарни на жителите на гората за факта, че хората имат възможността да идват в гората, да се възхищават на нейната красота и да берат ядливи гъби и плодове. Даровете на гората ще бъдат достатъчни за всички - за хора, животни и птици.
- Назовете думите от историята със звуците C-C.
- След като прочетете историята, каква полезна информация научихте?

III. Обобщение на урока

- Какви звуци различихме днес?
- Какви думи си спомняте със звуците C - C? Назовете ги.
- Какви задачи ви харесаха?
- Благодаря на всички за вашата работа, сбогом!

Министерство на образованието, науката и младежката политика

Забайкалска територия

GOU за сираци и деца,

останали без родителски грижи

"Специален (поправителен) интернат" Борзин "

за сираци и деца, останали без родителски грижи,

с увреждания от тип VIII "

Резюме на урока за корекция на оптична дисграфия

във втори клас на специално поправително училище от VIII тип

учител логопед

Най-висока квалификационна категория

Адамова Юлия Петровна

2012 г.

Тема: Разграничаване на оптично подобни главни букви I - W в думи, изречения, текст.

Цел:

Да се \u200b\u200bподобри способността на децата да различават оптически подобни малки букви I - W в писмена форма.

Задачи:

Образователни:

  1. Прецизирайте правописа на главни букви Аз и У. , идентифицират прилики и разлики.
  2. Изяснете артикулацията на звуците [I] и [W], за да затвърдите връзката между звука и буквата.
  3. Обучете учениците да различават буквитеАз и У. в изолирано писане, в срички и думи, в изречения и текст.
  4. Подобрете уменията за четене.

Корекция:

  1. Активирайте вниманието на децата, настройте ги за работа.
  2. Развийте слуховото внимание и възприятие на децата.
  3. Развийте зрителното възприятие.
  4. Развийте способността да координирате речта с движението.
  5. Изяснете и активирайте знанията на учениците за дивата природа.

Образователни:

  1. Насърчавайте активност и инициатива при изпълнение на задачите.
  2. Възпитавайте уважение към природата.

Ходът на урока.

  1. Организационен момент.

Логопед: Момчета, днес в клас ще отидем с вас на разходка в гората. Нека се преструваме, че сме в гората. Гората е свежа, диша лесно, свободно. Вдишайте - издишайте, вдишайте - издишайте. Нека затворим очи и да слушаме звуците, които ни заобикалят.

  1. Записва се звукът от гората.

Логопед: Момчета, какви звуци чухте? (дъх на вятър, шумолене на листа, пеене на птици, ропот на ручей, чуруликане на скакалец).

  1. Съобщение на тема.
  1. На дъската е поставен плакат, изобразяващ гора.

Логопед: Момчета, писма се губят в нашата вълшебна гора, нека ги намерим. (Учениците излизат една по една до черната дъска, внимателно разглеждат плаката и обикалят с черния флумастер буквите, които намерят).

Логопед: Момчета, какви букви срещнахте в нашата вълшебна гора? (букви I и W).

И така, темата на нашия урок: „Разграничаване на главни букви I - W“.

  1. Изясняване на правописа на изолирани букви I - Ш.

Логопед: Какви са елементите на буквата I? (от две куки).

Свържете две куки

И получавате писмото I.

  1. Учениците поставят главна, малка буква I с две червени куки.

Логопед: От кои елементисъстои ли се буквата Ш? (от кукичките са три).

Погледнете буквата W

Писмото е много хубаво:

Три куки стоят в един ред -

Казва ни се да помним.

  1. Учениците поставят главна малка буква W с три сини куки.
  1. Осигуряване на връзката между звук и буква.

Какъв звук обозначаваме с буквата I? (Звук [И]).

гласна буква.

Устните приемат формата на усмивка, езикът се издига нагоре, има разстояние между зъбите. Няма запушване в устата. Звукът се разтяга лесно и се пее.

* Логопед придава звукова артикулация И на лицето на момчето.

Какъв звук обозначаваме с буквата Ш? (Звук [Sh]).

Нека характеризираме този звук:съгласна, безгласна, твърда.

Устните приемат формата на рог, езикът - формата на чаша, се издига до горните молари. В устата езикът създава пречка, така че не можем да дърпаме и пеем звука [Ш].

* Логопедът прикрепя артикулацията на звука [Ш] към лицето на момчето.

  1. Изясняване на приликите и разликите между изолираните букви.

Логопед: Момчета, какви са буквите? (И двамата се състоят от куки.)

- И каква е разликата? (Буквата I има две куки, а буквата W има три).

- Нека обозначим тази разлика със символи: буквата I има символа "Номер 2 в червено", а буквата Ш има символа "Номер 3 в синьо".

Да се \u200b\u200bупражним да различаваме буквите I - Sh.

* Логопедът предлага на учениците карти със задача, които изобразяват подутини с цифри 2 и 3 и празни прозорци, в които учениците трябва да въведат съответно буквата I или W.

  1. Разграничаване на букви I - Ш на срички.
  1. Логопедът предлага на учениците карти със задание: картите показват две гъби. Буквата I е написана на капачката на една гъба, буквата Sh на втората.

Учениците отиват един по един до черната дъска, вземат там гъбички, четат сричка, написана върху нея, и всички заедно пишат тази сричка на своите карти върху съответната гъба.

  1. Физическа минута.

Отиваме, вървим, вървим

Сега ще намерим гъбиХодят високо, вдигайки крака.

Под лист, под стрък трева,

На пън, под трепетликаНаведете се и докоснете пода с ръце.

Тук идва гъбата, не се прозявайте

И го грабнете бързо!Плесни с ръце.

  1. Разграничаване на букви I - Ш в думи.

Логопед: В гората растяха диви ябълкови дървета. Вижте колко ябълки паднаха от тях. Нека ги съберем. Но ябълките не са прости - върху тях се изписват думи. Ябълките, на които са написани думите с буквата I, се дават на таралежа. Ябълките, на които са написани думите с буквата W, се слагат в нашата кошница.

А сега запишете три думи за себе си на картите (на учениците се предлагат карти с таралеж и кошница, те записват думи в зависимост от наличието на буквите I и Sh в тях.

  1. Разграничаване на букви I - Ш в изречения.

Логопед: Момчета, вижте, зайчето ни донесе писма със задания.

  1. На всеки ученик се дава плик, съдържащ думите. Учениците правят изречение от тези думи.

Сега запишете получените изречения във вашата тетрадка, като подчертаете буквите I и W с цветни моливи: I - червено, W - синьо.

  1. Разграничаване на буквите I - W в текста.

Логопед: Вижте, различни животни бродят в гората. Отидете до дъската и вземете едно животно наведнъж. На гърба на животното - текстът с липсващите букви I - Ш. Прочетете текста, поставете необходимите букви вместо пропуските: буквата I - с червена писалка, буквата W - със синьо.

Текст 1.

L_s_tsa е x_thry звяр. През нощта l_s_tsa излиза на лов. L_sa лови жаби, ловува птици_, зайци_, we_am_. L_su се нарича „L_sa - червенокоса красавица“. Болезнено красива l_sya _ubka и poo_ _ застояла l_s_th опашка!

Текст 2.

Y_k_ на заека е дълъг, а tail_k е празен и къс. Задните крака са по-дълги от предните. Курка на заека е бяла през зимата и сива през лятото. През деня заеците спят, а през нощта излизат да се хранят. _ понякога се доближават до селото и пируват със сено и пънове_.

Текст 3.

Катерицата е много добра любовница. Катерицата пълни килера с ядки, трохи и гърбици. Тя изсушава гъбите и ги прилага върху голите кучки. През пролетта в белия дом се появяват катерици. Катерица е безстрашна майка. Тя смело защитава своите малки.

Текст 4.

Мечката е огромна, облечена в топла _uba. Мечката се движи толкова t_ho, че нито една клонка няма да се пропука под краката_. Лапите на мечката стават_пръсти_ навътре, а петите_ навън, поради което той го наричаше краката. Главата на мечката е болезнена, рошава е, окото е малко. Носът на мечката е много добър _ _ th.

  1. Обобщаване.

Какви букви се научихме да различаваме днес?

Какви са елементите на буквите I и W?

Колко куки има писмото, което имам? А буквата W?

Вижте колко шишарки имам в гората. Вземете толкова конуси от кошницата, колкото сте спечелили в урока. Нека да дадем конусите на катерицата и аз ще ви възнаградя със сладки награди.

Литература:

1. Ефименкова Л.Н. Корекция на устна и писмена реч на учениците от началното училище. - М.: ВЛАДОС, 2001.

2. Лалаева Р.И. Логопедична работа в корекционни класове. - М.: ВЛАДОС, 1998.

3. Мазанова Е.В. Корекция на оптичната дисграфия. - М.: Издателство „Гном и Д“, 2008.



Близо