Swietłana Syczewa

Scenariusz spotkania metodycznego dla nauczycieli

„AUKCJA POMYSŁÓW PEDAGOGICZNYCH”

Cel: uogólnienie doświadczeń przedszkola MBDOU kategorii III nr 11 „Kolobok” na temat „Wykorzystanie innowacyjnych technologii w pracy nauczycieli w edukacji moralnej i pracy dzieci w wieku przedszkolnym”.

Rekwizyty do gry: młotek licytacyjny, kupony pieniężne, dzwonek.

Materiały: materiały wideo i fotograficzne, wybór materiałów praktycznych (kartoteks gier, ćwiczeń, przysłów i powiedzeń; materiały plastyczne do rysowania, warunkowo schematyczny układ budynku mieszkalnego, zdjęcia przedmiotów gospodarstwa domowego, elementy zestawu cylindrycznych zabawek, broszury.

Postęp aukcji:

Prowadzący: Szanowni Państwo, miło nam powitać Państwa w murach naszego przedszkola. Dzisiaj organizujemy Aukcję Pomysłów Pedagogicznych.

Aukcja to publiczna sprzedaż towarów za pomocą licytacji. Produkt jest sprzedawany w obecności wielu chętnych nabywców. Cena towaru jest ustalana w procesie, w którym kupujący licytują się między sobą o prawo do zakupu towaru. Przedstaw swojej uwadze:

Lider aukcji- wychowawca grupy średniej - Sycheva S. V.;

licytator- wychowawca grupy średniej - Sycheva S.V.;

licytatorzy- goście i pracownicy przedszkola, czyli Wam drodzy koledzy.

Licytatorzy mają prawo do zapoznania się i zakupu jednej lub drugiej partii, która ich interesuje. Trafi do licytanta, który zaoferuje najwyższą cenę. Zwróć uwagę na banknoty - kupony. Każdy z was ma 5 kuponów. A więc uwaga!

(dzwoni dzwonkiem)

Licytator: Aukcja otwarta (uderzenie młotkiem). Ogłoszono licytację pomysłów pedagogicznych.

Prowadzący: Temat aukcji: „Wykorzystanie innowacyjnych technologii w pracy nauczycieli w wychowaniu moralnym i zawodowym dzieci w wieku przedszkolnym”.

Dziś na sprzedaż następujące przedmioty:

1. „Wprowadzanie dzieci w zawody poprzez integrację obszarów edukacyjnych zgodnie z możliwościami wiekowymi i cechami uczniów”;

2. „Kształtowanie cech moralnych i pracowniczych dzieci w wieku przedszkolnym poprzez pracę z rodzicami”;

3. Maraton „Czyń dobro dla dobra bliźniego”.

4. „Kształtowanie walorów moralnych i pracowniczych uczniów poprzez zapoznawanie ich z pracą dorosłych”

Prowadzący: Przedstawiamy Państwa uwadze partię nr 1 „Wprowadzenie dzieci w zawody poprzez integrację obszarów edukacyjnych zgodnie z możliwościami wiekowymi i cechami uczniów”

Część teoretyczna:

(Przemówienie nauczyciela starszej grupy mieszanej Bondarenko T. A.)

Pedagog: tematem opracowania metodologicznego, które przedstawiam jest „Wprowadzanie dzieci w zawody poprzez integrację obszarów edukacyjnych zgodnie z możliwościami wiekowymi i cechami uczniów”.

Cel: pogłębiają wyobrażenia dzieci o zawodach morskich, sprzyjają kształtowaniu zainteresowań poznawczych, utrwalają zasady zachowania się na wodzie, rozwijają logiczne myślenie, poszerzają horyzonty, uzupełniają słownictwo dzieci, kultywują szacunek do pracy osób wykonujących ten zawód.

Część praktyczna:

(Do obejrzenia oferowane jest zintegrowane działanie mające na celu zapoznanie dzieci z zawodami starszej grupy wiekowej „Podróż na wyspy zawodów”)

Licytator: I tak do sprzedaży zostaje wystawiona część nr 1 „Wprowadzanie dzieci w zawody poprzez integrację obszarów edukacyjnych zgodnie z możliwościami wiekowymi i cechami uczniów”. Cena wywoławcza to 1 kupon. Praktyczne materiały są sprzedawane z partią.

(Zwycięzca otrzymuje zakup.)

Prowadzący: Przedstawiamy państwu część nr 2 „Kształtowanie cech moralnych i pracy dzieci w wieku przedszkolnym poprzez pracę z rodzicami”

Część teoretyczna:

(Przemówienie nauczyciela grupy przedszkolnej w różnym wieku Ivanova N.N.)

Pedagog: temat rozwoju metodologicznego, który reprezentuję - „Kształtowanie walorów moralnych i pracowniczych dzieci w wieku przedszkolnym poprzez pracę z rodzicami”;

Cel: ujawnienie poziomu kształtowania się u dzieci stabilnych emocjonalnie pozytywnych postaw wobec pracy. Określ szczególne znaczenie bezpośredniego wpływu osobowości dorosłych na kształtowanie się cech moralnych i pracy dziecka.

Część praktyczna:

(Z uczestnikami aukcji przeprowadzana jest gra testowa „Jak ja i moja rodzina pracujemy”)

Licytator: Tak więc na sprzedaż zostaje wystawiona część nr 2 „Kształtowanie cech moralnych i zawodowych dzieci w wieku przedszkolnym poprzez pracę z rodzicami”. Cena wywoławcza - 1 kupon. Praktyczne materiały są sprzedawane z partią.

Prowadzący: Zwracamy uwagę na partię nr 3 „Do Good Project”.

Część teoretyczna:

(Przemówienie wychowawcy starszej grupy wiekowej Pisarenko E.N.)

Cel: Edukować dzieci w zakresie pozytywnych cech charakteru, promować budowanie zespołu, motywować dzieci i rodziców do dobrych uczynków, dobrych uczynków dla dobra innych ludzi.

Część praktyczna:

(Akcja „Podaruj uśmiech” odbywa się z udziałem uczestników aukcji)

Licytator: Tak więc działka nr 3 „The Do Good Project” zostaje wystawiona na sprzedaż. Cena wywoławcza - 1 kupon. Praktyczne materiały są sprzedawane z partią.

(Zwycięzca otrzymuje zakup.)

Prowadzący: Zwracamy uwagę na część nr 4 „Kształtowanie cech moralnych i zawodowych u dzieci poprzez zapoznanie ich z pracą dorosłych, z uwzględnieniem integracji obszarów edukacyjnych”.

Część teoretyczna:

(Przemówienie wychowawcy grupy średniej Sycheva S. V.)

Pedagog: tematem opracowania metodologicznego, które przedstawiam jest „Kształtowanie cech moralnych i pracowniczych u dzieci poprzez zapoznanie ich z pracą dorosłych z uwzględnieniem integracji obszarów wychowawczych”

Cel: pielęgnować zainteresowanie pracą dorosłych i szacunek dla pracownika, szacunek dla wyników pracy; rozwijać wytrwałość, determinację, umiejętność pokonywania trudności w dążeniu do celu; kształtować kulturę pracy, uczyć wykonywania czynności związanych z pracą niezbędnych do wykonywania zadań pracowniczych.

Część praktyczna:

(Do wglądu oferowana jest sesja zdjęciowa na temat „Wprowadzenie dzieci w pracę dorosłych w grach fabularnych”.

Licytator: Tak więc do sprzedaży zostaje wystawiona część nr 4 „Kształtowanie cech moralnych i zawodowych dzieci poprzez zapoznanie ich z pracą dorosłych z uwzględnieniem integracji obszarów edukacyjnych”. Cena wywoławcza - 1 kupon. Praktyczne materiały są sprzedawane z partią.

(Zwycięzca otrzymuje zakup.)

Wniosek:

Prowadzący: Tak zakończyła się Aukcja Pomysłów Pedagogicznych. Dzisiaj zapoznałeś się z doświadczeniami naszego przedszkola w edukacji moralnej i pracy. Mieli również możliwość zakupu ulubionej parceli z praktycznym zastosowaniem. Gratulujemy udanych zakupów! Szczęśliwymi posiadaczami są:

Powitajmy ich. Gratulacje, jesteście najaktywniejszymi uczestnikami naszej aukcji!

Licytator: Aukcja zamknięta (stukanie młotkiem).

Cele rady pedagogicznej:

  • zwiększenie aktywności twórczej nauczycieli, tworzenie warunków do samorealizacji osobistej i zawodowej;
  • identyfikacja i rozpowszechnianie zaawansowanego doświadczenia pedagogicznego;
  • podniesienie prestiżu pracy i poszukiwań pedagogicznych, publiczne apelowanie o wkład nauczycieli w rozwój przedszkolnych placówek oświatowych.

Forma rady pedagogicznej: Aukcja

Plan zarządu:

1. Wystąpienie wstępne kierownika przedszkolnej placówki oświatowej.

2. Pożegnalne słowo starszego wychowawcy.

3. Przeprowadzenie „Aukcji pomysłów pedagogicznych”

4. Podsumowanie. Oświadczenia nauczycieli, rodziców, gości. Prezentacja listów z podziękowaniami.

5. Picie herbaty.

Atrybut: młotek,

Przebieg rady pedagogicznej

1. Mowa otwierająca szefa

Dzień dobry drodzy koledzy!

Jest nam niezmiernie miło powitać Państwa dzisiaj na „Aukcji Idei Pedagogicznych”. Dziś na aukcje wystawiane są niezwykłe okazy - to pedagogiczne wytwory naszych nauczycieli, którzy dziś staną się licytatorami. Licytacja - publiczna sprzedaż towarów za pomocą aukcji. Towar jest wystawiony na sprzedaż w obecności wielu chętnych - kupujących. Cena towaru jest ustalana w procesie, w którym kupujący licytują się między sobą o prawo do zakupu towaru. Przedstaw swojej uwadze:

  • Lider aukcji - starszy pedagog;
  • Licytator - kierownik przedszkolnej placówki oświatowej;
  • Licytatorzy - jesteście szanowanymi współpracownikami.

Licytatorzy mają prawo do zapoznania się i zakupu jednej lub drugiej partii, która ich interesuje. Trafi do osoby, która odpowie na 3 pytania. Pomysł trafi do tego, kto poprawnie odpowie na 3 pytania. Jeśli nie odpowiesz na pytania, pomysł pozostaje w banku metodycznego biura.

2. Gospodarz

Jednym z zadań przedszkolnej placówki oświatowej jest stworzenie sprzyjającego klimatu moralnego i psychologicznego, środowiska do twórczej interakcji i współpracy. Tylko twórczo pracujący zespół nauczycieli jest w stanie zapewnić wysoki poziom pracy wychowawczej z dziećmi, kształtowanie osobowości twórczej.

Działalność nauczyciela jest działalnością opartą na teorii pedagogicznej i twórczości pedagogicznej – sztuce. Aby osobowość nauczyciela stała się czynnikiem kształtującym osobowość uczniów, musi być on kompetentnym zawodowo, kreatywnym członkiem kadry pedagogicznej, zachowującym i wzbogacającym jej tradycje, podzielającym jej poglądy, idee, wartości.

Dla ciągłego doskonalenia pracy wychowawczej i wychowawczej w przedszkolnych placówkach oświatowych wymagany jest ciągły wzrost poziomu przygotowania teoretycznego i umiejętności pedagogicznych nauczycieli.

Indywidualność twórcza nauczyciela przejawia się w jego działalności pedagogicznej, w organizacji środowiska twórczego w grupie dzieci. Bez kreatywności nie jest możliwe rozwijanie umiejętności pedagogicznych, które są niezbędnym elementem opanowania zawodu nauczyciela i jego doskonalenia.

W rozwiązaniu tego problemu ważną rolę odgrywa systematyczne, niezależne badanie najnowszych osiągnięć pedagogiki, psychologii dziecka, anatomii i fizjologii dziecka, higieny, a także dokumentów programowych i metodycznych dotyczących wychowania przedszkolnego.

Im wyższy poziom opanowania teorii pedagogicznej oraz praktycznych umiejętności i zdolności, ich twórczego rozumienia, tym wyższy jest poziom umiejętności i kreatywności pedagogicznej. A więc uwaga!

(dźwięki dzwonka)

3. Gospodarz

A więc zaczynamy naszą "Aukcję pomysłów pedagogicznych"

Na aukcji talentów prezentowanych jest 5 pozycji, które są zadeklarowane w waszych programach:

  • Część nr 1 – „Wykorzystanie nietradycyjnych metod na lekcjach wychowania fizycznego”
  • Część nr 2 - „Moja rodzina”
  • Część nr 3 — „Bajkowa podróż z astrologiem”
  • Lot nr 4 - „Innowacje w metodach rozwoju mowy spójnej”
  • Lot nr 5 - „Miasto kolorowych ludzi”
  • LOT nr 6 - „Mapa skarbów”
  • Lot nr 7 - „Podróż do kraju sygnalizacji świetlnej”

Przedstawiamy państwu ofertę nr 1. „Wykorzystanie nietradycyjnych metod na lekcjach wychowania fizycznego” – tę partię prezentuje kierownik wychowania fizycznego Kotova S.G. (ochrona abstraktu).

Jakie zadania o charakterze poznawczym rozwiązuje się na lekcjach wychowania fizycznego?

Jakie metody zapewniają badanie motoryki dziecka, poprawności jego percepcji, czucia motorycznego? (praktyczny)

Jakie są nietradycyjne rodzaje hartowania dzieci w twojej grupie?

Uderzenie młotka.

Część nr 2 - „Moja rodzina” przedstawia Terentyeva Natalya Anatolyevna. (ochrona abstraktu).

Tak więc cena wywoławcza to pierwsze pytanie.

Dlaczego Twoim zdaniem wprowadzanie dzieci w kulturę ludową, kształtowanie w nich uczuć patriotycznych powinno zaczynać się już w wieku przedszkolnym?

Jakie są rodzaje gier dydaktycznych?

W jakim wieku dzieci zaczynają rozwijać cechy moralne u dzieci?

Uderzenie młotka.

Część nr 3 - „Bajkowa podróż z astrologiem” - zwraca uwagę Vera Alexandrovna Domracheva. (ochrona abstraktu).

Tak więc cena wywoławcza to pierwsze pytanie.

Jak i przez co rozwijamy zdolności twórcze dzieci w naszym przedszkolu?

Co można gotować, ale nie jeść? (Lekcje)

Jakie są metody i techniki aktywności poznawczej dzieci w klasie?

Uderzenie młotka.

Część nr 4 - „Innowacje w metodach rozwoju spójnej mowy” - oferuje Velizhantseva T.V. (ochrona metody)

Tak więc cena wywoławcza to pierwsze pytanie.

Z jakich form pracy korzystacie, ucząc dzieci mowy łączonej?

W której grupie wprowadza się opowiadanie zbiorowe?

Jakie są warunki rozwoju mowy dzieci tworzonej w Waszej grupie?

Uderzenie młotka.

Działka nr 5 – „Miasto kolorowych ludzi” – przedstawi nam L.I. Kaneva. (obrona abstrakcyjna)

Tak więc cena wywoławcza to pierwsze pytanie.

Dlaczego konieczne jest rozwijanie zdolności sensorycznych od najmłodszych lat?

Jakie warunki dla edukacji sensorycznej są tworzone w naszej przedszkolnej placówce oświatowej?

Ile miesięcy w roku ma 28 dni?

Uderzenie młotka.

LOT nr 6 - „Mapa skarbów” zwraca uwagę Iskenderova Z.M. (ochrona abstraktu).

Tak więc cena wywoławcza to pierwsze pytanie.

Jakie metody i techniki stosujecie, aby zapewnić dzieciom wspólną aktywność na zajęciach REMP?

Jakie są główne obszary prac nad REMP w przedszkolnych placówkach oświatowych?

Z jakich metod i technik REMP korzystasz na zajęciach i na zajęciach swobodnych?

Uderzenie młotka.

Lot nr 7 - „Podróż do kraju sygnalizacji świetlnej” - przygotowany przez Iskenderova Z.M. (obrona abstrakcyjna)

Jak często mogę prowadzić zajęcia z wykorzystaniem narzędzi komputerowych?

Część materiału budowlanego, która ma 2 strony - trójkąty, reszta - prostokąty? (pryzmat)?

Jakie są główne dokumenty prawne regulujące interakcję przedszkolnych placówek oświatowych z rodziną?

Uderzenie młotka.

4. Podsumowanie

Drodzy koledzy! Bardzo chcielibyśmy, abyś wziął udział w ocenie losów naszych licytatorów. Ale nie tylko za pomocą jednostki pieniężnej, ale także za pomocą wyciągów dla każdej partii.

Oświadczenia nauczycieli.

Prezentacja listów z podziękowaniami.

5. Picie herbaty

Drodzy nauczyciele! Pozwolę sobie zakończyć „Aukcję idei pedagogicznych” zwrotem:

„Twórczość pedagogiczna i satysfakcja z wykonywanego zawodu wzajemnie się stymulują. Bez zadowolenia ze specjalności niemożliwe jest wykazanie się wysoką produktywnością twórczą w pracy pedagogicznej. Dlatego dziś mogę śmiało powiedzieć, że nauczyciele kreatywni, celowi, bogaci emocjonalnie w naszej kadrze pedagogicznej, dla której praca jest nie tylko źródłem egzystencji, ale także źródłem radości, sensu życia.

Dziękuję wam wszystkim!!! Powodzenia w trudnej, ale twórczej pracy!

Cel: Stworzenie warunków do samorealizacji osobistej i zawodowej nauczycieli,

Wykorzystanie nowoczesnych technologii pedagogicznych, które przyczyniają się do

Skuteczne wdrażanie GEF DO.

Zadania:

    przyczyniać się do poszukiwania idei pedagogicznych dla aktualizacji treści kształcenia

    zintensyfikować działania nauczycieli, zwiększyć ich aktywność twórczą, wykorzystując w swojej pracy technologie pedagogiczne;

    identyfikować i rozpowszechniać interesujące odkrycia i pomysły pedagogiczne;

    podnoszenie prestiżu pracy pedagogicznej.

Wybrana forma zwołania rady pedagogicznej obejmowała kilka form pracy

z nauczycielami: test określający stan emocjonalny, „Szybkie ustawienie” na pomyślną pracę nauczyciela, rozwiązanie krzyżówki utrwalającej technologie pedagogiczne oraz licytacja, która wymagała poważnego przygotowania. Cieszy fakt, że wszyscy nauczyciele brali w tym czynny udział, przygotowywali opracowania metodyczne, kartoteki, materiały do ​​gry, prezentacje z materiałem praktycznym.

Każda grupa wystawiła na aukcję jedną partię, którą wszyscy obecni oceniali za pomocą „nominalnych banknotów o wartości 1000 rubli”.​

Nauczyciele kierowali się następującymi kryteriami, prezentując swój rozwój metodyczny: cel, zadania, dla jakiego wieku dzieci jest przeznaczony, estetyka, wielofunkcyjność, wszechstronność, interaktywność.

Na aukcję wystawiono 13 obiektów:

Część 1. Selekcja metodyczna „Floror dziecięcy w życiu codziennym dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym”. Materiał ten został przedstawiony przez nauczycieli grupy nr 5 „Uśmiech” Bogdanova O.A. i Ortyanova A.A., którzy uważają, że stworzenie korzystnego klimatu moralnego i psychologicznego dla każdego dziecka w grupie jest najważniejsze w ich działaniach.

Część 2. Rozwój metodologiczny „Gimnastyka palców – jedna z form technologii oszczędzającej zdrowie”, zaprezentowali wychowawcy grupy nr 9 „Dlaczego” Grishkova E.V. i Shukh TV - nauczyciele, którzy stworzyli kartotekę gier palcowych odpowiadających kalendarzowi i planowaniu tematycznemu
Część nr 3. „Biblioteka zabawnych gier” - tak nazywa się kartoteka gier dydaktycznych z blokami logicznymi Gyenesa, którą zaprezentowali nauczyciele grupy nr 3 „Bajka” Myachenkova T.V. i Aksenova E.F. Nauczyciele zalecali stosowanie technologii Gyenesh w swojej pracy, ponieważ zmienia ona standardowe wyobrażenie o matematyce jako nauce nieciekawej i dalekiej od kreatywności.

Lot nr 5. Kartoteka dyktand graficznych dla dzieci w wieku przedszkolnym „Wesoły ołówek”. Przedstawili go wychowawcy grupy nr 2 „Teremok” Koval O.N. i Kolieva M.S. Nauczyciele zauważyli: dyktanda graficzne to świetny sposób na rozwój małych mięśni dłoni dziecka, ciekawe i ekscytujące zajęcie, którego wyniki wpłyną na umiejętność logicznego pisania i myślenia w przyszłości.

Partia nr 6. „Kudłata gąsienica”, to także „Chenille”, to także „Drut Chenille” - ten rozwój metodologiczny dotyczący wykorzystania nietradycyjnych materiałów w rozwoju sensorycznym przedszkolaków przedstawił nauczyciel grupy nr 6 „Firefly” Maltseva I.I., który podzielił się z kolegami swoim odkryciem: Chenille - puszysty elastyczny drut - wspaniały materiał do kreatywności dzieci, można z niego zrobić słodkie puszyste rękodzieło.

Lot nr 7. Prezentację dla wychowawców w pracy z dziećmi grupy przygotowawczej do szkoły „Właściciel Muzeum Serpuchowa - Anna Wasiliewna Marajewa” przedstawili wychowawcy grupy nr 10 „Romashka” Epifanova N.V. i Ragimovej Z.A. To najciekawszy materiał edukacyjny do historii lokalnej dla nauczycieli, dzieci z grupy przygotowawczej i ich rodziców.

Lot nr 8. „Niewidzialny obserwator” – tak nazywa się model konstrukcji ochronnej do obserwacji płochliwych zwierząt. Zostało to zaprezentowane przez wychowawców grupy nr 7 „Merry Friends” Surkova M.V. i Bondarenko O.V. Nauczyciele wykorzystują w swojej pracy różne technologie. Wiele uwagi poświęca się projektowym, poznawczym i badawczym działaniom z dziećmi, przyciągającym
ciekawe dodatkowe informacje i zaangażowanie w działania
rodzice uczniów.

Partia nr 9. Rozwój metodologiczny pracy z rodziną „Instrukcje opcjonalne” - przedstawił wychowawca grupy nr 4 „Sunshine” Barkova I.A. Irina Alexandrovna przedstawiła wybór nietradycyjnych ogłoszeń i poradników dla rodziców.

Lot nr 10. Praktyczny materiał dla dzieci w wieku przedszkolnym do projektów „Przestrzeń”, „Podróż przez wyobraźnię” został przedstawiony przez nauczycieli-specjalistów w dziedzinie edukacji „Rozwój artystyczny i estetyczny” (działalność artystyczna) Pugaczowa M.V. i Ilyin G.F. Pedagogów wyróżnia wysoki potencjał twórczy, umiejętności zawodowe, własna pasja oraz umiejętność urzekania uczniów sztukami plastycznymi.
Część nr 11. Opracowanie metodologiczne „Muzyka dla dzieci w chwilach wrażliwych” zostało zaprezentowane przez dyrektorów muzycznych Proydisvet M.V. i Ilyina O.I., którzy zwrócili uwagę wychowawców na rolę „Muzyki” we wszystkich rodzajach zajęć, jak aktywnie „Muzyka” jest wykorzystywana w newralgicznych momentach, aby dziecko harmonijnie rozwijało się wszechstronnie jako osoba.

Partia nr 12. „Gracz” - kartoteka gier dydaktycznych na FEMP dla przedszkolaków została przedstawiona przez nauczyciela-specjalistę w dziedzinie edukacji „Rozwój poznawczy” FEMP Shubenok E.L. Wychowawcom zaproponowano dysk, „kupując”, który z łatwością mogliby wykorzystać do zabaw dydaktycznych we wspólnych i samodzielnych działaniach dzieci.

Lot nr 13. Kartotekę „Fizyczne minuty dla przedszkolaków” przedstawił instruktor wychowania fizycznego Blagorazumova E.V. Zauważyła, że ​​zajęcia wychowania fizycznego są najciekawszą i najbardziej efektywną formą aktywnego wypoczynku podczas siedzących zajęć z dziećmi.

W całej radzie pedagogicznej prześledzono zainteresowanie nauczycieli obecną aukcją, byli aktywni, wyzwoleni emocjonalnie. Na zakończenie prowadzący licytację pogratulował nauczycielom udanych zakupów, nazywając ich szczęśliwymi posiadaczami opracowań metodycznych.

Na podstawie wyników aukcji możemy śmiało powiedzieć, że w naszej kadrze dydaktycznej pracują celowi, kreatywni, bogaci emocjonalnie nauczyciele. Życzymy wszystkim sukcesów w trudnej, ale ciekawej, twórczej pracy!
Prowadzona rada pedagogiczna stała się asystentem w tworzeniu zespołu podobnie myślących ludzi, zwiększyła twórczą aktywność nauczycieli. Pomógł stworzyć warunki do samorealizacji osobistej i zawodowej, do analizy i oceny istniejących postaw i zasad zgodnie z wymaganiami współczesnej nauki i najlepszych praktyk, zgodnie z Federalnym Standardem Edukacyjnym.

Rada pedagogiczna była rozwijana i utrzymywana przez zastępcę. głowa VMR Larina T.N. i Shubakova R.R.

Doświadczenia MDOU nr 51 „Centrum dzieciństwa”

W dzisiejszych czasach nauczyciele zastanawiają się, jak wychować dziecko na człowieka jutra. Zrozumienie tego powinno odbywać się poprzez świadomość nauczyciela o zmienionym porządku społecznym: wczoraj potrzebny był performer, a dziś potrzebna jest osoba kreatywna o aktywnej pozycji życiowej, wysoki poziom gotowości do samodzielnego rozwiązywania szerokiego spektrum problemów. Problem doskonalenia umiejętności pedagogicznych każdego nauczyciela przedszkolnej placówki oświatowej jest uważany za jeden z najpilniejszych. Podniesienie kompetencji i profesjonalizmu wychowawców jest najważniejszym warunkiem poprawy jakości edukacji przedszkolnej. Dlatego też Służba Metodyczna Przedszkola MDOU nr 51 „Centrum Dziecięctwa” nieustannie poszukuje skutecznych form kształcenia zaawansowanego tj. główną działalnością MDOU jest tworzenie warunków do podnoszenia jakości wychowania i edukacji według kryteriów takich jak innowacyjność, trafność, dostępność i ekonomiczna wykonalność.

Cel wydarzenia:

  1. Doskonalenie poszukiwania i opanowania nowych technologii służących podnoszeniu kompetencji zawodowych nauczycieli, przyczyniających się do jakościowych zmian w działalności placówki oświatowej.
  2. Zwiększenie aktywności twórczej nauczycieli.
  3. Stworzenie warunków do samorealizacji osobistej i zawodowej.

Materiał i wyposażenie:

Instalacja multimedialna, laptop, trybuna, audio, video, akompaniament multimedialny, kupony, młotek, stojak na wystawę prac, zestaw do refleksji „Stokrotki”

Miejsce i czas: hala muzyczno-sportowa, 13.10 - 14.00

Uczestnicy: kadra dydaktyczna placówki oświatowej

Postęp aukcji:

Obejrzyj film motywacyjny „Uwierz w siebie”

AUKCJA to publiczna sprzedaż towarów z wykorzystaniem licytacji. W licytacji biorą udział pedagodzy - sprzedawcy i nauczyciele - kupujący. Wspólną, jak we wszystkich aukcjach, była zasada konkurencji między kupującymi. Towary są podzielone na tzw. partie. Każda działka ma przypisany numer. Cena produktu jest ustalana w procesie licytacji między kupującymi o wartość pomysłu i prawo do zakupu produktu. Licytacja jest prowadzona w celu podwyższenia cen. Jednostką zakupu na naszej aukcji były kupony zarobione wcześniej za udział w intelektualnej grze „Własna gra”. Aby uzyskać najwyższą cenę, sprzedawca musi przedstawić wartość i praktyczność swojego pomysłu (materiał, instrukcja, gra edukacyjna itp.). Na koniec wszystkich aukcji ogłaszano zwycięzcę - sprzedawcę, który sprzedał swój los (pomysł) po najwyższej cenie. Licytatorzy, preferując jedną lub drugą partię, uzasadniali swój wybór zakupu: „Kupuję tę partię, ponieważ…”. W trakcie przedstawiania swojego pomysłu licytatorzy będą mogli przećwiczyć korzystanie z tego czy innego podręcznika, techniki gry. Na aukcje wystawiono wiele - to produkty, ich ciekawe praktyczne rozwinięcia, które stały się licytatorami. Temat konkursu: Rozwój zdolności twórczych uczniów poprzez zajęcia poznawczo-praktyczne i plastyczne. Do sprzedaży są następujące działki:

  1. Podręcznik gry do pracy z uczniami w wieku przedszkolnym „Magiczne nici” - wychowawca najwyższej kategorii kwalifikacji Mir T.A.
  2. Wytyczne dla pedagogów „Akompaniament muzyczny zajęć plastycznych” z wyborem utworów programowych na dwóch płytach – kierownik muzyczny bez kategorii kwalifikacyjnej Kirdun T.V.
  3. Podręcznik gry do pracy z młodymi uczniami nad rozwojem umiejętności motorycznych ręki „Bizibord” wychowawca drugiej kategorii kwalifikacji Skovoronskaya K.V.
  4. Podręcznik gry do pracy z uczniami w średnim, starszym wieku przedszkolnym „Magiczny świat kolorów” - nauczyciel drugiej kategorii kwalifikacji Esis E.V.
  5. Podręcznik gry do pracy z uczniami w średnim i starszym wieku przedszkolnym „Lapbook” - wychowawca drugiej kategorii kwalifikacji Sinitsa O.V.
  6. Podręcznik gry do pracy z uczniami w średnim, starszym wieku przedszkolnym „Jak rośnie roślina” - nauczyciel - defektolog drugiej kategorii kwalifikacji Iodo S.N.
  7. Wytyczne dla pedagogów „Wykorzystanie elementów terapii ART w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym” wraz z wyborem praktycznego materiału do pracy – nauczyciel – psycholog II kategorii kwalifikacji Ilkevich O.N.
  8. Praktyczny przewodnik do pracy z uczniami w wieku przedszkolnym „Tworzenie książki własnymi rękami” z wyborem praktycznych materiałów do tworzenia książki „Białoruś jest olimpijska” - nauczyciel - defektolog bez kategorii kwalifikacji Leshchenko V.Yu.

Odbicie „Stokrotki”

Uczestnicy proszeni są o wybranie płatka odpowiadającego ich wrażeniu z wydarzenia: żółty – wszystko im się podobało, niebieski – częściowo im się podobało, czerwony – w ogóle im się nie podobało. Zaproponujemy wypełnienie tych stokrotek osobno dla uczestników - sprzedawców i uczestników _ kupujących.

Rada Nauczycieli 01.10.19

„Aukcja pomysłów pedagogicznych”

E. Yu Bocharnikova, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Wodnej

Tylko twórczo pracujący zespół nauczycieli jest w stanie zapewnić wysoki poziom procesu edukacyjnego, kształtowanie osobowości twórczej uczniów.

Działalność nauczyciela jest działalnością opartą na teorii pedagogicznej i twórczości pedagogicznej. Aby osobowość nauczyciela stała się czynnikiem kształtowania osobowości uczniów, musi być on kompetentnym zawodowo, kreatywnym członkiem kadry pedagogicznej, zachowującym i wzbogacającym jej tradycje, podzielającym jej poglądy, idee, wartości.

Bez kreatywności nie jest możliwe rozwijanie umiejętności pedagogicznych, które są niezbędnym elementem opanowania zawodu nauczyciela i jego doskonalenia.

Jest nam niezmiernie miło powitać Państwa dzisiaj na „Aukcji Idei Pedagogicznych”.Aukcja to publiczna sprzedaż towarów za pomocą licytacji.Dziś na licytację wystawiane są niezwykłe okazy – to pedagogiczne pomysły naszych nauczycieli, którzy dziś staną się licytatorami.Prezentowane przez nich towary zostaną sprzedane. Myślę, że wśród nas znajdą się nabywcy, którzy będą chcieli kupić tę czy inną działkę.

Zachęcam wszystkich do udziału

Pokaż znaleziska na aukcji pedagogicznej.

Tutaj każdy może się pochwalić

Do czego by się przydała?

Jak to wpłynie na dzieci?

Co będzie kształcić, rozwijać,

Czego nauczy każdy los.

Masz na swoich stołach formularze, w których ustalisz koszt partii.

Czerwony – coś nowego, bardzo ciekawego!!!

Żółty - Podobał mi się ten pomysł, w miarę możliwości zastosuję go w swojej pracy

Zielony ciekawe, ale dla mnie nie nowe

Cena towaru ustalana jest w procesie przedstawiania przez nauczyciela swojego pomysłu. Oceniając pomysł, musisz sam podkreślić umiejętności zawodowe nauczyciela, wykorzystanie nowoczesnych technologii, skuteczność zastosowanych technik i metod, umiejętność zaprezentowania swojego produktu.

Która partia zdobędzie najwięcej czerwonych odznak oznacza, że ​​ten pomysł okazał się najcenniejszy w naszej aukcji i będzie najczęściej wykorzystywany w działaniach edukacyjnych.

A do liczenia musisz wybrać komisję liczącą, uczciwą i niezależną(szefowie MO)

Na dzisiejszą aukcję wystawionych jest 12 przedmiotów.

A więc zacznijmy.

Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci ze złożoną patologią mowy, w szczególności dzieci praktycznie niemówiących. Dzieci te mają problemy z mową ustną i pisemną – podczas nauki czytania i pisania.Przedstaw swojej uwadze:

Działka nr 1 „Techniki pracy z dzieckiem niemówiącym”

Lichariewa E.L.

(metoda Novikova-Ivantsova, prezentacja)

Część nr 2 „Technologie globalnego czytania”

Novikova A.V.

(Metoda dziedzinowa, prezentacja)

Istnieje wiele różnych technik, które sprawiają, że proces uczenia się jest interesujący i zabawny. Twoja uwaga zostanie przedstawiona

Działka nr 3 „Warsztaty kreatywne Eleny Ulevy”

Kotova I.L., nauczycielka

(metoda E.Ulyeva, prezentacja)

Kolejna dotacja zostanie przedstawiona w następnej transzy.

Partia nr 4 „Zabawne strony”

Rassadina GV

(prezentacja manualna)

Rozwój, doskonalenie i wzbogacanie mowy uczniów upośledzonych umysłowo jest jednym z najpoważniejszych i zawsze aktualnych zadań nauczania języka rosyjskiego i czytania w szkole poprawczej.

Następna część nr 5 „Mowa na wyciągnięcie ręki”

zaprezentuję autorski: Tareeva NA, Szewczuk N.V.

(metody pracy na lekcjach czytania i pisania, prezentacja)

Z reguły dziecko przychodzi na zajęcia z wąskimi specjalistami po szkole, spędzając cały dzień przy szkolnej ławce. Dlatego nie należy dążyć do tego, aby atmosfera w klasie była zbliżona do zwykłych lekcji języka rosyjskiego lub czytania. Wskazane jest maksymalne wykorzystanie technik gier, zespołowych form pracy, umożliwiających uczniom poruszanie się po klasie.

Działka nr 6 „Nowoczesne innowacyjne techniki interaktywnej terapii mowy”

(prezentacja, wideo, gry z nauczycielami)

Na lekcjach matematyki uczniowie otrzymują podstawową wiedzę matematyczną, opanowują niezbędne umiejętności obliczeniowe i uczą się logicznego myślenia. Jednak przyswojenie matematyki dzieciom z upośledzeniem umysłowym nastręcza duże trudności.

„W szkole nauka odbywa się głównie od ust nauczyciela do ucha ucznia, a dziecko przyswaja 80% informacji za pomocą oka”.

Część nr 7 „Rozwijanie umiejętności matematycznych”

Styagina E.S.

(metoda sto liczenia, prezentacja)

Następny

Część nr 8 „Konto ustne”

Masłowa I.M.

(prezentacja)

W procesie nauczania matematyki uczniowie otrzymują nie tylko wiedzę arytmetyczną, ale także informacje z geometrii wizualnej. Nauka materiału geometrycznego wyposaża studentów w praktyczne umiejętności pomiaru, rysowania. Konstruowanie figur geometrycznych przy pomocy różnych narzędzi przyczynia się do ich lepszego przygotowania do życia codziennego, opanowania różnego rodzaju prac zawodowych, przystosowania do warunków współczesnego życia.

Część nr 8 „Geometria jest interesująca”

Zajcewa TV

(prezentacja)

Rozgrzewka „Kalejdoskop”

Każdy z Was widział kalejdoskopy i wie, że składają się one z małych drobinek szkła (plastiku), z których każdy ma tylko jeden kolor i tylko jeden trwały kształt. Kiedy cząsteczki połączymy po dwie, po trzy, w małe grupy... Uzyskuje się jasne, wielobarwne wzory, zaskakująco różnorodne w kształcie!

Tak jest z ludźmi: każdy ma wartość sam w sobie, każdy jest piękny. Ale kiedy ludzie komunikują się ze sobą, mogą tworzyć niesamowite wzorce komunikacji.

Zagrajmy

Wyobraź sobie, że każdy z was jest kawałkiem kolorowego szkła. Szklanki były blisko siebie… (zbierzcie się w ciasny stos).

A teraz gigantyczna ręka zaczęła zbierać po jednym kawałku kolorowego szkła i tworzyć wzór. Raz - i kawałki szkła zjednoczone na dwoje! (musisz podzielić się na pary i zamrozić).

Dwa - kawałki szkła znowu rozpadły się jeden po drugim i zamarzły!

Teraz musisz zjednoczyć się w trójkach. Jeden po drugim.

Czwórkami. Jeden po drugim.

A teraz proszę o zamknięcie oczu. Nasz gigant ponownie obrócił kalejdoskop i ujrzał niesamowity wzór: wszystkie jego kawałki szkła ułożyły się w równy - równy okrąg!

Teraz z zamkniętymi oczami, dotykając się nawzajem, spróbuj stanąć w kręgu. Okulary zamarzły i otworzyły oczy. Spójrz: czy mamy krąg? Uśmiechajcie się do siebie.

Proszę wszystkich uczestników o zajęcie miejsc przy stolikach.

Kontynuujemy naszą aukcję

Partia nr 9 „Kalejdoskop idei psychologicznych”

Berezovskaya NE, Serebryakova LV, Dzevik Yu.A., Smetanina ED, Ogneva IV, Pavlyuchenko S.N., Zaitseva Ya.V., Kurolenya O.I.

(prezentacja, wideo, demonstracja instrukcji)

Komunikacja, wymiana myśli, pomysłów to jedna z form interakcji między ludźmi.Ale wśród naszych uczniów coraz częściej obserwujemy - izolację w sobie, utratę zainteresowania rzeczywistością i komunikacją z innymi, utratę emocjonalnego kontaktu z innymi ludźmi. Co to jest autyzm? Jak pracować z takimi dziećmi?

W końcu nauczanie dzieci autystycznych wymaga od wszystkich nauczycieli nie tylko profesjonalnej wiedzy i umiejętności, ale także dużo energii psychicznej i fizycznej, wielkiej cierpliwości, intuicji i miłości, ciągłych poszukiwań pedagogicznych, elastyczności w stosowaniu różnych metod nauczania i wychowania.

Następny

Lot nr 10 „Dzieci z ASD. Główne kierunki prac naprawczych.

(prezentacja, demonstracja instrukcji)

Podczas nauczania należy wziąć pod uwagę zdolności, potrzeby, cechy uczniów. Edukacja powinna być rozwojowa, motywująca, zróżnicowana.

Część nr 11 „Technologie blokowo-modułowe na lekcjach szkolenia zawodowego”

Tarasowa N.B.

(prezentacja)

Wspólna twórczość: nauczyciel-dziecko-rodzic - tworzy relację opartą na zaufaniu, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i uczy go współpracy. Wspólna aktywność twórcza to ciekawa rozrywka.

Część nr 12 „Co to jest klasa mistrzowska?”

Salimshina SA

Oto nasza aukcja. Wszystkim gratulujemy udanego zakupu. Mam nadzieję, że uzupełnicie swoje metodyczne skarbonki przedstawionymi pomysłami i aktywnie zastosujecie je w swoich działaniach.

Proponuję, aby komisja skrutacyjna przystąpiła do liczenia i ustaliła, który produkt okazał się najcenniejszy na dzisiejszej aukcji pomysłów pedagogicznych.


zamknąć