Методична тема школи: « Формування функціональної грамотності учнів, як умова

підвищення якості освіти в рамках оновлення змісту ».

Методична тема вчителя: « Розвиток навичок усного та писемного мовлення учнів для підвищення

рівня орфографічної пильності »

Інформаційна карта уроку

Дата : 05 .12.2016 р Предмет: Літературне читання

Клас: 2 «А» Литвинова Т.А.

Тема урока: Я. Акім

мета:

навчальна:познайомити учнів з біографією Я.Л. Якима. Вчити оперувати основними

літературними термінами при вивченні поезії. Використовуючи завдання творчого та

ігрового характеру створювати у школярів активну учнівську позицію;

розвиваюча: сприяти розвитку творчих здібностей і креативного мислення учнів;

продовжити роботу над веденням літературного аналізу вірша. розвивати

виразність, точність і барвистість усного мовлення.

виховує:через створення комфортного середовища, прищеплювати у уч-ся любов до краси

художнього слова, виховувати дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

вид уроку: лекція з елементами презентації

технологія: ЛОТ

методи: частково-пошуковий, наочний

устаткування: текст вірша, презентація, ілюстрації

Застосування знань: соціалізація (Застосування до життя)

Технологічна карта уроку

I . Орг. момент цілепокладання.

II . Емоційний настрій.

Я рада бачити кожного з вас.

І нехай в вікно зима прохолодою дихає.

Нам буде тут затишно і тепло

Адже ми один одного відчуваємо і чуємо.

III . Перевірка д / завдання:

На минулому уроці ми познайомилися з твором О. Пушкіна «Ось північ, хмари наганяючи»

Давайте згадаємо, що ми дізналися про автора цього твору.

- Молодці, а тепер почитаємо його напам'ять.

До якого жанру літератури воно відноситься? (вірш)

Доведіть (рима, ритм, інтонація )

Це ліричний вірш, тому що через пейзажні картини поет висловлює нам свій настрій, думки і почуття.

IV . Введення в тему:

Сьогодні ми продовжимо розмову про вірші і дізнаємося багато нового і цікавого, а допоможе нам в цьому казкова героїня, яка прийшла до нас в гості. Відгадайте хто це?

У крижаній кареті мчить

Дівчина - краса

Вітер крилами стукає

В сонні будинки.

Розквітають сквери, парки

сніжною білизною

І мороз зводить арки

Над стежкою лісовий.

Молодці, це зима - зима. Як же вона змінила все навколо, що принесла з собою?

Звичайно це сніг, хуртовини, хуртовини, мороз, веселощі, катання на ковзанах і санках. І багато ще всього

казкового і веселого.

Наша гостя принесла конверти із завданнями. Відкриємо 1 конверт.

V . Вступне слово про автора.

Яків Лазаревич Яким народився 15 грудня в 1923 році. Його дитинство пройшло на берегах спокійного озера, в старовинному російською місті - Галич. У 1941 р Яків закінчив 9 класів, а вже в 1942 році пішов на фронт захищати Батьківщину, тоді йому було всього 19 років. Він пройшов всю війну, а коли повернувся з фронту, вирішив писати веселі і життєрадісні вірші для дітей. Яків Аким прожив довге і цікаве життя. Він помер всього три роки тому, у віці 90 років, в місті Москва.

VI . Знайомство з твором і перевірка первинного сприйняття.

2 Вірш Я.Акіма «Перший сніг»

Вірш, з яким я вас зараз познайомлю, поет присвятив своїй доньці, Танечке. Послухаєте його і скажіть, як би ви його назвали і чому?

1.Чтеніе вчителя

Вранці кіт приніс на лапах
Перший сніг!
Перший сніг!
Він має смак і запах,
Перший сніг!
Перший сніг!

Він крутиться, легкий, новий,
У хлопців над головою,
Він встиг хустку пухову
Розстелити на бруківці,
Він біліє вздовж парканів,
Задрімав на ліхтарі.

Значить, скоро, дуже скоро
Полетять санчата з гірок,
Значить, можна буде знову
Будувати фортецю у дворі!

Чи сподобалося вам, вірш, і чим? (Веселе, життєрадісне)

Так як же воно, по-вашому, називається? Чому?

Так, молодці «Перший сніг», тому що майже в кожного рядка мова йде про сніг.

2. Словникова робота

Подивіться хлопці, в цьому вірші зустрічаються нові для нас слова.

Задрімав - притулитися до чого-небудь, прилягти.

Санчата - маленькі ручні санки.

Давайте підберемо до них синоніми - це допоможе нам краще побачити образ снігу.

Що таке синоніми?

Задрімав - присів, приліг, відпочиває;

Санчата -санкі.

3.Самостоятельное читання вірша дітьми.

Зараз ви самостійно прочитаєте це вірш і спробуєте сказати, які літературні прийоми використовував поет.

VII .Чтеніе і аналіз.

Читання вірша по частинах вголос.

Знайдемо літературні прийоми, які тут зустрічаються.

уособлення - зображення неживих предметів, як одухотворених, при якому вони

наділяються властивостями живих істот.

Доведіть текстом (він встиг, розстелити, він біліє, задрімав на ліхтарі)

порівняння - це зіставлення двох предметів за подібністю.

Доведіть текстом (хустку пухову).

Молодці правильно знайшли, а на що звертає увагу поет коли називає сніг «легкий, новий»?

Значить він який? (Дуже чистий, дуже білий).

Ось ці слова в літературі називають - епітети.

епітети - це слова, які використовує автор для більш яскравого зображення головного предмета.

VIII . Складання диафильма.

3 проиллюстрируйте вірш.

Хлопці, зверніть увагу, що в нашому вірші немає жодної картинки. А Зима - зима все любить розмальовувати, робити дуже красивим. Ось в її 3-му конверті якраз завдання: «скласти ілюстрації може бути до майбутнього мультфільму». Але для того, щоб це зробити попрацюємо в групах.

IX . Робота в групах

Розділити клас на групи по рядах.

1 ряд вибирає в вірші слова, які позначають предмет і відносяться до снігу

(Смак, запах, хустку)

2 ряд вибирає в вірші слова, які позначають ознака предмета і теж відносяться до снігу

(Перший, легкий, новий, пуховий)

3 ряд вибирає в вірші слова, які позначають дію предмета і так само відносяться до

снігу (має, паморочиться, встиг, розстелити, біліє, задрімав).

По одному представнику від групи зачитати ці слова.

Яких же слів вийшло більше?

На що вони вказують? (На дію предмета).

Молодці саме ці слова допомагають нам побачити, що відбувається в картині зимової природи.

X . словесне малювання

В ході словесного малювання, за допомогою навідних запитань вчителя, діти створюють образ, в результаті

якого з'являється електронна картинка.

Отже, 1 ілюстрація

Хто приніс перший сніг в будинок? (Кіт)

Як він це зробив? (На лапах)

В який час доби? Чому? (Вранці, тому що зазвичай перший сніг випадає вночі)

А як можна побачити, що сніг має смак і запах?

(У кота на вусах і носі теж повинен бути сніг, і його морда виглядає дуже досить).

Ось і наш 1 кадр.

2 ілюстрація

Що бачимо? Що покажемо?

(Діти стоять у дворі, голови підняті вгору. Хтось ловить сніжинки руками або долоньками.

всім весело).

Молодці вийшов 2 кадр.

3 ілюстрація

Що покажемо? (Бруківка покрита білим, пухнастим снігом).

Ось і 3 кадр.

- Можна сказати що, 3 і 4 ілюстрації схожі, тільки дія відбувається в різних місцях?

Зверніть увагу, як лежить сніг на ліхтарі. Він його зовсім накрив або тільки трішечки

припорошив?

Звичайно, трохи присипав, адже поет говорить «... задрімав на ліхтарі».

Ось і 4 кадр.

- Ну що, у нас вийшло проілюструвати це вірш?

Які знання і вміння нам в цьому допомогли? (Вміння виразно читати і знаходити

літературні прийоми).

XI . Підсумок уроку.

З яким поетом ми сьогодні познайомилися?

Як називається вірш, яке прочитали?

Як же зимушка - зима, змінює природу?

Чи можна сказати, що зима найвеселіше пору року?

XII . рефлексія

XIII . Д / з

Хлопці, вам залишилося намалювати 5 ілюстрацію до цього вірша. Зробіть це на альбом аркуші. Можна фарбами або олівцями. І головне виразно прочитати вірш чи вивчити його напам'ять.

Конспект уроку по літературного читання

Тема: Я. Акім «Вранці кіт ...», Ф. І. Тютчев «Чародейки зимою»

завдання:

    освітня

Продовжити знайомити учнів з творами про зиму російських поетів Я. Акім «Вранці кіт ...», Ф. І. Тютчев «Чародейки зимою»

    розвиваюча

Розвивати мислення, пам'ять, мова, творча уява, пізнавальний інтерес

    Виховна

Виховувати любов до поетичного слова, естетичний смак, любов до природи.

Устаткування для вчителя:

Підручник «Літературне читання», презентація, портрети поетів, кросворд, аудіозапис (муз. Чайковського «Пори року»)

Устаткування для учнів:

Підручник «Літературне читання», зошит.

Хід уроку:

1.Орг. момент:

У. Привіт, хлопці!

Тихенько сяде перший ряд

Тихенько сяде другий ряд

Тихенько сяде третій ряд.

У. Мене звуть Сніжана Михайлівна. Сьогодні урок літературного читання у вас проведу я.

2. Хвилинка читання:

3. Робота зі скоромовкою:

скоромовка

Білий сніг. Білий крейда.

Білий цукор теж біл.

А ось білка не білого

Білій навіть не була.

У. Читаємо скоромовку про себе.

У. Читаємо скоромовку хором.

У. Хто прочитає вголос скоромовку?

4. Перевірка домашнього завдання:

У. Яке д / з вам було на будинок?

У. Хто мені прочитає перший вірш?

У. Хто прочитає виразно другий вірш?

5. Вивчення нового матеріалу:

У. Яка пора року зараз?

О. Зима

У. З якими ознаками у вас асоціюється цей час року?

О. Сніг, вже холодно, мороз, все замерзає ....

У. З якими почуттями ви сприймаєте перший сніг?

У. Який розділ ви вивчаєте?

О. Люблю природу російську (зима)

У. З якими поетами ви вже познайомилися?

О. І. Бунін «Перший сніг», К. Бальмонт «Світло пухнаста сніжинка біла ...».

У. Сьогодні ми продовжимо знайомитися з авторами нових віршів про перший сніг.

загадки:

    У нас під дахом білий цвях висить. Сонце зійде-цвях впаде.

(Бурулька)

    З неба падають зимою і кружляють над землею. Легкі пушинки, білі ...

(Сніжинки)

    Чи не колючий, світло-синій, по кущах розвішані ...

(Іній)

    Немає коліс у мене. Я крилата і легка. Голосніше за всіх постових я свищу без свистка. На літо, на льоту, на льоту, все місто я замету ...

(Завірюха)

У. Складіть слово з виділених букв. Яке слово вийшло?

О. Сніг.

У. Ви правильно вгадали. Ми продовжимо читати твори про перший сніг.

У. Перший сніг ... який він? Згадайте прочитані вами твори і підберіть прикметники до слова «сніг».

О. Сніг-пухнастий, білий, легкий, іскрить ...

У. Ми повернемося до опису снігу пізніше. А в цьому нам допоможе вірш Якова Акіма «Вранці кіт приніс на лапах ..»

У. Відкрийте підручник на стор. 192

У. Яків Аким народився 15.12. 1923р. в місті Галич. Школярем, Яків Аким захоплювався літературою, музикою .... Перший вірш написав, навчаючись у 2 класі. Писати вірші почав після війни, коли народилася дочка. Їй присвячено вірш-ня «Перший сніг».

У. Ви закриєте очі, а я вам прочитаю це вірш-ня., А ви спробуєте уявити картини, які зобразив автор.

У. Які картини природи ви уявили собі?

У. Яким настроєм пройнятий цей вірш?

У. Який настрій у вас?

словникова робота

У. Прочитайте це вірш-ня про себе. Які слова вам не зрозумілі?

О. задрімав

У. Прікорнул- притулився, заліг.

У. Хто прочитає вірш-ня повністю?

У. Сніг поводиться як жива істота. Доведіть це.

6. Физминутку

7. Продовження знайомства з новою темою:

У. А зараз ми познайомимося ще з одним вірш-ням Ф. Тютчева «Чародейки зимою ...»

Цей вірш про зимовий ліс.

У. Відкрийте підручник на стор. 194.

У. Ф. І. Тютчев народився в 1803г. Він був багато обдарованою дитиною з раннього дитинства. Перше вірш-ня він опублікував в 14 років. У Тютчева багато вірш-ний про природу. Одне з кращих вірш-ний представлено вашій увазі. Послухайте, як поет описує зимовий ліс.

У. Я читаю, а ви закриваєте очі і уявляєте почуте.

У. Яку картину ви уявили собі?

У. Захотілося вам потрапити в цей ліс?

У. Чому?

О. Він таємничий і навіть казковий.

У.К то його зробив таким?

О. Зима.

У. Що вас вразило?

У. Прочитайте це вірш-ня про себе.

У. Які слова вам незрозумілі?

Словникова робота:

Чародейка- чарівниця, чаклунка;

Мещут- метають, кидають, кидають.

У. Хто прочитає вірш?

У. Чому зима названа Чародейкою?

У. Які почуття у вас викликало цей вірш?

8. Підсумок уроку:

У. З якими віршами ми познайомилися сьогодні?

У. Чим схожі ці вірш-ня?

9. Рефлексія:

У. У вас на столах лежать сонечка і хмаринки. Якщо урок сподобався-підійміть сонечко, якщо ні хмаринку.

10. Домашнє завдання:

Наталя Манакова

Інтеграція освітніх областей: «Комунікація», «Читання художньої літератури», «Художня творчість».

мета: викликати інтерес і любов до художньої літератури.

завдання:

освітні: вчити дітей запам'ятовувати вірші, спираючись на картинки. Вчити передавати в малюнку характерні ознаки зими.

Розвиваючі: розвивати пам'ять дітей, уяву, інтонаційну виразність мови.

виховні: виховувати інтерес до літератури, естетичні почуття.

мовні: удосконалювати виразне вимова, збагачувати словник дітей: бруківка, задрімати, санчата.

Види дитячої діяльності: комунікативна, сприйняття художньої літератури, продуктивна.

Матеріали та обладнання: картинки за змістом вірша, ілюстрації на тему «Зима», Аркуші паперу з заздалегідь намальованим пейзажем (на кожну дитину, біла гуаш, пензлі, ватяні палички.

Методичні прийоми: бесіда-діалог, розглядання картинок, загадка, читання вірша "Перший сніг", гра «Знайди і виправ помилки», физкультминутка "Зимова прогулянка", Розповідання вірші з використанням мнемотехніки (з опорою на картинки, продуктивна діяльність, аналіз, підведення підсумків.

хід НСД

Вихователь: Сьогодні ми будемо вчити дуже гарний вірш, але про що воно, ви дізнаєтеся, тільки отгадав загадку.

загадка:

На землю впало

Пухова ковдра

Літо прийшло-

Ковдра зійшло.

(Сніг)

Вихователь: Молодці, хлопці, відгадали загадку. Сніг і правда, як теплу ковдру, зігріває землю від морозу. Під снігом зимує і травичка і коріння дерев.

Послухайте, який вірш написав Яків Лазаревич Аким, воно називається "Перший сніг". (Вихователь читає вірш дітям).

Дуже гарний вірш, сподобалося воно вам?

(Діти відповідають).

Вихователь: Сьогодні ми будемо його вчити, але спочатку пограємо в гру «Знайди і виправ помилки».

гра:

Зима - самий жаркий час року ...

Взимку цвітуть квіти і дерева ...

Взимку сонце світить яскраво і гріє жарко ...

Взимку в лісі багато грибів і ягід ...

Вихователь: Молодці, справилися із завданням, знайшли всі помилки. А тепер трохи відпочинемо, прогуляємося по зимовим доріжках.

Физкультминутка.

З неба падають сніжинки

Як на казковій зображенні

Будемо їх ловити руками

І покажем будинку мамі

(Підняти руки вгору і виконувати хапальні рухи)

А навколо лежать кучугури

Снігом замело дороги

(Потягнутися, руки в сторони)

Чи не зав'язнути в поле щоб

Піднімаємо вище ноги

(Ходьба на місці, високо піднімаючи коліна)

Ось зайчик в поле скаче

Немов м'який, білий м'ячик

(Стрибки на місці)

Ну а ми йдемо, йдемо

І до себе приходимо в будинок

(Ходьба на місці, сіли)

Вихователь: Для того, щоб вам легше було запам'ятати вірш, я приготувала картинки - помічниці. (Вихователь читає твір і показує дітям підходить за змістом картинку.)

вірш:

Вранці кіт приніс на лапах

Перший сніг, перший сніг

Він має смак і запах

Перший сніг, перший сніг

Він крутиться, легкий, новий

У хлопців над головою

Він встиг хустку пухову

Розстелити по бруківці

Він біліє вздовж паркану,

Задрімав на ліхтарі

Значить скоро, дуже скоро

Полетять санчата з гірок

Значить, можна буде знову

Будувати фортецю у дворі

Вихователь: А тепер ми з вами ще раз прочитаємо вірш за допомогою картинок-підказок.

(Діти самостійно розповідають вірш з опорою на картинки)

У заключній частині заняття вихователь пропонує дітям домалювати зимовий пейзаж (на заздалегідь підготовленій композиції).

Діти малюють зимову картинку (снігопад, сніг на деревах і дахах і т. Д.)

В результаті організовується виставка дитячих робіт, де діти, розглядаючи малюнки, спільно з вихователем читають вірш.

Результати продуктивної діяльності (Виставка робіт):


Публікації по темі:

Конспект заняття по складанню дітьми середньої групи зв'язкового розповіді про осінь з використанням елементів мнемотехники Завдання: 1. Зв'язкова мова: вправляти дітей у складанні розповіді про даний пори року, довільно будувати речення різної граматичної.

Усім відомий вислів: «Зима прийшла несподівано». У всіх різні причини так говорити, але дуже часто ці слова мають самий прямий сенс.

Конспект інтегрованого НСД «Заучування вірша Е. Благининой« Шинель » Програмне зміст. Формувати вміння уважно слухати вірш, запам'ятовувати і виразно читати його, залучити дітей до поетичного.

Конспект НСД для дітей другої молодшої групи «Заучування вірша Д. Хармса« Кораблик »по картинках» Мета: створення умов для запам'ятовування і відтворення вірші, за допомогою прийому мнемотехніки. Завдання: Допомогти дітям з допомогою.

Конспект НСД в старшій групі «Заучування вірша С. Єсеніна« Біла береза \u200b\u200b»з використанням мнемотабліц» Мета: 1) сформувати вміння заучувати вірші за допомогою мнемотабліц. 2) сформувати вміння дітей емоційно сприймати вірш ;.

Конспект НСД з розвитку пісенної творчості для дітей 4-5 років «Перший сніг» Мета: Розвиток пісенної творчості дітей молодшого дошкільного віку Програмні завдання: 1. Поглибити поняття теми знайомством з новою.


Close