Марія Матвєєва
Конспект заняття «Правда і брехня»

ТемаГодина спілкування

мета: 1. Формувати необхідні моральні знання, виховувати звичку аналізувати свої прояви в стосунках з оточуючими.

2.0беспечіть єдність і взаємозв'язок формування моральних знань, умінь і навичок поведінки.

устаткування: Картки із завданнями, коробка з призами, гуртки, чай, пиріг.

хід заходу

організаційна частина

вихователь: Вітаю, дорогі друзі! Сьогодні ви потрапили в незвичайну країну. У ній всього два міста - місто « правди» і місто «Брехні». В місті « правди» завжди говорять правду, в місті «Брехні»всі говорять неправду. (Діти розбилися на дві команди)

Основна частина

вихователь: У цих містах не всі жителі говорять неправду, Треба тільки з'ясувати, а для цього нам допоможуть наше журі, яке оцінить, хто говорить правду, А хто ні. Кожній команді я зачитаю по кілька фраз (по одній на кожного учасника, ваше завдання - відповісти правильно: « правда чи« брехня» . А журі буде уважно стежити за вашими відповідями, присуджуючи по одному очку за кожне «Потрапляння». Отже, почали!

1 Конкурс: Правда неправда

Фрази для першої команди

Якщо бджола вжалить, то загине. (правда)

Миші, виростаючи, стають щурами. (неправда)

Якщо круті яйця поварити подовше, то вони розваряться і стануть всмятку. (неправда)

Черепахи вилуплюються з яєць. (правда)

У сонячних годин немає стрілок (правда)

Окропом вогонь погасити не можна. (неправда)

Слон боїться мишей. (правда)

Фрази для другої команди

Пушкін в дитинстві захоплювався фотографією. (неправда)

Якщо по телефону набрати свій номер, то можна поговорити з самим собою. (неправда)

38 градусів - нормальна для людини температура тіла (неправда)

У снігурів черевце червоне, а у синичок - жовте. (правда)

Колода не тоне у воді. (правда)

Бензин можна гасити водою. (неправда)

Швидку допомогу викликають по телефону 01. (неправда)

підсумок

2 Конкурс: Сищики.

вихователь: Є в світі знамениті сищики, які завжди шукають правду, За допомогою різних доказів, доказів. І один такий детектив надіслав вам завдання. Ось у кого треба повчитися відрізняти правду від неправди!

(Команди по черзі вибирають собі картку із завданням. Обговорюють її протягом декількох хвилин. Потім відповідають на питання, пояснюючи свої відповіді.)

Завдання на 1 картці

На стіл ставиться каструля (Без кришки).Питання звучить так: «Уявіть, що ця каструля - найбільша в світі. У ній помістяться не тільки щі та каша, а й все на світі. І все - таки є один предмет, який не поміститься в цю каструлю ніколи. Що це за предмет? (Кришка від каструлі)

Завдання на 2 картці

До директора музею прийшла людина і попросив купити у нього цінну старовинну картину, на зворотному боці якої був напис: «Робота над цією картиною закінчена мною сьогодні, ... місяця, ... року (дата нерозбірлива, за 3 роки до навали Наполеона. (Підпис автора)»Директор засумнівався в достовірності картини. А що ви думаєте з цього приводу? (Автору картини не могла бути відома дата початку навали Наполеона за 3 роки до цієї події. Картина не може бути справжньої)

підсумок: Журі радяться і оголошують підсумки конкурсу.

3 Конкурс "Повітряна куля"

вихователь: А ви знаєте, що повітряна куля може ніколи не впасти. Як це може бути? (Відповіді дітей)

Переконаємося, якщо пограємо в гру. Вам буде надано два кульки, ваше завдання - підкинути вгору по команді і як можна довше утримати його в повітрі, дуючи на нього. Команда, чий кулька раніше торкнеться землі - програє.

підсумок: Журі радяться і оголошують підсумки конкурсу.

4 Конкурс «Казковий біатлон»

вихователь: Добре було б, якби обманщики зустрічалися тільки в казковій країні. Але, на жаль, їх вистачає і в інших країнах. Давайте з вами згадаємо найзнаменитіших ошуканців з казок. Я буду задавати питання по черзі обом командам. Якщо ви відповісте відразу, отримуєте 3 очки, якщо з одного підказкою - 2 очка, якщо з другої підказкою - 1 очко. Якщо зовсім відповісте - отримуєте нуль!

1 Доброю дівчинці довелося збрехати, щоб вирватися на свободу.

Той, хто її не пускав, сам же і доставив її додому, нічого не підозрюючи.

Якби він знав, що несе зовсім пиріжки, які не пошарпали б його в селі собаки. (Маша з казки "Маша і Ведмідь")

2. Щоб гарненько пообідати, цей підлий ошуканець прикинувся добренький старенькою.

У чепчику, окулярах і під ковдрою дізнатися його було важко.

І все-таки дівчинка здивувалася, чому у бабусі такі великі зуби.

(Вовк з казки "Червона Шапочка")

3. Дрібні торговци- брехуни заявили, що їх товар - чарівний.

Навіть король повірив в це.

А от якби не повірив, то не з'явився б перед народом в самому смішному вигляді, який тільки можна собі уявити.

(Торговці «Невидимої тканиною»з казки Г. Х. Андерсена «Голий король»)

4. Ця шахрайка знає багато способів добитися свого, і один з них - лестощі.

Дурна пташка повірила їй.

Прогавити свій сир - це прикро.

(Лисиця з байки І. Крилова «Ворона і лисиця»)

5. Цей брехунець дуже допоміг своєму господареві, придумавши йому нове ім'я.

Роздобувши господареві відповідний замок і дорогий одяг, він перетворив його в гідного нареченого для принцеси.

А ось те, що він ходив в чоботях, дуже дивувало перехожих.

("Кіт у чоботях"з казки Ш. Перро)

6. Цей хитрий обманщик зміг змінити свій голос.

Діти не відразу повірили, що прийшла мама.

З семи дітлахів залишився тільки один, який і розповів козі про те, що трапилося.

(Вовк з казки "Вовк і семеро козенят")

7. Ця шахрайка додумалася прикинутися глухою.

Дурний кругляшок співав їй пісні.

Дурний кругляшок сів їй на язичок, залишалося тільки проковтнути його.

(Лисиця з казки «Колобок»)

8. Щоб перетворити своє життя в казку, ця брехунець заявила, що незвичайне виріб з кришталю належить саме їй.

Воно ніяк не могло їй належати, бо зовсім не підходить за розміром.

Ця кришталева річ зронила її господиня, коли тікала додому.

(Дочка мачухи з казки «Попелюшка»)

9. Вони, коли збираються разом не просто вигадують, а ніби казки розповідають.

Дівчинці віддали морозиво своє, щоб вона не плакала, коли її насварила мама через брата.

Коли брат сказав, що вона варення з'їла, а це зробив він, а їй губи намазав варенням.

(«Фантазери»з оповідання М. Носова)

10. Ці підступні жінки ошукали царя, наговорив йому такого, що й уявити страшно.

Ось тому тільки через багато років він вперше побачив сина.

Їх самих було б закурити в бочку і пустити плавати по морю-океану.

(Ткаля з кухаркою, з сватів бабою Бабарихой з «Казки про царя Салтана»А. С. Пушкіна)

підсумок: Журі радяться і оголошують підсумки конкурсу.

5 Робота з прислів'ями

вихователь: Про правдіі брехні є багато прислів'їв. Думаю, ви з ними вже працювали.

Пропоную вам скласти два прислів'я і пояснити їх сенс.

(Кожній групі даються дві однакові прислів'я)

красива брехня, Та від правди не втечеш.

правдау вогні не горить і у воді не тоне.

Які прислів'я у вас вийшли? Зачитайте. Поясніть їх зміст.

Хто перший відповість за прислів'ям і правильно, Той і заробляє очко.

підсумок: Журі радяться і оголошують підсумки конкурсу.

Заключна частина

вихователь: Тепер ви знаєте, що брехня буває різною, Що не варто використовувати брехливі висловлювання. З людиною, яка говорить правду, Набагато приємніше спілкуватися, ніж з брехуном. Та й до того ж, як можна довіряти людині, яка постійно тебе обманює? Тому краще всього бути чесним, і тоді інші люди будуть з тобою чесні.

Пропоную кожній команді досягти кількох правил чесної поведінки. (Складання правил чесної поведінки.)

1) Сказав - зроби.

2) Не впевнений - Не обіцяй.

3) Помилився - признайся.

4) Говори тільки те, що думаєш.

5) Чи не можеш сказати правду - поясни чому.

6) Роби тільки чесно.

підсумок: Журі радяться і оголошують підсумки конкурсів.

Якщо ви будите дотримуватися правила, Які ми склали в спілкуванні з іншими людьми, тоді вас, дійсно, можна вважати чесними хлопцями.

На світлі так буває,

Часом не розбереш:

З тобою, правда, поруч

Іль вкрадлива брехня.

Давайте ми, хлопці,

На світлі чесно жити,

Не будемо брехати, а будемо, лише

правду говорити!

Хлопці, величезне вам спасибі за роботу. Бажаю вам подальших успіхів.

Конспект заняття.

Розробила, вихователь

Тема:«Правда і брехня»

мета:Сформувати у дітей поняття про правду та брехню.

завдання:

1. Вчити дітей говорити правду.

2. Розвивати мова, мислення.

3. Виховувати моральні якості - чесність, справедливість.

Допомогти дітям зрозуміти - говорити правду потрібно не боячись, а брехня

обходити стороною.

Хід заняття:

1.Організаційний момент. Привітання.

2. Введення в тему:

Зараз я прочитаю вам казку, прослухавши її, може, щось нове дізнаєтеся для себе. Казка називається «Дві сестри». Як, ви, думаєте, чому казка так називається? Що може статися в цій казці?

· Читання вихователем казки «Дві сестри»:

«За високими горами, за зеленими лісами жили-були дві сестри. Одну звали - Правда, іншу (Як ви, думаєте, її звали?) - Брехня. Правда була красивою, сильною, доброю; Брехня - хитрою, виверткої. Народ Правду любив, а Брехня стороною обходив, так як вона заважала чесно жити і трудиться. Ось, скажімо, починають посів зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: (Що брехня могла сказати їм?) «Що вам працює і спини гнути, киньте зерна, вітер сам їх рознесе».

Чесна людина її не слухає, знай собі, працює, а ледачому таку пораду до вподоби: (Що зробить ледача людина?) Ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, урожаю і не бувати на його полі. А це голод для народу.

Став народ думати, як ото Брехні позбутися. (А можна позбутися від брехні? І як це зробити?) Уже й правда її картала і соромила, а їй хоч би що - знай собі, бреше і проводить. Вирішив народ прогнати її геть. З тих пір бродить Брехня по світу і творить свої чорні справи. До сих пір вона живе з нами і ніхто не знає, як її викоренити з землі. Намагаються люди тільки з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для брехні своє серце

(Як це? Що значить?), То вона там і оселиться, і дуже важко буде від неї тоді позбутися ».

Сподобалася вам казка? Чому? Про кого йшла мова в казці?

Чи виправдалися ваші припущення, про які ви говорили перед прослуховуванням казки?

Щось нове дізналися про правду та брехню?

Хлопці, а можна вберегти себе від неправди? (Відповіді дітей)

3. Повідомлення теми:Сьогодні ми з вами поговоримо про правду та брехню.

4. Робота по темі:- Який ви собі уявляєте правду і брехню? Що б ви змогли відповісти на це питання я пропоную вам одягнути двох ляльок.

Гра «Одягни ляльок - сестричок Правду і Брехню»

(Пропонується одяг темних і світлих кольорів, різні стрічки і ганчірочки)

Коментар дітей про те, що одягли і чому.

Правда і брехня у нас дві сестри. Як ви думаєте, чому? Чому у одних і тих же батьків виростають різні за характером діти? Від кого це залежить?

· Гра «Підбери за змістом слова», з коментуванням кожного слова:

Правда брехня

щирість Лицемірство

прямота криводушшя

правдивість Зрада

чесність Обман

відвертість Брехня

істина Зрада

Значення слів «правда» і «брехня» з тлумачного словника.

· Питання:

1. Що означає бути чесним?

2. Як ви думаєте, що легше сказати - правду чи брехню?

3. Що частіше ви говорите - правду чи брехню?

4. Що б ви вибрали: гірку правду або солодку брехню?

5. Який казковий герой часто вдається до брехні і обману? Назвіть казки з цим героєм.

6. Як би ви повелися в таких ситуаціях: запізнився на урок; розбив вікно м'ячем; отримав двійку; зламав нову машину? Як ви про це розповіли б?

7. А у вас були такі ситуації, коли ви обманювали?

8. Якому людині на світі легше жити - чесному або брехливим?

· Пред'явлення ситуацій: Як би ви вчинили в таких ситуаціях?

«Я розбив красиву чашку з дорого сервізу. Коли прийшла мама з роботи, я чесно розповів їй про це. Хоча мамі було шкода чашки, але вона мене навіть не насварила, а похвалила за чесність і порядність ».

«У 2 класі я отримала двійку з російської мови. Але мамі не зізналася. Мама пізніше дізналася і покарала мене. Наступного разу я отримала трійку з математики і сказала мамі. Вона мені пояснила цю тему, і у мене більше не було поганих оцінок. Ось так правда допомогла мені, а брехня підвела ».

· Обговорення прислів'їв і приказок про правду та брехню:

«Красива брехня, та від правди не втечеш»

«Правда в вогні не горить і у воді не тоне»

«Краще гірка правда, ніж солодка брехня»

«Не шукай правди в інших, коли її в тебе немає»

«Кажеш правду - правду і роби»

«Брехня викривляє, правда виправляє»

«Всяк правду любить, та не всяк її каже»

· Переказ розповіді А. Ульянова «Хто розбив графин?»

Як ви думаєте, про що піде мова в цьому оповіданні? Що може статися з героями цієї розповіді?

Первинне читання оповідання вихователем.

«Володя був великим пустуном і пустуном, але його хорошою стороною була правдивість: напустував і завжди визнається. Так, у віці п'яти років він зламав раз у старшої сестри лінійку, яку вона тільки перед тим отримала в подарунок. Він сам прибіг зі зламаною лінійкою сказати їй про це, а коли вона запитала, як це вийшло, сказав:

Про коліно зламав, - піднімаючи ногу і показуючи, як це сталося.

Добре, що він не робить нічого нишком, - говорила мати.

Раз, втім, коли йому було вісім років, він приховав одну свою витівку. Він був узятий батьком разом зі старшими перший раз в Казань, щоб їхати звідти в село Кокушкіна до тітки. У Казані, в квартирі тітки, він, розбігаються з рідними і двоюрідними братами і сестрами, штовхнув ненавмисно маленький столик, з якого впав на підлогу і розбився вщент скляний графин. До кімнати увійшла тітка.

Хто розбив графин, діти? - запитала вона.

Не я, не я, - говорив кожен.

Не я, - сказав і Володя.

Він злякався зізнатися перед малознайомою тіткою, в чужій квартирі; йому, наймолодшому, важко було сказати: «Я», коли всі інші говорили легке: «Не я». Вийшло таким чином, що графин сам розбився. Минуло два або три місяці. Володя давно вже виїхав з Кокушкино і жив в Симбірську. І ось одного вечора, коли діти вже вляглися, мати, обходячи на ніч їх ліжечка, підійшла і до Володіної. Він раптом розплакався.

Я тітку Аню обдурив, - сказав він, схлипуючи, - я сказав, що не я розбив графин, але ж це я його розбив.

Мати втішила його, сказавши, що напише тітці Ані і що вона, напевно, простить його ».

Питання: Чи сподобався розповідь? Чому? Як називається оповідання?

Хто головний герой? Що з ним сталося?

Чому Володя відразу не зізнався, що це він розбив графин?

Як, ви думаєте, що відчував Володя, коли розбився графин?

Чому Володя розплакався вночі?

Чому Володя, через деякий час, вирішив зізнатися мамі в скоєному проступку?

Як, ви, думаєте, що Володя відчув, коли зізнався в свою провину?

Як би ви вчинили на місці хлопчика?

Яка прислів'я підходить до цієї розповіді?

Самостійне читання дітей. Вибір ключових слів або фраз.

Переказ розповіді дітьми.

5. Підбиття підсумку:

Сьогодні ми говорили з вами про правду та брехню. Правда і брехня, так само як добро і зло, ходять поруч. Поки ви ще школярі і в повному обсязі осмислюєте ці поняття. Добре те, що ви розумієте: говорити правду потрібно не боячись, а брехня обходити стороною. На закінчення я хочу прочитати вірш:

На світлі так буває,

Часом не розбереш:

З тобою правда поруч

Іль вкрадлива брехня?

Як в цьому розібратися?

Як навчитися жити,

Щоб тільки з правдою поруч,

А з брехнею не дружити?

Буває брехня красива,

А правда так гірка,

Але людині чесній

Та гіркота не страшна!

Давайте ми, хлопці,

На світлі чесно жити,

Не будемо брехати, а тільки

Корекційно-розвиваюче заняття по моральному вихованню С.В. Моргачева, вихователь, МБОУ «бейское спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат VIII виду» Тема: «Правда і брехня». Завдання: 1.Уточніть і розширити знання дітей про поняття «правда» і «брехня». 2. Виховання таких моральних якостей, як «чесність», «правдивість». 3. Корекція мови. Розвивати в учнів мислення, пам'ять, увагу. Обладнання: мультимедіа, кольорові конверти з розрізними прислів'ями, картки зі словами, смайлики (гарне, поганий настрій). Хід заняття: 1). Організаційний момент. Привіт, хлопці! Знову разом ви і я. Ви налаштуйтеся на роботу І послухайте мене. а). Емоційний настрій дітей (вибір смайликів за настроєм). Слайд 1 (смайлик) - Пропоную всім взятися за руки, подивитися один на одного. Коло - символ об'єднання. Коли людина дивиться в очі іншій людині, йому дуже важко говорити неправду. Давайте все сьогодні постараємося бути відкритими, чесними, і звичайно посміхнемося один одному. 2. Введення в тему. а). Вправа на розвиток логічного мислення (робота в парах). - Хлопці, у вас на столах, лежать конверти із завданням: -склалося прислів'я зі слів; -прочітайте і поясніть сенс прислів'я. Слайд 2 (прислів'я) 1.Говорішь правду, правду і роби. 2.Лжі багато, а правда одна. 3.Ложь людини не красить. 4.Правду, що шило, в мішку не сховаєш. 5.Лучше гірка правда, ніж солодка брехня. 6.Правду, як не ховай, все одно назовні вийде. (Прочитати всі прислів'я) 3. Основна частина. Повідомлення теми і цілей заняття. - Про що все прислів'я? (Про правду та брехню) - Хлопці, чому конверти у вас на столах різного кольору? Не здогадуєтесь? - Про що прислів'я в синіх конвертах? (Про правду). Що відчуває людина, яка говорить правду? (Спокій, умиротворення ... ..), тому і колір конверта приємний, спокійний. - Про що прислів'я в червоних конвертах? (Про брехню) .Що відчуває людина, яка говорить неправду, бреше? (Занепокоєння, тривогу ... ..), тому і колір конверта яскравий, неспокійний. - Назвіть тему нашого заняття (відповіді дітей: правда і брехня). Правильно, тема заняття: «Правда і брехня» (Слайд3) - Сьогодні ми поговоримо про такі поняття, як «правда» і «брехня», підберемо до них близькі за значенням слова, поговоримо про важливі моральні якості людини, які в усі часи цінувалися , можуть проявлятися в реальному житті, розберемося, що ж легше, говорити правду або брехати. - Як ви думаєте, хлопці, що таке правда? (Відповіді дітей: правда - чесність, щирість .... .). (Слайд 4) - У словнику Ожегова ПРАВДА - це те, що відповідає дійсності, істина. (Діти повторюють визначення) - Як ви думаєте, хлопці, що ж таке брехня? (Відповіді дітей: брехня - обман, неправда, брехня, вигадка ... ..). (Слайд 5) - У словнику Ожегова БРЕХНЯ - це навмисне спотворення істини, неправда, обман. (Діти повторюють визначення) 1) .Заданіе: на дошці розташовані слова «Правда» і «брехня», підібрати близькі за значенням до них слова і пояснити свій вибір. Щирість, обман, істина, вигадка, наклеп, чесність, удавання, відвертість, дійсність, справедливість, брехня, неправда. - Молодці! 2) - Послухайте вірш С. Михалкова «Знахідка». (Слайд 6) Я вибіг на вулицю По бруківці пішов, Звернув ліворуч за кут І гаманець знайшов. Чотири відділення У важкому гаманці, І в кожному відділенні П'ятак на п'ятаку. І раптом по тій же вулиці, З тієї ж бруківці Йде назустріч дівчинка З похиленою головою. І сумно дивиться під ноги, Неначе по шляху Їй потрібно щось важливе На вулиці знайти. Чи не знає ця дівчинка, Що у мене в руці Її багатство мідне У важкому гаманці. Але тут біда трапляється, І я стою тремтячи: Чи не знаходжу в кишені я Улюбленого ножа. І раптом я бачу дівчинка Йде по бруківці, Мій ножик тримає дівчинка І питає: Твій? Я ніж беру впевнено, Кладу в кишеню його. Проходить повз дівчинка, Чи не знає нічого. І сумно дивиться під ноги, Неначе по шляху Їй потрібно щось важливе На вулиці знайти. Чи не знає ця дівчинка, Що у мене в руці Її багатство мідне У важкому гаманці. Я кинувся до дівчини, і я наздогнав її, і я запитав у дівчинки: - Твоє? Скажи, твоє? - Моє, - сказала дівчинка, Я йшла, роззявивши рот. Віддай! Я так і думала, Що хтось знайде. - Які почуття викликає вірш? (Почуття жалості до дівчинки ..). Чому? А хлопчика вам не шкода? - Чому хлопчик відразу не віддав свою знахідку? - Як на вашу надійшов хлопчик? (Чесно) - Подумайте, що змусило хлопчика вчинити чесно? (Почуття сорому ...) - Що б вибрали ви: гірку правду або солодку брехню? Чому? (Якщо не сказати правду, то буде соромно. Брехня буває солодкою, але вона завжди карається. Правда всього сильніше). Физминутку (Слайд 7) Вправа «Правда чи ні?» Діти стають в коло і беруться за руки, педагог в центрі. Він пояснює, якщо правда те, що говорить педагог, діти піднімають руки вгору і кричать: «Так!», Якщо неправда, то опускають руки і кричать: «Ні!». В поле є світлячки, правда? У морі плавають риби, правда? Є крила у теляти, правда? Є дзьоб у поросяти, правда? Є вершина у гори, правда? Є двері у нори, правда? Є луска у півня, правда? Є листочки біля ялинки, правда? Є книги на полиці, правда? Є у баби Яги мітелка, правда? 4 .Закрепленіе (Слайд 8) а). Рішення ситуацій. - Кожен знає, що брехня це погано. Ви коли-небудь говорили неправду? - Що ви будете робити якщо:  Опоздали на урок.  Чи не приїхали в школу вчасно.  Патруль змінне взуття.  Взяли чужі рукавиці.  Не виконали домашнє завдання.  Порушили дисципліну. - Молодці! Я сподіваюся, що ви частіше будете говорити правду, не боячись, а брехня будете обходити стороною. 5. Заключна частина. Підбиття підсумку заняття. Рефлексія - Назвіть тему нашого заняття? - Які якості в людях цінуються в усі часи? (Чесність, правдивість) - Кожен вибрав для себе, як чинити в тій чи іншій ситуації? - Правда і брехня, так само, як добро і зло ходять поруч. І часом важко вибрати правильне рішення. - В кінці нашого заняття хотілося б подарувати вам Пам'ятки з правилами чесної поведінки. (Слайд 9) Сказав - зроби. Не впевнений - Не обіцяй. Помилився - признайся. Говори тільки те, що думаєш. Не можеш сказати правду - поясни чому. Роби тільки чесно. - Який настрій у вас залишилося після нашого заняття? (Поміняти або не міняти смайлик) (Слайд 10) - Чи сподобалося вам наше заняття? - Молодці! Дякую за роботу.

Ірина Мухіна
Формування у старших дошкільників моральних понять «правда» і «брехня». Відкрите заняття в підготовчій групі

мета: Познайомити з поняттями« правда» і « брехня» ; удосконалювати навички культури спілкування через мовні вправи, скоромовки, прислів'я; виховувати такі якості, як чесність і справедливість.

вихователь: Хлопчики і дівчатка! Послухайте вірш, яке називається «Брехня».

У лева і тигра кігті як гострі клинки.

У лева і тигра в пащі жахливі ікла.

А у брехні - ні пасти, ні захованих кігтів,

Але в цілому білому світі немає нічого страшніше.

Про що йдеться у вірші?

діти: Найстрашніше на світі - це брехня, обман.

вихователь: І сьогодні, хлопці, ми з вами поговоримо про правду та брехню. Але перш ніж ми почнемо розмову, я пропоную вам послухати казку.

За високими горами, за зеленими лісами жили-були дві сестри. одну звали правда, Іншу - брехня. Правда була красивою, Сильної, добрій Брехня - хитрою, Виверткої. народ правду любив, а Брехня стороною обходив, Так як вона заважала чесно жити і працювати. Ось, скажімо, починають посів зерна, щоб урожай виростити, а Брехня тут як тут: «Що вам працювати і спину гнути, киньте зерна, вітер їх сам рознесе».

Чесна людина її не слухає, знай собі трудиться, а ледачому таку пораду по вподоби: Ляже під кущ, та й засне. Робота абияк виконана, сам себе обманює, урожаю і не бувати на поле. А це голод для народу.

Став народ думати, як від Брехні позбутися. уже й Правда її картала і соромила, А їй хоч би що - знай собі бреше і проводить. Вирішив народ прогнати її геть. З тих пір бродить брехняпо світу і творить свої чорні справи. До сих пір живе вона з нами, і ніхто не знає, як її викоренити з землі. Намагаються люди тільки з Правдою дружити. Але якщо людина хоч раз розкриє для Брехні своє серце, то вона там і оселиться, і дуже важко буде від неї тоді позбутися.

Як ви розумієте, що таке брехня?

А правда?

Як уберегти себе від брехні?

Який ви собі уявляєте правду, а який - брехня?

Розігрування ситуації.

вихователь: Хлопці підготували ситуацію, І зараз вам її представлять.

«Пішли три хлопчика в ліс. У лісі гриби, ягоди, птиці. Загулялись хлопчики. Чи не помітили, як день пройшов. Йдуть додому - бояться:

Чи потрапить нам дома!

Ось зупинилися вони на дорозі і думають, що краще: Збрехати або правду сказати?

Я скажу, - говорить перший, - ніби вовк на мене напав в лісі. Злякається батько і не буде сварити.

Я скажу, - каже другий, - що дідуся зустрів. Зрадіє мати і не буде мене лаяти.

А я правду скажу, - говорить третій. - правдузавжди легше сказати, тому що вона правдаі придумувати нічого не треба.

Ось розійшлися вони все по домівках. Тільки сказав перший хлопчик батьку про вовка, глядь - лісовий сторож йде.

Ні, - каже, - в цих місцях вовка.

Розсердився батько. За першу провину розсердився, а за брехня - вдвічі.

Другий хлопчик про діда розповів. А дід тут як тут - в гості йде. дізналася мати правду. За першу провину розсердилася, а за брехня - вдвічі.

А третій хлопчик як прийшов, так з порога у всьому покаявся. Побурчати на нього тітка і пробачила ».

- правильноЧи надійшли хлопчики?

Як би ви вчинили?

Що краще правда чи брехня?

вихователь: Хлопці до нас сьогодні прийшов кореспондент і теж хоче задати кожному з вас свої жартівливі питання, що стосуються нашої теми про правду та брехню.

кореспондент: Доброго дня, хлопці! Зараз я вам задам питання, а ваше завдання відрізнити « правильну» історію від « неправильної» .

У березні розтанув сніг і лід -

Це до нас зима йде.

відповідай, чи правда? А що йде в березні?

Любить кішка на обід

Виноград і вінегрет.

відповідай, чи правда? А що любить кішка?

Вночі в дощик, як пастух,

Вивів курей гуляти півень.

відповідай, чи правда? Кого пасе пастух?

Лебідь плаває в ставку,

Спить на яблуні в саду.

відповідай, чи правда? Де спить лебідь?

Шерсть змотали ми в моток,

Вийде шовкову хустку.

відповідай, чи правда? Який вийде хустку?

Хоч равлик і мала,

Цілий будиночок забрала.

відповідай, чи правда?

Закудкудакав пес Барбос

І в гнізді яєчко зніс.

відповідай, чи правда? Пес сокоче і несе яйця?

Лапою хвать, зубами клац,

Хижак - тигр і хижак - вовк.

відповідай, чи правда?

кореспондент: Спасибі хлопці! Ви все просто молодці. Ну а мені пора повертатися на роботу.

вихователь: Хлопці, я дивлюся ви засиділися. Пропоную провести фізкультхвилинки.

Вітер тихо клен качає,

вправо, Вліво нахиляє.

Раз - нахил, два - нахил,

Зашумів листям клен.

Ми ногами топ - топ! Ми руками хлоп - хлоп!

Ми очима мить - мить, ми плечима чик - чик,

Раз - сюди, два - туди, повернись навколо себе.

Раз - присіли, два - підвелися.

Руки догори все підняли.

Раз - два, раз - два, займатися нам пора.

вихователь: А зараз я хочу щоб ви відповіли на питання, які бачите на екрані.

Який казковий герой часто вдається до брехні і обману? Наведіть приклади. (Лисиця. Казки «Лисиця і вовк», «Лисичка з скалочкой», «Лисиця і заєць»).

Як би ви повелися, якби запізнилися на урок?

Як би ви повелися, якби розбили м'ячем вікно?

Як би ви повелися, якщо ви отримали двійку?

Як би ви повелися, якби розбили улюблену мамину вазу? Які слова потрібно знайти, щоб розповісти мамі про те, що трапилося?

А у вас були ситуації, коли ви обманювали?

вихователь: Є чимало прислів'їв і приказок про правду та брехню.

маленька брехняза собою велику веде.

Брехав в молодості, не повірять і в старості.

Не любо - не слухай, а брехати не заважай.

бреше, що млинці пече: Тільки шипить.

вихователь: Наше заняття підходить до кінця.

Про що ми говорили сьогодні?

Який ви зробили висновок з усього вищесказаного?

хлопці, правда і брехня, Так само як добро і зло, ходять поруч. Поки ви ще не зовсім дорослі і не повністю осмислюєте ці поняття. Добре, те, Що ви розумієте: Потрібно не боятися говорити правду, а брехня обходити стороною.

І закінчити наше заняттяя хочу віршем:

На світлі так буває, часом не розбереш:

З тобою правдапоруч иль вкрадлива брехня?

Як в цьому розібратися? Як навчитися жити,

Щоб тільки з правдою поруч,

А з брехнею не дружити?

буває брехня красива, а правда так гірка,

Але людині чесній та гіркота не страшна!

Давайте ми, хлопці, на світлі чесно жити,

Не будемо брехати, а тільки правду говорити!


Close