I. Оргмомент.

ІІ. Цілепокладання. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми продовжуємо розкривати таємниці правопису суфіксів іменників, і я прошу вас не відкривати підручники заздалегідь.

ІІІ. Актуалізація знань.

1. Розмова:

  • Про правопис яких суфіксів іменників ми говорили на минулому уроці?
  • Від яких умов залежить у них вибір букв годі щ?
  • Що означають ці суфікси? (Суфікси - чик (-щик), -чиць (-щиць) позначають осіб чоловічої та жіночої статі за родом їх діяльності, занять, професій.)
  • Коли перед цими суфіксами ми писатимемо м'який знак?

2. Вставити пропущені літери. Визначити умову вибору орфограми.

Вантаж..ік, прогул(?)..ік, проектиров..ик, розвід..ік, вал(?)..ик, кулемет..іца, бан(?)..ик.

IV. Первинне засвоєння нових знань.

Перегляд фрагмента мультфільму «У країні невивчених уроків» («Союзмультфільм», 1969; режисер Юрій Прітков; за мотивами однойменної книги Лії Борисівни Гераскіної).

V. Первинна перевірка розуміння.

1. Розмова:

  • Сформулюйте наочно продемонстроване в мультфільмі правило вибору голосних букв у суфіксах іменників - екі - іч.
  • Яке значення надають ці суфікси в слово? Як називаються такі суфікси? (Зменшувально-пестливі.)

2. Конспектування. Учні під керівництвом вчителя становлять таблицю для цього правила і записують їх у зошит для конспектів з російської.

Зразок таблиці (за кн.: Каменова С. К. Граматика російської мови (у таблицях та схемах). - М: Ліст Нью, 2002):

Суфікси іменників - екі - іч

VI. Первинне закріплення.

1. Записати слова, позначаючи орфограму, що вивчається. Як ми будемо міркувати при цьому? Підібрати ще три-чотири слова з цією орфограмою і скласти з ними речення.

Синенький шкарпетка..к, кирпатий ніс..к, грибний дощ..к, сірий камуш..к, міцний горіш..к, червона парасолька.., маленький ключ..к, носова хустка..к, залізний замоч. .до, тоненький блокнот..к.

2. Пояснювальний диктант (біля дошки). Записати Позначити орфограму. Зробити морфологічний розбір іменника клубочок(У другому реченні).

Не приїсть хороший кусоч..к, не прискучить хороший дружоч. Конч..до нитки ра..пускає весь клубоч..к. Приказка - квіточка.. до, а прислів'я - його ... як. Дощ..к, дощ..к, зварю тобі борщ..к; поставлю на дубочк.. в зелений..м горщик.. .

3. Виконання упр. 299 (самостійно). Взаємоперевірка.

VII. Домашнє завдання.

  1. Вивчити правило (орфограма №34).
  2. Виконати упр. 300 (пояснити).

VIII. Рефлексія.

  • Чого ви навчилися сьогодні на уроці? Важкою чи легкою видалася вам ця тема?
  • Ще раз розкажіть, як треба писати суфікси. екі - ічв іменниках.
  • Візьміть ваші листочки і залежно від того, чи ви усвідомили цю тему чи ні, закріпіть їх на сьогоднішньому дереві знань. (Зелений колір листка - "Я добре зрозумів тему"; жовтий колір листка - "Я зрозумів тему не зовсім добре"; червоний колір листка - "Я зовсім не зрозумів тему". Ці "листя" кріпляться магнітами до стовбура "дерева знань". (Вчитель відображає дерево уроку на фотоапарат, і учні забирають свої листочки, щоб використовувати їх надалі для наступних уроків.)

Використані матеріали:

Бабайцева В. В., Беднарська Л. Д. Російська мова: Збірник завдань. 6-7 класи. - М: Дрофа, 1999. - С. 64.

Тема: Голосні в суфіксах іменників -ЕК- та -ІЧ-.

Мета: сформувати вміння правильно вибирати суфікси іменників.

Завдання: Знати умови вибору букв Е та І в суфіксах іменників -ЕК- та -ІК-; значення суфіксів. Вміти правильно писати голосні в суфіксах іменників -ЕК-,-ІК-графічно позначати умови вибору правильних написань; визначати значення суфіксів.

Хід уроку

1. Хвилина приємних спогадів.

А зараз, заплющите очі і згадайте про щось дуже-дуже хороше і посміхніться!

Кожен із вас, усміхнувшись, викликав у собі добрі почуття, передав частинку своєї доброї енергії оточуючим і тим самим зробив цей світ трохи добрішим.

Так, справді, головне – добрий початок.

2. Визначення теми та мети уроку.

Подивіться уривок мультфільму та визначте тему нашого уроку, яка показана у цьому мультфільмі.

– Отже, яку тему вивчатимемо на уроці?

- А для чого? (Спробуємо визначити, яка буде мета уроку, чого ми повинні навчитися?)

3. Пояснення нового матеріалу.

– Закрийте підручник. Відкрийте зошити, запишіть число та тему уроку.

- Запишемо 2 слова і просхиляємо їх відмінками.

– Позначимо у всіх відмінках суфікс.

– Уважно розгляньте суфікси цих іменників, і спробуйте визначити правило орфограми “Голосних у суфіксах іменників ЕК-ІК”.

– Давайте порівняємо, чи правильно вирішив це завдання Віктор Перестукін із мультфільму “У країні невивчених уроків”.

- Що він зробив для того, щоб відчинити ворота?

– Залишилося тепер порівняти із підручником.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

1) Проклоняємо по відмінках слова: носик, чоловічок.

– Визначте графічно орфограму.

2) Вправа 251.
3) Фотодиктант.
На екрані будуть показані малюнки, а ваше завдання записати їх у 3 стовпчики, додаючи при цьому суфікси або -ЧІК-, -ЕК-, -ІЧ-.
4) Спишіть, вставте пропущені літери та розділові знаки (Текст “про їжачка”)

5. Підсумок уроку.

1. На дошці слова: м'ячик, горішок.

– Поясніть, яка літера пишеться у суфіксі кожного слова та чому?

2. Домашнє завдання.

1) Вправа 252.
2) Записати імена казкових чи літературних героїв, які закінчуються суфікси -ЕК- чи -ИК-.
3) Скласти кросворди, ребуси, загадки презентації зі словами на тему “Суфікси іменників”.

Розібратися з правописом голосних е, іу суфіксах іменників -екі -Ікне вийде, якщо провести словотворчий аналіз слова. Адже найчастіше морфеми стоять у ненаголошеній позиції, отже, чуються однаково. А якщо в один ряд з такими словами поставити іменники, утворені за допомогою афіксів -чик, -нік, то дитині легко заплутатися:

  • бараш..к, олівець...к, кишень..к, ківш..к
  • пенальч..к, замоч..к, стаканч..к, внуч..к, стульч..к
  • помічн..к, сантехн..к, робітн..к

На слух пропущену голосну в іменниках визначити неможливо – треба знати правило, яке регулює правопис суфіксів. Слова із суфіксами -екі -Ікпишуться за одним правилом, для морфем -чик, -нікдіють інші закони. Щоб розрізняти словотворчі морфеми, аналізують склад слова та значення афікса.

Значення суфіксів -ек, -ік (-нік, -чик)

Суфікси -екі -Ікслужать для освіти іменників, що позначають зменшувально-пестливі або зневажливі назви предметів, осіб, тварин. У морфеми -чикте саме значення:

  • клубоч..к - маленький клубок (ек/ік);
  • телефонч..к - маленький телефон (чик);
  • локоточ..к – ласкаво для локоток (ек/ик);
  • робітнич..к – зневажливо про працівника (ек/ік);
  • пальч..к - ласкаво для палець (ек/ік).

А морфема -нікза значенням відрізняється: означає людей за їх заняттям, належністю до групи, сферою діяльності:

  • колгоспн..к - той, хто працює в колгоспі (нік);
  • висотн..к - той, хто працює на висоті (нік);
  • дачн..к - той, у кого є дача (нік).

Правопис суфіксів -ек, -ік (-нік, -чик)

Аналізовані суфікси іменників підпорядковуються наступним правилам:

  1. -ЧІК, -НІК завжди пишуться однаково, тільки з голосною І;
  2. У морфемах -ек, -ікголосну перевіряють на «втік»: якщо при зміні відмінка або числа іменника голосна пропадає, то це буква е.
  • Комоч.- Ні грудочка, грудочок: літери немає на місці, значить, це побіжна е.
  • Калач.- Ні калачІка, калачІків: буква залишається на місці, значить, пишемо і.

Алгоритм визначення правильного суфікса

Перш ніж схиляти слово, визначають, яка морфема стоїть після кореня. Адже немає сенсу змінювати число і відмінок, якщо в іменнику -чикабо -нік. Щоб зберегти дорогоцінні секунди на контрольних роботах або іспиті, вибирають голосну в афіксах, чітко дотримуючись алгоритму:

  1. Знаходимо корінь, суфікс(и).
  2. Якщо після кореня стоїть морфема -чикабо -нік, пишемо і.
  3. Якщо у слові – екабо – ічставимо слово в Рід. Відмінок (ні, багато кого? чого?).
  4. Якщо шукана голосна випала, то пишемо е.
  5. Якщо голосна збереглася, пишемо і.



Приклади застосування алгоритму:

Крючоч.

  1. Це маленький гачок – корінь гачок, суфікси – ок(гачок) + -екабо -Ік.
  2. Немає гачечка, гачечка - голосна випадає.
  3. Правильне написання – гачок.

Барабанч ... до

  1. Це маленький барабан – корінь барабан-, суфікс -чик.
  2. Пишемо голосну і- Барабчик.

Використовуючи алгоритм, вставте пропущені букви у всі слова, де замість голосної стоять точки. Виконавши це завдання, ви вже не забудете, як правильно написати зменшувально-пестливі іменники.

Коли розпочинається урок?

Коли пролунав дзвінок?

Ні, коли на уроці

стає цікаво!

С.Соловійчик

Шеїна Еліна Михайлівна

вчитель російської мови

та літератури

МОАУ «ЗОШ №1 імені В.І.Басманова»

м.Бузулука

Оренбурзькій області

Презентація

до уроку з навчального предмета «Російська мова» у 5 класі

на тему

« Правопис суфіксів іменників -ЕК/-ІК »


Знайдіть "зайве" слово.

Розвід_ік, переклад_ік, груз_ік,

кіт_до

Перевірте себе

зменшувально-пестливе значення



Друзі, а де живуть суфікси -ЕК і -ІК, з якими нам необхідно познайомитися?

По сусідству із суфіксами -ЕК/-ІК живуть суфікси – ЧІК/-ЩИК . Не переплутайте їх!

МОЛОДЦІ!


Коли в суфіксах іменників - ек- і - іч -

пишеться буква е, а коли - і ?

Визначаємо проблему уроку

Знайдіть і випишіть іменники з ласкавим значенням.

Співаєш же, любий друже!

Ось ліщик, тельбух, ось стерляді шматочок!

Дружочок, лящик, шматочок.

Дружечок, ліщик, шматочок

Виділіть у них суфікс.

Яку суперечність ви помітили?

Сформулюйте основне питання уроку.


Сформулюйте мету уроку, спираючись його тему.

Використовуйте опорні слова

1. познайомитися з …

2. вчитися застосовувати


Обговоріть у парах.

Яку закономірність можна спостерігати у виборі літери у суфіксах? ек , - іч ?

замочок - замочка ключик - ключик

замоч е до замочка ключ і до - ключ і ка

клубочок е до клубочка зайч і до - зайч і ка

клубочок – клубочка зайчик-зайчика

шкарпетка - шкарпетка бантик - бантика

шкарпетка е до шкарпетка бант і до - бант і ка


Вирішуємо проблему, відкриваємо нові знання

Зробіть висновок.

У яких випадках пишеться буква е ,

а вяких буква і

у суфіксах - ек -, - іч -?

Якщо при відмінюванні іменника голосний звук суфікса випадає, то пишеться суфікс -ек ;

якщо голосний суфікс зберігається, то пишеться суфікс -Ік .

Перевірте себе


Порівняємо свої висновки

з розмиленнями Віті Перестукіна, героя мультфільму

«У країні невивчених уроків»,

потім складемо опорний конспект!


Правопис суфіксів іменників -ЕК/-ІК

ЯКЩО

при відмінюванні слова голосна буква

ВИПАДАЄ НЕ ВИПАДАЄ

замоч Е До - Замо чк а

синочок Е До - сино чк а

ключ ІЧ - Ключ ІЧ а

курінь ІЧ - курінь Ік а



бараш ... до

Р.П. баранчик


Кіт до

Р.П. Кіт ка


Попрацюємо із підручником! стор. 86§ 17


А тепер фотодиктант!

Завдання: розподіліть слова в 3 стовпчики:



Перевірка!

левенятко ек

пінгвін чик

бегемот іч

папуга чик

їжак іч

тигреня ек

крокодиль чик

слон іч

зайченоч ек

або зайч іч


ВІДГАДАЙТЕ ЗАГАДКИ

Розробка презентації: Є.А. Іванова. Видавничий дім "Перше вересня". Журнал «Російська мова»

Зверніть увагу!

1. У презентації використовуються ефекти мультиплікації. Ефекти запускаються по клацанню миші.

2. Щоразу перед запуском презентації (особливо під час переміщення файлу з одного комп'ютера на інший) рекомендуємо перевіряти розташування тексту на слайдах. Кегль, табуляція, тип шрифту можуть змінюватись автоматично.


6. Стоять два коли, на кілках бочка,

на бочці купи,

а на купині дрімучий ліс.

4. Сторож поганий, сліпий і глухий,

5. Його б'ють, а він не плаче,

не чіпаєш – мовчить,

веселіше тільки скаче.

а торкнешся – кричить.

3. У череві лазня, в носі решето, на голові пупок, лише одна рука,

і та – на спинці.

2. Маленький, кругленький,

по підлозі скаче,

а за хвіст не зловиш.

1. Кланяється, кланяється,

прийде додому – розтягнеться.

Сокирка (сокирка)

Клубочок (клубочка)

Людина (чоловічка)

М'ячик (м'ячик)

Дзвіночок (дзвіночка)

Чайничок (чайничка)


Рефлексія

Вставте пропущену букву, випишіть "зайве" слово.

  • Мішеч ... до, квиток ... до, лист ... до.

1. Мішечок, квиток ик, лист ик.

2. Двір ... до, горош ... до, кущ ... до.

  • Двір ік, горошок, кущ ік.

3. Словник ... до, клубоч ... до, синоч ... до.

3. Словник, клубочок, синочок.

Перевірте себе


Підведемо підсумки

  • Яким чином утворено іменник, якщо використовується суфікс?
  • Яке значення надають іменникам суфікси -ек, -ік?
  • Від чого залежить вибір голосних Е та І

у суфіксах –ек та –ік?

  • Закінчи пропозицію:

Сьогодні на уроці я навчився…Я придбав…

Мене здивувало… Мені захотілося…


Домашнє завдання :

  • вивчити ОК;
  • виконати упр. 129 +

записати імена літературних героїв, що закінчуються на суфікси - ек - або - іч -.


  • Мультфільм «У країні невивчених уроків» - http://www.youtube.com/watch?v=YF5wIwKSovU
  • Фони - forum.materinstvo.ru
  • Є.А. Іванова. Видавничий дім "Перше вересня". Журнал «Російська мова»
  • Освітня система "Школа 2100" - http://school2100.com/pedagogam/lessons/general-class.php?SECTION_ID=1603

МКОУ «Нижньобайгірська ЗОШ»

Відкритий урок з російської мови

в 6 класі

« Голосні в суфіксах іменників

ЄК та -ІК- »

Підготувала:

вчитель російської мови та літератури

Серганова Тетяна Василівна

с. Нижня Байгора

2016 р.

Тема уроку: "Голосні в суфіксах іменників -ЕК і -ІК"

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Методи та форми навчання: пошуковий; індивідуальна, групова, передня.

Мета уроку: формувати в учнів цілісну систему провідних знань на тему "Голосні в суфіксах іменників -ек- і -ік-", навчально-пізнавальну компетентність через зміст, методи та організацію навчального заняття.

Завдання уроку:

- освітні: тренувати учнів у розпізнаванні орфограми «Правопис голосних у суфіксах –ек –ік у іменників» та методу позначення цього орфограмм; закріпити правило у практичній діяльності учнів;

- розвиваючі: розвивати орфографічну пильність, мовний слух, навичку графічного позначення орфограми; розширювати активний словниковий запас учнів, продовжити розвиток учнів вміння висловлюватися на граматичну тему;

- виховні : виховувати любов до російської мови, звучного слова і дбайливого ставлення до природи; формувати навички контролю та самоконтролю, пізнавальну активність, уміння працювати в колективі та співпрацювати з однолітками у вирішенні пошукових завдань; дати можливість кожному учневі реалізувати себе, отримуючи позитивні емоції від процесу навчання, а також конструювати своє власне знання.

Заплановані результати навчання:

Предметні:

    освоюють правило написання голосних у суфіксах іменників -ек-і -ік-;

    вміють користуватися правилом (алгоритмом), що визначає вибір букв у суфіксі, знаходити орфограму в морфемі;

    замінюють виділені слова однокорінними із зменшувально-пестливим суфіксомек- і -ік-.

Метапредметні:

    опановують ознайомлювальне читання;

    аргументовано відповідають на запитання;

    вміють працювати у парах;

    здійснюють взаємоперевірку та рефлексію своєї діяльності.

Обладнання: , фрагмент мультфільму, робочі зошити, диференційовані картки, Російська мова: підручник для 6 кл. загальноосвіт. установ/[М.Т.Баранов, Т.А.Ладиженська, Л.А.Тростенцова та ін; наук. ред. Н.М.Шанський]. - 29-е вид. - М.: Просвітництво, 2014.

План уроку:

1.Організаційний момент.

2.Лінгвістична розминка.

3.Перевірка домашнього завдання.

3.1 Фронтальне опитування

3.2 Творчий диктант.

4.Вивчення нового матеріалу.

4.1. Запис теми уроку.

4.2. Перегляд мультфільму«У країні невивчених уроків.

4.4 Робота у парах.

4.5 Первинне закріплення нових знань.

4.6. Фізкультхвилинка.

5. Робота з відпрацювання знань та умінь учнів.

5.1.Диференційована робота за картками.

6.Узагальнення. Підбиття підсумків уроку.

7.Рефлексія.

8. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.

Вітання. Мотивація.

Вчитель: - Здрастуйте, дорогі хлопці! Доброго дня, шановні гості. Я рада вас усіх бачити і прийшла до вас на урок із чудовим настроєм! Дорогою до школи я насолоджувалася красою природи. Я думаю, що ви теж милувалися гарною природою і вас гарний настрій. Давайте посміхнемося один одному. І від цих усмішок ми будемо добрішими, щасливішими, веселішими. І із задоволенням працюватимемо на уроці. (слайд 1)

Посмішка ясна природа

Крізь сон зустрічає пору року;

Синій, блищать небеса.

Ще прозоріше ліси,

Наче сріблом сяють.

2. Лінгвістична розминка. (слайд 2)

«Ви талановиті діти!

Коли ви самі приємно вразитеся,

які ви розумні, як багато і добре вмієте,

якщо постійно працюватимете над собою,

ставити нові цілі прагнути до їхнього досягнення ... »

Ж.Ж.Руссо

Вчитель: Дівчатка, хлопчики, сідайте будь ласка.

Чи готові до уроку?

Який потрібен настрій, щоб урок вийшов вдалим?

3. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель: - З домашнім завданням усі впоралися? (Так.)

Передайте, будь ласка, мені зошити.

Вам було дано додаткове завдання, придумати лінгвістичну казку про суфікси-чик-щик. Давайте перевіримо!

Вчитель: -Молодці!

Сьогодні на уроці ми з вами вивчимо нову тему, але яку визначимо пізніше. А доки відкрийте зошити, запишіть дату:(Слайд 3)

Шістнадцяте грудня

Класна робота.

Одному чи одному,

Важко впоратися із бідою.

Словом, ми сильніші за мене

Ми-сім'я, і ​​ми-друзі!

А значить, нам все по плечу, по плечу сьогодні зробити і відкриття нових знань.

3.1 Фронтальне опитування на тему «Іменник»

Згадаймо, в якому розділі лінгвістики вивчається іменник?

(морфологія, орфографія, культура мови).

Що ж таке іменник як частина мови?

(Навести приклади)

(по-перше, позначає предмет; по-друге, має морфологічні ознаки: постійні і непостійні, по-третє, синтаксична роль пропозиції – можливо всіма членами пропозиції).

Минулого уроці ми познайомилися з правилом написання суфікса -чик- (-щик-) іменників і вчилися правильно виділяти цей суфікс.

Творчий диктант.

    Як ми називаємо учасника спортивних перегонів? (гонщик)

    Солдат, що у ракетних войсках.(ракетчик)

    Учень прогулює урок. (прогульник)

    Чоловік займається перекладами. (перекладач)

    Фахівець з бетонних робіт. (бетонщик)

    Перевірка написання слів. (Слайд № 4)

4. Вивчення нового матеріалу. (Слайд №5)

Діти, на слайді записані слова, прочитайте їх ознайомчим читанням, потім утворіть від них однокореневі слова, які позначали б ці предмети, але меншого розміру.

М'яч -, кишеня -, ящик -, дзвінок -, цвях -, замок -, ключ -.

За допомогою якої морфеми будуть утворені однокорінні слова?(Суфікса)

Дайте визначення суфіксу(слайд 6)

Які проблеми виникли у вас при виконанні цього завдання?

(Не знаємо, яку голосну букву треба писати у суфіксі -ек-і -ік- )

4.2 Записування теми.

Виходячи зі сказаного, сформулюйте тему уроку«Голосні в суфіксах іменників -ек- і -ік-». Запишіть її у зошит.(Слайд 7)

4.3 Формулювання цілей уроку

Сформулюйте цілі уроку, спираючись на формулювання теми. Використовуйте опорні слова: 1) познайомитися з …, 2) навчитися …, 3) удосконалювати…(Слайд 8).

- То коли пишеться суфікс –ик-, а коли –ек-?

4.2. Перегляд мультфільму «У країні невивчених уроків»

Ось перед таким вибором стояв наступний герой.

Напевно, багато хто з вас читав книгу Лії Гераскіної або дивився мультфільм “У країні невивчених уроків” , у якому головному герою Віті Перестукіну, щоб відкрити замок, потрібно було поставити букву в словах “ключик” та “замочок””. Перегляд мультфільму «У країні невивчених уроків»

Як же Віктор Перестукін впорався із завданням?

Які висновки зробив Віктор?

Повернемося до слів(слайд 5) просхиляємо слова і спробуємо правильно визначити голосну в суфіксі.

(Діти по черзі коментують слова)

А давайте, хлопці, сформулюємо правило.

А тепер звернемося до підручника. Відкрийте сторінку 156 і прочитайте правило. Зверніть увагу, як правильно виділяється орфограмма №34.

4.4 Робота у парах.

Складіть із товаришем по парті короткий алгоритм дій, який допоміг би вам безпомилково написати слова з суфіксами –ек і –ік, наведіть не менше 3 прикладів.

(Захист алгоритмів у дошки учнями. Вибір правильного і короткого)

Алгоритм правопису голосних

у суфіксах -ік, -ек.

I крок.Ставлю слово у форму Р.П. (кого чого?)

ІІ крок.Визначаю «чи тікає» голосний.

пиши -ек- пиши -Ік-

ЗАМОЧ ЄК КЛЮЧ ІЧ

АБО:

Алгоритм дій

1.Виділити суфікс у слові.

2.Поставити слово у Р.п.

Якщо буква випадає, якщо не випадає,

Пишемо Е Пишемо І

Які завдання ми поставимо перед собою, виходячи з теми уроку?

    Засвоїти правило

    Використовуючи алгоритм дій, грамотно писати іменники з суфіксом -ек-і -ік- .

    4.5 Первинне закріплення нових знань.

    Хлопці, давайте усно потренуємось застосовувати це правило.

    Я називатиму іменники, а ви підбиратимете до них однокореневі з суфіксами -ек - або -ік-, пояснюючи свій вибір.

    (Слайд 10-11)

Синок-синоч ек(сино чка),

    подарунок-подарунокек (Подарунокчк а),

    м'яч-м'ячіч (м'ячіч а),

    літак-літакіч (літакіч а),

    дзвінок-дзвінокек (дзвіночокдо а),

    дружок- дружокек (дружечк а),

    ключ-ключідо (ключидо а),

    олівець-олівцідо (Карандашик а),

    горіх-горіх (горіх),

    пухирець -пухирець (бульбашка),

    цегла - цегла (цегла),

    волошка-василька (василочка),

    вогник - вогник (вогник),

    шматок - шматочок (шматочка),

    скринька – скринька (скриньки),

    ситець-сітчик (ситчика),

    огірок-огірок (огірка).

4.6. Фізкультхвилинка.

5.Робота з відпрацювання знань та умінь учнів.

(комунікативні та пізнавальні УУД).

1. Диференційована робота за картками

1. Жовта картка

2) Складіть та запишіть з одним із даних слів пропозицію:

2. Зелена картка

ВИБІРКОВИЙ ДИКТАНТ

Завдання. З речень випишіть слова з суфіксами -ек - -ік, розподіліть їх у дві колонки. Позначте суфікси.

1. Цілими днями лежав Іван на спині під куренем з бур'яну. (Сераф.) 2. За навантаженим снопами возом чинно йде лоша пегий. (І.) 3. З переляку пташеня крихітне з гніздечка впало. (П.) 4. Море будь-який камінчик обточить. (Пог.) 5. Єгорушка має вийти в коридорчик і взяти там на вікні курча. (Ч.) 6. У коморі пахло борошном та мишами. (А. Н. Т.) 7. Під горою, за річкою хуторочок стоїть. (Кол.) 8. Ось смиренний будиночок, де жив я з бідною нянею моєю. (П.) 9. Тільки сіла команда коса, весь острівець зник під водою. (Н.) 10. Серед кущів зелених, біля річки сріблястої, гуляє оленя, телят плямисте. (П. Комаров.) 11. Бугров відкусив шматочок фруктового цукру і жадібно випив чай. (М. Г.) 12. Ми спустилися в місто і завернули у вузький, кривий провулок. (Т.)

3. Червона картка

1.Прочитайте текст ознайомчим читанням, озаглавте його.

Щойно пройшовдощ . Все в природі відразу ожило, зазеленіло, маленькийпотічок перетворився на балакучий струмок. Сонячнийпромінь торкнувся дзвіниця, і бузковийквітка закивав своєю головкою. Заспівав дрібною тріллю коваль, а жовтийбутон лют..ка, ніби вторячи йому, тихо захитався.

2.Спишіть текст, вставляючи пропущені літери і замінюючи виділені слова однокорінними іменниками зі зменшувально-пестливими суфіксами. Позначте їх.

3.Визначте, в якому реченні міститься основна думка?

4.Виконайте морфологічний розбір іменника дзвіночка з 3 пропозиції.

2.-Давайте, хлопці, згадаємо назву казок, чотиривірші з віршів, прислів'я та загадки із вживанням слів нашої теми.

(«Золотий ключик», «Хлопчик-з-пальчик», «Червона квіточка», «Квітка-семиквітка», «Барін і тесля», «Покати горошок».

Раптом звідкись летить

Маленький комарик,

І в руці його горить

Маленький ліхтарик.

Ключик сильніший за замк.

Міцний горішок-одразу не розкусиш.)

Вірш, який допоможе запам'ятати правило:

Восьминіжок, вісім ніжок,

З'їв каші вісім ложок!

По одній на ніжку ложці-

Дуже ситно восьминіжці!

6 . Узагальнення. Підбиття підсумків уроку.

Що важливе для вас сьогодні на уроці?

    Засвоїти правило «Голосні в суфіксах іменників -ек-і -ік-».

    Користуючись алгоритмом дій, грамотно писати слова, позначати орфограму.

    Вчитися підбирати свої приклади за цим правилом.

Чи всі завдання виконано?

7. Рефлексія. (Слайд 12)

Що вмію? (Я вмію… користуватись алгоритмом дій при написанні слів на вивчене правило).

Що можу? (Я можу … записувати слова, користуючись правилом правопису -ек-, -ік-).

8. Домашнє завдання. (Слайд 13)

п.53, вивчити правило, упр. 299, підготувати лінгвістичну казку на тему -ек -ік

Індивідуальні завдання 1 та 2 групам: скласти кросворди, ребуси, загадки-презентації зі словами на тему «Суфікси іменників».

(слайд-14)

Дякую всім за урок. Ви сьогодні добре попрацювали, багато хто отримав оцінки. Я хочу оцінити працюючих протягом уроку (……….).

Список літератури:

1.Вялкова Г.М. Нові освітні стандарти. Використання технології «Коллективний спосіб навчання» (за Рівіном – Дяченком)-М.: Планета, 2013

2.Вялкова Г.М. Організація роботи в парах постійного та змінного складу на уроках російської мови// Навчальний рік. Волгоград: ВДІПК РО.2006. - №34

3.Вялкова Г.М., Чернова Т.А. Робоча програма з російської. 6 клас. -М.: Планета, 2013

4. Дяченко В.К. Організаційна структура навчального процесу та її розвиток. М.: Педагогіка, 1989

5. Ладиженська Т.А., Баранов М.Т. Російська мова. Підручник для 6 класу загальноосвітніх закладів. -М.»Освіта», 2014 (ФГОС)


Close