Mamaeva Elena Nikolaevna
Lavozim: boshlang'ich sinf o'qituvchisi
O'quv muassasasi: KOGOBU SSH qishlog'i Arbazh
Aholi punkti: Kirov viloyati, Arbazh shahar tipidagi aholi punkti
Materialning nomi: 4-sinfda adabiy o'qish darsining texnologik xaritasi
Mavzu:"Pleshcheev A.A. "Bolalar va qushlar"
Nashr qilingan sana: 15.03.2018
Bob: boshlang'ich ta'lim

4-sinf adabiy o'qish darsining texnologik xaritasi “Pleshcheev A.A. "Bolalar va qushlar".

2.Didaktik maqsad- "She'r daftarchasi" bo'limida yangi o'quv ma'lumotlari blokini o'zlashtirishga yordam berish

A.N. Pleshcheev "Bolalar va qush"

Kontent maqsadlari:

3.1. mavzu: bilish shoir Pleshcheevning tarjimai holi, "Bolalar va qushlar" she'rining mazmuni, quloq bilan qabul qilinadi

she’rdagi kayfiyat va tuyg‘ularni ifodalovchi she’riy asar.

3.2 a. tarbiyaviy: badiiy matnni tahlil qilish, undagi asosiy fikrni ajratib ko‘rsatish.

tartibga soluvchi:

shakllantirish

rejalashtirish

o'qituvchi

tadbirlar

dars mavzusini o'rganish.

3.2.c. kommunikativ: adabiy matn asosida savollarga javob bering, o'z fikringizni to'liq va aniq ifoda eta oladi

darsning maqsadi va shartlariga muvofiq fikrlar.

3.2.g.shaxsiy: muhabbatni tarbiyalash

tabiat, A.N asarlarini o'qish va o'rganishga qiziqishni rivojlantirish.

Pleshcheev, go'zallikni his qilish qobiliyatini rivojlantirish.

Dars turi: yangi materialni o'rganish

Usullari: muammoni ko'rsatish, qisman qidirish, og'zaki, ingl

O`quv materiallari: darslik, tarqatma materiallar, multimedia jihozlari

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

UUDning shakllanishi

Tashkiliy

th moment

Salom.

Eshityapman - unutaman.

Ko'raman - eslayman

Men tushunaman - tushunaman.

Tushunmasdan, o'qish bo'sh o'yin-kulgidir.

Darsga tayyorgarlik.

O'qituvchilar tinglashmoqda.

Regulyativ Diqqatni jamlay olish

diqqat, ish joyingizni tartibga soling

Yangilash

matn va uning janrini aniqlang.

Yevtushenko

— Bu suvlarni asrang...

She’r yuzasidan savollar beradi.

tabiatni asrashga chaqirish.

Bolalar matnni o'zlari o'qiydilar,

janrini aniqlang

ularning tanlovini asoslash.

Bolalar bilan o'qiydilar

intonatsiyani rag'batlantirish

Kommunikativ: o'z fikringizni shakllantirishga qodir

fikrlarni og'zaki shaklda, qila olish

shakllantirish va bahslash

o'z mulohazalari, tinglay olish

o'qituvchilar va boshqa talabalar

Kognitiv: harakatlana olish

farq qiladi

o'qituvchi yordamida allaqachon ma'lum,

Savollarni ko'taradi.

Biz qaysi bo'limni o'rganyapmiz?

She'r o'qish

Savollarga javob bering.

Tabiat haqida, boshqacha yarating

lirik tasvirlar, oh

fasllar

maqsadlar qo'ying va echimlarni toping

Muloqot qobiliyatlari: aniq va malakali bo'lish

o'z fikrlarini og'zaki ifodalash

Tselepolagani

muammolashtirish

Va yana kim, lekin ranglar va musiqa bilan tasvirlangan

asarlaringizda tabiat?

Ko'rsatuvlar slayd I. Levitanning rasmlari bilan.

Savol berish

Asardan bir parcha tinglashni taklif qiladi

P.I. Chaykovskiyning "Fasllar" va aniqlang

ularning har birining kayfiyati

Rahmat va baholar.

Bolalar savollarga javob berishadi

Rassomlar,

bastakorlar...

Bolalar she'r o'qiydilar

Tartibga soluvchi: ta'lim vazifasini belgilash

allaqachon bo'lgan narsaning korrelyatsiyasiga asoslanadi

talabalar tomonidan ma'lum va o'rganilgan va bu

hali ma'lum emas

Kognitiv: maqsadlarni qo'ya olish va

yechimlarni toping

Kommunikativ: savollarga javob berish.

O'qish

material

Tayyorlangan shoirning tarjimai holini aytib berishni so'raydi

Savol beradi.

She’r mavzusini aniqlashni so‘raydi

Savol berish.

Asar asosida kitob yaratishni taklif qiladi

Bolalar savollarga javob berishadi.

Tayyorlangan talaba

qisqacha aytib beradi

shoirning tarjimai holi

Bolalar javob berishadi

Bolalar tinglashadi

Muloqot: savollarga javob berish

adabiy matnga asoslanadi.

Kognitiv:

yechimlarni toping

Tartibga solish: yangi maqsadlarni qo'ya olish,

amaliy masalalarga aylantirish

tarbiyaviy, suhbat

darsdagi harakatlar ketma-ketligi,

o'z vaqtida ishlay olish

Kognitiv:

meniki

A.N.Pleshcheeva.

Mazmuniga ko'ra topshiriqlarni bajarishni tashkil qiladi

2-sahifa Mos keladigan qatorlarni toping

illyustratsiyalar.

3-bet Bolalar matndagi so'zlardan foydalanib isbotlang

kichik. Savol berish.

4-sahifa Kotirovka rejasini tuzishni so'raydi.

5-bet Matndagi xatolarni tuzatish vazifasini beradi.

Rol bo'yicha o'qish

Bolalar imzo chekadilar

Bolalar tanlab o'qiydilar.

Bolalar javob berishadi.

Bolalar iqtibos tuzadilar

Bolalar topadilar va boshqaradilar

Bolalar aniqlaydilar.

O'z-o'zidan o'qing

Bir talaba o'qiydi.

Qo'llaringizni qarsak chaling

yoqdi

Bolalar xorda o'qiydilar

bolalar va bitta talaba uchun

savollarga javob toping.

Kommunikativ: fikringizni bildiring

og'zaki va yozma nutqda.

Shaxsiy:

shakl

Nazorat va

natijalar

tadbirlar

egallagan bilimlar. Savol berish

Yigitlar javob berishadi

o'qituvchi savollari

Shaxsiy: o'z taqdirini o'zi belgilash.

Normativ: natijalarni baholay olish

uning faoliyati

Xulosa qilish

tarbiyaviy

Savol beradi.

Kitobni tuzishda qanday ish qildingiz?

Yigitlar qo'ng'iroq qilishadi

bajarilgan vazifalar.

Reflektsiya

tadbirlar

Fikrlashni tashkil qiladi. Savol beradi.

Yigitlar javob berishadi

Muloqot: yetarlicha mahorat

to'liqlik va

fikringizni aniq ifoda eting.

haqida ma'lumot

uy

Uyga vazifa beradi: bo‘sh joyni to‘ldiring

sahifa.

Uy vazifasini yozib oling

Darslar davomida

1 Standart bo'yicha dars mavzusi "Pleshcheev A.A. "Bolalar va qushlar".

2 .Didaktik maqsad

- yangi ta'lim bloklarini o'zlashtirishga yordam berish

haqida ma'lumot

termoregulyatsiya

odam

ta'minlash

ICT.C dan foydalangan holda muammoli o'rganish yordamida terining shikastlanishi yedi

Mavzu:

bilish biografiyasi

Pleshcheeva,

she'rlar

idrok etish

she'riy

ishlang, she'rdagi kayfiyat va tuyg'ularni yetkazing????.

tarbiyaviy: adabiy matnni tahlil qilish, ajratib ko‘rsatish

unda asosiy fikr mavjud.

3.2 b. tartibga soluvchi: darsning o'quv maqsadlarini shakllantirish, rejalashtirish

dars mavzusini o'rganish uchun faoliyat o'qituvchisi bilan birgalikda.

3.2.c. kommunikativ: badiiy asosida savollarga javob bering

matn, topshiriqlarga muvofiq o‘z fikrlarini to‘liq va to‘g‘ri ifodalay olish

va aloqa shartlari

3.2.g.shaxsiy: tabiatga muhabbatni tarbiyalash, qiziqishni rivojlantirish

A. N. Pleshcheev asarlarini o'qish va o'rganish

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

Tashkiliy

th moment

Salom.

Eshityapman - unutaman.

Ko'raman - eslayman

Men tushunaman - tushunaman.

Biz tinglaymiz, eslaymiz va fikr yuritamiz. Hammasidan keyin; axiyri

mulohazasiz o'qish bo'sh o'yin-kulgidir.

Darsga tayyorgarlik.

O'qituvchilar tinglashmoqda.

Yangilash

O'qituvchi doskaga qarashni va o'qishni taklif qiladi

matn va uning janrini aniqlang.

Yevtushenko

— Bu suvlarni asrang...

She'rni o'qiganingizni isbotlang.

She'r nima?

tabiatga g'amxo'rlik qiling

Savollarni ko'taradi.

Biz qaysi bo'limni o'rganyapmiz?

Ular she'rlarida nima haqida yozadilar?

Bolalar matnni o'zlari o'qiydilar,

janrini aniqlang

ularning tanlovini asoslash.

Bu nima ekanligini aniqlang

she'r

She'r o'qish

Savollarga javob bering.

Tabiat haqida, boshqacha yarating

lirik tasvirlar, oh

fasllar,

Tselepolagani

muammolashtirish

Nega ko‘p shoirlar tabiat haqida yozgan va yozgan?

Va yana kim, lekin ranglar va musiqa bilan tabiatni tasvirlaydi

asarlaringiz?

Siz tabiatni ko'rishingiz va eshitishingiz kerak, shundagina

siz qalbga ta'sir qiladigan asar yaratishingiz mumkin,

ruhda reaktsiyaga sabab bo'ladi: biz xafa bo'lamiz, og'riqni his qilamiz

yurak qayg'udan yoki aksincha biz tabassum qilamiz, biz

hayotdan zavqlan.

Bolalar savollarga javob berishadi

Rassomlar, bastakorlar...

O'qish

material

Ko'rsatuvlar slayd I. Levitanning rasmlari bilan.

I. Levitanning barcha rasmlarida biz nimani ko'ramiz? Ga qarash

Qaysi suratlar sizni xursand qiladi?

"Vaqtlar" asarining bir qismini tinglashni taklif qiladi.

yil" P.I. Chaykovskiy tomonidan yozilgan va kayfiyatni aniqlang

ularning har biri.

She’rlar ham bizda turli kayfiyatlarni uyg‘otadi.

Tabiat haqidagi sevimli she'rlaringizni o'qishni taklif qiladi.

Rahmat va baholar.

Sinfda qanday yangi narsalarni o'rganamiz?

Biz nimani o'rganishni davom ettiramiz?

Asarni tahlil qilishni qayerdan boshlaymiz?

Bugun ijodi bilan tanishadigan shoir

tabiatni sevardi, uni nozik his qilishni bilardi.

Pleshcheev va uning ishi. SLIDE

She'r nima haqida bo'lishini o'ylab ko'ring.

O'qituvchining she'rini o'qish.

She'rni tinglayotganda qanday rasmlarni tasavvur qildingiz?

She'r sizga qanday kayfiyat bag'ishladi?

Pleshcheev bolalar uchun ko'plab she'rlar yozgan. Ular kirdilar

Kitob shoirning buyuk ijodi samarasidir.

(She'rlari yozilgan kitoblarni ko'rsatadi.) biri......... Muallif,

she’r yaratadi, uni turli sirlar bilan to‘ldiradi

va topishmoqlar. Bugun biz sirlarni ochishimiz kerak

"Bolalar va qush" she'ri.

Keling, she'rning mazmuniga kirishga harakat qilaylik,

buni nafaqat aql bilan, balki yurak bilan ham tushunamiz va buning uchun biz

bizga yordam beradigan kitob ham yaratamiz

she'rni his eting va bizning natijasi bo'ladi

ijodiy ish.

Buning uchun biz bir qator vazifalarni bajarishimiz kerak.

Bolalar qaraydilar, taqqoslaydilar,

javoblar bering

She'r o'qish

Bolalar savollarga javob berishadi

Tayyorlangan talaba

qisqacha aytib beradi

shoirning tarjimai holi

Bolalar javob berishadi

Bolalar tinglashadi, keyin

savollarga javob bering.

Bolalar qaraydilar

qopqoq, ularning imzo

Har qanday kitob qaerdan boshlanadi?

Birinchi sahifani ochishni so'raydi. ??????

She'rni o'zingiz o'qing va belgilang

kech rasmni chizadigan so'zlar va iboralar

Mustaqil ishning bajarilishini tekshiradi.

Qaysi so'z va iboralarni qayd etdingiz?

Rasmga yana nima qo'shishingiz mumkin?

Ikkinchi sahifani ochishni so'raydi.

Tasvirga qarang.

Vazifalar beradi. Bolalar matn asosida isbotlang

kichik. Qushlarning nomlarini o'qing va bittasini aylantiring

(yoki) bolalar gaplashishi mumkin bo'lganlar.

Tanlovingizni tushuntiring.

Jismoniy tarbiya mashg'ulotini o'tkazadi.

Uchinchi sahifani ochishni so'raydi.

Krossvordni yeching va kim haqida o'z ta'rifingizni qo'shing

Tugallangan ishlarni o'zaro tekshirishni tashkil qiladi

4-sahifa “Xatolarni toping”.

Darslik va sahifadagi matnni solishtirishni so'raydi,

almashtirilgan so‘zlarni toping.

5-sahifa

Asosan she’r rejasini tuzish

slayd-shou. dan ular uchun imzolarni topish vazifasini beradi

Kayfiyatingiz qanday? Balki siz allaqachon charchagandirsiz?

O'qish tezligini, bolalarning intonatsiyasini aniqlashni so'raydi va

Bolalar o'qiydilar va baholaydilar

so'zlar, ifodalar.

Bolalar javob berishadi

Quyoshning chekkasi, yomg'ir.

Bolalar javob berishadi va keyin

chizmani tugatish TIME

Oching, tekshiring

illyustratsiya.

Vazifalarni bajaring.

Bolalar harakatlarni bajaradilar

Krossvordni yechish 4 daqiqa

Juft bo'lib ishlamoq

Bolalar topadi va tuzatadi

Bolalar iqtibosni yozadilar

reja tuzish

birgalikda

Bolalar xorda javob berishadi

Bolalar javob berishadi

O'z-o'zidan o'qing

Bir talaba o'qiydi.

Qo'llaringizni qarsak chaling

yoqdi

Rol bo'yicha o'qish

Bolalar bolalar uchun xorda o'qiydilar,

va qush uchun bitta talaba

Nazorat va

natijalar

tadbirlar

Absorbtsiyani nazorat qilish bo'yicha tadbirlarni tashkil qiladi

egallagan bilimlar.

Kompilyatsiya qilinganlar bilan ishlash

Xulosa qilish

tarbiyaviy

Savol berish.

Siz va men qanday maqsadni qo'yganmiz?

Maqsadlaringizga erishdingizmi?

Savollarga javob bering

Reflektsiya

tadbirlar

Fikrlashni tashkil qiladi. Jadvalda tagiga chizishni so'raydi

Nima kerakligini ta'kidlang

haqida ma'lumot

uy

Biz oxirgi sahifani ochdik. Nimani ko'ryapsiz

uni? Bu sizning ijodingiz uchun qoldiriladi

Darsning texnologik xaritasi Sinf: 4 O'qituvchi: Samsonkina N.V.Mavzu: “A.N. Pleshcheev. “Bolalar va qush” Maqsad: Talabalar shoir A.N. bilan tanishishlari uchun sharoit yaratish. Pleshcheev va A.N. Pleshcheev "Bolalar va qushlar"; O'quv vazifasi: A.N. Pleshcheev? Dars turi: yangi bilimlarni ochish; Rejalashtirilgan natijalar: Mavzu: talabalarni A.N. Pleshcheev, she'rning ma'nosini tushunishga erishish; o'qigan narsangizga nisbatan his-tuyg'ularingizni ifodalash, lirik asarning kayfiyatini ko'rish qobiliyatini rivojlantirish; ta'rifni eslab qolishga va matndagi majoziy til vositalarini, epithetlarni, personifikatsiyalarni topishga yordam bering; Meta-mavzu UUD: Kognitiv UUD: Matn mazmunini tahlil qilish, asar qahramonlarini taqqoslash, drama xususiyatlarini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish. Normativ UUD: Ta'lim jarayonida o'zini nazorat qilish qobiliyatini rivojlantirish; O'quv vazifasini tushunish va qabul qilish qobiliyati. Kommunikativ UUD: suhbatdoshni eshitish va tushunish va boshqa "men" bilan muloqot qilish qobiliyatini rivojlantirish; Belgilangan vazifalarga muvofiq nutq so'zlarini qurish qobiliyatini rivojlantirish; Shaxsiy: muallifning so'ziga hurmatli munosabatni shakllantirish, muallifning "tashqi" ajralishini va uning asarda mavjudligini kuzatishni o'rganish;

bolaning xarakterga bo'lgan munosabati orqali axloqiy fazilatlarni tarbiyalash Materiallar va jihozlar: 1. L.F. Klimanov, V.G. Goretskiy "Adabiy o'qish", 4-sinf, kitob 2. Power Point taqdimoti. 3. tarqatma material TASHKIL BAXT (3 MIN) O‘QITISH MUAMMOsini QO‘YISH (4 MIN) YECHIMI (10 MIN) AMALIY ISHLAB CHIQISH (15 MIN) MUFKUZA (3 MIN) No Bosqichlar O‘qituvchi faoliyati 1. Salom yigitlar! Darsning borishi Talabalarning faoliyati Salom! Yaxshi Kayfiyatingiz qanday! Ko‘nglingizni biroz ko‘tarib, kayfiyatingizni ko‘tarish uchun darsni nutqni qizdirish bilan boshlaymiz: 2. Nutqni qizdirish a) Tovushlarni aniq talaffuz qilishni o‘rganing. ra - ra - ra - Katya uxlash vaqti keldi; ro - ro - ro - polda chelak bor; ry - ry - ry - chivinlar uchadi; yoki - yoki - yoki - biz hovlini supurdik; ar - ar - ar - devorda fonus osilgan. b) Qofiyani aniq va aniq o'qing. Idishlar - barlar Usullar, texnikalar. Natijalar Usul: rag'batlantirish, Qabul qilish: hamma tomonidan she'rlar. Talabalarni mashg'ulotlarga jalb qilish. Sinfning yangi materialni o'rganishga tayyorligi. (cid: 216) (cid: 216) (cid: 216) (cid: 216) (cid: 216)

2. Tarbiyaviy vazifa bayoni Rastabars! Varvaraning tovuqlari qarigan! Juda qoyil! Keling, daftarlarni ochamiz va sanani yozamiz. Muvaffaqiyatli vaziyat: Maqollarni o'qing va ular kim haqida gapirayotganini taxmin qiling:  Hamma tarmoqdan qo'rqadi.  Ularning har biri pat bilan ko'z-ko'z qiladi.  U qayerga uchsa, o‘z uyasini biladi.  Unga qanot berildi va insonga aql berildi. To'g'ri! Muammoli vaziyat: Bugun sinfda biz yana she'riyatning ajoyib olamiga boramiz, u erda siz o'zingiz uchun yangi, qiziqarli sahifani kashf etasiz. Siz bajaradigan topshiriq bugun biz ijodi bilan tanishadigan shoirning ismini bilishga yordam beradi. Qog'oz chiziqlarini oling va faqat bir xil bo'g'inlarni kesib tashlang. O'n to'rtinchi noyabr Pleshchey qushlari haqida. Usul: munozaralar; dialog, muvaffaqiyat holatlari, muammoli vaziyat; Qabul qilish: taqdimotlar, savollar, chiqish, o'quv vazifasini qabul qilish va tushunish qobiliyati

MAPMALMAEMASHMAEMAEMAV Siz qanday ismni o'qidingiz? KM ni hamkorlikda shakllantirish. Bugun kim haqida gaplashishimizni kim taxmin qildi? Yaxshi, bolalar! Bugun biz Aleksey Nikolaevich Pleshcheevning ishi bilan tanishamiz (portretni ko'rsatmoqda). 3. O‘quv muammosi yechimini topish Portretga qarang. Bu odam haqida nima deya olasiz? Qanday ko'rinish? Aleksey Nikolaevich Pleshcheev 1825 yil 22 noyabrda Kostromada tug'ilgan. Alyosha Pleshcheev bolaligini Nijniy Novgorodda o'tkazgan. Elena Aleksandrovna uning tarbiyasi bilan shug'ullangan, u o'g'liga uyda yaxshi ta'lim bergan. 1839 yildan beri Aleksey Nikolaevich Pleshcheev gvardiya praporshchiklari va otliq kursantlar maktabida tahsil oldi. ona, Pleshcheev haqida mehribon, diqqatli Bolalar qayd qiladilar, tinglaydilar, Usul: dialog, fikrlash, tushuntirish, kitob bilan ishlash Texnika: Taqdimot, jismoniy mashqlar, javob, savol Illyustratsiyalar taqdimotidan ma'lumot topish qobiliyati Dialogga kirishish qobiliyati Kognitiv UUD: ma'lumot qidirish Illyustratsiyalar orqali ma'lumotni topish va uni tushunish qobiliyati;

Pleshcheev Pleshcheevning harbiy karerasi jozibali emas edi va 1842 yilda. u maktabni tark etdi va 1843 yilning kuzida. Sankt-Peterburg universitetining tarix-filologiya universitetining sharqiy bo‘limiga o‘qishga kirdi. 1846 yilda birinchi she'rlar to'plami Pleshcheevni inqilobiy yoshlar orasida mashhur qildi. U 1849 yilda hibsga olindi va bir muncha vaqt o'tgach, surgunga yuborildi va u erda deyarli o'n yil harbiy xizmatda bo'ldi. Surgundan qaytgach, u adabiy faoliyatini davom ettirdi; Qashshoqlik va mashaqqatli yillarni boshidan o‘tkazib, obro‘li yozuvchi, tanqidchi, noshir, umrining so‘nggida esa xayr-ehsonchiga aylandi. 1840-yillar rus yoshlarining sevimli shoiri, surgundan keyin u ajoyib bolalar shoiriga aylanadi. Bolalar she'rlarini shoir Moskvada o'zining "Qor bo'lagi" to'plamida to'playdi. Shoirning ko'pgina asarlari (ayniqsa, bolalar uchun she'rlari) darslik bo'lib, klassik deb hisoblanadi. Yuzdan ortiq taniqli rus bastakorlari Pleshcheevning she'rlariga yozganlar O'qituvchi bilan birgalikda qoidalarni shakllantirish qobiliyati Boshqalarni tinglash va eshitish qobiliyati Lida she'r o'qiydi

romanslar. 155-SAHITDA DARSLIKNI OCHING Aleksey Nikolaevich Pleshcheevning “Bolalar va qush” asari bilan tanishamiz. Bolalar, keling, she'rni o'qiymiz. O'qishga qiziqqanlar bormi? Lida o'qidi BOLALAR VA QUSH "Qush! Sizning jarangdor qo'shiqlaringizga achinamiz! Bizdan uchib ketmang... Kutib turing!” - “Azizlar! Siz tomondan Sovuq va yomg'ir meni haydab chiqaradi. U erda, daraxtlar orasida, gazebo tomida, meni ko'plab do'stlar kutmoqda! Ertaga siz hali ham uxlaysiz, bolalar, va biz hammamiz janubga shoshilamiz. Hozir u yerda sovuq ham, yomg‘ir ham yo‘q, Shamol barglarni yirtmas shoxlardan, Quyosh bulutlarga yashirinmaydi u yerda...” - “Tezroq qaytib kelasanmi, qush?” Matnni idrok etish, tushunish

"Men senga yangi qo'shiqlar bilan qaytaman, dalalardan qor eriganida, jarda gurkirab oqayotganida - Va bahor quyoshi ostida butun tabiat jonlana boshlaydi ... Men qachon qaytaman, Kichkintoylar, siz o'qiysiz! ” STROPHE 1) Muallif bolalarni nima deb ataydi 2) “Yoqimli kichkintoylar” nima deb afsuslanadi 3) Muallif qushlarning ketishini qanday izohlaydi ) Bolalar so‘zining sinonimini tanlang Qushlar uchib ketadimi, matn bilan isbotlang, aziz bolalar, qushlar janubga uchib ketishadi. Sovuq va yomg'ir qushlarni haydab yuboradi.

2) Qaysi fe’l qushlar harakatining tezligini bildiradi? Kechasi shoshaylik u yerda hozir sovuq yo'q, yomg'ir yo'q, shamol shoxlarni yirtib tashlamaydi Qush tez orada qo'shiqlar bilan qaytib keladi Darada qor eriydi gurgle qiladi, porlaydi, 3) janub qanday tasvirlangan. Menga ayting. 4) Qanday savol hali ham bolalarni tashvishga solmoqda? 5) Qushlar bahorda o'z ona yurtlariga nima olib keladi? 6) Qushning javobidagi bahor belgilarini ayting. 7) Oqim tavsifini o'qing. Jismoniy mashqlar. Siz charchadingizmi? Xo'sh, keyin hamma birga o'rnidan turdi. Ular oyoqlarini urib, chapak chalishdi. Ular aylana boshladilar va hamma stollariga o'tirishdi. Biz ko'zimizni mahkam yumamiz va beshgacha hisoblaymiz. Biz uni ochamiz, miltillaymiz va zaryadlashni davom ettiramiz. Ko'zlar uchun mashq.

4. Amaliy qo‘llash Endi bolalar, she’rni rol bo‘yicha o‘qib chiqamiz. Biz rollarni taqsimlashimiz kerak bolalar qush muallifi Bolalar rollarni taqsimlaydi (ixtiyoriy) Amaliy usul Yangi bilimlarni amaliyotda qo'llash qobiliyati; Mashqlarni bajarishda tartibga solish va tushunish qobiliyati 5. Natija (fikrlash) Qush kim bo'ladi? Bolalar uchun kim o'qiydi? Muallif uchun kim o'qiydi? Juda qoyil! Endi o'zingiz tasavvur qilganingizdek qushni chizing. Aleksey Nikolaevich Pleshcheev haqida qanday yangi narsalarni bilib oldingiz? “Bolalar va qush” asarini ifodali o‘qishga tayyorgarlik ko‘rish uchun uy vazifasi 145-bet Yaxshi! - Dars tugadi. Barchangizga rahmat! Bolalar qushlarni chizishadi Ha Bolalar javoblari Usul: munozaralar; Qabul: savol-javob O`tilgan mavzuni umumlashtira olish; Tushunganingizni baholash qobiliyati Rahmat!

4 "A" sinfida adabiy o'qish darsi

ushbu mavzu bo'yicha: " A. N. PLESCHEEV "BOLALAR VA QUSH"».

Dars turi: yangi materialni o'zlashtirish

Pedagogik vazifalar:talabalarni A. N. Pleshcheev ishlari bilan tanishtirishni davom ettirish; she'rning ma'nosini tushunishga erishish; o‘qiganlariga nisbatan o‘z his-tuyg‘ularini ifodalash, lirik asarning kayfiyatini ko‘rish, ifodali o‘qish malakasi, o‘quvchilarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish; tushunchalarning ta'riflarini eslab qolish va matnda majoziy til vositalarini (epitetlar, personifikatsiyalar) topishga yordam berish; tabiatga muhabbat uyg'otish, ifodali nutq va fikrlashni rivojlantirish ustida ishlash

Rejalashtirilgan natijalar

Mavzu:

ijodkorlik bilan tanishish
A. N. Pleshcheev va uning "Bolalar va qush" asarining mazmuni;

o'rganadi: o'qigan narsasiga nisbatan his-tuyg'ularini ifoda etish, lirik asarning kayfiyatini ko'rish, matndagi majoziy til vositalarini topish (epitetlar, personifikatsiyalar).

Metamavzu:

Kognitiv: o‘qituvchining savollar tizimi (darslik) asosida badiiy matnni tahlil qilish; ishning asosiy g'oyasini aniqlang, uni umumiy jamoaviy faoliyatda umumlashtirish darajasida shakllantirish.

Normativ: o‘qish maqsadiga muvofiq o‘qish (ravon, ifodali va hokazo); Muvaffaqiyatli ishga ijobiy munosabatning ma'nosi va maqsadini tushunish, darsda muvaffaqiyatsizlikka uchragan taqdirda ulardan foydalanish, ularni tashqi nutqda talaffuz qilish.

Kommunikativ:o'z nuqtai nazaringizni isbotlash uchun dalillar va faktlarni tanlang; bayonotingizning maqsadini tushuning

Shaxsiy: tabiat haqida yozgan yozuvchilarning asarlari, familiyalari va ismlarini nomlash; tirik mavjudotlarga nisbatan his-tuyg'ularingizni ifodalash uchun shakl va variantlarni taklif qiling

Darslar davomida

  1. Tashkiliy vaqt.

Psixologik munosabat.

Bir-biringizga tabassum qiling. Bemalol o'tiring.

Dam olish "Bulutda sayohat".

Qulayroq o'tiring va ko'zingizni yuming, ikki yoki uch marta chuqur nafas oling va nafas oling. Men sizni bulut ustida sayohatga taklif qilmoqchiman. Siz qushlarsiz. Yumshoq tog 'yostiqlariga o'xshab ko'rinadigan oq momiq bulutga sakrab chiqing. Oyoqlaringiz va orqangiz bu katta bulutli yostiqda qanday qulay tarzda joylashtirilganini his eting. Endi sayohat boshlanadi. Bulut asta-sekin moviy osmonga ko'tariladi. Shamolning yuzlaringizga esayotganini his qilyapsizmi? Bu yerda, baland osmonda, hamma narsa sokin va sokin. Bulut sizni hozir baxtli bo'ladigan joyga olib borsin. Bu joyni aqlan ko'rishga harakat qiling. Bu erda ajoyib va ​​sehrli narsa yuz berishi mumkin. Endi siz bulutga qaytdingiz va u sizni sinfdagi joyingizga qaytarmoqda. Bulutdan tushing va sizga shunday yaxshi haydash uchun rahmat. Endi uning havoda asta-sekin o'sishiga qarang. Cho'zing, to'g'rilang va yana quvnoq, yangi va ehtiyotkor bo'ling. Bulutdan tushib, bemalol o‘tirib, ajib she’riyat olamiga yo‘l oldik. Sizning oldingizda daraxt bor.

Kim men bilan adabiyot olamiga borishga, she’r sahifalarini kezib, ko‘tarinki kayfiyatga ega bo‘lishga tayyor bo‘lsa, daraxtga... barglarini biriktir.

Kim sayohat qilishni va yaxshi kayfiyatda bo'lishni xohlamaydi - ...... ketadi

Men nutq apparatingizni isitishni taklif qilaman.

1) Nafas olish mashqlari.

"Sham-1": burun orqali chuqur nafas oling, nafasingizni ushlab turing; xayoliy sham alangasini puflab, og'zingizdan nafas oling.

"Kuzgi shamol shovqinli":burun orqali chuqur nafas oling, nafasingizni ushlab turing; nafas olayotganda, [w] ni uzoq talaffuz qiling, so'ngra ovozni kuchaytiring va keyin zaiflashtiring.

2) Artikulyatsiyani isitish

"lablar"

Dudoqlaringizni mahkam siqib, ularni oldinga torting; Lablaringizni ochmasdan, ularni tabassumga cho'zing; mashqni 2-3 marta takrorlang.

3) Diksiya uchun mashq.

Lochin yalang'och tanasiga o'tirdi.

Avval sekin tilni o'qing, keyin tezroq, hatto tezroq.

– Birovga aytayotgandek, qoyil qolganday, so‘ragandek o‘qing.

II. Uy vazifasini tekshirish

Qarang, biz qanday mo''jizaviy daraxt o'sganmiz.

(Doskada shoirlarning ismlari yozilgan kuzgi barglari bo'lgan daraxt bor: Fyodor Ivanovich Tyutchev, Afanasy Afanasyevich Fet, Evgeniy Abramovich Baratinskiy, Ivan Savvich Nikitin)

Nimani ko'ryapsiz?

(shoirlarning ismlari shu daraxt barglarida yozilgan)

Bu shoirlar qanday asarlar yozgan?

– Bu asarlar qaysi bo‘limga tegishli?

(She'r daftarchasi)


- Ushbu dars uchun siz Ivan Savvich Nikitinning asarini yoddan o'qishga tayyorgarlik ko'rdingiz. Bu ishning nomi nima?

Biz she’riyatni qanday maqsadda yoddan o‘rganamiz?

(xotira, nutq, fikrlarni to'g'ri ifoda etish qobiliyatini rivojlantiramiz)

Asarning qaysi satrlari shoir Nikitinning fikr va his-tuyg'ularini tushunishga yordam beradi?

III. Yangi materialni o'rganish

Bugun daraxtimizda yana bir nom paydo bo'ladi. Men doskaga chiqishni so'rayman: nomida bu (P) harfi bo'lgan bola

Bu harfni (L) nomidagi ikkinchi harf sifatida olgan qiz

Ismi shu harf bilan boshlangan bola (E)

Ismi shu harf bilan boshlangan qiz (E)

Ismida ikkinchi harf sifatida bu harf (E) bo'lgan bola

Ismi shu harf bilan boshlangan bola (B)

Bu xatni yoqtirgan talaba (Sh)

Endi berilgan harflardan shoirning familiyasini tuzing.

(Ekrandagi portret A. N. PLESHCHEEVA.)

Aleksey Nikolaevich Pleshcheev.

Shunday qilib, gapni davom ettirish orqali dars mavzusini tuzing.

(Biz A. N. Pleshcheevning ishi bilan tanishamiz)

Nima uchun yangi muallif va uning ijodi bilan tanishishimiz kerak deb o'ylaysiz?

Bolalar, shoirning o'zi haqida nimalarni bilasiz?

U bizga bu shoir haqida gapirib beradi.

Aleksey Nikolaevich Pleshcheev 1825 yilda tug'ilgan.

Aleksey Nikolaevich Pleshcheev Kostroma shahrida kambag'al viloyat amaldori, eski zodagonlar oilasining vakili oilasida tug'ilgan.

Alyosha Pleshcheev bolaligini Nijniy Novgorodda o'tkazdi. Uning tarbiyasi bilan onasi Elena Aleksandrovna shug'ullangan, u o'g'liga uyda yaxshi ta'lim bergan.

1839 yildan beri Aleksey Nikolaevich Pleshcheev gvardiya praporshchiklari va otliq kursantlar maktabida tahsil oldi.

Pleshcheevning harbiy karerasi jozibali emas edi va 1842 yilda. u maktabni tark etdi va 1843 yilning kuzida. Sankt-Peterburg universitetining tarix-filologiya universitetining sharqiy bo‘limiga o‘qishga kirdi.

1846 yilda birinchi she'rlar to'plami Pleshcheevni inqilobiy yoshlar orasida mashhur qildi. U 1849 yilda hibsga olindi va bir muncha vaqt o'tgach, surgunga yuborildi va u erda deyarli o'n yil harbiy xizmatda bo'ldi. Surgundan qaytgach, Pleshcheev adabiy faoliyatini davom ettirdi; Qashshoqlik va mashaqqatli yillarni boshidan o‘tkazib, obro‘li yozuvchi, tanqidchi, noshir, umrining so‘nggida esa xayr-ehsonchiga aylandi.

Pleshcheev 1893 yilda vafot etdi.

- Zamondoshlari Pleshcheevni juda nozik, muloyim va do'stona, har doim yordam berishga tayyor odam sifatida esladilar. Adabiy dunyoda uni oqsoqol va halol yozuvchi sifatida hurmat qilishardi.

Maqollarni o'qing va ular kim haqida gapirayotganini taxmin qiling

  • Hamma tarmoqdan qo'rqadi.
  • Ularning har biri pat bilan ko'z-ko'z qiladi.
  • Qaerda uchsa, u o'z uyasini biladi.
  • Unga qanot berildi va insonga aql berildi.

Maqollar kim haqida? Qushlarning darsga aloqasi qanday?

Yordamchi so'zlar yordamida dars maqsadlarini aniqlang.

(Doskaga yozish:

Biz o'rganamiz ...

Biz o'qiymiz ...)

  1. Biz Aleksey Nikolaevich Pleshcheevning ishi bilan tanishamiz.
  2. Asarga mos keladigan intonatsiyani mustaqil ravishda aniqlashni o'rganamiz; matndan badiiy ifoda vositalarini toping.
  3. She’rdan zavq olishni, uni anglashni o‘rganamiz
  4. Asarni rol bo‘yicha o‘qishni, qahramonning kayfiyatini yetkazishni o‘rganamiz.

Audio yozuvni tinglash.

Endi biz teatr aktyori ijrosidagi asarni tinglaymiz. Albatta, uni o‘zingiz o‘qib chiqishingiz mumkin edi, lekin bu asarni aktyor ijrosida eshitish nega muhim?

(yigitlarning javoblari)

(audio yozuvni tinglash)

Eshitgandan keyin

Ushbu asarning bosh qahramonlari kimlar?

(Bolalar va qushlar)

Ish sizga yoqdimi? Bu sizga qanday taassurot qoldirdi?

Bu asarning kayfiyati qanday, javob bera olasizmi?

(aniq aytish mumkin emas: 1-qism qayg'uli, o'ychan, 2-qism quvnoq, quvnoq)

Bu asar qaysi janrga tegishli? Nega?

(she'r - ritm, qofiya)

  1. Matnni o'qish va ustida ishlash.

- betdagi darsliklarni oching. 145.

She'rni o'zingiz o'qing.

(tushunish, chuqurroq his qilish)

Qaysi so'z va iboralarni tushunmaganingizni qalam bilan belgilang.

O'qituvchi: Keling, lug'at va lug'at ishlarini bajaramiz.

"Shoshilaylik" so'zining ma'nosini tushuntiring.

(juda tez, tez harakatlaning)

"Bahor quyoshi ostida" "bahor" so'zining ma'nosini tushuntiring.

(bahor quyoshi)

O'qituvchi: "Bahor" so'zi "bahor" so'zidan kelib chiqqan.

"bolalar" so'zlarining sinonimlarini toping.

(bolalar, yigitlar)

"Ovozli" so'zining antonimini tanlang.

(kar.)

Nega qush uchib ketadi?

Bu she'rda qanday aytilgan? O'qing.

Qush qayerga uchayotganini aniqlash uchun matndan foydalana olamizmi? O'qing.

Nima uchun qush sovuqdan qochish uchun janubni tanladi?

U bu haqda nima deyishini o'qing.

Ma'lum bo'lishicha, qush o'z jonini saqlab qolish uchun vatanini tark etadi. Sizningcha, u u erda baxtli bo'ladimi?

Musofir yurtda qanchalik to‘kin va iliq bo‘lmasin, ona yurting go‘zalroq.

Qush qaytib kelishi haqida qanday tuyg'u bilan gapiradi?

Bu kayfiyatni etkazgan holda o'qing.

Nima uchun shoir she’rni qush va bolalar o‘rtasidagi suhbat tarzida yozgan deb o‘ylaysiz?

(Men tabiatdagi hamma narsa bir-biri bilan bog'liqligini ko'rsatmoqchiman, yaxshi ma'naviy muloqotni o'rgatish uchun)

Endi dam olaylik.

Jismoniy tarbiya daqiqa

Endi juftlikda ishlaylik.

Matn bilan ishlash

  • 1-qator: Muallif bolalarga nima deb nom beradi? Qush haqida nima deyish mumkin?
  • Bolalar nima so'rayapti?
  • 2-qator: "Yoqimli kichkintoylar" nimadan afsuslanadi?
  • Muallif qushlarning kuzda uchishini qanday izohlaydi?
  • 3-qator: Qushlar qancha erta uchib ketishadi? Buni matn bilan isbotlang.
  • Janub qanday tasvirlangan. Menga ayting.

Oldin berilgan savollarga 3 guruhning javoblari

Qo'shimcha savollar.

  • Muallif qushlarning kuzda uchishini qanday izohlaydi? (1 QAT)

2-guruhning javobidan keyin suhbatni davom ettirish.

  • Qushlar bahorda o'z ona yurtlariga nima olib keladi? (2-qator)

3-guruh javoblaridan keyin suhbatni davom ettirish.

  • Qush javobida bahorning belgilarini ayting. (qatordan)

O'qituvchi: Keling, she'rni zanjirda o'qiymiz.

Tasavvur qiling-a, siz teatr, aktyorlar sahnasidasiz. Siz she'rda sodir bo'layotgan harakatlarni tasvirlashingiz kerak.

Keling, ushbu asarni o'qib chiqaylikroli bo'yicha. Rollarni tayinlash.

(rol bo'yicha ifodali o'qish)

Aktyorlarni baholang.

Qahramonlarning mazmuni va kayfiyatini kim aniqroq yetkaza oldi, deb o‘ylaysiz?

3. O`quv materialini birlashtirish.

Keling, o'qigan asaringizni tahlil qilaylik.

  • Oqim tavsifini o'qing.

O'qituvchi: Ushbu she'rda qanday adabiy asboblarni uchratdingiz?

Bolalar: shaxsiylashtirish.

O'qituvchi: Bu qanday texnika?

Lug'at bilan ishlash.

Bolalar: Personifikatsiya - jonsiz narsalar insoniy fazilatlarga ega bo'lgan adabiy vositadir.

O'qituvchi: Ularni matndan toping va o'qing.

Bolalar: (o'qing.)

She'rning asosiy g'oyasi nima?

Varaqni oldingizga qo'ying. Sinovni bajaring. 2 daqiqa.

1. Zamondoshlari uni o'ta nozik, yumshoq va do'stona, doimo yordam berishga tayyor inson sifatida esladilar.

1) A.M.Pleshcheev haqida 3) N.A. Nekrasov

2) I.S. Nikitin 4) A.A. Fete

2 A.A. tomonidan qanday she'r yozilgan. Fet?

1) "barglarning tushishi"

2) "Bolalar va qushlar"

3) "Kapalak"

4) "Qani shirin shivir..."

3. A.A.Fetning “Bolalar va qush” asari janrini aniqlang. Javobni belgilang.

1) ertak

2) hikoya

3) she'r

4 . Topishmoqni toping va u aytilgan she'rni ko'rsating.

Men verstlarni hisoblamadim

Men yo'llarda yurmadim,

Chet elda bo'lgan.

1) A.N.Pleshcheev “Bolalar va qushlar...” 2) A.A.

3) I.A.Bunin “Yaproqlar tushishi” 4) E.A.Baratinskiy “Shirin shivir qayerda”

5.Muallifning she’rda qo‘llagan badiiy ifoda vositalari:

1) allegoriya;

2) shaxslashtirish;

3) metafora.

Almashin, bir-biringizni standart bilan tekshiring va belgi qo'ying. Ishingizni bering.

Shoir bu asarni qanday maqsadda yozgan?

Aleksey Pleshcheevning she'ri yaxshi ruhiy muloqotning qimmatbaho qobiliyatini rivojlantiradi. Va bu qobiliyatsiz odam shaxs emas. Sizning bugungi darsdagi nutqlaringiz bu haqda gapiradi.

4. Reflektsiya.

Stollarda qushlar bor. Qalam rangini tanlang va qushni bo'yash orqali kayfiyatingizni ko'rsating. Qizil - siz yaxshi, quvnoq, quvnoq kayfiyatdasiz. Sariq - siz na g'amgin, na xursandsiz. Moviy - siz xafasiz(agar ular sizni osib qo'yishsa, sababini bilib oling).

Orqa tomonda o'qigan she'ringizga sharh yozing. Ularni daraxtga bog'lang.

Belgilar qilish.

5. Uy vazifasi:

1. 146-bet, yoddan,

2. test uchun rasm chizing.

Ochiq dars xulosasi

4A sinfida

Mavzu "A.N. Pleshcheev "Bolalar va qush""

Tayyorlangan

boshlang'ich sinf o'qituvchisi

Kukushkina I.V.

2016-2017 o'quv yili


“Qush! Sizning jarangdor qo'shiqlaringizga achinamiz!
Bizdan uchma... Kutib turing!
“Aziz kichkintoylar! Siz tomondan
Sovuq va yomg'ir meni haydab ketmoqda.

U erda daraxtlarda, gazebo tomida
Meni qancha do'stlar kutmoqda!
Ertaga siz hali ham uxlaysiz, bolalar,
Va hammamiz janubga shoshilamiz.

Hozir u yerda na sovuq, na yomg'ir,
Shamol novdalardan barglarni yirtmaydi,
Quyosh u erda bulutlarga yashirinmaydi ..." -
— Tez orada bizga qaytib kelasanmi, qush?

“Menda yangi qo‘shiqlar to‘ldirildi
Men daladan chiqqanimda sizga qaytib kelaman
Darada qor eriydi
Oqim jimirlab, yaltiraydi,

Va u bahor quyoshi ostida boshlanadi
Hamma tabiat jonlanadi...
Qachon qaytaman, kichkintoylar,
Siz o'qiysiz! ”

Pleshcheevning "Bolalar va qushlar" she'rini tahlil qilish

Aleksey Nikolaevich Pleshcheev ko'p she'rlarini etuklik davrida bolalar uchun yozgan, ammo shoir ba'zan eng kichik o'quvchilari uchun ham yozgan.

She'r 1858 yilda yozilgan. Uning muallifi 33 yoshga to'ldi, bu davrdan oldingi davr shoirning inqilobiy g'oyalarga ishtiyoqini ko'rsatdi. U hatto e'tiqodi uchun hibsga olingan va surgun qilingan. O'sha yillarda u askarning yukini tortib olishga majbur bo'ldi. Biroq, uning jasorati unga ko'tarilish va fuqarolik xizmatiga kirish imkonini berdi. Shoir turmushga chiqdi, irsiy zodagonlik huquqlarining qaytarilishini kutdi va Sankt-Peterburgga qaytib keldi, ammo hozirgacha faqat ta'tilda. U yangi muallifning she'rlar to'plamini nashr etishga muvaffaq bo'ldi. Aynan shu davrda she'r yaratilgan deb ishoniladi. Janr jihatidan bular manzarali lirika, xoch qofiya, 5 bayt. Qofiyalar ochiq va yopiq. Lirik qahramonlar juda ko'p. Bular, birinchi navbatda, hali o'qishni bilmagan kichik bolalar va qushning o'zi ular bilan gaplashadi. She’r dialog asosida qurilgan bo‘lib, didaktik va tarbiyaviy xususiyatga ega. Bu murojaat bilan boshlanadi. Bolalar nima uchun qush janubga borishi kerakligini tushunishmaydi, ular uni sekinlashtirishni so'rashadi. O'z javobida u ularga atrofdagi dunyo haqidagi bilimlarning boshlanishini beradi: sovuq va yomg'ir meni haydab chiqaradi. Keyin u yolg'iz emas, balki do'stlari, suruvi bilan uchib ketishini va ular janubga qarab ketishlarini aytdi. 3-quatrainda kuz issiq janubga qarama-qarshidir: u erda sovuq ham, shamol ham, yomg'ir ham yo'q. Bolalarga uning tushuntirishi yoqadi, ular urushqoqni qo'yib yuborishga tayyor, lekin nihoyat ular so'rashadi: tez orada qaytasizmi? Qush sabr-toqat bilan uning qaytishi haqida bilish mumkin bo'lgan belgilarni sanab o'tadi: qor eriydi, oqim g'ichirlaydi. Oxirida u ibratli tarzda qo'shimcha qiladi: qachon o'qiysiz! Kichraytiruvchi qo'shimchali ko'plab so'zlar: qush, sinib, qo'shiqlar, bolalar, quyosh, chaqaloqlar, tomonlar. Epithets: jarangdor qo'shiqlar (bu ham inversiya), yoqimli, yorqin. Shaxslar: quyosh yashirmaydi, shamol esmaydi, sovuq haydab ketadi. Lug'at neytral va so'zlashuv nutqidir, ammo 19-asr bolalar she'rlarining tipik tuzilishini his qilish mumkin. Intonatsiya quvnoq edi, deyarli chiyillashdi va undovlar va savollar uchun joy bor edi.

A.Pleshcheevning "Bolalar va qush" asari lirik she'r bo'lib, tirik tabiat va uning qonunlari haqidagi asosiy bilimlar bilan uyg'unlashgan, fasllarning almashinishini tasvirlaydi.

Qushni chizish ko'pincha bolalar va ularning ota-onalari oldida turgan vazifadir. Chumchuqlar, qarg'alar, jag'lar, bulbullar, buqalar, burgutlar, dumlar va boshqa qushlar bolalar albomlarida keng tarqalgan. Bundan tashqari, g'ayrioddiy belgilar - olov qushlari va Angry Birds uchun joy mavjud. Biroq, hamma narsa ba'zida boshlang'ich rassomlar uchun ko'rinadigan darajada qiyin emas. Vizual darslardan foydalanib, bosqichma-bosqich, bosqichma-bosqich harakat qilib, siz yuqori sifatli va aniq rasm chizishingiz mumkin. Qushlarni chizish bo'yicha bir nechta mashg'ulotlardan so'ng, bola yaxshilanadi va yaxshilanadi.

Bosqichma-bosqich qush chizish darslari

Yangi boshlanuvchilar uchun bosqichma-bosqich fotosuratlar bilan qushlarni chizish darslari rassomlarga qog'ozda qushlarni yaratish san'atini o'zlashtirishga yordam beradi.

Qishlaydigan qush: chumchuqni chizish

Qishlaydigan qushlar orasida eng mashhurlari chumchuqlardir. Agar siz bosqichma-bosqich davom etsangiz, bunday qushning rasmini yaratish juda oddiy.

  1. Siz cho'zilgan ovalni chizishingiz kerak. Bu qush tanasining asosidir.
  2. Ish qismining yuqori qismida siz yumaloq konturli rasm chizishingiz kerak. Bu bosh bo'ladi. Quyida bir nechta to'g'ri chiziqlar chizilgan. Bu qishlaydigan qushning dumi.
  3. Keyinchalik, gaga aniq chizilgan.
  4. Keyin ko'krak, qanotlarning konturini yaratish va ko'zni qilish uchun silliq konturlardan foydalanishingiz kerak.
  5. Chumchuqning oyoqlarini qalam bilan chizishingiz kerak.
  6. Qolgan narsa - rangli qalam yoki flomaster yordamida chizilgan rasmni bo'yash. Agar so'ralsa, siz bo'yoqlardan foydalanishingiz mumkin.

Parvozdagi qush: chayqani chizish

  1. Parvozda qushni chizish jarayoni ko'rinadiganidan ancha sodda. Hatto bola ham vazifani bajara oladi. Avval siz kelajakda qushning boshi va tanasiga aylanadigan doira chizishingiz kerak. Tananing pastki va yuqori qismi biroz o'tkir bo'lishi kerak. Bu erda yumaloqlikka hojat yo'q. Keyin ko'z va tumshug'i chiziladi, shundan so'ng aylananing konturlarini silgi bilan o'chirish kerak.
  2. Endi biz uchuvchi qanotlar va quyruq oralig'ini chizishimiz kerak. Qog'oz varag'ining o'ng chetiga yaqinroq joylashgan qanot ikkinchi va tanadan ancha kattaroq va uzunroq bo'lishi kerak. Tozalash kerak emas!
  3. Keyinchalik, panjalar va qanotlarni chizishni tugatishingiz kerak. Birinchilarini bir-biriga mahkam o'ralgan holda tasvirlash kerak.
  4. Keyin sonni hosil qiladigan chiziqlarni chizishingiz kerak. Buning uchun kontur martı oyog'idan pastga tushiriladi. Keyinchalik, qushning dumi va qanotlaridagi patlar tasvirlangan.
  5. Barcha keraksiz konturlarni olib tashlash kerak.
  6. Faqat soyalarni chizish qoladi. Parvozdagi qushning qanotlari deyarli qora rangda bo'lishi kerak va dengizning pastki qismi juda qorong'i bo'lishi kerak. Bundan tashqari, tanadagi qanotdan soya ham tushadi. Varaqning chap chetiga yaqinroq joylashgan ikkinchi qanotda siz butun uzunlik bo'ylab patlarning konturlarini biroz chizishingiz kerak. Xuddi shunday konturlarni tanada va bosh atrofida qilish kerak.

Jahldor qushlar


Tit

Ushbu master-klass sizga titni chizishga yordam berish uchun mo'ljallangan.

  1. Doira chizing: bu kelajakdagi bosh. To'g'ri chiziqlardan foydalanib, biz titning tanasini chizamiz.
  2. Biz qushning boshiga kerakli shaklni beramiz. Biz titning tumshug'ini qilamiz va boshning yuqori o'ng qismida ko'zni chizamiz.
  3. Biz titning tanasining konturlarini yanada aniqroq qilamiz. Bosh tanaga juda silliq oqishi kerak. Qorin bo'shlig'ini dumaloq qilib torting. Biz yordamchi chiziqlarni olib tashlaymiz.
  4. Endi biz novdani chizamiz. Biz titning qanotini va qush oyoqlarining yuqori qismini tasvirlaymiz.
  5. Biz panjalarning tasvirini to'ldiramiz. Barmoqlar va quyruqni torting.
  6. Kichkina, keskin chiziqlardan foydalanib, biz rang o'tishlarining chegaralarini chizamiz. Biz qanot va quyruqda patlarni chizamiz.
  7. Biz ishni yakunlaymiz: titning boshi va dumini soya qiling. Zarur bo'lganda kichik patlarni torting.

Yog'och o'smir

Ushbu master-klass tufayli siz bosqichma-bosqich juda yoqimli va real yog'och o'smirni chizishingiz mumkin. MK qushlarni chizish texnikasini o'zlashtirishga qaror qilgan kattalar va bolalarga yordam beradi.

  1. Biz kelajakdagi o'rmonchining boshi va tanasining konturlarini sxematik ravishda yaratamiz. Bunday holda, qog'oz varag'i birinchi navbatda deyarli sezilarli darajada to'rt qismga bo'linishi kerak.
  2. Keyinchalik, qushning dumi va tumshug'ining eskizi ham sxematik tarzda amalga oshiriladi.
  3. Endi biz tasvirlangan ob'ekt tanasining umumiy konturini va uning boshini chizishimiz kerak.
  4. Biz tafsilotlarni va ularning aniq chizmalarini yaratish bilan shug'ullanamiz: ko'zlar, tumshug'lar, patlar, qanotlar va boshqalar.
  5. Biz nuanslar bo'yicha ishni yakunlaymiz va barcha yordamchi elementlarni o'chirib tashlaymiz.
  6. Biz oddiy qalam bilan barcha kerakli joylarni yog'och to'kilishining tabiiy ranglariga ko'ra soya qilamiz.

Bulfinch

Taklif etilayotgan batafsil MK yangi boshlanuvchilarga o'zlari uchun juda jozibali bullfinch chizishga yordam beradi.

  1. Ishni boshlashdan oldin varaqni to'rt qismga bo'ling. Bu sizga to'g'ri eskiz chizishingizga yordam beradi. Quyidagi rasmda bo'lgani kabi biz 3 ta doira chizamiz. Bu kelajakdagi bullfinchning asosidir.
  2. Keyinchalik, tasvirning umumiy konturi silliq chiziqlar bilan yaratiladi.
  3. Biz bullfinchning ilgari yaratilgan siluetini tasvirlaymiz.
  4. Qushlarning oyoqlari va dumini chizing. Biz bullfinchning taniqli tafsilotlarini yaratamiz. Ko'zlar haqida unutmang. Barcha keraksiz qatorlarni o'chiring.
  5. Bullfinchning oyoqlari va patlarining kichik tafsilotlarini qo'shing.
  6. Biz barcha kerakli joylarni soya qilamiz.

Magpie

Quyidagi bosqichma-bosqich ko'rsatmalardan foydalanib, siz osongina magpie chizishingiz mumkin. Tavsiyalarga rioya qilish va chizmalardan maslahat sifatida foydalanish orqali hatto yangi boshlanuvchilar ham qushni yaratishda muvaffaqiyat qozonishadi.

  1. Avval aylana chizamiz. Undan biz tumshug'i va ko'zini chizib, kelajakdagi magpiening boshini hosil qilamiz.
  2. Keling, mayin siluetini chizamiz. Ushbu bosqichda chizilgan nisbatlarini saqlashni unutmaslik kerak.
  3. Keling, magpie tanasining shaklini yarataylik.
  4. Biz dumini, panjalarini, qanotlarini chizamiz.
  5. Biz boshqa tafsilotlarni tasvirlaymiz. Biz magpie soyalarini ajratish uchun kontur hosil qilamiz.
  6. Qushlarning patlarini pastki kontur bo'ylab qilamiz. Biz tuklarni tasvirlaymiz va keraksiz hamma narsani o'chirib tashlaymiz.
  7. Biz barcha joylarni magpiening patiga qarab soya qilamiz.

Ko'rib turganingizdek, asta-sekin qalam bilan qushni chizish juda qiyin emas. Yangi boshlanuvchilar uchun maslahatlar sizga bir necha bosqichda vazifani engishga yordam beradi. Bolalar ham, kattalar ham ushbu rasm chizish darslaridan zavqlanishadi. Axir, tasvir aniq, real va original bo'lib chiqadi.


Yopish