Тақырыбы: Синонимдер.
Сабақтың мақсаты: Синонимдер туралы түсінік беру және олардың сөйлеудегі рөлі.
Тапсырмалар:
тәрбиелік: ажырата білуге ​​үйрету
мағыналық реңктері әртүрлі синонимдер;
эмоционалды бояу және стилистикалық гетерогенділік;
дамытушылық: берілген сөзге синонимдерді таңдай білу, қолдану дағдысын дамыту
сөйлеудегі синонимдер, оқушылардың монологтық сөйлеуін дамыту;
тәрбиелік: Сөзге деген сүйіспеншілікке, орыс тіліне қызығушылыққа тәрбиелеу.
Жоспарланған нәтижелер:
Жеке УУД: орыс тіліне қызығушылықты дамыту;
UUD мета-пәні: логикалық ойлауды дамыту: салыстыру, талдау,
өзін-өзі бақылау және өзара бақылау дағдылары; жеке және топпен жұмыс істей білу, таба білу
жалпы шешімдер қабылдау, өз пікіріңізді білдіру және өз көзқарасыңызды дәлелдеу; мақсатты анықтау
алдағы оқу іс-әрекеті, іс-әрекеттер реттілігі, қол жеткенді бағалау
нәтижелер.
УУД пәні: орыс тілі лексикасының концептуалды базасын кеңейту; көмегімен
студенттердің әртүрлі синонимдердің рөлін түсінуін қамтамасыз ету үшін практикалық тапсырмалар
мағына реңктері.
Сабақтың түрі: Алған білімдерін кеңейту және бекіту.
Жұмыс түрлері: жеке, топтық, ұжымдық жұмыс
Құрал-жабдықтар: оқулық, презентация, компьютер, үлестірмелі материалдар.
Синонимдер – дәлдік, мәнерлілік, байлық
біздің сөз.
I Ұйымдастыру кезеңі
Сабақтар кезінде
Жасыл және жұмбақ
Теңіздің ортасында арал ұйықтап жатыр.
Ал бізге жалғыз керек
Өтірікті таңдау жолы
Білім теңіздері арқылы
Шеберліктің тауларына,
Өте сыпайылықты айналып өту
Қауіпті жерлер.
Алыстағы лексикон елінде
Сол жолдарды іздеңіз
Бұл сізді білімге жетелейді
Олар сізге оны әкелуге көмектеседі.
Бүгінгі сабақта біз Лексика жерінің кеңдігін зерттеуді жалғастырамыз. Кеше біз
оның жаңа провинциясымен танысты, ол... деп аталады?
Дұрыс, синоним.
Саяхат жазбаларыңызға күнді жазыңыз. Кешегі сапарымызда бірнеше
Синонимия провинциясының аймақтары зерттелмеген, бүгін біз танысуға барамыз.
олар. Синонимдер сөйлеуде қандай рөл атқарады, олардың қандай байлығы бар, соны анықтауымыз керек
олар өз байлығын қалай пайдалануды білетін адамға береді.

II. Білімді жаңарту
Біз кеше осы провинцияның аумағына рұқсатнама бергендіктен, бүгін біз
Сіздің біліміңізді жаңартуға көмектесетін кішкене лингвистикалық жылыну күтіп тұр.
Аяқталмаған сөздерді толтырыңыз.
 Тілдің барлық сөздері _________________ (сөздік) болып табылады.
 Лексиканы зерттейтін тіл білімінің саласы _______________ (лексикология).
 Лексикалық мағынасы бірдей сөздер ___________________ (бір мағыналы).
 Бірнеше лексикалық мағынасы бар сөздер _____________ (көп мағыналы).
 Дыбысы мен жазылуы бірдей, бірақ мағынасы әр түрлі сөздер ____________
(омонимдер).
 Дыбысы мен жазылуы әр түрлі, бірақ лексикалық мағынасы жақын сөздер
___________________________
 Қуаныш, күлу сөздері синонимдес пе? Неліктен?
III. Жаттығу жаттығулары.
1. Мәтінді өңдеу + картадағы жеке тапсырма
Сөйтіп сыртқа шықтық. Ал мұнда…
Троллейбустар өтеді, автобустар өтеді, көліктер өтеді.
Саяхат тарихымыздың бұл жалғасы ұнады ма?
Оны түзетейік.
(Анықтамалық сөздер: керемет жүзу, ессіз асығу, міну, асығу.)
Сөйлемді түзегенде нені қолдандық?
Олар немен көмектесті, синонимдер не үшін қолданылды?
1-қорытынды: Синонимдер бір сөзді қайталамау, болдырмау үшін қолданылады
қайталаулар
2. Синонимдердің қызметі және біртектес мүшелердің қайталануы.
Ұсыныс, әрине, жақсарды, бірақ көшеде әлі де шу мен шу бар. Алайық
Қаланың сыртына шығып, қысқы орманға тап болайық.
Әдемі? Біз көрген сұлулықты сипаттауымыз керек.
Жақшада берілген синонимдердің ішінен берілген сөзге сәйкес келетінін таңдаңыз
ұсынады.
Қысқы орман
Тығыз орманда қыс (жасырын, жоғалды, жасырды). (Олар айналады, бұрылады,
айналу) ауада (жеңіл, салмақсыз) снежинкалар. (шагли, шала, шала) шырша
(жабылған, оралған) ақ үлпілдек көрпе. Күнде қар (жарқырайды, жарқырайды, жарқырайды). ЖӘНЕ
(Тығыз, тығыз, саңырау) орман енді олай көрінбейді (мұңды, қараңғы).
Неліктен жақшада берілген синонимдердің барлығын біртекті деп пайдалана алмадық?
мүшелер, бәрін жазып жатырсыз ба? Осы қатардағы бұл синонимдер немен ерекшеленеді?


3. Карточка арқылы жеке тапсырманы тексеру
Карта
Бос орындарды тиісті сөздермен толтырыңыз
Бізге сүйкімді қарайды... қыздың беті. Оның қу,...күлімсіреген, күлген,...көздері
Олар бізді күлдіреді және оның бақытына қуантады. Көңілді,...көңіл-күй
бізге жеткен, сондықтан да болар... бұл қызға қарау, оған таңдану

киім.
Қыздың көйлегі мөлдір... материалдан тігілген. Ол нәзіктік пен жастыққа баса назар аударады
Арсеньева, оның керемет...дәмі.
Бұл суреттен қуаныш сезімі... қалады.
Сөздер
сергек,
сұраулар:
Үшін

қулық;
жағымды, тәтті; мөлдір, кең; көңілді, көңілді, жанды, қуанышты,
қуанышты
тазартылған,
жұқа; қуантарлық, қымбаттым; шаттық, қызық, жандану, мереке, салтанат, өмірдің толуы.
Қорытынды жасаңыз: тапсырманы орындау кезінде синонимдер қажет болды ма және не үшін.
2-қорытынды: Синонимдер затты, құбылысты немесе нәрсені дәлірек сипаттау үшін қызмет етеді
оптимистік;
сәулелі,
флирт,
жарқыраған,
жарық;
көңілді,

жағдай. Мағына реңктерін нақты ажырату.
Мұғалім сөзі: Бұл оқушы болған Елена Николаевна Арсеньеваның портреті.
Смольный дворян қыздар институты және императрица Мария Федоровнаның құрметті қызметшісі. Бұл
Картинаны атақты ресейлік портрет суретшісі Владимир Лукич салған
Боровиковский. Дворяндар, генералдар және тіпті Екатерина II оған суретке түсті.
4. «Градация» ұғымымен таныстыру.
Қараңызшы, біз қорытынды жазып жатқанда, орманда бір нәрсе өзгерді.
Дауылдар, борандар мен борандар,
Олармен көп қиындық бар,
Сонша шу, қарбалас,
Мен олардан қаншалықты шаршадым! –
Сөйтіп мұңды аяз күңкілдеді
Ал ол еш шу шығармай өзенді мұздатып тастады.
Синонимдерді табыңыз. Оларды атап көрсетіңіз.
Олар лексикалық мағынасы жағынан бірдей ме? Қандай айырмашылық бар? (Көрініс дәрежесі)
Мына сөздерді мінездеменің көріну ретімен өсу ретімен жаз.
Міне, градацияның мысалы.
Экранға қараңыз
Слайд
Ағаш үлкен, үлкен, үлкен.
Бұл синонимдер қалай орналасады? (белгі өскен сайын).
Астық ұсақ, ұсақ, ..... Қатарды жалғастыр.
Сөздер қалай орналасады? (кему ретімен)
Бұл да градация
Градация – бірнеше сөздердің (әдетте синонимдердің) өсу дәрежесіне қарай орналасуы немесе
олардың семантикалық және эмоционалдық мағынасының әлсіреуі. Сөздердің осылай орналасуы арқылы оған қол жеткізіледі
ерекше экспрессивтілік, әсер ету күші. Бұл сөзді білдірудің тағы бір құралы.
Көркем шығармаларда синонимдер сөйлеуде тағы не үшін қолданылады?
3-қорытынды: Синонимдер сөйлеуге ерекше мәнерлілік береді.
5. Үлгерімі төмен оқушыларға карточка бойынша жеке жұмыс
Карта
Төмендегі синонимдерді өсу ретімен орналастырыңыз:
Асығыңыз, асығыңыз, жүгіріңіз
Батыл, батыл, батыл.
Қаһарлы, қаһарлы, зұлым (жау).
6. «Мәтінмәндік синонимдер» ұғымымен таныстыру.

«Балықшы мен балық туралы ертегіні» еске түсірейік. Қария теңізге неше рет барды? А
теңіз сол қалпында қалды ма? Көрейік.
Сөйтіп ол көк теңізге барды;
Қараса, теңіз аздап кедір-бұдыр...
Сөйтіп ол көк теңізге барды;
Көк теңіз бұлтты...
Қарт көк теңізге барды;
Көк теңіз тыныш емес...
Қарт теңізге барды,
Көк теңіз қара түсті...
Міне, ол көк теңізге барады,
Ол теңізде қара дауылды көреді ...
Теңіздің жағдайын сипаттайтын сөздерді атап өтейік. Олар мағынасы жақын, бірақ әртүрлі
қасиетінің көріну дәрежесі. Яғни, қандай өрнек құралдары қолданылған? Бірақ
Белгінің көріну дәрежесінен басқа, оларды тағы бір нәрсе ажыратады. Оларды атай аламыз ба?
сөздің тура мағынасында синонимдер? (Жоқ. Олар тек осы мәтінде синоним болып табылады.)
Бұл контекстік синонимдер.
Қандай жаңа ұғымдар сөзімізді байытты?
Бұл білім қай сабақта әсіресе пайдалы болады?
Теңіз неге өзгерді деп ойлайсың?
Ашкөздік туралы тек кемпір ғана айтты ма? Оның атақтысы не дейді?
ертегілер туралы мәлімдеме? Бұл ертегідегі «нақыл» және «сабақ» қандай?
7. Үй тапсырмасын түсіндіру: Үйде ертегілермен жұмыс және 3-матч
градацияның немесе контекстік синонимдердің мысалы.
8. Студенттердің ғылыми жобасы
Енді синонимдердің жаңа байлықтарын зерттеу үшін саяхатымызды жалғастырайық.
Олардың тағы бір ерекшелігі бар екен, ол ...... (стилистикалық
пайдаланыңыз.)
Орыс тіліндегі синонимдердің құрамы 200 жылдан астам зерттелді (алғашқы синоним.
Сөздік 1783 жылы жарық көрді, оның авторы атақты орыс жазушысы Д.И. Фонвизин).
Қазіргі ғылым лексикалық синонимияны зерттеу мен сипаттауда үлкен жетістіктерге жетті.
Синонимдік сөздіктердің құндылығы ерекше. Жазушылар мен аудармашылар артықшылық береді
«Орыс тілінің синонимдер сөздігі» З.Е. Александрова (алғашқы басылым 1968 ж.)
Күнделікті қарым-қатынастың тікелей сөйлеуінде біз синонимдерді де қолданамыз, бірақ олай емес
олардың мәні туралы ойлаймыз. Сонымен бірге олар біздің сезімдеріміз бен эмоцияларымызды білдіру үшін қызмет етеді,
мәдениет деңгейін көрсете алады.
Мысалы,

кез келген:
әйел,

бала,
құлауы мүмкін
сөз).
Flop - бұл біз өзімізді мазақ еткенде қолданылатын ауызекі тіл
ыңғайсыздық.
Collapse – сөйлесу стилі. Мағынаның реңктері: егер адам туралы коллапс айтылса, бұл дегеніміз
«күшсіз құлау», ағаш, ғимарат туралы - «күтпеген жерден, қатты құлау».
Адамның кетуге деген ықыласы да әртүрлі тәсілдермен көрсетілуі мүмкін.
Кетіңіз, жасырыңыз, жоғалыңыз, қашыңыз. (Соңғы дөрекі естіледі және деңгей береді
(бейтарап
қария

сөйлеу мәдениеті)
4-қорытынды: Синонимдер стильдік және эмоционалдық мағынаға ие болуы мүмкін.
IV. Сабақты қорытындылау
1. Синонимдер туралы жазбаларымыздан не алғанымызды оқыңыз?
Біздің қорытындыларымыз сабақтың эпиграфымен қалай сәйкес келеді?
2. Біздің бүгінгі саяхатымыз аяқталуға жақын. Ал Синонимия провинциясының тұрғындары
олардың байлығын қаншалықты жақсы түсініп, бағалайтыныңызды білгіңіз келеді. Мұны істеу үшін сіз шешім қабылдауыңыз керек
шағын сынақ.
1. ТЕКСІЗ сөзінің синонимін таңдаңыз.
А) бәсеке
В) ұрыс
В) күрес
2. Мына сөздердің қайсысы МАҚСАТ сөзінің синонимі емес?
А) таза
В) ұқыпты
В) мұқият
3. Мына жолдардың қайсысы синонимдік қатарға жатады?
А) мейірімді – жанашыр – қайырымдылық
B) жеңіл – ауа – салмақсыз
В) жастық – жастық – жасару
Өзара бағалау және бағалау. Ұжымдық тексеру және бағалау
өзіме.
V. Рефлексия
Жолды аяқтаңыз
Бүгін мен қайталадым ________________________________________________________________
Бүгін мен ______________________________________________________ таныстым
Мен білдім ________________________________________________________________________________
Менің ойымша ________________________________________________________________________________
Мені қызықтырды ________________________________________________________________
Мені қызықтырмады__________________________________________________________
VI. Үй жұмысы
Бүгінгі саяхатымыз аяқталды, бірақ біз Лексика елімен қоштаспаймыз. Қосулы
Келесі сабақта біз оның жаңа саласымен танысамыз. Онымен кездесуге дайындалайық,
үй тапсырмасын орындағаннан кейін:
көркем әдебиетте градация немесе контекстік синонимдер мысалдарын табыңыз.(3
мысалы) немесе жаттығу

Сабақтың тақырыбы : «Синонимдер».

Сабақтың түрі : жаңа білімді ашу сабағы.

Сабақтың мақсаттары:

1. Тәрбиелік: таныстырусинонимдерді анықтау; синонимдердің әртүрлі мағыналық реңктері, эмоционалды бояуы және стилистикалық біркелкі еместігі; синонимдердің сөйлеудегі рөлімен; синонимдер сөздіктерімен.

2. Практикалық: дағдыларын жетілдіруберілген сөздің синонимдерін таңдау; синонимдерді сөйлеуде мағыналық реңктері мен стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, синонимдер сөздігін пайдалану.

3. Тәрбиелік: Отанға, табиғатқа деген құрмет пен сүйіспеншілік, әсемдік сезімін ояту, музыка, сурет өнерімен таныстыру, оқырман талғамын арттыру.

4. Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын молайту; салыстыруға, негізгі нәрсені бөліп көрсетуге, жүйелеуге, ұғымдарды түсіндіруге үйрету; оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың мақсаттары:

    Тәрбиелік:

ұғымдардың анықтамаларын тұжырымдау қабілетін дамыту;

мәтіннен синонимдерді таба білуді дамыту;

синонимдерді сөйлеуде қолдана білу дағдыларын дамыту;

мәтіндегі синонимдерді ажырата білуді дамыту;

оқушылардың сөздік қорын молайту;

орфографиялық дағдыларды жетілдіру;

синонимдерді мағыналық реңктері, эмоционалдық бояуы және стильдік біркелкілігі бойынша ажырата білуге ​​үйрету;

сөздерге синонимдерді таңдай білу дағдыларын дамыту.

    Тәрбиелік:

жүйелі қызмет тәсілін енгізу;

сыни тұрғыдан ойлауды дамыту;

зейінін дамыту;

өз көзқарасын тұжырымдау және дәлелдеу қабілетін дамыту;

талдау, салыстыру, жалпылау дағдыларын дамыту;

жаңа білімді қолдану қабілетін дамыту;

оқушылардың шығармашылық және сөйлеу қабілеттерін дамыту;

логикалық дағдыларды қалыптастыру;

бұрыннан белгілі нәрсеге, өзінің субъективті тәжірибесіне сүйену қабілетін дамыту;

проблеманы құрастыру қабілетін дамыту;

топтық және жұптық жұмыс дағдыларын дамыту.

    Тәрбиелік:

ана тіліне деген қызығушылық пен құрметке тәрбиелеу;

сөзге құндылық қатынасты тәрбиелеу;

қолдау мен қызығушылықтың, құрмет пен ынтымақтастықтың қолайлы атмосферасын құру;

топтық, жұптық жұмыста оқушылардың өзара әрекеті: бір-біріне деген құрметті дамыту.

Жоспарланған нәтижелер:

тәрбиелік : танымдық мақсатты өз бетінше анықтау және тұжырымдау, ауызша сөйлеуді саналы және ерікті түрде құрастыру, есептерді шешудің тиімді жолдарын таңдау, білімді құрылымдау;

жеке: оқу әрекетінің мақсаты мен оның мотиві арасындағы байланысты орнату, өзін-өзі анықтау;

реттеуші : мақсат қою, жоспарлау, жұмыс нәтижелерін бағалау, стандарт, нақты іс-әрекет және оның нәтижесі арасында сәйкессіздік болған жағдайда іс-әрекеттің жоспары мен әдісіне қажетті толықтырулар мен түзетулер енгізу;

коммуникативті : мұғаліммен және құрдастарымен тәрбиелік ынтымақтастықты жоспарлау, сөйлеу тәртібі ережелерін сақтау, өз көзқарасын білдіру және дәлелдей білу.

Жабдық:

сабаққа арналған мультимедиялық презентация;

оқулық, орыс тілінің сөздіктері (орфографиялық, түсіндірме, синонимдер); жеке карталар.

Әдістер мен тәсілдер : ауызша, көрнекі және практикалық, проблемалық баяндау, өзін-өзі бақылау.

Сабақтың құрылымы:

    Ұйымдастыру кезеңі.

    Білімді жаңарту.

    Оқу тапсырмасын қою.

    Жаңа білімді меңгеру және алғашқы бекіту.

    Бір минуттық релаксация

    Оқыған материалды бекіту.

    Белсенділік туралы рефлексия (сабақты қорытындылау).

    Үй тапсырмасы туралы мәлімет (түсініктеме беру), сабаққа баға қою.

Сабақтар кезінде.

    Ұйымдастыру сәті, оқу іс-әрекетіне мотивация. Психологиялық жайлылық принципі.

Мұғалімнің құттықтау сөзі.

- Қайырлы күн балалар. Бір-бірімізге қарап күлейік. Олар айтады: «Күлкі - жанды сүю». Енді қонақтарымызға кезек беріп, күлімсіреп, дауыстап: «Қайырлы күн!» деп айтайық. Орындарыңызға отырыңыз. Көңіл-күйлеріңіз жақсы болғаныңызға қуаныштымын, біз бүгін өте тату әрі белсенді жұмыс жасаймыз деп сенемін.

Оқушылармен амандасу.

    Бұрынғы білімдерін пысықтау .

    Сұрақтарға жауап бер:

- Сөздік дегеніміз не?- Сөздік жұмысын тілдің қай ғылымы зерттейді?- Қандай сөздер көп мағыналы деп аталады? көп мәнді?-Омонимдер дегеніміз не?- Антоним сөздер дегеніміз не? 2. Бірінші бағанға полисемантикалық сөздері бар, ал екінші бағанға омонимдері бар сөз тіркестерін жазыңыз. теңіз көрінісі - спорт жібек мата – конвейер таспасы қыр мұрын – ұшақ мұрын үйлену көйлегі – полиция киімі ұста мүйізі – сыңғырлаған мүйіз айналмалы білікке – қалалық білікке допты қағып алу - сәтті пайдаланыңыз қағаз парағы - қырыққабат жапырағы
    Қоңырау. Жаңа ұғымдар мен білімдерді қалыптастыру.
    Сөздік жұмысы.
Халк, үймелеу, көлемді, орасан зор. ____________________ Халк - үлкен нысан, өте үлкен нәрсе. (С.И.Ожеговтың орыс тілінің түсіндірме сөздігі.)
    Лексикалық қыздыру.
Жаттығу: Бұл сөздерге затты сипаттайтын, оның сипатын - үлкен өлшемін білдіретін басқа сын есімдерді таңдаңыз. Үлкен, үлкен,...
    Жаңа ұғымдармен таныстыру.
Синонимдер Дыбыстары мен жазылуы жағынан әр түрлі, бірақ лексикалық мағынасы бірдей немесе өте ұқсас сөйлеу мүшесінің сөздері. Екі немесе одан да көп сөздерден тұратын синонимдер тобы деп аталадысинонимдік қатар . Бола аладысинонимдік қатар зат есімдер (жұмыс – еңбек – бизнес – кәсіп) ; сын есімдер (ылғалды - дымқыл - дымқыл) ; етістіктер (жүгір - асығыңыз - асығыңыз) ; үстеу (мұнда - осында) ; фразеологиялық бірліктер (бостан босқа құйыңыз - суды електен өткізіңіз) .

Бұрылыс.

Бесінші сыныпта не болды?Мынау не шу, мынау не деген шу?Таня, Витя, Саша секіреді,Наташа мен Маша секіреді.Толя мен Паша күлді,Даша күліп жіберді,Захар да күлді.Соня партаның жанынан жүгіріп өтіп,Аленка оның артынан жүгіреді,Ешкімді көрмей асығады,Женя, Оля, Надя, Дима,Және олар бар жылдамдықпен ұшадыЛена, Галя және Егор.Ал терезенің жағында,Тыныш, өзіме,Ережені үйрететін шығарСтудент оқу озаты, генерал.Мұнда не болды?Бұл жай ғана ӨЗГЕРІС!Бір сөзбен айтқанда, мұнда бәрі жақсы!Осы өлеңнен синоним сөздерді табыңыз.
4. Көркем мәтіндегі синонимдердің қолданылуы.Синонимдер ойды дәлірек жеткізуге көмектеседі. Жазушылар өз шығармаларының сөздік құрамымен жұмыс істегенде алуан түрлі сөздердің ішінен қажетті мағыналық реңкті дәл беретінін таңдайды. Анам екеуміз келістікДемалыс күнін күтіңізГи-ги-то-паманы қараңыз...Жоқ, хип-попо-тото-попама...Жоқ, ги-тото-попо-потама...Анама мен үшін сөйлеуге рұқсат етіңіз!Ашық қақпадан кірдіАл екеуміз жүгірдікГиппопотамға қараңызшы.Біз оны жиі осылай атаймыз.Менің ойымша, гиппопотамАты өте қиынСондықтан терең шұңқырдан күзетшіОған жиі қоңырау шалатын. С.Я.Маршак
    Дене шынықтыру минуты.
    Түсіну. Жаңа дағдылар мен дағдыларды қалыптастыру.
    Оқулықтағы жаттығумен жұмыс.
    Сын есімдерді атрибут дәрежесінің өсу ретімен белгілеңіз.
1) орасан зор алып орасан зор үлкен 2) құдайлық Әдемі сәнді әдемі
    Синонимдерді таңдауға арналған практикалық жаттығу.
сараң
Жаттығу. Мына сөздердің синонимдерін табыңыз: сараң, лақтыр, көз, асық, жау, жолдас.
Өзіңізді сынаңыз: сараң
    Практикалық жаттығу.
Жаттығу. Синонимдер қатарынан ауызекі және ауызекі сөздерді табыңыз:
Чат - сөйлесуКінә - бас ауруыКездесу - қыдыруПут - ашулануІздеу - қазуЖаттығу. Сөйлемдерді теріп жаз. Көп нүктенің орнына жақшадағы сөздерді дұрыс регистрде қойыңыз. . 1) Партизандар барлық... жауды тойтарып тастады. Бүкіл табиғат күтті... көктемді(шабуыл, ілгерілеу). 2) Мұғалім үнемі ата-анамен... өткізеді. Ол пошта арқылы... телефон арқылы төледі(әңгімелесу, әңгімелесу). 3) Терезеден теңіздің... әдемі көрінісі болды. ... Тургенев романдарында маңызды рөл атқарады(көрініс, пейзаж).

VI. Рефлексия . Сұрақтарға жауап бер: -Бүгін сабақта қандай жаңалық білдің?-Қандай сөздер синоним деп аталады?- Синонимдік қатар дегеніміз не?- Мына сөздер синоним бола ма?қызығушылық, қызық, қызығушылық ? - Мына сөздер синоним бола ма: тамаша, сұлу?

Сынақ

1. ТЕКСІЗ сөзінің синонимін таңдаңыз. А) бәсекеВ) күрес С) күрес2. Мына сөздердің қайсысы ТЕЗ сөзінің синонимі емес? А) жатық Ә) жылдам Б) жылдам3. Мына жолдардың қайсысы синонимдік қатарға жатады? А) мейірімді – жанашыр – қайырымдылықВ) жеңіл – ауа – салмақсызВ) жастық – жастық – жасару
    Үй жұмысы.

Бөлімдер: Орыс тілін оқыту

Сабақтың мақсаттары:

    Тәрбиелік: синонимдер және олардың мәтіндегі қызметі туралы білімдерін жүйелеуге жағдай жасау.

    Дамытушылық:синонимдерді сөйлеуде қолдану қабілетін дамытуға жағдай жасау.

    Тәрбиелік:сөйлеу мәдениетін, ой еңбегі мәдениетін дамытуға ықпал ету.

Сабақтың түрі:шеберхана сабағы

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Білім мен дағдыны жаңарту.

Синонимдердің не екенін еске түсірейік. Синоним сөздерге мысал келтір.

(Синонимдер - дыбыс жағынан әр түрлі, бірақ мағынасы жақын сөздер.)

Синонимдер бір-бірінен қалай ерекшеленеді?

(Синонимдер бір-бірінен негізгі мағынаны білдірудің әртүрлі дәрежелерімен ерекшеленеді (қалау - қалау - құмар); мағынаның әртүрлі реңктері (қалау, тілек - «бір нәрсеге мұқтаждықты сезіну, негізінен жақынырақ және қолжетімдірек», арман - «ақыл-ой бір нәрсеге ұмтылу - содан кейін одан да алыс), ұмтылу - «әрекетте бір нәрсеге табанды түрде жету); стильдік қолданудың әр түрлі салалары (арманды қастерлеу – поэтикалық; аштық – кітапшыл, ескірген; аң аулау, ұйықтау және көру – ауызекі тіл).

Сөйлеуіміздегі синонимдер қандай мағына береді?

(Тілдің сөздік қорын молайта отырып, синонимдер сонымен қатар тілімізді байытады, оны жарқын, мәнерлі, алуан түрлі етеді. Өз ойын дәл, барлық қажетті реңктермен жеткізе білу үшін синонимдерді білу қажет. , мағынасы жағынан ұқсас басқа сөздердің ішінен дұрыс сөзді таңдау.)

Синонимдердің қандай түрлерін білесіңдер?

(Бірнеше мысалдар келтірілген, соның негізінде оқушылар келесі қорытынды жасап, ереже құрастыра алады.

Лексикалық, стильдік және синтаксистік синонимдер бар.

Лексикалық синонимдер – бір сөйлем мүшесіне қатысты, бір ұғымды білдіретін, бірақ сонымен бірге мағыналық реңктері жағынан ерекшеленетін сөздер.

Стилистикалық синонимдер стильдік бояуы мен қолданылу аясы бойынша ерекшеленеді: бет-бет-бет-мұрын; қанағаттанарлық – үш-үш.

Синтаксистік синонимдер - құрылымы әртүрлі, бірақ мағынасы бір параллель синтаксистік құрылымдар: жұмысқа кірісу - жұмысқа кірісу; үйдің жанында - үйдің жанында).

Синонимдердің осы түріне үш мысал келтіріңіз.

(Ережелер мен мысалдар дәптерге жазылады).

Сөйлемді тыңдаңыз және бірнеше синонимдерді қолдана отырып, автордың мақсаты не болғанын айтыңыз: Оның бұл оптикалық иллюзия, галлюцинация, мираж екендігі қалайша оның ойына келмеді? (Чак.)

(Қорытынды дәптерге жазылады: көркем әдебиетте синонимдерді сорып алу техникасы барынша экспрессивтілік әсеріне қол жеткізу үшін қолданылады. Бұл әдіс бір нәрсені бірінен екіншісіне ауыстыру кезінде жүйелілік, біртіндеп (әдетте өсу) градация деп аталады).

Осы әдісті пайдаланып өз мысалдарыңызды жасап көріңіз.

3. Қолданыстағы дағдыларды жетілдіру және жаңа дағдыларды дамыту.

1-жаттығу.Сөйлемді оқы. Синоним сөздерді градация принципіне қарай орналастырып жаз. Бұл ұсынысты сипаттаңыз.

Көп кешікпей бәрі күлді: лифттегі бала күлді, қызметші қыз күлді, мейрамханадағы даяшылар күлді, қонақүйдегі семіз аспаз күңіренді, аспаздар шырылдады, қоңыраушылар айқайлады, қонақ үй иесінің өзі күлді.

(Л. Кассил)

Терезенің сыртында қозғалатын адамдардың жағдайын сипаттай отырып, өзіңіздің ұқсас сөйлемдеріңізді ойлап табыңыз.

2-жаттығу.Әр синонимнің мағыналық және стильдік реңктерін сипаттаңыз, олармен сөз тіркестерін немесе сөйлемдер құраңыз.

Белгілі бейтарап стильдік реңк, танымал әңгіме, атақты шенеунік, даңқты, даңқты ауызекі, асыл салтанатты, әйгілі асқақ-поэтикалық, әлем.

Өз бетіңізше жұмысты жалғастырыңыз: келесі сөздерге синонимдерді таңдаңыз, сөздердің синонимдік қатарын өзіңіз жасаңыз және синонимдердің әрқайсысы қалай ерекшеленетінін көрсетіңіз. Стильдік айырмашылықтарға ерекше назар аударыңыз.

Бас, қол, көз, көгеру; жүру, жазу, жабу; жұқа, күлкілі.

3-жаттығу.Үзіндіні өңдеңіз. Стилистикалық қателерді түзетіңіз, жеке сөздерді мәнерлі синонимдермен алмастыру арқылы мәтіннің мәнерлілігін күшейтіңіз.

Павел қабын шешіп, жылтыр револьверді алып, үйіне жүгірді. Жүгіріп үйге кірген анасы ас үймен айналысып, оған назар аудармады. Кеуде астында жатқан шүберекті алып, қалтасына салды. Сосын есіктен шығып, ескі кірпіш зауытына апаратын жолға шықты.

Тозығы жеткен пештерде жасырынған жерлер көп болды. Бірінің ішіне шүберекке оралған револьверді тығып, кірпішпен жауып тастаған.

4-жаттығу.Д.Н.Мамин-Сибиряк ертегісінен келесі үзіндідегі синонимдердің таңдалуын түсіндіріңіз.

Ескі қояндар жиналды, кішкентай қояндар жүгірді, кәрі қояндар жүгірді - бәрі қоянның мақтанышына құлақ түрді ...

– Әй, сен, Қиғаш көз, қасқырдан қорықпайсың ба?

- Мен қасқырдан, түлкіден және аюдан қорықпаймын - мен ешкімнен қорықпаймын!

Бұл өте күлкілі болып шықты. Алдыңғы табандарымен беттерін жауып, жас қояндар күлді, ал мейірімді кәрі қояндар күлді. Тіпті кәрі қояндар да күлді...

Сюжет ретінде жорықта болған күлкілі оқиға немесе жорықта кездескен қиындықтар туралы әңгімені таңдап, синонимдерге бай өзіңіздің қысқа мәтініңізді жасаңыз. Сіз өзіңіздің сюжетті пайдалана аласыз.

1. Сөздер қандай тілдік құбылысты бейнелейді? грек жаңғағы!

1) омонимдер 2) паронимдер 3) синонимдер 4) антонимдер

2. Сөздер қандай тілдік құбылысты бейнелейді? контурлар - контурлар!

1) омонимдер 2) паронимдер 3) антонимдер 4) синонимдер

3. ҮЙ сөзі қай сөйлемде отбасы деген мағынада қолданылған?

    Біз бір-бірімізді үйде танимыз. 3) Отан – біздің ортақ үйіміз.

2) Бір аллеяда үйлер болды. 4) Жазда демалыс үйінде болдық

4. Синонимдер қай қатарда берілген?

    өмірлік - күнделікті 2) тәкаппарлық - менмендік 3) жоғары - төмен

4) бөлме жиһазбен толтырылды - мен оқуға мәжбүр болдым

5. Қай қатардағы сөздердің барлығы синоним емес?

а) қурап қалу, сөну, еріу

ә) мақұлдау, мақтау, мақтау

в) қулық, арамдық, арамдық

г) шаршау, шаршау, талып қалу

6. Қандай жұп сөздер антоним емес?

а) жуан, сирек

б) қуану, қайғыру

в) үдеу, баяулау

г) гүл, ағаш

7. Қай сөйлемдегі сөздің орнына анықсөзді қолдану керек анық?

    Мен таулардың айқын сұлбаларын көрдім.

    Бұл анық өтірік болды.

    Полковниктің маған деген жек көретіні анық еді.

    Бұл бала айқын вундеркинд бала болды.

8. Қай мысалдағы сөздің орнына шынайысөзді қолдану керек шынайы?

    кескіндемедегі нақты бағыт

    шындық

    реалды саясатты ұстану

    нақты табысқа жету

4. Рефлексия.

Сабақтың тәрбиелік міндетін шешуде қандай жетістіктеріміз бар?

Жұмыс барысында қандай мәселелер туындады?

5. Үйге тапсырма.

А.С. ертегілерінен синонимдер қатарын таңдаңыз. Пушкин, С.Есенин өлеңдері, орыс эпостары. Таңдалған жұмысқа шолу түрінде мәлімдемеңізді жасаңыз.

5-сыныптағы «Синонимдер» орыс тілі сабағының қысқаша мазмұны

Сабақтың тақырыбы : «Синонимдер».

Сабақтың түрі : жаңа материалды меңгерту.

Мақсаттар :

1. Жалпы білім : оқушыларда синонимдер туралы түсінік қалыптастыру; сауатты жазу дағдыларын жетілдіру; синонимдерді сөйлеуде дұрыс қолдана білу дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету.

2 . Дамытушылық : зерттеу дағдыларын, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту,оқушылардың монологтық сөйлеуін, жалпылау, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;

3 . Тәрбиелік : пәнге, сөзге, кітапқа деген қызығушылық пен сүйіспеншілікке тәрбиелеу;тыңдау, бағалау қабілеттерін дамыту,топпен жұмыс, диалог жүргізу.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлем жігіттер! Отыр.

Дәптер дизайны.

2. Оқу іс-әрекетіне мотивация.

Жігіттер,Сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады: MYNOSINI.

Мен сіздің жүздеріңізден күлкілеріңіз бен таңданыстарыңызды көремін. Бірақ көп ұзамай сізге бәрі түсінікті болады - сіз бұл сөзді шеше аласыз.

Осы арада бір-бірімізге жемісті еңбек тілейік. Балалар, «жемісті» сөзінің орнына мағынасы жақын сөздерді таңдаңыздар.

(Жақсы, өнімді және т.б.)

Айтыңызшы, мағынасы жақын, жазылуы бөлек сөздер қалай аталады?

(Синонимдер)

Енді күлкілі сөзді ашып, сабақтың тақырыбын жазып көріңіз.

(MYNOSINI - сөздегі синонимдер, буындар ауыстырылды)

Иә, бүгін сабақта синонимдермен жақынырақ танысамыз

Балалар, біз нені үйренуіміз керек, сабағымыздың мақсаты қандай?

(Синонимдер дегеніміз не? Оларды сөйлеуде қалай дұрыс қолдануға болады? Олар тілге не үшін қажет?

3. Жаңа материалды оқу.

Синонимдерге кім дәлірек анықтама бере алады?

Жарайсың. Жауабын оқулықтан тексерейік. Бірақ енді сіз материалды оқып қана қоймай, оқу барысында бұрыннан білетіндеріңізді қарындашпен (белгілеу) «белгі» (\/), ал жаңалықты леп белгісімен (!) белгілеңіз. (Оқушылар жаңа материалды оқиды, белгі қояды, содан кейін нені және қалай белгілегені туралы түсініктеме береді. Оқығандарын өз жауабымен салыстырады, нақтылайды, сыныптасының жауабын бағалайды)

Балалар, сөздерге қараңдар (тақтада немесе презентация слайдында):күлу, күңірену, атқылау, ырылдау, шашу . Айтыңызшы, бұл сөздерді синоним деп атауға бола ма және неге? Қандай айырмашылық бар? (Әртүрлі стильдік түстер: бейтарап, кітаптық, ауызекі лексика)

Бұл сөздерді синоним деп атауға бола ма?гүріл, шу, сықырлау ? (Оларды синонимдер деп атауға болмайды, өйткені олар сөйлеудің әртүрлі бөліктері)

Алайық Мүмкіндігінше сөздің синонимдерін табуға тырысайықӘдемі . Ойнайық: 2 минутта кім көп сөз жазса, сол жеңімпаз. (Оқушылар жазып алған сөздерін санайды. Кім көп болса, сол дауыстап оқиды. Қалғандары дұрыстап, толықтырады)

Бірнеше синонимдерден тұратын тұтас сөздер тобының атын есте сақтаңыз ба? (Синонимдік қатар)

Балалар, айтыңдаршы, синонимдердің толық тізімін қайдан табуға болады? (Синонимдер сөздігінде).

(Мұғалім сөздіктерді, мүмкін презентация слайдтарында көрсетеді және сөздік жазбасының қалай жасалатынын көрсетеді) .

4. Оқыған материалды бекіту.

Сөздік жұмысы .

- Жігіттер , ескеріңіз: тақтада синонимдік қатарды білдіретін сөздер тобы жазылған:

үлкен, алып, орасан, алып, алып, алып.

Сөздердің лексикалық мағынасын анықтаңыз, қай сөзде ерекшелік бар екенін түсіндіріңіз

көп және аз дәрежеде көрінеді.

«Маған сөз бер» ойыны.

Мен сізге ойнауды ұсынамын. Мен сөздерді атаймын - сіз синонимдерді таңдайсыз.

Бар - серуендеу, орындау, шеру, ұсақтау (ауызша), трюдж (ауызша),

серуендеу (ауызша);асығыңыз - асық, асық (ауызша);батылдық - анықтау,

батылдық, батылдық, батылдық;жылу - жылу, жылу (суық), жылу (суық);

үлкен - үлкен, ауыр (ауызша),Күн - luminary, yaril (кітап, миф.) онда біз тексереміз, ал сіз жазылғанның сапасы мен санына қарай өзіңізді бағалайсыз.

Шағын топтық жұмыс .

Үстелдегі көршіңізбен ақылдаса отырып, синонимдерді атрибуттың күшеюіне қарай орналастырыңызжәне астын сыз негізгі сөз синонимдік қатар:

күлкілі, қызықсыз, қызықты, қызықты; бос, бос, сәтсіз, тиімсіз, пайдасыз.

Мүмкін болатын сөз тіркестерін құрастырыңыз: қоңыр, жаңғақ (көз, шұлық), қатты, қатал, қатты, кеше (нан, диван, материал).

Мәтінмен жұмыс .

Мына мәтінді оқы.

Жігіттер Роза тік төбеде. Тұр қиын болды және олар шаршады. Қашан тұрды төбенің басына шығып, демалып, айналаны тамашалауға отырды . (Слайдтағы мәтін)

Ол сізге ұнады ма? Неліктен? (Мәтінде негізсіз қайталаулар көп). Қайталанатын сөздерді синонимдермен алмастырып көрейік. (Өрмелеу, өрмелеу ). Оқушылар алынған мәтіндерді оқиды.

5. Сабақты қорытындылау .

Сонымен, қорытындылайық.

Сөйлеуде синонимдер не үшін қолданылады? (Қайталаудан аулақ болуға, ойды дәл және анық жеткізуге көмектесу. Мәтіндегі сөйлемдерді байланыстыруға қызмет ету. Сөйлеуді эмоционалды, мәнерлі, әдемі ету)

Сабақта қандай жаңа нәрсе білдіңіз?

6. Рефлексия .

7. Үйге тапсырма.

Оқулықтағы жаттығуды орындаңыз немесе синонимдерді пайдаланып жұмбақ ойлап табыңыз.Мысалы, мына жұмбақтағыдай:

Мен үзіліс деп атаймын:

Интервал, интервал, үзіліс.

Әрине, мектепте

Мен болады...(өзгерту).

Сыныптағы жұмысыңыз үшін рахмет.


Жабық