Тема:

цілі:

Вчити дітей диференціювати зорові образи літер, зокрема І - У;
. розвивати зорово-просторове орієнтування;
. розвивати навички звукового аналізу;
. розвивати дрібну моторику;
. розвивати логічне мислення.

хід заняття

I. Організаційний момент

Логопед просить встати дітей окало своїх місць і пропонує, перш ніж сісти на стілець, згадати і назвати ім'я, в якому є буква «І»
(Інна, Іра, Ілля, Ігор, Кіра, Ліза, Міла, Віка, Діма, Микита)
Логопед знайомить дітей з героями заняття, дівчатками Вулик і Ірою. Дітям пропонується виділити перші літери в їхніх іменах. (Х-Д)
Формулюється тема заняття.

II. основний етап

Логопед виставляє на дошку зображення елементів букв «У» та «І», просить скласти з елементів літери, шукає схожості і відмінності між буквами.


Логопед пропонує дітям записати в зошити імен героїв заняття, виділити літери «І», «У».

Логопед знайомить дітей з позначенням букв заняття. «У» - перевернутий трикутник, «І» - коло.
Логопед виставляє на дошку картку із зображенням трикутників і кіл, просить дітей записати в зошити відповідні літери. Замість трикутника - «У», замість кола - «І».


Перед виконанням наступного завдання, повторно акцентується увага дітей на відмінність букв «І», «У». У «У» довгий «хвостик» внизу, у «І» невеликий хвостик поруч. Дітям пропонується розшифрувати слова на дошці. Якщо зірочка внизу, значить треба писати «У», якщо зірочка поруч, значить треба писати «І».



(Куля, блазень, равлик, вулиця, руки, курка)

Логопед виставляє на дошку картку з пропусками і пропонує дітям самостійно визначити, яку букву слід поставити замість зірочки.

(Коло, крик, пух, лист, вухо, голка)

Дітям пропонується поділити зошит на 3 стовпчика. У першому стовпчику будуть слова з буквою «У», у другому стовпчику слова з буквою «І», в третьому - слова, в яких є літери «І», «У».

(Перший стовпчик - цибуля, півень, муха, другий стовпчик - голка, нитки, лист, книги; третій стовпчик - равлик, курка, смарагд, глечик)

III. підсумок заняття

Логопед просить дітей самостійно дописати в кожен стовпчик по одному слову.

2 ЕТАП. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

Якщо незрозуміло слово,

Якщо, як писати, не знаю,

Нема виходу іншого -

Цю книгу відкриваю.

Тут все чітко, все правдиво ...

Що за книга? Ось вже диво!

Ні, не диво, навіть у давнину

Був складений той ... (словник)

Сьогодні ми з вами продовжимо говорити про різні

словниках і словникових словах. Згадаймо, що таке словникові слова? Які словники ви вже знаєте?

Сьогодні я розповім вам про етіміологіческом словнику.

Етіміологіческіе словники розповідають про походження слова, його первісному значенні. Звернення до історії слова дозволяє зрозуміти його сучасне написання. Наприклад: МАЛИНА - в основу назви був закладений ознака плоду ягоди, що складався з малих частин. Слово МАЛИНА утворено від слова МАЛИЙ

Запис на дошці.

МАЛИНА - малий - "що складається з маленьких частин"

Відгадайте загадку.

У цій вузькій коробці
Ти знайдеш олівці,
Ручки, пір'я, скріпки, кнопки,
Що завгодно для душі.

Прочитайте догори ногами, як утворилося це слово.

Відгадайте загадку.

Його найголовніше в школі немає,

Є у нього свій кабінет.

Він знає всіх учнів,

Допомогти і покарати готовий.

Знайти слово в орфографічному словнику.

Вимови орфографічно слова. Отхлопать на склади. Записати в словничок. Поруч записати складову схему і виписати голосні неведущей рукою.

Гра: Муха

Логопед пояснює походження слова.

Слово ПОРТФЕЛЬ прийшло в російську мову з французької. ПОРТ-нести

Фель-лист

ПОРТФЕЛЬ- "то, в чому носять документи, папери"

Логопед записує слово на дошці. ПОРТФЕЛЬ

Вимови орфографічно. Мовлення з наголосом.

Написання слова "закритими очима". Закрий очі, уяви це слово написаним у книзі. Застав моргнути

"Небезпечну букву". Яка буква блимає?

Склади речення зі слів. Лунають листи зі словами.

Поклав, портфель, я, пенал, в.

(Я поклав пенал в портфель.)

Скільки слів в цьому реченні?

Запиши схему пропозиції, виписавши голосні неведущей рукою.

Фіз.мінутка.

Обертання руками (Ліва рука вперед - права назад) і навпаки.

Перехресні руху лікоть-коліно

Перехресні руху рука-п'ята

Потрібно сісти якщо в слові 3 літери і підняти руки

вгору якщо не 3 літери, а більше або менше.

Слова: Лук, місяць, сік, сонце, рак, мак, крок, шуба.

Ігри з м'ячем:

Слова навпаки (антоніми)

Арабське письмо (сон, ток, рот, суп)

Збираємося в лісок, набираємо в кузовок слова, які закінчуються на ОК

Гра: припишіть букву (Третю)

Поставте наголос. Виділіть небезпечне місце.

Яка остання буква в цьому слові?

Гра: Збери головоломку "буква Т"

Гра: Чарівний мішечок (фразеологізми)

Знати напам'ять - дуже добре вивчити.

Зарубати на носі - запам'ятати міцно, назавжди.

Витати в хмарах - мріяти, фантазувати казна про що.

Клювати носом - засипати.

Починати з азів - (Аз - назва першої літери слов'янської абетки) тобто починати з азів, з самого простого.

Міністерство освіти, науки і молодіжної політики

Забайкальського краю

ГОУ для дітей - сиріт та дітей,

які залишилися без піклування батьків

«Борзинського спеціальна (корекційна) школа - інтернат

для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків,

з обмеженими можливостями здоров'я VIII виду »

Конспект заняття з корекції оптичної дисграфії

у 2 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду.

про - а.

учитель - логопед

Вищої кваліфікаційної категорії

Адамова Юлія Петрівна

2012 р

Конспект заняття з корекції оптичної дисграфії у 2 класі спеціальної (корекційної) школи VIII виду.

Тема: Розрізнення оптично схожих літерпро - а.

Мета: вчити дітей розрізняти оптично подібні рукописні літерипро та а.

завдання:

освітні:

  1. Уточнити написання буквпро та а , Виявити подібності та відмінності;
  2. Уточнити артикуляцію звуків [О] і [А], закріпити зв'язок між звуком і буквою;
  3. Тренувати учнів у розрізненні буквпро та а в ізольованому написанні, в складах і словах;
  4. Удосконалювати навик читання;
  5. Вчити виділяти голосний на початку слова.

корекційні:

  1. Розвивати логічне мислення дітей;
  2. Розвивати зорове сприйняття, вміння орієнтуватися на аркуші паперу;
  3. Розвивати уміння координувати мова з рухом;
  4. Розвивати пальцеву моторику за допомогою масажу.

виховні:

  1. Виховувати в учнів уміння активно працювати на занятті;
  2. Виховувати вміння досягати своєї мети.

устаткування: картинки - символи на літерипро та а ; прописні літерипро та а (Великі і малі); індивідуальні дзеркала; картки з характеристикою звуків - «голосний»; картки - символи звуків «широко відкритий рот» - коло, «овал»; трафарети букв О і А, набори кольорових ручок; олівці червоного кольору; макет акваріума, рибки зі складами; макети яблунь з яблуками, на яких написані слова.

  1. Організаційний момент.

Раз, два - вище голова,

Три, чотири плечі ширше,

П'ять, шість - всім сісти,

Сім, вісім - уваги просимо!

  1. Повідомлення теми заняття.

Логопед: Ви зможете визначити тему заняття, коли відгадаєте загадку:

Тридцять три рідних сестриці -

Писаних красуні,

На одній живуть сторінці

І всюди славляться.

(Букви).

Логопед: «Правильно, це літери. Сьогодні ми будемо з вами вчитися розрізняти букви. А які букви ми будемо розрізняти, ви дізнаєтеся, якщо уважно послухаєте вірші і подивіться на картинки:

У цій букві немає кута,

Тому вона кругла,

До того вона кругла,

Покотитися б могла.

Діти відповідають, що мова йде про букву О.

Логопед демонструє картинку з буквою О.

Логопед перевертає картинку з буквою О, зі зворотного боку буква перетворена в колесо.

Потім логопед читає вірш:

Подивися на колесо

І побачиш букву О.

Логопед демонструє картинку з буквоюа , Перетвореної в дівчинку з косою.

Це що за дівчинка,

Дівчинка Олена.

У тієї дівчинки коса

З стрічкою зеленої.

Діти відповідають, що мова йде про буквуа.

Логопед: Так які ж букви ми будемо розрізняти сьогодні на занятті?

Діти: Сьогодні на занятті ми будемо розрізняти буквипро та а.

Логопед вивішує на дошку картинки - символи.

Буква О - колесо. Буква А - дівчинка з косою.

  1. Уточнення написання буквпро та а.

На дошку вивішуються рукописні літерипро та а і поміщаються під картинками символами.

Логопед: «Подивіться, уважно на ці букви. Чим вони схожі? А чим відрізняються?

Діти: Чи схожі букви тим, що мають овал. А відрізняються тим, що у літериа є гачок з правого боку, а у літерипро його немає.

4. Уточнення артикуляції звуків [О] і [А] і закріплення зв'язку між буквами і звуками.

Логопед: Хлопці, а який звук ми позначаємо буквою О?

Відповідь учнів: Звук [О].

  1. Уточнення артикуляції звуку [О] перед індивідуальними дзеркалами.

Учні вимовляють звук [О] і відзначають, що губи приймають форму овалу. На дошку вивішується схема артикуляції звуку [О] - овал.

Фонетична розминка.

На дошці з'являється картинка із зображенням хлопчика з хворим зубом, хлопчик стогне: «О - О - О».

  1. Уточнення артикуляції звуку [А].

Учні дивляться в дзеркала, вимовляють звук [А] і відзначають, що при проголошенні звуку губи широко відкриті, рот схожий на коло. Увага учнів звертається на схему артикуляції звук [А] - велике коло.

Фонетична розминка.

На дошці з'являється картинка із зображенням дівчинки, гойдає ляльку. Всі хором «качають» ляльку: «а - а - а - а - а - а - а».

Логопед: Отже, хлопці при проголошенні звуків [О] і [А] рот відкритий, з рота виходить повітряний струмінь, що не зустрічає на своєму шляху перешкод, ці звуки ми вимовляємо з голосом. Як ми називаємо такі звуки?

Діти: Голосні.

На дошку біля кожної літери вивішується табличка «голосний».

Логопед: Яким кольором ми позначаємо голосні звуки? (Червоним).

На дошку прикріплюється біля кожної літери червоний кружок.

  1. Удосконалення вміння орієнтуватися на аркуші паперу.

Учням пропонується будиночок з чотирма віконцями - два на першому поверсі, два на другому. У кожному віконці знаходиться картинка тварини.

Логопед черзі відкриває віконця, учні називають адреса квартири, в якій живе герой: права верхня квартира, ліва нижня і т. Д.

  1. Розрізнення ізольованих буквпро та а.

Робота з трафаретами.

  1. Трафарет з буквоюа.

Логопед: Хлопці, сьогодні ми будемо працювати з трафаретами. Давайте уважно розглянемо трафарет.

Що ви бачите у верхньому правому куті? (Коло).

Правильно. Коло. Це коло нам показує, що ми широко відкриваємо рот, коли вимовляємо звук А, і що він приймає форму кола.

Знайдіть в своїх кошиках трафарет кола, прикладіть його до основного трафарету.

У нас вийшла схема вимови звуку [А].

Подивіться, будь ласка, і скажіть, що знаходиться у верхньому лівому кутку трафарету. (Буква А).

Правильно. Це друкована літера А - заголовна і маленька. Обведіть контур букв червоним олівцем.

Візьміть в кошику трафарети великої і маленької букв А, прикладіть їх до основного трафаретом, обведіть відсутні деталі.

Тепер вийміть трафарети, а на отримані літери ми завдамо штрихування в наступному напрямку. (Логопед показує напрямок штрихування, діти завдають її червоним олівцем або ручкою).

Хлопці ви бачите посередині трафарету маленькі віконечка. Впишіть в ці віконечка прописні маленькі букви а. (Нагадує: букваа складається з овалу і гачка з правого боку).

Віконечка розташовані у нас на трафареті хвилею. Давайте проспіваємо по черзі звук А так: хвиля вниз - голос звучить тихо, хвиля вгору голос звучить голосно. (Співає логопед, потім кожен з дітей, потім хором, при цьому пальцем проводять по рельєфній хвилі).

Хлопці, послухайте загадку.

На вигляд він - як рудий м'яч,

Тільки от не мчить щодуху,

Безтурботно круглий рік

У теплому кліматі росте.

Кисло - солодкий цитрус цей!

Поспішай скоріше з відповіддю!

У ньому корисний вітамін -

Фрукт зветься ...

Правильно - апельсин. Знайдіть в своїх літаках шаблон апельсина, прикладіть його до трафарету.

Послухайте уважно слово «апельсин», який звук в цьому слові перший? (Звук [А]).

У лівому нижньому кутку ви бачите схему слова апельсин, на якій є три віконечка. Вони позначають початок, середину і кінець слова. Оскільки звук [А] в слові «апельсин» стоїть на першому місці, напишіть в першому віконечку червоною ручкою буквуа. Пишемо овал, а праворуч від нього гачок.

У правому нижньому кутку трафарету ви бачите великі літери А - заголовну і малу, вишиті нитками. Поставимо пальчик на велику літеру А і проведемо по ній, як ніби пишемо її в зошити. А тепер проведемо пальчиком по малої букві А.

Подивіться трохи вище вишитих букв. Тут ми бачимо трафарети великої і малої букв А. Обведіть їх червоним олівцем. Тепер в лоточку знайдіть шаблони цих букв, прикладіть до трафарету і обведіть відсутні деталі.

Физкультминутка.

Логопед: Які букви ми сьогодні вчимося розрізняти? (про - а).

Виконаємо физминутку, в якій дуже часто чується звук А.

Лелека над землею літає

(Помахи руками),

Лелека гілки збирає

(Присідання),

Лелека збирає гілки,

Допоможіть йому дітки.

Логопед показує обруч. Що це, хлопці? (Обруч). Який звук перший в слові обруч? (Звук [О]). На яку букву схожий обруч? (На букву О). Пограємо з буквою О. Учні стають парами і перекочують обруч один одному, а логопед читає вірш:

Не по стежці, а близько

Катілося і охало.

Про охало, Про окало,

Не по стежці, а близько.

  1. Трафарет з буквою О.

Логопед: Хлопці, яка фігура знаходиться в правому верхньому куті? (Овал).

Правильно овал. Цей символ говорить нам про те, що коли ми вимовляємо звук [О] наші губи стають схожими на овал. А тепер знайдіть в своїх літаках шаблон овалу, що підходить за розміром, прикладіть його до основного трафарету. Вийшла схема вимови звуку [О].

У лівому верхньому кутку трафарету вирізані два овалу. Обведіть їх за трафаретом червоною ручкою. Знайдіть в лотках овали, які підходять за розміром, вставте їх в основний трафарет і проведіть ще по одному овалу. Вийміть трафарети. Яка буква у нас вийшла? (Буква О).

Правильно, хлопці, вийшла буква О. Нанесемо на неї штрихування в наступному напрямку. Логопед показує зразок, діти виконують.

Хлопці, відгадайте загадку:

Без крил летить,

Без ніг біжить,

Без вітрила пливе.

Що це? (Хмара). Правильно. Знайдіть в своїх літаках шаблон хмари, прикладіть до трафарету.

Який звук в слові «хмара» чується на першому місці? (Звук О).

Під хмарою у нас розташована схема слова «хмара», покажемо на ній, що звук [О] стоїть на першому місці, впишіть в віконце букву О.

Буква Про друкована та прописна пишуться майже однаково, тільки в зошиті ми пишемо її з нахилом.

* Написання ізольованих букв.

У лівому нижньому куті розташований «Лабіринт». Що таке «лабіринт»? (Це заплутані ходи). Ми з вами спробуємо зараз не заплутатися і правильно вписати букви в віконечка під мою диктовку. Логопед диктує учням ізольовані букви О і А, діти вписують їх в віконечка, поки не дійдуть до середини. Потім читають «лабіринт» хором в прямому і зворотному напрямку.

  1. Масаж пальців рук.

Учням пропонуються долоньки, на пальчиках яких наклеєні аплікатори. Пальцями учні натискають на аплікатори, масажуючи їх.

  1. Розрізнення букв О і А в складах.

Гра «Акваріум».

У «акваріумі» рибки, на яких написані склади з буквами О і А. Хлопці по черзі виловлюють з акваріума рибок за допомогою магнітної вудки, читають склади, кидають рибок в відерця з буквами О і А.

  1. Розрізнення букв О і А в словах.
  1. Гра «Яблуні».

Оснащення: дві яблуні, зшиті з тканини і оснащені гачками; яблука, виконані з картону, на яких написані слова з буквами О і А, оснащені петельками.

Логопед пропонує учням брати по одному яблучку, прочитувати слово, яке на ньому написано, і розміщувати на ліву яблуню слова, в яких є буква О, на праву - слова з буквою А. Учні також повинні визначити місце букв в слові.

Слова: 1) З буквою А: парк, пенал, крапля, пурга, кепка, танк, салат, канат, труба.

  1. З буквою Про: стіл, кіт, болото, поріг лото.
  1. Підведення підсумків заняття.

Які букви ми сьогодні вчилися розрізняти?

Чим відрізняються букви О і А?

Який звук ми позначаємо буквою О?

Який звук ми позначаємо буквою А?

Як називаються ці звуки?

Логопед: На наступному занятті ми продовжимо розрізняти букви О і А в словах, пропозиціях і тексті. Давайте не будемо поспішати, будемо виконувати всі завдання вдумливо і правильно, тоді наш лист буде грамотним, а оцінки в зошитах хорошими.

Трафарети можна виготовити на всі букви. Використання трафаретів букв на логопедичних заняттях дозволяє розвивати різні навички і процеси:

  1. Дитина обводить трафарет літери, схему артикуляції, таким чином, запам'ятовує її графічний образ і розвиває дрібну моторику. Закріплюється зв'язок артикулема - графема - кинема. Обведену букву можна заштрихувати в заданому напрямку, а можна розфарбувати.
  1. Дитина має можливість попрацювати не тільки з трафаретом, а й з шаблоном літери, який призначений для вставки в трафарет. Учні досліджують букву руками, що дозволяє запам'ятати її графічний образ при порушенні зорового сприйняття. Розвивається вміння зорово співвіднести букву з вирізкою.
  1. Кожен трафарет має різні дрібні вставки - літери мозаїки, букви магнітної абетки, геометричні форми. Для дітей з порушеною моторикою робота з таким матеріалом представляє певні труднощі. При систематичній роботі з трафаретами це вміння поступово розвивається. З учнями першого класу проводиться робота з геометричними формами: хлопці знаходять по інструкції логопеда правий верхній, лівий нижній кут і т.д., визначають форму, яка там знаходиться. Можна запропонувати дитині обвести вирізку форми, розфарбувати, заштрихувати, вставити потрібну форму. Цей прийом є незвичайним для дитини і становить особливий інтерес.
  1. На матеріалі трафаретів можна розвивати процеси елементарного фонематичного аналізу. На кожному трафареті є вирізка картинки, назва якої починається зі звуку досліджуваної літери.

Закріплюється зв'язок звуку з буквою.

  1. На матеріалі трафаретів можна з успіхом розвивати навички читання. На початкових етапах процес читання представляє для дитини з ОВЗ значні труднощі. Трафарет дозволяє зробити процес навчання легким і привабливим. Дитина вставляє в віконечка різні літери і читає прямі і зворотні склади з ними. Доріжка, з тасьми, що з'єднує одну букву з іншого дозволяє дитині навчитися плавно зливати звуки в склади.

У міру формування плавного злиття звуків в склади, можна замінити рельєфні доріжки на намальовані.

  1. На трафаретах є літери, виконані вишивкою. Дитина пальцем проводить по вишивці, запам'ятовує графічний образ букви.

Трафарети можна виготовити з лінолеуму, щільного картону (який можна покрити фарбою після вирізання деталей), що забезпечує їх довговічність і гігієнічність.

Наведені форми роботи з трафаретами є зразковими, кожен логопед-практик може використовувати трафарети на свій розсуд, розробляти все нові прийоми роботи з ними.

література:

1. Ефименкова Л.Н. Корекція усній і письмовій мові учнів початкових класів. - М .: ВЛАДОС, 2001..

2. Лалаева Р.І. Логопедична робота в корекційних класах. - М .: ВЛАДОС, 1998..

3. Мазанова Є.В. Корекція оптичної дисграфії. - М .: Видавництво «Гном і Д», 2008.


розділи: початкова школа

заняття №1

Тема:Диференціація звуків З-Ц в складах, словах

мета: вчити диференціювати звуки С-Ц, мають артікуляторно-акустичне схожість, визначати їх положення в складах, словах /

завдання:

  • вчити диференціювати звуки С-Ц з опорою на артікуляторние, зорові і моторні відчуття;
  • розвивати навички звукобуквенного аналізу і фонематичного сприйняття, навички самоконтролю;
  • розвивати орфографічну пильність;
  • розширити словниковий запас шляхом словотворення;
  • виховувати інтерес до занять, формувати позитивну навчальну мотивацію;

устаткування: демонстраційні картинки, графічні профілі звуків З-Ц.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент


- Сьогодні у всіх гарний настрій, подивіться один на одного, мило посміхніться і приготуйтеся до заняття. Для початку, прослухайте завдання і підготуйтеся відповісти.
- Які дві групи звуків ви знаєте? (Голосні і приголосні)
- Назвіть голосні I ряду; II ряду.
- На що вказують голосні I ряду? II ряду?
- Молодці!

II. Основна частина

Введення в тему

- Прочитайте слова, записані на дошці.
СВІТЛО - КОЛІР
- Що означають ці слова?
- Якими двома звуками відрізняються ці слова? (Звуками З-Ц)
- Хто здогадався і готовий озвучити тему нашого заняття?
- Запишіть сьогоднішнє число і тему заняття:
[З] - [Ц]
- А також запишіть назви картин, які відрізняються звуками С-Ц. Підкресліть букви: С - однією рисою, Ц - двома.

1. Характеристика звуків по артикуляційним і акустичним ознаками, спираючись на графічну схему звуку (на дошці, супроводжуючи показ указкою)

- Щоб правильно писати С і Ч, треба навчитися розрізняти відповідні їм звуки.
- Візьміть дзеркало, (кожен рух мови логопед показує попутно)
кінчик язика впирається за нижні зуби, зуби зближуються, глибоко вдихніть і, видихаючи повітря, скажіть: С-С-С-С ....
- А тепер піднесіть тильну сторону долоні до губ і скажіть довго звук С.
- Відчуваєте, яка тоненька холодний струмінь повітря видихається? Чуєте свист? Тому він називається «свистячим». Звук простий. Голосові зв'язки відпочивають.
- Уточнимо і вимова звуку Ц. Звук Ц утворюється при злитті звуків Т і С. Візьміть дзеркало, (кожен рух мови логопед показує попутно) кінчик язика впирається за нижні передні зуби і одночасно вимовляються звуки Т і С. Вдихніть глибоко і, видихаючи повітря, швидко скажіть: ТС.
- Піднесіть тильну сторону долоні до губ і скажіть: ТС.
- Що ви відчуваєте? Холодне повітря видихається поштовхом і недовго. Звук вибуховий, складний. Голосові зв'язки відпочивають.
- Таким чином, ми уточнили як вимовляються звук С і Ц.
- У зошитах запишемо коротку характеристику звуку:
[C] - согл., Твердий., Глухий, простий;
[Ц] - согл., Твердий., Глухий., Складний;

2. Співвіднесення звуків С - Ц з символами (вода з крана, палець приставлений до губ)

- Звуки С і Ц ми чуємо в навколишньому світі. Ось перед вами картинки. Спробуйте вгадати, яка з них підходить до якого звуку? Чому?
- І справді, звук З ми чуємо, коли тече вода з крана, Ц - так мама просить бути тихіше. (Прикріпити символи поруч зі звуками на дошці)
- Вимовте відповідний звук, коли я вкажу на картинку. (2 рази)

3. Читання складів з дошки (хором):

ца - са цо - зі цу - су ци - си
Аца - аса ОЦВ - осо уцу - усу ици - иси

4. Гра «Хлоп і топ»

- Пограємо в гру «Хлоп і топ» і дізнаємося, хто дуже уважний. Я буду називати слова зі звуками С - Ц. На слова зі звуком С - ляскаєте, зі звуком Ц - тупотите.
(Слива, ланцюг, собака, лисиця, цирк, циркуль, лелека, сітка, пшениця, каструля, циркач)

5. Знаходження картин зі звуками С-Ц, визначення місця звуку в слові (на початку, середині, наприкінці). (На форматі А5 картинки, в яких вимовляються звуки С - Ц).

- Перед вами слова-картинки, в яких вимовляються звуки С-Ц. Пропоную знайти їх і відзначити фішками. Слова зі звуком С - зеленими фішками, зі звуком Ц - синіми.
- У дошки будуть працювати двоє, а решта будуть перевіряти правильність виконання завдання.
(Після того, як діти знайдуть картинки, слід уточнити місце звуку в слові: на початку, середині, наприкінці.)
- Називаємо предмет і місце звуку в слові: на початку, середині, наприкінці.
- Молодці, справилися всі із завданням.

6. Списування з дошки.

- У наступному завданні списати слова, вставити пропущені букви С-Ц, підкреслити З -однієї рисою, Ц - двома. Знайти «зайве» слово, відзначити його хрестиком і пояснити чому?

Коль_о, коле_о, ку_ти, трі_та;
Паль_и, пиль_а, поло_а, полотен_е;
_і_терна, _іні_а, _олн_е, _пі_а;
_кворе_, пе_ _и, _ _ена, _е_арка.

7. Графічне зображення слова.

- повправлятися у виділенні складів з буквами З-Ц в словах. Зобразимо це графічно. Роботу продовжуємо в зошитах. зразок: са ___ ___ ,
чоботи, пилосос, вівця, кільце, серце, красуня, готель, синиця.
- Нагадую послідовність роботи. Читаєте слово, вважаєте кількість складів, спираючись на кількість голосних, креслите кількість складів, визначаєте місце складу в слові, записуєте склад.

8. Відгадування загадок.

- Підійшов час для кмітливості. Якщо відгадаєте загадки, то і розгадаєте кросворд.

1. Вгадайте, що за птиця:
Світла яскравого боїться,
Дзьоб гачком, очі п'ятачком,
Вухата голова. Це ... (Сова)

2. Усюди я літаю,
Все на світі знаю,
Знаю кожен кущ в лісі,
Новина на хвості несу. (Сорока)

3. І в море не купаються,
І немає у них щетинки,
А все ж називаються
Вони - морські ... (Свинки)

4. Будинок охороняє всю ніч безперервно -
Чужий без господаря в хату не увійде.
У важкий похід її брати з собою можна,
Друга вірніше знайти неможливо. (Собака)

5. Хто без нот і без сопілки
Краще за всіх виводить трелі,
Голосиста, ніжніше?
Хто ж це? ... (Соловей)

6. На жердині - палац,
У палаці - співак,
А звуть його ... (Шпак)

7. Влітку в поле травичку рве,
А взимку в хліві живе:
Сена досхочу їй дають
Так ягняти в прибуток чекають.
Чи не рогата, що не битливих,
Неспокійна, боязлива.
Шерсть у неї стрижуть,
В'яжуть з неї і тчуть. (Вівця)

8. Хто всіх лякається,
Під кущем рятується,
На зуб вовку попадається? (Заєць)

9. Довгим дзьобом тонким
Схопить жабеня.
Капне з дзьоба крапля
Хто ж це? (Чапля)

10. квокче, квокче, сокоче
Всіх дітей збирає. (Курка)

- Уважно прочитайте ще раз відгадки. Подумайте, про кого були загадки. Назвіть одним словом. (Тварини, птаха)
- Випишіть назви тварин в перший стовпчик, назви птахів у другій. Підкресліть С - однією рисою, Ц - двома.

9. Физминутку «Сова»

- День настає, все оживає!
(Діти зображують літаючих пташок, жуків, метеликів, бабок - махають руками-крильцями).
- Ніч!
(Всі діти повинні завмерти в позі).

10. Словотвір іменників жіночого роду, що позначають осіб за їхніми діями.

Вправа «Він - вона».

- Багато існує професій. Опановують професію, як чоловіки, так і жінки. Які професії ви знаєте?
- Ось зараз і повправлятися в правильному називання професій. Коли виростите, він письменник, а вона? (Письменниця)

учитель - льотчик -
зварювальник - працівник -
розвідник - художник -
буфетник - лижник -
майстер - садівник -

11. Робота над пропозицією. (На дошці записано пропозицію)

Діти сміються, дивлячись у віконце на ясне сонце.

- Прочитайте пропозицію.
- Що роблять діти? (Сміються)
- Куди діти дивляться? (В віконце)
- А що вони побачили в віконце? (Сонце)
- Яке сонце побачили? (Ясна)
- Скільки слів в цьому пропозиція? (Вісім)
- Які приводи ви побачили? (В на)
- Як пишуться прийменники? (Окремо)
- У яких словах ви побачили літери С і Ц? Виділимо їх.
- Після якого слова ставиться кома? (Сміються)
- Зверніть увагу, як пишеться слово «сонце».
- Прочитаємо пропозицію, кожне слово промовляючи по складах.
- повправлятися в запам'ятовуванні цієї пропозиції. Спочатку хором вимовимо 2 рази, а потім кожен самостійно - пошепки.
- Ще раз - із закритими очима.
- А тепер запис я закриваю, пишемо під диктовку.
- Підкресліть букву С - однією рисою, Ц - двома.
- Прочитаємо запис, звіряючи з дошкою.

III. підсумок заняття

- Які звуки ми сьогодні вчилися розрізняти?
- Дайте характеристику цих звуків.
- Дякую всім за заняття, будьте здорові!

заняття №2

Тема:Диференціація звуків З-Ц

мета: виробити чітку диференціацію звуків З-Ц і правильне позначення їх на письмі відповідними буквами.

завдання:

  • вчити диференціювати звуки С-Ц в словах, словосполученнях і пропозиціях;
  • удосконалювати навички звуко-складового аналізу і синтезу, фонематичні сприйняття;
  • активізувати і збагачувати лексичний запас і вдосконалювати граматичні форми мови;
  • розвивати зв'язне мовлення; зорову увагу і пам'ять;
  • дотримуватися наступність у роботі з учителем;
  • виховувати дбайливе ставлення до птахів, до природи;

устаткування: демонстраційні картинки, картки букв С - Ц, графічні профілі звуків, картки букв С-Ц, цифрові лінійки для визначення місця звуку в слові і фішки, текст оповідання «Наші друзі».

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

- Привіт, діти. Сідайте.
- Згадайте назви всіх місяців по порядку.
- Скільки всього зимових місяців?
- Назвіть останній місяць зими.
- Яка пора року настає після зими?

II. Основна частина

Введення в тему

- Що бачите на картинках? Назвіть їх. (Колос, колодязь)
- Уточнимо, що вони позначають.
- Які звуки вимовляються в кінці слів? (З-Ц)
- Думаю, що ви без праці, зможете озвучити тему нашого заняття.
повідомлення теми
- Так, сьогодні ми продовжимо роботу з розрізнення звуків З-Ц
- Запишіть число, місяць, тему. [С - Ц]
- А також запишіть слова: КОЛОС, КОЛОДЯЗЬ. Підкресліть букви: С - однією рисою, Ц - двома. Назвіть склад з літерою С в слові КОЛОС, склад з буквою Ц - КОЛОДЯЗЬ. (ЛОС, ДЕЦ)
- Давайте згадаємо те, про що говорили на попередньому занятті.

1. Уточнення і порівняння правильної артикуляції звуків.

- Уточнимо і порівняємо правильну вимову звуків. Дамо коротку характеристику звуків. (На дошці висять графічні профілі звуків)
- При проголошенні звуку С - кінчик язика впирається за нижні зуби, зуби зближуються, під напором повітря, що видихається вимовляється: С-С-С-С .... Голосові зв'язки відпочивають.
- Звук Ц утворюється при злитті звуків ТС. При проголошенні звуку Ц - кінчик язика впирається за нижні передні зуби і під напором повітря, що видихається одночасно вимовляються звуки Т і С. Голосові зв'язки відпочивають.
- Дамо характеристику звуків З-Ц.
- Звук З - приголосний, твердий, глухий, простий.
- Звук Ц - приголосний, твердий, глухий, складний.

2. Відтворення чистоговорок.

Ас-ас-ас - у нас вдома ананас
Ос-ос-ос - у Сани в сумці кокос
Ус-ус-ус - на вікні у Соні фікус
Ис-ис-ис - Денис, пий кумис.
Ца-ца-ца - сокоче курка
Цо-цо-цо - красиву каблучку
Ци-ці-ці - дзвенять дзвіночки

3. Гра «Хто уважний?»

- Послухайте завдання. Я скажу слова зі звуками С- Ц, а ви піднімаєте картку з відповідною буквою: акція, сумка, заєць, курча, міст, блюдце, садівник, водиця, письменник.

4. Запис слів в два стовпчика С - Ц.

- Я диктую слова, а ви записуєте їх у відповідні стовпчики. Підкреслюємо склади з буквою С - однією рисою, Ц - двома. (Письменник, хлібниця, вихователь, конфетніца, садівник, слюсар, зварювальник, Варениця, молочниця)
- Прочитайте слова, які записали в перший стовпчик. Читаємо по «ланцюжку», називаємо склад у слові з буквою С. Подумайте і скажіть, як назвемо ці предмети одним словом. (Професії)
- Прочитайте слова другого стовпчика, називаємо склад. Що позначають слова другого стовпчика? (Посуд)

5. Робота з цифровим рядом

- Наступне завдання на визначення місця звуку в цифровому ряду. Будемо працювати з чорними фішками. Нагадую послідовність роботи: слухаєте слово, промовляючи про себе, визначаєте місце звуку, кладете фішку. Спочатку визначимо звук С: каструля, сніжок, закуска, капуста, сосна, висота, слово;
- Визначимо звук Ц: пилок, пальці, колодязь, ланцюг, цибулина, птиця, офіцер.

6. Складання словосполучень

- Перед вами слова і картинки. До слів першого стовпчика слід підібрати картинки, щоб вийшло словосполучення. Мовлення словосполучення чітко промовляючи слова.

(Інший варіант: записати словосполучення в зошит, підбираючи до слів першого стовпчика слова з довідок. Підкреслити склади з буквою С - однією рисою, Ц - двома.)

строката водиця
Чистий курка
світить столиця
Офіцер на лист
цінне сонце
Москва - кордоні

7. Физминутку

8. Робота у дошки.

- У наступному завданні потрібно дописати пропозиції, вставляючи слова замість картин. Роботу виконуємо тільки на дошці, по «ланцюжку». Один записує, інші перевіряємо. Виділяємо склади з буквами З і Ц.

В саду росте ....
Сьогодні яскраво світить ....
На вішалці висить ....
У дворі гавкає ....
На сцені виступає ....
На грядці виріс ....
Близько річки стоїть ....
По дорозі їде ....

(Смородина, сонце, рушник, собака, огірок, млин, мотоцикл)

9. Читання тексту.

- Перед вами текст. Розповідь називається «Наші друзі». Прочитаємо його «ланцюжком».

Наші друзі

У садах і на полях багато комах. Для дерев особливо небезпечні гусениці. Гусениці з'їдають листя. Дерева гинуть. Комах поїдають шпаки, снігурі, синиці та інші птахи. Взимку хлопці допомагають птахам. Вони для птахів роблять годівниці. У годівниці насипають корм. Синиці, снігурі та інші птахи прилітають до цих годівниць. Птахи - наші друзі. Їх треба берегти.

Відповімо на питання:

- Чому ж гинуть дерева?
- Хто захищає дерева від гусениць?
- Виявляється, різні черв'яки і гусениці є основним кормом для птахів, що живуть в лісі. Все в природі взаємопов'язано, нічого зайвого немає. Тому приходячи в ліс, не прагнете порушувати його життєдіяльність. Господарями лісу є птахи і звірі. Вони то і знають, що і як захищати. Ми повинні бути вдячні мешканцям лісу за те, що у людей є можливість прийти в ліс, помилуватися його красою, збирати їстівні гриби і ягоди. Дари лісу вистачить усім - людям, тваринам і птахам.
- Назвіть слова з оповідання зі звуками С-Ц.
- Прочитавши розповідь, яку корисну інформацію ви дізналися?

III. підсумок заняття

- Які звуки ми сьогодні розрізняли?
- Які слова ви запам'ятали зі звуками С - Ц? Назвіть їх.
- Які завдання вам сподобалися?
- Дякую всім за роботу, до побачення!

Міністерство освіти, науки і молодіжної політики

Забайкальського краю

ГОУ для дітей - сиріт та дітей,

які залишилися без піклування батьків

«Борзинського спеціальна (корекційна) школа - інтернат

для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків,

з обмеженими можливостями здоров'я VIII виду »

Конспект заняття з корекції оптичної дисграфії

у другому класі спеціальної корекційної школи VIII виду

учитель - логопед

Вищої кваліфікаційної категорії

Адамова Юлія Петрівна

2012 р

Тема: Розрізнення оптично схожих прописних літер І - Ш в словах, пропозиціях, тексті.

мета:

Удосконалювати вміння дітей розрізняти оптично подібні малі літери І - Ш на листі.

завдання:

освітні:

  1. Уточнити написання прописних літер І та Ш , Виявити подібності та відмінності.
  2. Уточнити артикуляцію звуків [І] та [Ш], закріпити зв'язок між звуком і буквою.
  3. Тренувати учнів у розрізненні буквІ та Ш в ізольованому написанні, в складах і словах, в пропозиціях і тексті.
  4. Удосконалювати навик читання.

корекційні:

  1. Активізувати увагу дітей, налаштувати їх на роботу.
  2. Розвивати слухове увагу і сприйняття дітей.
  3. Розвивати зорове сприйняття.
  4. Розвивати уміння координувати мова з рухом.
  5. Уточнити і активізувати знання учнів по темі «Дикі тварини».

виховні:

  1. Виховувати активність та ініціативність при виконанні завдань.
  2. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід заняття.

  1. Оргмомент.

Логопед: Хлопці, сьогодні на занятті ми вирушимо з вами на прогулянку в ліс. Давайте уявимо, що ми знаходимося в лісі. У лісі свіжо, дихається легко, вільно. Зробіть вдих - видих, вдих - видих. Закриємо очі і прислухаємося до звуків, які нас оточують.

  1. Звучить запис звуків лісу.

Логопед: Хлопці, які звуки ви почули? (Подих вітру, шелест листя, спів птахів, дзюрчання струмочка, скрекіт коника).

  1. Повідомлення теми.
  1. На дошці вивішено плакат із зображенням лісу.

Логопед: Хлопці, в нашому чарівному лісі заблукали літери, давайте їх відшукаємо. (Учні по одному підходять до дошки, уважно дивляться на плакат і обводять знайдені букви чорним фломастером).

Логопед: Хлопці, які букви вам зустрілися в нашому чарівному лісі? (Букви І та Ш).

Отже, тема нашого заняття: «Розрізняємо великі літери І - Ш».

  1. Уточнення написання ізольованих букв І - Ш.

Логопед: З яких елементів складається буква І? (З двох гачків).

Два гачка з'єднай

І отримаєш букву І.

  1. Учні викладають прописну малу літеру І з двох гачків червоного кольору.

Логопед: З яких елементівскладається буква Ш? (З гачків, їх три).

Подивися на букву Ш,

Буква дуже хороша:

Три гачка рядком стоять -

Ш запам'ятати нам велять.

  1. Учні викладають прописну малу літеру Ш з трьох гачків синього кольору.
  1. Закріплення зв'язку між звуком і буквою.

Який звук ми позначаємо буквою І? (Звук [І]).

голосний.

Губи приймають форму посмішки, мова піднімається догори, між зубами відстань. Перешкоди в роті немає. Звук легко тягнеться, співається.

* Логопед прикріплює артикуляцію звуку І до лиця хлопчика.

Який звук ми позначаємо буквою Ш? (Звук [Ш]).

Дамо характеристику цього звуку:приголосний, глухий, твердий.

Губи приймають форму рупора, мова - форму чашечки, піднімається до верхніх корінних зубів. У роті мову створює перешкоду, тому тягнути і співати звук [Ш] ми не можемо.

* Логопед прикріплює артикуляцію звука [Ш]-на-віч хлопчика.

  1. Уточнення подібності та відмінності ізольованих букв.

Логопед: Хлопці, чому ж схожі літери? (Вони обидві складаються з гачків).

- А чим відрізняються? (У букви І - два гачки, а у літери Ш - три).

- Позначимо це відміну символами: у літери І - символ «Цифра 2 червоного кольору», а у літери Ш - символ «Цифра 3 синього кольору».

Потренуємося в розрізненні букв І - Ш.

* Логопед пропонує учням картки із завданням, на яких зображені шишки з цифрами 2 і 3 і порожніми віконцями, в які учні повинні вписати букву І чи Ш, відповідно цифрі.

  1. Розрізнення букв І - Ш в складах.
  1. Логопед пропонує учням картки із завданням: на картках зображені два грибочки. На капелюшку одного гриба написана буква І, другого буква Ш.

Учні по одному виходять до дошки, беруть там грибок, читають написаний на ньому склад, і все разом записують цей склад на своїх картках на відповідний гриб.

  1. Физминутку.

Ми йдемо, йдемо, йдемо,

Ми гриби зараз знайдемоКрокують високо піднімаючи ноги.

Під листочком, під травою,

На пенечке, під осинкиНахиляються і стосуються руками статі.

Ось і гриб, гав не лови

І швидше його хапай!Хлопки в долоні.

  1. Розрізнення букв І - Ш в словах.

Логопед: У лісі росли дикі яблуньки. Подивіться, скільки яблук з них впало. Давайте зберемо їх. Але яблучка не прості - на них написані слова. Яблучка, на яких написані слова з буквою І - віддамо їжакові. Яблучка, на яких написані слова з буквою Ш - покладемо собі в кошик.

А тепер запишіть по три слова собі на картках (учням пропонуються картки, на яких зображені їжачок і корзинка, вони записують слова в залежності від наявності в них букв І і Ш.

  1. Розрізнення букв І - Ш в пропозиціях.

Логопед: Хлопці, подивіться, зайчик приніс нам листи із завданнями.

  1. Кожному учню вручається конверт, в якому лежать слова. З даних слів учні складають пропозицію.

А тепер запишіть отримані пропозиції собі в зошит, виділивши букви І та Ш кольоровими олівцями: І - червоним, Ш - синім.

  1. Розрізнення букв І - Ш в тексті.

Логопед: Подивіться, в лісі бродять різні тварини. Підійдіть до дошки і візьміть собі по одному тварині. На зворотному боці тварини - текст з пропущеними буквами І - Ш. Прочитайте текст, вставте замість пропусків потрібні літери: букву І - червоною ручкою, букву Ш - синьою.

Текст 1.

Л_с_ца - х_трий звір. Вночі л_с_ца виход_т на полювання. Л_са лов_т лягу_ек, охот_тся за пт_цам_, зайцам_, ми_ам_. Л_су називають «Л_са - руда краса». Аж надто крас_ва л_сья _убка і пу_ _ Стий л_с_й хвіст!

Текст 2.

У_к_ у зайця дл_нние, а хвост_к - пу_ _стий і коротк_й. Задн_е лапи дл_ннее передн_х. _курка взимку у зайч_ка біла, а влітку сіра. Днем зайч_кі сплять, а вночі виходять на годівлю. _ногда вони підходять бл_зко до села і ласують сіном і кочерижкам_.

Текст 3.

Білочка - дуже хоро_ая господиня. Білка наповнює комори орехам_, гр_бам_, _і _кам_. Гр_би вона вису_івает і нан_зивает на голі сучк_. Навесні в бел_чьем дом_ке з'являються білченята. Білка - бесстра_ная мати. Вона сміливо защ_щает сво_х мали_ей.

Текст 4.

Ведмідь - величезний, одягнений в теплу _убу. Ход_т ведмідь так т_хо, що ні од_н сучок НЕ трісне під ногам_. Лапи ведмідь став_т пальцам_ всередину, а пяткам_ назовні, ОТТГ і прозвал_ його клишавим. Голова у ведмедя боль_ая, _ея волохата, глазк_ - маленьк_е. Нюх у ведмедя очеь хоро_ _ й.

  1. Підбиття підсумків.

Які букви ми сьогодні вчилися розрізняти?

З яких елементів складаються літери І та Ш?

Скільки гачків у літери І? А у літери Ш?

Подивіться, скільки шишок я набрала в лісі. Візьміть з кошика стільки шишок, скільки ви заробили на занятті. Давайте віддамо шишки білочку, а вас я дам тобі нагороду солодкими призами.

література:

1. Ефименкова Л.Н. Корекція усній і письмовій мові учнів початкових класів. - М .: ВЛАДОС, 2001..

2. Лалаева Р.І. Логопедична робота в корекційних класах. - М .: ВЛАДОС, 1998..

3. Мазанова Є.В. Корекція оптичної дисграфії. - М .: Видавництво «Гном і Д», 2008.



Close