Урок російської мови у 7класі. Вчитель Добаєва Роза Агубіївна.

Тема. Злите та дефісне написання прийменників.

Мета: ознайомити учнів з умовами злитого, роздільного та дефісного написання прийменників; удосконалювати вміння впізнавати умови вибору орфограми та правильно писати похідні та непохідні прийменники, обґрунтовуючи свій вибір; розвивати логічне та абстрактне мислення; виховувати свідоме ставлення до мови як до основного способу здобуття знань у різних сферах людської діяльності.

Обладнання: підручник, комп'ютер, навчальні тексти, опорна схема-алгоритм, картки.

Тип уроку: урок отримання нових знань, формування орфографічних навичок та умінь з елементами тренінгу.

Хід уроку.

    Організаційний етап.

    Постановка цілей та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Проблемна розмова.

    Вивчаючи розряди прийменників за складом, ви запам'ятали, що є прості та складові прийменники.

    Які приводи називають простими, а які складовими?

    Як ви вважаєте, чи бувають непохідні прийменники складовими? Чому?

    Ви, звичайно, пам'ятаєте, що похідні складові прийменники пишуть у два слова. Із правилом про правопис таких прийменників ви ознайомилися вдома і навіть склали опорну таблицю до нього.

На сьогоднішньому уроці ви маєте можливість продемонструвати розуміння правила про правопис прийменників, уміння складати опорні таблиці та потренуватися в написанні прийменників, можливо, використовуючи власну таблицю.

    Робота з темою уроку.

    Перевірка засвоєння правила правопису прийменників на основі домашнього завдання.

    Відтворення самостійно вивченого правила про правопис похідних прийменників з демонструванням складеної до нього опорної таблиці (2-3 учнів).

    Бігла перевірка виконання вправи з поясненням орфограм.

    Закріплення правила правопису прийменників з урахуванням опорної схеми- алгоритму, наданої вчителем.

    Орфографічний тренінг.

1.Словарний диктант.

Подежурити замість друга; вирушити до місця призначення; відстати внаслідок хвороби; побачити у результаті нові факти; відкласти через від'їзд; мати на увазі; поговорити про похід; покласти на рахунок у банку.

2) Конструювання пропозиції з похідними приводами.

Завдання. Виберіть відповідні за змістом прийменники з поміщених праворуч і запишіть з ними пропозиції.

    Цілий тиждень йшов цей лист _ снігових заметів.

    Прискореної ліквідації наслідків пожежі необхідно створити аварійну групу для роботи трьох днів.

    З переїздом на нове місце проживання прошу дозволити переадресування газет та журналів.

    Прошу дотримуватися тиші півгодини з виходом в ефір.

Виноски: з _ причини, в _ цілях, з _ боку, в _ протягом, в _ продовження, у _ зв'язку з.

3.Хвилинка відпочинку.

IV. Робота із підручником.

    Стор. 144 пар. 57, орф. №64,65,66.

    Упр. 351; картки (2-3 учні).

Завдання: переписати похідні прийменники, утворені від іменників, укласти прямокутник.

V.Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

1) «У правопис прийменників разом, окремо і через дефіс я розібрався (-лася) ...»;

2) «Розібратися в правописі прийменників мені найбільше допомогло…»;

3) «Мені легко було виконувати …, а важко…»

VI. Домашнє завдання.

Пар.57 упр.№350, позначити орфограми.

Додаток.

Злите, роздільне та дефісне написання прийменників.

Від прислівника - пиши разом

Від іменника - пиши окремо

через (у знач. через)

начебто (у знач. подібно)

щодо (у знач. О)

на кшталт

внаслідок (з причини)

в продовження

по причині

на закінчення

у відносинах







Походження слова

За походженням слово прийменник- це калька з грецької мови, буквальний переклад якої означає «перед словом». Прийменників не так вже й багато: близько 200. Однак за частотою вживання в мові займають четверте місце (після іменника, дієслова, займенника). Па частотності на першому місці прийменник в,на другому - на.

Прийменник як частина мови

«Художники»

Приставки обведіть у кружечки та розфарбуйте червоним олівцем, прийменники обведіть у квадрати та розфарбуйте синім олівцем.

Човен (від) пливав (від) берега.

(По) полю тягнувся густий туман.

За годину ми (до) пливли (до) великого села.

Я(с) кинув(с) себе одяг і кинувся(в) воду.

(Під) водою в морі бувають (під) водні камені.

Хлопці (до) бігли (до) навісу.

Пароплав (від) чалив (від) причалу.

Бабуся (на) кинула хустку (на) плечі.

Товариші (за) йшли (за) мною.

«Клякси»

Прийменники давно мають суперечку з іменниками. Перші упевнено претендують на головні ролі. Деякі іменники взагалі змусили працювати на них. Незадовго до уроку я підготувала вам пропозиції з прийменниками, але іменники втрутилися і всі зіпсували: наставили ляпку. Допоможіть відновити текст, вставивши прийменники (слабким учням пропонуються слова для довідок).

Цілий тиждень йшов цей лист, снігових заметів.

Прискорену ліквідацію наслідків пожежі необхідно створити аварійну групу для роботи трьох днів.

Переїздом на нове місце проживання прошу дозволити переадресування газет, журналів та брошур.

Прошу дотримуватися тиші півгодини виходом в ефір.

Плакати будуть розклеєні на три години.

Для довідок:Тому, з метою, з боку, протягом, протягом, у зв'язку з.

Визначте, до якої частини мови належать виділені слова.

Іду стежкою в поле вздовжсірих складених колод.

Аркуш паперу необхідно розрізати вздовж.

Чи вціліла криниця поблизунашого будинку?

Поблизувиднілися гори.

Його ніби щось смикало йти наперекір.

Щовесни хлопці обламували гілки черемхи, але вона наперекірвсьому зацвітала все сильніше.

Він вихором пролетів повз.

Ви проходите повздерева - воно не ворухнеться.

Потяг не зупинився та проїхав повзстанції.
Вживання прийменників

Гра «Редактор»

Учень приніс до редакції свої нотатки про шкільні справи. Допоможіть редактору виправити помилки у використанні прийменників.

Після приїзду додому я влаштувався на нову роботу.

Відчувається у ньому впевненість у перемогу.

Завдяки хворобі я пропустив двісті уроків.

Ми писали рецензію про твір товариша та відгук на розповідь.

Я дивуюсь вами.

Зважаючи на підготовку до карнавалу, хлопці прикрасили зал гірляндами.

Настя повернулася з міста задоволена, із покупками.

Потяг прийшов згідно з розкладом.

Мати дуже турбувалася за сина.

(По приїзді, впевненість у перемозі, через хворобу, рецензія на твір, відгук про оповідання, дивуюся вам, у зв'язку з підготовкою, з міста, згідно з розкладом, турбуватися про сина.)

«З'єднай яблуко»

На столі лежать картинки половинок яблука. З зворотного бокузаписані слова. Учень має виконати завдання. За правильної відповіді вчитель вручає учневі другу половинку яблука.

Щоб яблуко з'єднати, вживіть з цими приводами іменники в потрібному відмінку. Вкажіть відмінок.






Внаслідок

Посуха

З огляду

Хвороба

Всупереч

Розпорядження

Начебто

Трикутник

Всупереч

Пророцтво

З-під

Земля

Завдяки

Навчання

Через

Поворот

Згідно

Наказ

Протягом

Рік

Незважаючи на

Дощ

На закінчення

Збори

Заповніть таблицю, записавши дані слова з доречними за значенням приводами.

Крим, школа, пустеля, ліс, Камчатка, станція, виставка, пасовища, Мінськ, космос, Білорусь, поле, гай.

Прочитайте текст і дайте відповідь на поставлене в назві питання.

Як треба було сказати?

Великий переполох викликала сценка, в якій головну роль виконував переполох завдяки… спрямувавши вістря списа в груди того, хто провинився, він запитував страшним голосом:

Навіщо дякуєш хворобі? За що дякуєш посуху?

Я не дякую, - белькотів нещасний.

Ні, дякуєш! Хто сказав: «Завдяки хворобі я не вивчив уроки?», «Завдяки посусі хліба не вродили»?

А як треба було сказати? (Є.Язовицький)

«Коректор»

Усуньте недоречні канцеляризми.

У зв'язку із дощем хлопців не пустили гуляти.

Протягом усього літа я відпочивав у бабусі.

Через невдалий жарти я посварився з другом.

Вчитель одужав, і сьогодні уроки будуть проводитись згідно з розкладом.

Внаслідок падіння хлопчик сильно забився.

Треба закрити кватирку, щоб уникнути протягу.

Допоможіть Васі Ошибкіну усунути недоліки у використанні прийменників.

Тургенєв любив і схилявся перед рідною мовою.

Завдяки поганій погоді я ніяк не міг дістатися вчасно.

Потяги йдуть згідно з розкладом.

Завдяки моєму другу я чудово впорався з дорученням.

Батьки повернулися із кіно.

Над вхідними дверима висів напис: «Скупка овочів від населення».

Товариш готував уроки, але сьогодні його не запитали.

Він сидів на першому ряду.
Правопис прийменників

Словниковий диктант «Перевіряю себе»

(В) течії.. уроку, (в) течії..річки; (в) продовженні.. занять, (в) продовженні… роману; я маю (в) виду, (в) виду негоди; (не) дивлячись на втому, (не) дивлячись йому в очі; (в) слідстві.. поганої погоди, брали участь (в) слідстві..; (не) бачили світла (в) продовженні.. цілого століття; поговорили (на рахунок майбутніх ювілейних урочистостей); (в) протягом ... квітня відбулися зміни; (в) виду обставин; він дізнався (в) згодом ...; (В) виду маленьких точок; (в) силу обставин, що склалися; прочитав (в) продовженні книги; (на) подобі… овалу, звернути увагу (на) подобу фігур; йти (на) зустріч вітру; (не) дивлячись на важкі умови життя, (не) дивлячись (ні) на кого.

«Дешифрувальники»

Прочитайте шифрування. Розділіть запис на слова. Поясніть правопис прийменників.

Іззаголовкаіззаборуіззадачізпідворітіззаворотззагримуіззаводуізголовііззалежностііззавістііззаглушкиіз заварки.

Складіть речення з цими парами слів.

З огляду на - на увазі, замість - у місце, назустріч - на зустріч, щодо - на рахунок, начебто - в роді, внаслідок - у слідстві.

Перфокарти «Правопис прийменників»

Варіант 1

Працював протягом тижня

Неврожай (в) наслідок посухи

(в) згодом зрозумів

Птах (в) роді горобця

Фігура (в) роді куба

Здав (в) продовження години

Будинок (на) подоба лабіринту

Сказав (в) висновок

(в) зв'язку з переїздом

(не) дивлячись на грім

Варіант 2

Позначте випадки злитого написання.

(не) дивлячись на сніг

Дізнався (на) рахунок роботи

Переказав гроші (на) рахунок

Виявився (в) течії річки

(в) виду небезпеки

Мати на увазі

(в) слідстві у справі

Відповів (в) місце тебе

(в) місце затишне

(на) перекор долі

Варіант 3

Позначте випадки злитого написання.

(в) продовження розмови

Перешкода (в) вигляді паркану

(в) протягом перегляду

(в) виду негоди

(не) дивлячись на передбачення

Мав (в) увазі оповідання

Здогадався надалі

(в) наслідок тайфуну

Камінь подоба груші

Говорив (щодо обіду)

Варіант 4

Позначте випадки злитого написання.

(в) слідстві у справі

Гроші надійшли (на) рахунок

(в) продовженні новели

Перебував у висновку

(в) зв'язки з іспитами

(на) перекор співрозмовнику

(не) дивлячись у вічі

Отримав місце зарплати

Чутки (на) рахунок зносу

(в) наслідок аварії

Гра «Лови помилку»

На дошці або на окремому столі розміщені зірки, на яких написані прийменники. Завдання учнів знайти зірки з неправильним написанням прийменників. Виправлені варіанти записати у зошит, визначити розряд. Перемагає той, хто швидше та правильно «зловить» усі помилки. Замість зірок можуть бути ромашки, сонечки тощо.

На протязі, в наслідок, зв'язку, в продовження, на кшталт, на рахунок, через, поза, замість, мати на увазі, зважаючи, незважаючи на, назустріч, на закінчення, через, по мірі.

Розряди прийменників

Гра «Найуважніший»

Необхідно з тексту виписати всі прийменники зі словами, яких вони ставляться. Визначити розряд прийменників за значенням.

Чому в Якутії немає пустелі?

У Якутії випадає дуже мало опадів, приблизно стільки, скільки й у пустелі Каракуми. То чому ж у Якутії не з'являється пустеля? Просто там у ґрунті залягає мерзлота. Поступово розморожуючи, вона рівномірно забезпечує вологою траву, чагарники та дерева. Якби не було її, у Якутії замість лісів була б пустеля. (За А.Смирновим)

«4 зайвий»

Знайдіть похідні прийменники.

В, на, від, довкола.

До, з-під, щодо.

Зважаючи, під, над, крім.

"Каверзне запитання"


  • З якою частиною мови ніколи не вживається прийменник? (З дієсловом.)

  • З яким відмінком найчастіше використовуються прийменники? (З Р.П.)

  • Які приводи не можуть бути приставками? (К, для, крім.)





Союз як частина мови

Гра «Так-нітка»

Виберіть правильні ознаки спілки


  1. Не змінюється.

  2. Змінюється за числами та відмінками.

  3. У реченні є підлягає.

  4. Не є членом речення.

  5. Поєднує однорідні члени речення.

  6. Зв'язує підмет і присудок.

  7. Зв'язує частини складної речення.
Розряди спілок

Визначте, у яких прислів'ях і приказках союз ТАК має сполучне значення, а яких – противне. Поставте розділові знаки.

Грати грай та діло знай. Не великий мураха та гори копає. Битого, прожитого та пролитого не повернути. Рубить у дві сокири та робота не видно. Час і час дорожчі за золото. Може, якось до добра не доведуть.

Закінчіть прислів'я

Визначте розряди спілок.

Складіть зв'язковий текст, розповсюджуючи ці пропозиції та об'єднуючи їх за допомогою спілок у складні. Заголовок тексту. Визначте розряди спілок.

Ясних днів більше. Сонце пригріває. Тане сніг. Журчать струмки.

Багато води. Іноді повертаються морози. Розпускаються бруньки. З'являються перші листочки. Зеленіє трава.

«Плутанина»

Розплутайте спілки (правильно визначте розряд).

Підрядні

Що, ледве, а, якщо, хоч, щоб,

Лише, але, зате, ніби, ніби, бо

Однак, а, так, коли, а, не те – не те,

або, або, те – те, отже, не те – чи не те.

Творчі

Гра «По-щучому велінню»

Вчитель каже, а учні записують протягом 1 хвилини (1 учень біля дошки). Хороший прийом на початку уроку для п'ятихвилинки.

За щучим велінням, на мою думку, хочу, щоб з'явилися …

Правопис спілок

Складіть речення з омонімічними конструкціями.

Зате – за те, також – так само, щоб – що б.

Поновіть пропозиції.

Вітер відірвав шматочок сторінки. Допоможіть відновити пропозиції, розставте розділові знаки.

Зате побачили схід сонця.

За те дерево.

Бо було дуже жарко.

Тому що він дуже добрий.

По тому шляху.

Щоб був добрий урожай.

Що б мені не казали.

Веселі приклади

Прочитайте речення. У разі злитого написання спілок за кожний варіант поставте по 1. Якщо дана конструкція пишеться окремо - по 0. Складіть всі цифри. Назвіть відповідь. Перевірте себе за ключем.

Варіант 1


  1. Бестужев глянув угору, і в ту ж мить пролунав постріл.

  2. Він замовк. Вітер той (ж) вірш.

  3. Тихонов сидів так само, дивлячись на вогонь.

  4. Те ж саме відбувається і з письменниками.

  5. Те саме зрозуміли і городяни.

  6. Одне й те (ж) слово викликає різні асоціації в різних людей.

  7. У лікарню джина не покладеш, вдома на очах його те (ж) тримати не можна.

  8. Лермонтов озирнувся, і в ту ж мить блиснув тьмяний вогонь з пістолетного дула.

  9. Річ під руками і в той же час поза квартирою.

  10. Обличчя Богдана вирізалося чітко, обличчя людини те (ж).
Ключ: 0+1+0+0+0+0+1+0+0+1= 2. Відповідь: 2

Варіант 2


  1. Ні вільних падіньз висот, але за (тобто) є свобода розкрити парашут.

  2. Мені оголосили війну за те, що я порушив тишу.

  3. У будинку, звичайно, порожньо, але за те можна зігріти воду і заснути в ліжку.

  4. Штанга, що опустилася, врятувала воротаря від гола, але за те дуже вдарила його по голові.

  5. Тепер народом я не ненавидимо за те, що в мене автомобіль.

  6. Дорого, за те мило.

  7. Не за вовка б'ють, що сір, а що вівцю з'їв.

  8. Папа лаяв Андрія за те, що той не вивчив урок.

  9. Він багато працює, за те вміє добре відпочивати.

  10. Але за те мужики, у свою чергу, загострилися.
Ключ: 1+0+1+1=0+1+0+0+1+1= 6. Відповідь: 6

Варіант 3


  1. Я ж казав, що ти залишив мене в спокої.

  2. Але що б не трапилося, все одно треба й далі робити свою справу.

  3. Я завалився на дно саней, зіщулився, що (би) холод не жер мене так сильно.

  4. Це точне знання потрібно було актору, що (б) правильно вимовити свої дві-три фрази.

  5. Кожному хотілося, що саме на його подвір'ї з'явився перший шпак.

  6. Важко уявити, що зі мною трапилося, якби пароплав спізнився.

  7. Потрібно багато готуватися, що успішно скласти іспит.

  8. Я більше не ніс на собі фатальної відповідальності за все, що б не сталося на світі.

  9. Немає нічого в світі, що могло б прикрити Дніпро.

  10. Мені хочеться, що ви б зрозуміли це.
Ключ: 1+0+1+1+1+0+1+0+1+1=7. Відповідь: 7



Частка як частина мови

«Знайди втікача»

Вчитель двічі читає текст. При другому читанні учні записують слова, яких втекла частка НЕ. Хто знайде усі слова?

Побував я одного разу в країні,

Де зникла частка НЕ.

Подивився я раптом з подивом:

Що за найкраще становище!

Але навколо було тихо-тихо,

І в усьому була розбериха,

І на позірній клумбі біля будки

Блакитні цвіли забудки.

І погода стояла настінна.

І гуляв собака щасливий,

І, виляючи хвостом, незграбно

Пробігала пролазні калюжі.

Мені назустріч без жодного страху

Ішов вмитий. Причесаний ряха.

А за травою по травці свіжою

Ішли суразний, дотепа і вежа.

А зі школи, взявшись за ручки,

Чинним кроком вийшли доучки.

І назустріч усім ранком рано

Усміхалася царівна Сміяна.

Дуже шкода, що тільки уві сні

Є країна без частки. (С.Бондаренко)

Якою частиною мови можуть бути ці слова? Складіть та запишіть речення з цими словами, що доводять вашу точку зору.

Просто так.

У чому різниця щодо пропозицій?

Хто не приходить, отримує стягнення.

Хто не приходить, отримує стягнення.

Придумайте та запишіть казку про частинки, використовуючи уривок Ф Кривина.

Жили три дрібні частинки: Б, ЛИ, А. Хоча всі вони – службові слова, але в кожного свій характер, тому поводяться вони в тексті по-різному:

Б – мріє, ЧИ – сумнівається, А – стверджує.

Підпоручик Кіже

У 18 столітті в канцелярії Преображенського полку молодий писар поспіхом допустив безглузде написання: замість Підпоручики ж Чтівен, Рибін, Азанчеєв призначаються... написав: Підпоручик Киже, Стівен, Рибін, Азанчеєв призначаються... писар, повторивши двічі до, зліпив і сліпив і в нього вийшло зайве прізвище у наказі.

Цей наказ був підписаний імператором Павлом. Так з'явився у Преображенському полку новий офіцер. Командир полку не наважився доповісти про помилку химерного імператора, боячись його гніву, і довелося вдавати, що такий підпоручик служить у полку.

Згодом із цим неіснуючим підпоручиком Кіже відбуваються забавні історії. За чужу провину його вирубали і заслали до Сибіру, ​​потім повернули з заслання, зробили поручиками і одружили на фрейліні. Він дістався генеральського чину.

Коли ж Павло хотів викликати Кіже до себе і довірити йому охорону своєї царської особи, то придворні, що приховали істину від імператора, поспішили зробити так, що генерал Кіже раптово «захворів» і через три дні «помер».

(За Ю.Тиняновим)

«Третє зайве».

Варіант 1

У якому реченні виділене слово є часткою?


  1. До від'їзду залишилось всьогодва дні.

  2. Його всьогоніби в жар кинуло.

  3. Он скільки всьоголишилося.
Варіант 2

У якій пропозиції точноне є часткою?


  1. Вітер стихав і наче прислухався.

  2. Там були гіацинти немов із воску та старого золота.

  3. Середина річки блищить, сяє, ніби величезна довга рибина мчить серединою річки.
Варіант 3

У якій пропозиції точноє часткою?


  1. Через годинку-другу напевно буду вдома, це точно.

  2. -Це, виходить, точно?
- Точно.

  1. Усі точно змовились.
Варіант 4

У якій пропозиції немовне є часткою?


  1. Окраїнні хатини наче вимерли.

  2. Далекі будинки немов пересунулися до річки.

  3. Немов стріли, нагострені стежки.
Варіант 5

У якій пропозиції якє часткою?

Очі у Броньки сухо горять, як вугілля, поблискують.

Мишко весь почервонів, як буряк.

Птахи як діти, як птахи.

Правопис частинок

Півхвилинки для жарту

Не знання правопису частинок не сприяє хорошому рівню тексту.

Перфокарта

Сонечко малюють учні, якщо варіант у дужках пишеться разом, хмаринку - окремо.

Наступні (за тим потім) два роки принесли великі зміни в його житті.

Дійшли ми висновку: (отже, і так),

Ми можемо зробити адже (і так, отже):

Прополем гряди ми, (зате, за те)

Нас і похвалять усі (за те, зате).

Частинки НЕ і НІ заблукали в лісі Важких слів. Допоможіть бідолахам дістатися додому.

Я до чого тут?

Н… до чого!

Не було для мене цієї хвилини н… ясної, тихої ночі, н… думок н…яких.

Перед його очима за довге життя пройшла не одна тисяча таких хлопців.

Адже н... один із цієї багатотисячної армії н... був схожий на іншого навіть віддалено.

Н…де н…одного грубого слова.

Ні… кого, н… однієї живої душі довкола.

Чужі якісь стали. Говорити не про що.

Все життя працюємо, а озирнутися на що.

Він знав його – н… одного разу полювали та рибалили разом.

Словниковий диктант.

Частки Не, Не заплутали всі слова. Не розібрати: не чи ні? Злито чи окремо? А ви впораєтеся?

(Не) дивлячись на втому, (не) жаліючи (не/ні) живих, (не/ні) мертвих, (не) дивлячись мені в очі, (не) треба спотворювати, куди (не/ні) подивишся, (не) всерйоз, (не) по плечу, (не) на жарт, (ні/не) світло (ні/не) зоря, (ні/не) клякс, (ні/не) помарок, (не) вірна відповідь, як (не) ) верти, (не/ні) ким (не) написаний, скільки б (не/ні) довелося, (не) прочитана книга, (не) прочитана досі книга, робота (не) закінчена, (ні/ні) чим (Не) виправданий вчинок, (Не) за чим сховатися.

Гра «Хрестики-нуліки»

Ігрове поле із 9 клітинками. Якщо слово пишеться окремо, учень ставить +, якщо через дефіс – 0. Перемагає той, хто правильно заповнить усе поле. Пропозиції читаються по-різному.

Варіант 1

1.У тебе коли канікули (то)?

4.Хто (а) так телеграми пише?

3.На поїзді – це якраз всі мої канікули на дорогу підуть.

7.Ми ж все-таки сільські жителі ще.

8.У мене як (раз) є із собою пакет.

5.Там (ж), на стіні, висіла його заповітна балалайка.

9. Ну, спробуй мою знахідку.

2.Люди інші стали!

6. Вчити я тебе все (одно) не буду.

Ключ


0

0

+

+

+

+

0

+

0

Варіант 2

3.Я світовий все (таки) хлопець був.

1.Я (а) розповідав вам.

7.А ти звідки знаєш про кріпосний час?

8.Ми (б) відбилися, а ти зрадив.

9.Ну(ка), пішли.

2.Він вдома (чи)?

4.Він як (ніби) ненароком проговорився про щось дуже потаємне.

6.Але все (рівно) половину слів він не розібрав.

5. Це ж кіно все (таки).


+

+

0

+

0

+

0

+

0

Розряди частинок

Уявіть, що частка Б розповідає вам про себе. Напишіть, що ви почули.

Уявіть, що до вас прийшла частка ДАВАЙ. Про що вона розповість вам за чашкою чаю? Запишіть її оповідання.

Згадайте 3-4 фразеологізми із негативними частинками. Складіть та запишіть з цими стійкими поєднаннями пропозиції.

Складіть та запишіть 6-7 правил, що стосуються моральної поведінки людини, використовуючи негативні частки.

«Плутанина»

Визначте розряди виділених частинок, з'єднайте лініями.


Ну що зашийка, що завічка!

Осьвони, мої улюблені старі окуляри.

Де ж каструля? Тут тількисковорідки.

Підсилювальна

Запитальна

Порівняльна

Негативна

Вказівна

Видільна

Обмежувальна

оклику


Дай мені алюмінієву каструлю, онна підвіконні.

Бабця навітьобразилася.

А що, вечорами гуляють із гармошками?

Старий начебтоне помічає Юрчиної радості.

А на Венері, може, теж люди живуть. ХібаЧи не цікаво подивитися на них?

Тобі невтлумачити.

Академік Павлов? Осьвін.

Невжесин?

Він так самеі подумав.

Ти хочодин зруб зрубав за своє життя?

Петько повернувся як разв суботу.

Він нібипомолодшав від злості.

Повторення вивченого про частинку

Аукціон

Записати якнайбільше пропозицій

З часткою не

З часткою не

З модальними частинками

З формоутворюючими частинками

З частинками, що пишуться через дефіс.

Лот купує той, хто зможе протягом 2 хвилин скласти більшу кількість пропозицій. Вчитель вручає картинку із придбаним предметом.





Який вигук, повторений двічі, складе смачну булочку? (Ба-ба.)

Який вигук треба прочитати навпаки, щоб отримати два вигуки, що виражають почуття захоплення? (Ха-ха – ах-ах.)

Спишіть, підкресліть вигуки.

Чу! Стукає проїжджаючий віз.

Ба! Зн ... кому всі обличчя.

Ай-ай, як хата н...студилась.

Гей! С...дись до мене, друже.

Ура! Ми ламаємо, гнуся шведи.

Продовжіть групу звуконаслідувальних вигуків.

Ха-ха, мяу-мяу, гав-гав, …

Вигуки вирішили погуляти і втекли. Допоможіть їх знайти.

Вставте потрібні за змістом вигуки (не повторювати).


…,

як я втомилася!

…,

що ти накоїв!

…,

підійди скоріше до мене!

…,

звідки ти?

…,

я чекаю твоєї відповіді.

…!

Хтось пробирається у кущах.

…!

Яка висока гора!

…!

Все пропало!

"Пунктуаційний диктант"

Ах, юність, юність, молода

Ну Ваня так як тобі здався наш харч

Гей хлопці дайте мені відпочити

Горить і стогне дерево, горять і стогнуть пташенята Ой матінко де ти

Складіть і запишіть діалог на одну з тем, включивши в нього вигуки.

В театрі.

За сніданком.

Складіть і запишіть монолог про переглянутий вами фільм, включивши в нього вигуки.

«Ох, як важко жити на світі, не засвоївши вигуків!» (В.Волина.) Чому?

Повторення вивченого

про службові частини мови

Напишіть твір-міркуванняЧи служать службові частини мови?

Напишіть твір-фантазію про те, що станеться, якщо зникнуть службові частини мови.

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Злите та роздільне написання похідних прийменників

«Четвертий зайвий» Простояв з рік, говорив з 10 години ранку, прокинувся о 7 годині, порошок для прання. Пройшов повз, через хворобу, йшов попереду, завдяки йому. Будувався біля будинку, сидів перед сценою, орієнтувалися завдяки компасу, прийшов із багажем.

Повторення Залежність одного слова від іншого. 1) Що висловлює привід як частину мови? 3) Якими можуть бути прийменники з походження? Прості та складові. 2) Які приводи виділяються за будовою? Похідні та непохідні. 4) На які групи діляться похідні прийменники? Нареченные, отименные, дієслівні.

Коли похідні прийменники пишуться разом, коли – окремо? Від якої частини мови утворено прийменник? Від прислівника – пиши ЗЛИТНО Від іменника – ЗЛИТНО і РОЗДІЛЬНО ВПЕРЕДИ НАЗУСТРІЧ ЗА УВАГУ НАЛІКОМ ЗА ЗАХОДОМ У ВИГЛЯДІ

Відмінність прийменників від іменників ПРОПОЗИ СУМІСНІ (є синоніми) (пряме значення) внаслідок (= через) у результаті на закінчення (= наприкінці) на ув'язненні протягом (= на продовження) протягом, у продовженні на кшталт (= начебто) на подібність (на подібність) назустріч (з Д.п.) на зустріч (з Т.п.) на рахунок (= о, про) на рахунок через (= через) мати на увазі замість (= за) у місце на кшталт ( = на кшталт) у роді

В ТЕЧІ В ПРОДОВЖЕННІ Й НАСЛІДКІ В НАСЛІДЦІ І (говірка=потім) Запам'ятай!

ВІДМІННІСТЬ ПРЕДЛОГ ВІД ДЕЕПРИЧАСТІВ ПРОПОЗИЦІЇ ДЕЕПРИЧАСТИНИ завдяки (з Д.п.) завдяки (з В.п.) незважаючи на (= всупереч) не дивлячись на (= не дивлячись)

Пояснювальний диктант: розкрийте дужки, вставте літери 1) Ми бігли на зустріч бризкам хвиль. 2) Вони вирушили на зустріч з улюбленим артистом. 1) У багатьох російських річок, (на) подоби. Волги, один берег гірський, а інший – лучний. 2) Професор звернув їхню увагу (подібно до цих) фізичних явищ. 1) (В) течії.. Місяця вона мовчала. 2) (В) течії.. річки багато поворотів.

Пояснювальний диктант: розкрийте дужки, вставте літери 1) (Не)попри всі старання, він запізнився. 2) Виправдовувався, (не) дивлячись у вічі. 1) (В) ув'язнення.. він подякував усім присутнім за привітання. 2) (В) ув'язнення.. з таті був зроблений цікавий висновок. 1) (В) слідств.. дощів дороги розмило. 2) (В) слідства.. у справі з'ясувалося багато неясних фактів.

Конструювання речень з похідними прийменниками: підберіть відповідні за змістом прийменники. 1) ___цілого тижня йшов цей лист ___снігових заметів. 2) ___ прискореної ліквідації наслідків пожежі необхідно створити аварійну групу до роботи ___ трьох днів. 3) ___ з переїздом на нове місце проживання прошу дозволити переадресування газет та журналів. 4) Прошу дотримуватись тиші___ півгодини __ з виходом в ефір. З боку, протягом, протягом, з метою, у зв'язку з, через.

Тренажер 1. Випишіть поєднання із прийменниками. (В) цілях ліквідації недоліків; поговорити (на) рахунок роботи; (в) слідств.. допущені помилки; матиму це (в) виду; (в) слідств.. втрати роботи; перебувати (в) поблизу; (Не) дивлячись під ноги; (в) виду нестачі часу; (в) теч.. річки; прийти (в) замість друга; йти назустріч; (В)коло багаття; (в) продовження.. години; завдяки допомозі. 2. Запишіть інші поєднання, вказавши частину промови над підкресленими словами

Перевірте себе! 1.З приводами: З метою ліквідації недоліків; поговорити на рахунок роботи; внаслідок втрати роботи; введу нестачі часу; прийти в м есто друга; на околиці багаття; в_продовження години; завдяки допомозі. 2. Внаслідок і (сущ.) допущені помилки; матиму це на увазі (сущ.); перебувати в лізі (нар.); не дивлячись (деепр.) під ноги; в течії і (сущ.) річки; йти на зустріч (нар.);

Творче завдання: впиши похідні прийменники крім, незважаючи на, завдяки, включаючи у відповідні словникові статті. 1) ____-прийменник з Дат. Через кого-небудь, внаслідок чого-небудь. 2) ___- прийменник з Вин. У тому числі і.., разом з ким(чим)-небудь. 3) ___- прийменник з Род і Він. За винятком, крім кого-небудь. 4) __-прийменник з Вин. Після чогось, після якогось часу. 5) __- прийменник з Род. Незважаючи на щось, всупереч чомусь. 1 - завдяки 2 - включаючи 3 - крім 4 - через 5 - незважаючи на

Тестове завдання 1) Похідні прийменники, утворені на основі прислівників, пишуться: а) разом б) окремо 2) Який похідний прийменник пишеться разом: а) (на) рахунок б) (в) цілях в) (у) мірі 3) Який похідний прийменник пишеться окремо: а) (в) роді б) (в) місце в) (в) цілях 4) Прийменник (не) дивлячись на пишеться: а) разом б) окремо

Тестове завдання 5) Прийменник (в) слідство пишеться: а) разом б) роздільно 6) У прийменнику на протязі.. наприкінці: а) Е б) І 7) У якому слові на місці пропуску пишеться І: а) На закінчення .. вечора відбудеться концерт. б) Згодом... він повернувся до рідних місць. 8) У якому разі слово зі дужками пишеться разом: а) Ми сперечалися (на) рахунок його вчинку. б) Гроші переведені на рахунок у банку.

Відповіді: 1) а 2) а 3) в 4) а 5) а 6) а 7) б 8) а

Домашнє завдання: Параграф 57, стор 144. Вправа 350


«Прийменники» російська мова 7 клас» - Написати твір-мініатюру. Умовні позначення. Прийменник як частину мови. Прийменники. Настроювання на урок. Два старі фотографії. Захисники Вітчизни. Прийменник. Зразок. Риб'яча кістка. Двоє дідів.

«Слова з прийменниками» - Чи можете записати ці слова. Виправте помилки. Прийменник. Наведіть приклади слів із будь-яким із прийменників. Ви багато чого дізналися про приставки та прийменники. З яких двох прийменників можна назвати. Завдання. Приставки та прийменники. З дієсловами прийменники не вживаються. Правопис приставок та прийменників.

«Прийменник як службова частина промови» - Перед дієсловами прийменники не вживаються. Прийменники служать для зв'язку слів у реченні. Прийменники. У Семена з Санею в мережах сом із вусами. Рябчик. Прийменник – службова частинапромови. Береза. Настала весна (в) ліс. Прийменники пишуться окремо з іншими частинами мови. Вибери правильне твердження. На лісову стежку з кущів вискочив рябчик.

«7 клас Похідні прийменники» - План морфологічного розборуприйменника. Правопис прийменників. Навчальний проект на тему: «Прийменник» Колективна робота учнів 7 класу. Службові частини мови. Прийменники не змінюються і є членами пропозиції. Прийменники бувають похідні та непохідні.

"Приклади прийменників" - Графічне накреслення прийменника не розходиться з вимовою. Склади та запиши словосполучення. Підібрати всі можливі приводи. Вживання прийменників у письмової мови. З цих слів складіть речення. Основні завдання вивчення прийменників. Встав підходящий прийменник. Виправте помилки і запиши пропозиції.

«Правопис прийменників» - Вчіть прийменники! "Правопис похідних прийменників". Удосконалювати навичку розрізнення похідних прийменників та інших частин мови. «Ваша величність, у тексті закралася помилка. В продовження. Всім відомо, що прийменник «протягом» треба писати з літерою -Е». Повторити особливості офіційно-ділового стилю промови.

Всього у темі 31 презентація

Шиғис Қазақстан облис Үржар аудани

Жанай ауили « Жанай орта мектебі» КММ
Орис тілі және әдебієті пәнінің мұғалімі
Аленова Арайгуль Санкайбайївна
Тема уроку: «Злите та роздільне написання похідних прийменників».
(Урок закріплення вивченого матеріалу в ігровій формі).
Тип уроку: урок закріплення, вдосконалення знань, умінь та навичок.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, матеріал (картки), сигнальні картки.
Цілі уроку:
1.Навчальні: закріпити навичку правопису похідних прийменників, удосконалювати ЗУНи на тему, навчити застосовувати знання на практиці.
2.Розвиваючі: розвиток мовного чуття, усвідомлене оволодіння нормами мови з урахуванням теоретичних знань.
3.Воспитательные: викликати інтерес до матеріалу, що вивчається, виховання інтересу до вивчення російської мови.
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація знань, повторення.
- повторення правопису прислівників
Слайд 3. Розкрийте дужки, вставте пропущені літери.
4. Перевірка.
- Актуалізація знань, отриманих на тему уроку. Фронтальне опитування.
-Яку частину мови вивчаємо?
-Що дізналися про цю частину промови на попередніх уроках? Дайте визначення прийменника. Які бувають прийменники? (Слайд 5)
-Які правила правопису похідних прийменників вивчили до сьогоднішнього уроку? (Слайди 6, 7, 8)

3.Оголошення теми, цілей та завдань уроку. Слайд 9. Звучить космічна музика (наприклад, гр. Spase)
– Сьогодні у нас урок закріплення знань про правопис похідних прийменників. І проведемо ми його у формі гри-подорожі до космосу на одну із планет іншої галактики. Працювати ви будете сьогодні у групах. Кожна група – космічний екіпаж. Усі екіпажі змагатимуться один з одним. Екіпаж, що посів 1 місце, отримає «5», друге місце – «4». Ви повинні вигадати назву своєму кораблю, розподілити ролі: командир екіпажу, бортінженер, пілоти. Під час гри ви виконуватимете завдання на тему уроку, які будуть оцінюватися в балах.

4. Закріплення матеріалу. Тренувальні вправи.
-Отже, отримано наказ із центру управління польотами, але він зашифрований. Вам потрібно спочатку розшифрувати його, щоб екіпаж отримав дозвіл злетіти першим.
Слайд10. Вправу виконуєте письмово у зошиті. У вас має вийти пропозиція. Хто першим виконає завдання, отримає 10 балів.
Слайд 11. Перевірка. (Вам слід знайти стартовий шифр).

Щоб ваш екіпаж отримав команду: "Ключ на старт!", Вам треба знайти цей стартовий шифр, виконавши вправу № 2, записуєте тільки ключ. - 10 балів. Слайд 12. Перевірка слайд 13.
– Отже, ключ на старт! Політ дозволено! (Звучить космічна музика). Слайд 14.
-Перша хвилина польоту. Політ відбувається успішно. Усі прилади працюють нормально. Але куди ви летите? Щоб дізнатися про це, ви повинні виконати вправу письмово в зошитах. У записаних словах позначте орфограми. Потім випишіть вставлені літери та отримайте назву планети. Запишіть його на листок і передайте до центру польоту (вчителю).
Перевірка. Слайд 15. (Назва планети – Астрон) – 5 балів.
-Оскільки планета знаходиться в іншій галактиці, вам треба прокласти курс до цієї планети. І зроблять це капітани біля дошки. Виконуються картки №1, 2,3 та пояснюються – 5 балів.
Картка1.
(В) наслідки… снігових заметів уроки скасували. 2. Розмову потрібно відкласти (в) виду майбутнього від'їзду. 3. Доведеться тобі подежурити замість мене. 4. Туристи, не дивлячись на погоду, пішли в похід. 5. Про долю героя можна дізнатися (продовження) ... повісті. 6. Я прийшов дізнатися (на рахунок подарунків).
Картка 2.
Випиши похідний прийменник, познач орфограму:
1. (В) перебігу ... півгодини дотримуйтесь тиші. 2.(В) наслідок контузії я звільнився з армії. 3. (Не) дивлячись на дошку, вирішив приклад. 4.(В)зв'язку з переїздом на нове місце проживання, прошу переадресувати мою кореспонденцію. 5. Дізнайся, будь ласка, на рахунок розкладу на завтра. 6.(В)продовженні… третього року життя дитина потроює свою словниковий запас.
Картка 3.
Випиши похідний прийменник, познач орфограму:
1.(В) течії ... цілого тижня йшов цей лист. 2.Брошка була зроблена (на)подібність метелика. 3.Адвокат побачив (внаслідок) нові факти на користь підзахисного. 4. (В) цілях самооборони він вивчав східні єдиноборства. 5. (В) виду поганої погоди рейс скасували. 6.Я попрацюю (в) замість тебе.
Інші члени екіпажу виконують на картках (або в зошитах) синтаксичний розбірпропозиції – 5 балів:
Упродовж кількох годин через ілюмінатор космонавти спостерігали за Землею.
- Ви благополучно здійснили посадку на планету, і вас зустріли доброзичливі інопланетяни. Центр управління польотом надіслав вам телеграму з інструкціями, але зв'язок із планетою виявився нестійким, тому в телеграмі є перепустки. Вам треба її правильно прочитати, а для цього виконати письмово на картках вправу №4. - 10 балів. Слайд 16.
Перевірка – слайд 17
-Гостину планету настав час залишати. Для цього центр управління польотом вирішив перевірити, чи всі корабля працюють нормально. Для цього він проводить тест на уважність. (Робота з сигнальними картками). Правильно підняті екіпажем картки з літерами Е, І дають команді по 1 балу:
Запізнитися внаслідок негоди, недоліки у справі про вбивство, прочитати протягом до першої частини, виправити протягом дня, у швидкій течії річки, відповісти протягом хвилини, виконувати протягом року, затриматися внаслідок дощу, заборонити внаслідок епідемії, виліпити на кшталт квітки .
- Ну що ж, усі системи функціонують нормально, можна летіти додому. Але ви забули попередити жителів планети, куди їм посилати свої космічні корабліз візитами у відповідь. Центр керування польотом зашифрував це місце. Допоможіть інопланетянам розшифрувати, де приготоване місце для посадки. Слайд 18. Виконайте вправу у зошитах. Запишіть слово-ключ на листок (попутне повторення орфографії) -5 балів.
Перевірка-слайд 19.
-Ну і поки ви летить на Землю, у вас є час, щоб зайнятися звичною справою - виконати в зошитах вправу, поки центр управління польотом підбиває підсумки.
Самостійна роботаучнів у зошитах. Слайд 20.
Перевірка – слайд 21.

5.Узагальнення.
-Чому ми навчалися сьогодні на уроці? Що закріплювали? Чи навчилися відрізняти привід від іменника з прийменником? Як пишуться похідні прийменники?
6. Домашнє завдання. Слайд 22.
7. Підбиття підсумків, виставлення оцінок.


Close