Розробка уроку російської мови у 7 класі «Подорож до «Причастинська»»

Автор: Токмакова Оксана Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури, МОБУ Усть-Ярульська ЗОШ
Цілі:
- систематизація знань про причастя;
- формування вміння знаходити причастя та визначати його граматичні ознаки; знаходити та правильно писати орфограми в причастях; виділяти комами причетний оборот.
Опис уроку: Представляю Вашій увазі урок російської мови у 7 класі Цей урок проводиться заключним перед диктантом щодо теми «Причастя», що допомагає дітям усунути деякі прогалини у знаннях, що сприяє кращим результатомпри написанні контрольного диктанту. За допомогою ігрової форми діти активніше залучаються до навчальний процес. Матеріал рекомендований для вчителів російської, студентів філологічних факультетів.
Хід уроку
1. Про рг. момент. Вітання.
2. Слово вчителя.
Хлопці, сьогодні у нас із вами не зовсім звичайний урок. Ми вирушимо в подорож містом Причастинську, розглянемо всі його визначні пам'ятки. Заблукає в цьому місті нам не дасть карта, а роль гіда я беру на себе.
Для початку я розповім вам історію створення міста Причастинськ.
Казка про причастя.
Жили-були у світі самотні суфікси –ущ-, -ющ-, –ящ-, -вш-, -ш-. -Т-. Нудно їм було жити на білому світі. І вирішили вони піти за порадою до Дієслова, поскаржитися на свою самотність.
Каже їм Дієслово: «Подарую я вас найдорожче, що в мене є, - основу». «Дякую!» - відповіли зраділі суфікси і негайно приєдналися до основ - вийшли негарні, незакінчені слова. Знову засумували суфікси, чогось їм ще не вистачало.
Ось бредуть вони дорогою зі своїми основами, і зустрічається їм добрий чарівник Прикметник. Вислухало воно їхнє горе і погодилося допомогти нещасним суфіксам.
-Візьміть мої закінчення, вони допоможуть вам.
-Спасибі, добре Прикметник!
І суфікси, взявши подарунки задоволені та щасливі. Вирушили на галявину до річки. Вони довго веселилися, грали, танцювали, малювали складені слова. Один із них запропонував:
-Давайте жити так, як нам хочеться, будемо веселитися, нікого не слухатимемося.
Погодилися інші, дуже хотілося побути безтурботними. Забули вони, що в них великий країніГраматиці не можна бути егоїстом. Обурилися частини мови, і вирішили вони покарати ні до чого не причетних нероб. Дієслово сказав: «Називатися тепер ви будете Причастями. А за ваші прокази залишаю вам лише два часи – минуле та сьогодення. І жодного вам майбутнього. Ну і ще, так і бути, залишу два види – досконалий та недосконалий»
«А я караю вас тим, що будете вічно схиляться за відмінками, зміняться за пологами і числами», - сказав Прикметник.
Засумували Причастя і робити нічого - треба працювати. Більше нічого поганого за ними не помічали. І частини мови пробачили їх. Прощати теж треба вміти. З тих пір всі Причастя живуть в одному місті, і він став причастинським.
3. Повторення пройденого матеріалу
Отже, наша мандрівка починається. Але перш ніж увійти до міста необхідно назвати правильне визначення причастя, це є паролем міста.
Подорожувати ми будемо по «Шосе орфограм». Згадаймо, які орфограми ми вивчили під час цієї теми? (написання суфіксів дієприкметників, Н-ПН у причастях, злите і роздільне написання НЕ з причастями. літери Е і Е після шиплячих у страждальних причастях минулого часу, голосні перед Н і ПН у пасивних прикметах і прикметників, утворених від дієслова)
Пояснювальний диктант
Не зійшло сонце; не пофарбовані лавки; хлопці обурені поведінкою товариша; промови проникливі і схвильовані; підстрижене волосся; фарбована масляною фарбою підлога; мариновані гриби; некошена трава, списаний лист, викачати з підвалу бочка; викачана нафту; чув розмову; посланий у загін; заклеєний конверт, люди, які не встигли вчасно; книга не прочитана; не написаний твір з англійської.
Ми наближаємось до Музею причетного обороту.
-Хлопці, давайте згадаємо, що таке причетний оборот?
-У яких випадках причетний оборот на листі виділяється комами?
Завдання. (лунає на картках)
Розставити пропущені розділові знаки, підкреслити причетні обороти як члени речення.
1. До річки збігає стежка ледве помітна у пітьмі.
2. Срібний місяць слабко освітлюваний місяцем.
3. Шелестить очерет трохи хитається вітром.
4. Розгорялося багаття, що роздмухується вітром.
5. Трава, що пригинається вітром, лягала на землю.
6. Вдалині стояв майже видимий ліс.
7. Я побачив два майже з'єднані горіхи чомусь не зірваних забутих нами.
8. Я вийшов у вже темніючий сад, пішов по доріжці густо всипаною листям, потім зупинився перед ліщиною застиглого в холодній нерухомості сутінків.
Зараз ми прогуляємося Алеєю пасивних і дійсних дієприкметників.
Давайте пригадаємо, як відрізнити дійсне причастя від пасивного?
-Як утворюються справжні причастя?
-Як утворюються причаски?
Завдання. Заповнити таблицю дієприкметниками з тексту, виділити суфікси. (текст або виводиться через проектор, або лунає на парти)
дій. Прош.в. дій.наст.вр. Страд.прош.вр. Страд.наст.вр.

Текст.
Ми ввійшли до лісу, освітленого променями осіннього сонця. Розчищена доріжка вела до моря. Ми часто зупинялися, уражені яскравою красою лісу. На пожовклій траві лежало опале листя. Берези вкрилися золотим листям, що сяяло на сонці. Дуже красиві клени, одягнені в багряне листя. Часто ми бачимо жовте листя, що тихо падає на землю. І на доріжках листя, що сумно шарудить під ногами. Іноді трапляється дача, оточена дерев'яним фарбованим парканом.
Отже, наша подорож добігає кінця і я пропоную Вам закріпити свої знання за допомогою невеликої роботи за текстом.
Завдання. Робота за текстом.

(1) Антон захопленими очима оглянув батьківську каюту. (2) Маленька кімнатка, заставлена ​​лише необхідними меблями, була дуже затишна. (3) Тут усе було надзвичайним. (4)Над ліжком, застеленою вовняною ковдрою, висіла писана маслом картина, що зображала вітряк під солом'яним дахом, рясніє квітами луг.(5) Не звичайні, а спеціально прикріплені до стін полиці вміщали безліч цікавих речей. (6) На одній з них стояв письмовий прилад, біля нього лежав стос книжок у шкіряних палітурках. (7) У тому числі хлопчик побачив книги, присвячені морю, історії кораблів. (8) Одна з них привернула його увагу. (9) На її обкладинці була намальована шхуна, що біжить по хвилях.
1. З пропозиції 4 виписати причетні обороти.
2. Виписати з тексту слова, які підпорядковуються правилу: «У повних причасках із суфіксами –ЕНН- і –НН- пишуться дві літери Н якщо причастя має приставку (крім НЕ)». (прикріплені)
3. З пропозиції 4 виписати дійсне причастя.
4. Виписати із пропозиції 6-9 коротке причастя.
5. Виписати пасивне причастя.
Взаємоперевірка. (Учні змінюються зошитами та перевіряють один у одного за допомогою коментарів вчителя)
4. Рефлексія.
Хлопці, Вам сподобалась наша подорож?
Який висновок ми можемо зробити?
5. Домашнє завдання.
Підготовка до контрольного диктанта.

Навичок; формування практичних умінь та навичок семикласників з усвідомленого застосування отриманих знань у повсякденній практиці; виховання дбайливого ставлення до слова.

Завдання уроку:

    закріпити вміння знаходити причастя та визначати його граматичні ознаки; удосконалювати вміння бачити та правильно вирішувати орфографічні завдання у конкретному причасті; удосконалювати вміння бачити і за необхідності виділяти комами причетний оборот.

Обладнання уроку:

    Роздруківки матеріалів для роботи учнів. Мультимедійне встановлення.

Хід уроку

В. Даль

1. Вчитель читає рядки:

Ось властивість моя обов'язкова:
Схиляюся, як прикметник.
На усі питання його відповідаю.
Дієслово за значенням нагадую. (П. Чесноков)

Про яку частину мови ця загадка?

Звернення до епіграфу.

В. Даль зауважив, що « Причастя – це частина мови, яка причетна дієслову в образі прикметника».Як зрозуміти зміст цього висловлювання? Чому ці слова я взяла як епіграф?

2. Повідомлення теми уроку

– Зверніть увагу на тип уроку, на те, як сформульовано його тему.

Що буде важливим для нас на уроці? Сформулюйте його ціль.

Повторити теоретичні відомості на тему, узагальнити та систематизувати отримані знання про причетний оборот, повторити орфограми та пунктограми на тему.

3. Орфоепічна розминка

відбитий

Балований

Дзвонить

Іскриться

Премований

Поглиблений

Створений

Названий брат

3. Творчий диктант

Назвіть ознаки причастя. Визначте дійсне чи пасивне.

Коні-Коні, що скачуть, які скачуть

Невивчена дорога

Програма виконана-

Поранений боєць

Розглянутий проект

Лікуючий лікар

Мариновані гриби

Розсипаний по небу

Расталий

4. Співвіднеси: Дійсно - Стражденне.

6. Виправте помилки у вживанні дієприкметників, поясніть, чим вони викликані?

1) Мені було доручено знищити снайпера на дереві.

2) Ми підійшли до будиночка, що стояв на невеликій галявині і який був освітлений яскравими променями сонця.

6. Гра «Магічний квадрат» Мета: перевірка знань та умінь правопису НЕ з дієприкметниками, прикметниками, дієсловом.

7Робота з текстом.

Доповніть пропозиції відповідними за змістом дієприкметниками (дивись слова для довідок); виділіть комами, де необхідно, причетні обороти, підкресліть їх як члени речення.

Ми увійшли до лісу………………… . ………………... доріжка вела до моря. Ми часто зупинялися …………………………. . На ………………..траві лежало ……….. листя. Берези покрилися золотим листям ……………………………….. Дуже красиві клени ………………………………………………….. . Часто ми бачимо жовте листя ………………….. І на доріжках листя ……………………………… Іноді трапляється дача ……………………...

Слова для довідок:

Розчищена, опала, виблискувала на сонці, освітлена променями осіннього сонця, оточена дерев'яним пофарбованим парканом , вражені яскравою красою ліси, що тихо падають на землю, сумно шарудять під ногами, пожовклі, одягнені в багряне листя.

Ми ввійшли до лісу, освітленого променями осіннього сонця. Розчищена доріжкавела до моря. Ми часто зупинялися, уражені яскравою красою лісу. на пожовтїлий траві лежало опале листя. Берези покрилися золотим листям, звіркавши на сонці. Дуже красиві клени, одягнені в багряне листя. Часто ми бачиможовте листя, що тихо падає на землю. І на доріжках листя, сумно шарудучищі під ногами. Іноді трапляється дача, оточена дерев'яним пофарбованим.парканом.

- Порівняйте тексти з дієприкметниками та без. Яка роль дієприкметників?

В1.Знайти в тексті пасивне причастя минулого часу, випишіть їх.

В2.Визначте спосіб словотвору слова падаючі

8. Стилістична роль дієприкметників.

- Чи завжди доречне вживання дієприкметників? Щоб відповісти, послухайте уривок з фейлетону В. Ардова «Суконна мова».

Люди, що ходять по траві, що виростає за решіткою, що відділяє, брухтуй грабулями, що вириваються, а також штовхаються, пристають до гуляючих, кидаються в тих, що користуються ростуть рослини, підставляють ноги відвідуючим, плюють на проходять і сидять, лякають наявних дітей, їздять на велосипедах , заводячих тварин, забруднюючих і кусаються, штрафуючими.

- Чому текст викликає посмішку?

Яка стилістична роль дієприкметників? У якій мові переважно використовуються причастя: у розмовній чи книжковій? У текстах якого стилю використовуються найчастіше?

На це питання нам допоможуть відповісти однокласники.

Учень 1 . Для розмовноїстилю вживання дієприкметників, а точніше причетних оборотів, нехарактерно. Причетний оборот найбільше співвіднесений з книжковими стилями. На це вказували ще у 18 та 19 століттях, . Вони відзначали високу та урочистість причастя. "Причастя мають у собі певну високу, і для того дуже пристойно їх вживати у високому роді віршів", - писав Ломоносов. Зразком використання дієприкметників у високому стилі можуть бути твори Ломоносова, Державіна, Жуковського.

У теорії "Трьох штилів" Ломоносов ділить літературну мову на 3 стилі: високий, середній та низький. Так ось, згідно з цією теорією, причастя слід використовувати у творах високого стилю, тому що вони надають промови урочистість та відтінок високості.

О, ваші дні благословенні!
Дерзайте нині підбадьорені
Раченням вашим показати,
Що може власних Платонів
І швидких розумом Невтонов
Російська. земля народжувати

Учень 2 Можливість з'єднання дії та вказівки на ознаку предмета в одному слові збільшує семантичну ємність дієприкметників, дозволяє позбутися багатослівності. Цю особливість наголошував. Він з жалем пише: "Ми не говоримо: карета, що скаче по мосту; слуга, що кидає кімнату; ми говоримо: карета, яка скаче; слуга, який мете та ін. - замінюючи виразну стислість причастя млявим оборотом". Пушкін широко використовував причастя у своїх творах.

Він бачить: він ще кохається;
Вже він покаянням томимо,
Готовий просити у неї прощення:

Гоніми весняними променями,
З навколишніх гір уже снігу:

Учень 3 Короткість, точність і виразність причастя зробили їх незамінними помічниками. наукового та ділового стилівде думка повинна бути виражена максимально коротко, але досить точно і чітко. Наприклад: Прислівник - самостійна частинамови, що не змінюється. (звучить довго та не зовсім красиво). Якщо частина пропозиції замінимо на причастя, то вийде: Прислівник - самостійна незмінна частина промови. Коротко та ємно. І звучить гарно.

Також і у діловому мовленні. Тут необхідно сказати про короткі причастя. Короткі причастя, що використовуються в діловому стилі, по-перше, виражають вольові акти, по-друге, як би "знеособлюють" пропозиції. Ось наприклад, заборонено, заплановано, передбачено, рекомендовано, встановлено. Після розгляду матеріалів справи встановлено, що факт цього правопорушення доведено.Причастя я встановлений, доведений.

Учень 4. Є ще одна сфера використання дієприкметників – тексти художнього стилю. Справа в тому, що причастя, поєднуючи в собі дію та ознаку, є яскравими мовними засобами. Вони можуть передавати швидкість і уповільненість рухів, звучання та тишу, цвітіння та в'янення природи, різні фізичні та духовні стани людини. Недарма ще Пушкін у своїх поетичних творах широко використовував причастя як образотворче-виразне засіб.

Прокинувшись рано,
У вікно побачила Тетяна
Вранці побілілий двір:

Але шумом балу втомлений
І ранок опівночі обратя,
Спокійно спить у тіні блаженної
Забав та розкоші дитини. (Пушкін)

Над осиною, що тріпотить, легкий місяць заблищав. І радують рясні клумби і різкий крик ворони в чорному небі. (А. Ахматова).

9. Тест

1 варіант

А) гавкаючий собака
Б) хвилясте волосся
В) сонячний ранок
Г) холодні руки

2. У яких причастях -ащ- , -Ящ- ?

А) пиш. ща людина
Б) се. дощ
В) пін. потік
Г) кільк. предмет
Д) стро. стадіон

3. У яких причастях н ?

А) відправлення. е лист
Б) лист надіслав. про
В) спеку. ні в олії гриби
Г) мороз. ая риба

А) оточення. ний друзями
Б) змуч. ні мандрівники
В) окропу. ня вода
Г) неїждж. дорога

5. Які причастя пишуться з окремо?

А) (не) надісланий лист
Б) (не) відправлене мною
В) (не)виконане завдання
Г) (не)помічена помилка




Г) На пожовклій траві лежало опале листя

2 варіант

1. Яке словосполучення має причастя?

А) дрімучий ліс
Б) дрімуча дитина
В) шорсткі руки
Г) старший брат

2. У яких причастях -ущ- , -ющ- ?

А) вір. щий усьому
Б) терп. щий біль
В) клеї. чий папір
Г) стел. туман
Д) колиш. очерет

3. У яких причастях н ?

А) засіючи. е поле
Б) поле засію. про
В) в'яза. ая мамою кофта
г) варе. я картопля

4. У суфіксах яких дієприкметників пишеться Е?

А) озброєння. ний солдат
Б) смущ. ний учень
В) ображ. ний малюк
Г) завішуєш. нне вікно

5. Які причастя пишуться з не окремо?

А) (не)перевірена робота
Б) (не)перевірена вчителем
В) (не) скошена трава
Г) (не) прочитана книга

6. У якому реченні є відокремлений причетний оборот? (Знаки пунктуації не розставлені)

А) Розчищена доріжка вела до моря.
Б) Ми увійшли до лісу, освітленого осіннім сонцем.
В) Вітер гнав по доріжках зірване з дерев листя.
Г) На пожовклій траві лежало опале листя.

10. Підбиття підсумків уроку.

11. Домашнє завдання.

Виконати тестові завдання.






Виправте помилки 1) Мені було доручено знищити снайпера на дереві. Мені було доручено знищити снайпера, що засів на дереві. Мені було доручено знищити снайпера, що засів на дереві. 2) Образ поета-пророка, створені Пушкіним, визначав та її власне життя. Образ поета-пророка, створений Пушкіним, визначав та її власне життя. 3) Ми підійшли до будиночка, що стояв на невеликій галявині і який був освітлений яскравими променями сонця. Ми підійшли до будиночка, що стояв на невеликій галявині і освітленого яскравими променями сонця.


Пояснювальний диктант Коні, що скачуть, невивчена дорога, програма виконана, поранений боєць, слабо осяяна, розглянутий проект, запущений на Місяць, лікуючий лікар, почуті кроки, мариновані гриби, ледь видима, розсипаний по небу, розтанутий сніг, фарбоване покриття.


Доповніть пропозиції відповідними за змістом дієприкметниками Ми увійшли до лісу…………………. ………………... доріжка вела до моря. Ми часто зупинялися ………………………….. На ….…траві лежало ……….. листя. Берези вкрилися золотим листям ………………………………. Дуже красиві клени.……………… Часто ми бачимо жовте листя ………………….. І на доріжках листя ……………………………… Іноді трапляється дача ………………… …... Слова для довідок: розчищена, опале, сяяло на сонці, освітлене променями осіннього сонця, оточене дерев'яним пофарбованим парканом, уражені яскравою красою лісу, що тихо падають на землю, сумно шарудять під ногами, пожовклі, одягнені в багряне листя.


Перевір себе Ми увійшли до лісу, освітленого променями осіннього сонця. Розчищена доріжка вела до моря. Ми часто зупинялися, уражені яскравою красою лісу. На пожовклій траві лежало опале листя. Берези вкрилися золотим листям, що сяяло на сонці. Дуже красиві клени, одягнені в багряне листя. Часто ми бачимо жовте листя, що тихо падає на землю. І на доріжках листя, що сумно шарудить під ногами. Іноді трапляється дача, оточена дерев'яним фарбованим парканом.


Люди, що ходять по траві, що виростає за відокремлюючою решіткою, ламається і виривається граблями, а також штовхаються, пристають до гуляючих, кидаються в тих, що ростуть рослинами, підставляють ноги відвідуючим, плюють на проходять і сидять, лякають тварин, що забруднюють і кусаються, виривають квіти і засмічують, які штрафуються. В. Ардов «Суконна мова»


Причастя мають у собі певну високу, і для того дуже пристойно їх вживати у високому роді віршів. М.В. Ломоносов Ми не говоримо: карета, що скаче мостом; слуга, що кидає кімнату; ми говоримо: карета, що скаче; слуга, який мете та ін. - замінюючи виразну стислість дієприкметників млявим оборотом. А.С. Пушкін


Close