თემა:

მიზნები:

ასწავლეთ ბავშვებს ასოების ვიზუალური გამოსახულების დიფერენცირება, კერძოდ I - U;
... ვიზუალურ-სივრცითი ორიენტაციის შემუშავება;
... ხმის ანალიზის უნარის განვითარება;
... განავითაროს წვრილი მოტორიკა;
... ლოგიკური აზროვნების განვითარება.

გაკვეთილის მსვლელობა

I. ორგანიზაციული მომენტი

ლოგოპედი სთხოვს ბავშვებს, ფეხზე წამოდგნენ და სკამზე ჯდომამდე სთხოვონ გახსოვდეთ და დაასახელონ სახელი, რომელიც შეიცავს ასო "მე"
(ინა, ირა, ილია, იგორი, კირა, ლიზა, მილა, ვიკა, დიმა, ნიკიტა)
ლოგოპედი ბავშვებს აცნობს გაკვეთილის გმირებს, გოგონებს ულეი და ირას. ბავშვებს მოუწოდებენ გამოყონ თავიანთი სახელების პირველი ასოები. (Y-Y)
ჩამოყალიბებულია გაკვეთილის თემა.

II მთავარი ეტაპი

ლოგოპედი დაფაზე ათავსებს ასოების "U" და "I" ელემენტების გამოსახულებას, ითხოვს ელემენტებისგან ასოების დამატებას, ეძებს ასოებს შორის მსგავსებასა და განსხვავებებს.


ლოგოპედი იწვევს ბავშვებს ჩაწერონ რვეულში გაკვეთილის გმირების სახელები, გამოყონ ასოები "მე", "უ".

ლოგოპედი ბავშვებს აცნობს გაკვეთილის ასოების აღნიშვნას. "U" ინვერსიული სამკუთხედია, "I" წრეა.
ლოგოპედი დაფაზე ათავსებს ბარათს სამკუთხედებისა და წრეების გამოსახულებით, სთხოვს ბავშვებს ჩაწერონ შესაბამისი ასოები რვეულში. სამკუთხედის ნაცვლად - "U", წრის ნაცვლად - "I".


მომდევნო დავალების შესრულებამდე, ბავშვების ყურადღება არაერთხელ არის გამახვილებული ასოების "I", "U" განსხვავებაზე. "U" - ს ბოლოში გრძელი "კუდი" აქვს, "მე" -ს გვერდით აქვს პატარა კუდი. ბავშვებს მოუწოდებენ, დაფაზე ამოიღონ სიტყვები. თუ ვარსკვლავი ქვემოთ არის, მაშინ უნდა დაწეროთ "U", თუ ვარსკვლავი ახლოს არის, მაშინ უნდა დაწეროთ "And".



(ტყვია, ხუმრობა, ლოკოკინა, ქუჩა, ხელები, ქათამი)

ლოგოპედი დაფაზე ათავსებს ბარათს საშვებით და იწვევს ბავშვებს დამოუკიდებლად განსაზღვრონ რომელი ასო უნდა დაინიშნოს ვარსკვლავის ნაცვლად.

(წრე, ყვირილი, ფაფუკი, ფოთოლი, ყური, ნემსი)

ბავშვებს მოუწოდებენ ბლოკნოტი დაყონ 3 სვეტად. პირველ სვეტში იქნება სიტყვები "U" ასოით, მეორე სვეტში იქნება სიტყვები "I", მესამეში - სიტყვები, რომელშიც არის ასოები "I", "U".

(პირველი სვეტი არის მშვილდი, მამლი, ბუზი; მეორე სვეტი არის ნემსი, ძაფი, ფურცელი, წიგნები; მესამე სვეტი არის ლოკოკინა, ქათამი, ზურმუხტი, გრაფინი)

III გაკვეთილის რეზიუმე

ლოგოპედი სთხოვს ბავშვებს, დაწერონ თითო სიტყვა თითოეულ სვეტში.

ნაბიჯი 2 ᲛᲗᲐᲕᲐᲠᲘ ᲜᲐᲬᲘᲚᲘ.

თუ სიტყვა არ არის გასაგები

თუ წერა არ ვიცი,

სხვა გამოსავალი არ არის -

ვხსნი ამ წიგნს.

აქ ყველაფერი გასაგებია, ყველაფერი სიმართლეა ...

რა არის ეს წიგნი? რა საოცრებაა!

არა, არც სასწაული, ძველ დროსაც კი

ეს შედგენილ იქნა ... (ლექსიკონი)

დღეს ჩვენ გავაგრძელებთ საუბარს სხვადასხვა თემაზე

ლექსიკონები და ლექსიკური სიტყვები. გავიხსენოთ, რა არის ლექსიკონი სიტყვები? რა ლექსიკონები იცით უკვე?

დღეს მე მოგიყვებით ეტიოლოგიურ ლექსიკონზე.

ეტიმიოლოგიური ლექსიკონები მოგვითხრობენ სიტყვის წარმოშობაზე, მის თავდაპირველ მნიშვნელობაზე. სიტყვის ისტორიის დათვალიერებით, მისი თანამედროვე მართლწერის გაგება შეიძლება. მაგალითად: RASPBERRY - სახელი ეყრდნობოდა კენკრის ხილის ნიშანს, რომელიც მცირე ნაწილებისგან შედგებოდა. სიტყვა MALINA მომდინარეობს სიტყვიდან მცირე

წერით დაფაზე.

ჟოლოსფერი - პატარა - "შედგება მცირე ნაწილებისგან"

გამოიცანი რიდლი.

ამ ვიწრო ყუთში
ფანქრებს ნახავთ
კალმები, ნეიბები, სამაგრები, ღილაკები,
ყველაფერი სულისთვის.

წაიკითხეთ თავდაყირა, როგორ გაჩნდა სიტყვა.

გამოიცანი რიდლი.

ის სკოლაში უფრო მნიშვნელოვანი არ არის,

მას აქვს საკუთარი ოფისი.

მან იცის ყველა მოწაფე

მზად არის დახმარება და დასჯა.

იპოვეთ სიტყვა ორთოგრაფიულ ლექსიკონში.

დაწერე სიტყვები. Slap შევიდა syllables. დაწერეთ ლექსიკონი. ჩამოწერეთ syllable დიაგრამა და ჩამოწერეთ ხმოვნები არაბატონური ხელით.

თამაში: ფრენა

ლოგოპედი განმარტავს სიტყვის წარმოშობას.

სიტყვა PORTFOLIO რუსულად შემოვიდა ფრანგულიდან. პორტი-ტარება

FEL- ფოთოლი

პორტფოლიო - "რა დოკუმენტებში, ნაშრომებშია"

ლოგოპედი იწერს სიტყვას დაფაზე. პორტფოლიო

ორთოგრაფიულად წარმოთქვით. გამოთქვით სტრესი.

სიტყვა "თვალები დახუჭული" იწერება. დახუჭე თვალები, წარმოიდგინე წიგნში დაწერილი ეს სიტყვა. მოაცილე თვალი

"საშიში ასო". რომელი ასო ციმციმებს?

წინადადება გააკეთე სიტყვებისგან. ნაწილდება ფურცლები სიტყვებით.

ჩასვით ჩანთა, მე, ფანქარი

(ფანქრის ჩანთა ჩემოდანში ჩავდე).

რამდენი სიტყვაა ამ წინადადებაში?

დაწერეთ წინადადების მონახაზი, თქვენი არა-დომინანტური ხელით ხმოვნების გამოწერით.

ფიზიკური წუთი.

ხელის ბრუნვა (მარცხენა ხელი წინ - მარჯვენა უკან) და პირიქით.

იდაყვის მუხლის ჯვარედინი მოძრაობები

ჯვარედინი მკლავების ქუსლები

თქვენ უნდა დაჯდეთ, თუ სიტყვაში 3 ასოა და ხელები ასწიეთ

თუ არა 3 ასო, მაგრამ მეტნაკლებად.

სიტყვები: ხახვი, მთვარე, წვენი, მზე, კიბო, ყაყაჩო, ნაბიჯი, ბეწვი.

ბურთი თამაშები:

საპირისპირო სიტყვები (ანტონიმები)

არაბული ასო (ძილი, ტოკი, პირი, წვნიანი)

ჩვენ მივდივართ ტყეში, ვაწერთ სიტყვებს, რომლებიც სრულდება OK- ით

თამაში: წერილის დამატება (მესამე)

აქცენტი გააკეთეთ. მონიშნეთ საშიში ადგილმდებარეობა.

რა არის ამ ასოში ბოლო ასო?

თამაში: შეიკრიბეთ "ასო T" თავსატეხი

თამაში: ჯადოსნური ჩანთა (ფრაზეოლოგიზმები)

ზეპირად იცოდე - ეს ძალიან კარგად სწავლაა.

ცხვირზე გატეხვა - დაიმახსოვრე იგი მკაცრად, სამუდამოდ.

ღრუბლებში აფორიაქება - ოცნება, რაღაცის ფანტაზია.

გაუკეთე ცხვირი - დაიძინე.

დავიწყოთ საფუძვლებიდან - (აზ - სლავური ანბანის პირველი ასოს სახელი), ანუ უნდა დავიწყოთ საფუძვლებიდან, უმარტივესიდან.

განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის პოლიტიკის სამინისტრო

ტრანს-ბაიკალის ტერიტორია

GOU ობოლთა და ბავშვებისთვის,

მშობლების მზრუნველობის გარეშე დარჩენილი

”ბორზინის სპეციალური (გამასწორებელი) პანსიონი

ობოლი და მშობლების გარეშე დარჩენილი ბავშვები,

vIII ტიპის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები "

ოპტიკური დისგრაფიის კორექციის გაკვეთილის რეზიუმე

vIII ტიპის სპეციალური (გამასწორებელი) სკოლის მე -2 კლასში.

ო - ა

მასწავლებლის ლოგოპედი

უმაღლესი საკვალიფიკაციო კატეგორია

ადამოვა იულია პეტროვნა

2012 წ.

VIII ტიპის სპეციალური (გამასწორებელი) სკოლის მე -2 კლასის ოპტიკური დისგრაფიის შესწორების გაკვეთილის შეჯამება.

თემა: ოპტიკურად მსგავსი წერილების გარჩევაო - ა

მიზანი: ასწავლიან ბავშვებს, განასხვაონ ოპტიკურად მსგავსი ხელნაწერი ასოებიო და ა.

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

  1. ასოების ორთოგრაფიის დახვეწაოჰ და ა , მსგავსება-განსხვავების დადგენა;
  2. დახვეწეთ ბგერების [O] და [A] გამოხატვა, განამტკიცეთ კავშირი ბგერასა და ასოს შორის;
  3. ასწავლეთ მოსწავლეებს ასოების გარჩევაოჰ და ა იზოლირებულ მწერლობაში, სილასა და სიტყვებში;
  4. კითხვის უნარის გაუმჯობესება;
  5. ისწავლეთ ხმოვანის გამოყოფა სიტყვის დასაწყისში.

გამასწორებელი:

  1. განავითარეთ ბავშვების ლოგიკური აზროვნება;
  2. ვიზუალური აღქმის, ფურცელზე ნავიგაციის უნარის განვითარება;
  3. სიტყვის მოძრაობასთან კოორდინაციის უნარის განვითარება;
  4. განავითარეთ თითის მოძრაობის უნარები მასაჟით.

საგანმანათლებლო:

  1. მოსწავლეებში ჩაუნერგონ კლასში აქტიური მუშაობის უნარი;
  2. განავითარეთ თქვენი მიზნის მიღწევის უნარი.

აღჭურვილობა: ნახატები - ასოების სიმბოლოებიოჰ და ა ; დიდი ასოებიოჰ და ა (დიდი და პატარა); ინდივიდუალური სარკეები; ბარათები ბგერების მახასიათებლებით - "ხმოვანი"; ბარათები - ბგერების სიმბოლოები "ფართო პირი" - წრე, "ოვალური"; O და A ასოების სტენლები, ფერადი კალმების ნაკრები; წითელი ფანქრები; აკვარიუმის განლაგება, თევზი syllables; ვაშლის ხეების განლაგება ვაშლით, რომელზეც სიტყვები წერია.

  1. დროის ორგანიზება.

ერთი, ორი - თავი უფრო მაღალია,

სამი, ოთხი მხარი უფრო განიერია

ხუთი, ექვსი - ყველა დასხდნენ,

შვიდი, რვა - ყურადღება გთხოვთ!

  1. გაკვეთილის თემის შეტყობინება.

ლოგოპედი: შეგიძლიათ გაკვეთილის თემა განსაზღვროთ, როდესაც გამოცნობთ გამოცანას:

ოცდათ სამი და -

დაწერილი ლამაზმანები

ერთ პირდაპირ გვერდზე

და ისინი ყველგან ცნობილია.

(წერილები).

ლოგოპედი: ”მართალია, ეს ასოებია. დღეს ვისწავლით ასოების გარჩევას. და რომელ ასოებს გამოვყოფთ, გაიგებთ, თუ ყურადღებით უსმენთ ლექსებს და უყურებთ სურათებს:

ამ წერილს კუთხე არ აქვს

ამიტომ იგი მრგვალია

მანამდე ის მრგვალი იყო

შემეძლო შემომტრიალებულიყო.

ბავშვები პასუხობენ, რომ ჩვენ ვსაუბრობთ ასო O- ზე.

ლოგოპედი აჩვენებს სურათს O ასოთი.

ლოგოპედი სურათს აქცევს ასო O- ით, უკანა მხარეს ასო გარდაიქმნება ბორბლად.

შემდეგ ლოგოპედი კითხულობს ლექსს:

საჭეს დახედე

და ნახავთ ასო O- ს.

ლოგოპედი აჩვენებს სურათს ასოთია გადაკეთდა ლენტებივით გოგონად.

ეს რა გოგოა

გოგო ალენა.

იმ გოგოს ლენტები აქვს

მწვანე ლენტით.

ბავშვები პასუხობენ, რომ ჩვენ ვსაუბრობთ წერილზეა

ლოგოპედი: მაშ, რომელ ასოებს გამოვყოფთ დღეს კლასში?

ბავშვები: დღეს გაკვეთილზე გამოვყოფთ ასოებსო და ა.

ლოგოპედი დაფაზე აკიდებს სურათებს - სიმბოლოებს.

ასო O არის ბორბალი. ასო A არის გოგონა, რომელსაც ლენტები აქვს.

  1. ასოების ორთოგრაფიის გარკვევაო და ა.

ხელნაწერი წერილები ეკიდება დაფაზეოჰ და ა და სურათების ქვეშ მოთავსებულია სიმბოლოებით.

ლოგოპედი: ”ყურადღებით დააკვირდით ამ ასოებს. როგორ არიან ისინი მსგავსი? და რით განსხვავდებიან ისინი?

ბავშვები: ასოები მსგავსია იმით, რომ მათ აქვთ ოვალური. და ისინი განსხვავდებიან ამ წერილითა მარჯვენა მხარეს არის კაკალი და ასოამის შესახებ არ არის.

4. ბგერების [O] და [A] გამოხატვის განმარტება და ასოებსა და ბგერებს შორის კავშირის გამყარება.

Ლოგოპედი: ბიჭებო, რა ხმას ვნიშნავთ ასო O- ით?

სტუდენტის პასუხი: ხმა [O].

  1. ინდივიდუალური სარკეების წინ ხმის [O] გამოხატვის განმარტება.

მოსწავლეები გამოსცემენ ხმას [O] და აღნიშნავენ, რომ ტუჩებს ოვალის ფორმა აქვს. ხმის არტიკულაციის სქემა [O] - ოვალური ეკიდება დაფაზე.

ფონეტიკური დათბობა.

დაფაზე ჩანს ცუდი კბილის ბიჭის სურათი, ბიჭი წუწუნებს: "O - O - O".

  1. ხმოვანი ფორმულირების განმარტება [A].

მოსწავლეები იხედებიან სარკეებში, წარმოთქვამენ ხმას [A] და აღნიშნავენ, რომ ხმის წარმოთქმისას ტუჩები ფართოდ არის გახსნილი, პირი წრეს ჰგავს. მოსწავლეთა ყურადღებას იქცევს სასახსრე სქემის ხმა [A] - დიდი წრე.

ფონეტიკური დათბობა.

დაფაზე ჩანს გოგონა, რომელიც თოჯინას ტრიალებს. ყველა გუნდი "ატრიალებს" თოჯინას: "a - a - a - a - a - a - a".

მეტყველების თერაპევტი: ბიჭებო, ბგერების [O] და [A] წარმოთქმისას, პირი ღიაა, პირიდან ჰაერის ნაკადი გამოდის, რაც თავის გზაზე დაბრკოლებებს არ აკმაყოფილებს, ჩვენ ამ ხმებს ვამბობთ ხმით. რას ვუწოდებთ ამ ხმებს?

ბავშვები: ხმოვანთა.

თითოეულ ასოზე დაფაზე განთავსებულია "ხმოვანთა" ნიშანი.

ლოგოპედი: რა ფერს ვნიშნავთ ხმოვანთა ბგერებს? (წითლად).

თითოეულ ასოზე დაფაზე მიმაგრებულია წითელი წრე.

  1. ფურცელზე ნავიგაციის შესაძლებლობის გაუმჯობესება.

სტუდენტებს სთავაზობენ სახლს ოთხი ფანჯრით - ორი პირველ სართულზე, ორი - მეორეზე. თითოეული ფანჯარა შეიცავს ცხოველის სურათს.

ლოგოპედი მონაცვლეობით ხსნის ფანჯრებს, მოსწავლეები ასახელებენ ბინის მისამართს, რომელშიც გმირი ცხოვრობს: ზედა მარჯვენა ბინა, ქვედა მარცხენა და ა.შ.

  1. იზოლირებული ასოების გარჩევაო და ა.

შაბლონებთან მუშაობა.

  1. სტენსილი ასოთი

ლოგოპედი: ბიჭებო, დღეს ჩვენ ვიმუშავებთ ტრაფარეტებზე. მოდით, დავაკვირდეთ სტენცილს.

რას ხედავთ ზედა მარჯვენა კუთხეში? (წრე).

მართალი Წრე. ეს წრე გვაჩვენებს, რომ ჩვენ ბაგეებს ვხსნით ფართო ხმით A- ს წარმოთქმისას და რომ ის წრის ფორმას იღებს.

იპოვნეთ წრის სტენლი თქვენს კალათებში, მიამაგრეთ ის მთავარ ტრაფარეტზე.

ჩვენ გვაქვს ბგერითი გამოთქმის სქემა [A].

გთხოვთ გადახედეთ და მითხარით რა არის ტრაფარეტის ზედა მარცხენა კუთხეში. (ასო ა).

მართალი ეს არის A ასო - დიდი და პატარა. წითელი ფანქრით გამოწერეთ ასოები.

კალათში წაიღეთ კაპიტალისა და პატარა ასო A სტენლები, მიამაგრეთ მთავარ ტრაფარეტზე, შემოხაზეთ დაკარგული დეტალები.

ახლა ამოიღეთ შაბლონები და შემდეგ ასოებზე მივმართავთ დაჩრდილვას შემდეგი მიმართულებით. (ლოგოპედი გვიჩვენებს დაჩრდილვის მიმართულებას, ბავშვები მას წითელი ფანქრით ან კალმით იყენებენ).

ბიჭებო, ხედავთ პატარა ფანჯრებს შაბლონის შუაში. ამ უჯრებში დაწერე დიდი ასოები. (ახსენებს: წერილსა შედგება ოვალური და კაუჭისგან მარჯვენა მხარეს).

ფანჯრები განლაგებულია ტრაფარეტის ტრაფარეტზე. მოდით, რიგრიგობით ვმღეროთ ხმას და ასე შემდეგ: ტალღა დაბლა - ხმა ჟღერს რბილად, ტალღა მაღლა ჟღერს ხმამაღლა. (ლოგოპედი მღერის, შემდეგ თითოეული ბავშვი, შემდეგ გუნდი, თითის დაჭერისას რელიეფური ტალღის გასწვრივ).

ბიჭებო, უსმინეთ გამოცანას.

ის წითელ ბურთს ჰგავს,

მხოლოდ ახლა არ ჩქარობს gallop,

მთელი წლის განმავლობაში უდარდელად

ის იზრდება თბილ კლიმატურ პირობებში.

არაჟანი - ტკბილი ციტრუსი!

იჩქარეთ და უპასუხეთ!

ის შეიცავს სასარგებლო ვიტამინს -

ნაყოფს უწოდებენ ...

მართალია - ფორთოხალი. იპოვეთ ფორთოხლის შაბლონი თქვენს უჯრებში, მიამაგრეთ სტენცილზე.

ყურადღებით მოუსმინეთ სიტყვას "ნარინჯისფერი", რა არის პირველი ხმა ამ სიტყვაში? (ხმა [A]).

ქვედა მარცხენა კუთხეში ხედავთ ფორთოხლის სიტყვის მოხაზულობას, რომელსაც სამი ფანჯარა აქვს. ისინი აღნიშნავენ სიტყვის დასაწყისს, შუა და ბოლოს. მას შემდეგ, რაც სიტყვა "ფორთოხლის" ხმა [A] მოდის პირველ ადგილზე, დაწერეთ ასო პირველ ფანჯარაში წითელი კალმითა ჩვენ ვწერთ ოვალს და მისგან მარჯვნივ კაუჭს.

ტრაფარეტის ქვედა მარჯვენა კუთხეში ხედავთ A დიდი ასოებს - დიდ და მცირე ზომის, ნაქსოვი ძაფით. მოდით, თითი ჩავდოთ მსხვილ ასო A- ს და მივაკვლიოთ მას, თითქოს მას ბლოკნოტში ვწერდით. ახლა მოდით, ჩავიტაროთ თითი A პატარა ასოზე.

ნაქარგიანი ასოების ზემოთ. აქ ვხედავთ დიდი და მცირე ზომის A. სტენციებს. შემოხაზეთ წითელი ფანქრით. ახლა იპოვეთ უჯრაში ამ ასოების შაბლონები, მიამაგრეთ სტენცილზე და შემოხაზეთ დაკარგული დეტალები.

Ფსიქიკური განათლება.

Ლოგოპედი: რა ასოების სწავლებას ვსწავლობთ დღეს? (ო - ა)

მოდით გავაკეთოთ ფიზიკური წუთი, რომელშიც ძალიან ხშირად ისმის A ხმა.

Stork დაფრინავს მიწის ზემოთ

(ხელები ააფართხალეთ)

Stork აგროვებს ტოტებს

(squats),

ყეფა ტოტებს კრეფს

დაეხმარეთ მას ბავშვებს.

ლოგოპედი გვიჩვენებს ჰოოპს. რა არის ეგ? (ჰოოპ). რა არის პირველი ხმა სიტყვის ჰოოპში? (ხმა [O]). რა ასო ჰგავს ჰოოპს? (O ასოზე). მოდით ვითამაშოთ ასო O. სტუდენტები გახდნენ წყვილი და გადაუგრიხეს ჰოოპ ერთმანეთს და ლოგოპედი კითხულობს ლექსს:

არა ბილიკის გასწვრივ, არამედ გარშემო

ტრიალი და წუწუნი.

ოჰ, ოოჰ, ოოჰ,

არა ბილიკის გასწვრივ, არამედ გარშემო.

  1. სტენსილი ასო O- ით.

ლოგოპედი: ბიჭებო, რა ფიგურაა ზედა მარჯვენა კუთხეში? (ოვალური).

სწორად ოვალური. ეს სიმბოლო გვეუბნება, რომ როდესაც ჩვენ წარმოვთქვამთ ხმას [O], ჩვენი ტუჩები ოვალურივითაა. ახლა იპოვნეთ ოვალური შაბლონი, რომელიც ჯდება თქვენს უჯრებში და მიამაგრეთ ის მთავარ შაბლონზე. შედეგი არის ბგერის წარმოთქმა [O].

ორი ოვალი მოჭრილია ტრაფარეტის ზედა მარცხენა კუთხეში. Stencil მათ წითელი კალამი. ზომის უჯრაში იპოვნეთ ოვალები, ჩადეთ ისინი მთავარ ტრაფარეტში და დახაზეთ კიდევ ერთი ოვალი. ამოიღეთ ტრაფარეტები. რა წერილი მივიღეთ? (ასო O).

მართალია, ბიჭებო, მივიღეთ ასო O. მოდით გამოვსახოთ შემდეგი მიმართულებით. ლოგოპედი გვიჩვენებს ნიმუშს, რომელსაც ბავშვები ასრულებენ.

ბიჭებო, გამოიცანით გამოცანა:

ფრიალებს ფრთების გარეშე

ფეხების გარეშე გაშვება

იალქნები აფრების გარეშე.

Რა არის ეს? (ღრუბელი). მართალი იპოვეთ ღრუბლის შაბლონი თქვენს უჯრებში, დაურთეთ სტენცილს.

რომელი ხმა მოდის პირველ რიგში სიტყვაში "ღრუბელი"? (ხმა O).

ღრუბლის ქვეშ გვაქვს სიტყვის დიაგრამა "ღრუბელი", მასზე ვაჩვენებთ რომ ხმა [O] პირველ ადგილზეა, ფანჯარაში დაწერეთ ასო O.

ასო O დაბეჭდილი და კაპიტალიზირებულია თითქმის ერთნაირი, მხოლოდ რვეულში ვწერთ დახრით.

* იზოლირებული წერილების წერა.

ქვედა მარცხენა კუთხეში არის "ლაბირინთი". რა არის ლაბირინთი? (ეს დამაბნეველი ნაბიჯებია). ჩვენ შევეცდებით ახლა არ დავიბნეოთ და სწორად შევიტანოთ ასოები ჩემი კარნახით. ლოგოპედი სტუდენტებს უკარნახებს იზოლირებულ ასოებს O და A, ბავშვები მათ ფანჯრებში შედიან, სანამ შუაზე არ მიაღწევენ. შემდეგ წაიკითხეთ "ლაბირინთი" გუნდში წინ და უკან მიმართულებებით.

  1. თითების მასაჟი.

მოსწავლეებს სთავაზობენ პალმებით, რომელთა თითებზე აპლიკატორებია წებოვანი. მოსწავლეები თითებით იყენებენ აპლიკატორებს, მასაჟს უკეთებენ მათ.

  1. განასხვავებენ O და A ასოებს სიმბოლოებში.

თამაში "აკვარიუმი".

"აკვარიუმში" არის თევზი, რომელზეც დაწერილია O და A. ასოები. ბიჭები რიგრიგობით იჭერენ თევზს აკვარიუმიდან მაგნიტური ჯოხის გამოყენებით, კითხულობენ syllables და თევზებს ისვრის ვედროებით O და A ასოებით.

  1. სიტყვებით განასხვავებენ O და A ასოებს.
  1. თამაში "ვაშლის ხეები".

მოწყობილობა: ორი ვაშლის ხე, ქსოვილისგან შეკერილი და კაკვებითაა აღჭურვილი; ვაშლი, დამზადებულია მუყაოსგან, რომელზეც წერია სიტყვები O და A ასოებით, აღჭურვილია მარყუჟებით.

ლოგოპედი იწვევს სტუდენტებს ერთჯერადად აიღონ ერთი ვაშლი, წაიკითხონ მასზე დაწერილი სიტყვა და მოათავსონ სიტყვები მარცხენა ვაშლის ხეზე ასო O, ხოლო სიტყვები მარჯვენა ასოთი. სტუდენტებმა ასევე უნდა განსაზღვრონ ასოების ადგილი სიტყვაში.

სიტყვები: 1) ასო A- ით: პარკი, ფანქარი, წვეთი, ქარიშხალი, თავსახური, ავზი, სალათი, თოკი, მილი.

  1. ასო O- ით: მაგიდა, კატა, ჭაობი, ლოტოს ბარიერი.
  1. გაკვეთილის შედეგების შეჯამება.

რა ასოების გარკვევა ვისწავლეთ დღეს?

რა განსხვავებაა O და A ასოებს შორის?

რა ხმას ვნიშნავთ ასო O- სთან?

რა ხმას ვნიშნავთ ასო A- სთან?

რა ეწოდება ამ ხმებს?

ლოგოპედი: მომდევნო გაკვეთილზე ჩვენ განვაგრძობთ სიტყვების, წინადადებებისა და ტექსტების გარჩევას O და A ასოებს შორის. მოდით, დრო გავითვალისწინოთ, ყველა დავალებას გააზრებულად და სწორად შევასრულებთ, მაშინ ჩვენი წერილი კომპეტენტური იქნება, რვეულებში კი ნიშნები კარგი იქნება.

ტრაფარეტები შეიძლება გაკეთდეს ყველა ასოსთვის. სიტყვის თერაპიის კლასებში ასოების სტენლის გამოყენება საშუალებას გაძლევთ განვავითაროთ სხვადასხვა უნარები და პროცესები:

  1. ბავშვი თვალყურს ადევნებს შაბლონის ასოებს, სასახსრე სქემას, ამით იმახსოვრებს მის გრაფიკულ გამოსახულებას და ავითარებს წვრილ მოტორულ უნარებს. სტატიას - გრაფემას - კინემა კავშირი დადგენილია. გამოკვეთილი ასო შეიძლება დაჩრდილდეს მოცემული მიმართულებით, ან ის იყოს ფერადი.
  1. ბავშვს აქვს შესაძლებლობა იმუშაოს არა მხოლოდ სტენცილთან, არამედ ასოთა შაბლონთან, რომელიც შექმნილია სტენცილში ჩასასმელად. მოსწავლეები ხელებით იკვლევენ წერილს, რაც მათ საშუალებას აძლევს დაიმახსოვრონ მისი გრაფიკული გამოსახულება მხედველობის დაქვეითების შემთხვევაში. ვითარდება ასოს ვიზუალური კორელაციის შესაძლებლობა კლიპინგთან.
  1. თითოეულ ტრაფარეტს აქვს სხვადასხვა მცირე ზომის ჩანართები - მოზაიკის ასოები, მაგნიტური ანბანის ასოები, გეომეტრიული ფორმები. დაქვეითებული მოტორული უნარების მქონე ბავშვებისთვის ასეთ მასალაზე მუშაობა გარკვეულ სირთულეებს წარმოადგენს. სტენცილებთან სისტემატური მუშაობით, ეს უნარი თანდათან ვითარდება. პირველი კლასის მოსწავლეებთან ერთად მიმდინარეობს მუშაობა გეომეტრიული ფორმებით: ლოგოპედის ინსტრუქციის თანახმად, ბავშვები პოულობენ ზედა მარჯვენა, ქვედა მარცხენა კუთხეებს და ა.შ., განსაზღვრავენ იქ არსებულ ფორმას. თქვენ შეგიძლიათ მოიწვიოთ ბავშვი, შემოხაზოთ ფორმის, ფერის, ჩრდილის ამონაკვეთი, ჩასვათ სასურველი ფორმა. ეს ტექნიკა არაჩვეულებრივია ბავშვისთვის და განსაკუთრებით საინტერესოა.
  1. ტრაფარეტები შეიძლება გამოყენებულ იქნას ელემენტარული ფონემატური ანალიზის პროცესების შესაქმნელად. თითოეულ ტრაფარეტს აქვს სურათის დაჭრილი, რომლის სახელიც იწყება შესწავლილი წერილის ხმით.

ბგერასა და ასოს შორის კავშირი ფიქსირდება.

  1. ტრაფარეტების მასალის გამოყენებით, შეგიძლიათ წარმატებით განავითაროთ კითხვის უნარი. საწყის ეტაპზე კითხვის პროცესი მნიშვნელოვან სირთულეებს წარმოადგენს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვისთვის. შაბლონი საშუალებას გაძლევთ სასწავლო პროცესი გახადოთ მარტივი და მიმზიდველი. ბავშვი სხვადასხვა ასოებს ჩასვამს ფანჯრებში და მათთან ერთად კითხულობს წინ და უკან წარმართულ სინჯებს. ბილიკისგან დამზადებული ბილიკი, რომელიც ერთ ასოს ერთმანეთთან აკავშირებს, ბავშვს საშუალებას აძლევს ისწავლოს, თუ როგორ უნდა შეურიგოთ ბგერები სინლაგებში.

როგორც ბგერების გლუვი შერწყმა წარმოქმნის syllables, თქვენ შეგიძლიათ შეცვალოთ რელიეფური ბილიკები დახატული.

  1. ტრაფარეტებს ნაქარგი წერილები აქვს. ბავშვი ნაქარგის გასწვრივ თითს ატარებს, იმახსოვრებს წერილის გრაფიკულ გამოსახულებას.

შაბლონების დამზადება შესაძლებელია ლინოლეუმისგან, სქელი მუყაოსგან (რომლის დახატვა ხდება ნაწილების ამოკვეთის შემდეგ), რაც უზრუნველყოფს მათ გამძლეობას და ჰიგიენას.

სტენცილებთან მუშაობის ზემოაღნიშნული ფორმები სავარაუდოა, თითოეულ ლოგოპედ-პრაქტიკოსს შეუძლია თავისი შეხედულებისამებრ გამოიყენოს სტენცილები, შეიმუშაოს მათთან მუშაობის ყველა ახალი მეთოდი.

ლიტერატურა:

1. ეფიმენკოვა ლ.ნ. დაწყებითი საფეხურის მოსწავლეების ზეპირი და წერილობითი სიტყვის გამოსწორება. - მ.: VLADOS, 2001 წ.

2. ლალაევა რ.ი. ლოგოპედია მუშაობს გამოსწორების კლასებში. - მ.: VLADOS, 1998 წ.

3. მაზანოვა ე.ვ. ოპტიკური დისგრაფიის კორექცია. - მ.: გამომცემლობა "გნომი და დ", 2008 წ.


განყოფილებები: Დაწყებითი სკოლა

გაკვეთილი ნომერი 1

თემა:C-C ბგერების დიფერენცირება სილაიდებში, სიტყვებში

მიზანი: ისწავლოს S-C ბგერების დიფერენცირება, სასახსრე-აკუსტიკური მსგავსება, განსაზღვრავს მათი პოზიცია სილაში, სიტყვებში /

Დავალებები:

  • ისწავლოს S-C ბგერების დიფერენცირება საყრდენ, ვიზუალურ და მოტორულ შეგრძნებებზე დაყრდნობით;
  • ბგერითი ასოების ანალიზისა და ფონემატური აღქმის, თვითკონტროლის უნარების განვითარება;
  • მართლწერის სიფხიზლის განვითარება;
  • ლექსიკის ფორმირების ფორმით გაფართოება;
  • კლასებისადმი ინტერესის გაღვივება, პოზიტიური საგანმანათლებლო მოტივაციის ჩამოყალიბება;

აღჭურვილობა: დემო ნახატები, C-C ბგერების გრაფიკული პროფილები.

გაკვეთილის პროცესი

I. ორგანიზაციული მომენტი


- დღეს ყველა კარგ ხასიათზეა, ერთმანეთს გადახედეთ, ტკბილად გაიღიმეთ და გაკვეთილისთვის მოემზადეთ. პირველ რიგში, მოუსმინე დავალებას და მოემზადე პასუხის გასაცემად.
- ბგერების რომელი ორი ჯგუფი იცით? (ხმოვანთა და თანხმოვნების)
- დაასახელეთ 1 რიგის ხმოვნები; II რიგი.
- რას მიუთითებს პირველი რიგის ხმოვანები? II რიგი?
- კარგად გაკეთდეს!

II Მთავარი ნაწილი

თემის შესავალი

- წაიკითხეთ დაფაზე დაწერილი სიტყვები.
ᲦᲘᲐ ᲤᲔᲠᲘ
- რას ნიშნავს ეს სიტყვები?
- რომელი ორი ბგერით განსხვავდება ეს სიტყვები? (ჟღერს C-C)
- ვინ გამოიცნო და მზად არის ჩვენი გაკვეთილის თემა გაახმოვანოს?
- ჩამოწერეთ გაკვეთილის დღევანდელი თარიღი და თემა:
[S] - [D]
- და ასევე ჩამოწერეთ ნახატების სახელები, რომლებიც განსხვავდება ბგერებით C-C. ხაზი გაუსვით ასოებს: C ერთი ხაზით, C ორით.

1. ბგერების მახასიათებლები არტიკულაციითა და აკუსტიკური ნიშნებით, ხმის გრაფიკული სქემის საფუძველზე (დაფაზე, ეკრანის თანმხლები მაჩვენებელი)

- C და H სწორად დასაწერად უნდა ისწავლოთ მათ შესაბამისი ბგერების გარჩევა.
- აიღე სარკე, (ლოგოპედი გვიჩვენებს ენის ყველა მოძრაობას გზაზე)
ენის წვერი ეყრდნობა ქვედა კბილებს, კბილები ერთიანდება, ღრმად სუნთქავს და ამოისუნთქავს ჰაერს და ამბობს: C-C-C-C.
- ახლა ხელის ზურგი ტუჩებთან მიიტანე და დიდი ხნით თქვი ხმა C.
- გრძნობთ, რა ჰაერის თხელი ცივი ნაკადი ამოისუნთქა? ისმის სტვენი? ამიტომ მას "სიბილანტს" უწოდებენ. ხმა მარტივია. ვოკალური კაბელები ისვენებს.
- მოდით განვმარტოთ ბგერის წარმოთქმა. C ხმა წარმოიქმნება T და C ხმების შერწყმის დროს. აიღეთ სარკე, (ლოგოპედი გვიჩვენებს ენის თითოეულ მოძრაობას) ენის წვერი ეყრდნობა ქვედა წინა კბილებს და ამავე დროს გამოხატულია T და C ბგერები. შეისუნთქეთ ღრმად და ამოისუნთქეთ ჰაერი, სწრაფად თქვით: TS.
- ხელის ზურგი ტუჩებთან მიიტანე და თქვი: TC.
- Რას გრძნობ? ცივი ჰაერი ამოისუნთქეთ ჯერით და მცირე ხნით. ხმა არის ფეთქებადი, რთული. ვოკალური კაბელები ისვენებს.
- ამრიგად, ჩვენ განვმარტეთ, თუ როგორ წარმოითქმის C და Ts ბგერა.
- რვეულებში ვწერთ ხმის მოკლე აღწერას:
[C] - ახ., ფირმა., ყრუ, მარტივი;
[ც] - დაახლ., ფირმა, ყრუ, რთული;

2. ბგერების C - C კორელაცია სიმბოლოებით (ონკანიდან წყალი, თითის დაჭერით ტუჩებზე)

- ჩვენ გვესმის S და C ხმები ჩვენს გარშემო არსებულ სამყაროში. აქ მოცემულია სურათები. შეეცადეთ გამოიცნოთ რომელი რომელი ჟღერს ჯდება? რატომ?
- და მართლაც, გვესმის C ხმა, როდესაც ონკანიდან წყალი მოედინება, C - ასე რომ დედა ითხოვს უფრო მშვიდად იყოს. (სიმბოლოების მიმაგრება ბორბლებზე დაფაზე)
- გააკეთე შესაბამისი ხმა, როდესაც სურათს მივუთითებ. (2-ჯერ)

3. დაფადან სინლაგების კითხვა (გუნდი):

ცა - სა წო - ასე წუ - სუ ცსი - სი
აკა - ასა ოზო - ოსო უწუ - უსუ იცი - ისი

4. თამაში "Clap and Top"

- მოდით ვითამაშოთ ტაშები და საუკეთესო თამაში და გავიგოთ ვინ არის ძალიან ყურადღებიანი. სიტყვებს დავასახელებ C - C ბგერებით. სიტყვებს C ბგერით - clap, ბგერით C - stomp.
(ქლიავი, ჯაჭვი, ძაღლი, მელა, ცირკი, კომპასი, ყარყატი, ბადე, ხორბალი, ქვაბი, ცირკის შემსრულებელი)

5. ნახატების პოვნა C-C ბგერებით, სიტყვაში ხმის ადგილის განსაზღვრა (დასაწყისში, შუაში, ბოლოს). (A5 ფორმატში განთავსებულია სურათები, რომლებშიც წარმოითქმის ბგერები C - C).

- სანამ სურათებს წარმოადგენთ სიტყვებში, რომელშიც წარმოიქმნება C-C ბგერები. მე გთავაზობთ იპოვოთ ისინი და მონიშნოთ ჩიპებით. სიტყვები C ბგერით - მწვანე ჩიპები, C ბგერით - ლურჯი.
- დაფაზე ორი ადამიანი იმუშავებს, დანარჩენები კი შეამოწმებენ დავალების სისწორეს.
(მას შემდეგ, რაც ბავშვები ნახავენ სურათებს, უნდა გაირკვეს ბგერის ადგილი სიტყვაში: დასაწყისში, შუაში, ბოლოს.)
- სიტყვაში ვასახელებთ ობიექტისა და ბგერის ადგილს: დასაწყისში, შუაში, ბოლოს.
- კარგად გაკეთდეს, ჩვენ ყველაფერი გავაკეთეთ დავალების შესრულებით.

6. მოტყუება დაფისგან.

- მომდევნო დავალების დროს ჩამოწერეთ სიტყვები, ჩადეთ დაკარგული ასოები C-C, ხაზგასმით აღნიშნეთ C ერთი ხაზით, C ორით იპოვნეთ „ზედმეტი“ სიტყვა, მონიშნეთ ჯვრით და აუხსენით რატომ?

Kol_o, kole_o, ku_ty, tri_ta;
თითები, მტვერი_ა, პოლო_ა, ტილო;
_ და_ტერნა, _ ინი_ა, _ სავსე, _ პი_ა;
_ kvore_, ne_y, _ _ენა, _ e_ თაღი.

7. სიტყვის გრაფიკული გამოსახვა.

- მოდით ვივარჯიშოთ სიტყვების სიმბოლოების შერჩევაში C-C ასოებით. ეს გრაფიკულად ასახოს. ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას რვეულებში. ნიმუში: სა ___ ___ ,
ჩექმები, მტვერსასრუტი, ცხვარი, ბეჭედი, გული, სილამაზე, სასტუმრო, ტიტ.
- მუშაობის თანმიმდევრობა შეგახსენებთ. თქვენ კითხულობთ სიტყვას, ითვლით ხმოვანთა რაოდენობას ხმოვანთა რაოდენობის მიხედვით, დახაზავთ სიმბოლოების რაოდენობას, განსაზღვრავთ სიტყვის სილაის ადგილს, ჩამოწერთ სილას.

8. გამოცანების გამოცნობა.

- ჭკუის დრო მოვიდა. თუ გამოცანები გამოიცანით, კროსვორდს ამოხსნით.

1. გამოიცანით რა სახის ფრინველია:
კაშკაშა შუქის ეშინია
Crochet beak, piglet თვალები,
ყურიანი თავი. ეს (ბუ)

2. მე ვფრინავ ყველგან,
მე ვიცი ყველაფერი მსოფლიოში
მე ვიცი ტყის ყველა ბუჩქი
კუდზე ამბებს ვატარებ. (კაჭკაჭი)

3. და ისინი ზღვაში არ ბანაობენ,
და მათ არ აქვთ ჯაგარი,
და მაინც მათ ეძახიან
ისინი საზღვაო ... (ღორები)

4. სახლი იცავს მთელი ღამის განმავლობაში -
უცხო ადამიანი არ შევა სახლში პატრონის გარეშე.
თქვენ შეგიძლიათ მასთან ერთად წაიყვანოთ რთულ მოგზაურობაში,
შეუძლებელია მეგობრის პოვნა. (ძაღლი)

5. ვინ არის ჩანიშვნების გარეშე და მილის გარეშე
ტრიალები საუკეთესოა
უფრო ხმამაღალი, უფრო სათუთი?
Ეს ვინ არის? ... (ბულბული)

6. ბოძზე არის სასახლე,
სასახლეში არის მომღერალი
და მისი სახელია ... (starling)

7. ზაფხულში მინდორში ბალახი ცრემლსადენი,
და ზამთარში ის ბეღელში ცხოვრობს:
ისინი მას საკმარის თივას აძლევენ
დიახ, ისინი კრავს ელიან მოგებისთვის.
არა რქოვანი, არც ენერგიული,
მოუსვენარი, შიშით.
მათ მოაჭრეს ბეწვი,
ისინი იქსოვებენ და ქსოვენ. (ცხვარი)

8. ვის ეშინია ყველას,
ბუჩქის ქვეშ გაქცევა
მგელი კბილს იჭერს? (კურდღელი)

9. გრძელი წვერი წვრილი
დაიჭირე ბაყაყი.
წვეტი წვეტიდან წვეთს
Ეს ვინ არის? (ჰერონი)

10. კაკუნი, კაუჭა, კაკუნი
ის ყველა ბავშვს აგროვებს. (Ქათამი)

- ისევ ყურადღებით წაიკითხე პასუხები. იფიქრეთ იმაზე, თუ ვის ეხებოდა გამოცანები. დაარქვით მას ერთი სიტყვით. (ცხოველები, ფრინველები)
- პირველ სვეტში ჩამოწერეთ ცხოველების სახელები, მეორეში - ჩიტების სახელები. ხაზგასმით აღნიშნეთ C ერთი ხაზით, C ორით.

9. ფიზიკა "ბუ"

- დღე მოდის, ყველაფერი ცოცხლდება!
(ბავშვებზე გამოსახულია მფრინავი ჩიტები, ხოჭოები, პეპლები, ჭრიჭინები - ფრთების ქნევით).
- Ღამე!
(ყველა ბავშვი უნდა გაიყინოს პოზაში).

10. ქალის არსებითი სახელების სიტყვის ფორმირება, რომლებიც აღნიშნავს პირებს მათი მოქმედებით.

სავარჯიშო "ის - ის".

- ბევრი პროფესიაა. ქალი და მამაკაცი ფლობენ პროფესიას. რა პროფესიები იცით?
- ახლა ვვარჯიშობთ პროფესიების სწორად დასახელებას. როცა გაიზრდები, ის მწერალია და ის? (მწერალი)

მასწავლებელი - პილოტი -
შემდუღებელი - მუშა -
სკაუტი - მხატვარი -
ბარმენი - მოთხილამურე -
ოსტატი - მებაღე -

11. მუშაობა წინადადებაზე. (წინადადება წერია დაფაზე)

ბავშვები იცინიან, ფანჯრიდან სუფთა მზეს უყურებენ.

- წაიკითხეთ წინადადება.
- რას აკეთებენ ბავშვები? (სიცილი)
- სად ეძებენ ბავშვები? (ფანჯარაში)
- და რა ნახეს ფანჯარაში? (Მზე)
- რა მზე ნახეთ? (გასუფთავება)
- რამდენი სიტყვაა ამ წინადადებაში? (რვა)
- რა საბაბს ხედავდით? (B, ჩართული)
- როგორ იწერება წინასიტყვაობები? (ცალკე)
- რა სიტყვებით ნახეთ C და C ასოები? მოდით გამოვყოთ ისინი.
- რომელ სიტყვას მოჰყვება მძიმე? (სიცილი)
- ყურადღება მიაქციეთ როგორ იწერება სიტყვა "მზე".
- მოდით წავიკითხოთ წინადადება, თითოეული სიტყვის სინლაგების წარმოთქმა.
- მოდით ვივარჯიშოთ ამ წინადადების დამახსოვრებაზე. პირველი, ჩვენ ვამბობთ გუნდში 2-ჯერ, შემდეგ კი თითოეულს დამოუკიდებლად - ნახევარი ხმით.
- კიდევ ერთხელ - დახუჭული თვალებით.
- ახლა კი ვხურავ ჩანაწერს, ვწერთ კარნახით.
- C ხაზს უსვამს ერთი ხაზით, C ორით.
- მოდით წავიკითხოთ ჩანაწერი, გადამოწმება დაფით.

III გაკვეთილის რეზიუმე

- რა ბგერების გარკვევა ვისწავლეთ დღეს?
- დაახასიათეთ ეს ხმები.
- მადლობას გიხდით ყველას გაკვეთილისთვის, იყავით ჯანმრთელები!

გაკვეთილი 2

თემა:ბგერების დიფერენცირება C-C

მიზანი: შემუშავდეს C-C ბგერების მკაფიო დიფერენცირება და შესაბამისი ასოებით წერილობით მათი სწორი აღნიშვნა.

Დავალებები:

  • ისწავლოს C-C ბგერების დიფერენცირება სიტყვებით, ფრაზებით და წინადადებებით;
  • ხმოვანი სილაბური ანალიზისა და სინთეზის, ფონემური აღქმის უნარების გაუმჯობესება;
  • ლექსიკის გააქტიურება და გამდიდრება და მეტყველების გრამატიკული ფორმების გაუმჯობესება;
  • თანმიმდევრული მეტყველების განვითარება; ვიზუალური ყურადღება და მეხსიერება;
  • დაიცვან მასწავლებელთან მუშაობის უწყვეტობა;
  • განათლება ფრინველების მიმართ, ბუნების მიმართ პატივისცემითი დამოკიდებულება;

აღჭურვილობა: დემო სურათები, C - C ასოების ბარათები, ბგერების გრაფიკული პროფილები, C-C ასოების ბარათები, ციფრებში მმართველები სიტყვაში და მრიცხველებში ხმის ადგილის დასადგენად, მოთხრობის ტექსტი "ჩვენი მეგობრები".

გაკვეთილის პროცესი

I. ორგანიზაციული მომენტი

- გამარჯობა ბავშვებო. Დაჯექი.
- დაიმახსოვრე ყველა თვის სახელი რიგით.
- სულ რამდენი ზამთრის თვეა?
- დაასახელეთ ზამთრის ბოლო თვე.
- წელიწადის რომელი დრო მოდის ზამთრის შემდეგ?

II Მთავარი ნაწილი

თემის შესავალი

- რას ხედავთ სურათებზე? დაასახელეთ ისინი. (ყური, კარგად)
- მოდით დავაზუსტოთ, რას გულისხმობენ ისინი.
- რა ბგერები წარმოითქმის სიტყვების ბოლოს? (C-C)
- ვფიქრობ, რომ მარტივად გაახმოვანებთ ჩვენი გაკვეთილის თემას.
თემის შეტყობინება
- დიახ, დღეს ჩვენ გავაგრძელებთ მუშაობას C-C ბგერების გარჩევაზე
- ჩამოწერეთ თარიღი, თვე, თემა. [C - C]
- და ასევე დაწერე სიტყვები: SPIKE, კარგად. ხაზი გაუსვით ასოებს: C ერთი ხაზით, C ორით. დაასახელეთ syllable ასო C- ით სიტყვაში KOLOS, syllable ასოთი C - WELL. (LOS, DETS)
- გავიხსენოთ, რაზეც ვისაუბრეთ წინა გაკვეთილზე.

1. ბგერების სწორად გამოხატვის განმარტება და შედარება.

- მოდით დავაზუსტოთ და შევადაროთ ბგერების სწორი გამოთქმა. მოდით მოკლედ აღვწეროთ ბგერები. (ბგერების გრაფიკული პროფილები ეკიდება დაფაზე)
- C ბგერის წარმოთქმისას - ენის წვერი ეყრდნობა ქვედა კბილებს, კბილები ერთმანეთს უყრის, ამოსუნთქული ჰაერის წნევის ქვეშ გამოითქმის: C-C-C-C. ვოკალური კაბელები ისვენებს.
- C ხმა წარმოიქმნება ავტომობილის ხმის შერწყმისას. C ბგერის წარმოთქმისას - ენის წვერი ეყრდნობა ქვედა წინა კბილებს და ამოსუნთქული ჰაერის ზეწოლის ქვეშ, T და C ბგერები ერთდროულად გამოითქმის. ვოკალური ძაფები ისვენებს.
- მოდით დავახასიათოთ C-C ბგერები.
- ბგერა C - თანხმოვანი, მყარი, უხმო, მარტივი.
- ბგერა C არის თანხმოვანი, მყარი, უხმო, რთული.

2. სუფთა ფრაზების რეპროდუქცია.

როგორც-როგორც - ანანასი გვაქვს სახლში
Os-os-os - სანიას ჩანთაში ქოქოსი აქვს
Us-us- ულვაში - ფანჯარა Sonya ficus- ზე
Ys-Ys-Ys - დენის, დალიე კუმისი.
ცა-ცა-ცა - ქათამი იჭერს
წო-ცო-ცო - ლამაზი ბეჭედი
Tsy-tsy-tsy - ზარები რეკავს

3. თამაში "ვინ არის ყურადღებიანი?"

- მოუსმინე დავალებას. მე წარმოთქვამ სიტყვებს S-C ბგერებით, ხოლო შენ აიღებ ბარათს შესაბამისი ასოთი: მოქმედება, ტომარა, კურდღელი, ქათამი, ხიდი, თეფში, მებაღე, ვოდიცა, მწერალი.

4. სიტყვების წერა ორ სვეტში - Ts.

- მე ვკარნახობ სიტყვებს, შენ კი მათ შესაბამის სვეტებში წერთ. ჩვენ ხაზს ვუსვამთ ასოებს C ასოთი - ერთი ხაზით, C - ორით. (მწერალი, პურის ყუთი, პედაგოგი, ტკბილეულის თასი, მებაღე, ზეინკალი, შემდუღებელი, პამპლემი, რძით)
- წაიკითხე სიტყვები, რომლებიც დაწერე პირველ სვეტში. ჩვენ ვკითხულობთ "ჯაჭვის" გასწვრივ, სიტყვაში მოცემულ syllable- ს ვუწოდებთ ასო C- ს. დაფიქრდი და თქვი, როგორ დავარქმევთ ამ ობიექტებს ერთი სიტყვით. (პროფესიები)
- წაიკითხეთ მეორე სვეტის სიტყვები, ჩვენ ვუწოდებთ syllable- ს. რას ნიშნავს მეორე სვეტის სიტყვები? (ჭურჭელი)

5. ციფრულ სერიებთან მუშაობა

- შემდეგი ამოცანაა ციფრულ სერიებში ხმის ადგილის დადგენა. ჩვენ ვიმუშავებთ შავი ჩიპებით. მე შეგახსენებთ მუშაობის თანმიმდევრობას: თქვენ უსმენთ სიტყვას, საკუთარ თავს ესაუბრებით, განსაზღვრავთ ხმის ადგილს, აყენებთ ჩიპს. პირველ რიგში, განვსაზღვროთ ბგერა C: ტაფა, ფიფქია, ბარში, კომბოსტო, ფიჭვი, სიმაღლე, სიტყვა;
- მოდით განვსაზღვროთ ბგერა C: pollen, თითები, ჭა, ჯაჭვი, ხახვი, ჩიტი, ოფიცერი.

6. ფრაზების შედგენა

- სანამ სიტყვებსა და სურათებს წამოიწყებ. პირველი სვეტის სიტყვებისთვის, თქვენ უნდა აიღოთ სურათები, რათა მიიღოთ ფრაზები. წარმოთქვით ფრაზები სიტყვების მკაფიოდ წარმოთქმის დროს.

(სხვა ვარიანტი: ჩაწერეთ ფრაზები ნოუთბუქში, შესაბამის სიტყვებს პირველი სვეტის სიტყვებთან მიმართებაში. ხაზგასმით აღწერეთ ასოები C ასოთი - ერთი სტრიქონით, C - ორით).

ჭრელი წყალი
სუფთა ქათამი
კაპიტალი ანათებს
წერილის ოფიცერი
ღირებული მზე
მოსკოვი - საზღვარი

7. ფიზიკური წუთები

8. მუშაობა დაფაზე.

- შემდეგ დავალებაში, თქვენ უნდა დაამატოთ წინადადებები სურათების ნაცვლად სიტყვების ჩასმით. ჩვენ ვასრულებთ სამუშაოებს მხოლოდ დაფაზე, "ჯაჭვში". ერთი წერს, დანარჩენი მოწმდება. ჩვენ ვირჩევთ C და C ასოებს.

ის იზრდება ბაღში.
დღეს ის ბრწყინავს.
საკიდზე ჩამოკიდება.
ბარკლები ეზოში.
ასრულებს სცენაზე.
ბაღში გავიზარდე ...
მდინარის პირას დგას stands.
მიემართება გზის გასწვრივ.

(მოცხარი, მზე, პირსახოცი, ძაღლი, კიტრი, წისქვილი, მოტოციკლი)

9. ტექსტის კითხვა.

- სანამ ტექსტს გაგზავნი. მოთხრობას ჩვენი მეგობრები ჰქვია. მოდით წავიკითხოთ ის "ჯაჭვით".

Ჩვენი მეგობრები

ბაღებსა და მინდვრებში ბევრი მწერია. მუხლუხოები განსაკუთრებით საშიშია ხეებისთვის. მუხლუხოები ჭამენ ფოთლებს. ხეები კვდებიან. მწერებს ჭამენ starlings, bullfinches, tits და სხვა ფრინველები. ზამთარში ბიჭები ფრინველებს ეხმარებიან. ისინი ამზადებენ ფრინველების მიმწოდებლებს. არხი ჩაედინება მიმწოდებლებში. Tits, Bullfinches და სხვა ფრინველები დაფრინავენ ამ მიმწოდებელი. ჩიტები ჩვენი მეგობრები არიან. ისინი დაცული უნდა იყოს.

ჩვენ ვუპასუხებთ კითხვებს:

- რატომ კვდებიან ხეები?
- ვინ იცავს ხეებს მუხლუხებისგან?
- გამოდის, რომ სხვადასხვა ჭიები და ქიაყელები ტყეში მცხოვრები ფრინველების მთავარი საკვებია. ბუნებაში ყველაფერი ურთიერთკავშირშია, არაფერია ზედმეტი. ამიტომ, ტყეში შესვლისას ნუ შეეცდებით მისი სასიცოცხლო საქმიანობის ჩაშლას. ფრინველები და ცხოველები ტყის მფლობელები არიან. მათ იციან რა და როგორ უნდა დაიცვან. ჩვენ მადლიერი უნდა ვიყოთ ტყის მკვიდრთათვის იმისთვის, რომ ხალხს აქვს შესაძლებლობა მოვიდეს ტყეში, აღფრთოვანდეს მისი სილამაზით და შეარჩიოს საკვები სოკო და კენკრა. ტყის საჩუქრები საკმარისი იქნება ყველასთვის - ადამიანებისთვის, ცხოველებისთვის და ფრინველებისთვის.
- დაასახელეთ სიტყვებიდან მოთხრობიდან სიტყვები C-C ბგერებით.
- მოთხრობის წაკითხვის შემდეგ, რა სასარგებლო ინფორმაცია ისწავლეთ?

III გაკვეთილის რეზიუმე

- რა ხმები გამოვყოთ დღეს?
- რომელი სიტყვები გახსოვთ C - C ბგერებით? დაასახელეთ ისინი.
- რა დავალებები მოგეწონათ?
- მადლობას გიხდით ყველას შრომისთვის, ნახვამდის!

განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის პოლიტიკის სამინისტრო

ტრანს-ბაიკალის ტერიტორია

GOU ობოლთა და ბავშვებისთვის,

მშობლების მზრუნველობის გარეშე დარჩენილი

”ბორზინის სპეციალური (გამასწორებელი) პანსიონი

ობოლი და მშობლების გარეშე დარჩენილი ბავშვები,

vIII ტიპის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები "

ოპტიკური დისგრაფიის კორექციის გაკვეთილის რეზიუმე

vIII ტიპის სპეციალური გამასწორებელი სკოლის მეორე კლასში

მასწავლებლის ლოგოპედი

უმაღლესი საკვალიფიკაციო კატეგორია

ადამოვა იულია პეტროვნა

2012 წ.

თემა: განასხვავებენ ოპტიკურად მსგავს მსხვილ ასოებს I - W სიტყვებში, წინადადებებში, ტექსტში.

მიზანი:

გააუმჯობესოს ბავშვების შესაძლებლობები წერილობით განასხვაონ ოპტიკურად მსგავსი მცირე ასოები.

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

  1. დახვეწეთ დიდი ასოების ორთოგრაფია მე და ვ , იდენტიფიცირება მსგავსება და განსხვავება.
  2. განმარტეთ ბგერების გამოხატვა [I] და [W], განამტკიცეთ კავშირი ბგერასა და ასოს შორის.
  3. ასწავლეთ მოსწავლეებს ასოების გარჩევამე და ვ იზოლირებულ მწერლობაში, სილასა და სიტყვებში, წინადადებებსა და ტექსტში.
  4. გააუმჯობესეთ კითხვის უნარი.

გამასწორებელი:

  1. გაააქტიურეთ ბავშვების ყურადღება, მოაწყვეთ ისინი სამუშაოდ.
  2. განავითარეთ ბავშვთა სმენის ყურადღება და აღქმა.
  3. ვიზუალური აღქმის განვითარება.
  4. სიტყვის მოძრაობასთან კოორდინაციის უნარის განვითარება.
  5. განმარტეთ და გაააქტიურეთ სტუდენტების ცოდნა ველური ბუნების შესახებ.

საგანმანათლებლო:

  1. დავალებების შესრულებაში აქტივობისა და ინიციატივის წახალისება.
  2. ხელი შეუწყოს ბუნების პატივისცემას.

გაკვეთილის მსვლელობა.

  1. ორგანიზაციული მომენტი.

Ლოგოპედი: ბიჭებო, დღეს კლასში ჩვენთან ერთად გავალთ ტყეში სასეირნოდ. მოდით ვითომ ტყეში ვართ. ტყე სუფთაა, სუნთქავს მარტივად, თავისუფლად. ჩაისუნთქეთ - ამოისუნთქეთ, შეისუნთქეთ - ამოისუნთქეთ. მოდით დავხუჭოთ თვალები და მოუსმინოს ბგერებს, რომლებიც გარს გვეხმიანება.

  1. ჩაწერილია ტყის ხმა.

Ლოგოპედი: ბიჭებო, რა ხმები გსმენიათ? (ქარის სუნთქვა, ფოთლების შუილი, ფრინველების სიმღერა, ნაკაწრის წუწუნი, ბალახის ჭიკჭიკი).

  1. თემის შეტყობინება.
  1. დაფაზე განთავსებულია ტყის ამსახველი პლაკატი.

Ლოგოპედი: ბიჭებო, წერილები დაიკარგა ჩვენს ჯადოსნურ ტყეში, მოდით ვიპოვნოთ ისინი. (სტუდენტები სათითაოდ მიდიან დაფაზე, ფრთხილად ათვალიერებენ პლაკატს და შემოხაზონ ასოები, რომლებსაც პოულობენ შავი ფლომასტერით).

Ლოგოპედი: ბიჭებო, რომელ წერილებს შეხვდით ჩვენს ჯადოსნურ ტყეში? (ასოები I და W).

ასე რომ, ჩვენი გაკვეთილის თემა: "განასხვავეთ დიდი ასოები I - W".

  1. იზოლირებული ასოების ორთოგრაფიის განმარტება I - Sh.

Ლოგოპედი: რა ელემენტები აქვს ასო I- ს? (ორი კაუჭიდან).

დააკავშირეთ ორი კაკალი

თქვენ მიიღებთ წერილს I.

  1. სტუდენტებმა წამოაყენეს I დიდი და მცირე ასო ორი წითელი კაკვით.

Ლოგოპედი: რომელი ელემენტებიდანშედგება ასო Ш? (კაკვებიდან, სამი მათგანია).

გადახედეთ ასო W- ს

წერილი ძალიან სასიამოვნოა:

ზედიზედ სამი კაკალი დგას -

გვეუბნებიან, რომ გავიხსენოთ.

  1. მოსწავლეებმა ჩამოაყალიბეს დიდი ასო W, სამი ცისფერი კაკვით.
  1. ხმისა და ასოების კავშირის უზრუნველყოფა.

რა ხმას ვნიშნავთ ასო I- ით? (ხმა [და]).

ხმოვანი

ტუჩები ღიმილის სახეს იღებს, ენა მაღლა იწევს, კბილებს შორის მანძილია. პირში არანაირი ობსტრუქცია არ არის. ხმა მარტივად იჭიმება და მღერიან.

* მეტყველების თერაპევტი ანიჭებს ხმის გახმოვანებას და ბიჭის სახეს.

რა ხმას ვნიშნავთ ასოში Ш? (ხმა [Sh]).

მოდით დავახასიათოთ ეს ხმა:თანხმოვანი, უხმო, მძიმე.

ტუჩებს რქის ფორმა აქვს, ენა - ჭიქის ფორმა, მაღლა დგება მაღლა. პირში ენა ქმნის დაბრკოლებას, ამიტომ ჩვენ არ შეგვიძლია გამოვწეროთ და ვიმღეროთ ხმა [Ш].

* ლოგოპედი ბიჭის სახეს ანიჭებს ხმის [Ш] ფორმას.

  1. იზოლირებულ ასოებს შორის მსგავსებისა და განსხვავებების დაზუსტება.

Ლოგოპედი: ბიჭებო, როგორია ასოები? (ორივე შედგება კაკვებისგან.)

- და რა განსხვავებაა? (ასო I- ს ორი კაკალი აქვს, ხოლო ასო W- ს სამი).

- მოდით, ეს განსხვავება სიმბოლოებით აღვნიშნოთ: I ასოს აქვს სიმბოლო ”ნომერი 2 წითლად”, ხოლო ასო SH- ს აქვს სიმბოლო ”ნომერი 3 ლურჯი”.

მოდით ვივარჯიშოთ ასოების I - შ.

* ლოგოპედი სტუდენტებს სთავაზობს დავალებას ბარათებს, სადაც გამოსახულია მუწუკები 2 და 3 რიცხვებით და ცარიელი ფანჯრები, რომლებშიც მოსწავლეებმა უნდა შეიტანონ I ან W ასო.

  1. I - Ш ასოების განმასხვავებელი სინჯებით.
  1. ლოგოპედი სტუდენტებს სთავაზობს დავალებასთან დაკავშირებულ ბარათებს: ბარათებში ნაჩვენებია ორი სოკო. ერთი სოკოს თავზე აწერია ასო I, მეორის ასო შ.

სტუდენტები დადიან დაფაზე სათითაოდ, იქ იღებენ სოკოს, კითხულობენ მასზე დაწერილ syllable- ს და ყველა ერთად ამ სოლას აწერს თავის ბარათზე შესაბამის სოკოზე.

  1. ფიზიკური წუთი.

მივდივართ, მივდივართ, მივდივართ

ახლა სოკოს ვიპოვითისინი ფეხით მაღლა იწევიან.

ფოთლის ქვეშ, ბალახის წვერის ქვეშ,

ხის კონაზე, ასპენის ხის ქვეშმოხრილიყო და იატაკს ხელებით შეეხო.

აქ მოდის სოკო, არ დაიხოცო

და სწრაფად აიტაცე იგი!Ტაში დაუკარი.

  1. I - Ш ასოების განმასხვავებელი სიტყვებით.

Ლოგოპედი: ველური ვაშლის ხეები ტყეში გაიზარდა. ნახეთ, რამდენი ვაშლი დაეცა მათგან. მოდით შევაგროვოთ ისინი. მაგრამ ვაშლი არ არის მარტივი - მათზე სიტყვები იწერება. ვაშლი, რომელზეც წერია I სიტყვით დაწერილი ზღარბი ეძლევა ზღარბს. ვაშლი, რომელზეც წერია ასო W სიტყვებით, ჩვენს კალათაში იდება.

ახლა ბარათებზე ჩამოწერეთ თქვენთვის სამი სიტყვა (სტუდენტებს სთავაზობენ ბარათებს ზღარბითა და კალათით, ისინი წერენ სიტყვებს, რაც დამოკიდებულია მათში I და Sh ასოების არსებობაზე.

  1. წინადადებებში განასხვავებს I - Ш ასოებს.

Ლოგოპედი: ბიჭებო, აი, კურდღელმა წერილები მოგვიტანა დავალებებით.

  1. თითოეულ სტუდენტს ეძლევა კონვერტი, რომელიც შეიცავს სიტყვებს. მოსწავლეები ამ სიტყვებიდან აკეთებენ წინადადებას.

ახლა ჩაწერეთ თქვენს ნოუთბუქში მიღებული წინადადებები, ფერადი ფანქრებით გამოკვეთეთ I და W ასოები: I - წითელი, W - ლურჯი.

  1. I - W ასოების გარჩევა ტექსტში.

Ლოგოპედი: შეხედეთ, ტყეში სხვადასხვა ცხოველები ტრიალებენ. გადადით დაფაზე და მიიღეთ თითო ცხოველი ერთდროულად. ცხოველის უკანა მხარეს არის დაკარგული ასოები I - შ. წაიკითხეთ ტექსტი, ჩასვით საჭირო ასოები ხარვეზების ნაცვლად: ასო I - წითელი კალმით, ასო W - ლურჯი.

ტექსტი 1

L_s_tsa არის x_ერთი მხეცი. ღამით l_s_tsa გადის სანადიროდ. L_sa იჭერს ბაყაყებს, ნადირობს ფრინველებზე, კურდღლები, ჩვენ. L_su ეწოდება "L_sa - წითური ლამაზმანი". მტკივნეულად ლამაზი l_sya _ubka და po_ _ შემორჩენილი l_s_th კუდი!

ტექსტი 2

კურდღლის y_k გრძელი, კუდი კი ცარიელი და მოკლეა. უკანა ფეხები უფრო გრძელია ვიდრე წინა. კურდღლის კურკა ზამთარში არის თეთრი, ხოლო ზაფხულში ნაცრისფერი. დღისით კურდღლებს სძინავთ, ღამით კი გამოდიან საკვებად. _ ზოგჯერ ისინი სოფელთან ახლოს მოდიან და თივისა და კოწახურის დღესასწაულობენ.

ტექსტი 3

ციყვი ძალიან კარგი ბედია. ციყვი საკუჭნაოებს ავსებს კაკალით, ნამსხვრევებით და კამერებით. ის აშრობს სოკოს და ატარებს მათ შიშველ bitches. გაზაფხულზე თეთრ სახლში ციყვი ჩნდება. ციყვი უშიშარი დედაა. ის თამამად იცავს თავის პატარებს.

ტექსტი 4

დათვი უზარმაზარია, თბილ _უბაში გამოწყობილი. დათვი ისე მოძრაობს t_ho რომ ერთი ყლორტიც არ გაიბზარება ფეხის ქვეშ. დათვის თათები ხდება _ თითები შიგნით, ხოლო ქუსლები _ გარედან, ამიტომ მან მას ფეხის ფეხები უწოდა. დათვს თავი მტკივნეულია, შაგიანია, თვალი პატარა. დათვის ცხვირი ძალიან კარგია _ _ ე.

  1. შეჯამება.

რა ასოების გარკვევა ვისწავლეთ დღეს?

რა ელემენტები აქვს I და W ასოებს?

რამდენი კაკალი მაქვს ასო? და ასო W?

შეხედე რამდენი კონუსი მივიღე ტყეში. კალათიდან ამოიღეთ იმდენი კონუსი, რამდენიც გაკვეთილზე მიიღეთ. მოდით, გირჩები ციყვს მივცეთ, მე კი ტკბილი პრიზებით დაგაჯილდოებთ.

ლიტერატურა:

1. ეფიმენკოვა ლ.ნ. დაწყებითი საფეხურის მოსწავლეების ზეპირი და წერილობითი სიტყვის გამოსწორება. - მ.: VLADOS, 2001 წ.

2. ლალაევა რ.ი. ლოგოპედია მუშაობს გამოსწორების კლასებში. - მ.: VLADOS, 1998 წ.

3. მაზანოვა ე.ვ. ოპტიკური დისგრაფიის კორექცია. - მ.: გამომცემლობა "გნომი და დ", 2008 წ.



დახურვა