33-сабақ Тақырыбы: Бөлу б және б

оқулық бойынша шарлау: осы бөлімді оқып-үйрену негізінде қалыптасатын дағдыларды анықтау; олардың надандық шеңберін анықтау; таныс емес материалды зерттеу үшін жұмысыңызды жоспарлаңыз; таныс емес материалды зерделеу үшін қандай қосымша ақпарат қажет болатындығын өз бетінше болжау;нормативтік: тапсырманы өз бетінше тұжырымдау: мақсатты анықтау, іске асыру алгоритмін жоспарлау, жұмысты жолға қою, өз бетінше бағалау; игерілетін іс-әрекеттің негізін құрайтын (жадынама немесе ұсынылған алгоритм негізінде) орындалатын әрекеттердің дәйектілігін дауыстап айту;коммуникативті: білім мен өмірді ескере отырып, өз ойларыңызды ауызша және жазбаша сөйлеу кезінде формалдаңыз сөйлеу жағдайлары жеке тәжірибеден; өз пікіріңе сын көзбен қарау; жағдайға басқа позициядан қарап, басқа пікірге ие адамдармен келіссөздер жүргізе білу

Жеке
нәтижелер

Мұғалімдердің, жолдастардың, ата-аналардың ұсыныстары мен бағаларын түсіну бойынша нәтижені интроспекцияға және өзін-өзі бақылауға, нәтижелердің нақты тапсырманың талаптарына сәйкестігін талдауға бағыт беру; сабақта өзін-өзі бағалау және өзара бағалау түрлерін қолдану; оқушының әлеуметтік рөлін қабылдау және игеру, білім беру іс-әрекетінің мотивтері болуы (әлеуметтік, тәрбиелік, танымдық және сыртқы); өзіндік сөйлеуді бақылау негізінде өзін-өзі бағалау қабілетін көрсету

Сабақтың ұйымдастырушылық құрылымы

С.Козловтың «Менің атым кім? Маған айт! » 96-тапсырмада.

Әріптер жоқ сөздердің маңызды бөліктерін бөліп көрсетіңіз. Жетіспейтін әріптерді салыңыз.

«Зебра кім?» Деген сұраққа жауап беріңіз.

Бүгінде каллиграфияда элементтері өте ұқсас әріптердің жазылуын еске түсіреміз. Әр жолдың сөздерінен бірдей дыбыстарды тапсаңыз, оларды тани аласыз.

Бейбітшілік, жіп, бет.

Доп, саятшылық, кесе.

Дұрыс, бұл «и» және «w» әріптері.

Әріп тіркестерін жазып алыңыз.

Мақалды оқып, жазып алыңыз. Оның мағынасын түсіндіріңіз. Орфографияның астын сызыңыз

Мұғалімнің сұрақтарына жауап беріңіз. Олар үйде жасалған жұмыстар туралы айтады.

Каллиграфияны жүргізіңіз. Әріптер мен мақал-мәтелдердің тіркесімін жазып алыңыз.

Және shish sh ishi

Егер сіз асығыс болсаңыз, сіз адамдарды күлдіресіз.

Гипотеза жасаңыз және оны дәлелдеңіз. Жеке өмірлік тәжірибені өзектендіруді жүзеге асырыңыз. Мақсатқа сәйкес тыңдай білу. Оқу мақсаты мен мақсатын қабылдау және қолдау. Алынған тапсырманың мәні бойынша айтылған пікірлерді толықтырыңыз, нақтылаңыз

Тексерілмейтін емлесі бар сөздермен жұмыс

Сөзжұмбақты оқыңыз.

FAMЖӘНЕЛИЯ - әкесінен (немесе шешесінен) балаларға өтетін, жеке атына қосылатын адамның тұқым қуалайтын тегі. Бұл сөз латынның FAMILIA - «үй мүшелері (бірге тұратын туыстары)» деген сөзден шыққан.

Бір түбірлі сөздер: отбасы, аттас, аты жоқ.

Туыстық сөздерді, сөздік сөздің синонимдерін іздеңіз. Олар мақал-мәтелдерді, мақал-мәтелдерді, сөздік сөздерді еске түсіреді, осы сөзбен сөйлемдер құрайды

III. Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама. Сабақтың мақсаттарын анықтау

Қашанб жәнеб дұрыс жерде ме? Айналайық
біздің тақырыпқа. Сөзжұмбақты шеш.
(Бөлу.)

Сабақтың тақырыбын оқыңыз.

Бүгін сабақта біз сөз жазуды үйренеміз

әріптерменб жәнеб

Сабақтың тақырыбын талқылау. Сұрақтарға жауап беру, сабақтың мақсатын тұжырымдау. Мұғалімнің басшылығымен сабақтың міндеттері анықталады

Балалар алдын ала П.Матвиенконың өлеңін дайындады.

Сіз тым мейірімдісіз бе? -
Сонымен, Жұмсақ белгі қатты белгіні айтты.
- Сіз әрдайым сөздер мен әріптерді жұмсартуға тырысасыз.
Жоқ, сіз алфавитке жарамайсыз!
- Кім айтар еді, бірақ сен үндемес едің! -
Soft to Hard белгісі бұған жауап берді.
- Сіз қатал және дөрекісіз
Тістелген емен сияқты.
Ертеде, Ят әрпіндей,
Сізді алфавиттен алып тастаңыз ...
- Достар! Біздің әңгімеміз пайдасыз сөздер -
Бұл дауды естіген А әрпі.
- Сіздер де жақсысыздар, екеуіңіз де абыройға лайықсыз,
Сіз дұрыс жерде тұрған кезде.

Ал

және оқу мақсатын сақтау
және міндет

IV. Жаңаны түсіндіру

материал.

Тілді байқау

материал.

Жұмыс

оқулық бойынша

(жаттығу

106)

«B және b әріптері бар сөздердің емлесі» кестесінен еске түсіріңіз, сөздерде жұмсақ және қатты белгі қандай рөл атқарады.

Кесте мен жоспарға сәйкес хабарлама құрастырыңыз.

Кестеден жұмсақ және қатты сөздерді жазып алыңыз

белгілері. Осы ережелерге мысалдар келтіріңіз.

Коммерсантты бөлу дауыстыға аяқталған префикстен кейін Е, Ё, Ю, I дауыстыларының алдында жазылған: кіру, айналма жол.

Бөлу б жазылған:

сөз ішінде E, Y, Y, Y, I дауыстыларының алдында: шаруа, боран;

шет тілінен шыққан кейбір сөздерде О әрпінен бұрын: медальон, шампиньон.

Зерттелген тұжырымдаманың немесе ереженің негізінде жатқан тілдік үлгілер шығарылады. Оқулықта берілген ереженің (тұжырымдаманың) тұжырымдамасын талдаңыз. Бақылаулар келісілген мәтіндер материалы бойынша жүргізіледі

Көрнекілікке негізделген объектілерді талдау

V. Білімді алғашқы бекіту.

Жұмыс

оқулық бойынша

(жаттығу

№ 107).

Оны оқыңыз. Сөйлемдердің ішінен сөздерді жаз

бөлінетін қатты белгісі бар, оларды бөлектеңіз

префикстер

Сөйлемдерден бөлгіш жұмсақ белгісі бар сөз жазыңыз, ондағы түбірді таңдаңыз.

Айтыңызшы, таңдалған сөздердің қайсысында әріптерден аз дыбыс бар? Басқаша айтқанда қанша әріп пен дыбыс бар?
- Талқылау: демалыс үйінде тағы қандай хабарландыру болуы мүмкін? Осы жарнамаларды жазыңыз.

Олар жұптасып жұмыс жасайды. Сөйлемдерден бөлінетін қатты белгісі бар сөздерді жазыңыз, ішіндегі префикстерді таңдаңыз:Сөйлемдерден бөлгіш жұмсақ белгісі бар сөз жазыңыз, ондағы түбірді таңдаңыз:- «ән айт» сөзінде 4 әріп, 3 дыбыс бар.

Сөйлеу мәнерін өз еркіңізбен ауызша түрде құрыңыз, өз пікіріңізді дәлелдеңіз. Оқу мәселесін шешу үшін күш-жігерді үйлестіру. Жаттығуды бақылау

нәтиже бойынша

Жұмыс

оқулық бойынша

(жаттығу

108)

Сөздердің екі тобын оқыңыз.

Сәйкесін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз
бірінші және екінші топтағы сөздер мағынасында.

Бөлу б.

жоғары көтеру

қарлы боран

түсірілім

құю

нақтылау

бульон

мерейтой алдындағы

құмырсқалар

жариялау

арамшөптер

тосқауыл

торғайлар

Сәйкесін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз
бірінші және екінші топтағы сөздердің мағынасында: байыпты әңгіме, теміржол бойындағы қаптама, жеуге болатын саңырауқұлақ, құстардың іздері, кең кеңістіктер, шашыраңқы торғай, көңілді маймыл, достық отбасы, тырна, фильм түсіру, дәмді джем, суықтан сықырлау, экскурсия жариялау.

Сөздерді екі топқа бөлу

Vi. Әрі қарайғы жұмыс
алған білімдері мен дағдыларын бекіту және жалпылау.

Неліктен сол префикстері бар сөздерде

бір жағдайда ол b деп жазылады, ал екінші жағдайда емес?

Түсіндіру үшін - құю.

Шығыңыз - тар.

Мерейтой алдындағы - ұсыныс.

Өлең жолын оқыңыз. Құрамында бөлінетін b де, бөлінетін b де бар сөзді табыңыз. Неліктен бұл сөздегі әріптер саны

және бірдей естіледі ме?

Қасқыр қатты ашуланды

Ол кірпіні жей алмайды.

Кірпі, жеуге жарамды болса да,

Тамақтану ыңғайсыз:

Жіңішкеріп, инелерді сөндіріңіз -

Зұлым қасқырды жұтып қойды.

«Тамақтану» сөзіне дыбыстық-әріптік талдау жасалады.

Тамақтану - [sy'ed'en'n'y'a] - 3 слог;

s - [s] - дауыссыз, дауыссыз жұптасқан, қатты жұпталған;

б -

e - [th ’] - дауыссыз, дауысты дауыссыз, жұмсақ жұпталмаған;

[e] - дауысты, екпінсіз;

d - [d '] - дауыссыз, дауысты жұп, жұмсақ жұп;

Түсін
оқушылардың жауаптары.

Әңгімелесушіні тыңдаңыз. Әңгімелесуші үшін түсінікті мәлімдемелер құрастырыңыз. Сіздің аргументіңіз

позициясы, көзқарасы. Мәселені шешу үшін сөйлеу құралдарын жеткілікті қолданыңыз

Мақал-мәтелдерді оқы. Олардың мағынасын түсіндіріңіз.

Мен қандай сөздерді қолдануым керек? б?

Шетелде көңілді, бірақ біреудің, ал бізде қайғы бар, бірақ өзіміздің.

Тілсіздерге жат елде қасірет!

Үйде бәрі даулы, бірақ басқа жерде өмір нашар.

Өздік жұмыс

1. Барлық сөздердің қайсысында бос орындардың орнына b жазылады?

а) кіру, түсіру, хабарландыру;

б) объективті, түсінікті, түсінікті;

в) инъекция, болды, болды.

2. Барлық сөздердегі бос орындардың орнына қай жолда b жазылады?

a) Post_on, pavil_on, raz_dezd;

б) s_el, champin_on, interval_yu;

в) кол_я, бульон, түлкілер.

Кілт: 1 - а; 2 - с.

е - [е] - дауысты, екпінді;

n - [n '] - дауыссыз, дауысты, жұптаспаған, жұмсақ жұп;

б -

i - [th ’] - дауыссыз, дауысты дауыссыз, жұмсақ жұпталмаған;

[a] - дауысты, күйсіз.

––––––––––––––––––––––––––

8 әріп, 8 дыбыс

жеке қарым-қатынас міндеттері. Қорытынды жасаңыз, әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат алыңыз. Өз іс-әрекетіңізді сәйкес жоспарлаңыз

тапсырмамен

және оны жүзеге асыру шарттары

Tete режимінде жұмыс жасаңыз

үшін (

№ 97).

Жұмыс дәптеріндегі жұмысты ұйымдастырады.

Тапсырманы оқыңыз. Әр сөзден форма жасаңыз

-ек немесе -ік жұрнағы арқылы.

Сөздерді жазып алыңыз, олардағы жұрнақтарды бөліп көрсетіңіз.

Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындаңыз.

Сөздерді жазып алыңыз.

Tete режимінде жұмыс жасаңыз

үшін (

98)

Тапсырманы оқыңыз. Сөздің қандай маңызды бөліктері жетіспейді? Жетіспейтін әріптерді салыңыз.

түбегейлі

префиксте

жұрнақта

Rтуралы синка - шық, дртуралы тірі - дірілдеу,
тр
және винка - шөптер, бтуралы машки, дтуралы мүйіз,
lope
т ков - жапырақшасы, біргел nce - күн ашық

Pe re құйыңыз, біргетуралы жылытады

Қуаныштымынтуралы ст

Префикстерде, түбірлерде заклинание жоқ

және жұрнақтар. Жоқ әріптерді салыңыз

Vii. Сабақтың қысқаша мазмұны. Рефлексия

Оқушылардың сабақ нәтижелерін қорытындылауды ұйымдастыру. Мұғалім балаларды өзін-өзі бағалау кестесін толтыру арқылы сабақтағы жұмыстарын бағалауға шақырады. Әңгіме жүргізеді:

Сабақ барысында сізді не қызықтырды?

Сұрақтарға жауап береді. Сабақтағы олардың эмоционалды жағдайын анықтаңыз. Өзін-өзі бағалау, рефлексия. Олар сабақтың мақсатын айтады, нәтижеге қол жеткізілгенін немесе жетпегенін анықтайды, сабақта кездескен қиындықтар туралы айтады.

Оқу іс-әрекетінің өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру

Сабақта қандай жаңалықтармен таныстық?

B бөлгіштік қандай жағдайда жазылады.

B бөлгішін қашан жазу керек?

Сабақтағы жұмыс сізге ұнады ма? Өзіңізді бағалаңыз

Сәйкес мәлімдемені таңдау арқылы сабақта олардың жұмысын бағалаңыз:

B және b сепараторларын қолдану шарттарын білемін.

B және b бөлгіштері бар сөздерді дұрыс жаза аламын.

Мен немен жұмыс істеу керек екенін білемін

Үйде

тапсырма

Үй тапсырмасын айтады және түсіндіреді. Жаттығудың тапсырмаларын тұжырымдайды, ілеспе түсініктемелер береді.

Жұмыс дәптеріндегі 99 тапсырманы, оқулықтағы 109 жаттығуды орындау; хабарлама дайындау

жұмсақ және қатты белгілер туралы

Мұқият тыңдаңыз, анықтайтын сұрақтар қойыңыз.

Оқу тапсырмаларын білу, қабылдау, сақтау

Дене шынықтыру технологиялық картасы

Оқытушы Драгунова С.В.

Сабақтың тақырыбы: Шаттлмен жүгіру. 10-15 метр үдеумен жүгіру

Сабақтың типі: жаңа білімді ашу

Мұғалімнің мақсаты:

Шаттлмен жүгіруді, үдеумен жүгіруді дұрыс орындау қабілетін қалыптастыру, адамның қозғалысының өмірлік маңызды тәсілдерін дамыту - жүгіру; дененің барлық жүйелерін, тірек-қимыл аппараты жүйесін жетілдіруге, күш пен функционалды физикалық қасиеттерді дамытуға үлес қосу; жылдамдықтың, үйлестірудің дамуына ықпал ету.

Тапсырмалар:

Жоспарланған пәндік нәтижелер:

Тақырыбы: шаттлмен жүгіру ережелерімен танысу, үдеумен жүгіру, шаңғы жаттығуларының адам денсаулығына әсері туралы

Метасубъект : объектілердің мәні, сипаттамалары, процестер мен құбылыстар туралы алғашқы идеялардың шаттлдың құрамына сәйкес болуы

Танымдық : КМ-ны түсіну қабілетін игеру; қозғалтқыш әрекеттерінің алгоритмін құру шаттл жүгіру, 10-15 метр үдеумен жүгіру

Коммуникативті: пікір алмасу, құрдастарымен қарым-қатынас жасау.

Нормативтік : сабақ мақсаттарын мақсатты түрде сақтау: оқушылар сабақтағы жетістіктерін бағалайды.

Жеке: білім беру қызметінің мотивтері мен оқытудың жеке мағынасын білу, қауіпсіз және салауатты өмір салтына деген көзқарасты ұстану.

Оқытудың әдістері мен формалары: Түсіндірмелі; жеке; фронтальды.

Оқу ресурстары В.И.Ляхтың «Учител» баспасының оқулығы бойынша 2012 ж. Технологиялық карталары. Ляха.

Спорт залы

Сабақ кезеңі

Д.белсенділікб мұғалімдер

Д.белсенділікб оқытутақырыптар

ҚалыптасқанUUD

1. Білімді жаңарту.

Бір сызықты қалыптастыруды жүргізеді. Чектероқушылардың сабаққа дайындығы,
сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялайды; жаңа тақырыпты оқуға эмоционалды көңіл-күй қалыптастырады

Құрылыс орындалды.

Тыңдаңыз
және сабақтың тақырыбын талқылау,
жауап
сұрақтарға

Позн

Регулус

Коммуналар ... пікір алмасу

11 балаларды апару тақырыптар e сабақ. Сабақтың мақсаттарын анықтау

Пәрмендер береді: «Оңға!», «Солға, қадамдармен айналып өтіп, марш!».

Пәрменді береді: «Маршты жүгір!» Пәрменді береді: «Қадамдық марш!»

Қысқа жүгіру алға және артқа бірнеше рет қашықтық.

Пәрмендерді орындау.

Жүгіру
(2 мин 30 с), қашықтықты сақтай отырып. Жаяу жүруге ауысыңыз.

Жүру кезінде тыныс алу жаттығулары

Позн ... мұғалімнің басшылығымен шығармашылық іс-әрекетке қатысу мақсатын түсіну және қабылдау;

Регулус Оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау; мұғалім жаңадан бөлген іс-әрекеттің нұсқауларын ескеру оқу материалы оқытушымен бірлесе отырып;

Коммуналар ... пікір алмасу

III. Жаңа материалды үйрену

«Бірінші - екіншісіне төле!» Деген бұйрық береді. - және екі қатарға қайта құру міндеті. шаттлдың не екенін түсіндіреді

Ашық ойындар

Есептеңіз
және қайта құру.

Екі топ та жаттығуды бір уақытта бастайды.

Балалар ашық ауада ойын ойнайды

Позн ... мұғалімнің басшылығымен шығармашылық іс-әрекетке қатысу мақсатын түсіну және қабылдау;

Регулус Оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау; мұғаліммен бірлесе отырып, жаңа оқу материалында мұғалім көрсеткен іс-әрекеттің тірек нүктелерін ескеру;

Коммуналар ... пікір алмасу

V. Сабақтың қысқаша мазмұны.
Рефлексия

Әңгіме жүргізеді сұрақ:

- кім қол жеткізді, кім қол жеткізе алмады.

Жаттығу кезінде қандай қиындықтар туындады

Осымен сабақ аяқталады. Барлығыңа Рақмет! Сау болыңыз!

Сұрақтарға жауап береді.

Сабақтағы олардың эмоционалды жағдайын анықтаңыз

Білімді алғашқы бекіту.

Жұмыс

оқулық бойынша

(жаттығу

№ 107).

Сұрақ қою. Пікірлер мен жауаптарды түзетеді. Оқушылардың жұмысын бақылайды. Көмектеседі, қажет болған жағдайда жауаптарын тексереді. Шешімнің барысы туралы түсініктемелер.

- Оны оқыңыз. Сөйлемдердің ішінен сөздерді жаз

бөлінетін қатты белгісі бар.

- Сөйлемдерден жұмсақ бөлгіш белгісі бар сөзді жаз.

- Айтыңызшы, таңдалған сөздердің қайсысында әріптерден аз дыбыс бар? Басқаша айтқанда қанша әріп пен дыбыс бар?
- Талқылау: демалыс үйінде тағы қандай хабарландыру болуы мүмкін? Осы жарнамаларды жазыңыз.

Олар дидактикалық жаттығулар орындайды, сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін білдіреді. Олар жаңа білімді жаңа тілдік материалға қолданады. Аналитикалық жаттығулар орындалады. Тақырып бойынша сұрақтарды талқылауға қатысу.

Олар жұптасып жұмыс жасайды.

Сөйлемдерден жұмсақ белгісі бар сөз жазыңыз.

«Ән айт» сөзінде 4 әріп, 3 дыбыс бар.

Сөйлеу мәнерін өз еркіңізбен ауызша түрде құрыңыз, өз пікіріңізді дәлелдеңіз. Оқу мәселесін шешу үшін күш-жігерді үйлестіру. Жаттығуды бақылау

нәтиже бойынша

Жұмыс

оқулық бойынша

(жаттығу

108)

- Сөздердің екі тобын оқыңыз.

- Сәйкесін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз

- Сөздерге жетіспейтін әріптерді кірістіріп, аяқталған сөз тіркестерін жазыңыз. Өзіңізді тексеріңіз.

- Сөздерді екі бағанға бөліңіз.

Сәйкесін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз
бірінші және екінші топтағы сөздер мағынасында.

Маңызды сұхбат, теміржол сайдингі, жеуге болатын саңырауқұлақ, құстардың іздері, кең байтақ жерлер, шашыраңқы торғай, көңілді маймыл, достық отбасы, тырна, фильм түсіру, дәмді джем, суықтан сықырлау, экскурсия туралы хабарландыру.

Сөздерді екі топқа бөлу

Әрі қарайғы жұмыс
алған білімдері мен дағдыларын бекіту және жалпылау.

Талқылауды ұйымдастырады, пікірлерді тыңдайды, қорытындылайды.

- Неліктен сол префикстері бар сөздерде

бір жағдайда ол жазылғанб, бірақ басқасында - жоқ?

Түсіндіру үшін - құю.

Шығыңыз - тар.

Мерейтой алдындағы - ұсыныс.

- Өлең жолын оқыңыз. Бөлгіш бар сөзді табыңызб және бөлуб ... Неліктен бұл сөздегі әріптер мен дыбыстардың саны бірдей?

Қасқыр қатты ашуланды

Ол кірпіні жей алмайды.

Кірпі, жеуге жарамды болса да,

Тамақтану ыңғайсыз:

Жіңішкеріп, инелерді сөндіріңіз -

Зұлым қасқырды жұтып қойды.

- Мақал-мәтелдерді оқы. Олардың мағынасын түсіндіріңіз.

Қандай сөздерді қолданған жөнб? б?

. Шетелде көңілді, бірақ біреудің, ал бізде қайғы бар, бірақ өзіміздің.

. Тілсіздерге жат елде қасірет!

. Үйде бәрі даулы, бірақ басқа жерде өмір нашар.

Ережеге сәйкес әрекет ету әдістері жалпыланған, алгоритмдік рецептер мен нұсқаулар іс жүзінде қолданылады. Аналитикалық және синтетикалық жаттығуларды орындау, сөздіктермен жұмыс. Бөлінетін қатты белгінің жазылуын түсіндіріңіз.

Түсін
оқушылардың жауаптары.

Әңгімелесушіні тыңдаңыз. Әңгімелесуші үшін түсінікті мәлімдемелер құрастырыңыз. Сіздің аргументіңіз

позициясы, көзқарасы. Мәселені шешу үшін сөйлеу құралдарын жеткілікті қолданыңыз

жеке қарым-қатынас міндеттері. Қорытынды жасаңыз, әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат алыңыз. Өз іс-әрекетіңізді сәйкес жоспарлаңыз

тапсырмамен

және оны жүзеге асыру шарттары

Рефлексия

Оқушылардың сабақ нәтижелерін қорытындылауды ұйымдастыру. Мұғалім балаларды өзін-өзі бағалау кестесін толтыру арқылы сабақтағы жұмыстарын бағалауға шақырады. Әңгіме жүргізеді:

- Сабақ барысында сізді не қызықтырды?

- Сабақта қандай жаңалықтармен таныстық?

- Сепаратор қандай жағдайда жазыладыб.

- Бөлу қашан жазыладыб?

- Сабақтағы жұмыс сізге ұнады ма? Өзіңізді бағалаңыз

Сұрақтарға жауап береді. Сабақтағы олардың эмоционалды жағдайын анықтаңыз. Өзін-өзі бағалау, рефлексия. Олар сабақтың мақсатын айтады, нәтижеге қол жеткізілгенін немесе жетпегенін анықтайды, сабақта кездескен қиындықтар туралы айтады.

Сәйкес мәлімдемені таңдау арқылы сабақта олардың жұмысын бағалаңыз:

. Мен бөлуді қолданудың шарттарын білемінb және b.

. Мен сепараторлармен сөздерді дұрыс жаза аламынb және b.

. Мен немен жұмыс істеу керек екенін білемін.

Оқу іс-әрекетінің өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру

Үйде

тапсырма

Үй тапсырмасын айтады және түсіндіреді. Жаттығудың тапсырмаларын тұжырымдайды, ілеспе түсініктемелер береді.

- 1. 1-жаттығу жұмыс кітабындағы 99-тапсырманы орындаңыз4 9 оқулықта;

2. P жұмсақ және қатты белгілер туралы хабарлама дайындаңыз, №146.

Мұқият тыңдаңыз, анықтайтын сұрақтар қойыңыз.

Оқу тапсырмаларын білу, қабылдау, сақтау

Мұғалімге көмектесу үшін технологиялық карта жасалады.Дене тәрбиесі сабағында мұғалім шаттл-жүгіруді, үдеуді жүгіруді дұрыс орындау қабілетін қалыптастырады, күш пен функционалды физикалық сапалардың дамуына, жылдамдықтың дамуына, үйлесімділікке ықпал етеді.

Жүктеу:


Алдын ала қарау:

Дене шынықтыру технологиялық картасы

Оқытушы Драгунова С.В.

Сабақтың тақырыбы: Шаттлмен жүгіру. 10-15 метр үдеумен жүгіру

Сабақтың типі: жаңа білімді ашу

Мұғалімнің мақсаты:

Шаттлмен жүгіруді, үдеумен жүгіруді дұрыс орындау қабілетін қалыптастыру, адам қозғалысының өмірлік маңызды тәсілдерін дамыту - жүгіру; дененің барлық жүйелерін, тірек-қимыл аппаратының жетілуіне, күші мен функционалды физикалық қасиеттерін дамытуға ықпал ету; жылдамдықты дамытуға, үйлестіруге ықпал ету.

Тапсырмалар:

Жоспарланған пәндік нәтижелер:

Тақырыбы: шаттлмен жүгіру ережелерімен танысу, үдеумен жүгіру, шаңғы жаттығуларының адам денсаулығына әсері туралы

Метасубъект: объектілердің мәні, сипаттамалары, процестер мен құбылыстар туралы алғашқы идеялардың шаттлдың құрамына сәйкес болуы

Танымдық : КМ-ны түсіну қабілетін игеру; қозғалтқыш әрекеттерінің алгоритмін құрушаттл жүгіру, 10-15 метр үдеумен жүгіру

Коммуникативті: пікір алмасу, құрдастарымен қарым-қатынас жасау.

Нормативтік : сабақ мақсаттарын мақсатты түрде сақтау: оқушылар сабақтағы жетістіктерін бағалайды.

Жеке: білім беру қызметінің мотивтері мен оқытудың жеке мағынасын білу, қауіпсіз және салауатты өмір салтына деген көзқарасты ұстану.

Оқытудың әдістері мен формалары: Түсіндірмелі; жеке; фронтальды.

Оқу ресурстары В.И.Ляхтың «Учител» баспасының оқулығы бойынша 2012 ж. Технологиялық карталары. Ляха.

Спорт залы

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің қызметі

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD құрылды

1. Білімді өзектендіру.

Бір сызықты қалыптастыруды жүргізеді. Чектероқушылардың сабаққа дайындығы,
сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялайды; жаңа тақырыпты оқуға эмоционалды көңіл-күй қалыптастырады

Құрылыс орындалды.

Тыңдаңыз
және сабақтың тақырыбын талқылау,
жауап
сұрақтарға

Позн

Регулус

Коммуналар ... пікір алмасу

11. Балаларды сабақтың тақырыбына жетелеу. Сабақтың мақсаттарын анықтау

Пәрмендер береді: «Оңға!», «Солға, қадамдармен айналып өтіп, марш!».

Пәрменді береді: «Маршты жүгір!» Пәрменді береді: «Қадамдық марш!»

Қысқа жүгіру алға және артқа бірнеше рет қашықтық.

Пәрмендерді орындау.

Жүгіру
(2 мин 30 с), қашықтықты сақтай отырып. Жаяу жүруге ауысыңыз.

Жүру кезінде тыныс алу жаттығулары

Позн ... мұғалімнің басшылығымен шығармашылық іс-әрекетке қатысу мақсатын түсіну және қабылдау;

Регулус Оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау; мұғаліммен бірлесе отырып, жаңа оқу материалында мұғалім көрсеткен іс-әрекеттің тірек нүктелерін ескеру;

Коммуналар ... пікір алмасу

III. Жаңа материалды үйрену

«Бірінші - екіншісіне төле!» Деген бұйрық береді. - және екі қатарға қайта құру міндеті. шаттлдың не екенін түсіндіреді

Ашық ойындар

Есептеңіз
және қайта құру.

Екі топ та жаттығуды бір уақытта бастайды.

Балалар ашық ауада ойын ойнайды

Позн ... мұғалімнің басшылығымен шығармашылық іс-әрекетке қатысу мақсатын түсіну және қабылдау;

Регулус Оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау; мұғаліммен бірлесе отырып, жаңа оқу материалында мұғалім көрсеткен іс-әрекеттің тірек нүктелерін ескеру;

Коммуналар ... пікір алмасу

V. Сабақтың қысқаша мазмұны.
Рефлексия

Келесі мәселелер бойынша әңгіме жүргізеді:

- кім істеді, кім жетістікке жете алмады.

Жаттығу кезінде қандай қиындықтар туындады

Осымен сабақ аяқталады. Барлығыңа Рақмет! Сау болыңыз!

Сұрақтарға жауап береді.

Сабақтағы олардың эмоционалды жағдайын анықтаңыз

Білімді алғашқы бекіту.

Жұмыс

оқулық бойынша

(жаттығу

№ 107).

Сұрақ қою. Пікірлер мен жауаптарды түзетеді. Оқушылардың жұмысын бақылайды. Көмектеседі, қажет болған жағдайда жауаптарын тексереді. Шешімнің барысы туралы түсініктемелер.

- Оқы. Сөйлемдердің ішінен сөздерді жаз

бөлінетін қатты белгісі бар.

- Сөйлемдерден бөлгіш жұмсақ белгісі бар сөз жазыңыз.

- Айтыңызшы, таңдалған сөздердің қайсысында әріптерден аз дыбыс бар? Басқаша айтқанда қанша әріп пен дыбыс бар?
- Талқылау: демалыс үйінде тағы қандай хабарландыру болуы мүмкін? Осы жарнамаларды жазыңыз.

Олар дидактикалық жаттығулар орындайды, сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін білдіреді. Олар жаңа білімді жаңа тілдік материалға қолданады. Аналитикалық жаттығулар орындалады. Тақырып бойынша сұрақтарды талқылауға қатысу.

Олар жұптасып жұмыс жасайды.

Сөйлемдерден бөлгіш жұмсақ белгісі бар сөз жаз.

«Ән айт» сөзінде 4 әріп, 3 дыбыс бар.

Сөйлеу мәнерін өз еркіңізбен ауызша түрде құрыңыз, өз пікіріңізді дәлелдеңіз. Оқу мәселесін шешу үшін күш-жігерді үйлестіру. Жаттығуды бақылау

нәтиже бойынша

Жұмыс

оқулық бойынша

(жаттығу

108)

- Екі топ сөздерді оқыңыз.

- сәйкес келетінін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз

- Сөздерге жетіспейтін әріптерді кірістіріп, құрастырылған сөз тіркестерін жазыңыз. Өзіңізді тексеріңіз.

- сөздерді екі бағанға бөліңіз.

Сәйкесін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз
бірінші және екінші топтағы сөздер мағынасында.

Маңызды сұхбат, теміржол сайдингі, жеуге болатын саңырауқұлақ, құстардың іздері, кең байтақ жерлер, шашыраңқы торғай, көңілді маймыл, достық отбасы, тырна, фильм түсіру, дәмді джем, суықтан сықырлау, экскурсия туралы хабарландыру.

Сөздерді екі топқа бөлу

Әрі қарайғы жұмыс
алған білімдері мен дағдыларын бекіту және жалпылау.

Талқылауды ұйымдастырады, пікірлерді тыңдайды, қорытындылайды.

- Неліктен бірдей префикстері бар сөздерде

бір жағдайда ол жазылғанб, ал екіншісінде - жоқ па?

Түсіндіру үшін - құю.

Шығыңыз - тар.

Мерейтой алдындағы - ұсыныс.

- Өлең жолын оқыңыз. Бөлгіш бар сөзді табыңызб және бөлуб ... Неліктен бұл сөздегі әріптер мен дыбыстардың саны бірдей?

Қасқыр қатты ашуланды

Ол кірпіні жей алмайды.

Кірпі, жеуге жарамды болса да,

Тамақтану ыңғайсыз:

Жіңішкеріп, инелерді сөндіріңіз -

Зұлым қасқырды жұтып қойды.

- Мақал-мәтелдерді оқыңыз. Олардың мағынасын түсіндіріңіз.

Қандай сөздерді қолданған жөнб? б?

Шетелде көңілді, бірақ біреудің, ал бізде қайғы бар, бірақ өзіміздің.

Тілсіздерге жат елде қасірет!

Үйде бәрі даулы, бірақ басқа жерде өмір нашар.

Ережеге сәйкес әрекет ету әдістері жалпыланған, алгоритмдік рецептер мен нұсқаулар іс жүзінде қолданылады. Аналитикалық және синтетикалық жаттығуларды орындау, сөздіктермен жұмыс. Бөлінетін қатты белгінің жазылуын түсіндіріңіз.

Түсін
оқушылардың жауаптары.

Әңгімелесушіні тыңдаңыз. Әңгімелесуші үшін түсінікті мәлімдемелер құрастырыңыз. Сіздің аргументіңіз

позициясы, көзқарасы. Мәселені шешу үшін сөйлеу құралдарын жеткілікті қолданыңыз

жеке қарым-қатынас міндеттері. Қорытынды жасаңыз, әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат алыңыз. Өз іс-әрекетіңізді сәйкес жоспарлаңыз

тапсырмамен

және оны жүзеге асыру шарттары

Рефлексия

Оқушылардың сабақ нәтижелерін қорытындылауды ұйымдастыру. Мұғалім балаларды өзін-өзі бағалау кестесін толтыру арқылы сабақтағы жұмыстарын бағалауға шақырады. Әңгіме жүргізеді:

- Сабақ барысында сізді не қызықтырды?

- Сабақта қандай жаңалықтармен таныстық?

- Бөлу сызығы қандай шарттарда жазыладыб.

- Бөлу жолын қашан жазу керекб?

- Сабақтағы жұмыс ұнады ма? Өзіңізді бағалаңыз

Сұрақтарға жауап береді. Сабақтағы олардың эмоционалды жағдайын анықтаңыз. Өзін-өзі бағалау, рефлексия. Олар сабақтың мақсатын айтады, нәтижеге қол жеткізілгенін немесе жетпегенін анықтайды, сабақта кездескен қиындықтар туралы айтады.

Сәйкес мәлімдемені таңдау арқылы сабақта олардың жұмысын бағалаңыз:

Мен бөлуді қолданудың шарттарын білемінb және b.

Мен сепараторлармен сөздерді дұрыс жаза аламынb және b.

Мен немен жұмыс істеу керек екенін білемін.

Оқу іс-әрекетінің өзін-өзі бақылауын жүзеге асыру

Үйде

тапсырма

Үй тапсырмасын айтады және түсіндіреді. Жаттығудың тапсырмаларын тұжырымдайды, ілеспе түсініктемелер береді.

- 1. Жұмыс кітабындағы 99 тапсырманы, оқулықтағы 149 жаттығуды орындау;

2. Жұмсақ және қатты белгілер туралы есеп дайындаңыз, No146.

Мұқият тыңдаңыз, анықтайтын сұрақтар қойыңыз.

Оқу тапсырмаларын білу, қабылдау, сақтау


Қатты белгіні бөлу

Дауыссыз дыбысқа аяқталатын префикстен кейін ғана, әріптер алдында жазылады е, е, у, мен:
астында ббірге жүрді ббұған дейін бмерейтойы, туралы бтүсінікті болды

Жұмсақ белгі

1. Бөлу түбірдегі дауыссыз дыбыстардан кейін немесе әріптерден бұрын түбірден кейін жазылады e, e, y, i және:

(o) сем мың, rouge ё, at еОха, дс сенon, ruch с

2. Көрсеткіш алдыңғы дауыссыздың жұмсақтығы:

өмір б, appell бсин

3. Көрсеткіш зат есімнің әйелдік формалары:

ро өмір сүру, ty шш, бұрын кімдікі (сибиланттардан кейін жазылған)

Қатты бөлу (b) және жұмсақ (-тар) белгілері сол әріптерді көрсетеді e, e, y, i және дауыссыз дыбыстың [у ”] және одан кейінгі дауысты дыбыстың бірігуін белгілеңіз.

106. Кестеден еске түсіріңіз «әріптермен сөздерді емле B және B»Әріптер сөзде қандай рөл атқарады жұмсақ белгі және қатты белгі.

  • Үстелге хабарлама құрастырыңыз және жоспарлаңыз:
    1. Әріп сөзінде қандай «жұмыс» жасай алады жұмсақ белгі (лер)? қатты белгі (б)?
    2. Бөлу кезінде сөздер сөзбен жазылады жұмсақ белгі (лер), қашан - қатты белгі (б)?
  • Кестеден жұмсақ және қатты белгілері бар сөздерді жаз. Осы ережелерге мысалдар келтіріңіз.

107. Оны оқыңыз.

    Демалыс үйінде плакат бар.
    Жарнамалар ілулі:

      «Автокөліктердің кіруіне тыйым салынады,
      Көгалды бұзбау үшін! «

    «Кіреберістің жанында
    Ән айтатын жер жоқ! «

      «Біз жетіде тұрамыз.
      Түнде емес! Күндізгі уақытта емес! «
      (А. Усачев)

  • Қатаң белгісі бар сөздерді сөйлемдерден бөліп жазыңыз, ішіндегі префикстерді таңдаңыз.
  • Сөйлемдерден бөлгіш жұмсақ белгісі бар сөз жазыңыз, ондағы түбірді таңдаңыз.
  • Таңдалған сөздердің қайсысында әріптерден аз дыбыс бар екенін айтыңыз. Басқаша айтқанда қанша әріп пен дыбыс бар?
  • Талқылау: демалыс үйінде тағы қандай хабарландырулар болуы мүмкін? Осы жарнамаларды жазыңыз.

108. Сөздердің екі тобын оқыңыз.

  1. Маңызды ... байсалды, уақытты ... сапар, ... ыңғайсыз, түсініксіз, құс ... және бүктелген, хабарландыру, мон..янка, отбасы ... мен, қараңғыда ... .. сыйымдылықпен, .. мыжылған, лак .. э, в .. жүріспен.
  2. Күлкілі ..., теміржол ..., ... трассалар, ... жоғары, ... кран, ... әңгіме, ... саңырауқұлақ, ... ашық кеңістіктер, ... торғай, ... туралы экскурсиялар, ... фильм, дәмді ..., салқын ..., ....
  • Бірінші және екінші топтардан мағынасына сәйкес сөздерді таңдау арқылы сөз тіркестерін құрастырыңыз.
  • Сөздерге жетіспейтін әріптерді кірістіріп, аяқталған сөз тіркестерін жазыңыз. Өзіңізді тексеріңіз.

Үлгі... Байсалды әңгіме, ....

109. Сөздерді айтыңыз.

  • Осы сөздердің айтылуында не жиі кездеседі?
  • Дыбыстық белгілерді әріптермен ауыстыру арқылы есептен шығару. Бұл сөздерді бір жолдан екінші жолға қалай ауыстыруға болатындығын түсіндіріңіз.

110. Оны оқыңыз. Бөліктерден мәтін құрыңыз.

Біз шөптердің жүздерін мұқият бөліп, балапанды көрдік. Балапан кішкентай және басы үлкен болатын. Ол анда-санда шетінен үлкен, сары тұмсықты ашып, аянышты сықырлады. Ата-анасы оған көмектесе алмады.

Бұтақтардың арасынан жоғары емес ұя көрінді. Біз балапанды ұяға орналастырдық. Қарақұстар бірден үнсіз қалды. Ұядан тек қана сықырлауық естілді. Бұл тамақтануды талап еткен аш балалар болды.

Сонымен Дима екеуміз алдымен кішкентай балапандарды көрдік.

Бірде Дима екеуміз орманда қарақұстың қатты дауыстарын естідік. Біз құстар айналып тұрған үлкен ағашқа келдік. Шөптен жіңішке сықырлауық шықты.

(Ю. Дмитриев)

  • Құрылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтаңыз, оған тақырып таңдаңыз.
  • Бұл мәтін сипаттама ма, баяндау ма? Балапанды сипаттайтын сөйлемдерді оқыңыз.
  • Мәтіндік конспект жасаңыз және осы контурға сәйкес мазмұндама жазыңыз.

Лецких Л.А.
мұғалім бастауыш сыныптар
MAOU SOSH №21, Кунгур
Сабақтың түрі
Педагогикалық тұрғыдан
e тапсырмалары
Жоспарланған
тақырып
нәтижелер
Метасубъект
th UUD
Жеке
нәтижелер
Белгілі бір мәселелерді шешу
B және b бөлгіштерін қолдану ережелерімен танысуға жағдай жасау; дағдыларын жетілдіру
b және b бөлгіштері бар сөздерді сауатты жазу; орфографиялық қырағылықты дамытуға ықпал ету; алға жылжыту
орыс тіліне, сыныптағы тәрбие жұмысының мәдениетіне қызығушылықты тәрбиелеу
B және b бөлгіштерін қолдану ережелерімен танысу; қолдану қажеттілігі туралы білуге \u200b\u200bүйрету
бөлу белгілері; b және b бөлгіштері бар сөздерді сауатты жазу; неге сол сияқты сөздермен түсіндіріңіз
префикстер бір жағдайда b, ал екіншісінде жазылмайды; сөзді құрамы бойынша талдау; емлесін ажырату
түбір, префикс, жұрнақ; бір түбірден шыққан сөздерді таңдаңыз; сөзді әріп бойынша талдау
Танымдық: оқулық бойынша шарлау: зерттеу негізінде қалыптасатын дағдыларды анықтау
осы бөлім; олардың надандық шеңберін анықтау; таныс емес материалды зерттеу үшін жұмысыңызды жоспарлаңыз;
таныс емес материалды зерделеу үшін қандай қосымша ақпарат қажет болатындығын өз бетінше болжау;
нормативтік: тапсырманы өз бетінше тұжырымдау: мақсатты анықтау, орындау алгоритмін жоспарлау,
жұмысты жолға келтіру, өз бетінше бағалау; тізбекті айту
игерілген іс-әрекеттің негізін құрайтын орындалатын іс-әрекеттер (жадынамаға немесе ұсынылғанға негізделген)
алгоритм); коммуникативті: білім мен өмірді ескере отырып, өз ойларыңды ауызша және жазбаша сөйлеу кезінде формалдау
жеке тәжірибеден алынған сөйлеу жағдайлары; өз пікіріңе сын көзбен қарау; жағдайға басқадан қарай білу
ұстанымдары және басқа пікірі бар адамдармен келіссөздер жүргізу
Нәтижені интроспекцияға және өзін-өзі бақылауға, нәтижелердің талаптарға сәйкестігін талдауға бағыттаңыз
нақты тапсырма, мұғалімдердің, жолдастардың, ата-аналардың ұсыныстары мен бағаларын түсіну; формаларды қолдану
сабақта өзін-өзі бағалау және өзара бағалау; оқушының әлеуметтік рөлін қабылдау және игеру, уәжге ие болу
білім беру қызметі (әлеуметтік, тәрбиелік және танымдық және сыртқы); негізінде өзін-өзі бағалау қабілетін көрсету

өзінің сөйлеуін бақылау

O r g and n i z a c i about n a i s t ru c t ur aur about k a
Сабақ кезеңі
Мұғалім іс-әрекетінің мазмұны
Оқушы іс-әрекетінің мазмұны
(қабылданған әрекеттер)
1
II.
Өзектендіру
мен біліммін.
Тексеріңіз
үй
тапсырмалар
(жұмыс
дәптер).
Бір минут
каллиграфия.
2
3
Мұғалімнің сұрақтарына жауап беріңіз. Туралы сөйлесу
үйде жасалған жұмыс. (RM, қосымшаны қараңыз)
2.)
Каллиграфияны жүргізіңіз. Жаз
әріптер тіркесімі және мақал.
Және shish sh ishi
Егер сіз асығыс болсаңыз, сіз адамдарды күлдіресіз.
Үй тапсырмасын тексереді. Әңгіме жүргізеді
атқарылған жұмыс туралы.
- С.Козловтың өлеңінен үзінді оқыңыз
«Менің атым кім? Маған айт! » 96-тапсырмада.
- Ондағы сөздердің маңызды бөліктерін бөліп көрсетіңіз
әріптер жоқ. Жетіспейтін әріптерді салыңыз.
- «зебра кім?» Деген сұраққа жауап беріңіз.
Бір минуттық каллиграфияны өткізеді.
-Бүгін каллиграфияда емле есімізде қалады
элементтері өте ұқсас әріптер. Сіз істей аласыз
сөздердің ішінен бірдей дыбыстарды тапсаңыз, оларды анықтаңыз
әр жол.
Бейбітшілік, жіп, бет.
Доп, саятшылық, кесе.
- Дұрыс, бұл «и» және «w» әріптері
- Әріп тіркестерін жазыңыз.
- Мақалды оқып жаз. Оны түсіндіріңіз
мағынасы. Орфографияның астын сызыңыз
Қалыптасқан
жолдары
іс-шаралар
студент
4
Ұсыну
гипотеза және
ақтау
ол.
Түсіну
жаңарту
жеке
өмірлік
тәжірибе. Мүмкіндік
тыңдау
сәйкес
мақсат
орнату.
Қабылдау және
сақтау
оқу мақсаты
және міндет.
Толықтыру үшін,
нақтылау
білдірді
туралы пікірлер
мәні
алды

2
3
4
Кестенің жалғасы.
Сөздік сөзді жеке тұлғаға жазыңыз
сөздік
P
F A M I \u200b\u200bL I Z
P
ЖӘНЕ
Туыстық сөздерді, синонимдерді таңдаңыз
сөздік сөз. Мақал-мәтелдерді есте сақтаңыз
лексикамен мақал-мәтелдер, қанатты сөздер
бір сөзбен, осы сөзбен сөйлемдер құраңыз
Сабақтың тақырыбын талқылау. Сұрақтарға жауап беру
сабақтың мақсатын тұжырымдау. Басшылығымен
мұғалімдер сабақтың мақсаттарын анықтайды (RM қараңыз,
Қосымша 4.)
Ал
және сақтаңыз
оқу мақсаты
және міндет
1
Жұмыс
сөздермен
тексерілмейтін
м жазу
Сөздерімен жұмыс ұйымдастырады
тексерілмейтін емле.
- Ребусты оқыңыз.
(RM, 3-қосымшаны қараңыз.)
- Сөздік сөзді жеке-жеке жазыңыз
ассоциация техникасын қолданатын сөздіктер.
- сол түбір сөздерді сөзге сәйкестендір
«тегі»
III.
Хабар
сабақ тақырыптары.
Анықтама
сабақ мақсаттары
Сұрақ қою. Жауаптарға түсініктемелер,
сабақтың мақсатын тұжырымдауды ұсынады.
- b және b қашан дұрыс жерде тұрады? Айналайық
біздің тақырыпқа. Сөзжұмбақты шеш. (Бөлу.)
- Сабақтың тақырыбын оқыңыз.
-Бүгін сабақта біз сөз жазуды үйренеміз
b және b әріптерімен

Кестенің жалғасы.
1
IV.
Түсіндіру
жаңа
материал.
Бақылау
лингвистикалық
материал.
Жұмыс
оқулық бойынша
(жаттығу
106)
V. Бастапқы
бекіту
білім.
Жұмыс
оқулық бойынша
(жаттығу
№ 107).
2
3
Сабақтың тақырыбы бойынша жұмысты ұйымдастырады. Түсіндіреді
жаңа материал, студенттердің сұрақтарына жауап береді.
- кестеден еске түсіріңіз «сөздердің жазылуы
b және b әріптері », олар сөзде қандай рөл атқарады
жұмсақ және қатты белгі.
- кесте мен жоспарға сәйкес хабарлама жасаңыз.
- Үстелден сөздерді жұмсақ және қатты етіп жаз
белгілері. Осы ережелерге мысалдар келтіріңіз.
(RM, 5-қосымшаны қараңыз.)
Сұрақ қою. Пікірлер мен түзетулер
жауаптар. Оқушылардың жұмысын бақылайды.
Көмектеседі, қажет болса тексереді
жауаптар. Шешімнің барысы туралы түсініктемелер.
- Оқы. Сөйлемдердің ішінен сөздерді жаз
бөлінетін қатты белгісі бар, оларды бөлектеңіз
префикстер
- сөзін жазыңыз
бөлгіш жұмсақ белгі, оны бөлектеңіз
тамыр.
- Таңдалған сөздердің қайсысы дыбысталатынын айтыңыз
әріптерден аз ма? Қанша әріптер мен дыбыстар бар
басқа сөздермен айтқанда?
- Талқылау: басқа қандай жарнамалар болуы мүмкін
үйге демалу? Осы жарнамаларды жазыңыз.
Жататын тілдік заңдылықтар
зерттелетін тұжырымдамаға немесе ережеге негізделген.
Ереженің тұжырымдамасын (тұжырымдамасын) талдаңыз,
оқулықта берілген. Бақылаулар
келісілген мәтіндердің материалы
Дидактикалық жаттығулар жасаңыз, жауап беріңіз
сұрақтарға, өз пікірін білдіру. Өтініш
жаңа тілдік материалға негізделген жаңа білім.
Аналитикалық жаттығулар орындалады. Қатысыңыз
тақырып бойынша сұрақтарды талқылауда.
Олар жұптасып жұмыс жасайды. Сөйлемдерден жазып алыңыз
бөлінетін тұтас белгісі бар сөздер, бөлектеңіз
олардың префикстері:
Сөйлемдерден сөз жазыңыз
бөлгіш жұмсақ белгі, оны бөлектеңіз
түбір:
- «ән айт» сөзінде 4 әріп, 3 дыбыс бар.
4
Түсіну
талдау
объектілері
арқа сүйеу
көрнекілік
Саналы түрде және
ерікті түрде
салу
сөйлеу
айтылым
ауызша
форма,
ақтау
сенің көзқарасың.
Татуластыру
күш салу
шешім
тәрбиелік
тапсырмалар.
Түсіну
басқару

нәтиже бойынша

2
3
4
Кестенің жалғасы.
1
Жұмыс
оқулық бойынша
(жаттығу
108)
- Екі топ сөздерді оқыңыз.
- сәйкес келетінін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз

- Аяқталған сөз тіркестерін кірістіру арқылы жазыңыз
сөздердегі жетіспейтін әріптер. Өзіңізді тексеріңіз.
Vi.
Әрі қарай
жұмыс
арқылы
шоғырландыру
және жалпылау
сатып алынған
білім және
дағдылар.
- сөздерді екі бағанға бөліңіз.
(RM, 5-қосымшаны қараңыз.)
Талқылауды ұйымдастырады, пікірлерді тыңдайды,
оны қорытындылайды.
- Неліктен бірдей префикстері бар сөздерде
бір жағдайда ол b деп жазылады, ал екінші жағдайда емес?
Түсіндіру үшін - құю.
Шығыңыз - тар.
Мерейтой алдындағы - ұсыныс.
- Өлең жолын оқыңыз. Табыңыз
құрамында b және бөлгіштері бар сөз
бөлу b. Неліктен бұл сөзде сан бар
хаттар
және бірдей естіледі ме?
Қасқыр қатты ашуланды
Ол кірпіні жей алмайды.
Кірпі, жеуге жарамды болса да,
Тамақтану ыңғайсыз:
Жіңішкеріп, инелерді сөндіріңіз -
Зұлым қасқырды жұтып қойды.
Сәйкесін таңдап, сөз тіркестерін құрастырыңыз
бірінші және екінші топтағы сөздер мағынасында.
Байсалды әңгіме, теміржолдың беткі жағы
жеуге болатын саңырауқұлақ, құстардың іздері, өте үлкен
ашық орындар, торғай торғай, көңілді
маймыл, тату отбасы, тырна,
түсірілім, дәмді джем, мыжылған
суық ауа райы, экскурсия туралы хабарландыру.
Сөздерді екі топқа бөлу
Ережеге сәйкес әрекет ету тәсілдерін қорытындылау,
тәжірибеде алгоритмдік қолдану
рецепттер, нұсқаулар. Аналитикалық
синтетикалық жаттығулар, сөздіктермен жұмыс.
Бөлінетін қатты заттың жазылуын түсіндір
қол қою.
(RM, 6-қосымшаны қараңыз.)
Сөздің дыбыстық-әріптік талдауларын орындау
«Же».
Ня же - [sy'ed 'n'y'a] - 3 слог;
s - [s] - дауыссыз, дауыссыз жұп, қатты
жұптасқан;
б -
e - [th ’] - дауыссыз, дауысты, дауыссыз, жұмсақ
жұпталмаған;
[e] - дауысты, екпінсіз;
d - [d ’] дауыссыз, дауысты жұп, жұмсақ
жұптасқан;
ол
ух
Түсін
жауаптары бойынша
студенттер.
Тыңдаңыз
әңгімелесуші.
Құру
үшін түсінікті
әңгімелесуші
мәлімдемелер.
Дәлелдер
сенің бер
позиция,
көзқарас.
Барабар
пайдалану
сөйлеу
деген мағынаны білдіреді
шешімдер уақыты

1
2
- Мақал-мәтелдерді оқыңыз. Олардың мағынасын түсіндіріңіз.
Мен қандай сөздерді қолдануым керек? б?
Шетелде көңілді, бірақ басқа біреу үшін, бірақ бізде қайғы-қасірет және өзіміз бар.
Тілсіздерге жат елде қасірет!
Үйде бәрі даулы, бірақ басқа жерде өмір нашар.
(RM, 7, 8 қосымшаларын қараңыз.)
Тет жұмыс
үшін (артқа
№ 97).
Тет жұмыс
үшін (артқа
98)
Vii. Нәтиже
сабақ.
Рефлексия
Жұмыс дәптеріндегі жұмысты ұйымдастырады.
- Тапсырманы оқыңыз. Әр сөзден форма жасаңыз
эк немесе ик жұрнағы бар бір түбір.
Сөздерді жазып алыңыз, олардағы жұрнақтарды бөліп көрсетіңіз.
- Тапсырманы оқыңыз. Қандай маңызды бөліктерде
сөздердің емлесі жоқ па? Кірістіру
жоқ әріптер.
- Маған не ұнағанын айтыңызшы
сипаттау мәтіні?
Сабақты қорытындылауды ұйымдастыру
студенттер. Педагог балалардан бағалауды сұрайды
кесте толтыру арқылы олардың сабақтағы жұмыстары
өзін-өзі бағалау. Әңгіме жүргізеді:
- Сабақ барысында сізді не қызықтырды?
Кестенің жалғасы.
3
е - [е] - дауысты, екпінді;
n - [n '] - дауыссыз, дауысты, дауыссыз, жұмсақ
жұптасқан;
б -
i - [th ’] - дауыссыз, дауысты, дауыссыз, жұмсақ
жұпталмаған;
[a] - дауысты, күйсіз.
––––––––––––––––––––––––––
8 әріп, 8 дыбыс
Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындаңыз.
Сөздерді жазып алыңыз.
- префикстерде, түбірлерде заклинание жоқ
және жұрнақтар. (RM, 9-қосымшаны қараңыз.)
Жоқ әріптерді салыңыз
Сұрақтарға жауап береді. Оларды анықтаңыз
сабақтағы эмоционалды жағдай. Жүзеге асыру
өзін-өзі бағалау, рефлексия. Мақсатты айтыңыз
сабақ, нәтижеге қол жеткізілгенін немесе жетпегенін анықтау,
қиындықтар туралы айту
сабақта соқтығысқан.
4
жеке
коммуникативті
тапсырмалар.
Жасаңыз
тұжырымдар,
сығынды
ақпарат
әр түрлі
ақпарат көздері.
Жоспарлау
оның әрекеті
кезінде
сәйкестік
бастап
жеткізілген
тапсырма
және шарттар
оны жүзеге асыру
Түсіну
өзін-өзі бақылау
тәрбиелік
іс-шаралар

1
2
3
Кестенің соңы.
4
- Сабақта қандай жаңалықтармен таныстық?
- Ол қандай жағдайда жазылған
бөлу b.
- b бөлгішін қашан жазу керек?
- Сабақтағы жұмыс ұнады ма? Бағасы
өзім
Үй тапсырмасын айтады және түсіндіреді.
Жаттығудың міндеттерін тұжырымдайды,
ілеспе түсініктемелер береді.
- жұмыс кітабындағы 99 тапсырманы орындау,
оқулықтағы 109-жаттығу; дайындау
хабар
жұмсақ және қатты белгілер туралы
Үйде
тапсырма
Таңдау арқылы сабақтағы жұмыстарын бағалау
сәйкес сөз:
B мен бөлгішті қолдану шарттарын білемін
б.
Мен сөздерді дұрыс жаза аламын
b және b бөлу.
Мен немен жұмыс істеу керек екенін білемін
Мұқият тыңдаңыз, нақтылауды сұраңыз
сұрақтар.
Түсіну
алу,
сақтау
тәрбиелік
тапсырмалар
Сабаққа дайындығын тексеру. Сабаққа арналған жалпы қондырғы. Студенттерден сәлем.
Сабақтың басталуын ұйымдастыру
1-қосымша
Қоңырау соғылды және үнсіз қалды -
Сабақ басталады.
Барлығы өз үстелдеріне тыныш отырды,
Барлығы маған қарады.
Біз ойланатын боламыз,


Жабық