«Сөздердің синонимдері» - сөздерге антонимдерді таңдаңыз: кең, қатты, ескі, қызықсыз, пайдасыз, немқұрайлы. Үш қарағайда адасу – қарапайым нәрсені таба алмау.. Синонимдер, антонимдер және фразеологиялық бірліктер. Сөздік – 5 сынып. Би сөзінің синонимдерін табыңыз. Спорттық іс-шараларға арналған құрылғыны білдіретін сөзді есте сақтаңыз.

«Антоним және синонимдер» - Сөздік жұмыс. Жақында. Баяу, тыныш. Жақында шығады -. Жылдам. Танысыңыз. Trpso. Сабақтың тақырыбы: «Антоним мен синонимдерді салыстыру». Айғайлайды - (шулайды, қоңырау шалады, үнсіз қалады) Күледі - (күледі, жылайды, мұңаяды, күледі). (Сөздік сөз). Пормсар. Бір минуттық қаламгерлік. Орыс тілі сабағы. 2 сынып. Батыл, батыл, батыл, қорықпайтын.

«Орыс тілінің сөздігі» - Қызғаныш - біреудің бақытына ашулану; басқа біреудің денсаулығынан зардап шегу. (В.И. Дал.). ЦЕМЕНТ РЕЗЕНЕНІ үнемді пайдаланды. Барлығы дос, жеміс бер, жемісті жеген соң бәрі басқаша! Жұмыстың мақсаты: теолог Григорий). Орыс тілі сабағында сөздікпен жұмыс. ТОҚСАН СҰРАУ КАТАЛОГ агенті. Екі жаңа достан ескі дос артық.

«Сөздік» - Кеңейту - жайылып, жайылып, жарылған, жалаңаш тіс. Этимологиялық сөздік. Орфографиялық сөздік сөздердің емле ережелерін береді. Сөздіктерге жүгіну – ең оңай және тиімді әдіс. Орфографиялық сөздік. Егер сіз сөздің бөліктерін білсеңіз, оларды сауатты жазасыз. Алтын – үш тиындық монета.

«Эмоциялар сөздігі» - Мерекелік. Мейірімді Арманшыл Жарық Мөлдір Ойлы. Керемет. Қорқынышты. Көңілді. Қайғылы. Бұзық Көңілді Күлкілі Ойнақ. Маңызды марш Жеңіс қорқынышсыз шешуші. Мұңды шағымдану ренжіту. Сиқырлы сақтық мазасыз Мазасыз жұмбақ сақтық.

«Синонимдер 2 сынып» - Синоним сөздердің мағыналары сәйкес келе бермейді. Бүгін дүйсенбі екенін білдік. Сөз таптары қалай ұқсас және айырмашылығы бар? Үрлеу, сөндіру, өшіру, сөндіру, үрлеу, өшіру, сөндіру, сөндіру. М. раушан Балалар, балалар, балалар, балалар. Балалар мұз сырғанағын құрастырып жатыр. Балалар көп нәрсені біледі. Жалықтырмас үшін, сөйлеуіміз мәнерлі, жарқын болуы үшін.

«Антонимдік сөздер» ойыны балаларға қарама-қарсы мағыналы сөздерді сөйлеуде дұрыс қолдануға және антонимдері бар өрнектердің мағынасын түсінуге көмектеседі.

Ойынды 2-6 бала ойнай алады. Бірнеше ойын нұсқалары бар. Міне, олардың бірі:
Карточкалар 2 үйіндіге бөлінген, олардың әрқайсысында 1 жұп антонимнен тұратын карталар болуы керек.
Көшбасшы өзі үшін 1 қаданы алады, екінші үйіндідегі карталар барлық ойыншыларға бірдей бөлінеді. Баяндамашы өз үйіндісінен бір картаны алып, картада көрсетілген антоним сөзді атайды, суретті ойынға қатысушыларға көрсетеді.
Бұл карта оның карталарының біріне сәйкес келетініне сенетін ойыншы баяндамашының оқығанына мағынасы жағынан қарама-қарсы сөзді атайды. Ойыншының пікірі дұрыс болса, баяндамашы оған картаны береді. Ойыншының пікірі дұрыс болмаса, ойыншылар қолайлы картаны іздеуді жалғастырады.
Жеңімпаз - барлық карталарын бірінші болып сәйкестендіретін адам.

Ольга Сазонова
6-7 жас аралығындағы балаларға арналған «Антонимов елінің құтқарушылары» қорытынды логопедиялық сабағы

MBDOU Канифолнин балабақшасы «Березка»

Ішкі топты ашу логопедиялық сессия

Елдің құтқарушылары Антонимов.

Дайындалды: Мұғалім- логопед Сазонова О. IN.

Жұмыс тәжірибесінен. Мағынасы қарама-қарсы сөздерді таңдау арқылы балаларҚоршаған ортаның әртүрлі заттары мен құбылыстарын саналы түрде салыстыра білуге ​​үйретемін бейбітшілік: уақытша (күн - түн, таң - кеш); кеңістіктік(алыс жақын); табиғат құбылыстары (қараңғы - ашық); дәмі, салмағы, көлемі бойынша қатынасы (қышқыл – тәтті, ауыр – жеңіл, кең – тар. On сыныптарәртүрлі дидактикалық ойындар: «Бұны керісінше айт», «Кім үлкен»-балалар 2 командаға бөлініп, мүмкіндігінше қарама-қарсы сөздерді ойлап табады; «Сөйлемді аяқта»- бұл ойын үйретеді балалар антоним сөздерді таңдайдыүстеу мен зат есімге; «Айналаға қара»- балалар айналаға қарап, биік пен аласа, кең және тар, қысқа және ұзын, үлкен және кішкентай заттарды атауды ұсынады.

Мақсат: оқушылардың сөз туралы білімдерін қалыптастыру - антонимдержәне олардың лексикалық мағыналары

Тапсырмалар сыныптар.

Тәрбиелік:

Сөздер туралы түсінік беру - антонимдер, мағынасы қарама-қарсы сөздер туралы сияқты;

таңдауды үйрету антонимдерсөздерге және оларды мәтіннен табу;

оқушылардың сөздік қорын кеңейту;

қолданумен студенттерді таныстыру мақал-мәтелдердегі антоним сөздер.

Дамытушылық:

сөздің лексикалық мағынасын анықтау дағдысын дамыту;

Оқушылардың сөйлеуін дамыту, сөздік қорын молайту балалар;

мәтінмен жұмыс істеу қабілетін дамыту;

зейінін, ойлауын, зейінін дамыту.

Тәрбиелік:

оқушыларда жағымды мотивация қалыптастыру кәсіпбарлығын белсенді іс-әрекетке тарту арқылы;

өз қызметін және жолдастарының жұмысын бағалау қажеттілігін тәрбиелеу;

бір-біріне деген ілтипат пен мейірімділікке тәрбиелеу.

Жабдық: компьютер, презентация кәсіп, тақырып бойынша суреттер « Антоним сөздер» , доп,

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

– Сенің арқаң сөйлеп тұр: «Мен жаспын, тура»

– Иықтарың сөйлейді: «Біз бұрылып, түзелдік».

– дейді жүзіңіз: «Менің көңіл-күйім жақсы!»

-Ал бәріміз бірге сөйлесеміз: «Біз баруға дайынбыз!»

2. бап. гимнастика.

Терезе (ашады, жабылады)

Әткеншек (жоғары-төмен)

Ине шпатель (кең тар)

Енді қандай сөздер айттық? (Қарама-қарсы, керісінше)

Олардың орысша қалай аталатынын білгіңіз келе ме? Мұны істеу үшін сізге қажет сөз құрайтын буындар.

1. Ойын «Тірі буындар». Логопедбалаларға TO WE AN NI буындары жазылған карточкаларды таратады және олар сөз құрайды - біздің атау. сыныптар. (АНТОНИМДЕР)

Дұрыс, жау сөздер, мағынасы қарама-қарсы сөздер сөздер- деп аталады. антонимдер. Котенка мен жолбарысты салыстырайық.

Логопед: Оларды қалай сипаттаймыз?

Балалар: Көлемі бойынша, мінезімен, күшімен, тұрғылықты жері бойынша

Екі бала орындайды жаттығу:

Жолбарыс үлкен, ал котенка кішкентай.

Жолбарыс зұлым, бірақ котенка мейірімді.

Котенка әлсіз, бірақ жолбарыс күшті.

Жолбарыс жабайы, ал котенка - үй.

Логопед: Мағынасы жағынан жақын немесе қарама-қарсы сөздер қандай сөздер? (қарсы).

- Мағынасы қарама-қарсы сөздерді - АНТОНИМДЕР(хормен қайталау).

2. Тақырыптық хабарлама сыныптар. (1-слайд)

Логопед: (2-3 слайд)- Енді мен не болғанын айтып берейін Антонимов елі. У жауызСиқыршының өзіне өте қымбат суреті бар еді. Оны ешкімге көрсетпеді. Гном тұрғындарына елдер, Мен бұл суретті көптен бері көргім келді, содан кейін бір күні олар оны ұрлап кетті. Барлығы бірінші қарағысы келді, олар оны тарта бастады және оны бірнеше бөлікке бөлді. Зұлым сиқыршы ашуланып, гномдарды жазалады. Ол сиқырлады Антонимов еліжәне одан барлық қарама-қайшылықтар жойылды. IN елге қараңғылық орнады, түннен кейін күн келмеді, тек суық жел үнемі соғып тұрды, осыдан тұрғындар ауыра бастады және айықпайды, олар үнемі мұңайып, тек мұңды әндерді шырқады. Олар лас және түкті жүре бастады. Бақшаларда ағаштар аласа, діңі қисық өсе бастады. Ағаштардағы жемістер ащы және ащы болды.

Балалар, бұл бізге шұғыл керек Антонимов елін құтқару. Ол үшін барлық тапсырмаларды орындап, ол үшін бір суретті алу керек. Олардың ішінен суретті жинап, оны шеберге қайтару керек. Зұлым сиқыршы сіз оны жеңе алмайсыз деп ойлайды. Ол қиын сынақтарды дайындады.

Балалар, қараңдаршы, мұнда тастар жатыр. Мен біреуін шетке тартып, астында не бар екенін көремін. Ескертпе…. «Мына сиқырлы нәрсені алыңыз. Онда менің суретімнің бөліктері бар. Сен оны жинасаң, мен сиқырды бұзамын Антонимов елі

2. Жаттығу «Жұмбақтарды тап». (СЛАЙД 5-8)

Логопед: - бірінші тапсырманы орындайық Зұлым сиқыршы

мен - сөздің антонимі«жылу»Мен өзенде, қалың көлеңкеде, лимонад бөтелкесінде, менің атым (салқын).

Қарлы пальто киген.

мен - сөздің антонимі«жаз», Мен аязды өзім жақсы көрсем де,

Өйткені мен …. (қыс).

мен - шу сөзінің антонимі, қағып, Менсіз түнде қиналасың, Мен демаламын, ұйықтаймын, шақырамын.... (тыныштық).

3. Жаттығу «Аты антонимдер» . (СЛАЙД 9-15)

Логопед: Мен саған айтамын - «алыс», және сіз жауап бересіз - «жабық». Мен саған айтамын - «жоғары», және сіз жауап бересіз - «төмен».

Таза-лас

Үлкен кіші

Кәрі-жас

Қайғылы-көңілді

Тар - кең

Жылап күлу

4. Тапсырма «Сұраққа жауап бер» (Слайд 16)

Егер құрғақ жапырақты суға тастаса, ол қандай болады?

Лас етіктерді жусаңыз, олар...

Науқас сауығып кеткенде ол...

Қара сиыр қандай сүт береді?

5. Доп ойыны «Жұбын тап» (Слайд 17)

Кедей бай

Гигант Гном

Төмен көтерілу

Күннің шығуы-батуы

6. Тапсырма «Кестені толтыр» (Слайд 17) (Дайындық тобының екі баласы тапсырманы орындайды)

Логопед: Зұлым сиқыршы біздің балабақшадағы балалардың оқи алатынын білді, бірақ ол сенбеді. Кім өз шеберлігін көрсете алады? (Тапсырманы екі бала орындайды)

Балалар көтереді сөздердің антонимдері:

Баяу

Қайғылы

Қорқақ

7. Дене шынықтыру минуты. МУЗЫКАҒА

Балалар, бірнеше минут ойнап, ұлдар мен қыздарға айналғыларың келе ме? антонимдер? Содан кейін барлық қозғалыстарды керісінше орындау керек.

Отырды - (тұру)

Қол төмен - (көтерілген)

Қол көтеру - (қолды төмен түсіру)

Көзіңді кең ашты - (көздерін жұмып)

Ауызыңды жап - (ауыз ашылды)

Аузыңды ашты - (жабық ауыз)

Алақандарды көрсетті - (жасырын)

Өкшеде тұрыңыз - (аяқтың ұшымен тұру)

7. Тапсырма «Бір сөзбен келісемін» (СЛАЙД 19-35)

Логопед: Мен сендерге өлең оқып беремін, ал сендер тиісті сөздерді таңдайсыңдар.

Қайғылы сайқымазақ қатты жылап жатыр

Ал көңілді сайқымазақ секіреді,

Бір ерлік жасағысы келеді

-Аңқылдап күлдіргісі келеді

Қарт ата ашуланды:

Жүз жасқа дейін өмір сүресің!».

Немересі жауап берді: «Ешқашан! Мен әрқашан жас боламын!»

Петя мұзды шай ішті

Ал қазір ол ауырып жатыр

Егер мен алхоры компотын ішсем

Степан сияқты сау болсам

Маша әлемдегі барлық адамдардан әдемі болуы үшін ұзын сарафан.

Ал қысқасы Алёнкаға арналған,

Оның кішкентай әпкесі.

Даша ұзақ уақыт сурет салумен айналысты

Қызғылт сары гуашь киген құстар,

Бірақ бұл мәселеге Дима араласты:

«Қарға-қара, көгершін-ақ!»

Теледидар қосулы

Жүз ұл, жүз қыз.

Бірақ ешкім болмайды

Егер сіз оны өшірсеңіз.

Лас көлікке

Көліктің жолы бөгелді:

«Мұнда тазалық үшін жасыл жарық!

Қалғанына жол жоқ!».

Ержүрек рыцарь далаға шықты,

Ол кез келген адаммен күресе алады!

Ал қорқақ қоян

Бұл қызды да қорқытады!

Қызық бала

Мен өнімдердің дәмін зерттедім,

Бірақ олардың барлығы есімде ғана қалды

Тәтті торт және ащы бұрыш.

8. Ойын .

Логопед: Ой, балалар, қараңдаршы, мұнда үлкен сөмке жатыр. Бұл Grumpy және Merry гномдарының заттарын ұрлаған сиқыршы болды. Біз гномдардың заттарын сұрыптауымыз керек, әйтпесе олар жанжалдасып қалады. Грампиге кім барады, Көңілдіге кім барады?

Жаман Веселчак

Жаңа таба ескі таба

Үлкен шыны кішкентай шыны

Ыстық шай, өйткені салқын шай буланып жатыр

Терең табақ таяз табақша

Қоңыр нан ақ нан

Тәтті қант ащы бұрыш

Толық қант ыдысы бос қант ыдысы

Таза қасық лас қасық

8. Тапсырма «Мақалды аяқта» (СЛАЙД 36-38)

Логопед: Кез келген бақсылықты халық даналығы жеңеді.

Оқу – жарық, надандық – қараңғылық.

Білімнің түбі ащы, жемісі тәтті.

Көп біл, аз айт.

Ақылды жаудан қорықпа, ақымақтан қорық.

11. Ойын «Сиқырлы сурет».

Логопед: - Балалар, сендер тапсырмаларды орындадыңдар, ол үшін бір-бір суретке ие боласыңдар. Мына суреттерден сурет құрастыру керек. Балалар суреттер бойынша сурет құрастырады Антонимов елдері.

Суретке қара. Бұл сурет сиқырлы, ол қаланы қиындықтардан сақтады. Сіз оны жабыстырдыңыз, енді қалада қыстан кейін жаз келеді, жаңбырдан кейін шуақты күндер болады, зұлым адамдар мейірімді болады, қайғылы адамдар көңілді болады.

13. Төменгі сызық. Логопед:

- Жарайсың! Сіз барлық тапсырмаларды орындап, суретті құрастырдыңыз. Мұнда не көріп тұрмыз?

IN елге қонған қараңғылық емес, және күн. Түннен кейін күн келеді. Суық жел ғана емес, жылы жел де соғады. Тұрғындар ауруын қойып, сауығып кетті. Олар қайғылы емес, көңілді болды. Олар лас және жүнді емес, таза және тарақпен жүре бастады. Бақшаларда ағаштар аласа емес, биік, діңі қисық емес, түзу өсе бастады. Ағаштардағы жемістер ащы және ащы емес, тәтті және дәмді болды.

Тұрғындар Антоним елдеркөмегіңіз үшін рахмет және сізді тәтті алмамен сыйлаңыз.

ОНДА БІЗ НИ БОЛМЫЗ

«Жұмбақтарды тап»

«Аты антонимдер»

«Сұраққа жауап бер»

«Жұбын тап»

«Кестені толтыр»

«Бір сөзбен келісемін»

«Қасиеттері қарама-қарсы объектілерді тап».

«Мақалды аяқта»


Жабық