цілі:

- знайомство з буквою «Ц»;

- продовжувати працювати над пропозицією ;.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект заняття з грамоти

(У підготовчій групі)

Тема: «Звук (Ц). Буква (Ц).

Підготувала вихователь:

Фаткулбаянова А.В

Тема: Звук (ц). Буква (ц).

цілі:

Закріпити навичку вимови звуку (ц);

Уміння чути в слові, виділяти і називати звук;

Тренувати у визначенні місця звуку в слові, в звуковому аналіз слів, у виділенні ударного гласного;

Ознайомити з буквою «Ц»;

Продовжувати працювати над пропозицією;.

Закріплювати у дітей навик освіти іменників зі зменшено-ласкава значенням за допомогою суфіксів -ец-, іц-, -ц-.

Виховувати позитивні мотивації до заняття.


устаткування: буква Ц великого формату, картки зі складами (у, чи, ца, чи, цо, ку, ри, ца, сі, ні, ца, па, лец), картки на кожну дитину зі словами, в яких пропущена буква Ц (зай_и , ов_а, гусені_а, _ірк, птене_), предметні картинки на кожну дитину зі звуком Ц, розрізні азбуки, ручки.


Хід заняття.

організаційний момент
Сяде той, хто ласкаво назве предмет так, щоб в слові з'явився звук Ц.
Мило-мильце, масло-маслечко, вікно-віконце, плаття-платтячко, дерево-деревце, болото-болотце, дзеркало-дзеркальце, справа-діло, тіло-тільце, блюдо-блюдце.


Знайомство з темою.

Сьогодні ми згадаємо звук Ц і попрацюємо з буквою Ц.
Згадайте, як називається звук Ц.
Подивіться на букву Ц.

Складання слів із складів.
-Коли я сьогодні йшла в д / с, мені назустріч йшов Незнайка. Він був дуже засмучений. Йому в школі задали написати слово, але він забув яке, пам'ятає тільки, що в цьому слові є склад ЦА. Давайте подумаємо, що це за слово могли задати Незнайка. (Діти придумують слова).


Пограємо в гру: «Слова розсипалися».
-Слова розсипалися на склади і все переплуталися. Зберіть слово і прочитайте його. (Учитель дефектолог пише на дошці склади одного слова, дитина виходить і збирає слово, діти читають.)

У вас на столах є картки зі словами, але в них не вистачає букви Ц. Впишіть букви і прочитайте вийшло слово.


Пальчикова гра «Курчата».


П'ять ципляток, (Великий і вказівний пальці-дзьобик, інші
притиснуті до долоні)
П'ять грудочок (Всі пальці стиснути в кулак)
У дворі стоять у бочки (Пальцями зобразити бочку)
Захотілося їм напитися (Відкрити пальці-клювики)
З щілин тече водиця. (Перебирати пальцями, опускаючи руки зверху вниз)
Ось з калюжі п'ють курчатка (Показати, як п'ють курчатка)
І у всіх змерзли лапки (Пальці тремтять)
Ось підібгали коготочкі, (Притиснути покручені пальці до долоні)
Побігли грітися до Квочкою. ( «Пробігтися» пальцями по столу)


Складання пропозицій по індивідуальним картинкам.


-Хлопці, подивіться на свою картинку, придумайте пропозицію по цій картинці і порахуйте, скільки слів у вашому реченні. (Діти промовляють свою пропозицію і називають кількість слів у ньому).


-Хлопці, яке зараз час року? Що з'являється навесні? (Квіти)

- Послухайте пропозицію: «Квіти цвітуть». Скільки слів в цьому реченні? Зараз цю пропозицію ми викладемо з букв розрізної азбуки. Але спочатку повторимо правила пропозиції. (Разом з учителем дефектологом повторюють правила написання пропозицій і викладають його з букв).
підсумок: Молодці, сьогодні все добре працювали


Конспект корекційно-освітньої діяльності «Пригоди курчати Курча» для дітей старшого дошкільного віку

Мета: навчання дітей прийомам збереження здоров'я, стимуляція працездатності, мислення і мовної активності.

Корекційно-освітні завдання:уточнити вимова звуку [ц]; розвивати фонематичний слух, удосконалювати звуко-складовий аналіз слів. Корекційно-розвиваючі завдання: розвивати інтонаційну виразність мови, мислення, слухову пам'ять, зорове сприйняття, зв'язне мовлення, мовне дихання.

Корекційно-виховне завдання:формувати взаєморозуміння, доброзичливість, самостійність, ініціативність, відповідальність.

Устаткування: дзеркала, індивідуальні схеми, предметні картинки, пальчикові ляльки «курчата», тростинові ляльки: кінь, курча, лисиця, заєць, ведмідь, сюжетна картинка «У дворі».

1. Організаційний момент.

Логопед:- Раз, два, три, чотири, п'ять - ставайте в коло грати! Настав новий день, давайте зустрінемо його з посмішкою. Я сміявся вам, а ви посміхніться один одному. Ми спокійні й добрі, ми привітні, ласкаві.
- Зробіть глибокий вдих через ніс і вдихніть в себе доброту, красу, здоров'я, а видихніть через рот всі образи, злість, засмучення (Звучить лірична музика.)

2. Повідомлення теми заняття.

Логопед:Діти, відгадайте загадку: «З'явився в жовтій шубці, прощайте, дві шкарлупки. Хто це?" (Курча)
Психогимнастика: Зобразити курчати, який сидить в яйці. Показати, як він вилазить з шкарлупки: спочатку висунув голівку, потім - праве крило, потім - ліве. Курча під дощем, курча гріється на сонечку.
Послухайте, яка історія трапилася одного разу з курчам Ципом. Вивела курка своїх курчат у двір погуляти, черв'ячків пошукати. А курча Ціп був самий неслухняний, спочатку він виглянув з-під воріт, побачив клумбу з квітами (показую велика квітка: кольоротерапія - блакитний колір) і вирішив піти понюхати квіти, потім він пограв в догонялки з коником, потім довго вивчав шлях гусениці і ... заблукав.
З'являється лялька курчати
Ціп: Що ж мені робити, як знайти дорогу додому.
(Звучить аудіозапис стуку копит коня ц-ц-ц)
Ціп: Ой, ви чуєте, що це за дивний звук?
Логопед: Діти, як ви думаєте, хто це скаче? (Кінь) Як стукають її копита? (Ц-ц-ц)
Сьогодні ми з вами будемо вивчати звук [ц] і допоможемо ципу повернутися додому.

3. Характеристика звуку

Вимовте звук [ц], спостерігаючи за артикуляцією в дзеркалі. Діти аналізують вимова звуку [ц] за схемою. Губи в усмішці, зуби зближені, але не зімкнуті, широкий кінчик язика опущений за нижні зуби, спинка мови притиснута за верхніми зубами. Сильна повітряний струмінь розбиває цю перешкоду. Голос не працює.
Логопед: Який звук [ц]? Діти: (Звук [ц] - приголосний, завжди твердий, глухий.)

4. Вправа в вимові з елементами су-джок терапії, розвиток моторики, просодических компонентів мови.

Логопед: Конячка Цариця покаже нам шлях

а.) Вимова вірші
Промовляння вірша з відстукуванням кожного складу пальцями обох рук по черзі з великого до мізинця (апплікаторние зліпки).
Цок-цок-цок!
Ти конячка, сірий бік.
Ти копитцем постукай,
Нас додому скоріше домчить.

б.) вимова складів
скаче весело по камінцях: ца-цо-ца-цо
акуратно перескакує через струмочки: ац-оц-уц
важко піднімається в гору: ЦВА-ЦВУ-цви

Конячка: Пройдіть від колодязя дві клітинки вправо і одну вниз. Там під ялинкою сидить Яц-за, він вам далі дорогу покаже. (Один з дітей виконує хід на аркуші розлініяний в клітинку)
Логопед: Діти, а хто це Яц через? (Заєць).



5. Вимова звуку в словах, розвиток фонематических уявлень.

Заєць: Підкажу дорогу, якщо ви мені допоможете слова назвати а). Гра «Будь уважним». - Розгляньте картинку «У дворі». Назвіть слово зі звуком [ц], в якому один склад (два склади, три склади).

(Ланцюг; яйця, ганок, квіти, вівця, шпак; сходи, курка, курчата, теплиця, огірки, колодязь.)

Заєць: Пройдіть дві клітинки вниз і три вліво, там біля старого млина вас хтось чекає (Діти відгадують за першими звуками слово лисиця)

6. Розвиток слухового уваги і пам'яті, звуко-складовий аналіз і синтез слова «курка».

Лисиця: Ах, які чудові діти. Ви хочете зі мною пограти
Гра «Запам'ятай-повтори» з елементами самомасажу
Відкривайся, третє око
Навчи швидше нас. Масажуючи точку на переніссі
Краще стане наша пам'ять
Ви перевірте це самі. Масажуючи точки на скронях.
Пропонуються слова чапля, кільце, ножиці, квіти
Шпак, співак, льодяник, молодець
Лисиця: Скажіть, як звати маму у курчати?
Діти: Курка.
Звуковий аналіз слова курка

Логопед:
-Скільки складів в слові курка? (Три)
Назвіть перший склад. (Ку)
-Скільки в ньому звуків, назвіть їх. (К, у)
Аналогічно розбираються склади «ри» і «ца».
Діти самостійно викладають схему слова.
Лисиця: Молодці, все правильно зробили. Пройдіть чотири клітинки вниз і одну вправо, там на галявині хтось сидить, льодяники їсть.

Логопед: Відгадайте, хто сидить на галявині. У назві цієї тварини перший звук [мь], останній [а], її дитинчата-маленькі ведмежата.
Ведмедиця: Правильно відгадали, молодці. Понюхайте, як пахнуть мої квіти.

7. Формування тривалого мовного видиху, релаксація.

Вправа «Ах, як пахне льодяник!»

Тепер відпочиньте на моїй галявині, а потім я вам далі дорогу покажу.
М'язова релаксація «Чарівний килимок»

Разом з логопедом діти беруться за краї килимка. Всі разом піднімають його вгору, роблячи вдих, на видиху опускають килимок вниз, протяжно вимовляють: «У-у-у». Вправа повторюється 3 рази.
Потім килимок розстеляється, діти встають навколо нього і вимовляють «чарівні» слова: «Раз, два, три - відпочинь!» Потім діти проходять на килимок, роблять коло (сонечко) і лягають головами в центр кола (звучить спокійна музика)

Вії опускаються ...
Очі закриваються…
Ми спокійно відпочиваємо ... (2 рази)
Сном чарівним засипаємо ...
Наші руки відпочивають ...
Тяжчають, засипають ... (2 рази)
Шия не напружена,
А розслаблена вона ...
Губи трохи відкриваються ...
Так приємно розслабляються. (2 рази)
Дихається легко, рівно, глибоко.
Ми чудово відпочиваємо.
Сном чарівним засипаємо ...
Добре нам відпочивати,
Але пора вже вставати.

8. Профілактика зорового стомлення і короткозорості.

Логопед: Подивіться, яка гарна метелик літає над галявиною.

Давайте очками простежимо політ метелика. (Тренажер «Метелик»)
Діти стежать очима по заданій траєкторії.

Ведмедиця: Ну, що, хлопці, відпочили? Послухайте, куди вам далі йти: пройдіть три клітинки вправо і одну вгору, там на околиці села будинок, в якому живе курча.
(Один з дітей виконує хід)

Логопед: А ось і будинок, в якому живе курча Ціп. (Виставляється картинка «Курчата у дворі») Побачили курчата Ципа, зраділи і кличуть з собою грати, сни-небилиці придумувати.

9. Розвиток зв'язного мовлення.

Діти придумують сон-небилицю про те, що трапилося з курчам і тим предметом, який намальований на картинці.

10. Рефлексія.

Логопед: Ми сьогодні з вами зробили добру справу, допомогли курчати знайти дорогу додому. А хто нам допомагав і показував дорогу? (Відповіді дітей).

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий сад №8 комбінованого виду Новооскольського району Бєлгородської області».
Підготувала вчитель-логопед МБДОУ д / с№8:

Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок« Ластівка »п. Тайговий»

Конспект заняття з навчання грамоті «Звук і буква Ц»

підготувала вчитель-логопед

Кудріна Наталія Володимирівна

Тайговий, 2014

Звук і буква Ц.

цілі: Познайомити дітей зі звуком Ц і буквою Ц; Розвиток фонематичного слуху; навчити вимовляти звук Ц в складах, словах, пропозиціях; вчити визначати місце звуку в слові; удосконалювати навички звуко-складового аналізу слова ціп; розвивати дрібну моторику рук дітей і графомоторних навички.

устаткування: Дід, баба, курка з курчатами, шкарлупки з завданнями, звук Ц, символ звуку Ц, пісочниця, картинки зі звуком на початку, середині і наприкінці слова, хмаринка, прикріплена до стелі, букви Ц, схеми для звуко-складового аналізу.

хід заняття

організаційний момент. Хлопці, відгадайте загадку:

З'явився в жовтій шубці,

Прощайте дві шкарлупки.

(Курча)

А хто мама курчат?

Діти: курка.

А хочете я розповім вам казку?

1. Логопед розповідає дітям казку:

Жили-були дід та баба і була у них курка-ряба. Знесла курка яйця не золоті, а прості, і вилупилися з них маленькі, жовтенькі курчата. Але раптом прилетіла зла чарівниця і забрала маленьких курчат в далеку пісочну країну. Плаче дід, плаче баба, плаче курка: «Врятуйте моїх маленьких курчат».

Хлопці, допоможемо курці? Врятуємо її маленьких курчат?

Діти: Так.

Але щоб потрапити в цю країну, треба виконати багато завдань. Але я думаю, що ви впораєтеся з ними. Отже, вирушаємо в дорогу.

1. А ось і перше завдання: Вимовте правильно звук Ц.

Діти вимовляють звук Ц хором, індивідуально. Логопед дає характеристику звуку Ц (приголосний, глухий, твердий, позначаємо синім кружком).

Молодці, хлопці! З цим завданням ви впоралися.

2. Повторення складової ланцюжка за логопедом.

Повторюйте за мною:

Ца- ЦО - ЦУ - ЦІ

АЦ - ОЦ - УЦ - ИЦ

3. Закінчити слова складом ЦА.

А тепер я буду говорити слова, а ви закінчуйте це слово складом ЦА: Мельна (ЦА), води (ЦА), певі (ЦА), кури (ЦА), умні (ЦА), хворих (ЦА).

Молодці, хлопці. Наш шлях триває.

4. Виділення звуку Ц на початку, середині, наприкінці слова по картинках.

Чи не втомилися ви в дорозі?

Хочете водиці напитися з колодязя?

Діти: Так.

Ой, а водиці-то немає. Що це?

Логопед дістає з колодязя картинку.

Діти: Кільце.

А де в цьому слові знаходиться звук Ц?

Діти: в середині слова.

Правильно.

Логопед поміщає картинку на панно. І т.д. з іншими картинками. Діти дістають картинки, називають слово, місце звуку Ц в слові і поміщають на панно.

5. Відгадування загадок.

Продовжуємо наш шлях. (На шляху дерево). Дерево перегороджує нам шлях в пісочну країну. Потрібно відгадати загадки і тоді може бути дерево нас пропустить.

Логопед загадує дітям загадки.

На грядці довгий і зелений,

А в діжці жовтий і солоний.

На гору бігом,

З гори шкереберть.

6. Складання пропозицій по картинках-відгадки.

А тепер давайте складемо пропозиції зі словами-відгадка.

Діти складають пропозиції. Дерево забирається. Перед дітьми пісочна країна.

Ну ось ми і в пісочної країні. Давайте покличемо курчат: ціп-ціп-ціп.

Що таке? Чи не відгукуються наші курчатка. Потрібно виконати ще одне завдання, тоді ми їх точно знайдемо.

7. Складання схеми слова ціп.

Давайте складемо схему слова ціп.

Діти роблять звуко-складовий аналіз слова.

Звучить музика вітру, літери падають з хмаринки.

8. Ознайомлення з буквою Ц.

Ой, що це, хлопці?

Діти: Букви.

А яка це буква? Може хтось з вас вже знає?

Діти: Це буква Ц.

Звуку Ц відповідає буква Ц.Давайте напишемо букву Ц на піску.

Діти пишуть букву Ц на піску і бачать в піску курчати. Знаходять в пескевсех курчат.

Ось ми і знайшли всіх курчат. Давайте віднесемо їх курці.

Діти відносять курчат курки.

9. Підсумок заняття.

Діти, дідусь і бабуся запитують які завдання ви виконували? Важкі чи були завдання? З яким звуком ми сьогодні познайомилися? Дідусь і бабуся дякують вам, і поки вас не було, курка знесла ще яйця, але не прості, а чарівні. Вони з сюрпризом. Пригощайтеся!

Логопед роздає дітям шоколадні яйця і прощається з ними.

Використана література:

    Говоримо правильно. Конспекти фронтальних занять у підготовчій логогруппе / О.С. Гомзяк. - М.: Видавництво ГНОМ, 2011р.

    Кузнєцова О.В. Розвиток і корекція мови дітей в 5-6 років: конспекти занять / О.В. Кузнєцова, І.А.Тіхонова. - М .: ТЦ Сфера, 2004.

    Нищева Н.В. Система корекційної роботи в логопедичній групі для дітей з ОНР / Н.В. Нищева. - СПб: ДИТИНСТВО-ПРЕС, 2001..

Світлана Цеділенко

Муніципальне дошкільний навчальний бюджетна установа

дитячий сад комбінованого виду № 33 «Струмочок»

с. Михайлівка Михайлівського муніципального району

конспект заняття

по ЗКР, звук«Ц»

вихователь Цеділенко С. А.

с. Михайлівка

Тема: Конспект заняття по ЗКР, звук«Ц»

мета: Формування правильної вимови звуку«Ц»в словах і пропозиціях

завдання:

освітні:

тренувати дітей в виразній вимові звуку«Ц» (ізольованого звуку, В словах і пропозиціях);

формувати вміння визначати на слух наявність звуку«Ц»в словах;

формувати вміння вимовляти слова зі звуком«Ц»в реченні;

удосконалювати інтонаційну виразність мови;

вправляти в словотворенні;

Розвиваючі:

розвивати дрібну моторику пальців рук;

розвивати артикуляційний апарат дітей;

розвивати фонематичний слух і слухове увагу.

виховні:

виховувати доброзичливість, увагу, посидючість, вміння доводити почате до кінця.

плановані результати:

дитина з бажанням виконує гімнастику артикуляції; з бажанням бере участь в іграх; проявляє інтерес до малювання в техніці «Граттажа».

матеріал:

1. картина, на якій зображена синиця;

2. предмети до гри «Чудовий мішечок» (Ножиці, квітка, заєць, книга, кільце, фарби, лялька, телефон);

4. предмети до гри «Що звучить» (Ложки, гармошка, бубон, барабан, дзвіночок, брязкальце, рахунки);

5. картинки: Левеня і левиця, тигреня і тигриця, ведмежа і ведмедиця, вовченя і вовчиця, курча і курка;

6. картина, на якій зображено курка, курча і чапля;

7. картина, на якій зображено курча і півень;

8. зразок малювання курчати в техніці «Граттажа»;

9. листи зеленого кольору;

10. пензлика, стеки, клей-олівець, декоративні очі, серветки, тарілочки, стаканчики;

11. костюм курчат для дітей, курочки для вихователя.

попередня робота:

був складений розповідь «Синиця»;

вивчили артикуляційні вправи «Годинник», «Гойдалки», «Почистим зуби»і т.д. ;

розучили пальчиковую гімнастику «Фруктова долонька»;

приготували листи до малювання техніці «Граттажа».

Хід заняття:

Вихователь пропонує дітям потерти долоні, розім'яти пальці, стиснути і розтиснути кулачки, струсити кисті рук.

пальчикова гімнастика «Фруктова долонька».

(Діти по черзі розгинають пальчики з кулачка, починаючи з великого і вимовляють слова).

Цей пальчик - апельсин,

Він, звичайно, не один.

Цей пальчик - слива,

Смачна, красива.

Цей пальчик - абрикос,

Високо на гілці ріс.

Цей пальчик - груша,

просить: «Ну-ка, з'їж!»

Цей пальчик - ананас,

Фрукт для вас і для нас.

Потім пропонує розробити язичок.

Артикуляційні вправи.

«Мова вітається з підборіддям»

Прокидається мову -

Довго спати він не звик.

І запитав у підборіддя:

- Гей, яка там погодка?

«Мова вітається з верхньою губою»

Посміхнися, не будь груба,

Здрастуй, верхня губа!

«Годинник» (Рух мови то вліво, то вправо).

«Кішка п'є молоко» (Широким мовою здійснювати рух вперед-назад).

«Гойдалки» (Мовою тягнутися то до носа, то до підборіддя).

«Гірка» (Кінчик язика впирається в нижні зуби, спинка мови вигнута).

«Почистим зуби» (Здійснювати рух мовою то за верхніми зубами, то за нижніми).

вихователь: Ось які чисті у нас зуби. читає розповідь «Синиця» (Виставляє картку з синицею на дошку).

«Синиця»

Була холодна, сніжна зима. І птахам все важче доводилося добувати корм. Синиця підлетіла до дому і села на ганок. Двері в будинок була відкрита. Вона влетіла на веранду. Її побачили діти і дали їй хлібні крихти. Синиця була голодна. Вона стала клювати хлібні крихти і весело заспівала «Ц-ц-ц»і полетіла. А ви вмієте співати пісеньку синиці?

(Як заспівала синиця? Заспіваймо всі разом пісеньку синиці). Індивідуальні та хорові відповіді.

гра «Чудовий мішечок»мішечку: Ножиці, квітка, кільце, заєць, книга, фарби, лялька, телефон).

Діти дістають предмет з мішечка і кажуть, є пісенька синиці чи ні.

гра «Що звучить?»

Діти розглядають звучать предмети (Гармошка, дзвіночок, рахунки, брязкальце, ложки, металофон). Потім предмети прибираються за ширму, і діти повинні визначити, що звучить.

Вихователь хвалить дітей, що вони правильно визначили на слух, що звучить, навіть не бачачи предмет.

вихователь: Хлопці, у кожного з нас є мама. І у курчати є, хто це? (Курка)- показ картинки.

Вихователь читає розповідь про курку, курчати і чаплю (На дошку виставляється картинка до розповіді).

Мама-курка знесла яйце, а з яйця вилупився курча Ціп. Мама-курка радіє і примовляє: «Ціп-ціп-ціп, курча мій!». Чапля прийшла привітати курку і подарувала їй дзеркальце.

Діти повинні назвати, в яких словах з тексту є пісенька синиці (Курка, яйце, курча, Ціп, чапля, дзеркальце).

- Як примовляла мама-курка? (Ціп-ціп-ціп, курча мій)

Танцювальна пауза

«Ціп-ціп-ціп, мої курчата! (У дітей шапочки курчат)

вихователь: Розкажіть, будь курча (Маленький; слабкий; пухнастий, як грудочку). Якого він кольору? (Жовтого, золотистого).

А курка-мама яка? (Добра, турботлива, уважна).

Потім виставляється картина, на якій зображений курча і півень. Вихователь викликає дитини, і той розповідає, який курча.

вихователь: А півень який? (Великий, сильний, важливий, яскравий, різнокольоровий, строкатий).

- Хлопці, а вам подобаються маленькі, жовті, пухнасті, як грудочки, курчата? (Так)

- А давайте ми з вами намалюємо їх (малювання курчати в техніці «Граттажа»).

- Чию пісеньку ми вчилися сьогодні співати?

У висновку діти співають пісню «Курча».

Світлана Одинцова
Конспект заняття у підготовчій групі «Знайомство зі звуком і буквою Ц»

Конспект НСД в підготовчій групі на тему:

« Знайомство з буквою і звуком Ц

мета: Закріплення пройденого матеріалу

завдання: 1. Ознайомити ще раз з буквою і звуком Ц.

2. Вчити співвідносити букву зі звуком Ц.

3. Тренувати в умінні характеризувати звук, Давати йому відповідну характеристику (Глухий, твердий, згідний) .

4. Закріплювати в умінні знаходити і позначати місце звуку в слові(Початок, середина, кінець)певним символом; ділити слова на склади.

устаткування: буква Ц, Прості олівці, кольорові олівці (Сині, червоні, зелені); Картки із завданнями, пластилін.

1. Організаційний момент.

вихователь: -Хлопці, сьогодні ми з вами згадаємо, які бувають звуки, І пограємо в ігри з ними, познайомимося ще раз з буквою, Яку ми вже вивчали, а який, ви дізнаєтеся трохи пізніше.

які бувають звуки?

діти: -Гласние і приголосні, тверді і м'які, дзвінкі і глухі.

вихователь: -Вірно. А зараз послухайте загадки:

На жердині палац

У палаці співак (Шпак)

Хто все лякається, під кущем рятується

Злому вовку в зуби попадається (Заєць)

Без вікон без дверей

Повна хата людей (Огірок)

діти:(Відгадують)

вихователь: Скажіть, який останній звукви почули в словах-відгадка?

діти:-звук Ц.

вихователь: (Пропонує повторити ще раз все слова-відгадки, але так, щоб чітко чувся звук Ц) .

2. Характеристика звуку.

вихователь:-Як ви думаєте, звукЦ голосний або приголосний?

діти:(Відповідають) .

вихователь: -Поднесіте долоню до рота і скажіть звук Ц. Як виходить повітря з рота (Невільно, поштовхами).Що є перешкодою повітрю (Язик, зуби) .

А тепер покладіть руку на горлечко, скажіть ще раз звук Ц. Шийка тремтить?

діти: -Ні.

3. Знайомство з буквою Ц.

вихователь:(Виставляє на дошку букву Ц)

А ви знаєте, що на листі звук Ц позначається буквою Ц. На що вона схожа?

діти:(Пропонують свої варіанти)

вихователь: -А про буквуЦ є маленьке вірш:

Ц-ланцюжок, прикраса

Людям всім на диво.

Давайте повторимо разом (Повторюють 2 рази) .

Читання слів з новою буквою

вихователь: Складіть слово, використовуючи перші літери слів: Курча, лелека, парус, ластівка, яхта.

- Яке слово тут сховалося?

діти: Вийшло слово чапля.

4. виліплювання букви з пластиліну.

вихователь: -Подивіться з яких елементів складається буква Ц? .

діти: -З паличок.

вихователь: -Скільки в ній елементів-паличок?

діти:-Чотири.

вихователь: -Візьміть шматочок пластиліну і виліпити букву Ц самостійно.

діти:(Виконують завдання)

5. Фізкульт хвилинка "Чапля".

вихователь: -Зараз ви будете не хлопцями, а перетворитеся на чаплю, яка чекає на болоті жабу. (Виконання руху відповідно до тексту)

Дуже важко так стояти

Ніжку на підлогу не спускати

І не падати, не хитатися

За сусіда не триматися.

6. Робота з роздатковим матеріалом.

вихователь: -Хлопці сідайте за столи, Візьміть картки з завданнями, розгляньте їх і дайте відповідь, що ви на них ведіть?

діти:(Відповідають)

вихователь: -Перше завдання на першій рядку: Позначте місце звуку Ц кружечком(На початку, середині, наприкінці слова)до кожного малюнку, простим олівцем.

діти: (Виконують завдання)

вихователь: Друге завдання: На другій сходинці поділіть слова на склади, які я скажу (Борець. Співачка, продавець) .

В яку групуможна об'єднати ці слова (Професії)

-третє завдання: На третє сходинці напишіть букву Ц. І скажіть, буква Ц який може звук позначати?

діти: -Твердих.

вихователь: -Який намалюєте квадратик під буквою Ц?

діти: Синій.

7. Словесно-ігрові вправи.

Гра "Докажи слово".

вихователь: -Вода курка (Курчат)

У мами на пальці (Кільце)

Зростає на грядці зелений (Огірок)

Їх ставлять у вазу (Квіти)

вихователь: - Ви слова доказали, а тепер придумайте з цими словами пропозицію.

діти: (Придумують з цими словами пропозицію)

8. Гра "отхлопать слово по складах" (Закріплення матеріалу)

вихователь: -Я вам буду називати слова, а ви їх повинні будете від плескати по складах: Танцюрист, коваль, продавець, борець, співачка, огірок, чапля, цариця, цирк.

9. Підсумок:

Які слова з звуком [ц] ви запам'ятали? (Діти перераховують слова зі звуком [ц], Які запам'ятали.)

- З якою буквою і звуком ви сьогодні познайомилися? Що ви про нього дізналися? Що вам сподобалося найбільше на занятті?

Вислуховуються відповіді дітей.

ЗАВДАННЯ № 1.

ЗАВДАННЯ № 2

Б Про Р Е Ц П Е В І Ц А П Р О Д А В Е Ц


Close