Аннотация
тікелей оқу қызметі
біргеоқушылар бдайындықОйтоптар
Білім беру саласы: «Таным»
Тақырыбы: «Туған жерге саяхат»

Түсіндірме жазба.

Дайындық тобындағы «Таным» білім беру саласындағы тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны.

Тақырыбы: «Туған жерге саяхат».

Бұл түйіндеме оқушылардың туған жер, шағын Отаны туралы білімдерін бекітуге және нақтылауға мүмкіндік береді.

GCD ноталарын құрастыру кезінде динамикалық жаттығулар, бейне гимнастика, психологиялық сәт, сонымен қатар оқушылардың шаршауын азайтатын және материалға қызығушылығын арттыратын музыкалық сүйемелдеу сияқты денсаулық сақтау технологиялары қолданылды.

ГКД ұйымдастырудың алгоритмделген нысаны тіректерді құрайды және жүйе құраушы негіз ретінде әрекет етеді, оның құрылымы студенттердің туған жерін сипаттау кезінде жауаптарында қолданылады. Бұған әртүрлі белгілерді, табиғат объектілерін және пайдалы қазбаларды көрсететін белгілерді - сызбаларды қолдану арқылы қол жеткізіледі.

GCD жоспары «Қарым-қатынас», «Таным», «Көркем әдебиетті оқу», «Дене шынықтыру», «Қауіпсіздік», «Денсаулық», «Музыка» сияқты білім беру салаларын біріктіреді.

Мақсат:Балалардың бойына өздері тұратын өлкеге, шағын Отанына деген адамгершілік, патриоттық сезімдерін ояту.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Оқушылардың үлкен еліміздің құрамдас бөлігі болып табылатын туған жері, үлкенді-кішілі Отаны туралы, әрбір адам үшін өзінің туған жері, тұратын жері шағын Отаны екендігі туралы түсініктерін бекіту;

Сөйлемдерді дұрыс құрау дағдысын дамыту, есімдіктердің қолданылуына көңіл бөлу: менікі, менікі, біздікі;

Аймақ және ел ұғымдарын ажырату;

Дамытушылық:

Елінің, туған жерінің жетістіктері үшін жауапкершілік пен мақтаныш сезімін дамыту;

Көркем сөздерді қабылдау, дыбыстық қабылдау, логикалық ойлау, елестету, есте сақтау, қимыл-қозғалыс арқылы сөйлеу кезінде эстетикалық және эмоционалдық сезімдерін дамыту; сөйлеуді қарым-қатынас құралы ретінде дамыту, мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып, кездейсоқ әңгіме жүргізу қабілетін дамыту; тақырып бойынша сөздік қорын белсендіру және байыту, пассивті сөздікке «кіші Отан», «үлкен Отан» сөздерін, қала атауларын енгізу;

Оқушылардың зейінін, қиялын, ой-өрісін дамыту.

Тәрбиелік:

Патриоттық сезімге, Отанға, өлкеге, табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу; құрбыларына деген достық қарым-қатынасы, қарым-қатынасқа дайындығы арқылы бізді қоршап тұрған тірі және әдемі барлық нәрсеге мейірімділік, тиесілілік және жанашырлық сезімі.

Алынған білім, білік және дағдыларды білім беру бағыттары арқылы интеграциялау:«Таным», «Қарым-қатынас», «Әлеуметтену», «Көркем әдебиет оқу», «Дене шынықтыру», «Музыка»;

іс-әрекет түрлері арқылы: ойын, коммуникативті, танымдық-зерттеу, моторлы; ойын жағдайын бүкіл ойын-сауық іс-әрекеті барысында пайдалану.

Материал:

Көрнекілік: суреттер топтамасы, табиғатты қорғау белгілері, үлгі жалау (Кемерово облысының), Ресей картасы, Кемерово облысының картасы, автобус макеті, «көңіл-күй» белгішелері, мольберт, модельдік карта Ресей, нота.

Үлестірмелі материал: кілт, минералды белгілер.

Сөздік жұмысы:Кузбасс, Кемерово облысы, минералдар, інжу.

Жеке жұмыс:Пайдалы қазбаның белгісін таңдап, сипаттау қиынға соғатын оқушыларға қойылған сұрақтың жауабын нақтылап, тұжырымдауға көмектесу.

Әдістер мен тәсілдер:

Көрнекі, ауызша, ойын, ой толғау, мадақтау, логикалық ой қорыту, сөздік қорын белсендіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу.

Алдын ала жұмыс:

Әңгімелесу: «Біздің Отанымыз Ресей», «Ресей мен Кемерово облысының мемлекеттік рәміздері»;

Көркем әдебиет оқу (А. А. Мытарев, Л. М. Савельева «Біздің туған жер»);

Көрнекіліктерді, картаны тексеру, туған жер туралы тақпақтар оқу, дидактикалық ойындар, ребустар, экскурсиялар;

Топта «Біздің туған жер» оқу орталығын құру, «Өлкетану» тақырыбына кітапханаға экскурсия;

Ойын жағдайы, топтық жұмыс, әңгімелесу, әңгіме, өлең оқу.

динамикалық жаттығулар – қимылмен сөйлеу.

Музыка тыңдау.

Техникалық құралдар:Музыка орталығы.

GCD қозғалысы:

Сәлем, қымбатты достар! - Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар!

Балалар, амандасып, амандастық.

Сәлем беру деген нені білдіреді? Ендеше бір-бірімізге не тілейміз...?

(Оқушылардың жауаптары).

Дұрыс, біз сізге денсаулық, күлкі, қуаныш, жігер тіледік...

Бір-біріңізге күліңіз! Ал қонақтарымызға күлкі сыйлаңыз.

Балалар, мольбертке келіңдер. Мұқият қараңдар, мұнда бір сөз жасырылған. Оны болжап көрейік, ал біз оны әр суреттің алғашқы дыбыстары бойынша болжаймыз. (Оқушылар «Отан» сөзін табады).

Жарайсыңдар, дұрыс таптыңдар. Қандай үлкен де көркем сөз – Отан!

Енді менің саған айтқым келгенімді тыңда.

Белгілі бір патшалықта, белгілі бір мемлекетте, дәлірек айтсақ, Жер планетасында бір дана ана өмір сүрді, біздің ұлы Отанымыз, оның аты Ресей болды. Қандай әдемі сөз! Шық пен күш..., Ресей туралы ақын Сергей Есенин осылай жазған.

Ал бүгін, балалар, мен сендерді саяхатқа шақырамын.

Қалай саяхаттауға болады? Не туралы? (Оқушылардың жауаптары).

Жұмбақты тап, сонда біз немен саяхаттайтынымызды білесіңдер ме?

Жұмбақ:Мүйізбен, ешкі емес, педальмен, бірақ машина емес пе? (велосипед).

Велосипедтеріңізге отырыңыз, жолға шығатын кез келді.

(тыныш музыкаға, оқушылар, орындықтарда отырып, велосипедпен жүруге еліктеу, қарапайым сөйлемді айту).

«Велосипед» ырғақты жаттығуы:

Ed - ed - ed - менің велосипедім жүр ме?

Иә - иә - иә - жылдам жүргізу.

Али - али - али - мен педальдарды басамын.

Әл - әл - әл - Мен алысқа тез асығамын.

Сонымен біз келдік және бірінші аялдама « Тарихи».

Балалар, тарих, география деген ғылым бар. Ғалымдар мен географтар өлкемізді зерттеп жатыр. Олар бізге кітап жазып, карта жасайды. Мына үлгі картаға қараңызшы – бұл Ресей, міне, біздің мемлекетіміз қандай үлкен!

Қалай ойлайсыңдар, ол қандай көрінеді? (Оқушылардың жауаптары).

Дұрыс, балалар, ол бұлтқа да, қанатын кең ашқан құсқа да ұқсайды. Қараңызшы, Ресеймен қоршалған біздің Кемерово облысы салыстырмалы түрде шағын көрінеді.

Балалар, бұл жерде бізге көрінетін жазба бар. Оқып көрейік:

«Сәлем жігіттер! Сіз біздің аялдамаға келетініңізді білеміз. Сіздің өте ежелгі Кузнецк жерінде тұратыныңызды да білеміз. Балалар, сендердің облыстарыңның тағы қалай аталатынын білесіңдер ме? Ал сіз өз өлкеңіз туралы не білесіз? Отан, кіші Отан деген сөздер нені білдіреді? (Мұғалім әр сұрақты қайтадан бөлек оқиды, оқушылар жауап береді).

Жарайсыңдар жігіттер! Өте дұрыс, Отан – біз өмір сүріп жатқан үлкен мемлекет, оны Ресей деп атайды. Ал шағын Отан дегеніміз – адамның туып-өскен жері, өмір сүрген жері, ол – қала, көше, өскен үй. Балалар, сендер алғаш рет күннің нәзік нұрын сезіп, айналамызды тани бастадыңдар.

Біздің Кузбас – сіз бен біз тұратын өңір. Облысымызда 19 қала, 43 ауыл бар.

Балалар, сендер кімдерің біздің шағын Отанымызды атай аласыңдар? (Прокопьевск қаласы).

Иә, Прокопьевск қаласы – біздің шағын Отанымыз.

Қаламыздың тұрғындары өздерін қалай атайды? (Прокопчана).

Неліктен біздің Прокопьевск қаласы Кузбасстың інжу-маржаны деп аталады деп ойлайсыңдар? (оқушылардың жауаптары).

Ал біздің Кузбастың не нәрсеге бай екенін кім айтып бере алады? (Пайдалы ресурстар көмір, алтын, кен, мәрмәр, минералды сулар, т.б.).

Қараңдаршы, балалар, алдарыңда минералды белгілер тұр. Тапсырма мынау: белгіні ал, атаңдар, ол қандай белгі, адамдарға қандай пайда әкеледі? (Оқушылар белгіні алып, қойылған сұраққа жауап береді).

Балалар, мен қолымда не ұстап тұрмын? (Кемерово облысының туы). Мен сізге ойын ұсынамын: «Сіз білесіз - сіз оны атайсыз және оны бересіз». Біздің Кузбасстың қай қалаларын білетінімізді еске түсірейікші?

Ойын «Сен білесің - ата және тапсыр».

(Оқушылар туды бір-біріне беріп, Кузбасс қалаларын атайды).

Ал енді, балалар, мен сендерге жұмбақ сұрағым келеді:

Туған жеріміз, ата қонысымыз,

Біз онда жақсы өмір сүреміз!

Біздің ортақ үйімізге қамқорлық жасаңыз.

Сен осында тудың, осында тұрасың, кетесің - сағынасың,

Бұл жер қалай аталады, сіз білесіз бе? (Отан).

Жарайсыңдар жігіттер! Бірақ біздің кететін уақыт келді. Ал мен сізге саяхатымызды жаяу жалғастыруды ұсынамын.

Мұғалім:

Көктемгі орманда серуендеу

Мен сізді баруға шақырамын.

Қызықты шытырман оқиғалар

Біз оны таба алмаймыз.

Бір-бірінің қасында тұрыңыз. Барлығы дайын ба? (ИӘ).

«Орманда серуендеу» динамикалық жаттығуы:

Бір-екі-үш, бір-екі-үш - соқпақпен жүрдік.

(Наурыз қадамы).

Биік шөптер арасында жол желдей бастады,

Біз оның бойымен басымызды көтеріп оңай жүреміз.

(Жылан сияқты жүру).

Біз төбешіктерді көріп, олардың үстінен секіре бастадық.

(Алға секіру).

Алда ағып жатыр, тез жақындаңыз.

(Аяқ ұшымен жүру, қолды екі жаққа).

Біз қолымызды екі жаққа жайып, оны кесіп өтеміз.

Бір-екі, бір-екі - (секіру).

Су енді артта қалды! (марш).

Бір-екі, бір-екі - (секіру).

Су енді артта қалды! Қолымызды жоғары көтереміз,

Біз біркелкі, терең тыныс аламыз. (наурыз).

Олар көктемгі орманды көрді, бәрі оған қарай жүгірді.

(Шеңбер бойымен жүгіру).

Жүгіріп келе жатып, осы орманда не өсіп тұрғанын көрдік.

«Лесная» тоқтаңыз.

Сөйтіп қаладан шықтық. Біздің өңірдің табиғаты тамаша, бай және алуан түрлі! Бұл мәңгілік қармен көмкерілген биік таулар, өзендердің көгілдір ленталарымен кесілген шексіз тайгалар – осының бәрі біздің өлкенің қайталанбас сұлулығын тудырады. (Құстардың әнімен әуен ақырын естіледі).

Балалар, табиғат адамға не үшін керек? (Оқушылардың жауаптары).

Балалар, енді орманда екендеріңді елестетіңдер.

Қандай тамаша ауа! Және сіз оңай дем аласыз. Балалар, таза, орман ауасын жұтайық.

«Орман хош иісі» тыныс алу жаттығуы.

(Оқушылар мұғаліммен бірге тыныс алу жаттығуын орындайды: мұрын арқылы тыныш тыныс алып, «А-а!» деп демдерін ұстап, ұзақ уақыт дем шығарады).

Балалар, сендердің қайсысың орманның иісін айта аласыңдар? (Балғындық, шөп, гүлдер, т.б.).

Орманда не естиміз? (Құстардың сайрауы, жәндіктердің сайрауы, т.б.).

Қандай құстарды көреміз деп ойлайсыңдар? (Тоқылдақ, тоқылдақ, қарға, торғай, т.б.).

Орманымызда қандай ағаштар өсетінін атаңдар? (қайың, көктерек, балқарағай, қарағай, т.б.).

(Орман баласы шығады).

Лесовичок:

Менің орманымда кім сөйлеп тұр?

(Лесовичок оқушылармен амандасады).

Иә, балалардың маған қонаққа келгенін көремін. Естідім, естідім, сен бәрін білесің, қолыңнан бәрі келеді. Бірақ менің жұмбақтарымды табуға тырысыңыз!

(Оқушылар орманшы ұсынған табиғатты қорғауға арналған жұмбақтар мен белгілерді шешеді).

Сондай-ақ, балалар, көздерің әрқашан сау болуы үшін мен сендермен өте қызықты әрі пайдалы ойын ойнағым келеді.

Көзге арналған гимнастика:

Тиін тоқылдақ күтіп тұрды, (көзіңді оңды-солды қимылдату).

Ол қонақты тамашалап: - Қане, тоқылдақ, қарашы -

(Көзіңізді жоғары және төмен жылжытыңыз).

Міне, жаңғақтар: бір, екі, үш! - Тоқылдақ тиінмен түскі асты ішті

(көздеріңізді жыпылықтаңыз)

Ол оттық ойнауға кетті.

(Көзіңізді жұмып, сұқ саусақтарыңызбен қабақтарыңызды сипау).

Лесовичок:

Менің де саған өте қызық өлеңім бар, тыңда:

Көктем мен жаз бойы орманда гүлдер гүлдейді.

Біз олардың үлкен шоқтарын жинамаймыз.

Мен гүл терсем, сен гүл терсең,

Егер мен, сен және біз, бәрі гүл терсе,

Сұлулық болмайды, мейірімділік болмайды.

Мұғалім:

Ал, балалар, енді біз табиғатпен достық қарым-қатынаста өмір сүруіміз керек.

Бәрің маған келіңдер. Бүгін не істегенімізді және не туралы сөйлескенімізді еске түсірейікші? (Оқушылардың жауаптары).

Балалар, біздің саяхатымыз аяқталып келеді, мен айтайын дегенім, біздің өлкеміз масақты астықты, кең байтақ, бай орманды, пайдалы қазбаларға бай. Бірақ, Кузбасс жерінің басты байлығы – өз қолымен пайдалы қазбаларды өндіріп, нан өсіріп, туған жердің сұлулығын қастерлеп, қорғайтын адамдар.

Барлығың тамашасыңдар! Маған сенің бүгінгі жұмысың ұнады. Сіз барлық тапсырмаларды орындап, барлық қиындықтардан өтіп, біліміңізді таптыңыз. (Жеке ынталандыру).

Тақтаға көңіл-күй белгішелерін бекітіңіз.

(Иконка опциялары: «күн» - жан жарқын, қуанышты; «бұлт» - жан бұлтты).

Мұғалім:

Балалар, біздің балабақшаға қайтатын кез келді.

Лесовичок:Балалар, сендер маған қатты ұнадыңдар! Сіздің өлкеңіз туралы көп білетініңіз сонша, мен сізге сыйлық бергім келді - сізді балабақшаға апаратын автобус.

(Лесовичок кілтті мұғалімге беріп, қоштасады).

Оқушылар мына сөздерді ырғақты айтып, автобусқа мініп кетеді:

Таңертең ерте жолға шығады,

Ал аялдамада барлығы оны тағатсыздана күтуде.

Анам мен әкемді бес минуттан кейін жұмысқа апарады.

Бұл көлік өте маңызды, оны бәрі автобус деп атайды.

Біздің автобус жылдам жүріп жатыр, жаман ештеңе болмайды.

(С. Иванов).

(Лесовичок оларға қолын бұлғайды).

Қолданылған кітаптар:

1. Аверина И.Е. «Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы дене шынықтыру минуттары және динамикалық үзілістер» [Мәтін]: Практикалық нұсқаулық / И.Е.Аверина. – М.: Ирис – баспасөз, 2005.-25 б.

2 Картушина М.Ю.«Балабақшадағы логоритмикалық сабақтар» [Мәтін]: Әдістемелік құрал / М.Ю.Картушина. - М.: ТК Сфера, 2003. - 7, 15, 39, 145 б.

3. Мытарев И.И., Савельева Л.М., Сафонов Л.П., Тивяков С.Д. «Біздің туған жер» [Мәтін]: Әдістемелік құрал / И, И, Мытарев, Л. М. Савельева,

Л.П.Сафонов, С.Д.Тивяков. - М.: Кемерово кітап баспасы, 1977. - 66 б.

Авторлары: Черемшанцева Любовь Александровна, Матвеева Светлана Анатольевна
Лауазымы: мұғалім
Жұмыс орны: МБДОУ «№62 «Родничок» балабақшасы
Орналасқан жері: Прокопьевск, Кемерово облысы

«Туған жерге саяхат» ойын-сауықтың қысқаша мазмұны

екінші кіші топта

Білім беру бағыттары:Сөйлеу, көркемдік-эстетикалық дамыту.

Тапсырмалар:

    Балалардың туған өлкенің өсімдіктері мен фаунасы туралы білімдерін қорытындылау.

    Диалогтік сөйлеу мен ойлауды дамыту.

    Жұмбақтарды шешуге үйрету.

    Мейірімділікке, жауапкершілікке, белсенділікке, бастамашылдыққа тәрбиелеу.

Алдын ала жұмыс:Көктемгі орманның бұрышын безендіру; жабайы жануарлардың суреттерін кесу; орыс халық ертегілерін оқу; өлең жаттау; түрлі түсті шарлар.

Сабақтың барысы:

Балалар, бүгін біз үлкен елімізге саяхатқа шығамыз, сендер саяхаттауды ұнатасыңдар ма? (балалардың жауаптары)

Біздің Отанымыз қалай аталады? Бұл дұрыс Ресей.

Жолға қалай шыға аламыз? (балалардың жауаптары).

Мен сізге шарлармен ұшуды ұсынамын. (Балалар шарларды жіптен алады)

Қараңдаршы, олардың пішіні қандай? (балалардың жауаптары)

Қандай түс? Жарайсың! Біз саяхатқа шығамыз.

Бірінші аялдама – «Көктемгі орман».

Біз өзімізді қайдан таптық? (Балалардың жауаптары) Қараңдаршы, бұл жер қандай әдемі? Қазір жылдың қай мезгілі? Сонымен, сен екеуміз көктемгі орманға тап болдық.

Орманда не өседі? (Балалардың жауаптары) Антоша бізге көктем гүлі туралы тақпақ айтып берсін. Орманда тағы не өседі? Қандай ағаштар?

Ол қандай ағаш туралы екенін жұмбақ тыңда.

«Орыс аруы жасыл блузка мен ақ сарафан киген далада тұр ма? (қайың). (Мен қайыңның суретін саламын)

«Қандай қыз? Тігінші де, қолөнерші де өзі ешнәрсе тікпейді, бірақ жыл бойы инелерді пайдаланады ма? (Шырша). (Мен шыршаның суретін салып отырмын)

Балалар, біз орманда қандай жануарлардың мекен ететінін суреттерді жинағанда білетін боламыз (Балалар жануарлардың, қасқырдың, түлкінің, тиіннің, кірпінің, аюдың суреттерін жинайды, төрт бөлікке бөледі).

Бұл қандай жануарлар? Дұрыс, жабайылар.

Түлкі неге ұқсайды? (Балалардың жауаптары)

Дұрыс, түлкі қызыл, құйрығы үлпілдек. Маған түлкінің қалай жүретінін көрсетіңіз бе? (Балалар музыка әуенімен түлкінің жүрісіне еліктейді)

Бұл жұмбақ қандай жануар туралы айтып тұр?

«Ол қыста орада, үлкен қарағайдың түбінде ұйықтайды. Ал көктем келгенде ұйқыдан оянады» (Дұрыс, аю) қандай аю? (Балалардың жауаптары) (әр жұмбақ жануардың суретімен қоса беріледі).

Жарайсыңдар, аю бізбен ойнағысы келеді.

«Ормандағы аюды алып жүр» ойыны.

Біздің саяхатымыз жалғасуда. Енді пойызбен саяхатымызды жалғастырамыз. Мен локомотив боламын, ал сен вагон боласың. Бірінен соң бірі тұрып, мықтап ұстаңыз. Бар! «Локомотив ду-ду деп айқайлайды, мен барамын, барамын, барамын. Ал вагондар бізді қағады, ал вагондар солай дейді».

«Әженің ертегішісінде» аялдамасы(Орамал тағып, әже болып амандасамын)

Сәлем балалар, мен ертегіші әжем.

Сіз ертегілерді жақсы көресіз бе? Сіз оларды білесіз бе? Енді неше ертегі білетіндеріңді тыңдаймыз. Шеңберге отырып, жұмбақтар тыңдау

Мен ертегілерден үзінді оқыдым:

1. «Оны қалай аямайсың?

Орманды аралап аю тепкілеп жүрді.

Және күніне бір рет емес.

Ол ағаш діңгегіне отырмады ма?» (Маша мен аю).

2. «Біз сол үйшікке орналастық

Өте ойнақы кішкентай жануарлар.

Аю да оларға қосылуды өтінді,

Бірақ аю тышқан емес,

Мен мына жолмен жүруге тырыстым,

Ол үстіне отырды, үй бұзылды» (Теремок)

3. «Неге, ысырманы ашқаннан кейін,

Олар үйге зұлым қасқырды жіберді ме?

4. «Мұзды үй еріді -

Мен Лубянкаға баруды өтіндім.

Кішкентай қоян оны алды,

Оның өзі үйсіз қалды.

Кокерель қоянға көмектесті

Табалдырығыңды қайта аттаймын» (Заюшкина саятшылығы).

5. Егер ол шаршы болса,

Мен терезеде жатқым келеді

Ол қалған шығар

Ал мен қашып құтыла алмадым

Мен атам мен әжеммен бірге тұратын едім

Және ол түлкінің түскі асына айналған жоқ. (Колобок).

Тоқаш жанымнан домалап кетті, бұл мені қатты ренжітті. Сіз пластилиннен тоқаш жасауды білесіз бе? (Балалардың жауаптары)

Маған көмектесесің бе?

Тоқаштың пішіні қандай, дұрыс дөңгелек. Сенімен көп колобок жасайық.

(Балалар тоқаш жасап жатыр, музыка ойнап жатыр. Балалар әкелгенде тоқашымды үстелге қойып: Колобок, тоқаш, Ал, қайда бара жатырсың, досым? Ал, саған одан не пайда? Табалдырықтан қашып бара жатыр ма?).

Біз трейлерімізге оралып, саяхатымызды жалғастырамыз.

«Локомотив ду-ду деп айқайлайды. Мен келемін, келемін. Ал вагондар қағып жатыр. Ал вагондар былай дейді, былай дейді».

«Дубенки» негізгі аялдамасы

Балалар, біз еліміздің Ресей деп аталатынын білеміз. Бұл өте үлкен. Сіз бен біздің кішкентай Отанымыз бар - бұл біз тұратын Дубён ауданы. Ол қалай аталады? (Дубен ауданы). Ал Дубён ауданында тұратындардың барлығын Дубёнцы деп атайды. Біздің балабақшамыз қалай аталады? (Күн).

Сізге шарларыңызды алып, балабақшаға ұшуды ұсынамын. Олар шарларды жіптен алып, ұшып кетті. («О, қайың» әні естіледі. Музыкасы мен сөзі В. Шестакова.)

Сөйтіп балабақшамызға келдік.

«Туған жердегі күзгі саяхат» сценарийі - үлкен мектеп жасына дейінгі балаларға арналған мереке

Дорофеева Галина Каримовна, Новосибирск облысының «№2 Сузунский балабақшасы» МКДОУ музыкалық жетекшісі.

Материалдың сипаттамасы:Құрметті әріптестер! Мен сіздерге үлкен мектеп жасына дейінгі балаларға арналған «Туған жерге күзгі саяхат» атты тақырыптық мерекенің сценарийін ұсынамын. Бұл материал музыка жетекшілеріне, мектепке дейінгі тәрбиешілерге және бастауыш сынып мұғалімдеріне пайдалы болуы мүмкін.
Мектепке дейінгі жас жеке тұлғаның қалыптасу кезеңі ретінде патриоттық сезімді қамтитын жоғары адамгершілік сезімдерді қалыптастырудың өзіндік мүмкіндіктеріне ие. Патриоттық тәрбие адамның туып-өскен жері – шағын Отанға деген сүйіспеншіліктен басталады. Өзің өмір сүріп жатқан жерге деген құрмет пен мақтаныш сезімін тәрбиелеу үшін өз халқының тарихын, мәдениетін білу керек.
Кішкене көмек:
Біздің Сузун ауылы Сібірде теңге соғуды бастау қажеттілігіне байланысты 1763 жылы 7 қарашада Екатерина II Сенатының жеке жарлығымен құрылған. Сузунның ресми құрылған күні 1764 жылдың 20 қаңтары болып есептеледі, сол кезде Колыван-Воскресенский зауыттарының басшысы А.И.Порошин мыс балқыту зауытын салу орнын анықтау туралы бұйрыққа қол қойды.
Мақсат:Мектеп жасына дейінгі балаларда туған жердің тарихи және табиғи ерекшеліктеріне сүйене отырып, туған жерге деген патриоттық сезімдерін қалыптастыру.
Тапсырмалар:
1. Бала бойына отбасына, туған жеріне, туған жеріне деген сүйіспеншілікке, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
2. Өз халқына, салт-дәстүрлеріне деген сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу.
3. Экологиялық мәдениет негіздерін, табиғатқа, барлық тіршілік иелеріне адамгершілік қатынасты қалыптастыру.
4. Көркемдік талғам мен әсемдікті сүюді қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Материал және жабдықтар: музыкалық сүйемелдеу, проектор, компьютер, презентация, саңырауқұлақтардың қалпақтары, көкөністер, қолшатырлар, балалардың музыкалық аспаптары, ойынға арналған атрибуттар.
Алдын ала жұмыс:сценарий әзірлеу, презентация дайындау, экскурсия, әңгімелесу, тақпақтар, әндер мен билер үйрену.
Мерекенің барысы
Жетекші:Қайырлы күн құрметті достар! Бүгін біз сендерді туған жеріміз арқылы қызықты саяхатқа апарамыз! 2014 жылдың 31 қаңтарында ауылымызға 250 жыл толды!
Біздің ауыл қалай аталады? Дұрыс, Сузун. Ол сізге ұнай ма? Ал неге?
(Сузун үлкен, әдемі, ең жақсы, бұл біздің Отанымыз)
СУЗУН әдемі атауы түркі тілінен аударғанда – СУ (су), ЗУН (орман немесе жасыл). СУЗУН – орман суы!
Экранда ауылдың суреттері көрсетіледі

Жетекші:Сүзін менің сүйікті, жерім алтын.
Сузун – ұлы Сібірдің бір бөлігі.

Сузун - мөлдір күзгі ормандағы шетен жидектерінің шоғырлары.
Ал солтүстіктің өткір желінде көктерек жапырақтарының дірілі.

Сүзін – көктемді күткен нұрлы аспан.
Аяқтарын созған қарағайдың шырылдаған қарының фонында.

Сузун жазғы найзағай дегенді білдіреді. Шалшықтар, жарық және таң.
Жұлдыздарға ұшқан қайың мен жіңішке теректер.

Сузун – шырылдаған, тірі тамшының еріген суы.
Сузун - жылдар сен үшін қорқынышты емес, сен әрқашан жассың! (Т. Самойленко)


Балалар Сузуна туралы өлеңдер оқиды:
1. Мен жақсы ауылда тұрамын,
Оның аты Сузун.
Ол сондай әдемі болып кетті
Ол мен үшін баспана.
2. Бұл жерде ормандар мен өзендер бар,
Мұнда жидектер өседі
Құстардың үні естіледі,
Олар көктемде орманға не шақырады.
3. Қыста Сузунада қар жауады,
Боран, бұрқасын.
Ал жаз өте жұмсақ
Өзен суға толы.
4. Мен Сузунада дүниеге келдім
Ал мен қазір осы жерде тұрамын.
Сузун! Мен мойындағым келеді
Мен сені сүйемін деп! (Таня Бедрина - 7 сынып)

Жетекші:Біз бақытты саяхатшылармыз!
Үлкен әдемі автобуспен ауылымызға саяхатқа шығайық!
Ән «Көңілді саяхатшылар» Музыка. Старокадомский
Жетекші:Біздің бірінші аялдама – Сузун монетасының ескерткіші
2013 жылы 17 қазанда Сузунда Сузун монетасының ескерткіші ашылды.


Жетекші:Сібір монеталары 1766-1781 жылдары Сузунский монета сарайында соғылған.
Енді диаметрі бір метрден асатын он тиын Сузуннің орталығындағы «Монетная» деп аталатын жаңа абаттандырылған алаңды безендірді. Ескерткіш бір кездері мыс қорыту зауыты тұрған, тиын соғылған жерге дерлік қойылды. Бұл жай ғана ескерткіш емес, Сібір жерінің тарихының бір парасы. Ескерткіштің авторлары – мектеп оқушылары Юра Волков пен Андрей Байкалов.
Бала:
Сузун – табиғаттың кереметі,
Мұнда адамдар әдемі өмір сүреді.
Жылдар зымырап өтіп,
Бірақ олар монета зауытын еске алады. (Т. Самойленко)

Жетекші:Саяхатымыз жалғасуда, келесі аялдама
Жауынгерлер ескерткіші - СузунсҰлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқан


Бала:
Сібірде соғыс болған жоқ,
бірақ қаза болғандардың тізімі шексіз...
Барлық жерде обеликтер бар -
Сібірде соғыс болған жоқ. В. Шевчук
Жетекші:Сузунская жерінің жауынгерлері Ұлы Отан соғысының барлық майдандарында шайқасты, өз жерін фашистік басқыншылардан қорғады.
Балалар өлең оқиды:
1. Қанша баланың балалық шағы қалпына келтірілді?
Қуаныш пен көктем сыйлады
Кеңес Армиясының қатардағы жауынгерлері
Соғысты жеңген адамдар! (Г. Рублев)
2. Қайда барсаң да, барсаң да,
Бірақ осы жерден тоқтаңыз
Осы жолмен қабірге
Бар жүрегіңмен тағзым.
Сізге де, маған да
Ол қолынан келгеннің бәрін жасады:
Ұрыста жан аямаған,
Және ол туған жерін сақтап қалды. (М. Исаковский)
3. Біз оларды көреміз - орыс солдаттары,
Сол алыс қорқынышты сағатта
Олар өз өмірлерімен төледі
Біз үшін жарқын бақыт үшін... (С. Пивоваров)
4. Қазір бізде бар нәрсе үшін,
Бізде бар әрбір бақытты сағат үшін,
Ержүрек жауынгерлерге рахмет,
Олар бір кездері әлемді қорғады. (Л. Некрасова)
Ән «Мәңгілік алау» Музыка. Филиппенко А
Жетекші:Халық ескерткішке келіп, гүл шоқтарын қояды, осылайша жауынгерлердің бейбіт өмірі үшін, жеңістері үшін алғыстарын білдіреді.
Ал біздің туған ауылымыз арқылы саяхатымыз жалғасуда.
Елімізге танымал жерлестеріміздің үйі орналасқан көшелердің біріне келдік.
Бұл ағайынды Геннадий мен Александр Заволокиндер.


Сузунда ағайынды Заволокиндердің шығармашылығының бастауы осында басталды - алғашқы әндер мен алғашқы концерттер, Сузунский орыс халық хорымен алғашқы гастрольдік сапар және көрермендердің алғашқы танылуы. 1972 жылға дейін біздің ауылда Заволокиндер отбасы тұрды, содан кейін Новосибирск мемлекеттік филармониясының әртістері Александр мен Геннадий Заволокиндер ғана туған ауылына концерттерге келді.
Терезенің сыртында аккордеон ақырын ән салады
Маған бала кезден қымбат әуендер...
Мен ата-анамның үйін тағы көрдім,
Ал достардың жүзі жас.
Бұл музыкаға, көз жасына жақын,
Жартылай өстік.
Қайыңдар арасында өмір сүргенімізді мақтан тұттық
Ұлы, құдіретті Ресейде! А.Заволокин


Балалар орындайды «Дитти – еліктірер» Муз. Заволокина Г
Жетекші:Көңілді әуенмен біз алға қарай жүреміз. Бұл дауыстардың не екенін естіп тұрсың ба?
(құстардың дауысы естіледі)
Біз қайда келдік? Иә, біздің Сузунский қарағайлы орманға, ол қандай әдемі!


Балалар өлең оқиды:
1. Боран, сұлулығыңа таң қаламын,
Шайырлы, шуақты және жарқын,
Сіз өзеннің үстінде тұрсыз,
Аяқтарын аспанға жайған – бұтақтар.
2. Мұнда сіз жеңіл, еркін тыныс ала аласыз,
Мұнда жылы жел жанды жылытады,
Қуаныш жүрекке қатты ағылады,
Өмір қайта туып, жарқырайды. (С. Астахова)

Жетекші:Біздің орманда кім тұрады? Орманда өзіңді қалай ұстау керек?
(балалар табиғаттағы өзін-өзі ұстау ережелерін атайды)
Әй, біреу жүгіріп келе жатыр, көрейік!
Ән «Қасқыр мен кірпі» Музыка. Лыкова
1. Кірпі қасқырдан қашып бара жатты: - «Сұр, маған тиіспе!
Мен әзілкештерді ұнатпаймын, сондықтан мен оны алып, укол саламын!»
2. Қасқыр шыршаның жанында ұзақ тұрды, табанындағы инелерді алып тастады,
Кірпі орманды айналып өтіп, Қасқырмен көңіл көтерді!

Жүргізуші: Балалар, Қасқыр мен кірпіге айтайық:
- Бірге өмір сүріңіз, бір-біріңізді ренжітпеңіз!


Балалар достық туралы тақпақтар оқиды:
1. Біздің өмірімізде дос керек, доспен өмір қызық.
Оның қасында кез келген суық ауа райында біз өзімізді жылы сезінеміз.
2. Жақсы дос бізді жұбатады, ащы сағатта тыныштандырады,
Ол бізді жақсы әзілмен қуантады, күлдіреді.
3. Шынайы, адал достықты қадірлеуіміз керек,
Өйткені, сіз білетіндей, біз достарсыз өмір сүре алмаймыз!

Жетекші:Жанжалдаудың қажеті жоқ, бірақ ормандағы саңырауқұлақтар сияқты - бал саңырауқұлақтары, тату жігіттер!
(Балалар саңырауқұлақ қалпақтарын киеді)
Біздің би осылай аталады «Достық бал саңырауқұлақтары»


Жетекші:Айтыңызшы, біздің орман немен танымал? (балалар оларды жидектер, саңырауқұлақтар деп атайды)
«Көздеріңді жұмып саңырауқұлақтарды жина» ойыны
Жетекші:Балалар, естідіңдер ме? Тыныш алтын күз
Туған жерін аралап, сыбдырлады.
«Қолшатырмен билеу»


Жетекші:Саяхатымыз жалғасуда, аялдама деп аталады «Көңілді көкөніс бақшасы»!
Бақшада егін бар, қалағаныңды жина!
Қияр мен қызанақ, сәбіз мен салат бар,
Бақшада пияз, тәтті бұрыш және тұтас бір қатар қырыққабат бар!
Балалар шығады – көкөністер, өлең оқиды – жұмбақтар:
1. Менің бақша төсегімде жұмбақтар қалай өсті -
Күшті, жасыл, жақсы тұздалған!
Киімдерінің бәрі безеулермен жабылған, жасыл, күшті, балғын.
Жалпы жігіт керемет. Сіз оны болжадыңыз ба? (Қияр)
2. Ал мына бақша төсегінде сары жұмбақтар бар.
Дөңгелек жағы, сары жағы, бақша төсегінде өсетін тоқаш.
Ол жерге мықтап отырды. Бұл не? (шалқан)
3. Ал мына бақшада ащы жұмбақтар бар.
Отыз үш киім, бәрі бекітпейді.
Оларды кім шешсе, көз жасын төгеді! (пияз)
4. Ең шеткі төсекте ұзын жұмбақтар бар.
Жердің үстінде шөп бар, жер астында сарғыш бас бар.
Ол ұстағанда өте тегіс және тәтті қант сияқты дәмі бар! (сәбіз)
5. F және G ноталарын білесіз бе? Шықты (бұршақ)
6. Мен ұнтақпын, дәмдімін, ересектер, балалар - бұл бәріне қажет.
Қуыруға және қайнатуға болады, сорпаға салуға болады.
Менің киімімді шешіп ал, сонда сен жейсің (картоп!)

MBOU Тацинская No3 орта мектебі 19.06.2018 ж

«Солнышко» жазғы сауықтыру лагері

3-отряд оқытушысы дайындаған

Митрофанова Н.В.

Станциялар ойыны «Туған жерге саяхат»

Мақсаттар:

    Оқушыларға туған өлке туралы, туған өлкенің табиғатының алуан түрлілігі, адамдардың оның бір бөлігі екендігі туралы түсінік беру; адамдардың өміріндегі Отан, туған өлкенің табиғаты туралы материалдарды оқуға эстетикалық, тәрбиелік, сауықтыру, практикалық қызығушылықты және Дон өлкесін сақтауға және қорғауға деген ұмтылысты ашу;

    қызығушылығын дамыту; балалардың мінез-құлық нормаларын қалыптастыру;

    Дон жерінің және біздің ауылдың тарихи өткеніне қызығушылықтарын арттыру.

Оқу материалдары:Ростов облысы мен Тацинск ауданының картасы, ойын тақырыбы бойынша демонстрациялық бейне материал, туған өлкенің, табиғаттың, қалалардың, әртүрлі мамандық иелерінің фотосуреттері.

Оқиғаның барысы

    Ұйымдастыру уақыты.

Біз күлсек, жақсы көңіл-күймен бөлісеміз! Мұны қаншалықты жиі жасасақ, соғұрлым көп адамдар бізбен бірге қуанады!

Жай ғана күлсең,
Сонда ғажайыптар басталады -
Күлімсіреу сізді айқынырақ етеді
Көз де, аспан да.
Келіңіздер, ересектер мен балалар,
Жылдам күліңіз
Оны планетада жүзеге асыру үшін
Әрі жеңіл, әрі жылырақ!

    Оқу әрекетіне мотивация.

ЖҰМБАҚТАРДЫ ОЙЛАҢЫЗ

1. Жүрекке жақын жер

Мен әрқашан сүйемін!

Мен бұл жерді білемін

Білесіз бе, достар?

2. Сен осында тудың, осында тұрасың,

Кеткен кезде сағынасың. Қалай

бұл жердің атын білесіз бе?

(балалардың жауаптары)

Дұрыс, балалар, бұл Отан, маған Отан деген не, туған жер кім айтып береді?

Біз тұратын аудан қалай аталады?

Отан қайдан басталады?

Сіз Донда тұратынымызды білесіз. Бұл біздің үлкен Отанымыз. Бірақ сіз бен біздің әрқайсымыздың кішкентай Отанымыз бар - бұл сіз, сіздің жақындарыңыз бен достарыңыз туып-өскен және өмір сүретін қала, ауыл немесе қала. Бұл, әрине, сенің мектебің, жүрегіңде қалатын көшелер мен алаңқайлар, саябақтар мен стадиондар, есте қалатын, жүрегіңде қалатын жерлер.

3. Іс-шараның тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Бүгінгі мерекеміздің тақырыбы: «Отан дегеніміз не?»

Дон жері, оның тарихы, туған өлкеміздің табиғаты, адамның табиғаттың бір бөлігі екендігі туралы; Дон жерін сақтау және қорғау не үшін қажет екенін талқылайық. Сонымен қатар біз жарысамыз. Сіздің төрт командаңыз станциялар арқылы өтіп бара жатқанда бірінші орын үшін бір-бірімен жарысады. Әр станцияда тапсырманы орындау керек болады, станция бойынша кезекші сіздің жұмысыңызды бес балдық шкала бойынша бағалайды, барлық командалар барлық станциялар бойынша серуендеп болғаннан кейін біз жарысымыздың қорытындысын шығарамыз, бірақ біз бастау, мен қысқаша жүргізгім келеді сауалнама ойыны . Мен өлең оқимын, сен мұқият тыңда, келіссеңіз, иә деп айтыңыз, Егерменің айтқанымды ойлайсың ба дұрыс емес нәрселер, сіз жоқ дейсіз

Егер сіз орманға серуендеуге келсеңіз,

Таза ауамен тыныстаңыз
Жүгіру, секіру және ойнау.
Тек ұмытпа,
Сіз орманда шу шығара алмайсыз,
Тіпті өте қатты ән айт!
Кішкентай жануарлар қорқады
Олар орман шетінен қашады.
Емен бұтақтарын сындырмаңыз (иә)
Және жиірек есте сақтаңыз:
Шөптен қоқысты алып тастаңыз! (Иә)
Бекер гүл терудің қажеті жоқ! (Иә)
Сылақпен атпа, (иә)
Сіз өлтіруге келген жоқсыз!
Көбелектер ұшсын
Ал, олар кімді мазалап жүр?
Мұнда барлығын ұстаудың қажеті жоқ (иә)
Тоқтау, шапалақтау, таяқпен ұру. (Иә)
Сен орманда жай ғана қонақсың.
Мұнда иесі – емен мен бұлан.
Олардың тыныштығын сақтаңыз,
Өйткені, олар біздің жауымыз емес.

Жарайсыңдар жігіттер. Табиғат аясында демалғанда, табиғатқа зиян келтірмеу үшін өзіңізді қалай ұстау керектігін есте сақтайсыз деп сенемін.

4. Негізгі бөлім

4.1 Любознайкино станциясы

Бізде қандай көрікті жерлер бар?

Біздің ауыл қалай аталады?

Біздің ауыл неге олай аталды?

Дон жерінің астанасын атаңыз?

Біздің ауыл қай жылы құрылды?

Біздің ауданда қандай пайдалы қазбалар өндіріледі?

Жарайсыңдар балалар, сендердің туған жер туралы көп білетіндеріңе өте қуаныштымын.

4.2 «Бұл қызық!» станциясы

20-ғасырдың басында біздің Дон жерінің аумағында 100-ден астам түрлі кәсіпорындар болғанын білесіз бе?

Мүмкіндігінше біздің Дон жерінің көптеген кәсіпорындарын атаңыз!

4.3 Мудрая станциясы

Мақал-мәтелдерді қайталау ойыны

1. Арғы жағында Отан... │ анау қызыл

2. Адамның бір анасы бар,…│екі есе қымбат

3.Қарағай өскен жерде,….│ тас таныс

4.Туған жерінде және...│Отаны бір

Осы мақал-мәтелдерді қалай түсінесіңдер?

4.4 Ребусная станциясы

«Сөзді өзгерт» ойыны

ТАБИҒАТ сөзінен кім көп сөз құрастыра алады? . (Әр командада қағаз бен қалам бар.

Мысалы, Таяқ, той, ода, сыйлық, ар, уақыт, тозақ, герод, т.б.).

4.5 «Жұмбақ» станциясы

Жұмбақтарды табу

Енді біз табиғат туралы жұмбақтарды табамыз, одан кейін сендер маған сөздердің қай табиғатқа жататынын айтуларың керек – жұмбақтар тірі немесе жансыз?
Көк орамал, орамалда домалап тұрған қызыл шар, адамдарға күлімдеп. ( Аспан, күн).

Шыны сияқты мөлдір, бірақ оны терезеге қоюға болмайды. (Мұз)

Ағаш емес, жапырақтары бар. Көйлек емес, тігілген көйлек.

Егістік емес, егістік. (кітап)

Ақ жамау, қара жамау Ағаш бойымен секіреді. ( Магпи)

Ешқашан тікпейтін болсам да, инелерім жеткілікті. ( Кірпі)

Түні бойы кездейсоқ кезіп, күндізге жол ашады. ( Ай)

Қызыл рокер

Ол өзеннің арғы жағында ілінді. ( Кемпірқосақ)

Тұяқсыз аяқ көп.
Ол қағып емес, жүреді.
Ол құс емес, ұшады. ( Қате)

4.6 Отгадайкино станциясы

Әр түрлі жануарлар туралы жұмбақтарды табу

Өте жақсы, балалар, бірақ бұл бәрі емес, біздің облыста әртүрлі жануарлардың саны көп: жануарлар, құстар, жәндіктер, бауырымен жорғалаушылар. Сіз олардың көпшілігін білесіз, кейбірін естігенсіз. Мен сендерге жұмбақтарды айтамын, оларға дұрыс жауап берсең ұпайларың артады:

Доп орманды айналып өтеді,

Оның тікенді жағы бар.

Түнде аң аулайды

Қателер мен тышқандар үшін. (Кірпі.)

Қараңызшы, не...

Барлығы алтындай жанады.

Тері жамылғысында жүреді қымбаттым,

Құйрығы үлпілдек және үлкен. (Түлкі.)

Шөпке тығылып......( Шегіртке).

Гүл таң қалып:

«Бұл жаңа жапырақ не?»

Кім осылай тығылып жүр?... ( Көбелек)

Көпірдің астында кім бар?

Құйрығын бұлғап жатыр ма? ( Балық)

Күндіз ұйықтайды, түнде ұшады

Ал ол өтіп бара жатқандарды қорқытады. ( Жапалақ)

Дүниеде кім жүреді

Тас жейдеде ме? ( Тасбақа)

Жыртқыш жорғалайды

Инелер бақытты. ( Кірпі)

Не қызыл, не сұр.

Ал лақап аты ақ. ( Тиін)

Ол күні бойы үгінді іздейді,

Қателер мен құрттарды жейді.

Қыста ұшпайды

Карниз астында тұрады. ( Торғай)

Ол сұр болып көрінеді

Бірақ ол ән айтуымен танымал. ( Бұлбұл)

Ол жыл сайын келеді

Оны үй күтіп тұрған жерге,

Ол маңызды түрде шалғында жүреді,

Судан құрғақ шығады,

Қызыл аяқ киім киеді

Жұмсақ жүн төсеніштерін береді. ( Қаз)

Дон жерінде қандай жануарлар өмір сүрмейді? Жарайсың!!

5. Іс-шараның нәтижелері

Өкінішке орай, іс-шарамыз аяқталуға жақын, сіз бен біз бүгін көп нәрсеге қол жеткіздік, көптеген жаңа нәрселерді білдік, білімімізді кеңейтіп, сергіттік, айтыңызшы, Отан дегеніміз не?

Біздің Отанымыз қалай аталады?

Біздің Станицаның пайда болғанына қанша уақыт болды?

Мұнда қандай өсімдіктер өседі?

Дон жерінде қандай жануарлар тұрады? Бізде қандай жануарлар жоқ?

Өз Отаныңды сүю – оны күтіп-баптау, көркейту, игі істермен безендіру, бір-бірімізге көмектесу, біздің өлкеміз өте әдемі, қорықтар мен әсем ормандарға бай, бізде өте талантты, мейірімді адамдар бар, олар әрқашан келеді. қиындық туындаған жағдайда құтқару. Дон аймағының табиғаты өзінің алуан түрлілігімен қуантады: бұл хош иісті шөптері бар далалар, көркем сайлар және әйгілі Тыныш Дон. Және, әрине, басқа өзендер, Азов теңізінің жағалауы, тығыз көлеңкелі ормандар.

Бізді қоршаған әлем - біздің Үлкен үйіміз. Теңіздер мен өзендер, ормандар мен таулар, қалалар, ауылдар мен қалалар... Бұл керемет үйде көптеген нәрселер бар! Онда өсімдіктер мен саңырауқұлақтар бізбен бірге өмір сүреді. Жәндіктер мен балықтар, құстар мен жануарлар. Барлығымыз Отанымызға деген ықыласпен қарайық және осылайша біз оны одан сайын көркейтеміз.

Сайысты қорытындылау. Марапаттау.

Мақсат:Мордовия халқының этномәдени дәстүрлеріне негізделген аңыздар, ертегілер, нақыл сөздер, жергілікті ақындардың өлеңдері арқылы туған жерге деген сүйіспеншілік пен сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Тапсырмалар:

Өз халқының тарихы, тіл мәдениеті, ұлттық сипаты, аңыздары, салт-дәстүрлері туралы білімдерін қалыптастыру;

Отанын сүйетін, өзін халқының өкілі ретінде танитын, ұлттық салт-дәстүр мен мәдениетті сақтауға және дамытуға қабілетті белсенді, саналы азаматтарды тәрбиелеу.

Мордовия халқының тууы туралы аңызды оқыту арқылы зерттеушілік қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сабаққа дайындығын тексеру.

2. Психологиялық қатынас.

Өз анамнан басқа,

Дүниеде ана жоқ.

Отанға қосымша – басқа

Дүниеде туған жер жоқ.

Балалар, төртбұрыш қандай сезімге толы?

II. Сабаққа мотивация.

Бұл біздің іс-әрекетімізге еніп жатқан сезім екеніне көз жеткізейік. Мен оны астарлы әңгімемен бастағым келеді:

Адам туған жерінде тұрды. Сөйтіп, ол әлемге үңіліп, бәрі бақытты, бай өмір сүретін жұмақ елді тапқысы келді. Ол алыс жерлерге аттанды. Мен армандаған елге келіп, сонда тұра бастадым. Ондағы өмірі туған жерінен жаман болған жоқ, кейбір жағынан жақсырақ. Ондағы жерлер әдемі, зәулім үйлер әдемі, патша киімдерін киіп, дастархан басында бай отырды. Бірақ оған әрқашан бақытты болу үшін бір нәрсе жетіспейтін. Оның жаны бірдеңе сұрады, бірақ ол оны түсіне алмады және алыс патшалықта не жетіспейтінін білмеді. Бір айлы түнде ұйықтай алмады, ойланып, сұрақтарына жауап іздеді, бірақ жан дүниесін түсінгісі келді. Кенет, Ол қоңыраудың тыныш, күміс дыбысын естиді. Мен тыңдадым. Бах! Иә, бұл қоңырау емес! Бұл біреудің дауысы! - деп таң қалды. Мен бұл дыбыстарды одан да жақсырақ тыңдай бастадым: «Туған жерім сәйкес келеді», - деп шырқады жіңішке күміс дауыс. Ер адам осы қарапайым әннің сөзін ойлады. Ал оны өзіне шақырып тұрған туған жер екенін, ата-баба рухын еске түсіретінін түсінді. Адам ата жерін аңсады, бірақ үйінен, әдемі сарайларынан кете алмады. Ал меланхолия ұзақ және ұзаққа созылады. Үйлер туған қаласындағы ең кішкентай үй сияқты әдемі көріне бастады; киімдері туған жерінде киген кәдімгі шүберек сияқты патша емес; үстелдер оның туған үйіндегі пирогтар сияқты бай және дәмді емес. Содан бері ол туған жерінен, аяулы анасы мен әкесінің бейіті жатқан, егіп тастаған шөбі өскен, салған үйі тұрған жерінен басқа ештеңені аңсамайтын болды. Адам шалғай елдердің бай патшалығын, осы жұмақ елін тастап, жаны шақырған жерге, туған жеріне кетті. Дауыстар оның жан дүниесінде қуанышты сыңғырмен сыңғырлады, күн оның жолын нұрландырды, жол оны шақырып тұрғандай болды, жүрегі құстай қуанышпен соғып, кеудесінде дірілдеп, бақытты күткендей болды. дүниедегі кез келген байлыққа сатып алуға болады. Бұл Отанға, өзіңе апарар жол еді!

III. Сабақтың тақырыбын анықтау.

Неліктен біз сабақты осы астарлы әңгімеден бастадық деп ойлайсыңдар?

Жарайсыңдар балалар, дұрыс, біз туған өлкеміз туралы және онымен не байланысты екендігі туралы сөйлесеміз.

IВ. Туған жер туралы білімдерін пысықтау.

1. Әңгімелесу.

Балалар, Отан дегенді қалай түсінесіңдер?

Кішкентай Отаның туралы не білесің?

(Балалар облыс, аудан, ауыл атын атайды).

2. А.Большаковтың «Бас» поэмасын зерттеу

Мұғалім:жергілікті ақындар туған жер туралы көптеген өлеңдер жазған: В.П.Ефимов, Л.М.Шапошникова, А.Большаков. Енді мен А.Большақовтың сүйікті «Бас» өлеңін бәрімізге қайталауды ұсынғым келеді.

(А.Большақовтың «Бас» өлеңін жатқа оқу).

Бас изеді.

Қасиетті қуат көзі,

Таза рақым қаріптері

Ал мен Ресейдің күрсінгенін естимін

Нод деген ауылда.

Мұнда жексенбілік дәстүр бойынша

Көптен бері әбігерсіз,

Олар керемет ошақ нан пісіреді.

Және олар дәмді мас ететін квас қайнатады.

Таңның атысы өрнекпен өрілген,

Тағдыр уақыт құрсауында,

Әңгімелер – тірі жіп

Менің ғибадатханада тамыр бітеліп қалды.

Тау астындағыдай көремін,

Таңертең сергек емес,

Үш адам қара күртеше киіп жүр

Діни қызметкер Петрді өлтіріңіз.

Лайықты ашыту жылдарындағыдай

Ауылға қиындық түсті,

Қираудан қалған жарық ғибадатхана сияқты,

Шаруа даналығымен құтқарылды.

Қоңырау мұнарасында баспалдақтар сықырлайды

Ал көне заманның иісі.

Белгіше нәрестенің бетін қорғайды

Пасха торты

Ал аят шіркеу күмбезінің астына келді.

Қалың мордва диалектісі.

Көктемге апаратын жол соқпақтай соғады

Және бұлақ үстіндегі көпір арқылы

«Діни қызметкердің» құдығына апарады,

Күміске бай суға.

Қасиетті қуат көзі,

Таза рақым қаріптері.

Ұлы Ресей өмір сүреді

Нод деген ауылда.

А.Большаков.

Ақынның Отанға деген көзқарасы туралы не айта аласыз?

Бұл өлеңде ауылдың қандай көрікті жерлері суреттелген?

Рахмет, жарайсың! Енді сізді қысқаша экскурсияға шығарып, ауылдың көрікті жерлерін тамашалайық.

3. «Суреттерді сәйкестендір» ойыны және сипаттама.(Ауылдың көрікті жерлері)

Мақсат – ауылдың көрікті жерлеріне қысқаша тоқталу.

- (Балалар топпен жұмыс жасайды, суреттерді сипаттамамен сәйкестендіреді).

Мұнда Мордовия фольклоры мен сәндік-қолданбалы өнерінің Бүкілресейлік «Мастораван Морот» («Жер-ана әндері») фестивалі өтеді; («Мордва иелігі» этнографиялық кешені).

Ормандағы осы жерден алыс емес жерде жергілікті шіркеудің жыршы Петр Павлов қайтыс болды, сондықтан ондағы су қасиетті деп саналады (Қасиетті көктем);

Неліктен оны «Леватка» деп атағаны ешкімнің есінде жоқ, бірақ сонау 70-ші жылдары ол ескі заттарды жинаушы болды, оны әуе шарларына айырбастады, бұл балаларға үлкен рахат сыйлады (Леваткинский бұлағы);

Ешкім ат қойған жоқ, халық оны «Аты жоқ бұлақ» дейді;

Бұл бірегей ғимарат, ол біздің Симбирск мегаполисіндегі қиын кезеңдерде де есігін жаппаған санаулы ғимараттардың бірі. Біздің ауданда тұратын православиелік адамдардың сенімі оған тірелді (Қазан Құдай Анасының белгішесінің құрметіне арналған ғибадатхана);

Мордовиялықтардың ормандарда, егістіктерде, шалғындарда қамшымен қоршалған намаз оқитын орны бар;

Аңыз бар, өзінің күшін көрсету үшін Мордовия батыры, Иван Грозный губернаторы Надя 1 шаршы метр жердегі шымтезектерді жыртып тастады. Басынан жоғары жүкті көтерген есептегіш аумақты қадамдармен өлшей бастады. Содан бері олар оны Күш деп атайды - Мурза (Сила Мурза сайты).

Мұғалім:Ақын Елена Руль өз өлеңінде айтқандай:

Біздің шағын Отанымыздың бұрыштары

Біз өзімізді жиі тартамыз

Арманда, балалық шақтағы естеліктерде

Бұл сұлулықты көруге шақырады.

Осы сұлулықтың бәрі біздің ауылда.

4. Мордва халқының тууы туралы аңыз.

Айтыңызшы, онда тұрғындар қай ұлттың өкілі?

Мордовия халқы қалай пайда болды?

«Мордовия халқының тууы туралы аңыз», - дейді балалар.

Бір күні қалың Мордовия ормандарында керемет керемет болды. Ерте көктемде күн құдайы өз сәулелерімен жас алма ағашын сүйді - және жер бетінде алғашқы алма гүлі ашылды, бұл таза және бұрын-соңды болмаған сұлулық. Оның артында тағы үштен бірі тұр. Бүкіл алма ағашы таң қалдырарлықтай аппақ және ертегідей әдемі болды. Бақыт құсы бұрын-соңды болмаған сұлулыққа сүйсініп, ғажайып алма ағашын қанатымен түртіп, оны сүйікті қызға айналдырды. Ол гүлденген жерді аралады. Оның аяғы басқан жерде мордва халқы туды: ұзын бойлы, көк көзді, алтын шашты, дана, мейірімді, еңбекқор және қонақжай.

Бұл аңызды қайдан білдіңіз?

Балалар, сендер ана тіліңді жақсы білесіңдер ме?

Сен оны жақсы көресің бе?

Тіл білімдеріңді тексеріп, «Туған тіл білгірлері» ойынын ойнайық.

5. Дидактикалық ойын – топтық жұмыс(екі топ) «Ана тілі мамандары».

Мақсаты – Эрзия тілін үйренуге қызығушылықты ояту.

Ойын ережесі: ұпай саны бойынша бөлімді, тапсырманы таңдау, жауап бере алмаса, қарсылас команда жауап береді және ұпай соларға түседі, ойын соңында ұпай саны есептеледі. (Барлығы 20 сұрақ).

Сұрақтар:

10 - Эрзия тілінде «Ана»;

20 - Эрзия тілінде «Әке»;

30- ерзян тіліндегі «қарындас» сөзі;

40- Эрзия тіліндегі «аға» сөзі;

50 - Эрзян тіліндегі «қыз», «жігіт» сөздері.

10 - ақ кенептен тігілген әйелдер көйлегі;

20 - мерекелік әйелдер бас киімі;

30 - кестелі ақ кенептен жасалған ұзын кеудеше;

40 - қыздар мен тұрмысқа шыққан әйелдерге арналған белдік;

50 - ikelga patsya.

3.Мордвалардың құдайлары.

10 - зұлымдықты бейнелейтін мифтік бейне;

20 - бақытты бейнелейтін мифтік бейне;

30 - орман рухы, меценат, орман иесі;

40 – мифтік бейне – су рухы;

50 - ең маңызды кейіпкер, жеңілмейтін күші, даналығы мен айласы бар кейіпкер.

4. Әшекейлер.

10 - құлаққа арналған әшекейлер;

20 - саусаққа безендіру;

40 - кеудеге арналған бекіткіш;

50 - иық безендіру арқылы.

Ұпайларды санап, «Туған тіл білгірлері» тобы анықталады

Мұғалім:Ерзян тілі – біз бар күш-қуатымызбен сақтауға және мақтан етуге тиісті байлық.

5. Қиват ауылының пайда болу тарихы.

Біз мордовия халқының қалай пайда болғанын білеміз, біз ана Эрзя тілін білеміз, бірақ біздің мордовия ауылы қалай пайда болды?

Приход шіркеуінің хроникасымен жұмыс (фотокөшірме – таңдап оқу).

«Қазан шіркеуінің Құдай анасының шіркеуі мен приход хроникасы. Кивати" - "...Паришионерлер - бұл жерде шежіреші діни қызметкер Джон Тихомировтың аңызына сәйкес Карсун ауданы, Кивати және Кандарати ауылдарынан қуылған Эрзя тайпасының мордовиялықтары...". Бұдан қуылған мордвалықтар Киват (оның аты сумен байланысты) атты ауылдың негізін қалады деген қорытынды жасауға болады.

Таңдап оқуға арналған сұрақтар:

Халық қай ауданнан көшіп келді?

Қай ауылдардан?

Ауыл атауына қатысты қандай қорытынды жасауға болатынын оқыңыз.

6. Мордва халқының ауызша халық өнері..

Мұғалім.Мордовия халқы ана тілін терең қастерлеп, туған жерінің тарихын зерттеп қана қоймай, өз халқының шығармашылығын ауыздан-ауызға жеткізіп отырады. Аңыздарда Мордовия құдайларының арасында жыртылған қыз кейпіндегі зұлым мифтік жаратылыс «Варда» және «Бақыт» деп аударылған «Уцяска» жақсы жаратылыс болған деп айтылады.

Балалар, осы кейіпкерлерді қай мордва халық ертегісінде кездестірдік, есімізге түсірейікші? («Қыз қайың»)

«Варда» бейнесі нені білдіреді? «Уцяска» бейнесі?

Әңгіменің сюжетін қысқаша айтыңыз:

Варда әпкесін жартасқа апарып, дымқыл топырақпен жауып тастады. Бұл жерде қайың өседі. Жанынан өтіп бара жатқан музыканттар қайың ағашынан скрипка жасайды, ол қайтадан Уцяскаға айналады. Ертегі Жақсылықтың Жамандықты жеңуімен аяқталады.

Кейіпкерлердің мінезін көрсетуге тырысайық.

2. Үзінділерді драмалау – топпен жұмыс.

Тапсырма: Батырлар – қыздардың бейнесін енгізіп, үзінділерді сахналау керек.

Бірінші топ

Уцяска: Бұл жерде өте жақсы! Қандай таза ауа және қанша саңырауқұлақ! Жина, Вардушка!

Варда: Уф, не деген жиіркенішті орман, бұл бұтақтар менің барлық қолымды жұлып алды. Сіз мұнда келуіңіз керек еді! Енді мына себетті сүйреп, еңкейіп, еңбектен!

Уцяска: Маған көмектесейін, мен де саған саңырауқұлақ теріп берейін. Қараңызшы, олар қаншалықты күшті және әдемі.

Варда: Олар үйде отырып, пешке жылынса жақсы болар еді.

Екінші топ

Варда: О, менің сақинам төмен түсіп кетті (жылап).

Уцяска: Жылама, әпке, мен саған өзімді беремін.

Варда: Маған сенікі керек емес, сен мені осында әкелдің, менің сақинамды алып, оны ал.

Уцяска: Күте тұрыңыз, мен оны қазір аламын.

Жүргізуші: Кенжесі сақинаны алуға түсіп, жыраның шеті опырылып, қызды жер басып қалды.

Уцяска: Көмектесіңіз, әпке! Әпке, көмектес!

Варда: Әрине! Мен барып көмектесемін. Сізге дұрыс қызмет етеді! Мен үйге тез барамын, маған қара, олар мені мақтайды. (Сәбеттерді алып кетеді).

Ертегі қалай аяқталды?

(Ертегі Уцясканың музыкантқа тұрмысқа шығуымен және зұлым жаратылыс Варданың өмірден мүлде жоғалып кетуімен аяқталды)

Өмірде әрқашан жақсылық жамандықты жеңе ме? (әрдайым емес)

Ол кімге тәуелді? (жағдайдан, адамнан...)

Мұғалім.Қорытындылай келе, мен сіздерді осы ертегінің кейіпкерлерінің біріне қонаққа шақырғым келеді. Міне, екі саятшылық бірінде Уцяска, екіншісінде Варда тұрады. Кімге барғың келетінін ойла, сол саятшылыққа бар.

Таңдауыңызды негіздеңіз.

(Егер зұлымдық жалғыз қалса, ол зұлымдық жасай береді деген қорытындыға келу керек, сондықтан оған жақсылық жасау үшін міндетті түрде Вардаға бару керек)

В. Қорытындылай келе.

Неліктен сабақты ертегімен аяқтаймыз? «Туған жерге саяхат» сабағымыздың тақырыбымен қандай байланысы бар?

(Балалардың жауаптары)...

Қорытынды.Бұл біздің мордва халқының ертегісі. Ертегілерде адамдар зұлымдықты ең болмағанда сиқырдың көмегімен жеңуге ұмтылады. Зұлым адамның бұрын-соңды болмаған күшке ие болғанына қарамастан, оның туған жерінде тыныштық орнауы үшін оны жеңе алатын батыр міндетті түрде болады. Туған өлкеміз әрқашан Отанымыздың қонақжай, қонақжай бұрышы болып қала беруі үшін ертегілердің жақсы кейіпкерлерінен үлгі алып, жақсылыққа ұмтылайық!

VI. Рефлексия.

Сабақтан не алып кеттің?

Сізге нақты не ұнады?

Сөйлемді жалғастыр:

Бүгін сабақта мен білдім...

Бүгін сабақта маған оңай болды...

Бүгін сабақта маған қиын болды...

Бүгін сабақта мен өзімді...

Бүгін сабақта қандай сезімде болдыңыз, смайлик таңдау арқылы өз көңіл күйіңізді білдіріңіз.

Әдебиеттер тізімі

2. Қазандық Құдай анасының белгішесінің құрметіне арналған ғибадатхананың хроникасынан үзінді.


Жабық