Vizual geometriya.

bo'sh joy."

Dars maqsadlari:

Shaxsiy natijalar:

Meta-mavzu natijalari

Mavzu natijalari:

:

Hujjat tarkibini ko'rish
"Mavzu bo'yicha dars xulosasi: "Jismlarning kosmosdagi nisbiy holati."

Vizual geometriya.

Mavzu: "Harakat yo'nalishi. Ob'ektlarning nisbiy joylashishi

bo'sh joy."

Dars maqsadlari:

Relyefda harakatlanish, bir ob'ektning boshqasiga nisbatan joylashishini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish.

Turli geometrik shakllarni chizishni o'rganing.

Segmentlarni harflar bilan belgilash, ularni o'lchash va segment uzunligini to'g'ri yozishni o'rganing.

Bolalar ijodiyotini va mantiqiy fikrlashni rivojlantirish.

Shaxsiy natijalar:

Ijodkorlikni ko'rsatish;

Yangi o'quv vazifasini hal qilish usullariga kognitiv qiziqish ko'rsatish;

Boshqa odamlar bilan hamkorlik qilishga va do'stona munosabatda bo'lishga tayyorlikni ko'rsating;

Meta-mavzu natijalari

Mavzu natijalari :

Geometrik shakllarni (chiziqlar, nuqtalarni) bilish, nomlash, tasvirlash;

Haqiqiy ob'ektlarni geometrik shakllar modellari bilan bog'lash.

Normativ universal ta'lim faoliyati :

O'quv vazifasini qabul qilish va uni o'qituvchi va sinfdoshlar bilan hamkorlikda hal qilishga qaratilgan tadbirlarda faol ishtirok etish;

Harakatning usuli va natijasini farqlash;

Faoliyat jarayoni va natijalarini kuzatib boring.

Kognitiv universal ta'lim faoliyati:

Belgili va ramziy vositalardan foydalaning;

Muhim va muhim bo'lmagan xususiyatlarni ajratib ko'rsatadigan ob'ektlar tahlilini o'tkazish;

Sintezni qismlardan bir butun hosil qilish sifatida amalga oshiring.

Kommunikativ universal ta'lim faoliyati :

Nutqda fikr va harakatlaringizni ifoda eting;

Sherikingizga tushunarli bo'lgan bayonotlarni tuzing;

Savol bermoq.

Darsning borishi

I. Sinfni tashkil etish.

II. Faoliyat uchun o'z taqdirini o'zi belgilash. O'quv vazifasini belgilash.

Qadimgi ertakda shunday deyilgan: “O‘ngga borsang, otingdan ayrilasan; Chapga borsang, o‘zing halok bo‘lasan, to‘g‘ri ketsang, baxtingni topasan”.

Sayohatchi o'lmaslik uchun nimani bilishi kerak? (Haydash yo'nalishlari).

Darsimizning mavzusini taxmin qiling. (Biz harakat yo'nalishlarini takrorlaymiz).

Samolyotda harakat yo'nalishini ko'rsatishni ham o'rganamiz; Keling, ob'ektlarning nisbiy joylashuvi haqida gapiraylik va segmentlar qanday belgilanishini, ularni qanday o'lchashni va uzunligini yozishni eslaylik.

III. Bilimlarni yangilash:

1. Suhbat ( interfaol doskadan foydalanish).

Nima uchun zamonaviy odamlar harakat yo'nalishlarini bilishlari kerak? (Sayohat, qurilish, kosmik tadqiqotlar, transport va boshqalar)

Harakat yo'nalishini ko'rsatish amalda qayerda zarur bo'ladi? (Sxemalar, xaritalar, chizmalar va boshqalar)

2. “Yo‘nalishni ko‘rsatish41” o‘yini. (Bolalarning ob'ektning chapda, o'ngda, yuqorida, pastda, orqasida, ostida, oldida, o'rtasida, ichida, tashqarisida joylashganligi haqidagi amalda mavjud g'oyalarini bilib oling.)

Doskaga 4 nafar talaba chaqiriladi.

Men buyruqlarni nomlayman va siz ularni bajarasiz.

O'ng qo'lingizni ko'taring. “O'ng!” buyrug'i eshitilsa, qaysi tomonga burilasiz? (O'ng qo'l tomon).

Chap qo'l bilan bir xil.

Diqqat! Chapga! To'g'ri!

Bir qadam oldinga! Ikki qadam orqaga!

Menga tepani ko'rsat. Pastki.

Sizning o'ngingizda kim? Talabaning ismini ayting.

Chap tarafingizda kim bor?

Sizning orangizda kim turadi?

O'rtada turing ...

Turing...

Oldinda turing ...

Qo'llarni ushlab turing.

Boshqa talabani taklif qiling.

Doira ichida turing. Tashqarida turing.

2 Barcha talabalar guruhi uchun shunga o'xshash o'yin.

O'ng qo'lingizni, chap qo'lingizni ko'taring.

O'ngga, chapga, orqaga buriling.

Sinf xonamizning derazalari qaysi tomonda? Eshikmi?

Bir qadam orqaga, ikki qadam oldinga.

IV. Yangi bilim va ishlarni bajarish usullarini olish.

1. Muammoli muammoning bayoni.

Ekranda(Har bir bolaning stolida xuddi shunday choyshablar bor).

Oldingizda bir varaq bor. Bu holatda yo'nalishlarni qanday aniqlash mumkin?

2. Interfaol doska yordamida masalani amaliy yechish.

O'qituvchi yo'l-yo'riq beradi, bolalar esa o'rnidan turib, an'anaviy belgilar bilan ko'rsatmalarga imzo chekadilar. (P - o'ng, L - chap, V - yuqori, N - pastki, PV - yuqori o'ng burchak va boshqalar)

Ushbu bilim amaliyotda qayerda qo'llaniladi?

(Ufq tomonlarini belgilashda, turli xaritalar va rejalarni tuzishda).

M/M TIZIMINI O'CHIRING.

V. Jismoniy ta'lim-tarbiya.

VI. Olingan bilimlarni mustahkamlash.

1. Daftardagi amaliy ish.

1) Vazifa № 1(35-bet)

№1-rasmga qarang

Uyni tugating.
- Uyning o'ng tomoniga Rojdestvo daraxti, chap tomoniga qayin chizing.

2. Juftlikda ishlash.

Endi siz juftlikda ishlaysiz. Hamma narsa amalga oshishi uchun qanday qoidalarga amal qilish kerak?

- Ish...

Bolalar (xorda):

- Sherigingizni tinglang ...

Diqqat bilan!

- Gapiring...

Navbat bilan!

- Sherigingizga muomala qiling...

Hurmat bilan!

Muammoni hal qilish.

Vazifa № 2(35-bet).

Chizilgan rasmga qarang.


Bola uchta qizil, sariq va yashil kublardan figura yasadi. Kublarni shunday ranglangki, qizil kub yashil kubdan balandroq, sariq kub esa yashil kubning o'ng tomonida joylashgan.

Taqriz. Namunadan o'z-o'zini tekshirish.


Vazifa № 3

Yechim shunga o'xshash.


3. Mustaqil ish.

No4 va 5-sonli masalalarni o'z-o'zini tekshirish bilan yechish.

VII. O'tilgan narsalarni takrorlash.

1. Suhbat.

Segment nima? (Ikkala tomondan nuqtalar bilan chegaralangan to'g'ri chiziqning bir qismi).

Segment uzunligi qanday o'lchanadi? (Sm.da).

Segmentning uchlari qanday belgilanadi? (Lotin harflari bilan).

Segment uzunligini o'lchash uchun qanday asbob ishlatiladi? (O'lchagich bilan).

2. Daftarda ishlash.

1) 6-sonli masala yechimi. Birgalikda bir talaba doskada turadi.

2) 7-sonli masala yechimi. O'z-o'zini sinab ko'rish orqali buni o'zingiz qiling. (Yashirin taxtada qaror qabul qiladi

VIII. Reflektiv-baholash bosqichi.

1. "To'g'ri - noto'g'ri" signal kartalari yordamida o'yin.

Dars davomida biz harakat yo'nalishlarini takrorladik.

O'ng tomoningizda derazalar mavjud.

Yuqorida shift bor. Oldinda shkaflar mavjud.

Sinfdan chiqish uchun siz chapga o'tishingiz kerak.

Sinfda biz to'g'ri chiziq uzunligini o'lchadik.

Uzunlik santimetr bilan o'lchanadi.

Menga dars yoqdi.

2. O'z-o'zini hurmat qilish.

Dars davomida kayfiyatingiz qanday edi? Svetofor bilan ko'rsatish.

Matematika. 1 sinf. Va semestr
darsni rivojlantirish

OB'YEKTLARNING BELGILARI VA XUSUSIYATLARI. KO'P. GEOMETRIK RAQAMLAR. NATUAL 1-10 VA 0 RAQAMLAR

Maqsad: bolalarni matematika mavzusi bilan tanishtirish; yaqinroq, keyingi, chap, o'ng, past, yuqorida, chap, o'ng, orasida, ostida, yuqorida, ustida, oldida, orqasida, yonida so'zlardan foydalanib, ob'ektlarning tekislikda va kosmosda joylashishi haqidagi g'oyani birlashtiring. . Diqqatni rivojlantirish; matematikani o'rganishga qiziqishni rivojlantirish.

II. SUHBATNI OCHISH

Bugun birinchi matematik darsingiz. Bu qiziqarli va muhim fan. Aytishlaricha, matematika fanlar malikasi, aql uchun gimnastika.

"Matematika" deb nomlangan darslik sizga matematikani o'rganishga yordam beradi.

III. YANGI MATERIAL KIRISH

Darslikni olib, unga qarang. Bu kitob sizning birinchi matematika darsligingizdir. Albatta, siz u bilan do'st bo'lasiz.

Qanday boshlanadi? Avvalo, siz qopqoqni ko'rasiz. Bu kitobning yuzi (yoki kiyimi), uni boshqa kitoblardan tashqi ko'rinishidan ajratib turadigan narsa.

Matematika darsligi muqovasida nima deyilgan?

Undagi dizayn sizga yoqdimi?

Kim siz bilan matematika mamlakatiga sayohat qiladi?

Qancha hayvonlar borligini hisoblang?

Qopqoqni ag'daring va siz uni sahifalarga bog'laydigan qog'oz varag'ini ko'rasiz - chivinli. Ikkita oxirgi qog'oz mavjud.

Birinchi chivinli bargda nima ko'rsatilgan?

Bu matematika shaharchasi. Nega uni shunday chaqirishdi?

Ikkinchi bargda nima ko'rsatilgan? Bu chizmalar bizga nimani aytadi?

Quyidagi sahifalarni ko'rib chiqing - sarlavha sahifasi va uning orqa tomoni. Nimani bilib oldingiz?

Darslikning uchinchi sahifasida o‘quvchiga murojaat berilgan.

Ular sizga nima tilaydilar?

Belgilar nimani anglatadi?

Kim chizilgan? Qancha hayvonlar borligini hisoblang?

Vazifa 2

Kokerel nima qiladi?

U kimni ko'rmoqchi?

Qancha hayvonlar?

Xo'roz durbin orqali kimni ko'rdi?

Kimni ko'rmadingiz?

Vazifa 3

Nimani ko'ryapsiz?

Bu qayerda sodir bo'ladi?

Sirk arenasida kim chiqish qiladi?

Rasmni quyidagi so'zlar yordamida tasvirlab bering: ichida, ustida, ostida, yuqorida, pastda, oldinda, orqasida, chapda, o'ngda, orasida, orqasida.

Vazifa 4

Daftarda ishlash. Naqsh bo'yicha tayoqchalar bilan yozish.

IV. O'RGAN MATERIAL QURILISH

Doskaning chap tomonida qanday elementlar bor? Qaysi biri o'ng tomonda?

Avval mushukchalarni, keyin esa kuchukchalarni hisoblang.

O'qituvchi uchta qator qo'ziqorinni chiqaradi.

Har bir qatorda nechta qo'ziqorin bor?

Yuqori qatorda nechta qo'ziqorin bor?

Pastki qismida qancha?

Yuqoridan uchinchi qatorda nechta qo'ziqorin bor?

Qayiqdagi hayvonlarni eslang. "Kecha" - ko'zingizni yuming. (O'qituvchi 1-rasmni olib tashlaydi.) "Kun" - ko'zingizni oching. Hayvon g'oyib bo'ldimi?

Bolalarda uchta doira bor - yashil, sariq, qizil va ikkita kvadrat - ko'k, to'q sariq.

Ish o'qituvchining diktanti bilan bajariladi.

Doiralarni shunday joylashtiringki, qizil doira tepada, sariq doira esa qizil va yashil orasida bo'ladi. Sariq doiraning o'ng tomoniga ko'k kvadratni va chapga to'q sariq kvadratni qo'ying.

Bir gul chiqdi.

Doiralar qanday joylashtirilganiga qarang.

Yuqorida rang? markazda? Pastda?

Bu uchta rangni bir vaqtning o'zida qayerda ko'rish mumkin? (Svetoforda)

Qizil rang nimani anglatadi? sariq? yashil?

O'ng qo'lingizni, chap qo'lingizni ko'taring. Stolga chap tizzangiz bilan, o'ngga teging. Turing va o'ngga, chapga buriling.

Sizning o'ng yoki chap tomoningizda kim o'tiradi?

O'qituvchi Pinokkioni stolga qo'yadi. O'ng oyog'iga kub, chap oyog'iga to'p qo'yiladi.

Pinokkioning o'ng tomonida nima joylashgan? Nima - chapga?

V. DARS NATIJASI. REFLEKSIYA

Bolalar, keling, darsda qanday vazifalarni bajarganimizni eslaylik?

Biz hisobladikmi? Biz o'ynadikmi? Siz chizdingizmi?

Dars sizga yoqdimi? Keyin yana matematika mamlakatida ko'rishguncha.


Dastur tarkibi:

1. Bolalarni ob'ektlar guruhlari tengligini o'rnatishga, ko'proq, kamroq, bir xil tushunchalarni mustahkamlashga o'rgatishda davom eting;

2. Beshta ichida sanash malakalarini mustahkamlash;

3. Geometrik shakllarni farqlash va to'g'ri nomlash qobiliyatini oshirish;

4. Fazoviy munosabatlar g'oyasini mustahkamlang: "chap-o'ng", "orqada-oldinda", "yuqorida-pastda", "orada".

Material:

Harf bilan konvert, Dieneshning mantiqiy bloklari, "Naqsh bo'yicha yig'ish" o'yini, ikkita gulzor (halqa), gilam uchun raqamlar.

Darsning borishi.

Bolalar stollarda o'tirishibdi, birdan eshik taqilladi...

Bolalar, bilasizmi, bizga kim kelgan?

Sizningcha, bu quyon g'ayrioddiy emasmi?

Qarang, u nimadan iborat?

Ha, bolalar, u geometrik shakllardan yaratilgan.

Bolalar, quyon yig'layapti. U maktubida yozadiki, yovuz jodugar uning uyini vayron qilgan va undan faqat haykalchalar qolgan.

Menda bor sehrli qutiga qarang, unda nima borligini bilmoqchimisiz? (bolalar geometrik shakllarni his qilishadi).

Qaysi raqamni olasiz?

Uchburchak.

To'g'ri, nega shunday deyiladi?

(Bolalar haykalchalarni olishadi)

- Bolalar, o'z maktubida quyon yangi uy qurish uchun yordam so'raydi, biz unga yordam beramizmi?

Stolda geometrik shakllar bor, biz ulardan uy qurishimiz kerak.

Uylaringizni qurishda qanday geometrik shakllardan foydalangansiz?

Kvadratchalar, to'rtburchaklar va uchburchaklardan.

Qarang, bizda qanday go'zal shahar bor!

Shahrimizni gulzorlar bilan bezatamiz!

(Stol ustiga ikkita halqa gul to'shagi yotqizilgan: sariq va qizil.)

Biz bitta gulzorga faqat qizil gullarni, ikkinchisiga esa faqat sariq gullarni ekamiz.

Bolalar, qancha sariq gul borligini hisoblang? - 5.

Qancha qizil gul bor? - 1.

Sariq gullar haqida nima deyishimiz mumkin? - Ular ko `p.

Qizil haqida nima deyish mumkin? - bitta!

Yaxshi yigitlar! Endi shahar quyon uchun yanada go'zallashdi!

Bolalar, quyon shunday katta shaharda yashashdan zerikkandir?

Keling, u bilan do'stlashaylik!

Stollarda, konvertlarda geometrik raqamlar mavjud, ulardan biz mehmonimiz bilan bir xil quyonlarni qo'yishimiz kerak. Diqqatli bo'ling!

Yaxshi bolalar, siz bizning kichkina quyonimiz uchun yaxshi do'stlar orttirdingiz! Endi u yolg'iz qolmaydi!

Endi quyonlarning shunday katta shahri bor va ular uyma-uy ko'chib o'tish uchun nimadan foydalanishi mumkinligini bilasizmi?

(Mashinada, tramvayda, trolleybusda, avtobusda...)

Velosipedda ham aylanib o'tishingiz mumkin!

Velosiped g'ildiraklari sizga qanday geometrik shaklni eslatadi?

Doira, to'g'ri. Siz ham velosiped haydamoqchimisiz? Keyin ketaylik!

Jismoniy tarbiya daqiqasi: to'shakda yotgan holda velosipedda yurish.

Hammangiz juda zo'rsiz! Mehmonimiz bilan do‘stlashdingiz, ular uchun shahar qurdingiz, gulzorlar bilan bezatdingiz!

Keling, ularga yana bir sovg'a qilaylik, chunki do'stlarga sovg'a qilish yoqimli. Va biz sizga rasm beramiz!

To'g'rimi?

(Gilam ustida ishlash.)

Men daraxt ekaman.

Alena, daraxt oldiga bir oz o't eking.

Diana, quyoshni daraxtga osib qo'ying.

Sasha, qizni daraxtning o'ng tomoniga qo'ying.

Zhenya, uyni daraxtning chap tomoniga qo'ying.

Olya, uy va daraxt orasiga gul eking.

Bizda qanday go'zal rasm bor!

Sizga yoqadimi?

Menimcha, quyonlarga ham rasm juda yoqadi!

Xare: Katta rahmat! Hali ham sizni ziyorat qilishim mumkinmi, menga juda yoqdi?

Quyon: Bolalar, bolalar, men sizning shahrimizni qanday geometrik shakllardan foydalanganingizni butunlay unutibman?

(bolalar javoblari.)

Endi biz o'z uylarimizni qurishimiz mumkin, siz bizga o'rgatgansiz, rahmat! Bizga xayrlashish vaqti keldi. Xayr. Salomat bo'ling!

Matematika, 1-sinf,

Boshlang'ich maktab o'qituvchisi Bulanova Tatyana Egorovna

"Ob'ektlarni solishtirish va hisoblash" bo'limi.

Dars 3. "Ob'ektlarni joylashtirish"

Maqsad sozlamalari:

Mavzu: o'qituvchi bilan birgalikdagi mashg'ulotlarda ob'ektlarning joylashishini kuzatish, tahlil qilish va so'zlar yordamida tasvirlashni o'rganing: yuqoridan pastda, yuqorida pastda, yuqoridan pastda, chapdan o'ngda, chapdan o'ngda, yonida, yaqinida, o'rtada , ostida, da, tepasida, oldinda, orqasida, orasida, yaqin-uzoq, yaqinroq-uzoq, old-orqada.

Metamavzu:

tartibga soluvchi- o'qituvchi bilan birgalikdagi faoliyatda o'quv vazifasini qabul qilishni o'rganish (dars mavzusini o'qish va muhokama qilish orqali); o'qituvchi rahbarligida amaliy va aqliy shaklda (darslik, ishchi daftar, doskadagi topshiriqlarni bajarishda) o'quv faoliyatini amalga oshirish; dars oxirida darsdagi ishingizdan qoniqish/noroziligingizni qayd etish (og'zaki);

tarbiyaviy- darslikning axborot materiali (navigatsiya tizimi orqali: darsning boshlanishi, yangi materialning tushuntirishi, daftarga to'ldirish namunasi) bo'ylab harakatlanish; o'qituvchi bilan birgalikda kerakli ma'lumotlarni qidirish (darslik bilan ishlashda - matn, rasm); o'qituvchi rahbarligida topshiriqlarni bajarishda ob'ektlarni taqqoslash va tahlil qilish;

kommunikativ- oddiy nutq vositalaridan foydalanish; o'qituvchi bilan dialogga, munozaraga kirishish; o'qituvchining savollariga javob bering.

Shaxsiy : o'quvchining yangi ijtimoiy rolining mohiyatini tushunish, maktab hayotining me'yorlari va qoidalarini qabul qilish, matematika darslari uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olish (har kuni darsga tayyorgarlik ko'rish), darslik va ish kitobiga g'amxo'rlik qilish; “Matematika” faniga ijobiy munosabat bildirish, uning ahamiyatini tushunish.

Darslar davomida

Tashkiliy vaqt. Dars mavzusi xabari.

Og'zaki mashqlar va amaliy ishlar.

1) 10 ichida sanash. Ob'ektlarni o'lchamiga ko'ra solishtirish.

O'qituvchi javonga bitta hayvon o'yinchog'ini qo'yadi: quyon, jirafa, maymun, fil, tulki (jami 5). Talaba o'zicha o'ylaydi.

    Hammasi bo'lib nechta o'yinchoq bor? (Jami 5 ta o'yinchoq.)

Keyin o'qituvchi talabaga boshqa o'yinchoq (ayiq) qo'yishni so'raydi.

    Qancha o'yinchoq bor? (Hozir 6 ta o'yinchoq bor.)

    Bu hayvonlarning qaysi biri eng baland? eng semizmi? eng kichigi? Va hokazo.

    1. Kosmosda jismlarning joylashishi.

"Kecha-kunduz" o'yini.

    Jirafaning chap tomonidagi o'yinchoqqa nom bering; filning o'ng tomonida.

    Maymun va tulki orasida kim turadi? Bu qatorning chap tomonida kim birinchi? Kim oxirgi?

    Amaliy ish. "Geometrik loto"

    Oldingizda ish stolingizga sariq doira, tepada qizil va pastki qismida yashil doira qo'ying. Nima bo'ldi? (Svetofor.)

    Chap qo'lingizda uchburchak va o'ng qo'lingizda kvadrat oling. Menga ko'rsating.

    Stol ustida, stol ostida, boshingiz tepasida, oldida, orqasida, chapda, o'ngda nima ko'rayotganingizni ayting.

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Bizning kichkina ayiq cho'zildi,

Bir marta egildi, ikki marta egildi.

U panjalarini yon tomonlarga yoydi,

Ko'rinishidan, men hech qanday asal topmadim.

Darslik asosida ishlang. betdagi vazifalarni bajarish. 8-9 darslik.

    Pdagi rasmga ko'ra. 8, mushukchalar tasvirlangan joyda, o'quvchi o'qituvchi rahbarligida "yuqoridagi", "yuqorida", "chapda", "o'ngda", "orqada", "yuqorida", "yuqorida" so'zlari yordamida qisqa hikoya tuzadi. pastda”. Birinchi sinf o'quvchisi uchun vazifani engillashtirish uchun o'qituvchi talabaga etakchi savollarni berishi mumkin: "Kresloning chap tomonidagi xonada nima joylashgan? uning o'ng tomonidami? stul ustidami? stul ostida? Oq mushukchaning chap tomonidagi stulda kim o'tiradi? O'ng tomonda kim? Stol ostida kim o'ynaydi? Stolda nima bor? Parda ortida kim yashiringan edi? Kim derazada uxlaydi? Uning o'ng tomonida nima bor? Kitoblar qayerda? Tokchaga kim chiqdi? Va hokazo.

    Ikkinchi vazifa p. 8 pozitsiyalarning nisbiyligini aniqlashtirishga qaratilgan o'ngda Va chap. Bu erda birinchi sinf o'quvchisi ikkala rasmda ham ayiq bolasi ko'k to'pni o'ng panjasida va qizil to'pni chap panjasida ushlab turganiga e'tibor berishi kerak. Shuning uchun, har bir rasmda nisbatan ayiqcha Teddi ko'k to'p uning o'ng tomonida va qizil to'p uning chap tomonida bo'ladi. Biroq, munosabatda o'quvchiga chapdagi rasmda ko'k to'p ayiqning chap tomonida, qizil esa o'ngda joylashgan. Va aksincha, ayiq bolasi bizga orqa o'girganda, ko'k to'p ayiq bolasining o'ng tomonida, qizil to'p esa uning chap tomonida bo'ladi.

    Ob'ektlarning nisbiy joylashuvi haqidagi g'oyalarni birlashtirish."Bremen shahar musiqachilari" va "Sholg'om" ertaklari uchun rasmlarga qarab, o'quvchi rasmlar ostida ko'rsatilgan so'zlar yordamida qisqa hikoya tuzadi. Siz bu ishni shunday qilishingiz mumkin. O'qituvchi gapni boshlaydi, talaba esa uni tugatadi. Masalan, birinchi rasmga asoslanib, siz quyidagi boshlovchili jumlalarni yaratishingiz mumkin: "Tepasida ...", "Pastda ...", "Itning tepasida ...", "Mushuk ostida.." .”.

    Takrorlash. Shakl, rang, o'lcham bo'yicha taqqoslash.

    Ilova. Ob'ektlarning nisbiy holati bo'yicha topshiriqni bajarish (stol ustida). Vaqtingiz bo'lsa, olingan tasvirni o'zgartirish uchun qo'shimcha ishlarni bajarish foydalidir. Misol uchun, o'qituvchi talabaga rasmni olma daraxti uyning chap tomonida yoki uning orqasida turishi uchun o'zgartirishni so'raydi. Siz talabani xuddi shu narsalar bilan o'z rasmini yaratishga taklif qilishingiz va keyin nima ekanligini tushuntirishingiz mumkin. Ijodkorlikka berilib ketgan talaba o'zining haqiqiy o'xshashlik tuyg'usini yo'qotmasligini va o'z ijodining estetik ahamiyatini xolisona baholashini ta'minlash muhimdir.

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Ertalab gander panjalarida turdi,

Zaryad qilishga tayyor.

Chapga, o'ngga burildi,

Squatni muammosiz qildim,

Men paxmoqni tumshug‘im bilan tozaladim

Va stolingizga shoshiling - chayqalish.

Daftarda ishlash. Birinchi vazifani bajarish (xoch naqshlari) uni yangi material bilan bog'lash orqali biroz murakkablashishi mumkin. Buning uchun o'qituvchi birinchi navbatda faqat uchta xochni ketma-ket chizishni taklif qiladi. Keyin o'rtada xoch joylashgan qutini ko'k rang bilan aylantiring, uning chap tomonidagi xochni sariq qutiga, o'ng tomonida esa qizil qutiga qo'ying.

Dars xulosasi.

    Bugun darsda nima qiziqarli bo'ldi?

    Qaysi so'zlar bizga ob'ektni topishga yordam beradi?

    Daftaringizga nimani chizdingiz?

Mashq qilish. Ilovadagi raqamlardan qanday rasm yasaganingizni uyda ayting.

Vizual geometriya.

Mavzu: "Harakat yo'nalishi. Ob'ektlarning nisbiy joylashishi

Kosmos."

Dars maqsadlari:

Relyefda harakatlanish, bir ob'ektning boshqasiga nisbatan joylashishini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish.

Turli geometrik shakllarni chizishni o'rganing.

Segmentlarni harflar bilan belgilash, ularni o'lchash va segment uzunligini to'g'ri yozishni o'rganing.

Bolalar ijodiyotini va mantiqiy fikrlashni rivojlantirish.

Shaxsiy natijalar:

Ijodkorlikni ko'rsatish;

Yangi o'quv vazifasini hal qilish usullariga kognitiv qiziqish ko'rsatish;

Boshqa odamlar bilan hamkorlik qilishga va do'stona munosabatda bo'lishga tayyorlikni ko'rsating;

Meta-mavzu natijalari

Mavzu natijalari:

Geometrik shakllarni (chiziqlar, nuqtalarni) bilish, nomlash, tasvirlash;

Haqiqiy ob'ektlarni geometrik shakllar modellari bilan bog'lash.

Normativ universal ta'lim faoliyati:

O'quv vazifasini qabul qilish va uni o'qituvchi va sinfdoshlar bilan hamkorlikda hal qilishga qaratilgan tadbirlarda faol ishtirok etish;

Harakatning usuli va natijasini farqlash;

Faoliyat jarayoni va natijalarini kuzatib boring.

Kognitiv universal ta'lim faoliyati:

Belgili va ramziy vositalardan foydalaning;

Muhim va muhim bo'lmagan xususiyatlarni ajratib ko'rsatadigan ob'ektlar tahlilini o'tkazish;

Sintezni qismlardan bir butun hosil qilish sifatida amalga oshiring.

Kommunikativ universal ta'lim faoliyati:

Nutqda fikr va harakatlaringizni ifoda eting;

Sherikingizga tushunarli bo'lgan bayonotlarni tuzing;

Savol bermoq.

Darsning borishi

I. Sinfni tashkil etish.

II. Faoliyat uchun o'z taqdirini o'zi belgilash. O'quv vazifasini belgilash.

Qadimgi ertakda shunday deyilgan: “O‘ngga borsang, otingdan ayrilasan; Chapga borsang, o‘zing halok bo‘lasan, to‘g‘ri ketsang, baxtingni topasan”.

Sayohatchi o'lmaslik uchun nimani bilishi kerak? (Haydash yo'nalishlari).

Darsimizning mavzusini taxmin qiling. (Biz harakat yo'nalishlarini takrorlaymiz).

Samolyotda harakat yo'nalishini ko'rsatishni ham o'rganamiz; haqida gapiraylikob'ektlarning o'zaro joylashishi va segmentlar qanday belgilanishini, ularni qanday o'lchashni va uzunligini yozishni eslang.

III. Bilimlarni yangilash:

1. Suhbat ( interfaol doskadan foydalanish).

Nima uchun zamonaviy odamlar harakat yo'nalishlarini bilishlari kerak? (Sayohat, qurilish, kosmik tadqiqotlar, transport va boshqalar)

Harakat yo'nalishini ko'rsatish amalda qayerda zarur bo'ladi? (Sxemalar, xaritalar, chizmalar va boshqalar)

2. "Yo'nalishni ko'rsatish" o'yini. (Bolalarning ob'ektning chapda, o'ngda, yuqorida, pastda, orqasida, ostida, oldida, o'rtasida, ichida, tashqarisida joylashganligi haqidagi amalda mavjud g'oyalarini bilib oling.)

Doskaga 4 nafar talaba chaqiriladi.

Men buyruqlarni nomlayman va siz ularni bajarasiz.

O'ng qo'lingizni ko'taring. “O'ng!” buyrug'i eshitilsa, qaysi tomonga burilasiz? (O'ng qo'l tomon).

Chap qo'l bilan bir xil.

Diqqat! Chapga! To'g'ri!

Bir qadam oldinga! Ikki qadam orqaga!

Menga tepani ko'rsat. Pastki.

Sizning o'ngingizda kim?Talabaning ismini ayting.

Chap tarafingizda kim bor?

Sizning orangizda kim turadi?

O'rtada turing ...

Turing...

Oldinda turing ...

Qo'llarni ushlab turing.

Boshqa talabani taklif qiling.

Doira ichida turing. Tashqarida turing.

2 Barcha talabalar guruhi uchun shunga o'xshash o'yin.

O'ng qo'lingizni, chap qo'lingizni ko'taring.

O'ngga, chapga, orqaga buriling.

Sinf xonamizning derazalari qaysi tomonda? Eshikmi?

Bir qadam orqaga, ikki qadam oldinga.

IV. Yangi bilim va ishlarni bajarish usullarini olish.

1. Muammoli muammoning bayoni.

Ekranda (Har bir bolaning stolida xuddi shunday choyshablar bor).

Oldingizda bir varaq bor. Bu holatda yo'nalishlarni qanday aniqlash mumkin?

2. Interfaol doska yordamida masalani amaliy yechish.

O'qituvchi yo'l-yo'riq beradi, bolalar esa o'rnidan turib, an'anaviy belgilar bilan ko'rsatmalarga imzo chekadilar. (P - o'ng, L - chap, V - yuqori, N - pastki, PV - yuqori o'ng burchak va boshqalar)

Ushbu bilim amaliyotda qayerda qo'llaniladi?

(Ufq tomonlarini belgilashda, turli xaritalar va rejalarni tuzishda).

M/M TIZIMINI O'CHIRING.

V. Jismoniy tarbiya.

VI. Olingan bilimlarni mustahkamlash.

1. Daftardagi amaliy ish.

1) 1-topshiriq (35-bet)

№1-rasmga qarang

Uyni tugating.
- Uyning o'ng tomoniga Rojdestvo daraxti, chap tomoniga qayin chizing.

2. Juftlikda ishlash.

Endi siz juftlikda ishlaysiz. Hamma narsa amalga oshishi uchun qanday qoidalarga amal qilish kerak?

O'qituvchi:

Ish…

Bolalar (xorda):

Birga!

Hamkoringizni tinglang ...

Diqqat bilan!

Gapiring...

Navbat bilan!

Turmush o'rtog'ingizga munosabatda bo'ling ...

Hurmat bilan!

Muammoni hal qilish.

2-topshiriq (35-bet).

Chizilgan rasmga qarang.

Bola uchta qizil, sariq va yashil kublardan figura yasadi. Kublarni shunday ranglangki, qizil kub yashil kubdan balandroq, sariq kub esa yashil kubning o'ng tomonida joylashgan.

Taqriz. Namunadan o'z-o'zini tekshirish.

Vazifa № 3

Yechim shunga o'xshash.

3. Mustaqil ish.

No4 va 5-sonli masalalarni o'z-o'zini tekshirish bilan yechish.

VII. O'tilgan narsalarni takrorlash.

1. Suhbat.

Segment nima? (Ikkala tomondan nuqtalar bilan chegaralangan to'g'ri chiziqning bir qismi).

Segment uzunligi qanday o'lchanadi? (Sm.da).

Segmentning uchlari qanday belgilanadi? (Lotin harflari bilan).

Segment uzunligini o'lchash uchun qanday asbob ishlatiladi? (O'lchagich bilan).

2. Daftarda ishlash.

1) 6-sonli masala yechimi.Birgalikda bir talaba doskada turadi.

2) 7-sonli masala yechimi.O'z-o'zini sinab ko'rish orqali buni o'zingiz qiling. (Yashirin taxtada qaror qabul qiladi

talaba).

VIII. Reflektiv-baholash bosqichi.

1. "To'g'ri - noto'g'ri" signal kartalari yordamida o'yin.

Dars davomida biz harakat yo'nalishlarini takrorladik.

O'ng tomoningizda derazalar mavjud.

Yuqorida shift bor. Oldinda shkaflar mavjud.

Sinfdan chiqish uchun siz chapga o'tishingiz kerak.

Sinfda biz to'g'ri chiziq uzunligini o'lchadik.

Uzunlik santimetr bilan o'lchanadi.

Menga dars yoqdi.

2. O'z-o'zini hurmat qilish.

Dars davomida kayfiyatingiz qanday edi? Svetofor bilan ko'rsatish.

Ko‘rib chiqish:

Taqdimotni oldindan ko‘rishdan foydalanish uchun Google hisobini yarating va unga kiring: https://accounts.google.com


Slayd sarlavhalari:

Vizual geometriya. 1-sinf O'qituvchi: Smirnova E.N. Harakat yo'nalishi. Kosmosda jismlarning nisbiy joylashishi.

O'ngga borsang, otingni yo'qotasan; Chapga borsang, o'zing halok bo'lasan, to'g'ri ketsang, baxtingni topasan.

R - o'ng, L - chap, V - yuqori, N - pastki, PV, PN, LV, LN



Yopish