Мақсаттар:

- «С» әрпімен таныстыру;

- ұсыныс бойынша жұмысты жалғастыру;

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Сауат ашу сабақтарының қысқаша мазмұны

(дайындық тобында)

Тақырыбы: «Дыбыс (С). (С) әрпі.

Мұғалім дайындаған:

Фаткулбаянова А.В.

Тақырыбы: Дыбыс (c). (c) әрпі.

Мақсаттар:

(в) дыбысының айтылу дағдысын бекіту;

Сөзбен есту, дыбысты ерекшелеу және атау мүмкіндігі;

Сөздегі дыбыстың орнын анықтауға, сөздерге дыбыстық талдау жасауға, екпінді дауысты дыбысты ерекшелеуге жаттығу;

«С» әрпімен таныстыру;

Ұсыныс бойынша жұмысты жалғастыру;.

Балалардың -ец-, ц-, -ц- жұрнақтары арқылы кішірейткіш - сүйіспеншілік мағыналы зат есімдерді жасау дағдыларын бекіту.

Жұмысқа деген оң мотивацияны тәрбиелеу.


Жабдық: үлкен форматтағы С әрпі, буындары бар карточкалар (ы, ли, ца, ли, цо, ку, ри, ца, си, ни, ца, па, летс), әр балаға Т әрпі түсірілген сөздер жазылған карточкалар ( zai_y , ov_a, caterpillars, _irk, ptene_), әр балаға С дыбысы бар тақырыптық суреттер, бөлінген әліпбилер, қаламдар.


Курстың барысы.

Ұйымдастыру уақыты
Сөзде С дыбысы келетіндей затты еркелетіп атаған адам отырады.
Сабын-сабын, май-май, терезе-терезе, көйлек-көйлек, ағаш-ағаш, батпақ-батпақ, айна-айна, іске-іс, дене-дене, ыдыс-аяқ.


Тақырыпқа кіріспе.

Бүгін біз Ц дыбысын еске түсіріп, Ц әрпімен жұмыс жасаймыз.
С дыбысының атын есте сақтаңыз.
С әрпіне қараңыз.

Буыннан сөз құрау.
-Мен бүгін балабақшаға барсам, Дунно маған қарай жүрді. Ол қатты ренжіді. Мектепте оған сөз жазуды тапсырған, бірақ ол қайсысын ұмытып кеткен, бұл сөзде СА буыны бар екенін ғана есіне алады. Келіңіздер, Дунно қандай сөз сұрай алар еді деп ойланайық. (Балалар сөздерді құрастырады).


Ойын ойнайық: «Сөздер бөлініп кетті».
Сөздер буынға бөлініп, бәрі араласып кетті. Сөзді жинап оқы.(Дефектолог мұғалім тақтаға бір сөздің буындарын жазады, бала шығып сөзді жинайды, балалар оқиды).

Үстелдеріңізде сөздік карталар бар, бірақ оларда С әрпі жоқ. Әріптерді жазыңыз және нәтижелі сөзді оқыңыз.


«Балапандар» саусақ ойыны.


Бес тауық, (Бас және сұқ саусақ - тұмсық, қалғандары
алақанға басылған)
Бес түйір (барлық саусақтарды жұдырықпен түйістіру)
Аулада олар бөшкенің жанында тұрады (баррельді саусақтарыңызбен бейнелеңіз)
Мен оларға мас болғым келді (ашық тұмсық саусақтар)
Жарықтардан су ағады. (Саусақтарды лақтыру, қолды жоғарыдан төмен түсіру)
Міне, тауықтар шалшықтан су ішеді (Тауықтар қалай ішетінін көрсет)
Барлығының табандары қатып қалды (Саусақтар дірілдейді)
Мұнда олар тырнақтарын қатайтты, (Қисық саусақтарды алақанға басыңыз)
Біз квочкаға жылыну үшін жүгірдік. («Үстел үстіндегі саусақтарды «жүгір»)


Жеке суреттер бойынша ұсыныстар құрастыру.


-Балалар, суреттеріңе қарап, осы сурет бойынша сөйлем ойлап тауып, сөйлемдеріңде неше сөз бар екенін есептеңдер.(Балалар өз сөйлемдерін айтып, ондағы сөздердің санын атайды).


Балалар, қазір жылдың қай мезгілі? Көктемде не пайда болады? (Гүлдер)

- «Гүлдер жайқалып тұр» деген сөйлемді тыңдау. Бұл сөйлемде неше сөз бар? Енді біз бұл ұсынысты бөлінген әліпбидің әріптерінен шығарамыз. Бірақ алдымен ұсыныс ережелерін қайталап көрейік. (Дефектолог мұғаліммен бірге сөйлем жазу ережелерін қайталап, әріптерден құрастырады).
Нәтиже: Жарайсыңдар, бүгін барлығы жақсы жұмыс істеді


Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған «Кішкентай тауықтың оқиғалары» түзету-тәрбиелік іс-шараларының конспектісі.

Мақсаты: балалардың денсаулығын сақтауға үйрету, еңбекке қабілеттілігін, ойлау және сөйлеу белсенділігін арттыру.

Түзету және тәрбиелеу міндеттері:[ц] дыбысының айтылуын нақтылау; фонематикалық есту қабілетін дамыту, сөздерге дыбыстық – буындық талдауды жетілдіру. Түзету-дамытушылық тапсырмалар: сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін, ойлауын, есту есте сақтауын, көрнекі қабылдауды, үйлесімді сөйлеуді, сөйлеу тынысын дамыту.

Түзету және тәрбиелік тапсырма:өзара түсіністік, ізгі ниет, дербестік, бастамашылық, жауапкершілікті қалыптастыру.

Құрал-жабдықтар: айналар, жеке схемалар, тақырыптық суреттер, саусақ қуыршақтары «тауықтар», қамыс қуыршақтары: жылқы, тауық, түлкі, қоян, аю, «Аулада» сюжетті сурет.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Логопед:- Бір, екі, үш, төрт, бес - шеңбер бойымен ойнауды бастаңыз! Жаңа күн келді, күліп қарсы алайық. Мен саған күлемін, ал сендер бір-біріңе күлесіңдер. Біз сабырлы және мейірімдіміз, біз достық, мейірімдіміз.
- Мұрыныңызбен терең тыныс алыңыз және өзіңізге мейірімділікті, сұлулықты, денсаулықты жұтыңыз және барлық ренішті, ашуды, қайғыны аузыңызбен шығарыңыз (лирикалық музыка естіледі.)

2. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Логопед:Балалар, жұмбақты тап: «Ол сары тон киіп шықты, сау бол, екі снаряд. Кім бұл?» (Балапан)
Психогимнастика: Жұмыртқада отырған тауықты бейнелеу. Оның қабықтан қалай шығатынын көрсетіңіз: алдымен басын, содан кейін оң қанатын, содан кейін сол жағын шығарды. Жаңбырда тауық, күнге күйген тауық.
Бірде тауық балапанмен болған оқиғаны тыңдаңыз. Тауық қыдыруға, құрт іздеуге тауықтарын аулаға шығарды. Ал тауық Балапан ең тентек еді, ол алдымен қақпаның астынан қарап, гүлзарды көрді (үлкен гүлді көрсетемін: түс терапиясы көк) және гүлдерді иіскеуді шешті, содан кейін ол оны қуып шықты. шегіртке, содан кейін ол құрттың жолын ұзақ зерттеп, ... адасып кетті.
Тауық қуыршақ пайда болады
Балапан: Мен не істеймін, үйге қалай жол табамын.
(Тұяқ тарсылдаған дыбыстардың аудиожазбасы аттар ts-ts-ts)
Балапан: О, мына біртүрлі дыбысты естисің бе?
Логопед: Балалар, секіретін кім деп ойлайсыңдар? (Жылқы) Оның тұяқтары қалай дірілдейді? (ts-ts-ts)
Бүгін біз [ц] дыбысын зерттеп, Чикке үйге қайтуға көмектесеміз.

3. Дыбыс сипаттамасы

Айнадағы артикуляцияны бақылап, [c] дыбысын айту. Балалар сызба бойынша [c] дыбысының айтылуын талдайды. Ерін күлімсіреген, тістері бір-біріне жақын, бірақ жабылмаған, тілдің кең ұшы төменгі тістердің артында төмен түсірілген, тілдің артқы жағы үстіңгі тістердің артында қысылған. Күшті ауа ағыны бұл кедергіні бұзады. Дауыс жұмыс істемейді.
Логопед: -[c] дыбысы қандай дыбыс? Балалар: ([ц] дыбысы - дауыссыз, әрқашан қатты, саңырау.)

4. Су-джок терапиясының элементтерімен айтылым жаттығулары, моторикасын дамыту, сөйлеудің просодикалық компоненттері.

Логопед: Жылқы ханшайымы бізге жол көрсетеді

а.) Өлеңнің айтылуы
Өлеңді екі қолдың саусақтарымен бас бармақтан кіші саусаққа кезек-кезек шертіп әр буынды шерту арқылы айту (апликатор сызығы).
Цок-цок-цок!
Атсың, сұр жағың.
Тұяқпен қағасың,
Тезірек үйге қайтайық.

б.) буындардың айтылуы
шағыл тастардың үстінен қуана жүгіреді: ца-цо-ца-цо
ағындардан ұқыпты секіреді: ats-ots-uts
қатты көтеріледі: цва-цву-цвы

Жылқы: Құдықтан екі ұяшық оңға, бір төмен. Яц-за сол жерде ағаштың астында отырады, ол сізге әрі қарай жол көрсетеді. (Балалардың бірі қорапқа салынған параққа қимыл жасайды)
Логопед: Балалар, ал бұл Яц-за кім? (Қоян).



5. Сөздегі дыбысты айту, фонематикалық бейнелеуді дамыту.

Қоян: а) сөздерді атауға көмектессеңдер жолын айтамын. «Абайлаңыз» ойыны - «Аулада» суретіне қараңдар. [ц] дыбысы бар, бір буынды (екі буын, үш буын) болатын сөзді ата.

(Тізбек; жұмыртқа, подъезд, гүлдер, қой, жұлдызқұрт; баспалдақ, тауық, тауық, жылыжай, қияр, құдық.)

Қоян: Екі ұяшық төмен, үш солға жүріңіз, ескі диірменнің жанында сізді біреу күтіп тұр (Балалар түлкі сөзін бірінші дыбыстар бойынша табады)

6. Есту зейіні мен есте сақтау қабілетін дамыту, «тауық» сөзіне дыбыстық-силлабикалық талдау және синтездеу.

Түлкі: Ой, қандай тамаша балалар. Сіздің менімен ойнағыңыз келеді ме
Өзін-өзі массаж элементтерімен «Есте сақтау-қайталау» ойыны
Үшінші көзді ашыңыз
Бізге тезірек үйретіңіз. Мұрын көпіріндегі нүктеге массаж жасау
Есте сақтау қабілетіміз жақсарады
Сіз оны өзіңіз тексеріп көріңіз. Біз храмдардағы нүктелерді уқалаймыз.
Ұсынылатын сөздер құтан, сақина, қайшы, гүлдер
Жұлдыз, әнші, лолипоп, жарайсың
Түлкі: Айтшы тауықтың анасының аты кім?
Балалар: Тауық.
Дыбыстық талдаутауық сөздері

Логопед:
Тауық сөзі неше буыннан тұрады? (үш)
-Бірінші буынды ата. (Коо)
Неше дыбыс бар, оларды ата. (К, у)
«ри» және «ца» буындары бірдей талданады.
Балалар сөздің сызбасын өз бетінше құрастырады.
Түлкі: Жарайсың, сен бәрін дұрыс жасадың. Төрт ұяшық төмен және бір оңға қарай жүріңіз, клирингте біреу отыр, кәмпит жеп жатыр.

Логопед: Тазалауда кім отырғанын тап. Бұл жануардың атында бірінші дыбыс [м], соңғысы [а], оның төлдері кішкентай лақтар.
Аю: Дұрыс таптың, жарайсың. Менің гүлдерімнің иісін иіскеңіз.

7. Ұзақ сөйлеу дем шығаруды, релаксацияны қалыптастыру.

Жаттығу «О, лолипоптың иісі қандай!»

Енді менің тазалығымда демалыңыз, содан кейін мен сізге одан әрі жолды көрсетемін.
Бұлшықет релаксациясы «Сиқырлы кілем»

Логопедпен бірге балалар кілемшенің шеттерін алады. Барлығы бірге оны жоғары көтеріңіз, дем алыңыз, дем шығарған кезде кілемшені төмен түсіріңіз, сыртқа шығарыңыз: «Ууууууууууууууу». Жаттығу 3 рет қайталанады.
Содан кейін кілем жайылады, балалар оны айнала тұрып, «сиқырлы» сөздерді айтады: «Бір, екі, үш - демал!». Содан кейін балалар кілемшеге барып, шеңбер жасап (күн) бастарын шеңбердің ортасына қойып жатады (тыныштық музыка естіледі)

Кірпіктер түседі...
Көздер жұмылып жатыр...
Біз тыныш демалып жатырмыз ... (2 рет)
Біз сиқырлы түспен ұйықтаймыз ...
Қолымыз тыныш...
Ауыр болыңыз, ұйықтаңыз ... (2 рет)
Мойын кернеулі емес
Ол босаңсып қалды...
Ерні сәл ашылған...
Демалу өте жақсы. (2 рет)
Жеңіл, біркелкі, терең тыныс алыңыз.
Біз уақытты тамаша өткізіп жатырмыз.
Біз сиқырлы түспен ұйықтаймыз ...
Бізге демалу жақсы
Бірақ тұру уақыты келді.

8. Көру шаршауының және миопияның алдын алу.

Логопед: Қараңдаршы, ашық жерде қандай әдемі көбелек ұшып жүр.

Көзімізбен көбелек ұшып жүрейік. («Көбелек» симуляторы)
Балалар берілген траектория бойынша көздерімен жүреді.

Аю: Ал, балалар, сендер демалдыңдар ма? Әрі қарай қайда баратыныңызды тыңдаңыз: үш ұяшықты оңға және бір жоғарыға апарыңыз, ауылдың шетінде тауық тұратын үй бар.
(Балалардың бірі қимыл жасайды)

Логопед: Міне, балапан тауық тұратын үй. («Ауладағы балапандар» суреті қойылады) Олар Балапанның тауықтарын көріп, қуанып, олармен ойын ойнауға, қиял-ғажайып қиялдарды ойлап табуға шақырды.

9. Байланысты сөйлеуді дамыту.

Балалар балапанға не болғаны және суретте бейнеленген зат туралы фантастика қиялын ойлап табады.

10. Рефлексия.

Логопед: Бүгін біз қайырымды іс жасадық, тауықтың үйіне жол табуына көмектестік. Ал бізге кім көмектесті, жол көрсетті? (Балалардың жауаптары).

Қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі» БалабақшаБелгород облысының Новооскольский ауданының құрама түрінің №8.
Дайындаған логопед оқытушысы МБДОУ д/с No8:

Ласточка «Таёжный» балабақшасы» муниципалды автономиялық мектепке дейінгі білім беру мекемесі

«С дыбысы мен әрпі» сауат ашу сабағының қысқаша мазмұны

дефектолог дайындаған

Кудрина Наталья Владимировна

Тайга, 2014 ж

С дыбысы мен әрпі.

Мақсаттар: балаларды С дыбысы мен С әрпімен таныстыру; Фонематикалық есту қабілетін дамыту; С дыбысын буын, сөз, сөйлемде дұрыс айтуға үйрету; дыбыстың сөздегі орнын анықтауға үйрету; ЖЭО сөзіне дыбыстық-силлабикалық талдау жасау дағдыларын жетілдіру; балалардың қолдарының ұсақ моторикасын және графомоторлық дағдыларын дамыту.

Жабдық: атасы, әйелі, тауықтары бар тауық, тапсырмалары бар қабықтар, С дыбысы, С дыбыс таңбасы, құмсалғыш, сөздің басында, ортасында және соңында дыбысы бар суреттер, төбеге бекітілген бұлт, С әріптері, дыбысқа арналған сызбалар- буындық талдау.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру уақыты. Балалар, жұмбақты тап:

Сары пальтомен келді

Қош болыңыз екі снаряд.

(Балапан)

Балапандардың анасы кім?

Балалар: тауық.

Саған әңгіме айтып бергенімді қалайсың ба?

1. Логопед балаларға ертегі айтып береді:

Ертеде бір атасы мен әйелі болыпты, олардың қалталы тауық етін. Тауық жұмыртқаны алтын емес, қарапайым және олардан кішкентай, сарғыштау тауықтар шықты. Бірақ кенеттен зұлым сиқыршы ұшып келіп, кішкентай тауықтарды алыстағы құмды елге алып кетті. Атасы жылайды, әйел жылайды, тауық: «Менің кішкентай тауықтарымды сақта» деп жылайды.

Балалар, тауыққа көмектесіңдерші? Оның кішкентай тауықтарын құтқарасың ба?

Балалар: Иә.

Бірақ бұл елге жету үшін көптеген тапсырмаларды орындау керек. Бірақ сіз оларды жеңе аласыз деп ойлаймын. Ендеше жолға шығайық.

1. Ал, міне, бірінші тапсырма: С дыбысын дұрыс айту.

Балалар С дыбысын хормен, жеке-жеке айтады. Логопед С дыбысын сипаттайды (дауыссыз, саңырау, қатты, көк шеңбермен белгіленген).

Жарайсыңдар жігіттер! Сіз бұл тапсырманы орындадыңыз.

2. Логопедтен кейін буын тізбегін қайталау.

Менен кейін қайталаңыз:

ЦА-ЦО - ЦУ - ЦИ

AC - OC - UC - NC

3. СА буыны бар сөздерді аяқтаңыз.

Ал енді мен сөздерді айтамын, ал сендер бұл сөзді СА буынымен аяқтайсыңдар: диірмен (CA), drive (CA), sing (CA), smoke (CA), smart (CA), sick (CA).

Жарайсыңдар жігіттер. Біздің саяхатымыз жалғасуда.

4.С дыбысын сөздің басында, ортасында, соңында суреттен оқшаулау.

Жолда шаршадыңыз ба?

Сіз құдықтан су ішкіңіз келе ме?

Балалар: Иә.

О, су жоқ. Мынау не?

Логопед құдықтан суретке түсіреді.

Балалар: Сақина.

Бұл сөздің қай жерінде С дыбысы бар?

Балалар: сөз ортасында.

Дұрыс.

Логопед суретті панельге орналастырады. Және т.б. қалған суреттермен. Балалар суреттерді алып, сөзді, С дыбысының сөздегі орнын атап, тақтаға орналастырады.

5. Жұмбақтарды табу.

Біз саяхатымызды жалғастырамыз.(Жолда ағаш бар). Ағаш құмды елге баратын жолымызды бөгеді. Біз жұмбақтарды шешуіміз керек, содан кейін ағаш бізге мүмкіндік береді.

Логопед балаларға жұмбақтар жасайды.

Бақшада ұзын және жасыл,

Және сары және тұзды ваннада.

Тауға жүгіріңіз

Таудың сальтосынан.

6. Суреттерді болжауға ұсыныстар құрастыру.

Енді болжау сөздерімен сөйлем құрайық.

Балалар сөйлем құрастырады. Ағаш жойылады. Балалардың алдында құмды ел тұр.

Міне, біз құмды елге келдік. Тауықтарды шақырайық: БАЛАПАН-БАЛАПАН-БАЛАПАН.

Не болды? Біздің тауықтар жауап бермейді. Біз тағы бір тапсырманы орындауымыз керек, содан кейін біз оларды міндетті түрде табамыз.

7. ЖЭО сөзінің схемасын құрастыру.

ЖЭО сөзінің диаграммасын көрсетейік.

Балалар сөзге дыбыстық – буындық талдау жасайды.

Жел әуені естіледі, әріптер бұлттан түседі.

8. С әрпімен танысу.

Ой, бұл не балалар?

Балалар: Хаттар.

Ал бұл не хат? Мүмкін кейбіреулеріңіз білетін шығар?

Балалар: Бұл С әрпі.

С дыбысы С әрпіне сәйкес келеді С әрпін құмға жазайық.

Балалар құмға С әрпін жазып, құмда тауықты көреді. Барлық тауықтар құмда кездеседі.

Осылайша біз барлық тауықтарды таптық. Оларды тауыққа апарайық.

Балалар тауықтарды тауыққа апарады.

9. Сабақтың нәтижесі.

Балалар, аталар мен әжелер сендер қандай тапсырмалар орындадыңдар? Тапсырмалар қиын болды ма? Бүгін біз қандай дыбыс туралы айтамыз? Атасы мен әжесі рахмет айтады, ал сен кеткенде тауық жұмыртқаны көбірек салды, бірақ қарапайым емес, сиқырлы. Олар таң қалдырады. Өзіңізге көмектесіңіз!

Логопед балаларға шоколад жұмыртқаларын таратып, олармен қоштасады.

Қолданылған әдебиет:

    Дұрыс айтамыз. Дайындық логотипі тобындағы фронтальды сабақтардың тезистері / О.С. Гомзяк. - М.: GNOM баспасы, 2011 ж.

    Кузнецова Е.В. 5-6 жастағы балалардың сөйлеуін дамыту және түзету: сабақ конспектілері / Е.В. Кузнецова, И.А.Тихонова. - М .: ТК саласы, 2004 ж.

    Нищева Н.В. ONR бар балаларға арналған логопедиялық топтағы түзету жұмыстарының жүйесі / Н.В. Нищев. - Петербург: БАЛАЛАР-ПРЕСС, 2001 ж.

Светлана Цедиленко

Коммуналдық мектепке дейінгі білім беру бюджеттік мекемесі

№33 жалпы дамытушылық үлгідегі балабақша «Брук»

бастап. Михайловка, Михайловский муниципалды округі

Сабақты қорытындылау

ZKR сәйкес, дыбыс«в»

оқытушы Цедиленко С.А.

бастап. Михайловка

Тақырып: ZKR бойынша сабақтың қысқаша мазмұны, дыбыс«в»

Мақсат: дұрыс айтылуын қалыптастыру дыбыс«в»сөздер мен сөйлемдерде

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

балаларды әр түрлі дыбыстауға жаттықтыру дыбыс«в» (оқшауланған дыбыс, сөздер мен сөйлемдерде);

бар екенін құлақ арқылы анықтау қабілетін дамыту дыбыс«в»сөзбен;

сөздерді дұрыс айту қабілеттерін дамыту дыбыс«в»сөйлемде;

сөйлеудің интонациялық экспрессивтілігін арттыру;

сөзжасамға жаттығу;

Тәрбиелік:

саусақтардың ұсақ моторикасын дамыту;

балалардың артикуляциялық аппаратын дамыту;

фонематикалық есту және есту зейінін дамыту.

Тәрбиелік:

ізгілікке, зейінге, табандылыққа, бастаған істі соңына дейін жеткізе білуге ​​тәрбиелеу.

Жоспарланған нәтижелер:

бала өз еркімен орындайды артикуляциялық гимнастика; ойындарға өз еркімен қатысады; Техникалық сурет салуға қызығушылық танытады «тырнау».

Материал:

1. титмаус бейнеленген сурет;

2. ойынға арналған заттар «Тамаша сөмке» (қайшы, гүл, қоян, кітап, сақина, бояулар, қуыршақ, телефон);

4. ойынға арналған заттар «Қандай дыбыстар» (қасық, баян, бубен, барабан, қоңырау, сылдырмақ, абакус);

5. суреттер: арыстанның күшігі мен арыстан, жолбарыстың күшігі мен жолбарыс, аю күшігі мен аю, қасқыр күшігі мен анау қасқыр, тауық пен тауық;

6. тауық, балапан және құтан бейнеленген сурет;

7. тауық пен әтеш бейнеленген сурет;

8. техникадағы тауықтың суретінің үлгісі «тырнау»;

9. жасыл парақтар;

10. қылқаламдар, дестелер, желім таяқшалары, сәндік көздер, майлықтар, тарелкалар, шыныаяқтар;

11. балаларға арналған тауық, мұғалімге тауық костюмі.

алдын ала жұмыс:

әңгіме жазылған «Тит»;

артикуляциялық жаттығуларды үйренді «Қарау», «Әткеншек», «Тісімізді тазалайық»және т.б. ;

үйренді саусақ гимнастикасы «Жеміс пальмасы»;

сурет салу техникасы бойынша дайындалған парақтар «тырнау».

Сабақтың барысы:

Педагог балаларға алақандарын ысқылауға, саусақтарын созуға, жұдырықтарын түйіп, ашуға, қолдарын сермеуге шақырады.

Саусақ гимнастикасы «Жеміс пальмасы».

(Балалар кезек-кезек саусақтарын жұдырықтан иіп, үлкенінен бастап, сөздерді айтады).

Бұл саусақ апельсин,

Ол, әрине, жалғыз емес.

Бұл саусақ қара өрік

Дәмді, әдемі.

Бұл саусақ өрік,

Ол бұтақта биік өсті.

Бұл саусақ алмұрт

Сұраулар: - Жүр, тамақтан!

Бұл саусақ - ананас

Сізге және бізге жеміс.

Сосын тіл дамытуды ұсынады.

артикуляциялық жаттығулар.

«Тіл иекке сәлем береді»

Тіл оянады

Ұзақ уақыт ұйықтауға дағдыланбаған.

Және иегінен сұрады:

- Ей, ол жақта ауа-райы қандай?

«Тіл үстіңгі ерінмен амандасады»

Күліңіз, дөрекі болмаңыз

Сәлем үстіңгі ерін!

«Қарау» (тілді солға, содан кейін оңға жылжытыңыз).

«Мысықтың сүті» (алға және артқа жылжу үшін кең тілмен).

«Әткеншек» (тіл мұрынға, содан кейін иекке созылады).

«Слайд» (тіл ұшы төменгі тістерге тіреледі, тілдің артқы жағы қисық).

«Тісімізді тазалайық» (тілмен қимылдарды жоғарғы тістердің артында, содан кейін төменгі тістердің артында жасаңыз).

қамқоршы: Міне, біздің тістеріміз таза. Әңгімені оқу «Тит» (тақтаға титесі бар картаны қояды).

«Тит»

Бұл суық, қарлы қыс болды. Ал құстарға тамақ табу қиынға соқты. Тит үйге ұшып келіп, подъезде отырды. Үйдің есігі ашық еді. Ол верандаға ұшып кетті. Балалар оны көріп, нан үгінділерін берді. Тит аш болды. Ол нанның қиқымын шұқылап, көңілді ән айтты «ц-ц-ц»және ұшып кетті. Сіз тит әнін қалай айту керектігін білесіз бе?

(Тесік қалай ән салды? Ендеше бәріміз бірігіп сиссенің әнін айтайық). Жеке және хормен жауаптар.

Ойын «Тамаша сөмке»(in дорба: қайшы, гүл, сақина, қоян, кітап, бояулар, қуыршақ, телефон).

Балалар дорбадан бір затты алып, тит әні бар ма, жоқ па дейді.

Ойын «Бұл не сияқты естіледі?»

Балалар дыбыстарға қарайды (гармоника, қоңырау, абакус, сылдырмақ, қасықтар, металлофон). Содан кейін нысандар экранның артында жойылады, ал балалар қандай дыбыстарды анықтауы керек.

Педагог балаларды тіпті затты көрмей-ақ құлақтары арқылы қандай дыбыстарды дұрыс анықтағанын мақтайды.

қамқоршы: Балалар, әрқайсымыздың анамыз бар. Ал балапан бар, ол кім? (тауық)- суретті көрсету.

Мұғалім тауық, тауық, құтан туралы ертегіні оқиды (әңгімеге арналған сурет тақтаға ілінеді).

Ана тауық жұмыртқа салып, жұмыртқадан балапан балапан шықты. Ана тауық бақытты және сөйлемдер: «Балапан-балапан-балапаным, балапаным!. Құтан тауықты құттықтауға келіп, айна сыйлады.

Балалар мәтіндегі қай сөздерде тит әні бар екенін айту керек (тауық, жұмыртқа, балапан, балапан, құтан, айна).

- Ана тауық қалай айтты? (Балапан-балапан, менің тауығым)

би үзілісі

«Балапан-балапан-балапан, менің тауықтарым! (Балалардың балапан қалпақтары бар)

қамқоршы: Қай балапанды айтшы (кішкентай; әлсіз; үлпілдек, кесек тәрізді). Оның түсі қандай? (сары, алтын).

Ана тауық ше? (мейірімді, қамқор, қамқор).

Содан кейін тауық пен әтеш бейнеленген сурет қойылады. Мұғалім баланы шақырады, ол қандай тауықтың түрін айтады.

қамқоршы: Әтеш ше? (үлкен, күшті, маңызды, жарқын, түрлі-түсті, түрлі-түсті).

- Балалар, сендерге кішкентай, сары, үлпілдек, түйіршіктер, тауықтар ұнайды ма? (Иә)

- Ал енді сізбен бірге сурет салайық (техниканы пайдаланып тауықтың суретін салу «тырнау»).

Бүгін кімнің әнін айтып үйрендік?

Соңында балалар ән айтады «Балапан».

Светлана Одинцова
«С дыбысы мен әрпімен таныстыру» даярлық тобындағы сабақты қорытындылау

Тақырып бойынша дайындық тобында ЖКД қысқаша мазмұны:

« С дыбысы мен әрпімен таныстыру

Мақсат: Өтілген материалды бекіту

Тапсырмалар: 1. С дыбысы мен әрпімен қайта таныстыру.

2. Корреляцияға үйрету с дыбысы бар әріп.

3.Сипаттау қабілетіне жаттықтыру дыбыс, сәйкесінше сипаттаңыз. (саңырау, қатты, дауыссыз) .

4. Орын тауып, белгілеу қабілетін шыңдау сөзбен дыбыс(басы, ортасы, соңы)белгілі бір белгі; сөздерді буынға бөлу.

Жабдық: C әрпі, қарапайым қарындаштар, түрлі-түсті қарындаштар (көк, қызыл, жасыл);тапсырмалар жазылған карточкалар, пластилин.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

қамқоршы: -Балалар, бүгін біз не екенін еске түсіреміз дыбыстаржәне олармен ойын ойнау хатпен тағы да танысайық, біз қазірдің өзінде зерттедік және қайсысы, сіз сәл кейінірек үйренесіз.

Нелер дыбыстар?

Балалар:-дауысты және дауыссыз дыбыстар, қатты және жұмсақ, дауысты және саңырау.

қамқоршы:-Дұрыс. Енді тыңда басқатырғыштар:

Алтыншы сарайда

Сарайдағы әнші (жұлдыз)

Кім бәрінен қорқады, бұтаның астынан қашады

Зұлым қасқыр тісіне ілінеді (Қоян)

Терезелер де, есіктер де жоқ

Адамдарға толы (қияр)

Балалар:(болжау)

қамқоршы:- Қайсысы соңғы екенін айт дыбысайғақтарды естідің бе?

Балалар:-С дыбысы.

қамқоршы: (барлық болжам сөздерді қайталауды ұсынады, бірақ анық ести алатындай етіп дыбыс C) .

2. Ерекшелік дыбыс.

қамқоршы:-Сіз қалай ойлайсыз, дыбысС дыбысы немесе дауыссыз дыбыс па?

Балалар:(жауап) .

қамқоршы: - Алақаныңызды аузыңызға апарып айтыңыз дыбыс C. Ауа ауыздан қалай шығады (бос емес, итермелеу).Ауаға не кедергі (тіл, тіс) .

Енді қолыңызды мойынға қойыңыз, қайталаңыз дыбыс C. Тамағы дірілдей ме?

Балалар:-Жоқ.

3. С әрпімен танысу.

қамқоршы:(тақтаға іледі C әрпі)

Сіз хатта не жазылғанын білесіз бе? С дыбысы С әрпімен белгіленеді. Оның түрі қандай?

Балалар:(өз опцияларыңызды ұсыныңыз)

қамқоршы:-А туралы хат C кішкентай өлең:

С-тізбек, безендіру

Барлық адамдар қарайды.

Бірге қайталайық (2 рет қайталау) .

Жаңа сөздерді оқу хат

қамқоршы: біріншісін пайдаланып сөз жасаңыз сөздердің әріптері: тауық, ләйлек, желкен, қарлығаш, яхта.

Мұнда қандай сөз жасырылған?

Балалар: Құтыран деген сөз шықты.

4. Мүсіндеу пластилин әріптері.

қамқоршы:-Ол қандай элементтерден тұратынын қараңдар C әрпі? .

Балалар:-Таяқтардан.

қамқоршы:-Онда неше элемент-таяқша бар?

Балалар:-Төрт.

қамқоршы:-Пластиннің бір бөлігін және сәнді алыңыз С әрпін өз бетінше.

Балалар:(тапсырманы орындау)

5. Дене шынықтыру минуты «Герон».

қамқоршы:-Енді жігіт болмай, батпақта бақа күтіп тұрған құтанға айналасың. (мәтінге сәйкес қимылды орындау)

Тұру өте қиын

Аяғыңызды еденге қоймаңыз

Және құламаңыз, тербелмеңіз

Көршіңізді ұстамаңыз.

6. Үлестірмелі материалдармен жұмыс.

қамқоршы:- Балалар, үстелдерге отырыңдар, тапсырмалар жазылған карточкаларды алып, тексеріп, жауап беріңдер, олар бойынша не айтасыңдар?

Балалар:(жауап)

қамқоршы:-Бірінші тапсырма бойынша бірінші түзу: орынды белгілеу шеңберде С дыбысы(сөздің басында, ортасында, соңында)әр суретке қарапайым қарындашпен.

Балалар: (тапсырманы орындау)

қамқоршы: Екінші тапсырма: екінші қатардағы сөздерді мен айтатын буынға бөлу (балуан, әнші, сатушы) .

Қайсысында топсіз бұл сөздерді біріктіре аласыз (мамандықтар)

- Үшінші тапсырма: үшінші жолға жазыңыз C әрпі. Және айт С әрпі қандай дыбысты білдіреді?

Балалар:-Қатты.

қамқоршы:-Қандай шаршының астына саласың C әрпі?

Балалар:-Көк.

7. Сөздік ойын жаттығулары.

«Сөзді дәлелде» ойыны.

қамқоршы:-тауық айдайды (тауықтар)

Анамның саусағында (сақина)

Бақшада жасыл өсу (қияр)

Олар вазаға салынған (гүлдер)

қамқоршы: - Сөздерді аяқтадыңдар, енді мына сөздермен сөйлем құрастырыңдар.

Балалар: (осы сөздермен сөйлем құрау)

8. «Сөзді буынға қарай ұр» ойыны. (бекіту материалы)

қамқоршы:- Мен сендерге сөздерді атаймын, ал сендер оларды шапалақтауларың керек буындар: биші, ұста, сатушы, палуан, әнші, қияр, құтан, патшайым, цирк.

9. Төменгі жол:

Қандай сөздерден [c] дыбысы есіңізде? (Балалар сөздерді тізімдейді дыбыс [c]кімнің есінде.)

- Неден Сіз бүгін кездестірген әріп пен дыбыс? Ол туралы не білдіңіз? Сізге не ұнады сабақ?

Балалардың жауаптары тыңдалады.

№1 Тапсырма.

№2 Тапсырма

B O R E C P E V I C A S R O D A V E C


жабық