Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған фронтальды сабақтың конспектісі. [A] дыбысы және А әрпі.

Тақырыбы: [А] дыбысы, А әрпі.

Мақсаты: А дыбысы мен әрпімен таныстыру.

Тапсырмалар:

Түзету-тәрбиелік: балаларды [А] дыбысымен, оның ерекшеліктерімен таныстыру. Сөздегі дыбыстың орнын сипаттаңыз. А әрпімен таныстыру, оның көрнекі бейнесін бекіту. Дыбыс пен әріпті ажырата білуге ​​үйрету.

Коррекциялық-дамытушылық: фонематикалық қабылдауды дамыту, артикуляциялық және ұсақ моториканы дамыту, сөйлеу есте сақтау және айтылу дағдыларын дамыту.

Түзетушілік-тәрбиелік: Бірін-бірі тыңдай білуге ​​тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: тақырыптық суреттер, қызыл, көк, жасыл шамдар, жеке айналар, А әрпі бар карточка, санау таяқшалары, қарындаштар.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сәлем балалар. Бүгін біз дыбыстар еліне – Саундлендке саяхат жасаймыз. Бізді қиын жол күтіп тұр. Бізбен бірге сиқырлы шамдарды алып келейік. Олар бізге жолды жарықтандырады. Дауысты дыбыстар үшін қызыл шамдар, қатты дауыссыз дыбыстар үшін көк, жұмсақ дауыссыз дыбыстар үшін жасыл шам жанады.

2. Артикуляциялық гимнастика. Бірақ жолға шықпас бұрын ернімізді, тісімізді, тілімізді дайындап алайық. «Смайл-түтік», «Әткеншек», «Дәмді пісіру», «Жылқы».

II. Сабақтың тақырыбын түсіндіру.

3. Саяхатымызды ... күні бастаймыз (автобустың суретін көрсету). Дұрыс, бұл автобус. Сөз басында қандай дыбысты естиміз? А дыбысы.А дыбысы дауысты дыбыс, айтылуы мүмкін. А-А-А-А-А. Дауысты А дыбысына қандай фонарь керек? (Қызыл).

4. Олар көрсеткен суреттерге қараңыз: АСТРА, АЙЛЕК, ҚАРБЫЗ, АВС. Оларды айтайық. Қандай дыбыстан бастаймыз? А дыбысынан. Дұрыс!

5. Ернімізді тар түтікке алға созып, A_A_A_A_A деп айтайық ... Жұмыс істемейді ме? Сіз не істегіңіз келеді? Аузыңды кең аш! A_A_A_A_ (айтылуы).

6. Фонематикалық есту қабілетін дамыту. А дыбысын айтайық.«Шешендерді» тыныш, қатты ойнайық.

7. Ойнайық. Мен дыбыстарды шығарамын, сіз [A] дыбысын естігенде қолдарыңызды соғыңыз: а у о у а о а а және у а га са со ро ак ан ...

8. Қараңдаршы, суреттерде жемістер бейнеленген. [a] дыбысынан басталатын жемістерді тауып, атаңыз: (АЛМҰРТ, АППЕЛЬС, АНАНАС, ӨРІК, КИВИ, АЛМА, ҚАРБЫЗ, БАНАН).

9. А әрпімен таныстыру.Балалар, менің парақта не бар екен, қараңдаршы. БҰЛ А әрпі. А әрпімен белгілейтін әріптегі [а] дыбысын есімізге түсірейік.

Біз дыбыстарды естиміз, айтамыз және ән айтамыз, әріптер: жазамыз, көреміз, оқимыз.

Таяқшалардан А әрпін орналастырайық. Енді автобустың артына тығылған А әрпін дөңгелетіп, қызыл түспен безендіреміз.

10. Тыныс алу жаттығулары. Бегемоттар. Бегемоттар отырды. Аяқтарды қарынға қойыңыз (тұтқаларды асқазанға қойыңыз). Содан кейін іш көтеріледі (мұрынмен дем аламыз), содан кейін іш түседі (ауыз арқылы дем шығарамыз)

10. Бірақ А дыбысы сөздің басында ғана емес, соңында да тұра алады. Енді соңғы дыбыс жоғалған сөздерді айтамын. Ал сіз оны тауып айтуыңыз керек. ШОКОЛАД..., ЖЫЛҚЫ..., Арқан..., ЖАСТЫҚ...

11. [а] дыбысы басында емес, соңында емес, ортасында келетін сөздер бар. Менен кейін [a] дыбысы естілген сөздерді ғана қайталаңыз.

ЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООоооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооо

Жарайсыңдар жігіттер.

12. [А] дыбысымен сөйлемді аяқтаңыз.

Жолда жүреді ... (автобус)

Ағашқа ұя салды ... (лейлек)

Мұхитта жүзеді ... (акула)

Бақшада гүлденген ... (астерлер)

13. парақшалармен жұмыс.

Ал енді түрлі-түсті қарындаштарды алып, салған суретімізді бояйық. Қараңдаршы, парақта кім бар. Дұрыс, бұл періште. Періштелерімізді бояйық.

III. Нәтиже. 13. Біз бүгін қандай дыбыспен таныстық? Және қандай әріппен? Дыбыс әріптен несімен ерекшеленеді?


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және ескертулер

«Р дыбысы және әрпі» логопедиялық фронтальды сабақтың рефераты

Сабақ фонетикалық және фонематикалық көріністерді дамытуға, дисграфияның алдын алуға бағытталған және сөздерге дыбыстық-әріптік талдау жұмыстары жалғасуда....

«V, v´ дыбысы, V-v әрпі» психологпен кіріктірілген сабақтың конспектісі.

Бұл сабақ бірінші логопед сыныбында оқитын бірінші сынып оқушылары арасында оқудың семантикалық компонентін қалыптастыруға бағытталған логопед пен психологтың бірлескен сабақтар циклінің бөлігі болып табылады....

«[t, tʼ] дыбыстары» тақырыбына логопедиялық сабақтың конспектісі. Хат t «1-сынып Кіріспе Бастауыш білім берудің Федералдық мемлекеттік білім беру стандарттары жүйесін анықтайды ...

«I дыбысы және әрпі» тақырыбы бойынша ОБЖ бар балаларға арналған дайындық тобындағы фронтальды сабақтың конспектісі.


Сипаттама: ONR бар балалардың дайындық логопедиялық тобының логопедтеріне арналған реферат

Тақырыбы: «И» дыбысы мен әрпі

Мақсат:дыбыс және «И» әрпі туралы түсініктерін өзектендіру.
Тапсырмалар:
[I] дыбысының артикуляциялық бейнесі туралы ойды бекіту;
сызба бойынша дыбысқа мінездеме беру қабілетін жетілдіру;
[I] дыбысын бірқатар дауысты дыбыстардан, буындардан, сөздерден ажырата білуге ​​үйрету;
фонематикалық қабылдауды дамыту;
сөздегі [I] дыбысының орнын анықтау дағдысын жетілдіру;
«I» әрпінің көрнекі бейнесі туралы идеяларды бекіту;
дыбыстық талдау дағдыларын жетілдіру;
зейінін, есте сақтауын, көрнекі-бейнелі ойлауын дамыту;
ұсақ моториканы дамыту.
зат есімнің көпше түрін жасау дағдысын жетілдіру.

Жабдық:«Есек» жұмбақтың мнемоникалық кестесі, тақырыптық суреттер (есек, тал, апельсин, күркетауық, коньки, қақпа, отырған адам), экран, дауысты дыбысты сипаттайтын жоспар сызбасы, «Дыбыс пен әріп» мнемоникалық кестесі, магниттік әріптер, түрлі-түсті магнитті шеңберлер, табан тіреуішіндегі жеке айналар, дыбыс сызғыштар, хаттарға арналған кассалар, баспа табақтары, киім қыстырғыштар.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:
Логопед мұғалім: - [А] немесе [У] дыбысынан басталатын сөздерді есіне түсірген адам отырады.

II. Негізгі бөлім:
Логопед: - Балалар, мнемоникалық кестеге қарап, жұмбақты тап:
Сер, бірақ қасқыр емес,
Ұзын құлақ, бірақ қоян емес,
Тұяқпен, бірақ атпен емес.
(Есек)

Логопед: - Біздің сабағымызға Ейор есек келді. Оның есімінен бірінші еститін дыбыс қандай? Есек [Және] дыбысы туралы не білетініңді тексергісі келеді.

Дыбыс артикуляциясы [I]:
Логопед: - Балалар, есек Эйоре сендерді [I] дыбысын айтқанда (айна естіледі) айна алып, артикуляция мүшелеріне қарауға шақырады. [I] дыбысын айтып, артикуляцияны қарастыру ұсынылады.
Логопед: Айнаға қараңыз. Ұзақ айтыңыз: және-және-және. Ерін, тіс, тіл, дауыс қатпарлары не істеп жатқанын сезіну.

Дыбыс сипаттамасы [I]
Логопед мұғалімі: - Есекке [I] дыбысын айт:
1. [I] дыбысы – дауысты, қызыл үйде «өмір сүреді».
2. Дауыстың қатысуымен айтылады (дауыс қатпарларының дірілі сезіледі).
3. [Және] дыбысын айтуға, тартуға болады.
4. Қызыл шеңбермен көрсетілген.
5. Күлімсіреп еріндер созылады.

6. Ауа ауыздан еркін шығады - қоршаудағы қақпа ашық.

Логопед: - Жарайсың. Бір, екі, үш - барлық айналарды алып тастаңыз.

«Дыбысты тыңда» ойыны
Логопед: - Балалар, Эйор сіздің қаншалықты зейінді екеніңізді тексергісі келеді. Есек дыбыс, буын, сөздер қатарын жасайды. Ал [I] дыбысын естісең, алақаныңды соғасың. Дайын бол. Басталды:
U, A, I, A, U, O, I, O, U, I.
IR, OM, IM, AT, KI, IT.
ШАРНА, ТАЛ, АЛМА, ТҮРКИЯ, КАЗАҚ, ИНЕЛЕР, ӨРІК, ҚАТША, Тышқан, үкі.

Бір көп ойыны:
Логопед: - Допты Ейор есек әкелді. Заттың атын атап, допты лақтырамын. Кім оны ұстап алса, олар көп болған кезде заттарды атайды:
шұлық – шұлық, шұлық – шұлық, құлып – құлып, бор – қарындаштар, құм – құмдар, кесек – кесек, гүл жапырақшасы, жаға – жаға.

Логопед: - Әр сөздің соңында қандай дыбыс естіледі?

«Дыбыстың сөздегі орнын анықта» ойыны.
Логопед: - Балалар, Эйоре сендерге суреттер әкелді (тақырыптық суреттерді қояды). Оның не екенін атаңыз. Бұл сөздерде қандай ортақ нәрсе бар? (Барлық сөздерде [I] дыбысы бар).
Логопед: - Балалар, Еейорға дыбыс сызықтарымен қалай жұмыс істеуге болатынын көрсетейік. Түркия / коньки / апельсин сөзіндегі [I] дыбысының орнын анықтайық.

Динамикалық үзіліс:
(Саусақ гимнастикасы «Апельсин» Е. Железнованың «Апельсинді бөлістік» әніне орындау).
Логопед: - Апельсин - Эйордың сүйікті жемісі. Есекке апельсин туралы ән айтып, өзімізге саусақпен көмектесейік:

Біз апельсинді бөлістік; Әрбір сөз үшін саусақтар жұдырық болып түйіледі.
Біз көппіз, ол біреу.
Бұл тілім кірпі үшін, Саусақтарын бүгу, үлкенінен бастап.
Бұл кесек жылдам,
Бұл тілім үйректерге арналған,
Бұл кесінді котяттарға арналған,
Бұл тілім құндызға арналған,
Ал қасқыр үшін – қабығы. Оң қолмен лақтыру қимылы.
Ол біздің қиындыққа ашулы!!! Олар жұдырықтарын түйіп, кеудеге қысады.
Кім болса да қашып кет!!! Үстел үстінде саусақтар.
Зубкова Л.

«I» әрпінің көрнекі бейнесі
Логопед: - Балалар, сызба бойынша қайталайық: «Дыбысты естиміз, сөйлейміз, әріпті көреміз, жазамыз».


Логопед: - [I] дыбысын қандай әріппен белгілейді? («I» әрпі). Қараңызшы, бұл «Мен» әрпі. Оның түрі қандай? («Мен әрпі неге ұқсайды» суреттерін қарастыру ұсынылады).



«Мен» әрпі туралы өлеңді қайталайық:
Қақпаға қара:
Неліктен бұл I әрпі емес?
Екі түзу тақтаның арасында
Бірі жатып қалды.
В.Степанов

Мұғалім логопед:- «Мен» әрпі неше элементтен тұрады? «Мен» «оң» әріп екенін есте сақтаңыз («Сол және оң әріптер» мнемоникалық кестені қарастыру ұсынылады).
Мұғалім логопед:- Кассадан «Мен» әрпін табыңыз.
Мұғалім логопед:- «I» әрпін ауада салыңыз (отырып және толық өсуде).
Мұғалім логопед: - Саусақтардан «Мен» әрпін құрастырайық:
сұқ саусақтар,
Бағаналар қатып қалғандай.
Ортаңғы сол жақ сәл бүгілген,
Оң саусақты созды.

Логопед: - Киім түйреуіштерінен «И» әрпін құрастыр.
Логопед: - Жарайсың. Бір, екі, үш - бәрін үйлерге салыңыз.

Кассаның әріптерінен сөзді дыбыстық талдау және теру:
Логопед: - Балалар, есек сендерге жұмбақ дайындапты:
Бұйралар өзенге түсіп кетті
Және бір нәрсеге өкінішті
Ал сен несіне қайғырасың?
Ешкімге айтпайды.
(тал)

Логопед: - Кассаның әріптерінен «IVA» сөзін басып шығарыңыз. Кім тақтаға шығып «ТАР» сөзіне дыбыстық талдау жасағысы келеді? Қалғандары мұны өз бетімен жасайды. Енді тексеріп көрейік, бәрі бірдей ме?

III. Сабақтың қысқаша мазмұны:
Логопед: Жарайсыңдар балалар. Ешек Эйоре сізге келуге өте ұнады!
Логопед: - Балалар, біз бүгін қандай дыбыс туралы әңгімелестік? Ол қандай әріп? «Мен» қандай көрінеді?
Логопед: - Эйоре сізге жұмыс дәптерінің 6-бетіндегі «Біз жазамыз және оқимыз» (Коноваленко) үй тапсырмасын дайындап берді. Сондай-ақ мнемоникалық кесте арқылы есек туралы жұмбақты біліңіз.

Балаларды мадақтау. Қоштасу.

Анна Татаринцева
«[a] дыбысы, А әрпі» тақырыбы бойынша дайындық тобында сауаттылыққа үйрету бойынша фронтальды логопедиялық сабақтың қысқаша мазмұны

Сауат ашуға арналған фронтальды логопедиялық сабақтың конспектісі

v тақырып бойынша дайындық тобы: « Дыбыс [a], а әрпі

Тапсырмалар:

Түзету және тәрбиелік:

Таныстыру дыбыстар [a], әрпі А.

Дұрыс артикуляцияны тексеріңіз дыбыс [a];

Бөлектеуді үйреніңіз буындардан шыққан [а] дыбысы, сөздер, мінездеме;

Құрастыруды үйреніңіз санау таяқшаларынан хат, тағайындаңыз дәптердегі әріптер.

Түзету-дамытушы:

Көру және есту зейінін, есте сақтау қабілетін дамыту;

Ұсақ моториканы дамыту;

Фонематикалық есту және қабылдауды дамыту;

Тәрбиелік:

топпен жұмыс жасай білуге, қызығушылыққа тәрбиелеу сыныптар.

Жабдық: тақырыптық суреттер қосулы дыбыс [a], суреті бар карта әріптері А, дәптер, қарындаштар, бөлінген алфавит, жеке айналар, қызыл шеңбер, санау таяқшалары.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі.

үшін мінез-құлық ережесі сабақ.

Бір екі үш төрт бес

Енді қайталаймыз

Қараңыз, тыңдаңыз, ойлаңыз,

Бірақ бір-біріңе араласпаңдар.

Ашық, анық сөйле

Қиындық жасамаңыз, еркелетпеңіз.

Қайталау дыбыс [U], бұрын қарастырылған суреттерді еске түсіре отырып, У.

Нысандарды атайтын адам дыбыс [y].

II. Негізгі бөлім.

1. Пост тақырыбы сыныптар.

Балалар, дәптерлеріңде кімнің суреті бар? (Қыз)

Ол не істеп жатыр? (Жылау)

Қыз қалай жылайды? (А-а-а-а)

Бүгін сабақ [a] дыбысымен танысамыз.

2. Артикуляциялық моториканы дамыту.

Бірақ алдымен ерніміз бен тілімізді созайық.

- ерінге арналған жаттығулар: «құбыр», «қоршау»;

- тіл жаттығулары: «дәмді джем», «сағат».

3. Сөйлеу тынысын дамыту бойынша жұмыс.

Жел әлсіз соғады, сосын күшейеді...

4. Акустикалық – артикуляциялық бейне дыбыс.

Балалар, енді айтайық [a] дыбысын және қараңызбіздің ерніміз қандай позицияны алады? (ауыз кең ашылған). Тіл ауыз қуысында не істейді? (тіл төменде тыныш жатыр, тілдің ұшы төменгі тістердің артында).

5. Ерекшелік дыбыс.

Біз қосыла ән айта аламыз дыбыс [a]? (Иә)

Жіпімізді тартамыз, ол не болып шықты? (Ұзын)

Ән айта алсақ дыбыс оның не екенін білдіреді? (дауысты дыбыс)

Дауысты дыбыстар қай үйде тұрады? (Қызыл түсте)

Біз айтқан кезде дыбыс[a] тамағымыз шырылдап жатыр, тексеріңіз бе? (Иә)

білдіреді дыбыс [a] не? (дауысты)

6. Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Естісеңіз шапалақтаңыз дыбыс [A]: о, у, а, және, а, у, у, а, жақсы, біз, на, ол, у, ан, арфа, қолшатыр, қарбыз, морж, тәпішке, ....

Жігіттер, Аня қызымыз бетінен сурет таба алмай жылап отыр дыбыс[a] Оған көмектесейік. Суреттің атын ұзақ айта отырып айтамыз дыбыс[a] және оның сөздің басында, ортасында немесе соңында қай жерде тұрғанын анықтаңыз.

7. Физ. минут: «Ләйлек»

Лейлек, ұзын аяқты ләйлек,

Маған үйге баратын жолды көрсет. (Лейлек жауап береді.)

Оң аяғыңызбен тоқтаңыз

Сол аяғыңызбен тоқтаңыз

Тағы да оң аяқпен

Тағы да сол аяқ.

Кейін - оң аяқпен,

Кейін - сол аяқ.

Сосын үйге келесің.

8. Қатынас дыбыс әріппен.

Балалар, тақтаға қараңдар. Бұл а әрпі. Есте сақта дыбыс[a] хатта көрсетілген әрпі А.

Қанша элемент жасайды а әрпі?

Міне, екі тірек қиғаш,

Ал олардың арасында белдік бар.

Сіз бұл Сіз хатты білесіз? А?

сіздің алдыңызда а әрпі.

Жасаңыз саусақтардан А әрпі.

Жайғастыру хатЖәне санау таяқшаларымен. Және жаз ауада А әрпі.

9. Дәптермен жұмыс

Атаулары деп басталатын заттарды тауып, бояу дыбыс [a].

Қарбыз мен апельсинді қадағалаңыз және бояңыз. орынды белгілеңіз сөздердегі [a] дыбысы.

Суреттерді боя. орынды белгілеңіз сөздердегі [a] дыбысы: балық, қалам, шаян.

Табу хат«А»дәптеріңізде. Саусағыңызды оның үстінен жүргізіңіз (шеңбер). Бояймыз хатЖәне ол тұратын үйдің түсі. Ол қандай үйде тұрады а әрпі? (Қызыл түсте). Сондықтан қызыл түске бояймыз. - Себебі дыбыс«А»дауысты дыбыс және біз оны қызыл түспен белгілейміз.

III. Қорытындылау сыныптар.

Қайсы дыбыс зерттеледі?

Ол неге дауысты дыбыс?

сөздерді есте сақтаңыз сөз басында [a] дыбысы, ортасында, соңында.

Жарайсың! Сіз бүгін тамаша жұмыс жасап, тамаша жұмыс атқардыңыз.

Қатысты жарияланымдар:

«[I] дыбысы және I әрпі» фронтальды логопедиялық сабақтың конспектісіСабақтың тақырыбы: «I дыбысы мен әрпі». Мақсаты: 1. Балалардың Ә дыбысы туралы білімдерін бекіту; 2. Балаларды І әрпімен таныстыру; 3. Фонематикалық дыбыстың дамуы.

Сауат ашу бойынша дефектологтың фронтальды сабағының конспектісі «I дыбысы мен әрпі»Дефектологтың сауат ашуға арналған фронтальды сабағының конспектісі Тақырыбы: «I дыбысы және әрпі» Мақсаты: 1) Қолданылатын I дыбысы мен әрпімен таныстыру.

«[К], [К '], К әрпі» дайындық тобында сауаттылыққа үйрету бойынша логопедиялық сабақтың конспектісі.Тақырыбы: [Қ], [Қ '] дыбыстары. Қ әрпі Мақсаты: Қ әрпімен және [Қ], [К '] дыбыстарымен таныстыру. Тапсырмалар: 1. Дыбыстарды анық айту дағдысын бекіту.

Міндеттері: Түзетушілік – тәрбиелік: Ы дыбысының дұрыс айтылуын бекіту, Ы дыбысы мен әрпі туралы білімдерін кеңейту, нақтылау.

«А» дыбысы мен «Ә» әрпі туралы білімдерін бекіту» тақырыбы бойынша сабақтың қысқаша мазмұны

АНСТРАТ

Логопедиялық сабақты Мәскеу мемлекеттік педагогикалық университетінің дефектология факультетінің 505 тобының студенті Ястребова Т.В. № 8 топта сөйлеу тілі жалпы дамымаған балаларға арналған Мәскеу қаласының Оңтүстік білім беру округінің № 1043 мектепке дейінгі білім беру мекемесі

Мақсат:балалардың А дыбысы мен әрпі туралы білімдерін бекіту.

Тапсырмалар:

1. «А» дыбысының анық айтылуын дамытуды бекіту.

2. А жалғауы бар зат есімнің көпше түрін дамыту қабілетін бекіту

3. Есту зейінін дамыту, А дыбысын оқшау, буын, сөзде қолдану.

4. Бірнеше дауысты дыбыстардың ішінен А дыбысының таңдалуын түзетіңіз.

5. А әрпі туралы білімдерін бекіту.

6. Ұсақ моториканы дамыту.

Жабдық:

Қуыршақ, «А» дыбысының таңбасы (карточкасы), қызыл шаршы, «А» әрпі бар карточка, суреттер.

I. Ұйымдастыру кезеңі(3 минут)

Логопед: - Жемістер тақырыбы бойынша балаларға арналған сұрақтар. Менің сұрағыма дұрыс жауап берген адам отырады.

2. Сабақтың тақырыбына кіріспе:(2 минут)

Логопед: Балалар, бүгін бізге қуыршақ қонаққа келеді. Оның аты Энн. Оның саған тапсырмасы бар.

Тыңдаңыз және сөздердегі бірінші дыбысты атаңыз:

арка, ләйлек, қарбыз, тамыз

II. Негізгі бөлім.

3. Дыбыс артикуляциясы. (4 минут)

Логопед: Ендеше жиналайық дыбыс шығарайық«А».

Ауызды кең ашыңыз

Қуыршақты ақырын шайқаңыз. (Жеке және хормен айтылады, әр түрлі дауыс күштері бар - тыныш, қаттырақ.)

Логопед:-Дұрыс, «А» дыбысы естіледі. Бұл дауысты дыбыс, ол айтылады және біз оны айтқан кезде аузымызда ешбір кедергіні сезбейміз. Суретке қараңыз: қыз қуыршақты тербетіп, оған «АААА» әнін айтады. (тақтаға қуыршақ ұстаған қыздың суреті ілінеді)

4. Логопед:- Миссия аяқталды. Енді қараңызшы, менің қолымда қызыл шаршы бар - бұл барлық дауысты дыбыстардың, соның ішінде «А» дыбысының символы. Біз оны осылай белгілейміз.

5. Логопед: Аня қуыршақ сізге ойын дайындады, ол ойынды «А» дыбысын естісеңіз, қолыңызды шапалақтаңыз деп атайды: (3 минут)

а, у, о, а, с, және, а, у, у, а.

му-ма-му

на-на-на

сондай-сондай-ақ

күн, мамыр, бет, көше, қолшатыр, саусақ

6. Логопед: - Қуыршақ Аня суреттердің атын ұмытып қалды, бірге есте сақтауға көмектесейік. Суреттерге мұқият қарап, оларды атаңыз, А дыбысының басында не соңында тұрғанын айтыңыз. (3 минут)

(тақтаға суреттер мен сызбалар ілінеді: сөздің басында немесе соңында дыбыс естіледі)

Тышқан, мысық, ләйлек, қарбыз, өрік, автобус, қара өрік, апельсин, кітап, періште, акула, жираф. Ұлу, ара.

7. Дене шынықтыру минуты(3 минут)

Лейлек, ұзын аяқты ләйлек, бізге жол көрсет.

(қолды бүйірге көрсеткеннен кейін аяқ тепкілейді)Лейлек жауап береді: «Оң аяғыңмен бас, сол аяғыңмен бас.

(сол аяқты тебу, оң аяқты тебу)Оң аяқпен қадам бас, сол аяқпен қадам бас, сонда үйге келесің! (оң аяқпен адым, сол аяқпен адым, орнында жүру)

Логопед: Балалар, «А» дыбысын қандай сөзбен естідіңдер, оларды атаңдар.

6. «А» аяқталатын зат есімнің көпше түрі.(4 минут)

Логопед:- Балалар, «Бір және көп» ойынын ойнайық.

Мен сізге суретті жекеше түрде орналастырамын, сіз бұл суреттің жұбын табуыңыз керек, онда бұл заттар көп. (мысалы: терезе - терезелер)

Үй - үйде;

Бет - беттер;

Поезд - пойыздар;

Шыны - шыны;

Мүйіз - мүйіз;

Көз - көз;

құлын - құлындар;

Дәрігер – дәрігерлер;

Бала - жігіттер;

Котенка - котят;

шелек - шелектер;

Жұмыртқа - жұмыртқа;

сақина - сақиналар;

Піл - пілдердің балалары.

8. «А» әрпімен таныстыру.(2 минут)

Логопед:-Өлеңді тыңда:

А әрпі ұзын және жіңішке.

Бұл аркаға өте ұқсас.

Логопед:-Қараңызшы, бұл «А» әрпі. («А» әрпі бейнеленген карта көрсетіледі).

Логопед:-Ауада сиқырлы қарындашпен бірге А әрпін саламыз.

9. Жеке жұмыс(4 минут)

Логопед:Таяқшалардан «А» әрпін төсеу.

Оны біріктіруге тырысайық.

10. Сабақтың нәтижесі, балаларды бағалау.(1 минут)

Логопед:-Балалар, біз бүгін сабақта қандай дыбыспен таныстық есіңде ме?

Қандай әріппен?

Біз қандай түсті бейнелейміз?

Сізге не ұнады?

Жақсы, жақсы дайындалды, мұқият тыңдады, сұрақтарға жауап берді.

Қалалық автономиялық мектепке дейінгі білім беру мекемесі

«No16 денсаулық бағдарлы балабақшасы»

Сауат ашуға арналған логопедиялық сабақтың конспектісі

Тақырып: » [A] дыбысы және А әрпі

(компенсаторлық бағыттағы мектепке дайындық тобы)

Құрастырған және жүргізген: Федичкина Н.Н.,

мұғалім логопед.

2018

Сауат ашуға үйрету сабағының конспектісі.

Тақырып: Дыбыс[ А] және А әрпі

Мақсат : [А] дыбысының дұрыс айтылуын түзету, А әрпімен таныстыру.

Тапсырмалар:

Түзету және тәрбиелік:

[А] дыбысының айтылуын нақтылау; дыбыстың сөздегі орнын анықтау; балаларды анықтауға үйрету

буын, сөз құрамынан [А] дыбысы, А әрпімен таныстыру.

Түзету-дамытушы:

Ұсақ, жалпы және артикуляциялық моториканы дамыту; балаларды дауыстың күші мен биіктігін өзгертуге үйрету; фонематикалық есту мен қабылдауды дамыту.

Түзету және тәрбиелік:

Ұйымдастырушылық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы

I . Кіріспе бөлім (Ұйымдастыру сәті).

Сыныптағы тәртіп ережесі.

Бір екі үш төрт бес

Енді қайталаймыз

Қараңыз, тыңдаңыз, ойлаңыз,

Бірақ бір-біріңе араласпаңдар.

Ашық, анық сөйле

Қиындық жасамаңыз, еркелетпеңіз.

II . Негізгі бөлім.

1. Сабақтың тақырыбының хабарламасы.

Балалар, жұмбақты тап.

жасыл жолақты доп

Жылудай қызылға толы,

Жүк сияқты төсекте жатыр,

Оның не екенін айт. (Қарбыз )

Дұрыс. Қарбыз сөзіндегі бірінші дыбыс қандай? (дыбыс [A])

Бүгін сабақта [А] дыбысы туралы сөйлесеміз.

2. Артикуляциялық моториканы дамыту.

Бірақ алдымен ерніміз бен тілімізді созайық.

Ерін жаттығулары: күлімсіреу - пробосцис, қоршау;

Тілге арналған жаттығулар: «дәмді джем», «сағат».

3. Сөйлеу тынысы мен дауысты дамыту жұмысы.

диафрагмалық тыныс алуды дамыту.

Енді сіздің қарныңызды шар сияқты үрлейік.

Міне, біз шарды үрлеп жатырмыз

Ал біз қолымызбен тексереміз (асқазанды үрлеңіз).

Шар жарылды - дем шығару,

Біз бұлшықеттерімізді босаңсытамыз.

Енді [А] дыбысын үнсіз, жай ерінмен - сыбырлап - ақырын - қатты айтайық;

Ал енді керісінше: қатты - тыныш - сыбырлап - дыбыссыз артикуляция.

4. Акустикалық – дыбыстың артикуляциялық бейнесі.

Балалар, енді [А] дыбысын айтып, ерніміз қандай күйде екенін көрейік? (аузы кең ашылған ). Ал ауыздағы тіл қалай? (тіл төменде тыныш жатыр, тілдің ұшы төменгі тістердің артында ).

Оның қалай айтылатынын қараңыз: ауыздағы ауа ешқандай кедергілерге ұшырамайды, дыбыс дауыспен айтылады.

Бұл дыбыс үнемі айтылады

Бұл дыбыс ән сияқты ағып жатыр.

Дыбыс, еркін ұш

Жолда ешқандай кедергі жоқ!

Диаграммаларда дауысты дыбыстарды қызыл шеңбермен белгілейміз.

5. Физминутка «Жапырақтары».

Енді жапырақтарға айналамыз.

Біз күзгі жапырақтармыз

Біз бұтақтарда отырамыз.

Жел соқты - олар ұшты.

Біз ұштық, ұштық

Және олар жерге тыныш отырды.

Қайтадан жел соқты

Және барлық жапырақтарды көтерді.

Айналдырды - ұшты

Олар қайтадан жерге отырды.

6. Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Балалар, тақтада суреттер бар. Айтайық, онда не көрсетілген?

[A] дыбысы бар суреттерді таңдау керек. [А] дыбысын ұзақ айтып, заттың атын айтамыз.

7. Сөздегі дыбыстың орнын анықтау.

Сөздер:ләйлек, автобус, апельсин, қол, рак, ай, әліппе, акула, ваза.

8. Дыбыс пен әріптің қатынасы.

Балалар, тақтаға қараңдар. Бұл А әрпі. Есіңізде болсын, әріптегі [а] дыбысы А әрпімен белгіленеді.

Міне, екі тірек қиғаш,

Ал олардың арасында белдік бар.

Сіз бұл хатты білесіз бе? А?

алдарыңызда хатА .

Саусақтарымыздан А әрпін жасап көрейік (оң қолдың сұқ және ортаңғы саусақтары төмен түсіріліп, қалғандары жұдырық болып түйілген, ал сол қолдың сұқ саусағы «белдік» құрайды. ). Және де санау таяқшаларынан А әрпін жасап көрейік. Ал А әрпін ауаға жаз.

9. Сабақты қорытындылау.

Сонымен, балалар, біз бүгін қандай дыбыс пен әріппен таныстық?

Сөзді аяғына дейін айт: ос ... а, өрім ... а, түлкі ... а, ай ... а, қасық ... а, қайың ... а, қарағай ... ә, бұтақ ... аа, көктерек ... а, иттер ... ах, калина ... ах, тау күлі ... а.

Дыбыс [ А ] не? (дауысты дыбыс)


жабық