Жеке сабақтардың қысқаша мазмұны

Тақырып: Автоматтандыру [c]

Мақсат: сөз тіркестері мен сөйлемдердегі [s] дыбысын автоматтандыру.

Тапсырмалар: - артикуляциялық және ұсақ моториканы дамыту;

Фонематикалық есту және фонематикалық қабылдауды дамыту;

Берілген дыбыстың буындарда, сөздерде, сөз тіркестерінде, сөйлемдерде және рифмдік мәтіндерде дұрыс айтылуын бекіту;

Зейінін, есте сақтауын, ойлауын, қиялын дамыту;

Сөйлеу кезінде өзін-өзі бақылау дағдыларын дамыту.

Жабдық: айналар, схемалар, заттардың суреттері.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру уақыты

Балалар, бүгін мен сендерге «Насос» туралы әңгіме айтамын.

Бір кездері Сорғы болған. Күнде таңертең ол жаттығулар жасады.

Көрсетейік (Тыныс алу жаттығуы.)

Артикуляциялық гимнастика

«Күлімсіреу», «шарбақ», «шұңқыр», «пончик», «қамыр илеу», «тісімізді тазарту», ​​«сырғыту», «орама».

II. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

Бәрінен де ол дөңгелектерді үрлеуді жақсы көретін. Помпа жұмыс істеп тұрғанда, ол өзінің сүйікті әнін «айтты»: ssss.

    Дыбыс артикуляциясы

Сіз күлімсіреп, ерніңіз үнемі күліп тұруыңыз керек. Тілдің ұшын төменгі тістердің артына басыңыз; арқасы доғалы. Тістеріңізді біріктіріңіз, бірақ оларды жаппаңыз. Ақырын үрлеңіз: сссс.

Бұл қандай дыбыс?

Қандай түсті қолданамыз? Көрсету.

2. D/ойын «Велосипед»

Помпаға велосипедінің дөңгелектерін үрлеуге көмектесейік! (Велосипед доңғалақтарын үрлеуге еліктеу.)

Жарайсың!

3. D/ойын «Траптар».

Помпаның сүйікті ойыны бар және ол бізді ойнауға шақырады.

Мен әр түрлі дыбыстарды атаймын, егер [s] дыбысын естісеңдер, қолдарыңды шапалақтап ұстаңдар.

M-r-s-t-s-p-f-sh-s-s

МА-ра-та-са-фо-со-ту-пу-ша-су

4. Буындардағы автоматтандыру [лар].

Сорғы шаршады. Демалсын, біз оған сүйікті дыбысымен ән айтамыз.

sa-sa-sa as-as-as

sy-sy-sy ys-ys-ys

со-сон-со-ос-ос-ос

су-су-су ус-біз-біз

5. Сөздегі [s] дыбысының автоматтандырылуы.

Мен сізге бір құпияны айтайын: Помп қарапайым сыйлықтарды емес, атауында [s] дыбысы бар сыйлықтарды жақсы көреді.



(Тақтада тақырыптық суреттер ілінеді: ит, піл автобусы, мысық, ананас, ара. Оқушылар хормен, жеке-жеке суреттерді атайды.)

Қай сурет біртүрлі? Неліктен?

Мәселе мынада, сорғы дыбыс [s] қайда жасырылғанын білмейді. (Дыбыстың сөздегі орнын анықтау.)

Не болды? Аралар сорғыны қоршап алды. Нешеу бар? Санайық?

6. Автоматтандыру фразалардағы [s] дыбысы.

D/ойын «1-2-3-4-5»

(Бір ара, екі ара, үш ара, төрт ара, бес ара).

Сүйікті Pump дыбысын айтып, оларды қуып жіберейік. (Ссссс)

7 . Автоматтандыру сөйлемдегі [s] дыбысы.

Балалар, бұл кім? (Бұл піл.)

Піл не істеп жатыр? (Піл ұйықтап жатыр.)

Кәрі піл тыныш ұйықтайды

Ол тұрып ұйықтай алады. ( жатқа оқу.)

III. Сабақты қорытындылау

Сабақта кіммен ойнадың?

Помпаның сүйікті дыбысы қандай?

Елена Ладыгина
«Сөздегі дыбыстарды автоматтандыру» жеке логопедиялық сабақтың қысқаша мазмұны

Мақсат:

сөздердегі [s] дыбысын автоматтандыру.

Негізгі мақсаттар:

Түзету және тәрбиелік:

Сөздің басында, ортасында және соңында [s] дыбысын дұрыс айтуға жаттықтыру;

«Көлік» тақырыбы бойынша сөздік қорын белсендіру.

Түзету және дамытушылық:

Фонематикалық процестерді жақсарту;

Сөйлеу тынысын дамыту;

Жалпы, ұсақ және артикуляциялық моториканы дамыту;

Кеңістікті бағдарлауды жақсарту.

Түзету және тәрбиелік:

Дыбысты айту кезінде өзін-өзі бақылауды дамыту;

Табандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:

шоғырландыру

Жұмыс кезеңі:

дыбысты автоматтандыру.

Ұйымдастыру формасы:

жеке.

Баланың жасы:

Жабдық:

жеке айна, «Көлік» тақырыбы бойынша суреттер (ұшақ, тікұшақ, жеңіл көлік, автобус, самосвал, газель, трамвай, троллейбус, экскаватор, қайық).

Тілдік материал:

«Көлік» (ұшақ, тікұшақ, автомобиль, автобус, самосвал, газель, трамвай, троллейбус, қайық, экскаватор) тақырыбы бойынша сөздер (оның ішінде дыбысқа бай [лар]).

Сабақ жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

2) «Қайық» саусақ гимнастикасы.

4) «Суреттерді орналастыр» ойыны.

4. Негізгі коррекциялық және логопедиялық жұмыстың жалғасы:

1) «Жұмбақтарды тап» ойыны.

5. Сабақты қорытындылау.

6. Пайдаланылған әдебиеттер.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Логопед мұғалімнің үстелінде «Көлік» (ұшақ, тікұшақ, автомобиль, автобус, самосвал, газель, трамвай, троллейбус, қайық, экскаватор) тақырыбына суреттер ілінген.

Мұғалім логопед:

Суреттерге қара. Ойланып, бүгінгі сабақтың тақырыбын ата.

Сабақтың тақырыбын хабарлау.

2. Негізгі коррекциялық және логопедиялық жұмыс:

1) Артикуляциялық гимнастика.

Мұғалім логопед:

Енді сіз екеуміз ұшақпен саяхатқа шығамыз, оның барысында біз көптеген жаңа және қызықты нәрселерді үйренеміз. Ұшайық! (Логопед мұғалім мен бала ұшақта ұшатындай кейіп танытады)

Бізге бірінші келген қала Весёлий Язычок деп аталады. Бұл қаланың барлық тұрғындарының сөзі әрқашан дұрыс және әдемі, өйткені олар үнемі артикуляциялық гимнастикамен айналысады.

Артикуляциялық гимнастика жасайық.

Айна алдында бұрын орындалған артикуляциялық жаттығуларды қайталау «Улыбка», «Темір», «Сағат», «Әткеншек», «Ауық».

2) «Қайық» саусақ гимнастикасы (ұсақ моториканы дамыту).

Мұғалім логопед:

Енді қайыққа мініп, өзен бойымен жүземіз.

«Қайық» саусақ гимнастикасын орындау.

Мен екі алақанды басамын

Ал мен өзен жағасында жүземін.

(Алақандар қайықпен біріктірілген)

Екі алақан, достар, -

Бұл менің қайығым.

(Қолыңызбен толқын тәрізді қозғалыстар жасаңыз)

Мен желкендерді көтеремін

Мен көк теңізде жүземін.

(Түзілген алақандарды басыңыздан жоғары көтеріңіз)

Менімен бірге толқындарда

Балықтар мұнда және мұнда жүзеді.

(Бір уақытта екі алақанмен толқын қозғалысы, балық пен толқынның қозғалысына еліктеу)

3) «Бриз» тыныс алу жаттығулары.

Мұғалім логопед:

«Бриз» тыныс алу жаттығуын жасайық.

Оң қолыңыздың алақанын ерніңізге қойыңыз. Ерін мен алақан арасы - 10-15 см.Алақанға суық ауа ағынын үрлеңіз. Сол қолдың алақанына да қатысты. Дем алған кезде иығыңыз көтерілмеуін, ал дем шығарған кезде щектеріңіздің дірілдеп кетпеуін қадағалаңыз.

4) «Суреттерді орналастыр» ойыны (фонемикалық процестерді жақсарту үшін).

Мұғалім логопед:

Енді «Суреттерді орналастыр» ойынын ойнайық.

Мұнда көлік түрлері (ұшақ, тікұшақ, автомобиль, автобус, самосвал, газель, трамвай, троллейбус, қайық, экскаватор) бейнеленген суреттер берілген. Бұл суреттерді екі қадаға орналастырыңыз: бірінде - атаулары дыбысы бар көлік түрлері (ұшақ, автобус, самосвал, троллейбус, экскаватор), екіншісінде - атаулары бар көлік түрлері дыбысы жоқ (тікұшақ, машина, газель, трамвай, қайық).

Жарайсың! Мен суреттерді дұрыс орналастырдым.

3. «Ұшақ» динамикалық үзіліс.

Логопед мұғалім қимылдарды жасайды және сөздерді айтады, бала мұғалімнен кейін қимылдарды да, сөздерді де қайталайды:

Ұшайық, ұшайық,

(Аяқтарды бөлек тұру)

Олар қолдарын алға айналдырды.

(Қолды кеуде алдында айналдыру)

Қолдар жағына - ұшыңыз

Біз ұшақты жібереміз

(Қолдарыңызды көлденеңінен екі жаққа жағыңыз)

Оң қанат алға

(Оң қолды алға жылжыта отырып, денені оңға бұрыңыз)

Сол қанат алға.

(Сол қолды алға жылжыта отырып, денеңізді солға бұрыңыз)

Бір екі үш төрт -

Ұшақ ұшып кетті.

Керемет ұшқыш

Ұшақ жолға жіберілді.

(Қолды екі жаққа созып кездейсоқ жүгіру)

4. Негізгі коррекциялық және логопедиялық жұмысты жалғастыру.

1) Мұғалім-логопед:

Ал бұл қала Жұмбақтар-Жұмбақтар деп аталады.

«Жұмбақтарды тап» ойыны.

Мұғалім логопед:

Енді жұмбақтарды тап.

Қанатын қамайды, ұшады.

Құс емес, құстардан асып түседі. (Ұшақ)

Қандай ғажайып - ұзын үй!

Оның ішінде жолаушылар көп.

Резеңке аяқ киім киеді

Және ол бензинмен жүреді. (Автобус)

Қандай ғажайып үй, балалар!

Оның ішінде жолаушылар көп.

Мұрты сымдарға тиеді,

Ол көлік деп аталады. (троллейбус)

Денені жоғары көтереді -

Жүктерден құтылады. (Самосвал)

Кім даңққа шөмішімен

Ол саған арық қазып бере ме?

Үй мен элеватор салыңыз

Көмектеседі. (Экскаватор)

2) «Сөздегі [с] дыбысын естісең, шапалақта» ойыны.

Мұғалім логопед:

«Сөздегі [с] дыбысын естісең, шапалақта» ойынын ойнайық. Мен көлік түрлерін білдіретін сөздерді айтамын, сендер мұқият тыңдаңдар. Егер сөзде [s] дыбысын естісеңіз, қолыңызды шапалақтаңыз.

Автобус, жеңіл көлік, ұшақ, тікұшақ, самосвал, трамвай, троллейбус, газель, қайық, экскаватор.

Жарайсың. Сіз тапсырманы орындадыңыз.

5. Сабақты қорытындылау.

Мұғалім логопед:

Сабақта жиі естіген дыбысты атаңыз? (дыбыс [с])

Біздің үйге қайтатын уақыт келді. Ұшайық!

Қолданылған әдебиет

1. Агранович З.Е. Егде жастағы мектеп жасына дейінгі балаларда сөйлеудің фонематикалық аспектісінің дамымауын жеңуге арналған үй тапсырмаларының жинағы. Логопедтерге және ата-аналарға көмектесу. Санкт-Петербург, 2007 ж.

2. Жукова Н.С. Логопед сабақтары: сөйлеу бұзылыстарын түзету. – М.: Эксмо, 2013 ж.

3. Исханова С.В.Логопедиялық ойын терапиясы: артикуляциялық трансформациялар. – Ростов қ.: Феникс, 2013 ж.

4. Кирий Анна. Балаларға арналған сөйлеу терапиясы ойындары. – Ростов қ.: Феникс, 2014 ж.

5. Коноваленко В.В., Коноваленко С.В., Кременецкая М.И. Дыбыстардың айтылуын түзету бойынша жеке-топтық жұмыс. – М.: GNOM баспасы, 2012 ж.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

«Сөздегі [Т] дыбысын автоматтандыру» жеке логопедиялық сабақтың қысқаша мазмұныТақырыбы: [Ц] дыбысы Кезең: Автоматтандыру Мақсаты: [Ц] дыбысының сөзбен дұрыс айтылуын бекіту. Тапсырмалар: 1. Тәрбиелік: Автоматтандыру.

«Сөздердегі, сөйлемдердегі, мәтіндегі [L] дыбысын автоматтандыру» жеке логопедиялық сабақтың конспектісі.Міндеттері: Түзету-тәрбиелік: 1. [p] дыбысының ерекшеліктері мен артикуляциясын нақтылау. 2. Сөздер мен сөйлемдердегі [r] дыбысын автоматтандыру.

«Сөз бен сөз тіркестеріндегі [r] дыбысын автоматтандыру» жеке логопедиялық сабақтың қысқаша мазмұныМақсаты: сөздер мен сөз тіркестеріндегі [r] дыбысын автоматтандыру. Негізгі міндеттері: Түзету-тәрбиелік: - сөздерді қолдануға жаттықтыру және.

«Сөздегі [w] дыбысын автоматтандыру» жеке логопедиялық сабақтың конспектісі.Мақсаты: сөздердегі [ш] дыбысын автоматтандыру. Негізгі міндеттері: Түзету-тәрбиелік: - [w] дыбысын дұрыс айтуға жаттықтыру.

Коммуналдық дербес мектепке дейінгі білім беру мекемесі, №185 аралас үлгідегі балабақша, Хабаровск қ. Жеке қорытынды.

4-сыныптағы жеке логопедиялық сабақтардың қысқаша мазмұны.

Тақырып: Дыбысты автоматтандыру [C].

Мақсаты: «Қыс» лексикалық-грамматикалық материалды пайдалана отырып, буындардағы, сөздердегі, сөйлемдердегі, тіркестердегі және үйлесімді сөйлеудегі [S] дыбысын автоматтандыру.

    Буын, сөз, сөйлем, сөз тіркестеріндегі [S] дыбысын, байланыстырып сөйлеуді автоматтандыру.

    Сөйлеу тынысын, артикуляциялық моторикасын, ұсақ моторикасын, зейінін, есте сақтау қабілетін дамыту.

    Фонематикалық есту қабілетін дамыту, сөздік қорын байыту, грамматикалық дағдыларды қалыптастыру, үйлесімді сөйлеуді дамыту.

    Еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: айна, тақырыптық және тақырыптық суреттер, символдық суреттер, компьютер, тапсырма карточкалары.

Сабақтың барысы.

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Біз әрқашан әдемі сөйлейміз

Қатты және жайбарақат

Біз анық айтамыз

Өйткені біз асықпаймыз.

2. Тыныс алу жаттығулары.

    Мұрын арқылы тыныс алу, мұрын арқылы дем шығару.

    Ауыз арқылы дем алыңыз және мұрын арқылы дем алыңыз.

    Ауыз арқылы тыныс алу және ауыз арқылы дем шығару.

    Ауыз арқылы дем алыңыз және мұрын арқылы дем алыңыз. Қар ұшқынына үрлеу.

3. Артикуляциялық гимнастика.

«Тілге бару».

4.Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама.

Жұмбақты тап:

Ақ түйіршіктер ұшады
Олар тыныш құлап, айналады.
Бәрі ақ түсті.
Жолдарды не жапты? (Қар.)

«Қар» сөзінің басында қандай дыбыс естідің?

Бүгін сабақта [S] дыбыстарын буын, сөз, сөйлемде айтамыз.

5. Дыбыс артикуляциясына сипаттама

[C] дыбысын шығарыңыз (Бала айна алдында дыбыс шығарады.)

Дыбыс артикуляциясын нақтылау.

[С] дыбыстарын айтқанда ерін қалай орналасады?

[S] дыбыстарын айтқан кезде тіл қайда болды?

[S] дыбыстарын айтқан кезде қандай ауа шығады?

6. Буын, сөз, сөз тіркестеріндегі [S] дыбысын автоматтандыру.

Буындарды оқып, оларды айт

Конъюгаттық рефлексиялы сөйлеу.

2 рет сөйле

Мұз, қар, түсу, қарағай, күй, қар ұшқыны.

Са-са-са түлкі қайда тұрады?

Су-су-су орманда түлкіні көрді

Сы-сы-сы түлкінің құйрығы ұзын.

Аралар туралы қарапайым тақпақты есте сақтаңыз және айтыңыз.

Са-са-са бақшада ара бар,

Са-са-са маған қарай ұшып келеді,

Сы-сы-сы араның мұрты бар,

Сы-сы-сы бақшада ара жоқ.

7. Саусақ гимнастикасы.

Бір күні тышқандар шықты (үстел үстінде екі қолдың саусақтарын қозғадық).

Сағат қанша екенін қараңыз (оң қолыңызбен сол қолыңыздағы жеңді артқа тартыңыз)

Бір, екі, үш, төрт (шынтақтарды үстелге қойып, төрт саусақты кезекпен бүгіңіз)

Тышқандар салмақтарды тартты (біз жұдырықтарымызды түйіп, ашамыз)

Бір, екі, үш, төрт, бес (бес саусақты бір-бірлеп бүгу)

Ал біз тағы серуендеуге шықтық (үстел үстінде екі қолдың саусақтарын қимылдаймыз).

8. Сұраққа толық жауап беріңіз.

Қар қашан ериді?

Лимонның дәмі қандай?

Сиқыршы не істей алады?

Қаншықта кім отыр?

Үстелде не бар?

«Орман» сөзіндегі соңғы дыбыс қандай?

9. «1-5» ойыны

1-ден 5-ке дейін мұз айдыны, снежинка деген сөздерді санау.

10. Үлгі бойынша етістіктерді жалғау

Мен шана теуіп жүрмін.

Сіз, ол, ол, біз, сіз, олар.

11. «Шатастыру» ойыны.

Сөздерді оқып, әдемі сөйлем құра.

Соня, Саня, шана, міну, міну, және

Қарағай, орман, қар жамылған

Түлкі, қысқы, үлпілдек, жүнді, о

12. Дене шынықтыру

13. «Керісінше» ойыны

Пияз ащы, ал қант...

Арыстан күшті, ал котенка...

Бұта аласа, ал ағаш...

Катяның шашы қара, ал Валя...

Витяда жаңа сөмке бар, ал Тарас...

Слава түскі асқа дейін аш болды, ал түскі астан кейін...

Кір жуғаннан кейін дымқыл болады, содан кейін...

14. Сөз ортасындағы әріптің орнына С әрпін қойыңыз.
Қандай жаңа сөз алдың?

лап - аю аю - тостаған

бренд - модельдеу - _____

15. Мәтінмен жұмыс.

Мәтінді оқып, нүктенің орнына мағынасына сәйкес келетін сөздерді қойыңыз.

Қар жауып, суық болды.

Қыста жиі жүреді.

Ол жарқырайды, бірақ қыздырмайды.

Мұздатылған.

Балалар оны алып далаға шықты.

Соня мен Слава соқыр болды.

Қыста сіз таба аласыз ...

Балалар қыста көңіл көтереді.

Мәтінді қайталау.

16. Сабақты қорытындылау.

Қандай дыбысты дұрыс айтуды үйрендік?

Мына дыбыстары бар сөздерді ата.

Баланың белсенділігін бағалау.

Мектеп жасына дейінгі балалардың сөйлеуін дамыту сабағы

«Сөздегі дыбысты автоматтандыру» дыбыстық айтылым бойынша жеке логопедиялық сабақтың қысқаша мазмұны

Севостьянова О.Ю., педагог-логопед МБДОУ Платоновский балабақшасы

Тақырыбы: «Сөздердегі дыбыстарды автоматтандыру» (дайындық тобы).

Мақсаттар:

  1. [s] дыбысының дұрыс айтылуын бекіту үшін артикуляциялық жаттығулар кешенін орындау.
  2. Сөздегі [с] дыбысын дұрыс айту дағдысын бекіту.
  3. Ұсақ моториканы дамыту.
  4. Есту және көру зейінін, есте сақтауын, ойлауын, тыныс алуын жетілдіру.

Жабдық: Ақшақар, тақырыпта [s] дыбысы бар суреттер.

Сабақтың барысы.

1. Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Сәлем, Илюша! Бүгін біз сөздердегі [s] дыбысының дұрыс айтылуын бекітеміз. Қызу жаттығуларынан бастайық.

2. Артикуляциялық гимнастика.

«Қоршау», «Тілсізді жазала», «Тілді тісте», «Мысықтар ашулы», «Төменгі тістерді тазалаймыз», «Допты қақпаға итер», «Помпа».

3. «Қайталау» ойыны (баланың логопедтен кейінгі сөздерді қайталауы)

Мен сөздерді атаймын, ал сендер менің соңымнан қайталайсыңдар.

Шана, ұшақ

Ара, ит

Отшашу, скутер

Сөмке, маска

Шыны, етік

4. «Оны еркелетіп ата» ойыны.

Сөздерімізді мейірімді сөздерге айналдырайық.

Шана - шана

Ұшақ -

Скутер -

5. «Сөз ойыны».

Енді мен сізге бірнеше сөз айтайын. Оларды есте сақтауға тырысыңыз. Назар аударыңыз!

СҰҢҚАР, ЕЛЕК, ҚАРАҒАЙ, Кәрі, ҚОРА, Ақшақар.

Есте қалған сөздерді ата. Қалай ойлайсыз, бұл сөздерде ортақ нәрсе бар ма? Бұл сөздер қалай ұқсас?

[s] дыбысынан басталатын сөздерді ойлаңыз.

Есте сақтауды сұраған сөздерді қайталаңыз.

6. «Қояндар» саусақ гимнастикасы.

Сіз шаршаған шығарсыз? Саусақтарымызбен ойнайық. Ойынымыз «Қояндар» деп аталады.

Қоян бүйірден қарап секіреді

Биік қарағайдың астында

Басқа қарағайдың астында

Тағы бір қоян секіреді.

7. Тыныс алумен жұмыс, зат есімдерді сан есіммен сәйкестендіру.

Мұздың суреті бар суретті аударыңыз. Суретке қар ұшқынын қойыңыз.

Қар ұшқынына үрлеңіз (ұрып кетеді). Суретке түсіріңіз. Онда не бар?

Мұздықтар.

Мұзды 1-ден 10-ға дейін сана.

8. Лексикалық категорияларды жаттықтыру.

ҚАР сөзіне туыс сөздерді ата

Ақшақар, аққала, қарлы, қарлы, қарлы, бұқа, қар.

9. «4 қосымша» дидактикалық ойыны.

Алдарыңызда суреттер тұр. Оларды атаңыз. Қай сурет біртүрлі? Неліктен?

ТҮРКИЯ, ҮКІ, ҚАЗ, Әтеш

ҮСТЕЛ, ОРЫНДЫҚ, НАУА, КӨРУЕК

ТАҢҚУЫР, ҚАРЫЛЫҚ, ҚҰЛПЫНАН, АНАНАС

ИТ, ТҮЛКІ, БОРСАҚ, ТИІН

10. «Көлік» тақырыбы бойынша сөздік қорын байыту.

Атында [s] дыбысы бар кез келген көлікті атаңыз.

Автобус, троллейбус, ұшақ, скутер, самосвал.

«Тура буындардағы [S] дыбысын автоматтандыру» түзету жеке сабағына түсіндірме жазба.

Баланың толыққанды тұлға болып қалыптасуы және оның мектепте ойдағыдай білім алуы үшін дұрыс сөйлеуді дер кезінде меңгерудің маңызы зор. Дұрыс оқу мен сауатты жазуды меңгеруді қиындататын әртүрлі ауызша сөйлеу бұзылыстары бастауыш сынып оқушыларының үлгермеушіліктерінің бір себебі болып табылады.

Көбінесе сөйлеу ақаулары айтылуда байқалады, оны дұрыс қалыптастыру өте қиын, өйткені бала сөйлеу мүшелерін басқаруды, өзінің және басқалардың сөзін бақылауды үйренуі керек.

Дыбыстардың айтылу ақаулары өздігінен жойылмайды. Анықталмаған және дер кезінде түзетілмеген бұзушылықтар топтастырылып, тұрақты сипатқа ие болады.

Мектепке дейінгі жас балалардың сөйлеуін дамыту мен қалыптастыру үшін ең қолайлы жас болып табылады және оның кемшіліктері осы уақытта оңай және тезірек жойылады. Бұл өсіп келе жатқан адамның толық сөйлеуі мен психикалық дамуына қолайлы жағдай жасайды.

Баланың мектепте одан әрі білім алуы мектепке дейінгі білім беру мекемесінің логопедиялық тобында жұмыс қаншалықты тиімді жүргізілетініне байланысты.

Логопедиялық сабақтар сөйлеудің барлық құрамдас бөліктерін кезең-кезеңмен дамытуға және мектепке дайындауға ықпал ететін коррекциялық тәрбиенің негізгі түрі болып табылады. Дұрыс сөйлеуге үйрету балада белгілі бір динамикалық стереотипті қалыптастыруға мүмкіндік беретін жүйелі, дәйекті сабақтарды қажет етеді.

Сөйлеудің дыбыстық жағындағы кемшіліктерді жоюда және дыбысты дұрыс айту дағдыларын қалыптастыруда жеке сабақтардың маңызы зор.

Жоғары жүйке қызметі тұрғысынан бұл сөйлеу дыбысының жаңадан жасалған және шоғырланған салыстырмалы қарапайым байланысын неғұрлым күрделі дәйекті құрылымдарға - буындар мен сөздерге енгізу.

Бұл жұмыс жүйке жүйесі үшін қиын және оқшау дыбыстан әр түрлі буындар мен дыбыстық тіркестерге, одан кейін берілген дыбысы бар сөздерге, содан кейін сөйлемдер мен әртүрлі типтерге көшуде көрінетін өте сақтық пен біртіндеплықты қажет етеді. кеңейтілген сөйлеу.

Бұл түзету жеке сабағының мақсаты – түзу буындардағы С дыбысын автоматтандыру.

С дыбысын автоматтандыру бойынша осы жеке түзету сабағының міндеттері:

1. Оқу тапсырмалары:

  • берілген дыбыстың жасалу механизмдері туралы білімдерін тиянақтау – оқшау, түзу буын.
  • «дыбыс», «буын» ұғымдарын қалыптастыру.

2. Дамытушылық тапсырмалар:

  • артикуляциялық аппарат мүшелерінің қозғалғыштығын жақсарту;
  • берілген артикуляциялық үлгіге кинестетикалық сезімдерді дамыту;
  • фонематикалық есту мен қабылдауды дамыту;
  • графикалық жазбаны пайдалана отырып дыбыс-әріпті талдау дағдыларын жетілдіру;
  • сөйлеуден тыс психикалық процестердің дамуы.

3. Тәрбиелік міндеттер:

  • сабақтың мазмұнына қызығушылықтарын арттыру;
  • еңбексүйгіштікке, табандылыққа және дыбысты айтудағы кемшіліктерге барабар көзқарасқа тәрбиелеу;
  • тілдік қабілетін және қарым-қатынас дағдыларын тәрбиелеу.

4. Түзету тапсырмалары:

  • зерттелетін дыбыстың дұрыс емес артикуляциялық құрылымын жою: оқшау, буын материалы бойынша
  • сөйлеу негативизмін жеңу;
  • заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, балаларды түзету және дамытудың тиімділігін арттыру.

Дыбысты автоматтандыру /S/ бойынша ұсынылып отырған коррекциялық жеке сабақ 6-7 жастағы балаларға арналған.

Сабақ кезеңдері нақты анықталған, өзара байланысты және дәйекті және мектеп жасына дейінгі балалардың жақын даму аймақтарын ескереді.

Түзету жұмыстарында қолданылатын технологиялар:

  • ойындар мен ойын техникасы;
  • ауызша нұсқаулар;
  • көрнекі әдістер;
  • графикалық диаграммаларды қолдану;
  • денсаулық сақтау технологиялары: массаж шарларын қолдану
  • мультимедиялық технологиялар – сабақтың бір бөлігі ретінде слайд-презентация.

Тура буындардағы /С/ дыбысын автоматтандыруға арналған бұл түзету жеке сабағының жаңалығы: оқу үрдісіне заманауи мультимедиялық технологияны кіріктіру. Бүгінгі таңда бұл слайд-презентациялар арқылы ақпаратты ұсынудың ыңғайлы және тиімді әдісі. Мультимедиялық оқу құралдарын пайдалану тікелей оқу іс-әрекетіне көрнекі әсерді енгізуге мүмкіндік береді және баланың назарын ұсынылған ақпараттың маңызды жерлеріне аудара отырып, материалды тезірек меңгеруге көмектеседі; фотосуреттер, сызбалар, слайд-шоулар, дыбыстық дизайн және баяндау, бейнеклиптер мен анимация, үш өлшемді графика түріндегі көрнекі, тиімді бейнелерді жасайды, т.б. баланың назарын ұзақ уақыт ұстайтын факторлар. Қабылдаудың ең маңызды екі мүшесіне (есту және көру) бір мезгілде әсер ету балаға әлдеқайда үлкен әсерге қол жеткізуге мүмкіндік береді, атап айтқанда, естігенінің 20% және көргенінің 30%, ал 50% -дан астамын есте сақтауға мүмкіндік береді. ол бір мезгілде көреді және естиді.

Осылайша, слайд-презентациялардың көмегімен балалардың жаңа ақпаратты қабылдау және есте сақтау процесі тезірек және тиімдірек жүреді.

Демек, заманауи мультимедиялық оқыту технологиясы: ассоциативті ойлауды, көру және есту есте сақтауды, көру және есту зейінін, қиял мен сөйлеуді дамытуға көмектеседі.

Түзу буындардағы /S/ дыбысын автоматтандыру бойынша осы түзету жеке сабағын құрастыру кезінде келесі оқу құралдары пайдаланылды:

  • Бартенева Т.П. Мектеп жасына дейінгі балаларды дамыту мен тәрбиелеу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
  • Рябцева О.В. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесінде медиа технологияларды қолдану.
  • Әдістемелік құрал Борисов Е.А. «Мектеп жасына дейінгі балалармен жеке логопедиялық сабақтар»
  • Интернет ресурстары.
  • Microsoft Power Point бағдарламасы.

Жеке сабақтардың қысқаша мазмұны.

Тақырыбы: «Тура буындардағы [S] дыбысын автоматтандыру».

Мақсаты:

  • түзу буындардағы [С] дыбысын автоматтандыру

Тапсырмалар:

  • [s] дыбысының артикуляциясы мен оқшау айтылуын нақтылаңыз.
  • Ұзын, бағытталған ауа ағынын қалыптастыруды жалғастырыңыз.
  • [s] дыбысын түзу буындарда айтуды үйренуді жалғастырыңыз.
  • Буындарда дыбыстың болуын анықтауға жаттықтыру.
  • С дыбысын білдіретін әріппен таныстыру
  • Зейінін, ойлауын дамыту.
  • Сабақтың мазмұнына қызығушылықтарын арттыру;
  • Зерттелетін дыбыстың дұрыс емес артикуляциялық құрылымын жою: оқшау, буын материалына сүйене отырып.
  • Вербалды негативизмді жеңу.
  • Заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, балаларды түзету және дамытудың тиімділігін арттыру.

Жабдық:

  • Ішінде тапсырмалары бар үлкен конверт;
  • артикуляциялық жаттығуларға арналған суреттер-символдар;
  • дыбыс артикуляциясының схемасы [лар];
  • «Сөз айт» жаттығуына арналған карточкалар, жартылай суреттер: түлкі, моншақ, өрім, таразы, ара, сағат, дөңгелек, компьютер, слайд-презентация.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Логопедтің қызметі

Балалардың іс-әрекеті

1.Org. сәт Бүгін олар маған хат беріп, сабақта ашыңыз деді. Осы хатта не бар екенін білейік, конвертті ашайық.

Бірақ бұл не?! Ал мына конвертте... кейбір суреттер. Не
олар білдіреді ме? Қарашы, тілің қуанып: «Білемін! Бұл мен үшін жаттығу!»

Қалай ойлайсыңдар, бұл қандай дыбысты дұрыс айту керектігін үйрену үшін тілге арналған тапсырмалар ма? Тілге гимнастика жасайық, әрі қарай не болатынын көрейік.

Олар хатты ашып, суреттерге қарайды: слайд, күрек, насос, қоршау...
2.Сабақтың тақырыбы туралы хабарлама Бүгін біз С дыбысын буындарда дұрыс айтуды үйренуді жалғастырамыз.Осы конверттегі қызықты тапсырмалар бізге көмектеседі.
3. Артикуляциялық гимнастиканы орындау. Ерінге арналған жаттығу «Күлімде» Тілге арналған жаттығулар: «Шпатула», «Күшті тіл», «Төменгі тістерді тазалау», «Слайд».

Ауа ағынын дамытуға арналған жаттығу: «Сабанға үрлеу»

Жаттығуларды орындау.
3.Дыбыс артикуляциясын талдау Артикуляциялық профильді қарастыру және артикуляциялық қалыпты талқылау: - дыбысты айтқан кезде - тілдің ұшы төменгі немесе жоғарғы тістерге қай жерде тіреледі?,

Еріндер қандай пішінге ие: дөңгелек пе, әлде күлімдеу ме?

Тістеріңіз жабық немесе ашық па?

С дыбысын айтқанда ауа ағыны қайда бағытталады?

- с дыбысын айтқанда - тілдің ұшы төменгі тістерге тіреледі.- күлімдеген еріндер

Тістер жабық, бірақ кішкене бос орын қалады

Ауа ағыны тілдің ортасына бағытталған

4.Дыбыс сипаттамалары (Слайд) С дыбысына сипаттама берейік.- Ол қандай дыбыс, дауысты дыбыс па, дауыссыз ба?

С дыбысының қайсысы қатты немесе жұмсақ? Біз қандай түсті қолданамыз?

С дыбысы дауыссыз ба әлде дауысты ма? (Неге?)

Бұл дауыссыз дыбыс, өйткені С дыбысын айтқанда ауа ағыны ауыз қуысында (тіс) кедергіге кездеседі.- С дыбысы – қатты, көк түспен белгіленген.

С дыбысы күңгірт, өйткені айтылу кезінде дауыс байламдары жұмыс істемейді.

5. Дыбысты оқшауланған түрде бекіту. Конвертте әлі қандай тапсырмалар бар екенін көрейік. Оны мұқият ашып: сссс. Конверттен карточкалар төгілді. Олармен күресуге тырысайық.

Суреттің астында «глобу» деп жазылған. Түсініксіз! Сөзді аяқтау керек шығар, бірақ [s] дыбысы сізге көмектеседі. Сонымен, мен сөзді оқыдым, соңында сіз [s] дыбысын айтасыз.

Қалған суреттер слайдта көрсетіледі.

Суреттер (Логопед соңғы дыбыссыз сөздерді айтады: глобус, автобус, насос, ананас, абрикос, шаңсорғыш.)

Конвертті ашып, С дыбысын бөлек айтады.Аяқтайды
6.Дыбыстың әріппен байланысы.(СЛАЙД) Дыбыс пен әріптің не екенін еске түсірейік?Дыбыс әріпі

С дыбысы С әрпімен белгіленеді.

С әрпінің элементі қай бағытқа бағытталған: оңға ма, әлде солға ма?

Дыбыс естіледі, айтылады, бірақ әріп көрінеді, оқылады, жазылады.С әрпінің элементі оңға бағытталған.
7.Фонематикалық есту қабілетін дамыту. Дыбыстың жоғалып кетпеуін қамтамасыз ету үшін оны ұстап, жұдырығыңызға мықтап қысыңыз. Мұқият тыңдау. [s] дыбысын естіген бойда жұдырығыңызды қатты түйіңіз: фа, са, та, ши, хи, сы, фу, зу, су, фо, со, шо.Жаңа ғана қандай дыбысты ұстадыңыз? С дыбысы
8. Ашық буындардағы С дыбысын автоматтандыру. Әрбір түйінді шешу үшін сиқырлы сөздерді айту керек: са- са -са

sy-сы-сы

са - са– са

sy- sy-sy

са - са - са

sy-sy- sy

се-се-се

се- се-се

се-се- се

Бұл түйіндері бар шілтер.Бала түйіндерді шешіп, логопедтен кейін біріншіге, содан кейін екінші буынға, содан кейін соңғы буынға екпін түсіре отырып, жұп буындарды қайталайды.
9. СА буынына дыбыстық талдау (СЛАЙД) - Тыңдаңыз: мен неше дыбыс жасадым: С.А. - Бірінші дыбысты, екіншісін ата.

Осы дыбыстарды фишкалар мен әріптермен белгілейік.

С дыбысын қандай чиппен белгілейміз? (Неге?)

Жұмыс буынның кейінгі дыбысымен бірдей орындалады.

-Екі дыбыс.- Бірінші дыбыс С, екіншісі А.

С- дыбысын көк чиппен белгілейміз, себебі ол қатты. Чиптің астына кассадағы С әрпін қояды

10. Үйге тапсырма Қараңдаршы, конвертте суреттердің жартысы қалды.Олардан тұтас суреттер жасап көрейік
тинейджерлер. Мен бастаймын, сен маған көмектесесің. Міне, бірінші жартысы: бу.Екінші жартысын қойып, сөзді аяқтаңыз: sy.Ал үйдегі басқа суреттерді жина: о - са.ли - са

ве - сы коле - со ко - сача - сы

Суреттің екінші бөлігін орналастырып, буынды айтады.
11.Сабақтың нәтижесі. Осы тапсырмалардың барлығын бізге кім жібергенін анықтау ғана қалды? Оны табу қиын емес.

Міне, сұрақ:

Кімнің мұрны ұзын?

Ол Пьерро және Мальвинамен дос. Бұл кім?..

Логопед ішкі жағында Буратиноның суреті салынған конвертті ашады.

Пиноккио сіздің оның тапсырмаларын жеңе алатыныңызды тексеруді шешкені белгілі болды. Бірақ сізде керемет көмекші болды - сіз бүгін өте әдемі айтқан дыбыс. Бұл қандай дыбыс?


Жабық