Аз одобрявам:

Директор на КСУ „Свободненска гимназия“

N. A. Merker _____________

Ососкова Анастасия Игоревна 2 категория 3 (основно ниво)

вещ

руски език

Клас

5 В "

дата

14.11.2016

Тема на урока

Разбор на просто изречение.

Цел

Формирайте учениците от концепцията за разбор на членовете на предложението

Задачи

Организирайте дейностите на учениците за усвояване на нов материал;

Развиване на способността за подчертаване главни и малолетни членове на предложението;

Развитието на диалогичната реч, способността да се синтезират, сравняват, анализират, независимо да се правят изводи.

Методи

Мозъчна атака, попълване на таблицата и диаграми за изречения, анализ на изречения, логически задачи.

Интеграция на седем модула

CT, обучение по диалог, управление и лидерство

в преподаването, ОО, работа с надарени ученици.

очакван резултат

Студенти:

Те знаят как да намерят основните и второстепенните членове на предложението, да им задават въпроси, графично да ги подчертават в писмото;

- може да пише прости изречения.

Оборудване,

видимост

Маркери, хартия А-4, стикери, плакати, различни канцеларски материали, необходими за творческа работастуденти.

По време на часовете

Учителска дейност

Ученически дейности

Org. момент.

1. Поздрави

2. Психологическа нагласа. Обучение: "Поздрави".

1. Поздравете учителите

2. Разхождайки се из класната стая, ръкувайки се един с друг: "Здравей", "Здравей", "Как си?" и т.н. Хвалят, казват те взаимнокомплименти.

Мозъчна атака.

Анкета д / з.

І. Мотивация

Мотивация

Приложение.

Изпълнение на задания.

Творческа минута.

Отражение

Оценка

Домашна работа.

Днес момчета имаме необичаен ден. Ще пътуваме до страната "Синтаксис". За да започнем нашето пътуване, трябва да отговорим на един въпрос:

Какво е синтаксис?

Браво, сега имаме отворен път и можем да започнем нашето пътуване. Но преди за да започнем нашето пътуване, нека се разделим на групи.

Ще ви дам формуляри за оценяване, където ще си поставяте оценки за всяка стъпка от урока.

1 спирка. Отговори на въпроси .

    Кои са основните членове на предложението?

    Какво е предмет?

    Какво е предикат?

    Какви са второстепенните членове на предложението.

    Какво е добавка?

    Какво е определението?

    Какво е обстоятелство?

2 спирка . Попълнете таблицата

3 спирка. Основните членове на предложението.

Прочети изреченията. Намерете основните членове на изречението.

4 спирка. Непълнолетни членове на предложението.

Прочети текста. Изпишете първото изречение. Подчертайте второстепенните членове на изречението.

Начертайте скици за този текст.

5 спирка. Загрявка.

Физическо възпитание.

6 спирка. Анализ на предложенията.

Прочетете изреченията и анализирайте членовете на изречението.

7 спирка. Попълнете диаграмите.

Попълнете схемите за предложенията от спирка 6.

8 спирка. Поговорка - народна мъдрост.

Довършете поговорките.

9 спирка. Повтаряме това, което знаем.

МИНИ ТЕСТ

10 спирка. Крайната.

Моето настроение.

Момчета, за какво говорихме в урока? Хареса ли ви урока? Напишете вашето мнение за урока (слайд 32).

Оценките са дадени в протокола.

Напишете кратка история за това как премина урокът. Изпишете едно изречение и анализирайте изречението по член.

Синтаксисът е клон на езиковата наука, който изучава фрази и изречения.

По име плодовете са разделени на групи. След това те сами рисуват тези плодове.

Отговори на учениците. (Кой пръв ще вдигне ръка)

Попълнете подготвената таблица.

1. Звънецът звънна. 2. Влязоха учениците. 3. Учителят поздрави. (Устно)

Изпълняват се и трите групи.

През пролетта учениците засаждат овощни дървета.

Документиране.

Група 1: Дойде приятелска пролет.

Група 2: Топъл вятър духа от юг.

Група 3: Пролетно боядисани дървета в зелено.

Схемите за предложения се разпространяват.

Те подбират думи, които са подходящи по значение, и казват кой член на изречението са.

Прочетете изреченията и намерете главните и второстепенните членове на изречението.

Изберете „усмивка“.

Тестът се провежда и проверява с ключа. Дайте белези.

Записвам

Тема на урока: Разбор на проста изречение

Цели:

1) въведете реда на анализиране

просто изречение;

2) да се формира способността да се произвежда синтаксис

разбор (устен и писмен) на просто изречение;

3) активиране на способността да изразявате мислите си ясно и сбито;

4) възпитание на внимание към думата чрез изграждане

предложения;

5) повторение на изучения материал по темата „Синтаксис“, части от речта, изучен правопис, пунктограма;

6) да се формира представа за здравето като едно от основните

ценности на човешкия живот.

Приема TRKM: 1. Рецепция „Вярно - невярно твърдение“

3. Рецепция „Тънки и дебели въпроси“

4. Техника „Хванете грешката“

5. Рецепция „Намиране на съвпадения“

6 клъстер

Форма на работа: 1. Отпред

2. Индивидуално

3. Парна баня

По време на часовете.

1. Орг. момент .

Здравейте, радвам се да ви приветствам на урок по руски език.

Нека, приятели, да се усмихнем един на друг,

ще раздаваме усмивки на гостите,

готови ли сте за урока?

Тогава за работа, желая ви късмет!

Много добре! Всички се усмихнаха! Знаете ли, че усмивката е най -доброто хапче за здраве?

Имате емотикони на бюрата си, те също ще ви се усмихнат и ще ви помогнат да поддържате добро настроение в урока.

Вземете емотикона в ръка и го вдигнете.

Нека бъдете успешни в урока!

Запишете номера, страхотна работа.

2. Етап на разговора. Актуализация на знанията.

И сега, момчета, ще играем играта „Вярвате ли?“ Тази игра ще ни помогне да разберем какво знаете и какво не знаете.

Ще задам фини въпроси, на които ще ми отговорите само с „да“ или „не“, и дебели въпроси, на които трябва да се отговори подробно.

Техника „Истинни и неверни твърдения“, „Тънки и дебели въпроси“

    Вярвате ли, че емоционалните изречения са възклицателни и невъзклицателни? (Да)

    Смятате ли, че изреченията за целта на изказването са общи, а не често срещани? (не) И какви са те? (разказ, стимул, въпросителен)

    Вярвате ли, че простите изречения имат една граматическа основа, а сложните - две или повече граматически стъбла? (Да)

    Вярвате ли, че допълнението, обстоятелството и определението са основните членове на изречението? (не) Кои членове на предложението са основните? (субект и предикат)

Момчета, кажете ми, моля, по каква тема ви зададох въпроси? (оферта)

Кой раздел от езикознанието изучава изречение? (Синтаксис)

Знаете ли, момчета, как се казва анализът на предложението от членовете?

Какво трябва да научим в урока? (Разбор

просто изречение.)

Моля, запишете темата на урока в тетрадка.

Освен това трябва да прегледаме и обобщим знанията по темата „Синтаксис“.

И гатанки, поговорки, поговорки и текстове за здравословен начинживот. Нашият урок ще се проведе под мотото: "Ще бъдете здрави, ще получите всичко." Как разбирате тази поговорка, момчета? (ако сте здрави, не се разболявате, можете да учите, да работите и ще имате всичко)

3. Речникова и правописна работа.

И сега ще играем Spelling Football. Ще ви задам загадки, а вие ще запишете отговорите, разделени със запетаи. Внимавайте да не допуснете цел в собствената си цел, т.е. не правете грешки.

1. Зелена поляна,
Сто пейки наоколо
Порта към порта
Хората тичат бързо.
На портите на тези -
Риболовни мрежи.(стадион)

2. - Не разбирам, момчета, кои сте вие?
Птици? Риболовци?
Каква е тази мрежа в двора?
- Бихте ли имали нещо против играта,
По -добре се махай!
Играем ... (волейбол)

3. Този кон не яде овес,
Вместо крака - две колела.
Седнете на коня и яздете
Само по -добре да шофирате. (велосипед)

4. Лента, топка, дънер и пръти,

Пръстените са до тях.

Не смятам да изброявам

Много снаряди.

Красота и пластмаса

Дава ни ... (гимнастика)

5 . В този спорт играчи

Всички са пъргави и високи.

Те обичат да играят топка

И го хвърли на ринга.

Топката удари силно пода

Това е ... (баскетбол)

6 . В честна битка няма да смажа,

Ще защитавам две сестри.

Победих круша на тренировка

Защото аз ... (боксьор)

7 . Ето ги скейтърите

Упражнение при скачане.

И ледът блести искрящо.

Тези спортисти - ... (скейтъри)

8. И момчета, и момичета

Те ни обичат много през зимата,

Те изрязват леда с тънък модел,

Не искат да се прибират.

Ние сме грациозни и леки

Ние сме къдрави ... (кънки)

Взаимна проверка.Надявам се да не сте допуснали нито един гол.

- Момчета! С какъв правопис сме написали думите? (Непроверими гласни и съгласни в основата на думата) И кои думи са излишни? За какви думи можете да намерите тестова дума? (боксьор, кънки) Каква е общата тема на тези думи? (спорт) Каква роля играе за здравето на хората? Какво трябва да направите, за да живеете здрави и щастливи в продължение на много години? (вдясно, спортувайте) Запишете изречение

Ще бъдем по -закалени, ще се занимаваме със спорт!

4. Обяснение на новия материал.

Клъстерна компилация.

Анализ на записаното изречение. Характеристики на предложението.

(Стимулиране, възклицание, просто, двучастично, широко разпространено, усложнено от хомогенни предикати) Изграждане на схемата.

5.Части на речта

Сега нека проверим как познавате частите на речта, защото изреченията и фразите се състоят от изразени думи в различни частиреч.

Коя дума има грешна част от речта?

1) Лекува - глагол под формата на сегашно време;

2) И- предлог

3) Доброто е прилагателно;

4) Смехът е съществително. Отговор: 2

6. Отиваме в търсене на оферти. Работете по двойки.

Имате листовки с диаграми на бюрата си. А на слайда виждате предложения. Намерете предложение за вашата схема.

1. Израстваме смели, загоряли на слънце.

2. Витамините ще ви помогнат при настинки и болки в гърлото.

3. Упражнения всеки ден, умора, летаргия, мързел ще отмине!

4. Хайде да се втвърдим и да се занимаваме със спорт!

5. Обичате ли да играете футбол?

6. Въздухът, слънцето и водата са най -добрите ни приятели.

Запишете изреченията, които намерите, и ги анализирайте. На дъската 1 човек (партньорът го прави в тетрадка и след това проверява на дъската)

7. Работете по двойки.

Имате пликове на бюрата си, отваряйте ги и съставяйте изречения от думи, така че да получите поговорки и поговорки за здравословен начин на живот. Работим по двойки (1 оферта на маса)

1. Апетитът от пациента тече и се търкаля към здравия.
2. Болестта няма да настигне бързите и сръчните.

3. Здравето е по -ценно от богатството.
4. Чистотата е ключът към здравето.

5. Здравословен сън - отлично благосъстояние през деня.

6. Добрият смях лекува душата.

Запишете получените изречения и ги анализирайте синтактично. На дъската 1 човек работи върху карта - анализ на думи по състав: чистота, упражнения.

8. Физическо възпитание

Сега ще прекараме физическо възпитание с вас. Тъй като днес повтаряме изучения материал от синтаксиса, загрявката ще бъде свързана с познаването на терминологията, която използваме.

Правилата на играта.Учениците се изправят от местата си, с ръце на коланите. Учителят назовава различни термини. Ако термините са свързани със синтаксис, вдигнете ръце нагоре, но ако с други части на езика, спуснете ръцете си.

Префикс, граматическа основа, фраза, корен, стволо на думата, запетая, обстоятелство, тире, наставка, изречение, обжалване, буква.

9. Рецепция „Хванете грешка“

Поправете грешките при използването на думи в тези изречения.

Смехът на Петя е заразен. Грипът е заразна болест.

Запишете коригираните изречения. Обяснете настройката на тирето в изречение 2.

10. Диетата ни също влияе върху здравето ни. Изключете пастата, кифличките, сладкишите от ежедневното меню и оставете възможно най -много зеленчуци и плодове. Чуйте какво казва едно от техните стихотворения? Експресивно четенестихотворения.

Прекрасна градина.
Хората са изненадани:
Каква прекрасна градина?
Тук има репички и салата,
Лук, магданоз и спанак.
Домати краставици
Съзряване заедно - браво!
И картофи, и зеле
Те растат гъсто в леглата.
И всички казват в един глас:
„Ние растеме тук за момчетата.
За старание и труд
Цялата реколта ще бъде събрана. "

Защо трябва да ядете колкото се може повече плодове и зеленчуци, момчета?

Задачи: 1) намиране на изречения, усложнени от хомогенни членове на изречението;

2) Направете просто изречение с хомогенни членове и обобщаваща дума. В градината растат зеленчуци: репички, маруля, зеле, домати.

2) нарисувайте диаграмата

3. Етап „Отражение“

11. Работа с текст.Прочетете, вмъкнете липсващи букви, поставете препинателни знаци. Анализирайте едно изречение. (Спокойна музика, звуци на дива природа).

1. Музиката лекува.

Всеки обича музиката. Повече музика подобрява настроението 4. И пл ... хая музиката унищожава нервна системач ... очарователен.

От x ... roshes на музика, дори r ... stu ... stut по -бързо. От лоша музика те могат да изсъхнат, ... да загинат.

2. Спокойна музика на ra (s, ss) l ... бие, премахва пс ... химическо напрежение ... гений. Той съчетава успокояващите звуци на w ... вой на природата: ропот ... на поток, шум на море, g ... los на птици. Тя се връща ... спокойствие и добро настроение.

Или да направи тест? Или текст на 1 -ви ред, тестът на 2 -ри ред?

Нашият урок приключва, днес се справихте много добре. Много добре! В памет на нашия урок ще включите емотикони задната странакоито ще намерите моите желания за вас.

Урокът приключи, благодаря на всички!


План - конспект на урока по темата: "Разбор на просто изречение "в 5" А "кл.
Цели на урока:

  1. научете как правилно да анализирате просто изречение;

  2. да затвърди знанията за класификациите на изреченията според целта на изявлението, интонацията, наличието на главните и второстепенните членове на изречението;

  3. проверете способността да поставяте препинателни знаци за хомогенни членове на изречението, лечение.

Оборудване:листовки със задачи, учебник,Обяснителен речник.

По време на часовете.


  1. Организационен момент.

  1. ^ Проверка на домашната работа.
В последния урок научихте как да напишете приятелско писмо. Днес ще изслушаме вашите писма, които сте отправили към приятелите си. (четене на 1-2 букви)

Какви други видове писма познавате?

Браво, свършихте домашното. (В края на урока трябва да изпратите писма за проверка)

^ 3. Речник на речника.

(1 ученик) . Цветен аромат, рошави дъждове , потъмнява от влага, наслаждавайте се пейзаж ( определят начин за свързване на фрази)

(2 студент ) пътека по реката, самотни златни брези, сериозна опасност, невероятна реколта от моркови и зеле. (изпълни разбор на морфемадуми:самотен, невероятен;напиши дума : бяганев транскрипция.)

4 Ортепична минута. . Задачата е написана предварително на дъската (ученикът излиза и подчертава думите, целият клас пише в речника)

^ Квартал, киселец, лъкове, повикване, торти, пуловер, задълбочаване, опростяване.

5 Физическа минута. (проведено от ученик от 5 клас)

Ябълково дърво в градината ми

Силно се огъва при вятъра.

^ Наведена надясно, наляво,

Исках да се люлея: 1, 2, 3, 4, 5.

Пак клонове нагоре -надолу!

И тя ги опъна напред.

И тъй като бризът утихва

Моето ябълково дърво ще заспи.

6 Фронтална анкета

Игра „Кой е по -бърз“


    - Какви са изреченията за целта на изявлението ( NS разказ, n канцеларски, въпросителен)

    Поощрителната оферта съдържасъвет, молба, заповед, желание. (пример)

    - Разказното изречение съдържасъобщение. (пример)

    - Въпросното изречение съдържавъпрос. (пример)

    Предложение за емоционално оцветяване може да бъдевъзклицание и невъзклицание

-Субектът и предикатът саграматическа основа.

    - По наличието на граматически основи изреченията са -еднокомпонентни и двукомпонентни.

    - С присъствието на малолетни членове. предложения- общи и нечести. (пример)

7 ... Обяснение на новия материал.

    - Темата на нашия урок е „Синтаксисразбор на просто изречение ".

    Момчета, нека се опитаме да формулираме целите на нашия урок, въз основа на темата. (Децата самостоятелно определят целите на урока)

    Момчета, определете просто изречение.

    Какво друго изречение знаете, че имате граматическа основа? По какво се различава сложното изречение от простото?)

- Нека си припомним етапите на провеждане на синтаксисразбор предложения. Отворете уроците nи със. 89 двойки. 44

  1. ^ Обезопасяване на материала.

    1 задача(Картите със задачата са прикрепени предварително към дъската под формата на есенни листа)

- Сега момчетапредставете си, че сме в гората и трябва да съберем листа за хербарий.

- Момчета, какво е хербарий? (един от учениците гледа L.Z. думите „Просто yy речник b „С.И. Ожегов, чете го на глас.)

- Но това са необичайни листа, но със задачаНа правопис и пунктуация.
(4 ученика отиват на дъската, вземат листата и го направи сам).

Само един ученик взема лист хартия и изпълнява задачата с класа. ( ^ Трябва да вмъкнете липсващи букви, да поставите препинателни знаци и да анализирате изречението)

1 Брегът беше покрит с ... мишки и осока.

^ 2 Има череши и ябълки ... и круши в градината.

3 Дъбът е топлолюбиво дърво.

4 Така че ... nce свети, но (не) се затопля.

5 Момчета, пазете се от природата!
След завършване учениците на дъската извършват взаимна проверка.

2 задача. (Отделни думи се изписват предварително на дъската. Учениците трябва да пренаредят думите така, че да се получат изречения, след което да ги анализират.)Двама ученици изпълняват тази задача на дъската, останалите самостоятелно в тетрадки.
Малки гъби, върху смърч, катерица, възел, трепетликови гъби, за да изсъхнат, закачени (На смърчов възел, катерица е окачена да изсуши гъби от трепетлика, малки гъби.)
Ще падне сняг, дълбоката земя ще се покрие и с бяло одеяло. (Дълбок сняг ще падне и ще покрие земята с бяло одеяло.)

9. Обобщаване.


    Учениците обобщават урока.
Учителят коментира работата в класа, поставя оценки.
10. Домашна работа.Научете реда за анализиране на параграф 44, упражнение 217.

Анализирането на просто изречение се е утвърдило в практиката на първоначалното и гимназия... Това е най -трудният и обемен вид анализ. Той включва характеристика и изречение, анализ по членове, посочване на части от речта.

Структурата и значението на простото изречение се изучават от 5 клас. Пълният набор от знаци на просто изречение е посочен в 8 клас, а в 9 клас акцентът е върху сложните изречения.

При този тип синтактичен анализ нивата на морфология и синтаксис са корелирани: ученикът трябва да може да определи частите на речта, да разпознае техните форми, да намери съюзи, да разбере начините за свързване на думи във фраза, да познава знаците на основната и второстепенни членове на изречението.

Нека започнем с най -простото: помогнете на децата да се подготвят за разбор в 5 клас. В началното училище ученикът си спомня синтактичния анализ и го изпълнява на елементарно ниво, като посочва граматическата основа, синтактичните връзки между думите, вида на изречението по отношение на състава и целта на изявлението, научава се да съставя схеми и да намира хомогенни термини.

В началното училище се използват различни програми на руски език, така че нивото на изискванията и подготовката на учениците са различни. В пети клас бях домакин на деца, които бяха записани в основно училище според програмите образователна система„Училище 2100“, „Училище на Русия“ и „Основно училище на XXI век.“ Има и големи разлики. начално училищевършат огромна работа, за да компенсират недостатъците на своите учебници и сами „изграждат“ последователни връзки между началните и средните училища.

В 5 клас материалът за анализ на изречение се обобщава, разширява и вгражда в по-завършена форма, в 6-7 клас се усъвършенства, като се вземат предвид новоизучените морфологични единици (глаголни форми: причастие и причастие; наречие и категория държава; служебни думи: предлози, съюзи и частици).

Нека покажем с примери разликите между нивото на изискванията във формата за анализ.

В 4 клас

В 5 клас

В просто изречение граматичната основа е подчертана, познатите части на речта са посочени над думите, подчертават се хомогенни членове, изписват се фрази или се изчертават синтактични връзки между думите. Схема: [O -, O]. Разказвателен, невъзкликващ, прост, често срещан, с хомогенни предикати.

Съществително (основна дума) + прил.,

Ch. (Основна дума) + n.

Ч. (Основна дума) + места.

Наречие + Ch. (Основна дума)

Не се изтеглят синтактични връзки, не се изписват словосъчетания, схемата и основните означения са еднакви, но характеристиките са различни: повествователни, невъзклицателни, прости, двучастични, широко разпространени, усложнени от хомогенни предикати.

Анализът се практикува постоянно в класната стая и участва в граматически задачи на контролни диктовки.

В сложно изречение граматическите основи са подчертани, частите са номерирани, познатите части на речта са подписани над думите, видът е посочен според целта на изказването и емоционалното оцветяване, според състава и наличието на вторични членове . Схема за разбор: [O и O] 1, 2 и 3. Разказвателен, невъзкликващ, сложен, често срещан.

Схемата остава същата, но характеристиката е различна: повествователна, невъзкликваща, сложна, състои се от 3 части, които са свързани чрез несъюзна и свързана връзка, в 1 част има хомогенни членове, всички части са две- част и широко разпространена.

Разбор сложно изречениев 5 клас е с образователен характер и не е средство за контрол.

Схеми на изречения с директна реч: A: "P!" или "P" - a. Въвежда се понятието цитат, което съвпада по дизайн с директната реч.

Схемите се допълват от прекъсване в директната реч с думите на автора: "П, - а. - П." и "P, - a, - p". Въвеждат се концепцията за диалог и методите за неговото проектиране.

Схемите са направени, но характеристиките на изреченията с директна реч не са направени.


Анализирайте плана за просто изречение

1. Определете вида на предложението за целта на изявлението (повествователно, въпросително, стимулиращо).

2. Разберете вида на изречението за емоционално оцветяване (невъзклицание или възклицание).

3. Намерете граматическата основа на изречението, подчертайте я и посочете начините на изразяване, посочете, че изречението е просто.

4. Определете състава на основните членове на предложението (от две части или от една част).

5. Определете присъствието на малолетни членове (общи или нечести).

6. Подчертайте второстепенните членове на изречението, посочете начините на тяхното изразяване (части на речта): от субекта и сказуемото.

7. Определете присъствието на липсващи членове на предложението (пълно или непълно).

8. Определете наличието на усложнения (сложни или неусложнени).

9. Запишете характеристиките на предложението.

10. Съставете схема на предложение.

За анализа използвахме изречения от прекрасните приказки на Сергей Козлов за таралеж и мечка.

1) Беше необикновен есенен ден!

2) Задължението на всеки е да работи.

3) Тридесет комара изтичаха на поляната и свиреха на скърцащите си цигулки.

4) Той няма баща, майка, таралеж, мече.

5) И Катерицата взе ядки и чаша и побърза след това.

6) И те сложиха нещата в кошница: гъби, мед, чайник, чаши - и отидоха до реката.

7) И борови иглички, елхови шишарки и дори паяжина - всички се изправяха, усмихваха се и смучеха с цялата си сила последната есенна песен на тревата.

8) Таралежът лежеше до самия нос, покрит с одеяло, и гледаше Мечката с тихи очи.

9) Таралежът седеше на хълм под бор и гледаше лунната долина, наводнена с мъгла.

10) От другата страна на реката, пламнали осини, гората беше тъмна.

11) Така че до вечерта те тичаха, скачаха, скачаха от скалата и крещяха с пълна дроб, засенчвайки тишината и тишината на есенната гора.

12) И скочи като истинско кенгуру.

13) Вода, къде тичаш?

14) Може би е луд?

15) Мисля, че си е представил себе си ... от вятъра.

Примери за разбор на прости изречения


Краткосрочен план на урока Предмет Клас Дата Тема Общи цели Резултати от обучението Резултати от обучението за учениците (А) Резултатите от обучението за учениците (Б) Резултатите от обучението за учениците (В) Основни идеи Връзки Реквизити (ресурси) Етапи (време) Начало на урока ( 3 минути) Руски език 6 "А" 05.05.2016 Анализ на сложно изречение Знайте разбора на сложно изречение. Умейте да анализирате сложно изречение. Знае и знае как да анализира сложното изречение. Знае и знае как да анализира сложното изречение. Те са в състояние самостоятелно да анализират, синтезират и сравняват прости изречения като част от сложно изречение.Знаят и могат да анализират сложното изречение. Знайте как да разберете устно и писмено. Знае и знае как да анализира сложното изречение. Развивайте съгласувана реч, памет и мислене. SESO, учебна програма, учебник. Маси, хартия А4, карти със задачи, стикери, плакат, различни канцеларски материали, необходими за творческата работа на учениците. Действия на учителя Действия на учениците Оценка Поток на урока 1. Поздрави 2. Психологическа нагласа. Обучение: "Поздрави". 1. Поздравете учителите 2. Разходете се из класната стая, ръкувайте се един с друг: "Здравей", "Здравей", "Как си?" и т.н. Хвалете се, комплиментирайте се. Устно насърчение от учителя. Проверка на домашната работа (7 минути) 10 Рецепция „Дебели и тънки въпроси“ въпроси по предадените материали. Децата отговарят Въведение в темата (8 минути) Изпълнение на целта на урока (8 Деконструирайте тези изречения по членове: Децата анализират членовете на изречението 1. Бяла пара се разпространява по ливадите. 2. Сънлива гора се гледа в огледалото на залива, в по -мълчаливата тъмнина се крие. анализ: Вербално насърчение от учителя. Вербално насърчаване от учителя. Децата четат и анализират сложно изречение. Формираща оценка „Палец“ минути) 1. Вид изречение според целта на изявлението. 2. Дали изречението е удивителен знак. 3. Просто или сложно изречение. Просто изречение: 4. Често срещано или не често срещано. 5. Основни и второстепенни членове на предложението. 6. Хомогенни членове на предложението (ако има такива). 7. Обжалване (ако има такова). Сложно изречение: 4. Части от сложно изречение, техните основи. 5. С помощта на съюзи или без съюзи се свързват части от сложно изречение. Пример за писмен анализ на просто изречение: Бялата угар се разпространява по ливадите. (И.С. Никитин.) Комплекс: В огледалото на залива изглежда сънната гора, в гъсталака на мълчалив мрак лежи. Физически минути (3 минути) Изпълнение на целта на урока (15 минути) (И. Никитин.) Загряване 1. Деконструирайте първото и третото изречение писмено, останалите устно. 1. Слънцето не беше ... в бледото ... небе. 2. Дълги сенки се стичаха от дърветата, от храстите, от високите купи сено. 3. Слънцето вече е доста високо ... умираше в ясното ... небе, но полетата все още бяха ... покрити с роса. 4. Влажната земя е еластична под краката, високите сухи треви не се движат, дългите нишки блестят по бледата трева. (И. С. Тургенев.) Посочете звуци вместо маркираните букви. 2. Запишете, като поставите липсващите запетаи. Анализирайте писмените изречения. Анализирайте изречението. 1. Влизаме в ост..рожно в гората рано..м сутринта. 2. От земята се издига лека мъгла .. мъгла от мъгла и на всяка игла .. борови дървета на всяко листо .. б .. отрязва всяка трева .. някои други .. изстисквайте малки и нежни .. капчици вода. Домашна работа (1 минута) Размисъл (2 минути) D / W упражнение. по желание. Децата пишат в дневници Какво ви хареса? Какви въпроси имате по новата тема? Децата отговарят на формиращата оценка


Близо