მიზნები:

- ასო "C"-ს გაცნობა;

- განაგრძეთ წინადადებაზე მუშაობა;

ჩამოტვირთვა:


გადახედვა:

წიგნიერების კლასების შეჯამება

(მოსამზადებელ ჯგუფში)

თემა: „ხმა (C). ასო (C).

მოამზადა მასწავლებელმა:

ფატკულბაიანოვა A.V

თემა: ხმა (გ). ასო (გ).

მიზნები:

ბგერის (გ) გამოთქმის უნარის კონსოლიდაცია;

სიტყვაში მოსმენის, ბგერის გამოყოფისა და დასახელების უნარი;

სავარჯიშო სიტყვაში ბგერის ადგილის განსაზღვრის, სიტყვების ბგერითი ანალიზის, ხაზგასმული ხმოვანების ხაზგასმისას;

გააცნოს ასო "C";

განაგრძეთ მუშაობა წინადადებაზე;.

ბავშვებში გააძლიეროს სახელები დამამცირებელი-მოსიყვარულე მნიშვნელობის მქონე სუფიქსების -c-, it-, -ts- გამოყენებით.

გაზარდეთ პოზიტიური მოტივაცია გაკვეთილზე.


აღჭურვილობა: დიდი ფორმატის ასო C, ბარათები მარცვლებით (უ, ლი, წა, ლი, ცო, კუ, რი, წა, სი, ნი, წა, პა, ლეკ), ბარათები თითოეული ბავშვისთვის სიტყვებით, რომლებშიც ასო C აკლია. (zay_y, ov_a, caterpillar_a, _irk, chick)), თითოეული ბავშვის ობიექტის სურათები ხმით C, გაყოფილი ანბანი, კალმები.


გაკვეთილის მსვლელობა.

დროის ორგანიზება
ის, ვინც სიყვარულით ასახელებს საგანს ისე, რომ სიტყვაში ც ხმა გამოჩნდეს, დაჯდება.
საპონი-საპონი, კარაქი-ზეთი, ფანჯარა-ფანჯარა, კაბა-კაბა, ხე-ხე, ჭაობი-ჭაობი, სარკე-სარკე, ბიზნესი-ბიზნესი, სხეული-პატარა სხეული, კერძი-თეფში.


თემის გაცნობა.

დღეს ჩვენ გავიხსენებთ C ბგერას და ვიმუშავებთ C ასოზე.
დაიმახსოვრე ც ბგერის სახელი.
შეხედეთ ასო C.

სიტყვების შედგენა მარცვლებიდან.
-დღეს დ / სთან რომ მივედი, დუნო ჩემსკენ მიდიოდა. ის ძალიან აღელდა. სკოლაში სთხოვეს სიტყვის დაწერა, მაგრამ დაავიწყდა რომელი, მხოლოდ ის ახსოვს, რომ ეს სიტყვა შეიცავს CA-ს. მოდი ვიფიქროთ იმაზე, თუ რა სიტყვა შეიძლება სთხოვო დუნოს. (ბავშვები გამოდიან სიტყვებით).


მოდით ვითამაშოთ თამაში: "სიტყვები დაიშალა".
-სიტყვები მარცვლებად დაიმსხვრა და ყველაფერი აირია. შეაგროვეთ სიტყვა და წაიკითხეთ. (დეფექტოლოგის მასწავლებელი დაფაზე წერს ერთი სიტყვის მარცვლებს, ბავშვი გამოდის და აგროვებს სიტყვას, ბავშვები კითხულობენ.)

თქვენ გაქვთ სიტყვების ბარათები თქვენს მაგიდებზე, მაგრამ მათ აკლია ასო C. ჩაწერეთ ასოები და წაიკითხეთ მიღებული სიტყვა.


თითის თამაში "ქათამები".


ხუთი ქათამი, (ცერა და საჩვენებელი თითი არის წვერი, დანარჩენი
ხელისგულზე დაჭერილი)
ხუთი ამონაყარი (ყველა თითი მუშტად შეკრა)
ეზოში ისინი დგანან ლულის გვერდით (გამოიყენეთ თითები ლულის გამოსახვისთვის)
მათ სურდათ მთვრალი (გაშალეთ თქვენი ნისკარტი თითები)
ნაპრალებიდან წყალი მოედინება. (თითები თითებით, ხელები ქვემოდან ქვემოთ)
აქ არის ქათმები, რომლებიც სვამენ გუბიდან (აჩვენე, როგორ სვამენ ქათმები)
და ყველას თათები გაცივდა (თითები კანკალებს)
აქ არის კლანჭები ჩასმული, (მოხრილი თითები ხელისგულზე დააჭირე)
ჩვენ გავეშურეთ კვოჩკას გასათბობად. ("გაატარეთ" თითები მაგიდაზე)


ინდივიდუალური სურათებისთვის წინადადებების შედგენა.


-ბიჭებო, შეხედეთ თქვენს სურათს, გამოიტანეთ წინადადება ამ სურათისთვის და დაითვალეთ რამდენი სიტყვაა თქვენს წინადადებაში. (ბავშვები გამოთქვამენ თავიანთ წინადადებას და ასახელებენ მასში სიტყვების რაოდენობას).


- ბიჭებო, წელიწადის რომელი დროა? რა ჩნდება გაზაფხულზე? (ყვავილები)

- მოუსმინეთ წინადადებას: "ყვავილები ყვავის". რამდენი სიტყვაა ამ წინადადებაში? ახლა ჩვენ ამ წინადადებას გამოვყოფთ გაყოფილი ანბანის ასოებიდან. მაგრამ პირველ რიგში, მოდით გავიმეოროთ წინადადების წესები. (მასწავლებელთან, დეფექტოლოგთან ერთად იმეორებენ წინადადებების წერის წესებს და აყალიბებენ ასოებიდან).
შედეგი: კარგი, დღეს ყველამ კარგად იმუშავა


აღმზრდელობითი და საგანმანათლებლო საქმიანობის მოკლე შინაარსი "ქათმის ქათმის თავგადასავალი" უფროსი სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისთვის

მიზანი: ასწავლეთ ბავშვებს ჯანმრთელობის შენარჩუნების მეთოდები, შესრულების სტიმულირება, აზროვნება და მეტყველების აქტივობა.

მაკორექტირებელი საგანმანათლებლო ამოცანები:ბგერის გამოთქმის გარკვევა [c]; განავითაროს ფონემიური სმენა, გააუმჯობესოს სიტყვების ბგერა-სილაბური ანალიზი. მაკორექტირებელი და განმავითარებელი ამოცანები: მეტყველების, აზროვნების, სმენის მეხსიერების, ვიზუალური აღქმის, თანმიმდევრული მეტყველების, მეტყველების სუნთქვის ინტონაციური ექსპრესიულობის განვითარება.

მაკორექტირებელი საგანმანათლებლო ამოცანა:ჩამოყალიბდეს ურთიერთგაგება, კეთილგანწყობა, დამოუკიდებლობა, ინიციატივა, პასუხისმგებლობა.

აღჭურვილობა: სარკეები, ინდივიდუალური სქემები, ობიექტების სურათები, თოჯინები "ქათამი", ლერწმის თოჯინები: ცხენი, ქათამი, მელა, კურდღელი, დათვი, ნაკვეთის სურათი "ეზოში".

1. საორგანიზაციო მომენტი.

Ლოგოპედი:- ერთი, ორი, სამი, ოთხი, ხუთი - შედი წრეში სათამაშოდ! ახალი დღე დადგა, მოდით შევხედოთ მას ღიმილით. მე გაგიღიმებ, თქვენ კი ერთმანეთს. ჩვენ ვართ მშვიდი და კეთილი, ჩვენ ვართ მეგობრული, მოსიყვარულე.
- ღრმად ჩაისუნთქეთ ცხვირით და ისუნთქეთ სიკეთე, სილამაზე, ჯანმრთელობა და ამოისუნთქეთ პირით მთელი უკმაყოფილება, რისხვა, მწუხარება (ჟღერს ლირიკული მუსიკა.)

2. გაკვეთილის თემის კომუნიკაცია.

Ლოგოპედი:ბავშვებო, გამოიცანით გამოცანა: ”ის გამოჩნდა ყვითელი ბეწვის ქურთუკში, ნახვამდის, ორი ჭურვი. Ეს ვინ არის?" (წიწილა)
ფსიქო-ტანვარჯიში: გამოსახეთ კვერცხში მჯდარი ქათამი. აჩვენეთ, თუ როგორ სეირნობს იგი ჭურვიდან: ჯერ მან თავი ამოიღო, შემდეგ - მარჯვენა ფრთა, შემდეგ - მარცხენა. ქათამი წვიმაში, ქათამი მზეზე.
გაიგეთ რა ამბავი მოხდა ერთხელ ქათმის ქათამთან. მან ქათმები ეზოში სასეირნოდ გამოიყვანა და მატლებს ეძებდა. და ქათმის ციპი იყო ყველაზე დაუმორჩილებელი, თავდაპირველად მან გაიხედა კარიბჭის ქვემოდან, დაინახა ყვავილების საწოლი ყვავილებით (მე ვაჩვენებ დიდ ყვავილს: ფერის თერაპია არის ლურჯი) და გადაწყვიტა წასულიყო ყვავილების სუნზე, შემდეგ მან ითამაშა დაჭერა ბალახთან ერთად, მერე დიდხანს შეისწავლა მუხლუხის გზა და ... დაიკარგა.
ჩნდება ქათმის თოჯინა
ჩიპი: რა უნდა გავაკეთო, როგორ ვიპოვო ჩემი სახლის გზა.
(ჩლიქების ბგერების აუდიო ჩაწერა ცხენები ც-ც-ც)
ჩიპი: ოჰ, გესმის რა უცნაური ხმაა?
მეტყველების თერაპევტი: ბავშვებო, როგორ ფიქრობთ, ვინ ხტუნაობს? (ცხენი) როგორ აკაკუნებენ მისი ჩლიქები? (ც-ც-ც)
დღეს მე და შენ შევისწავლით ხმას [ც] და დავეხმარებით ციპს სახლში დაბრუნებაში.

3. ხმის მახასიათებელი

გამოიღეთ ხმა [c] სარკეში არტიკულაციის დაკვირვებისას. ბავშვები აანალიზებენ ბგერის გამოთქმა [c] სქემის მიხედვით. ტუჩები იღიმება, კბილები ერთმანეთზეა დაჭიმული, მაგრამ არა დახურული, ენის განიერი წვერი ქვედა კბილების უკან ჩამოწეულია, ენის უკანა ნაწილი ზედა კბილების უკან არის დაჭერილი. ძლიერი საჰაერო ხომალდი არღვევს ამ ბარიერს. ხმა არ მუშაობს.
მეტყველების თერაპევტი: -რა არის ხმა [c]? ბავშვები: (ხმა [c] არის თანხმოვანი, ყოველთვის მძიმე, ყრუ.)

4. გამოთქმაში ვარჯიში სუ-ჯოკ თერაპიის ელემენტებთან, მოტორული უნარების განვითარება, მეტყველების პროსოდიული კომპონენტები.

მეტყველების თერაპევტი: ცხენის დედოფალი გვიჩვენებს გზას

ა.) ლექსის გამოთქმა
ლექსის გამოთქმა თითის თითოეული თითის მონაცვლეობით ცერა თითიდან პატარა თითამდე (აპლიკატორის ჩამოსხმა).
კბინა-წკაპუნება!
შენ ხარ ცხენი, ნაცრისფერი მხარე.
დააკაკუნე შენი ჩლიქით
მალე წავიდეთ სახლში.

ბ.) სილაბების გამოთქმა
ხტუნავს ქვებზე: ცა-წო-წა-წო
სისუფთავე ახტება ნაკადულებზე: ac-oc-uts
მძიმედ ასვლა: ცვა-წვუ-წვი

ცხენი: გადი ჭაბურღილიდან ორი უჯრედიდან მარჯვნივ და ერთი ქვევით. ხის ქვეშ კვერცხი ზის, ის გიჩვენებს შემდგომ გზას. (ერთ -ერთი ბავშვი მოძრაობს ყუთში გაფორმებულ ფურცელზე)
მეტყველების თერაპევტი: ბავშვებო, ვინ არის ეს კვერცხი? (კურდღელი).



5. სიტყვებში ბგერის გამოთქმა, ფონემატური წარმოდგენების განვითარება.

კურდღელი: მე გეტყვით გზას, თუ შეგიძლიათ დამეხმაროთ სიტყვების დასახელებაში ა). თამაში "იყავი ყურადღებიანი". - განვიხილოთ სურათი "ეზოში". დაასახელეთ სიტყვა [c] ბგერით, რომელშიც არის ერთი მარცვალი (ორი მარცვალი, სამი მარცვალი).

(ჯაჭვი; კვერცხი, ვერანდა, ყვავილები, ცხვარი, ვარსკვლავები; კიბეები, ქათამი, ქათამი, სათბური, კიტრი, კარგად.)

კურდღელი: გაიარეთ ორი უჯრედი ქვემოთ და სამი მარცხნივ, იქ, ძველი წისქვილის მახლობლად, ვიღაც გელოდებათ (ბავშვები გამოიცნობენ სიტყვა მელას პირველი ხმებით)

6. სმენითი ყურადღებისა და მეხსიერების განვითარება, ბგერა-სილაბური ანალიზი და სიტყვა „ქათმის“ სინთეზი.

მელა: ოჰ, რა მშვენიერი ბავშვები. გინდა ჩემთან თამაში?
თამაში "დაიმახსოვრე-გაიმეორე" თვითმასაჟის ელემენტებით
გახსენით, მესამე თვალი
გვასწავლე მალე. შეიზილეთ წერტილი ცხვირის ხიდზე
ჩვენი მეხსიერება უკეთესი იქნება
შეამოწმეთ ეს თქვენთვის. ჩვენ მასაჟს ვაკეთებთ ტაძრებზე.
შემოთავაზებულია სიტყვები ყანჩა, ბეჭედი, მაკრატელი, ყვავილები.
Starling, მომღერალი, lollipop, კარგად გაკეთებული
მელა: მითხარი, რა ჰქვია ქათმის დედას?
ბავშვები: ქათამი.
ხმის ანალიზისიტყვები ქათამი

Ლოგოპედი:
-რამდენი მარცვალია სიტყვაში ქათამი? (სამი)
-დაასახელეთ პირველი მარცვალი. (NS)
-რამდენი ბგერაა მასში, დაასახელე ისინი. (NS)
შრიფტები „რი“ და „ცა“ ასეა გაგებული.
ბავშვები დამოუკიდებლად აყალიბებენ სიტყვის სქემას.
მელა: კარგი, ჩვენ ყველაფერი სწორად გავაკეთეთ. წადი ოთხი საკანი ქვემოთ და ერთი მარჯვნივ, იქ ვიღაც ზის და ლულას ჭამს.

მეტყველების თერაპევტი: გამოიცანით ვინ ზის გასუფთავებაში. ამ ცხოველის სახელით პირველი ხმა არის [мь], ბოლო [a], მისი კუები პატარა კუბები არიან.
დათვი: თქვენ სწორად გამოიცანით, კარგად გააკეთე. იგრძენი ჩემი ყვავილების სუნი.

7. გახანგრძლივებული მეტყველების ამოსუნთქვის ფორმირება, მოდუნება.

სავარჯიშო "ოჰ, როგორ ტკბილეულის სუნი აქვს!"

ახლა დაისვენე ჩემს გაწმენდაში და შემდეგ გაჩვენებ გზას.
კუნთების რელაქსაცია "ჯადოსნური ხალიჩა"

მეტყველების თერაპევტთან ერთად ბავშვები იჭერენ ხალიჩის კიდეებს. ყველამ ერთად ასწიეთ იგი მაღლა, ამოისუნთქეთ, ამოსუნთქვაზე, ჩამოწიეთ ხალიჩა ქვევით, მოწიწებით თქვით: "ოო-ო-ოო". ვარჯიში მეორდება 3 -ჯერ.
შემდეგ ხალიჩა იშლება, ბავშვები დგანან მის გარშემო და ამბობენ "ჯადოსნურ" სიტყვებს: "ერთი, ორი, სამი - დაისვენე!" შემდეგ ბავშვები მიდიან ხალიჩაზე, ქმნიან წრეს (მზე) და იწვებიან თავებით წრის ცენტრში (ჟღერს მშვიდი მუსიკა)

წამწამები ეშვება...
თვალები დახუჭე...
ჩვენ მშვიდად ვისვენებთ ... (2 ჯერ)
ჩვენ ჯადოსნურად ვიძინებთ ...
ჩვენი ხელები ისვენებს ...
ისინი მძიმედ იძინებენ ... (2 ჯერ)
კისერი არ არის დაძაბული
და ის დამშვიდებულია ...
ტუჩები ოდნავ გაშლილი აქვს ...
დაისვენე ასე ლამაზად. (2 ჯერ)
სუნთქავს ადვილად, თანაბრად, ღრმად.
ჩვენ მშვენიერ დასვენებას ვატარებთ.
ჩვენ ჯადოსნურად ვიძინებთ ...
ჩვენთვის კარგია დასვენება
მაგრამ დროა ადგე.

8. მხედველობითი დაღლილობის და მიოპიის პრევენცია.

მეტყველების თერაპევტი: შეხედეთ, რა ლამაზი პეპელა დაფრინავს მდელოზე.

მოდით თვალყური ადევნოთ პეპლის ფრენას ჩვენი თვალით. (სიმულატორი "პეპელა")
ბავშვები თვალით მიჰყვებიან მოცემულ ტრაექტორიას.

დათვი: აბა, ბიჭებო, დაისვენეთ? მოუსმინე, სად მიდიხარ შემდეგ: წადი სამი უჯრედი მარჯვნივ და ერთი ზემოთ, არის სახლი სოფლის განაპირას, სადაც ქათამი ცხოვრობს.
(ერთი ბავშვი მოძრაობს)

ლოგოპედი: აქ არის სახლი, რომელშიც ქათამი ქათამი ცხოვრობს. (გამოფენილია ნახატი „ქათმები ეზოში“) ვნახეთ ქათმები, გაგვიხარდა და დაპატიჟეს მათთან სათამაშოდ, ოცნებ-ზღაპრების გამოგონებაზე.

9. თანმიმდევრული მეტყველების განვითარება.

ბავშვები წარმოიდგენენ ოცნების ზღაპარს იმის შესახებ, თუ რა დაემართა ქათამს და სურათზე დახატულ ობიექტს.

10. რეფლექსია.

მეტყველების თერაპევტი: დღეს ჩვენ გავაკეთეთ კარგი საქმე თქვენთან ერთად, დავეხმარეთ ქათამს სახლის გზაზე. ვინ დაგვეხმარა და გზა გვაჩვენა? (ბავშვების პასუხები).

მუნიციპალური საბიუჯეტო სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულება " საბავშვო ბაღიბელგოროდის რაიონის ნოვოოსკოლსკის ოლქის კომბინირებული ხედის No8 ”.
მოამზადა ლოგოპედმა MBDOU d / s # 8:

მუნიციპალური ავტონომიური სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულება "საბავშვო ბაღი" მერცხალი "ტაეჟნიში"

წიგნიერების სწავლების გაკვეთილის შეჯამება "ბგერა და ასო C"

მომზადებულია მეტყველების თერაპევტის მიერ

კუდრინა ნატალია ვლადიმეროვნა

ტაიგა, 2014 წ

ხმა და ასო C.

მიზნები: გააცნოს ბავშვებს ბგერა C და ასო C; ფონემიური სმენის განვითარება; ასწავლეთ ბგერა C გამოთქმა სილაბებში, სიტყვებში, წინადადებებში; ისწავლეთ ბგერის ადგილის განსაზღვრა სიტყვაში; გააუმჯობესოს სიტყვა CHIP -ის ბგერა-სილაბური ანალიზის უნარი; განავითარეთ ბავშვთა მშვენიერი მოტორული და გრაფიომოტორული უნარები.

აღჭურვილობა: ბაბუა, ქალი, ქათამი ქათმებით, ჭურვები ამოცანებით, ხმა C, ხმის სიმბოლო C, ქვიშის ყუთი, სურათები ხმით დასაწყისში, სიტყვის შუა და ბოლოში, ღრუბელი მიმაგრებულია ჭერზე, ასოები C, ხმის სქემები -სილაბური ანალიზი.

გაკვეთილის მსვლელობა

დროის ორგანიზება... ბიჭებო, გამოიცანით გამოცანა:

გამოჩნდა ყვითელ ბეწვის ქურთუკში,

მშვიდობით ორი ჭურვი.

(წიწილა)

ვინ არის ქათმების დედა?

ბავშვები: ქათამი.

გნებავთ ამბავი მოგიყვეთ?

1. ლოგოპედი ბავშვებს უყვება ზღაპარს:

ერთხელ იყო ბაბუა და ქალი და მათ ჰყავდათ მოხარშული ქათამი. ქათამმა კვერცხები დადო არა ოქროსფერი, არამედ უბრალოები და მათგან გამოჩეკილი პატარა, ყვითელი ქათმები. მაგრამ უცებ ბოროტი ჯადოქარი შემოფრინდა და პატარა ქათმები შორეულ ქვიშიან მიწაზე მიიყვანა. ბაბუა ტირის, ქალი ტირის, ქათამი ტირის: "გადაარჩინე ჩემი პატარა ქათმები".

ბიჭებო, შეგვიძლია დავეხმაროთ ქათამს? გადაარჩინე მისი პატარა ქათამი?

ბავშვები: დიახ.

მაგრამ ამ ქვეყანაში მოსახვედრად ბევრი ამოცანის შესრულება მოგიწევთ. მაგრამ მე ვფიქრობ, რომ თქვენ შეგიძლიათ გაუმკლავდეთ მათ. მაშ, მოდი გზას გავუდგეთ.

1. და აი, პირველი დავალება: სწორად წარმოთქვით ც ბგერა.

ბავშვები გამოთქვამენ C ბგერას გუნდში, ინდივიდუალურად. მეტყველების თერაპევტი იძლევა C ბგერის მახასიათებელს (თანხმოვანი, ყრუ, მძიმე, აღინიშნება ლურჯი წრით).

კარგი რა ბიჭებო! თქვენ დაასრულეთ ეს ამოცანა.

2. მარცვლოვანი ჯაჭვის გამეორება ლოგოპედისთვის.

Გაიმეორე ჩემს მერე:

TsA - TsO - TsU - TsY

AC - OTs - UC - YTS

3. სიტყვების დასრულება CA სიით.

ახლა კი მე ვიტყვი სიტყვებს და თქვენ დაასრულებთ ამ სიტყვას CA-ით: milli (CA), vodi (CA), pevi (CA), smoke (CA), umni (CA), sick (CA).

კარგად ბიჭებო. ჩვენი გზა გრძელდება.

4. სურათის სიტყვის დასაწყისში, შუა, ბოლოში ბგერის შერჩევა.

გზაში არ დაიღალე?

გნებავთ წყლის დალევა ჭაბურღილიდან?

ბავშვები: დიახ.

ოჰ, მაგრამ წყალი არ არის. Რა არის ეს?

მეტყველების თერაპევტი იღებს სურათს ჭაბურღილიდან.

ბავშვები: ბეჭედი.

და სად არის ბგერა C ამ სიტყვაში?

ბავშვები: სიტყვის შუაგულში.

მარჯვენა.

ლოგოპედი ათავსებს სურათს პანელზე. და ა.შ. დანარჩენ სურათებთან ერთად. ბავშვები იღებენ სურათებს, ასახელებენ სიტყვას, სიტყვაში C ბგერის ადგილს და ათავსებენ პანელზე.

5. გამოცანების გამოცნობა.

ჩვენ ვაგრძელებთ გზას. (გზაზე ხეა). ხე გვიშლის გზას ქვიშიან მიწაზე. ჩვენ უნდა გამოვიცნოთ გამოცანები და იქნებ ხემ გაგვაცნოს.

მეტყველების თერაპევტი თავსატეხებს უქმნის ბავშვებს.

გრძელი და მწვანე ბაღში,

და აბაზანაში, ყვითელი და მარილიანი.

გარბის მთაზე

Somersault მთიდან.

6. სურათ-პასუხების საფუძველზე წინადადებების შედგენა.

ახლა მოდით შევქმნათ წინადადებები საპასუხო სიტყვებით.

ბავშვები ქმნიან წინადადებებს. ხე ამოღებულია. ქვიშიანი მიწა ბავშვების თვალწინ.

აბა, აქ ვართ ქვიშიან მიწაზე. წიწილებს ვუწოდოთ: ჩიკ-ჩიკ-ჩიკი.

Რა? ჩვენი ქათმები არ პასუხობენ. კიდევ ერთი დავალება უნდა შევასრულოთ, შემდეგ აუცილებლად ვიპოვით მათ.

7. სიტყვა CHICK- ის სქემის შედგენა.

მოდი გამოვყოთ სიტყვა CHICK.

ბავშვები აკეთებენ სიტყვის ბგერა-სილაბურ ანალიზს.

ქარის მუსიკა ჟღერს, ღრუბლებიდან წერილები ეცემა.

8. ასო ც-ის გაცნობა.

ოჰ, რა არის ბიჭებო?

ბავშვები: წერილები.

ეგ რა წერილია? იქნებ ზოგიერთმა თქვენგანმა იცის უკვე?

ბავშვები: ეს არის ასო C.

ასო C შეესაბამება ბგერას C. მოდით დავწეროთ ასო C ქვიშაზე.

ბავშვები წერენ ასო C-ს ქვიშაში და ხედავენ ქათამს ქვიშაში. გვხვდება ყველა ქათმებში.

ასე რომ, ჩვენ ვიპოვნეთ ყველა ქათამი. ავიღოთ ისინი ქათამთან.

ბავშვები ქათმებს ქათამს მიაქვთ.

9. გაკვეთილის შედეგი.

ბავშვები, ბაბუა და ბებია ეკითხებიან, რა დავალებები დაასრულეთ? რთული იყო დავალებები? რა ხმა შევხვდით დღეს? ბაბუა და ბებია გმადლობთ, და სანამ არ იყავით, ქათამი უფრო მეტ კვერცხს დებდა, მაგრამ არა უბრალო, არამედ ჯადოსნური. ისინი მოულოდნელობასთან არიან. Დაეხმარე შენს თავს!

მეტყველების თერაპევტი ბავშვებს ურიგებს შოკოლადის კვერცხებს და ემშვიდობება მათ.

წყაროები:

    ჩვენ სწორად ვლაპარაკობთ. ფრონტალური კლასების მოკლე შინაარსი მოსამზადებელ ლოგოჯგუფში / O.S. გომზიაკი. - მ .: გამომცემლობა GNOM, 2011 წ.

    E.V. კუზნეცოვა მეტყველების განვითარება და კორექტირება 5-6 წლის ბავშვებში: კლასის ნოტები / E.V. კუზნეცოვა, ი.ა. ტიხონოვა. - M .: TC Sphere, 2004 წ.

    N.V. ნიშშავა გამოსასწორებელი მუშაობის სისტემა მეტყველების თერაპიის ჯგუფში ბავშვებისთვის OHP / N.V. ნიშჩევა. - SPb: CHILDHOOD-PRESS, 2001 წ.

სვეტლანა ცედილენკო

მუნიციპალური სკოლამდელი აღზრდის საბიუჯეტო დაწესებულება

საერთო განვითარების საბავშვო ბაღის ნომერი 33 "ნაკადი"

თან. მიხაილოვკა, მიხაილოვსკის მუნიციპალიტეტი

გაკვეთილის შეჯამება

ZKR– ზე, ხმა"C"

მასწავლებელი ცედილენკო ს.ა.

თან. მიხაილოვკა

თემა: გაკვეთილის შეჯამება ZKR-ზე, ხმა"C"

სამიზნე: სწორი გამოთქმის ფორმირება ხმა"C"სიტყვებში და წინადადებებში

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

ავარჯიშეთ ბავშვები მკაფიო გამოთქმაში ხმა"C" (იზოლირებული ხმასიტყვებითა და წინადადებებით);

განუვითარდებათ ყურით არსებობის განსაზღვრის უნარი ხმა"C"სიტყვებით;

სიტყვების გამოთქმის უნარის განვითარება ხმა"C"წინადადებაში;

მეტყველების ინტონაციური ექსპრესიულობის გაუმჯობესება;

ვარჯიში სიტყვის ფორმირებაში;

ვითარდება:

თითების მშვენიერი საავტომობილო უნარების განვითარება;

ბავშვების არტიკულატორული აპარატის განვითარება;

განავითაროს ფონემატური სმენა და სმენითი ყურადღება.

საგანმანათლებლო:

კეთილგანწყობის, ყურადღების, გამძლეობის, დაწყებულის ბოლომდე მიყვანის უნარის გამომუშავება.

დაგეგმილი შედეგები:

ბავშვი ნებით ასრულებს არტიკულაციური ტანვარჯიში; მონაწილეობს თამაშებში სურვილით; ავლენს ინტერესს ტექნიკისადმი ხატვისადმი "ნაკაწრი".

მასალა:

1.ტიტუნას გამოსახული ნახატი;

2. ნივთები თამაშისთვის "მშვენიერი ჩანთა" (მაკრატელი, ყვავილი, კურდღელი, წიგნი, ბეჭედი, საღებავი, თოჯინა, ტელეფონი);

4. ნივთები თამაშისთვის "რა ჟღერს" (კოვზები, აკორდეონი, ტამბური, ბარაბანი, ზარი, ღრიალი, აბაკი);

5. სურათები: ლომის ბელი და ლომი, ვეფხვის კუ და ვეფხვი, დათვის ბელი და დათვი, მგლის ბელი და მგელი, ქათამი და ქათამი;

6. ნახატი, რომელიც ასახავს ქათამს, წიწილს და ყანჩას;

7. ქათმისა და მამლის ამსახველი ნახატი;

8. ქათმის ხატვის მაგალითი ტექნიკაში "ნაკაწრი";

9. მწვანე ფურცლები;

10. ფუნჯები, დასტა, წებოს ჯოხი, დეკორატიული თვალები, ხელსახოცები, თეფშები, ჭიქები;

11. ქათმების კოსტუმი ბავშვებისთვის, ქათამი მასწავლებლისთვის.

წინასწარი მუშაობა:

შეიქმნა მოთხრობა "ტიტი";

ისწავლა არტიკულაციის სავარჯიშოები "საათები", "საქანელა", "გავიხეხოთ კბილები"და ა.შ.

ისწავლა თითის ტანვარჯიში "ხილის პალმა";

მომზადებული ფურცლები ხატვის ტექნიკისთვის "ნაკაწრი".

გაკვეთილის მსვლელობა:

მასწავლებელი ეპატიჟება ბავშვებს ხელისგულების გახეხვა, თითების გაჭიმვა, მუშტების მოჭიმვა და შეკვრა, ხელების ჩამორთმევა.

თითების ტანვარჯიში "ხილის პალმა".

(ბავშვები მონაცვლეობით იხსნიან თითებს მუშტიდან, დაწყებული დიდიდან და წარმოთქვამენ სიტყვებს).

ეს თითი არის ფორთოხალი

ის, რა თქმა უნდა, მარტო არ არის.

ეს თითი ქლიავია

გემრიელი, ლამაზი.

ეს თითი გარგარია

მაღლა იზრდებოდა ტოტზე.

ეს თითი მსხალია

მოთხოვნები: "კარგი, ჭამე!"

ეს თითი არის ანანასი

ხილი თქვენთვის და ჩვენთვის.

შემდეგ ის გვთავაზობს ენის განვითარებას.

არტიკულაციის ვარჯიშები.

"ენა მიესალმება ნიკაპს"

ენა იღვიძებს -

დიდხანს არ იყო მიჩვეული ძილს.

და ჰკითხა ნიკაპთან:

- ჰეი, როგორი ამინდია?

"ენა მიესალმება ზედა ტუჩს"

გაიღიმე, ნუ იქნები უხეში

გამარჯობა ზედა ტუჩი!

"საათები" (ენის მოძრაობა მარცხნივ, შემდეგ მარჯვნივ).

"კატა რძეს იწურავს" (ფართო ენით, გააკეთეთ მოძრაობები წინ და უკან).

"საქანელა" (ენა ჯერ ცხვირამდე მიდის, შემდეგ ნიკაპამდე).

"სლაიდი" (ენის წვერი ეყრდნობა ქვედა კბილებს, ენის უკანა ნაწილი თაღოვანია).

"გავიხეხოთ კბილები" (გააკეთეთ ენით მოძრაობები ზედა კბილების უკან, შემდეგ ქვედა კბილების უკან).

აღმზრდელი: ეს არის ჩვენი სუფთა კბილები. კითხულობს მოთხრობას "ტიტი" (დაფაზე დებს ბარათს თაგუნასთან ერთად).

"ტიტი"

ცივი, თოვლიანი ზამთარი იყო. და ფრინველებს სულ უფრო უჭირდათ საკვების მიღება. ტიტი გაფრინდა სახლისკენ და ვერანდაზე დაჯდა. სახლის კარი ღია იყო. ვერანდაში გაფრინდა. ბავშვებმა დაინახეს და პურის ნამსხვრევები მისცეს. ტიტი მშიერი იყო. მან დაიწყო პურის ნამსხვრევების ცემა და მხიარულად მღეროდა "ც-ც-ც"და გაფრინდა. შეგიძლია სათაური სიმღერა იმღერო?

(როგორ მღეროდა ტიტუნა? მოდით ერთად ვიმღეროთ ტიტულის სიმღერა)... ინდივიდუალური და საგუნდო პასუხები.

Თამაში "მშვენიერი ჩანთა"(v ჩანთა: მაკრატელი, ყვავილი, ბეჭედი, კურდღელი, წიგნი, საღებავები, თოჯინა, ტელეფონი).

ბავშვები ჩანთიდან ამოიღებენ ნივთს და ამბობენ, არის თუ არა სათაური სიმღერა.

Თამაში "როგორ ჟღერს?"

ბავშვები ამოწმებენ ჟღერადობის ობიექტებს (აკორდეონი, ზარი, აბაკუსი, ჭრაჭუნი, კოვზები, მეტალოფონი)... შემდეგ საგნები ამოღებულია ეკრანის მიღმა და ბავშვებმა უნდა დაადგინონ რა ხმები.

მასწავლებელი აფასებს ბავშვებს, რომ მათ სწორად ამოიცნეს ყურით რა ჟღერს, თუნდაც ობიექტის დანახვის გარეშე.

აღმზრდელი: ბიჭებო, თითოეულ ჩვენგანს ჰყავს დედა. და ქათამს ვინ აქვს? (ქათამი)- სურათის ჩვენება.

მასწავლებელი კითხულობს ამბავს ქათმის, ქათმისა და ყანჩის შესახებ (მოთხრობის სურათი დაფაზეა).

ქათმის დედამ კვერცხი დადო და ქათამი გამოვიდა კვერცხიდან. ქათმის დედა ხარობს და გმობს: "ჩიკ-ჩიკ-ჩიკი, ჩემი ჩიკი!"... ყანჩა მოვიდა ქათმის მოსალოცად და სარკე აჩუქა.

ბავშვებმა უნდა დაასახელონ რომელი სიტყვები ტექსტიდან არის ტიტ სიმღერა (ქათამი, კვერცხი, ქათამი, ქათამი, ყანჩა, სარკე).

- როგორ თქვა ქათმის დედამ? (წიწილა-წიწილა, ჩემო ჩემო)

ცეკვის შესვენება

„ჩიკ-ჩიკ-ჩიკი, ჩემო წიწილები! (ბავშვებს აქვთ ქათმების თავსახური)

აღმზრდელი: მითხარი რომელი ქათამი (პატარა; სუსტი; ფუმფულა, სიმსივნის მსგავსი)... რა ფერია ის? (ყვითელი, ოქროსფერი).

და როგორი დედა ქათამი? (კეთილი, მზრუნველი, ყურადღებიანი).

შემდეგ გამოფენილია ნახატი, რომელშიც ნაჩვენებია ქათამი და მამალი. მასწავლებელი ურეკავს ბავშვს და ის ეუბნება, როგორი ქათამია.

აღმზრდელი: და როგორი მამალი? (დიდი, ძლიერი, მნიშვნელოვანი, ნათელი, ფერადი, ჭრელი).

- ბიჭებო, მოგწონთ პატარა, ყვითელი, ფუმფულა, როგორც მუწუკები, ქათამი? (დიახ)

- მოდით დავხატოთ ისინი (ქათამის დახატვა ტექნიკაში "ნაკაწრი").

- ვისი სიმღერა ვისწავლეთ დღეს?

დასასრულს ბავშვები მღერიან სიმღერას "ქათამი".

სვეტლანა ოდინცოვა
გაკვეთილის შეჯამება მოსამზადებელ ჯგუფში "ბგერასა და ასო C- ს გაცნობა"

GCD-ის შეჯამება მოსამზადებელ ჯგუფში თემაზე:

« ასოსა და ბგერის გაცნობა C

სამიზნე: დაფარული მასალის გამაგრება

Დავალებები: 1. ასოსა და ბგერას კვლავ გასაცნობად C.

2. ისწავლეთ ურთიერთობა ასო ხმით Ц.

3. აღწერის უნარის ვარჯიში ხმა, მიეცით მას შესაბამისი დახასიათება (უხმო, მძიმე, თანხმოვანი) .

4. კონსოლიდაცია ადგილის პოვნის და მარკირების უნარში ხმა ერთი სიტყვით(დასაწყისი, შუა, დასასრული)გარკვეული სიმბოლო; გაყავით სიტყვები შრიფტად.

აღჭურვილობა: ასო C, ფანქრები, ფერადი ფანქრები (ლურჯი, წითელი, მწვანე)ბარათები დავალებებით, პლასტილინი.

1. საორგანიზაციო მომენტი.

აღმზრდელი: -ბიჭებო, დღეს ჩვენ გავიხსენებთ რა არის ხმებიდა ვითამაშოთ თამაშები მათთან, კიდევ ერთხელ გავეცნოთ წერილს, რომელიც ჩვენ უკვე შევისწავლეთ და რომელია, ცოტა მოგვიანებით გაეცნობით.

რა არის ხმები?

ბავშვები: -ხმოვნები და თანხმოვნები, მძიმე და რბილი, ხმოვანი და უხმოდ.

აღმზრდელი:-მართალია. ახლა მოუსმინე გამოცანები:

მეექვსე სასახლეში

სასახლეში მომღერალია (ვარსკვლავური)

ვინც შეშინებულია, ბუჩქის ქვეშ გადარჩება

გაბრაზებული მგელი კბილებში იჭერს (კურდღელი)

არც ფანჯრები, არც კარები

ოთახი სავსეა ხალხით (კიტრი)

ბავშვები:(გამოიცანი)

აღმზრდელი: -მითხარი რომელია ბოლო ხმაგსმენიათ სიტყვებში-ვარაუდები?

ბავშვები:-ხმა C.

აღმზრდელი: (გვთავაზობს ყველა საპასუხო სიტყვის ხელახლა გამეორებას, მაგრამ ისე, რომ თქვენ ნათლად მოისმინოთ ხმა C.) .

2. მხატვრული ხმა.

აღმზრდელი:-Რას ფიქრობ, ხმახმოვანი თუ თანხმოვანი?

ბავშვები:(პასუხი) .

აღმზრდელი: - ხელი პირთან მიიტანე და თქვი ხმა C.... როგორ გამოდის ჰაერი პირიდან (უფასო არ არის, ხუმრობებში).რა არის დაბრკოლება ჰაერში (ენა, კბილები) .

ახლა კისერზე მოხვიე ხელი, ისევ თქვი ხმა C.... კისერი კანკალებს?

ბავშვები: -არა.

3. ასო C- ს გაცნობა.

აღმზრდელი:(იდებს დაფაზე ასო C)

იცით რა წერია წერილში ბგერა C აღინიშნება C ასოთი... Რას გავს?

ბავშვები:(გთავაზობთ მათ ვარიანტებს)

აღმზრდელი: -დაახლოებით წერილიცოტაა ლექსი:

D-ჯაჭვი, დეკორაცია

ყველა ადამიანი დღესასწაულისთვის თვალებისთვის.

ერთად გავიმეოროთ (გაიმეორეთ 2 ჯერ) .

კითხულობს სიტყვებს ახლით წერილი

აღმზრდელი: შეადგინეთ სიტყვა პირველის გამოყენებით სიტყვების ასოები: ქათამი, ღერო, იალქანი, მერცხალი, იახტა.

- რა სიტყვა იმალება აქ?

ბავშვები: გამოდის სიტყვა ჰერონი.

4. ქანდაკება პლასტილინის ასოები.

აღმზრდელი: -ნახე რა ელემენტებისაგან შედგება ასო C? .

ბავშვები: -ჯოხებიდან.

აღმზრდელი: -რამდენი ჯოხის ელემენტია მასში?

ბავშვები:-ოთხი.

აღმზრდელი: -აიღე პლასტილინის ნაჭერი და ფორმა ასო C თავად.

ბავშვები:(შეასრულეთ დავალება)

5. ფიზიკური აღზრდის წუთი "ჰერონი".

აღმზრდელი: -ახლა არ იქნებით ბიჭები, არამედ გადაიქცევით ყანჩად, რომელიც ჭაობში ბაყაყს ელოდება. (მოძრაობის შესრულება ტექსტის შესაბამისად)

ძალიან ძნელია ასე დგომა

არ ჩამოწიოთ ფეხი იატაკზე

და არ ჩავარდე, არ შეტრიალდე

არ დაიჭირო შენი მეზობელი.

6. დარიგებით მუშაობა.

აღმზრდელი: -ბიჭები დასხდნენ მაგიდებთან, აიღეთ ბარათები დავალებებით, გაითვალისწინეთ ისინი და უპასუხეთ, რომ თქვენ მათთან მიდიხართ?

ბავშვები:(პასუხი)

აღმზრდელი: -პირველი დავალება პირველზე ხაზი: დანიშნეთ ადგილი ბგერა C წრეში(სიტყვის დასაწყისში, შუა, ბოლოს)თითოეულ ნახატზე, მარტივი ფანქრით.

ბავშვები: (შეასრულეთ დავალება)

აღმზრდელი: მეორე ვარჯიში: მეორე სტრიქონზე გაყავით სიტყვები შრიფტად, რომელსაც მე გამოვთქვამ (მოჭიდავე, მომღერალი, გამყიდველი) .

Რომელშიც ჯგუფითქვენ შეგიძლიათ დააკავშიროთ ეს სიტყვები (პროფესია)

-მესამე დავალება: მესამე სტრიქონზე დაწერე ასო C... და მითხარი რას შეიძლება ნიშნავდეს ასო C?

ბავშვები:-Მყარი.

აღმზრდელი: - კვადრატს რის ქვეშ დახატავ ასო Ц?

ბავშვები:-ლურჯი.

7. სიტყვიერი და სათამაშო სავარჯიშოები.

თამაში "თქვი სიტყვა".

აღმზრდელი: -ქათამს მიჰყავს (ქათამი)

დედის თითზე (ბეჭედი)

იზრდება მწვანე ბაღში (კიტრი)

ისინი მოთავსებულია ვაზაში (ყვავილები)

აღმზრდელი: - თქვენ დაასრულეთ საუბარი და ახლა გამოიტანეთ წინადადება ამ სიტყვებით.

ბავშვები: (შექმენით წინადადება ამ სიტყვებით)

8. თამაში "დააწკაპუნეთ სიტყვით სილაბით" (მასალის დამაგრება)

აღმზრდელი: -მე სიტყვებს გეტყვი და შენ მოგიწევს მათი ტაში მარცვლები: მოცეკვავე, მჭედელი, გამყიდველი, მოჭიდავე, მომღერალი, კიტრი, ყანჩა, დედოფალი, ცირკი.

9. შედეგი:

რა სიტყვებია ხმა [გ] გახსოვს? (ბავშვები ჩამოთვლიან სიტყვებს ხმა [გ]ვისაც ახსოვდა.)

- რისგან ასო და ბგერა, რომელიც დღეს შეხვდით? რა ისწავლეთ მის შესახებ? რა მოგეწონა ყველაზე მეტად პროფესიები?

ისმის ბავშვების პასუხები.

დავალება ნომერი 1.

ამოცანა ნომერი 2

B O R E C P E V I C A P R O D A V E C


დახურვა