Элемент : әдеби оқу

Сынып: 2

Сабақтың тақырыбы: «Ертегілерден адамгершілік тағылымдары. «Үш қыз» татар халық ертегісі.

Сабақтың мақсаттары: оқығанының адамгершілік мазмұнын түсіндіру, кейіпкерлердің іс-әрекетін моральдық нормалармен салыстыру

Жоспарланған нәтижелер:

Тақырыбы:

  • иллюстрацияларды шығарма мазмұнымен байланыстыру;
  • жиынтық өрнектердің мағыналарын түсіндіру;
  • әртүрлі халықтардың шығармаларындағы ортақ моральдық ұстанымдарды анықтау.

Жеке:

  • Алғашқы зерттеу дағдыларын қалыптастыру, танымдық белсенділігін дамыту;
  • Отбасында бір-бірімен ұқыпты қарым-қатынасқа, жанашырлық сезіміне тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Жабдық: оқулық Свиридова В.Ю., Чуракова Н.А. «Әдебиеттік оқу» 2 сынып. 2 сағат 19-21 б., презентация.

Сабақ кезеңі

Әдістер мен тәсілдер

Уақыт

UUD

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Мотивациялық

Ауызша: әңгіме

1 мин.

Ертегілер даналыққа бай

Ертегіге - «Кел» деп айт!

Бұл жігіттер сөз

Бірақ ертегі алда.

ЕРТЕГІ деген не?

Ертегі – халық ауыз әдебиетінің бір жанры.

Бүгін біз ертегілер еліне саяхат жасаймыз.

Мұғалімді тыңда.

Мұғаліммен және құрдастарымен оқудағы ынтымақтастықты жоспарлау (K)

Білімді жаңарту

Ауызша: әңгіме

5 минут.

Бірақ біз ертегілер еліне бармас бұрын, есімізге түсірейік: қандай ертегілер бар? (авторлық және халықтық)

Қандай ертегілерді халық ертегілері деп атайды? Халық ертегілеріне мысал келтір.

Халық ертегілері қандай түрлерге бөлінеді?

(Сиқырлы, күнделікті, жануарлар туралы)

Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

Жаңа оқу материалын меңгеруге дайындық.

Ауызша: әңгіме

Балалар, біз бұрын оқыған ертегілерді еске түсірейік. Біз сендермен болжау ойынын ойнаймыз. Ұсыныс бойынша сіз ертегіні тауып, атын және бұл ертегіні қандай адамдар құрастырғанын айтуыңыз керек.

- «Жүрдік, жүрдік, күн биік, құдық алыста, ыстық ыза, тер шығады. Суға толы сиыр тұяғы бар» («Әпке Алёнушка мен Иванушка апа» – орыс халық ертегісі)

- «Сиыр ана! Олар мені ұрады, ұрсады, нан бермейді, жылама демейді ».
(«Хаврошечка» – орыс халық ертегісі)

- «Міне, бір джентльмен өтіп бара жатыр, қарап, таң қалды: ат келе жатыр, соқа айғайлайды, бірақ адам жоқ!
(«Кішкентай бас бармақ» — орыс халқының ертегісі.)
- «Ой, жақсы адам, мен бүгін ештеңе жеген жоқпын: ештеңе». («Балта ботқасы» - орыс халқының ертегісі.)

«Анасы көкек балаларын біржола тастап кетті. Содан бері көкек өз ұясын да, өз балаларын да өсірген жоқ».

(«Көкек» Ненец халық ертегісі)

Әр ертегінің негізгі мағынасы неде?

«Хаврошечка» (жақсылық жамандықты жеңеді).

-«Кішкентай бала» (ақсақалдарға көмектесу, ата-анаға қамқорлық көрсету).

- «Әпке Алёнушка мен аға Иванушка» (үлкендерге бағын, мейірімді бол).

- «Балта ботқасы» (мейірімділік, тапқырлық, ақылдылық).

- «Көкек» (анаға көмектесу, оны қорғау және қамқорлық көрсету).

Мұғаліммен әңгімелесу.

Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

Ертегінің негізгі мағынасын анықтаңыз.

Білімді құрылымдау(P)

Пікірлер мен дәлелдемелердің логикалық тізбегін құру (P)

Оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау(R)

Жаңа материалды меңгерту

Ауызша: әңгіме

Практикалық: ертегіні оқу

Көздің жауын алатын: иллюстрацияға қарап

Бүгін сабақта біз татар халқының «Үш қыз» ертегісімен танысамыз.

Бүгінгі әңгіме кім туралы болады деп ойлайсыңдар?

Сабаққа қандай мақсат қоя аламыз? (бұл шығарманың шын мәнінде ертегі екенін дәлелдеу; басты кейіпкерлерге мінездеме беру; ертегінің негізгі мағынасын көрсету).

Мұғалім ертегі оқиды

Сізге ертегі ұнады ма? Сізге қай кейіпкер ұнады және неге?

Бұл қандай ертегі - сиқырлы, күнделікті немесе жануарлар туралы ма?

Неліктен олай ойлайсың?

Сөздік жұмысы.

Ертегіде бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерін кездестірдіңдер, олармен жұмыс жасайық.

ауыр науқас - ауыр науқас

қайғылы хабар – қайғылы, қайғылы

жаңбырлы күн - қиын қиын

жәрмеңке — бір жерде үнемі өткізілетін ойын-сауық, даму және ойын-сауық бар үлкен сауда жәрмеңкесі.

кенеп - қалың жіптен жасалған зығыр мата.

Күрделі сөздерді оқу

Күрделі сөздерді буынға бөліп оқиық:

Тақылдады - қағып

Трансформацияланған - түрлендірілген

Ұстап алды - ұстады

Ашулы-ашулы-ашулы

Ертегінің үзіндісін рөлге бөліп оқу

Бүгін бізге қонаққа ертегі кейіпкерлері келді. Олар кім?

63-беттегі ертегінің иллюстрациясын бірге қарастырайық.

(үш қыз, тиін)

Олар не істеп жатыр? (үй жұмысын жасау)

Мен балаларға бас киімдер мен тиіннің костюмін көрсетемін. Рөлдерді бөлу.

Сабақтың мақсаттарын анықтау.

Ертегі тыңдау.

Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

Таныс емес өрнектермен жұмыс.

Суретке қараңыз.

Пікірлер мен дәлелдемелердің логикалық тізбегін құру (P)

Оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау(R)

Білімді құрылымдау(P)

Монологтық сөйлем құрастыру, сөйлеудің диалогтік түрін меңгеру (Қ)

Білім беру ынтымақтастығында бастама көтеру(R)

Ерікті түсіну деңгейінде бақылауды жүзеге асыру (R)

Өз ойларыңызды толық және дәл жеткізіңіз (K)

Оқу әрекетін орындау (P)

Физминутка

5 минут.

Бейнедегі тиіннің артындағы қозғалыстарды қайталаңыз.

Қимылдарды қайталаңыз.

Жаңа материалды түсінуді алғашқы тексеру.

Ауызша: әңгіме

Оқылған мәтіннің мазмұны бойынша жұмыс.

Неліктен бәрі кіші қызын көп жылдар бойы жақсы көрді?

Оған не болды?

Адамдар ежелден ақирет өміріне сенген, адамның өлгеннен кейін жаны басқа тіршілікке ауысады.

Тиін әділ әрекет етті ме?

Ал егер сіз ертегідегі барлық сиқырлы сәттерді алып тастасаңыз, бұл оқиға шындыққа айналады ма?

Бұл ертегі екенін дәлелдеп көрейік. «Бір кезде...» басы, үш саны, үш рет қайталау, Ертегінің соңы: жамандық жазаланады, жақсылық сауап.

Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

Оқушыларға құндылық және мағыналық бағдар беру

(Ө)

Тапсырмаға және оны орындау шарттарына сәйкес өз әрекеттеріңізді жоспарлаңыз (P)

Жаңа білімді бекіту

Ауызша: әңгіме

Анасының үш қызына қандай ортақ қасиеттері бар?

Сізге кім көбірек ұнайды? Неліктен?

Неліктен адамдар кіші қызын жақсы көреді?

Сіз әрқашан анаңыздың өтінішіне жауап бересіз бе?

Үлкен қыздары неге жазаланды?

Ертегі кейіпкерлерінің қайсысы автордың ұстанымын білдіреді? (Тиін)

Қыздарыңыздың тағдыры қалай болды деп ойлайсыз?

Олар не болды?

Қорытынды: қыздардың бәрі әдемі. Анам оларға сұлулық сыйлап, еңбек етуге үйретті. Бірақ кенже қызы ғана анасын шын жүректен жақсы көреді, ал қалған қыздары оның бақытсыздығына бей-жай қарайды. Махаббат барлық басқа қасиеттерден асып түседі.

Ертегіге талдау жасау.

Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

Қорытынды жасау үшін.

Сөйлеу сөздерін саналы түрде құрастырыңыз (P)

Өз пікіріңіз бен ұстанымыңыздың себептерін көрсетіңіз(K)

Пікірлер мен дәлелдемелердің логикалық тізбегін құру (P)

Оқу тапсырмасын қабылдау және сақтау(R)

Сабақты қорытындылау

Рефлексия

Бұл ертегіде екі жансыз қыз жазаланады, бірақ олар ертегідей жазаланады: оларды тасбақа мен өрмекшіге айналдырды. Өмірде, әрине, бұл болмайды, бірақ бәрібір, анасын ұмытқан балалар да жазаланады: адамдар оларды соттайды, ал олардың ар-ұжданы оларға бәрін берген адамға жаман көзқарасы үшін азаптайды. .)

Мұғалімді тыңда.

Сабақта өз жұмысыңызды бағалаңыз.

Іс-әрекеттің процесі мен нәтижелерін бақылау және бағалау (P)


Ертеде бір әйел өмір сүріпті. Және оның үш қызы болды. Қыздарын киіндіріп, аяқ кигізіп, тамақтандыру үшін әйел көп жұмыс істеуге мәжбүр болды, ал қыздары жақсы өсті. Және олар бірінен бірі әдемі болып өсті. Ал үшеуі үйленіп, бөлек, шешесі бойдақ қалды.

Бір жыл өтті, содан кейін екі, үш. Сөйтіп, анасы ауырып қалды. Сондықтан ол жақын маңдағы орманда тұратын тиіннен сұрайды:

Тиін, тиін, қыздарымды маған шақыр! Тиін өтінішін орындауға дереу жүгірді. Үлкен қызының қасына бір тиін жүгіріп келіп, терезені қақты.

– Әй, – деді үлкен қызы тиіннің сөзін тыңдап, – мен бірден анама жүгіретін едім, бірақ бассейндерді тазалау керек.

Ол шын мәнінде бассейндерді тазалады.

«Ой, солай, - деп ашуланды тиін, - онда өз бассейндеріңмен мәңгілікке қоштаспаңдар!

Оны айта салысымен алаптар кенет тарс жабылып, үлкен қызы тасбақаға айналды.

Осы кезде ортаншы қыздың қасына тиін жүгіріп келді. Мен оған анам туралы қайғылы хабарды айттым.

Әй, анама жүгірсем ғой, бірақ жәрмеңке үшін кенепті аяқтау керек.

Және ол шын мәнінде кенеп тоқыды.

«Ой, солай, - деп ашуланды тиін, - онда өмір бойы осылай істе, кенептер!

Ол солай деді де, ортаншы қызы әп-сәтте өрмекшіге айналды.

Ал тиін кенже қызының терезесін қаққанда, ол қамыр илеп жатқан. Ол анасының өзін нашар сезініп жатқанын естігенде, қолын сүртуге уақыты болмады - ол оған жүгірді.

«Сіздің жүрегіңіз мейірімді», - деді тиін, - сондықтан адамдар сізге әрқашан мейірімді болсын. Өмір сүр, қымбаттым, бақытты және адамдарды бақытты ет! Ал адамдар сені жақсы көреді және сенің жақсылығың ешқашан ұмытылмайды.

Және солай болды.

Үш қыз. Татар халық ертегісі

Шығыс тәтті чак-чак – татар және башқұрт ұлттық тағамы, тәтті салмасы бар қамырдан жасалған десерт. Бұл бірегей тортты бал, жаңғақ, қоюландырылған сүт, қант және тіпті шоколадпен дайындауға болады.

Чак-чак жасаудың бірнеше нұсқалары бар, бірақ мәні бойынша олар бір-бірінен тек сыртқы түрімен ерекшеленеді. Татар және башқұрт чак-чактары әдетте қамырдан жасалған шарлардан жасалады, ал қазақ және тәжік вермишельге ұқсайтын ұзын жолақтардан жасалады.
татар чак-чак

Татар стиліндегі чак-чакты дайындау үшін процесті 2 кезеңге бөлу керек: қамырды илеу және карамель салмасын дайындау.

Құрамы:
Жұмыртқа (3 дана);
Өсімдік майы (0,5 литр);
Ұн (500-600 г);
түйіршіктелген қант (1 кесе);
бал (3-4 кесе;
Бір шымшым тұз;
Алкоголь (2 ас қасық қасық) немесе 4 ас қасық. арақ немесе коньяк қасықтары.

Дайындық:
Ыдысқа 3 жұмыртқаны шайқаңыз, алкоголь мен бір шымшым тұз қосыңыз. Барлығын ыдыста жалаң саусақтарыңызбен араластырыңыз.
Ұнды аздап қосып, кеспе қамырына ұқсас қамырды алғанша қолмен илейсіз (ол саусақтарыңызға жабысып тұруы керек).
Қамырды ыдыспен жауып, 15-20 минутқа қалдырыңыз.
Сиропты дайындаңыз. Мұны істеу үшін қантты балмен араластырып, кішкене кастрюльге баяу отқа салыңыз. Қант балда толығымен ерігенше қоспаны үнемі араластырыңыз.
Кеспелерді кесіңіз. Мұны істеу үшін қамырдан қара өріктің үлкен бөлігін шымшып алыңыз да, оны шамамен 2 мм қалыңдықта илектеуішпен жайыңыз, содан кейін оған ұнды жомарт себіңіз.
Қамырды ені шамамен 3-4 см жолақтарға кесіңіз және оларды үйіндіге бүктеңіз. Бүктелген парақтарды ені 5 мм кеспеге кесіңіз.
Қуыруды бастайық: өсімдік майын терең қуыруға арналған табада (немесе қазанда) қыздырыңыз. Ыстық майға бір шымшым туралған кеспе тастаңыз - ол буланатын алкогольден ісінуі керек.
Кеспелерді қызарғанша қуырыңыз, артық майды кетіру үшін дереу ойық қасықпен алыңыз да, терең эмаль ыдысқа салыңыз.
Сол сияқты, барлық кеспелерді кішкене бөліктерде қуырыңыз.
Тортты қалыптастырыңыз: ыстық сиропты қуырылған кеспе ыдысына құйыңыз. Бірден, сироптың қатуына жол бермей, карамель барлық кеспелерді біркелкі жабатындай етіп үлкен қасықпен бәрін мұқият араластырыңыз.
Кең жалпақ табақты сары майдың бір бөлігімен аздап майлаңыз. Қолыңызды салқын суға батырып, бір уыс чак-чак алыңыз да, массаны алақаныңызбен тығыздап, табаққа салыңыз.
Осылайша, порция бойынша біз чак-чакты табаққа басып, тілімдерге кесуге ыңғайлы болатын торт пішінін береміз.
Дайын тортты суытып, салқын түрде қызмет етіңіз. Кесу кезінде чак-чак қолыңызға жабысып қалмас үшін пышақты сумен майлау ұсынылады.

Бұл рецепт айтарлықтай еңбекті қажет етеді және оны дайындауға 1,5-2 сағат кетеді. Егер сіз татар стиліндегі чак-чакты екі адаммен жасасаңыз, процесті жеңілдетуге болады: біреуі кеспе кеседі, ал екіншісі қуырады.

башқұрт чак-чак

Бұл чак-чак рецепті кеспе қамырын дайындау ерекшелігімен ерекшеленеді, сироп татар чак-чакына ұқсас түрде дайындалады;

Құрамы:
Жұмыртқа (3 дана);
Сары май (1 шай қасық);
Ұн (2 кесе);
Бір шымшым сода;
Бір шымшым тұз;
бал (60 г);
Қант (100 г);
Су (1 ас қасық).

Дайындық:
Ұнды алдын ала електен өткізіңіз. Жұмыртқаны (бөлме температурасында болуы керек) тұзбен шайқаңыз, бірте-бірте сода мен еріген сары майды қосыңыз.
Жұмсақ қамыр илей отырып, бұлғанған қоспаға біртіндеп ұн қосыңыз. Алынған қамырды сәл дымқыл сүлгімен жауып, оны шамамен бір сағатқа қалдырыңыз.
Қамыр «тынығу» кезінде сиропты дайындаңыз: қантты суға құйып, бөлме температурасына дейін қыздырыңыз, содан кейін бал қосыңыз.
Дайын қамырды шамамен 5 мм қабатқа жайып, жұқа жолақтарға кесіңіз. Содан кейін біз сабандарды жгутикаға айналдырамыз, оларды аздап кептіріп, 1-1,5 см кесектерге кесеміз.
Бөлшектерді қайнаған өсімдік майына бөліктерге салып, қызарғанша қуырыңыз. Кеспелерді ойық қасықпен шығарып, артық майды ағызып, терең ыдысқа саламыз.
Қуырылған кеспенің үстіне ыстық сиропты құйып, араластырыңыз.
Қолдарымызды суға малып, біз тортты қалыптастырамыз - слайд немесе пирамида түрінде. Чак-чак салқын болсын.

Башқұрт чак-чакын туралған кептірілген жемістермен, жаңғақтармен, монпасьемен және үгітілген шоколадпен безендіре аласыз. Оның үстіне мұның барлығын қамыр мен сиропты араластырған кезде ыдысқа қосуға болады.

Қоюландырылған сүт қосылған чак-чакБұл чак-чак рецепті дайын тәтті салманы пайдаланады.

Құрамы:
Ұн (2-3 кесе);
Қуыруға арналған өсімдік майы;
Жұмыртқа (3 дана);
Су (1,5 кесе);
Қант (6 шай қасық);
Тұз – ¾ қасық;
сода (1/2 шай қасық);
Қоюландырылған сүт (1 банка).

Дайындық:
Жұмыртқаны қантпен шайқаңыз, сода, тұз қосып, сумен сұйылтыңыз.
Қамырды қолыңызға жабысқанша илеңіз.
Қамырды 0,5 см-ге дейін жаямыз, ені 1-1,5 см етіп кесіңіз.
Әрбір жолақты флагеллаға айналдырып, 1 см-ден аспайтын бөліктерге кесіңіз.
Қыздырылған бөліктерді қыздырылған майға бөліктерге салып, қызарғанша қуырыңыз.
Қуырылған кеспелерді алып тастап, артық майды ағызыңыз. Бөлшектерді суытыңыз.
Салқындатылған кеспеге қоюландырылған сүтті құйып, мұқият араластырыңыз.

Алынған тағамды 1 сағатқа қалдыру керек (тәулігіне жақсырақ) - содан кейін қоюландырылған сүт қосылған чак-чак дәмді болады.
Ұсыныстар
Үйде чак-чак жасау үшін тек жоғары сапалы бидай ұнын пайдаланыңыз.
Татар үлгісіндегі чак-чакқа арналған қамыр құрғақ болып шықса және ұнды сіңірмесе, қамырға аздап сүт қосыңыз.
Алынған тортты қайшымен кесу өте ыңғайлы.
Дәмді чак-чак жасау үшін сироп қызған кезде жанып кетпеуін қадағалау керек. Сіз итарқа қайнатпауыңыз керек, бірақ оны чак-чакқа құймас бұрын оны суытуға болмайды.
Чак-чак дайындалғаннан кейін 2-3 күннен кейін дәмді болады. Сонымен қатар, тортты бірнеше ай бойы сақтауға болады - ол дәмін жоғалтпайды.

Тіпті тәжірибесіз аспазшы дәмді чак-чакты дайындай алады, нәтижесінде жылдам торт тіпті бұзылған тәтті тістің дәмін қуантады.

Ертеде бір әйел болыпты. Үш қызын тамақтандырып, киіндіру үшін күндіз-түні еңбек етті. Ал қарлығаштай жүйрік, жүзі жарық айдай үш қыз өсті. Бірінен соң бірі үйленіп, кетіп қалды.
Бірнеше жыл өтті. Қарт ана қатты ауырып, қыздарына қызыл тиін жібереді.
-Оларға айт, досым, маған тез келсін.
– Әй, – деп күңіренді үлкені мұңлы хабарды естіп. - Ой! Мен баруға қуаныштымын, бірақ мен осы екі бассейнді тазалауым керек.
- Екі бассейнді тазалау керек пе? – деп тиін ашуланды. - Ендеше олармен мәңгілік ажырамассың!
Ал бассейндер кенет үстелден көтеріліп, үлкен қызды жоғарыдан және төменнен ұстап алды. Ол еденге құлап, үлкен тасбақа сияқты үйден шығып кетті.
Тиін екінші қызының есігін қағады.
«О,» деп жауап берді ол. «Мен қазір анама жүгіретін едім, бірақ мен өте бос емеспін: жәрмеңкеге кенеп тоқу керек».
– Ендеше, енді мұны өмір бойы жасай аласыз, ешқашан тоқтамай! – деді тиін. Ал екінші қызы өрмекшіге айналды.
Ал кенжесі қамыр илеп жатқанда, тиін оның есігін қағады. Қызы үндемеді, тіпті қолын сүртпеді де, анасына жүгірді.
«Әрқашан адамдарды қуанышқа бөлей бер, қымбаттым, балам, - деді тиін, - сонда адамдар сені де, балаларыңды да, немерелеріңді де, шөберелеріңді де аялап, жақсы көреді.
Шынында да, үшінші қызы көп жылдар бойы өмір сүрді және оны бәрі жақсы көрді. Ал оның өлетін уақыты келгенде, ол алтын араға айналды.
Ара жаз бойы күн сайын адамдарға бал жинайды... Ал қыста айналаның бәрі суықтан өліп жатқанда ара жылы ұяда ұйықтап, оянғанда тек бал мен қантты жейді.

Ертеде бір әйел өмір сүріпті. Және ол болды үш қыз. Әйелге қыздарын киіндіру, аяқ киім кигізу және тамақтандыру үшін көп жұмыс істеуге тура келді. Ал қыздары жақсы болып өсті. Және олар бірінен бірі әдемі болып өсті. Ал үшеуі үйленіп, ажырасып, анасы жалғыз қалды.

Татар ертегісі Үш қыз

Бір жыл өтті, содан кейін екі, үш. Сөйтіп, анасы ауырып қалды. Сондықтан ол жақын маңдағы орманда тұратын тиіннен сұрайды:
- Тиін, тиін, қыздарымды маған шақыр!
Тиін өтінішін орындау үшін дереу жүгірді.
Үлкен қызының қасына бір тиін жүгіріп келіп, терезені қақты.
— Әй, — деді үлкен қызы тиіннің сөзін тыңдап. «Мен бірден анама жүгіретін едім, бірақ бассейндерді тазалау керек».
Ол шын мәнінде бассейндерді тазалады.
«Ой, солай, - деп ашуланды тиін, - онда өз бассейндеріңмен мәңгілікке қоштаспаңдар!
Оны айта салысымен алаптар кенет тарс жабылып, үлкен қызы тасбақаға айналды.
Осы кезде тиін ортаншы қызына жүгіріп келді. Мен оған анам туралы қайғылы хабарды айттым.
– Әй, анама жүгіріп келсем ғой, жәрмеңкеге арналған кенеп тоқу керек.
Және ол шын мәнінде кенеп тоқыды.
«Ой, солай, - деп ашуланды тиін, - онда өмір бойы осылай істей беріңдер, бейбақтар!
Ол осылай деді де, ортаншы қызы әп-сәтте өрмекшіге айналды. Ал тиін кенже қызының терезесін қаққанда, ол қамыр илеп жатқан. Ол анасының өзін нашар сезініп жатқанын естігенде, қолын сүртуге уақыты болмады - ол оған жүгірді.
«Сіздің жүрегіңіз мейірімді, - деді тиін, - сондықтан адамдар сізге әрқашан мейірімді болсын». Өмір сүр, қымбаттым, бақытты және адамдарды бақытты ет! Ал адамдар сізді жақсы көреді және сіздің мейірімділігіңіз ешқашан ұмытылмайды.
Және солай болды.

Татар халық ертегісі Үш қыз
С.Гильмутдинованың аудармасы

Жамбыл облысы,

Талас ауданы, Қаратау қ

М.Әуезов атындағы орта мектебі.

Бастауыш сынып мұғалімі

Маркечко Полина Васильевна

2-сыныптағы әдеби оқу сабағы.

Тақырыбы:«Үш қыз» татар халық ертегісі.

Мақсат:оқушыларды татар халқының «Үш қыз» ертегісімен таныстыру

Міндеттері: оқылған шығарманы тыңдап түсінуге, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беруге, талдап, қорытынды жасауға үйрету;

жақындарына деген сүйіспеншілік пен құрметке, ана алдындағы борыш сезіміне, бірінші өтініш бойынша көмекке келе білуге ​​тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:Оқушылар үш қыздың мінез-құлқын талдап, қорытынды жасайды, ертегінің негізгі идеясын анықтайды.

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар:слайдпен презентация, ватман парақтары және топтық жұмысқа маркерлер, тақтада – оқушылардың аналарының портреттері бар эсселер, бағалауға арналған жетондар.

Сабақтың құрылымы.

1.Сабақтағы психологиялық көңіл-күй(2-слайд)

Көңіл-күйіңіз жақсы болса, аяғыңызды таптаңыз.

Егер сізде мысық болса, басыңыздан сипап көріңіз.

Егер сіз шоколадты жақсы көрсеңіз, ерніңізді жалаңыз

Егер сіз мектепті жақсы көрсеңіз, алақаныңызды соғыңыз.

Сабақтан ләззат алғыңыз келсе, зейін қойып, белсенді болыңыз. Жақсы және дұрыс жауаптар үшін жұлдызшалар аласыз, бұл сіздің сабақтағы белсенділігіңіз туралы білуге ​​көмектеседі. Барлығына сәттілік тілеймін.

2. Негізгі білімді жаңарту:«Ертегіні тап» (3-слайд).

«Айога» ертегісінен үзінді көруді ұсыныңыз. Ертегі кейіпкерлерін ата.

Оқушылар Нанай халқының үніне ертегіден үзінді сахналайды (4-слайд).

Еске түсірейік (5-слайд):

Ертегі қалай аяқталды? Неліктен ертегі осылай аяқталады?

Бұл ертегі бізге нені үйретеді?

Ана туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? (Үй жұмысы).

3. Сабақтың тақырыбын хабарлау(слайд 6).

Бүгін сабақта біз татар халқының «Үш қыз» ертегісімен танысамыз.

4. Ертегіні алғашқы қабылдау– аудиожазбаны тыңдау (7-слайд).

(Балалар ертегіні тыңдап, кітаптың соңынан ереді).

5. Болжам жасайық.

Бұл ертегі сізге қандай әсер қалдырды?

Кімді аядыңыз? Неліктен?

Сіз тиіннің орнында болсаңыз не істер едіңіз?

Сен не істедің? Немесе ештеңе істемейсіз бе? Неліктен?

6. Оқушылардың ертегіні оқуы(шулап оқу).

7. Ертегіні сұрақтар арқылы талдау(слайд 10).

Әйелге қыздарын тәрбиелеу оңай болды ма? Ертегідегі осы айтылған жолдарды тауып оқы.

Апалы-сіңлілер қалай ұқсас және олар бір-бірінен несімен ерекшеленеді?

«Қарлығаштай тез», «жарық айдай жүздер» дегенді қалай түсінесіңдер.

Қарлығаштар өте еңбекқор, олар күні бойы миджаларды іздеп ұшады, әбігерленеді, ұшуы жылдам және жылдам. Қыздары қарлығаштай күні бойы тынымсыз еңбек етіп, шапшаң, көңілді, әр істің амалын білетін.

Шығыс халықтарының ішінде ай сұлулық символының бірі болып табылады. Сұлулықтың бетін жиі айға теңейтін: «жарық айға ұқсайтын беті бар» - бұл өте әдемі дегенді білдіреді. Қыздарға «ай сұлуы» дегенді білдіретін Айсұлу есімі жиі қойылатын.

Сіз қай қызға ұқсағыңыз келеді? Неліктен?

Үлкені мен ортаншы қызының науқас анасына бармауына дәлелді себептері болды ма?

Бұл ертегінің сюжеті нені үйретеді?

8. Топпен жұмыс(11-слайд).

Үш қызыңыздың портретін салыңыз және олар туралы айтып беріңіз.

          Динамикалық үзіліс(музыкалық қыздыру).

          Топтық жұмыстарды таныстыру.

          Рефлексия(12-слайд).

«Жақсы сөздер» жаттығуы

Жүректерге анаңа айтар үш тәтті сөзді жаз.

12. Бағалау(13-слайд).


Жабық