Patvirtinu:

KSU „Svobodnenskaya vidurinės mokyklos“ direktorius

N. A. Merkeris _____________

Ososkova Anastasija Igorevna 2 3 kategorija (pagrindinis lygis)

daiktas

rusų kalba

Klasė

5 B"

data

14.11.2016

Pamokos tema

Paprasto sakinio analizavimas.

Tikslas

Formos studentams pasiūlymo narių analizės koncepcija

Užduotys

Organizuoti mokinių veiklą naujos medžiagos įsisavinimui;

Gebėjimo išryškinti ugdymas pagrindinis ir nepilnamečiai pasiūlymo nariai;

Dialoginės kalbos ugdymas, gebėjimas sintezuoti, lyginti, analizuoti, savarankiškai daryti išvadas.

Metodai

Smegenų šturmas, sakinių lentelės ir diagramų pildymas, sakinių analizavimas, loginės užduotys.

Septynių modulių integracija

CT, dialoginis mokymasis, valdymas ir lyderystė

mokyme, OO, dirbti su gabiais studentais.

tikėtinas rezultatas

Mokiniai:

Geba rasti pagrindinius ir antraeilius pasiūlymo narius, užduoti jiems klausimus, grafiškai juos išryškinti laiške;

- moka rašyti paprastus sakinius.

Įranga,

matomumas

Žymekliai, A-4 popierius, lipdukai, plakatas, įvairios reikalingos kanceliarinės prekės kūrybinis darbas studentai.

Per užsiėmimus

Mokytojo veikla

Studentų veikla

Org. momentas.

1.Sveikinimai

2. Psichologinis nusiteikimas. Mokymai: „Sveikinimai“.

1.Pasveikinkite mokytojus

2. Vaikščiodami po klasę, paspaudę vienas kitam ranką: "Labas", "Labas", "Kaip sekasi?" ir tt Pagirkite, sako jie vienas kitą komplimentus.

Smegenų ataka.

Apklausa d / z.

І. Motyvacija

Motyvacija

Taikymas.

Užduočių atlikimas.

Kūrybinė minutė.

Atspindys.

Įvertinimas

Namų darbai.

Šiandien mūsų laukia neįprasta diena. Keliaujame į šalį „Sintaksė“. Norėdami pradėti savo kelionę, turime atsakyti į vieną klausimą:

Kas yra sintaksė?

Puiku, dabar turime atvirą kelią ir galime pradėti kelionę. Bet prieš Norėdami pradėti savo kelionę, pasiskirstykime į grupes.

Aš jums duosiu įvertinimo formas, kuriose įvertinsite save už kiekvieną pamokos žingsnį.

1 stotelė. Atsakymai į klausimus .

    Kokie yra pagrindiniai pasiūlymo nariai?

    Kas yra subjektas?

    Kas yra predikatas?

    Kokie yra nepilnamečiai pasiūlymo nariai.

    Kas yra priedas?

    Kas yra apibrėžimas?

    Kas yra aplinkybė?

2 stotelė . Užpildykite lentelę

3 stotelė. Pagrindiniai pasiūlymo nariai.

Perskaityk sąkinius. Raskite pagrindinius sakinio narius.

4 stotelė. Nepilnamečiai pasiūlymo nariai.

Perskaityk tekstą. Išrašykite pirmąjį sakinį. Pabrėžkite nepilnamečius sakinio narius.

Nubraižykite šį tekstą.

5 stotelė. Apšilimas.

Fizinis lavinimas.

6 stotelė. Pasiūlymų analizė.

Perskaitykite sakinius ir išanalizuokite sakinio narius.

7 stotelė. Užpildykite diagramas.

Užpildykite pasiūlymų schemas nuo 6 stotelės.

8 stotelė. Patarlė – liaudies išmintis.

Užbaikite patarles.

9 stotelė. Mes kartojame tai, ką žinome.

MINI TESTAS

10 stotelė. Galutinis.

Mano nuotaika.

Vaikinai, apie ką mes kalbėjome pamokoje? Ar patiko pamoka? Parašykite savo nuomonę apie pamoką (32 skaidrė).

Vertinimo formos naudojamos balams duoti.

Parašykite trumpą pasakojimą apie tai, kaip praėjo pamoka. Parašykite vieną sakinį ir išanalizuokite sakinį pagal narį.

Sintaksė yra kalbos mokslo šaka, tirianti frazes ir sakinius.

Pagal pavadinimą vaisiai skirstomi į grupes. Tada jie patys piešia šiuos vaisius.

Mokinių atsakymai. (Kas pirmas pakels ranką)

Užpildykite paruoštą lentelę.

1. Suskambėjo varpas. 2. Įėjo mokiniai. 3. Mokytoja pasisveikino (žodžiu)

Atliekamos visos trys grupės.

Pavasarį moksleiviai sodina vaismedžius.

popierizmas.

1 grupė: atėjo draugiškas pavasaris.

2 grupė: šiltas vėjas pūtė iš pietų.

3 grupė: Pavasarį nudažyti žaliai medžiai.

Pasiūlymų schemos platinamos.

Jie pasirenka tinkamus žodžius ir pasako, kuris sakinio narys yra.

Perskaitykite sakinius ir suraskite pagrindinius ir mažuosius sakinio narius.

Pasirinkite "šypsenėlę".

Bandymas atliekamas ir patikrinamas raktu. Duokite pažymius.

Užsirašyti

Pamokos tema: paprasto sakinio analizė

Tikslai:

1) įvesti analizavimo tvarką

paprastas sakinys;

2) formuoti gebėjimą gaminti sintaksę

paprasto sakinio analizavimas (žodžiu ir raštu);

3) gebėjimo aiškiai ir glaustai reikšti mintis aktyvinimas;

4) dėmesingumo žodžiui ugdymas konstravimo būdu

pasiūlymai;

5) studijuotos medžiagos kartojimas tema „Sintaksė“, kalbos dalys, studijuota rašyyba, punktuograma;

6) suformuoti idėją apie sveikatą kaip vieną iš pagrindinių

žmogaus gyvenimo vertybes.

Priėmimai TRKM: 1. Priėmimas „Tiesi – klaidingi teiginiai“

3. Priėmimas "Ploni ir stori klausimai"

4. Technika „Pagauk klaidą“

5. Priėmimas "Rasti atitikmenis"

6 klasteris

Darbo forma: 1.Priekyje

2. Individualus

3. Garinė pirtis

Per užsiėmimus.

1. Org. momentas .

Sveiki, džiaugiuosi galėdamas jus pasveikinti rusų kalbos pamokoje.

Draugai, šypsokimės vieni kitiems,

dovanosime svečiams šypsenas,

ar tu pasiruošęs pamokai?

Tada į darbą linkiu sėkmės!

Šauniai padirbėta! Visi šypsojosi! Ar žinojote, kad šypsena yra geriausia sveikatos tabletė?

Ant savo stalų turite jaustukų, jie taip pat jums šypsosis ir padės išlaikyti gerą nuotaiką pamokoje.

Paimkite jaustuką į ranką ir pakelkite.

Tegul jums sekasi pamokoje!

Užsirašykite numerį, šaunus darbas.

2. Skambučio etapas. Žinių atnaujinimas.

O dabar, vaikinai, žaisime žaidimą "Ar tikite?" Šis žaidimas padės mums sužinoti, ką žinai ir ko nežinai.

Užduosiu subtilius klausimus, į kuriuos man atsakysite tik „taip“ arba „ne“, ir storus klausimus, į kuriuos reikia atsakyti išsamiai.

Technika „Tikri ir klaidingi teiginiai“, „Ploni ir stori klausimai“

    Ar tikite, kad emociniai sakiniai yra šaukiamieji ir nešaukiamieji? (Taip)

    Ar tikite, kad sakiniai apie posakio tikslą yra dažni, o ne dažni? (ne) O kas jie? (pasakojimas, paskata, klausiamasis)

    Ar manote, kad paprasti sakiniai turi vieną gramatinį kamieną, o sudėtingi – du ar daugiau gramatinių kamienų? (Taip)

    Ar manote, kad papildymas, aplinkybė ir apibrėžimas yra pagrindiniai sakinio elementai? (ne) Kurie pasiūlymo nariai yra pagrindiniai? (dalykas ir predikatas)

Vaikinai, pasakykite man, prašau, ir kokia tema aš jums uždaviau klausimų? (pasiūlymas)

Kuris kalbos mokslo skyrius tiria sakinį? (Sintaksė)

Ar žinote, vaikinai, kaip vadinasi narių pasiūlymo analizė?

Ko turėtume išmokti pamokoje? (Išnagrinėjimas

paprastas sakinys.)

Užsirašykite pamokos temą į sąsiuvinį.

Be to, turime peržiūrėti ir apibendrinti žinias tema „Sintaksė“.

Ir mįslės, patarlės, posakiai ir tekstai apie sveikas būdas gyvenimą. Mūsų pamoka vyks šūkiu: „Būsi sveikas, gausi viską“. Kaip jūs suprantate šį posakį, vaikinai? (jei esi sveikas, nesirgsi, gali mokytis, dirbti ir turėsi viską)

3. Žodyno ir rašybos darbas.

O dabar žaisime „Spelling Football“. Užduosiu tau mįslių, o atsakymus surašysi kableliais. Būkite atsargūs ir neįsileiskite tikslo į savo tikslą, t.y. nedaryk klaidų.

1. Žalia pieva,
Aplink šimtas suoliukų
Nuo vartų iki vartų
Žmonės sparčiai bėga.
Prie šių vartų -
Žvejybos tinklai.(stadionas)

2. - Nesuprantu, vaikinai, kas jūs tokie?
Paukščiai? Meškeriotojai?
Kas čia per tinklas kieme?
- Ar neprieštarautum žaidimui,
Geriau išeik!
Mes žaidžiame... (tinklinį)

3. Šis arklys neėda avižų,
Vietoj kojų – du ratai.
Atsisėskite ir važiuokite
Tik geriau vairuoti. (dviratis)

4. Juosta, rutulys, rąstas ir strypai,

Žiedai yra šalia jų.

Nesiimu į sąrašą

Daug kriauklių.

Grožis ir plastika

Suteikia mums ... (gimnastika)

5 . Šiame sporte žaidėjai

Visi judrūs ir aukšti.

Jie mėgsta žaisti kamuoliu

Ir mesti į ringą.

Kamuolys garsiai atsitrenkia į grindis

Taigi tai yra... (krepšinis)

6 . Sąžiningoje kovoje aš nesutraiškysiu,

Apsaugosiu dvi seseris.

Treniruotėje įveikiau kriaušę

Nes aš... (boksininkas)

7 . Štai čiuožėjai

Pratimai šokinėjant.

Ir ledas kibirkščiuoja.

Tie sportininkai - ... (čiuožėjai)

8. Ir berniukai, ir mergaitės

Žiemą jie mus labai myli,

Jie supjaustė ledą plonu raštu,

Jie nenori eiti namo.

Esame grakštūs ir lengvi

Mes garbanoti... (pačiūžos)

Abipusis patikrinimas.Tikiuosi, kad nepraleidote nė vieno įvarčio.

- Vaikinai! Kokia rašyba rašėme žodžius? (Nepatikrinamos balsės ir priebalsiai žodžio šaknyje) O kurie žodžiai yra pertekliniai? Kokiems žodžiams galite rasti bandomąjį žodį? (boksininkas, pačiūžos) Kokia šių žodžių bendra tema? (sportas) Kokį vaidmenį ji atlieka žmonių sveikatai? Ką reikia padaryti, kad ilgus metus gyventum sveikai ir laimingai? (teisingai, sportuok) Užsirašykite sakinį

Būsime atkaklesni, sportuosime!

4. Naujos medžiagos paaiškinimas.

Klasterio sudarymas.

Įrašyto sakinio analizavimas. Pasiūlymo ypatybės.

(Paskatinimas, šauktukas, paprastas, dviejų dalių, plačiai paplitęs, komplikuotas vienarūšių predikatų) Schemos konstravimas.

5.Kalbos dalys

Dabar patikrinkime, kaip žinote kalbos dalis, nes sakiniai ir frazės susideda iš išreikštų žodžių skirtingose ​​dalyse kalba.

Kuris žodis turi neteisingą kalbos dalį?

1) Gydo – esamojo laiko formos veiksmažodis;

2) Ir- prielinksnis

3) Geras yra būdvardis;

4) Juokas yra daiktavardis. Atsakymas: 2

6. Einame ieškoti pasiūlymų. Dirbti porose.

Ant savo stalų turite lankstinukus su diagramomis. Ir skaidrėje matote pasiūlymus. Raskite savo schemos pasiūlymą.

1. Augame drąsiai, įdegiame saulėje.

2. Nuo peršalimo ir gerklės skausmo padės vitaminai.

3. Pratimus darykite kasdien, praeis nuovargis, vangumas, tinginystė!

4. Užsigrūdinkime ir sportuokime!

5. Ar tau patinka žaisti futbolą?

6. Oras, saulė ir vanduo – geriausi mūsų draugai.

Užsirašykite rastus sakinius ir juos išnagrinėkite. Prie lentos 1 asmuo (partneris tai daro sąsiuvinyje, o tada tikrina prie lentos)

7. Dirbkite poromis.

Ant savo stalų turite vokus, atidarykite juos ir iš žodžių kurkite sakinius, kad gautumėte patarlių ir posakių apie sveiką gyvenseną. Dirbame poromis (1 pasiūlymas už stalą)

1. Apetitas nuo ligonio bėga, o sveikiesiems rieda.
2. Liga nepasivys greitų ir gudrių.

3. Sveikata vertingesnė už turtus.
4. Švara yra raktas į sveikatą.

5.Sveikas miegas – puiki savijauta dienos metu.

6. Geras juokas gydo sielą.

Užsirašykite gautus sakinius ir sintaksiškai juos analizuokite. Prie lentos 1 žmogus dirba su kortele – analizuoja žodžius pagal kompoziciją: švara, mankšta.

8. Kūno kultūra

Dabar su jumis praleisime kūno kultūros pamokas. Kadangi šiandien kartojame studijuotą medžiagą iš sintaksės, apšilimas bus susijęs su mūsų vartojamos terminijos žiniomis.

Žaidimo taisyklės. Mokiniai atsistoja iš savo vietų, prisirišę rankas prie diržų. Mokytojas vardija įvairius terminus. Jei terminai susiję su sintaksė, pakelkite rankas aukštyn, bet jei į kitas kalbos dalis, nuleiskite rankas.

Priešdėlis, gramatinė bazė, frazė, šaknis, žodžio kamienas, kablelis, aplinkybė, brūkšnys, priesaga, sakinys, kreipimasis, raidė.

9. Priėmimas „Pagauk klaidą“

Ištaisykite žodžių vartojimo šiuose sakiniuose klaidas.

Petios juokas užkrečiamas. Gripas yra užkrečiama liga.

Užrašykite pataisytus sakinius. Paaiškinkite brūkšnio nustatymą 2 sakinyje.

10. Mūsų mityba taip pat turi įtakos mūsų sveikatai. Iš kasdieninio meniu išbraukite makaronus, bandeles, saldumynus, palikite kuo daugiau daržovių ir vaisių. Girdi, ką sako vienas jų eilėraštis? Išraiškingas skaitymas eilėraščiai.

Nuostabus daržovių sodas.
Žmonės stebisi:
Koks nuostabus sodas?
Yra ridikėliai ir salotos,
Svogūnai, petražolės ir špinatai.
Pomidorai agurkai
Brandinti kartu – gerai!
Ir bulvės, ir kopūstai
Jie tankiai auga lysvėse.
Ir visi sutartinai sako:
„Mes čia augame dėl vaikinų.
Už kruopštumą ir darbą
Visas derlius bus surinktas“.

Kodėl turėtumėte valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių?

Uždaviniai: 1) rasti sakinius, sudėtingus vienarūšiais sakinio nariais;

2) Sudarykite paprastą sakinį su vienarūšiais nariais ir bendriniu žodžiu. Sode auga daržovės: ridikai, salotos, kopūstai, pomidorai.

2) nubraižykite diagramą

3. Etapas "Atspindys"

11. Darbas su tekstu. Skaitykite, įterpkite trūkstamas raides, dėkite skyrybos ženklus. Išanalizuokite vieną sakinį. (Skamba rami muzika, laukinės gamtos garsai).

1. Muzika gydo.

Visi mėgsta muziką. Daugiau muzikos pagerina nuotaiką 4. Ir pl ... haya muzika griauna nervų sistema h ... žavinga.

Nuo x ... rožės muzikos, net r ... stu ... stingsta greičiau. Nuo blogos muzikos jie gali išdžiūti, ... sunykti.

2. Rami ra (s, ss) l muzika ... plaka, pašalina ps ... cheminę įtampą ... genialumą. Jame susijungia raminantys gamtos staugimo garsai: upelio čiurlenimas, jūros ošimas, paukščių g... Ji grįžta ... ramybė ir gera nuotaika.

Arba duoti testą? Arba tekstas 1 eilutėje, testas 2 eilutėje?

Mūsų pamoka eina į pabaigą, šiandien atlikote labai gerą darbą. Šauniai padirbėta! Mūsų pamokos atminimui turėsite šypsenėlių nugaros pusė kuriame rasi mano linkėjimus tau.

Pamoka baigėsi, ačiū visiems!


Planas - pamokos santrauka tema: " Paprasto sakinio analizė „in 5“ A „kl.
Pamokos tikslai:

  1. išmokyti taisyklingai išanalizuoti paprastą sakinį;

  2. įtvirtinti žinias apie sakinių klasifikacijas pagal teiginio paskirtį, intonaciją, pagrindinių ir antraeilių sakinio narių buvimą;

  3. patikrinti gebėjimą dėti skyrybos ženklus vienarūšiams sakinio nariams, traktuoti.

Įranga: lankstinukai su užduotimis, vadovėliu,Aiškinamasis žodynas.

Per užsiėmimus.


  1. Organizacinis momentas.

  1. ^ Namų darbų patikra.
Paskutinėje pamokoje išmokote parašyti draugišką laišką. Šiandien klausysime jūsų laiškų, kuriuos adresavote savo draugams. (skaityti 1-2 raides)

Kokias dar žinai raidžių rūšis?

Puiku, atlikote namų darbus. (Pamokos pabaigoje turite pateikti patvirtinimo laiškus)

^ 3. Leksikos diktantas.

(1 mokinys) . Gėlių kvapas, gauruotas lietus , tamsėti nuo drėgmės, mėgautis kraštovaizdis ( apibrėžti frazių susiejimo būdą)

(2 studentas ) palei upę einantis takas, vieniši auksiniai beržai, rimtas pavojus, nuostabus morkų ir kopūstų derlius. (vykdyti morfemos analizavimasžodžiai:vienišas, nuostabus; parašyk žodį : bėgimas transkripcija.)

4 Ortopedinė minutė. . Užduotis rašoma iš anksto ant lentos (mokinys išeina ir pabrėžia žodžius, visa klasė rašo į žodyną)

^ Kvartalas, rūgštynės, lankai, skambutis, pyragaičiai, megztinis, pagilinkite, supaprastinkite.

5 Fizinė minutė. ( veda 5 klasės mokinys)

Obelis mano sode

Stipriai lenkia vėją.

^ Pasviro į dešinę, į kairę,

Noriu siūbuoti: 1, 2, 3, 4, 5.

Šakos aukštyn ir vėl žemyn!

Ir ji ištempė juos į priekį.

Ir vėjui nurimus

Mano obelis užmigs.

6 Frontalinė apklausa

Žaidimas "Kas greitesnis"


    - Kokie yra sakiniai, skirti teiginiui ( NS pasakojimas, n privalomas, klausiamasis)

    Skatinamasis pasiūlymas apimapatarimas, prašymas, užsakymas, palinkėjimas. (pavyzdys)

    - Pasakojamajame sakinyje yražinutė. (pavyzdys)

    - Tardomajame sakinyje yraklausimas. (pavyzdys)

    Emocinio dažymo pasiūlymas gali būtišauktukas ir nešaukimas

-Subjektas ir predikatas yragramatinis pagrindas.

    - Esant gramatinėms bazėms, sakiniai yra -vientisas ir dviejų dalių.

    - Dalyvaujant nepilnamečiams nariams. pasiūlymus- dažnas ir neįprastas. (pavyzdys)

7 ... Naujos medžiagos paaiškinimas.

    - Mūsų pamokos tema „Sintaktika išanalizuoti paprastą sakinį“.

    Vaikinai, pabandykime suformuluoti mūsų pamokos tikslus pagal temą. (Vaikai savarankiškai nustato pamokos tikslus)

    Vaikinai, apibrėžkite paprastą sakinį.

    Kokį kitą sakinį žinote dėl gramatinės bazės? Kuo sudėtingas sakinys skiriasi nuo paprasto?)

- Prisiminkime sintaksės vykdymo etapus analizuojant pasiūlymus. Atidarykite mokymo programas n ir su. 89 poros 44

  1. ^ Medžiagos tvirtinimas.

    1 užduotis(Kortelės su užduotimi iš anksto pritvirtinamos prie lentos rudens lapų pavidalu)

- Dabar vaikinaiįsivaizduokite, kad esame miške ir mums reikia rinkti lapus herbariumui.

- Vaikinai, kas yra herbariumas? (vienas iš mokinių žiūri į L.Z. žodžiai „Tiesiogžodynai „S.I. Ožegovas, skaito jį garsiai.)

- Bet tai neįprasti lapai, bet su užduotimiįjungta rašyba ir skyryba.
(4 mokiniai prieina prie lentos, paima lapus ir padarykite tai patys).

Tik vienas mokinys paima popieriaus lapą ir kartu su klase atlieka užduotį. ( ^ Turite įterpti trūkstamas raides, įdėti skyrybos ženklus ir išanalizuoti sakinį)

1 Pakrantę dengė ... pelės ir viksvos.

^ 2 Sode yra vyšnių ir obuolių... ir kriaušių.

3 Ąžuolas yra šilumą mėgstantis medis.

4 Taigi ... nce šviečia, bet (ne)šildo.

5 Vaikinai, rūpinkitės gamta!
Baigę mokiniai prie lentos atlieka abipusį patikrinimą.

2 užduotis. (Atskiri žodžiai užrašomi ant lentos iš anksto. Mokiniai turi pertvarkyti žodžius taip, kad būtų gauti sakiniai, tada juos išanalizuoti.)Du mokiniai šią užduotį atlieka prie lentos, likusieji savarankiškai – sąsiuviniuose.
Maži grybukai, ant eglės, voveraitė, mazgelis, drebulės grybai, džiovinti, pakabinti (Ant eglės mazgo, voveraitė pakabinta džiovinti drebulės grybus, mažus grybus.)
Sniegas iškris, žemė gili, uždengs ir, baltu antklode. (Gilus sniegas iškris ir padengs žemę balta antklode.)

9. Apibendrinant.


    Mokiniai apibendrina pamoką.
Mokytojas komentuoja darbą klasėje, duoda pažymius.
10. Namų darbai. Išmokite analizuoti 44 pastraipą, 217 pratimą.

Paprasto sakinio analizavimas tvirtai įsitvirtino pradinių ir praktikoje vidurinė mokykla... Tai pats sudėtingiausias ir sudėtingiausias analizės būdas. Ją sudaro charakteristikos ir sakinių diagrama, narių analizė, nurodant kalbos dalis.

Paprasto sakinio sandara ir reikšmė mokomasi nuo 5 klasės. Visas paprasto sakinio ženklų rinkinys nurodomas 8 klasėje, o 9 klasėje pagrindinis dėmesys skiriamas sudėtingiems sakiniams.

Šio tipo analizės metu morfologijos ir sintaksės lygiai yra koreliuojami: mokinys turi mokėti nustatyti kalbos dalis, atpažinti jų formas, rasti aljansus, suprasti žodžių jungimo būdus frazėje, žinoti pagrindinio žodžio požymius. ir antraeiliai nuosprendžio nariai.

Pradėkime nuo paprasčiausio: padėkite vaikams pasiruošti analizei 5 klasėje. Pradinėje mokykloje mokinys įsimena analizavimo seką ir ją atlieka pradiniame lygmenyje, nurodydamas gramatinį pagrindą, žodžių sintaksinius ryšius, sakinio tipą pagal teiginio sudėtį ir paskirtį, mokosi sudaryti schemas ir rasti vienarūšės sąlygos.

Pradinėse klasėse naudojamos įvairios programos rusų kalba, todėl skiriasi ir reikalavimų lygis, ir mokinių pasirengimas. Penktoje klasėje priimdavau vaikus, kurie pagal programas buvo įrašyti į pradinę mokyklą edukacinė sistema„Mokykla 2100“, „Rusijos mokykla“ ir „XXI amžiaus pradinė mokykla“. Taip pat yra didelių skirtumų. pradinė mokykla atlieka didžiulį darbą, kad kompensuotų savo vadovėlių trūkumus ir patys „sukurtų“ nuoseklius ryšius tarp pradinių ir vidurinių mokyklų.

5 klasėje sakinio analizės medžiaga apibendrinama, plečiama ir įkomponuojama į pilnesnę formą, 6-7 klasėse tobulinama atsižvelgiant į naujai ištirtus morfologinius vienetus (veiksmažodžių formos: dalyvis ir dalyvis; prieveiksmis ir dalyvis). valstybės kategorija; tarnybiniai žodžiai: prielinksniai, jungtukai ir dalelytės).

Pavyzdžiais parodykime, kaip skiriasi analizavimo formato reikalavimų lygis.

4 klasėje

5 klasėje

Paprastame sakinyje išryškinamas gramatinis pagrindas, virš žodžių nurodomos žinomos kalbos dalys, akcentuojami vienarūšiai nariai, išrašomos frazės arba nubrėžiamos sintaksės tarp žodžių. Schema: [O -, O]. Pasakojimas, nešauktukas, paprastas, bendras, su vienarūšiais predikatais.

Daiktavardis (pagrindinis žodis) + adj.,

Ch. (pagrindinis žodis) + n.

Ch. (Pagrindinis žodis) + vietos.

Prieveiksmis + Ch. (pagrindinis žodis)

Sintaksiniai ryšiai nebraižomi, žodžių junginiai neišrašomi, schema ir pagrindiniai įvardijimai vienodi, bet charakteristikos skirtingos: pasakojamoji, nešauksminė, paprasta, dviejų dalių, paplitusi, komplikuota vienarūšių predikatų.

Analizė nuolat praktikuojama klasėje ir dalyvauja atliekant kontrolinių diktantų gramatines užduotis.

Sudėtingame sakinyje akcentuojami gramatiniai pagrindai, dalys numeruojamos, žinomos kalbos dalys pasirašomos virš žodžių, tipas nurodomas pagal teiginio tikslą ir emocinį dažymą, kompoziciją ir antrinių narių buvimą. Analizavimo schema: [O ir O] 1, 2 ir 3. Pasakojimas, nešauktukas, sudėtingas, bendras.

Schema išlieka ta pati, bet charakteristika skirtinga: pasakojamoji, nešaukiamoji, kompleksinė, susideda iš 3 dalių, kurias jungia nesąjunginis ir sąjunginis ryšys, 1 dalis turi vienarūšius narius, visos dalys yra dvidalės ir plačiai paplitęs.

Analizuojama sudėtingas sakinys 5 klasėje yra auklėjamojo pobūdžio ir nėra kontrolės priemonė.

Sakinių schemos su tiesiogine kalba: A: "P!" arba "P", - a. Įvedama citatos sąvoka, kuri savo dizainu sutampa su tiesiogine kalba.

Schemos papildytos tiesioginės kalbos pertrauka su autoriaus žodžiais: "P, - a. - P." ir "P, - a, - p". Supažindinama su dialogo samprata ir jo projektavimo metodais.

Sudarytos schemos, bet nedaromos sakinių su tiesiogine kalba charakteristikos.


Paprasto sakinio analizės planas

1. Nustatyti pasiūlymo rūšį teiginio tikslu (pasakojimas, klausiamasis, skatinamasis).

2. Išsiaiškinkite emocinio spalvinimo sakinio tipą (nešauktukas ar šauktukas).

3. Raskite sakinio gramatinį pagrindą, jį kirčiuokite ir nurodykite raiškos būdus, nurodykite, kad sakinys paprastas.

4. Nustatyti pagrindinių pasiūlymo narių sudėtį (dviejų dalių arba vienos dalies).

5. Nustatyti nepilnamečių narių buvimą (bendrų ar nedažnų).

6. Pabraukite mažuosius sakinio narius, nurodykite jų raiškos būdus (kalbos dalis): iš dalyko ir tarinio.

7. Nustatykite, ar nėra pasiūlymo narių (užbaigta ar neužbaigta).

8. Nustatyti komplikacijų (sudėtingų ar nesudėtingų) buvimą.

9. Užrašykite pasiūlymo ypatybes.

10. Sudarykite pasiūlymo metmenis.

Analizei panaudojome sakinius iš nuostabių Sergejaus Kozlovo pasakų apie ežiuką ir lokį.

1) Tai buvo nepaprasta rudens diena!

2) Kiekvieno pareiga – dirbti.

3) Trisdešimt uodų įbėgo į proskyną ir grojo savo girgždančiais smuikai.

4) Jis neturi nei tėčio, nei mamos, nei ežio, nei meškiuko.

5) Voverė paėmė riešutus ir puodelį ir nuskubėjo paskui.

6) Ir jie sudėjo daiktus į krepšį: grybus, medų, virdulį, puodelius - ir nuėjo prie upės.

7) Ir pušų spygliai, ir eglės kankorėžiai, ir net voratinklis - visi atsitiesė, šypsojosi ir iš visų jėgų traukė paskutinę rudeninę žolės dainą.

8) Ežiukas gulėjo, iki pat nosies uždengtas antklode, ir tyliomis akimis žiūrėjo į lokį.

9) Ežiukas sėdėjo ant kalvos po pušimi ir žiūrėjo į mėnulio apšviestą rūko užlietą slėnį.

10) Kitapus upės, liepsnoja drebulės, miškas buvo tamsus.

11) Taigi iki vakaro jie bėgiojo, šokinėjo, šokinėjo nuo skardžio ir šaukė iš visų jėgų, užtemdydami rudeninio miško tylą ir tylą.

12) Ir jis šokinėjo kaip tikra kengūra.

13) Vanduo, kur tu bėgi?

14) Galbūt jis išprotėjo?

15) Manau, kad jis įsivaizdavo save ... su vėju.

Paprastų sakinių analizės pavyzdžiai


Trumpalaikis pamokos planas Dalykas Klasė Data Tema Bendrieji tikslai Mokymosi rezultatai Mokymosi rezultatai mokiniams (A) Mokymosi rezultatai (B) Mokinių rezultatai (C) Pagrindinės idėjos Nuorodos Rekvizitai (ištekliai) Etapai (Laikas) Pamokos pradžia ( 3 minutės) Rusų kalba 6 "A" 2016-05-05 Sudėtinio sakinio analizė Žinoti sudėtingo sakinio analizę. Gebėti išanalizuoti sudėtingą sakinį. Žinokite ir gebate išanalizuoti sudėtingą sakinį. Žinokite ir gebate išanalizuoti sudėtingą sakinį. Geba savarankiškai analizuoti, sintezuoti ir lyginti paprastus sakinius kaip sudėtinio sakinio dalį, žino ir geba analizuoti sudėtingą sakinį. Žinokite, kaip analizuoti žodžiu ir raštu. Žinokite ir gebate išanalizuoti sudėtingą sakinį. Ugdykite nuoseklią kalbą, atmintį ir mąstymą. GOSO, mokymo programa, vadovėlis. Lentelės, A4 popierius, kortelės su užduotimis, lipdukai, plakatas, įvairios mokinių kūrybiniam darbui reikalingos kanceliarinės prekės. Mokytojo veiksmai Mokinio veiksmai Vertinimas Pamokos eiga 1. Pasisveikinimas 2. Psichologinis nusiteikimas. Mokymai: „Sveikinimai“. 1. Pasisveikinkite su mokytojais 2. Vaikščiokite po klasę, spauskite vienas kitam ranką: "Labas", "Labas", "Kaip sekasi?" ir tt Girkite, pagirkite vienas kitą. Žodinis mokytojo padrąsinimas. Namų darbų tikrinimas (7 min.) 10 Priėmimo klausimų „Stori ir ploni klausimai“ apie nagrinėjamą medžiagą. Vaikai atsako Įvadas į temą (8 min.) Pamokos tikslo įgyvendinimas (8 Dekonstruokite šiuos sakinius pagal narį: Vaikai analizuoja sakinio narius 1. Baltas garas pasklinda po pievas. 2. Užmigęs miškas žiūri į veidrodį įlankos, tylesnėje tamsoje. Tvarkos analizė: Žodinis mokytojo padrąsinimas. Žodinis mokytojo paskatinimas Vaikai skaito ir analizuoja sudėtingą sakinį. Formuojamasis vertinimas „Nykščio“ minutės) 1. Sakinio tipas pagal tikslą pareiškimo. 2. Ar sakinys yra šauktukas. 3. Paprastas arba sudėtingas sakinys. Paprastas sakinys: 4. Dažnas ar nedažnas. 5. Pagrindiniai ir smulkūs pasiūlymo nariai. 6. Vienarūšiai pasiūlymo nariai (jei yra). 7. Apeliacija (jei yra). Sudėtinis sakinys: 4. Sudėtinio sakinio dalys, jų pagrindai. 5. Jungtukų pagalba ar be jungtukų jungiamos sudėtinio sakinio dalys. Paprasto sakinio rašytinės analizės pavyzdys: Baltasis pūdymas pasklinda po pievas. (I. Nikitinas.) Kompleksas: Įlankos veidrodyje žvelgia mieguistas miškas, slypi tylios tamsos tankmėje. Fizinė minutė (3 min.) Pamokos tikslo įgyvendinimas (15 min.) (I. Nikitinas.) Apšilimas 1. Pirmą ir trečią sakinius dekonstruoti raštu, likusius žodžiu. 1. Saulės nebuvo ... blyškiame ... danguje. 2. Ilgi šešėliai bėgo nuo medžių, nuo krūmų, nuo aukštų šieno kupetų. 3. Saulė jau gana aukštai ... miršta giedrame ... danguje, bet laukai vis dar buvo bl ... padengti rasa. 4. Drėgna žemė yra elastinga po kojomis, aukšti sausi žolės stiebai nejuda, ant blyškios žolės blizga ilgi siūlai. (I. S. Turgenevas.) Vietoje paryškintų raidžių nurodykite garsus. 2. Užsirašykite, padėdami trūkstamus kablelius. Išanalizuokite užrašytus sakinius. Išanalizuokite sakinį. 1. Įeiname į mišką ... anksti ryte. 2. Iš žemės kyla lengvas miglas .. migla rūko ir ant kiekvieno spygliuko .. pušys ant kiekvieno lapo .. b .. pjauna ant kiekvieno žolės stiebo .. kai kurie kiti .. suspaudžia mažas ir švelnus .. vandens lašeliai. Namų darbas (1 min.) Refleksija (2 min.) D/W pratimas. pasirinktinai. Vaikai rašo į dienoraščius Kas tau patiko? Kokių klausimų turite nauja tema? Vaikai reaguoja į formuojamąjį vertinimą


Uždaryti