Конспект на урок по социални науки (7 клас)

Тема : Психологически портрет на личността: интелект, емоции, чувства/

Целта на урока : да се определи какви основни свойства на човек (темперамент, характер, интелект, емоции, чувства) влияят върху формирането на личността.

Цели на урока:

образователен : 1) да се формира представа за понятията - способности, интелект, чувства, емоции, афект, стрес, настроение.

Образователни : 1) развиват мисленето, способността да мислят ясно, изразяват мислите си кратко и ясно, 2) развиват комуникационни умения, способността за работа в спонтанно създадени групи и творчески способности при изпълнение на задачи.

Образователни : 1) да възпитава компетентен и активен модерен човек,

Тип урок: комбиниран

Форма на урока: традиционна

Оборудване: учебник Кравченко I.A., Певцова E.A. Социални науки 6 клас, раздавателни материали, презентация „Психологически портрет на личността“.

По време на часовете

Етап на урока

Дейност на учителя

Студентски дейности

Поздрави, отчитане на отсъстващите.

Те сядат.

В миналия урок говорихме за психологическия портрет на човек. На страница 32 изброяваме основните човешки свойства, които влияят върху формирането на личността.

Днес ще продължим да говорим за това, а именно ще анализираме какви са способностите, интелигентността, чувствата и емоциите.

Записваметема на урока : Психологически портрет на личността: интелект, емоции и чувства.

Какво свойство срещнахме в миналия урок?

Раздават се 4 карти и задача - необходимо е да се определи типа темперамент и да се опише характера на героя.

Нека да видим колко добре можете да определите вида на темперамента. Нека да разгледаме малка ролева ситуация.

Но не само темпераментът играе голяма роля при формирането на личността. Какво имущество придобива човек с времето?

На слайда е необходимо да се отделят черти на характера - положителни и отрицателни (изписани в 2 колони)

Съгласни ли сте с твърдението, че „лошият характер може да бъде коригиран, ако желаете“?

Така че е необходимо да се направи заключение как се променя психологическият портрет от раждането нататък.

Те звънят.

Записвам.

Темпераментът е набор от индивидуални човешки свойства, характеризиращи се със скоростта на възникване на чувствата и тяхната скорост.

Получават задача (прил. 1) и работят.

2 ученика разиграват ситуация, в която човек сяда на пейка и поставя шапката си до него. Друг човек идва и по невнимание сяда на тази шапка. Те показват 4 сцени и реакцията на 4 темперамента. Учениците трябва да определят типа темперамент.

Характерът е съвкупност от индивидуални устойчиви психични характеристики на човек, проявяващи се в неговото поведение и дейности.

Изпълнете задачата.

Те разсъждават.

Психологическият портрет на T. O. се развива от раждането. Основата му е темпераментът, който се дава от раждането. В процеса на развитие на личността, характерът се формира под влияние на различни фактори. Можете да го промените, но с желание и усилия.

III

Психологическият портрет на човек се състои не само от такива структурни елементи като характер, темперамент, но тук включваме и способности и интелигентност, както и чувства и емоции.

Групова работа. Необходимо е да използвате текста в картите, за да дефинирате понятията – емоции, способности, интелект, чувства.

Така че, моля, първа група, вие трябваше да дефинирате способност.

Добре. Втора група, какво определение можете да дадете на понятието интелигентност?

Какво знаете за интелектуалните програми по телевизията?

В допълнение към интелигентността има още няколко вида способности, например надареност, гениален талант. Къде виждаш разликата между тях?

Направете синхрон с тези две думи. (Приложение 3)

Добре. Емоциите са друго свойство, което влияе върху формирането на личността. Моля, трета група, кажете ни какво представляват емоциите.

Е, чувствата са неделими от емоциите. Каква е дефиницията, която ни дава четвъртата група.

ФИЗМИНУТКА (упражнения за мимическите мускули на лицето)

Защо мислите, че човек се нуждае от чувства и емоции?

Нека да разгледаме снимки и снимки на животни и хора, да определим какви емоции изпитват.

И какво наблюдавахте сега - емоции или чувства?

Разнообразието на света на чувствата се нарича духовно богатство, не напразно се говори за човешката душа.

Но съвременната култура, медиите, насърчават забраната на чувствата и тяхното външно проявление.

Защо мислиш?

Хората си забраняват да чувстват, намират различни рационални оправдания за забраните.

"Истинските мъже не плачат"

"Страхът е признак на слабост"

"Не можеш да се ядосваш на любимите си хора"

И какво се случва, имаме ли нужда от чувства или не? Какво се случва, ако сдържаме чувствата си?

И за да не се случи това, трябва да се научим да управляваме емоциите и чувствата си.

И лесно ли се прави?

Четем учебника стр.41.

И така, какво влияе върху формирането на личността, какво е включено в психологическия портрет на личността?

За да отговорим на този въпрос, трябва да решим кръстословица.

    Способност за знания и логическо мислене.

    Най-високият вид емоция

    съвкупност от индивидуални свойства на човек, характеризиращи се със скоростта на възникване на чувствата и тяхната скорост

    специална форма на отражение от психиката на околния свят, проявяваща се главно в преживявания

    способността да се прави нещо, в склонност към определени професии

    набор от индивидуални стабилни психични характеристики на човек, проявяващи се в неговото поведение и дейности.

Какъв извод може да се направи за формирането на личността?

Имате 3 минути за работа.

Способността на човек се определя в способността да прави нещо, в склонността към определени дейности. .

Интелигентността е способността да се знае и да се мисли логично.

Опции за отговор. (умни и умни, най-умните, какво къде кога, сто към едно, тяхната собствена игра, кой иска да стане милионер, поле на чудеса, слабо звено, такси)

Те говорят.

Приложение 4.

Емоциите са специална форма на отражение от психиката на околния свят, проявяваща се главно в преживявания

Чувствата са отношение към околния свят, конкретни събития или хора, върховен изгледемоции.

(Приложение 4) дефинирайте емоциите.

Те помагат да се изрази вътрешното състояние на човек, реакцията към околната среда.

Виж определи.

Те са заключени, предполагат, че човек избягва определени емоционални състояния (тъга, негодувание, страх), защото К. не трябва да изглежда слаб, невъзпитан, неуспешен.

Забрана на планината

Забраната на страха

Забраната за гняв, гняв

Аналогия с врящ чайник: ще избухнем, това ще доведе до болест, меланхолия, депресия, агресия.

Прочетете, отговорете.

(прил. 5)

Отговор.

Отражение. Какво ново научих. Класиране.

Разговор в кръг. Обобщаване

д/ч параграф 6, стр. 42 въпрос. 3.работилница.

Записано в дневник. Обяснение д.з.

Феноменолози, екзистенциалисти, прагматици критикуват епистемологичното разбиране на съзнанието като отражение за неговата обективност, рационалност, предполагаема изолация от живота на отделните индивиди. Според Е. Хусерл (немски мислител, основател на феноменологията) това учение „преодолява натуралистичния обективизъм и изобщо всеки обективизъм по единствения възможен начин, когато философът изхожда от собственото си Аз, при това именно като източник и изпълнител на неговите оценки и преценки... С такава нагласа успява да изгради една абсолютно автономна наука за духа под формата на последователно себеразбиране на своя свят като продукт на духа.

Както можете да видите, Е. Хусерл изважда всичко от духа, без да обяснява какъв е самият той, какви са неговите външни източници и как е свързан с външния свят. Теорията на рефлексията отговаря на тези въпроси и е в състояние да свърже съзнанието, духовната сфера на живота на хората с техните ежедневни нужди и грижи. Човешкото съзнание е сложна, разклонена и относително независима система, която съчетава емоции, мислене и одухотворени чувства в едно цяло.

В различни отношения съзнанието на човека действа като негов ум, чест и съвест, като негов ум, разум и мъдрост, като самосъзнание и душа, като индивидуална проява на духа на времето - общественото съзнание на определен етап от своето развитие. развитие. историческо развитие. И всичко това е особена форма на отражение и изразяване на природата, обществото и вътрешния свят на всеки индивид. Субективният свят на човек, представляващ за него собствения Аз, който е негов вътрешен свят, може да се нарече информационна (инстинктивно-емоционална, духовно-сетивна, интелектуална) надстройка над индивидуалното телесно и материално социално битие на човек. Това определение напълно съответства на факта, че съзнанието на човека, както по отношение на начина на съществуване, така и по съдържание, е отражение на материята дотолкова, доколкото тя се е проявила в собственото му същество.

Да дадем сега Кратко описаниеосновните компоненти на човешката психика и съзнание. В емоционалната сфера на съзнанието елементарно емоции (глад, жажда, умора...), чувствата (любов, омраза, мъка, радост...), засяга (ярост, ужас, отчаяние...), страсти и емоционално благополучие настроение (весел, депресиран), особено силни състояния на емоционално напрежение - стрес.

В чувствата на човека обектите се отразяват под формата на преживяване и оценъчно отношение към тях. Отражението на обекта и отношението към него са свързани, но не съвпадат напълно. Отражението може да е същото, но съотношението е различно. В чувствата на човек, наред с обективните свойства, се оценява значимостта на нещата за себе си и за другите хора. В различните култури едни и същи обекти могат да имат значително различни значения, могат да действат като символи на напълно различни взаимоотношения.

Психолозите и философите поставят въпроса – приложими ли са критериите за истинност към чувствата? Всяко субективно преживяване има обективно съдържание. Следователно се предполага, че чувствата могат да бъдат оценени като умни или глупави, адекватно (вярно) или неадекватно (неправилно) отразяващи стойностите на нещата и събитията. Р. Декарт, например, смята любовта и омразата за истински, когато обичат наистина добрите неща и мразят наистина лошите неща. В случай на рязко несъответствие между чувствата и обективната реалност, когато „умът и сърцето не са в хармония“, човек може да изпита остър вътрешен конфликт до необратимо психическо разстройство. М. Горки пише: „Необходимо е интелектът и инстинктът да се слеят в хармонична хармония и тогава, струва ми се, всички ние и всичко, което ни заобикаля, ще бъдем по-ярки, по-ярки, по-щастливи. Вярвам, че е възможно. Не харесвам умни хора, които не знаят как да чувстват. Всички те са зли и зли низки."

Чувствата и съзнанието са взаимосвързани. Нарушаването на съзнанието започва с разстройство първо на емоционалната сфера, след това се нарушава мисленето, последвано от самосъзнание. Ако човек не осъзнава опасността, той не изпитва страх. Ако някой не осъзнава обидата, която е причинил, той също не изпитва гняв. Ако няма съвест, тогава няма съзнание за вината и покаяние.

С участието на мисленето и чувствата се осъществяват всички човешки дейности. Източникът на дейност е трябва - субектно-специфична зависимост на човек от външния свят. Потребностите се изпитват под формата на желания и стремежи. атракция - психофизически феномен. Човек зависи от темата, към която е привлечен. Когато този обект бъде открит, привличането придобива характер на желание. "Желанието е привличане със своето съзнание." Доколкото потребностите се осъзнават от човека, те стават негов интерес и пряк стимул за определена дейност.

Можете да създадете няколко други серии от концепции. За да разберем смисъла на всяка човешка дейност, е необходимо да разберем нейните мотиви - съзнателните основания, цели, намерения на определено поведение. Зад едни и същи действия могат да се крият различни мотиви. Мотивът вече е морален фактор, който превръща едно действие в акт. Но не всяко човешко поведение е разумно мотивирано. Намерението изисква за изпълнението си воля, постоянни действия в избраната посока.

Какво ще правим с получения материал:

Ако този материал се оказа полезен за вас, можете да го запазите на страницата си в социалните мрежи:

Всички теми в този раздел:

Науката като висша форма на познание
Науката се разбира преди всичко като определен вид знание, както и специална сфера на социална дейност на хората, чиято специална задача е натрупването на знания, проверка и доказателство

Обективната истина е вечният идеал на науката
Има мнение, че отличителният белег на науката не трябва да се счита за желанието за обективна истина, а специфични методизнания и форми на изразяване на знанията с помощта на специален език. Поддръжници

Емпирични и теоретични нива на научното познание
Преди възникването на науката като специализирана познавателна дейност на хората, емпиричното знание съвпадаше със спонтанното, практическото, ежедневно познание. Емпирично в буквалния смисъл е

Удвояване на броя на учените (по данни за 50-70-те години)
Европа В рамките на 15 години САЩ В рамките на 10 години СССР В рамките на 7 години

Форми на научно познание
Формите на научно познание обикновено включват проблеми, хипотези, теории, както и идеи, принципи, категории и закони - най-важните елементи на теоретичните системи. Някои автори считат за форма на знание и фа

Методи на научното познание
Методите на научното познание включват универсални методи на мислене (анализ, синтез, сравнение, обобщение, индукция, дедукция и др.), методи на емпирично и теоретично изследване (наблюдение

Появата на науката като отрицание, преодоляване на митологията
В съзнание първобитни хорав продължение на десетки хилядолетия знанията за реалните свойства на нещата и процесите, получени практически, се преплитат с фантастични идеи, които съставляват

Произходът на емпиричното научно познание
В процеса на усложняване и разделяне на първоначално недиференцирания труд, развитието на напоителното земеделие, изграждането на храмове и пирамиди, появата на писмеността, възниква необходимостта

Античната философия като първа форма на чисто теоретична наука
Древна Гърция (VI в. пр. н. е.) се смята за родното място на научното и теоретично познание и първата форма на правилен философски мироглед. Оттогава се превърна в отличителна функция на науката

Антични и средновековни периоди на развитие на естествознанието
Основателят на древната естествена философия, Талес, стана известен с успешното предсказване на слънчево затъмнение, наблюдавано в Гърция през 585 г. пр.н.е. Талес се нарича хидроинженер, той също е известен с работата си

Формирането на естествознанието в съвременното му разбиране. Революция в механиката
През XVI-XVII век. натурфилософското и в много отношения схоластично познание за природата се превърна в съвременна естествена наука, в систематично научно познание, основано на експерименти и математически анализ.

Развитието на естествознанието през XVIII-XIX век. Процесът на теоретизиране на науките за природата
От средата на XVIII век. естествената наука започва все повече да се пропива от идеите за еволюционното развитие на природните явления. Значителна роля в това изиграха произведенията на M.V. Ломоносов, И. Кант, П.С. Лаплас, в която

Укрепване на връзката между науката и технологиите, науката и материалното производство
Преди развитието на манифактурното производство науката и технологиите са били фактически изолирани една от друга. През XVI век. нуждите на търговията, навигацията, големите манифактури доведоха до създаването на стабилен съюз

Концепцията за научна картина на света
Понятието "научна картина на света" се използва активно в естествените науки и философията от края на 19 век. Специален анализ на съдържанието му започва повече или по-малко систематично да се извършва от 60-те години на ХХ век,

Историческа промяна на физическите картини на света
В съществуващата историко-методическа литература най-подробно е анализирана историческата еволюция на физическите картини на света. През XVI-XVII век. вместо натурфилософски се установи механизъм

Съвременна научна картина на света
През ХХ век. наред с физиката, биологията също претендира да бъде лидер на научното познание, което включва такива мощни области като еволюционната доктрина, генетиката и екологията, превърнала се в наука за биосферата

Съотношението на диференциация и интеграция на научното познание
Обособяването на научното знание в отделни науки има дълга история. И до 19 век. водещата тенденция в развитието на науката беше специализацията именно по пътя на изолацията, отделянето на науките

Общо понятие за култура
Експертите преброяват до 500 определения за култура. Латинската дума cultura първоначално е означавала обработка на почвата, обработване на почвата. Цицерон през 45 пр.н.е го прилага преносно като кул

Науката е водеща форма на култура на 20 век
С оглед на казаното за културата като цяло е ясно, че всяка наука, включително естествознанието, е една от най-важните форми на култура. И в ерата на научно-техническата революция науката с право се счита за водеща

Естествознание и хуманитарна култура
След разделението на културата на материална и духовна през ХХ век. установява разделението на културите на естествени и хуманитарни науки. Хуманитарни науки, разбира се, имат своите специфики в сравнение с естествените

Субективно-ценностни аспекти на научното познание. Социална отговорност на учените
Тъй като връзката между науката и обществото нараства, социалните и моралните проблеми на развитието на науката се изострят, изискванията към учените нарастват както като специалисти, така и като граждани.

Обща концепция за мистиката
Мощното развитие на науката през 20 век, колкото и да е странно на пръв поглед, се съчетава с широко разпространение на мистицизъм, ирационализъм, окултни, езотерични (тайни) знания. Публикувана през 1987 г. на

Социално-идеологически произход и аспекти на мистиката
Един от най-важните социални източници на мистицизма са противоречията Публичен живот, безсилието на индивида пред природните и социални сили. На социално-психологическо ниво всичко това

Гносеологични, когнитивни корени на мистиката. Съвременна научна картина на света и мистичен мироглед
Типичен източник на мистицизъм през ХХ век. Оказва се самото научно познание, което, за да обясни откритите странни явления, е принудено да предлага почти буквално „налудничави“ идеи. В науката

Галилео-Нютон към релативистката картина на света
В общ, философски смисъл, относителността на всяко явление означава липсата на абсолютни, непреодолими граници между тях. Разликата между относителните системи не е абсолютна, тя включва момента

Формиране на квантовата физика. Спецификата на неговите закони и принципи
Квантовата механика и квантовата физика се формират основно през първите две десетилетия на 20 век. усилията на М. Планк, А. Айнщайн, Н. Бор, Л. де Бройл, В. Хайзенберг, Е. Шрьодингер и други учени

Светът на атомите, молекулите и химията
Атомът е интегрална ядрено-електронна система. Ядрото е основата на атома, която определя както числения състав на електроните в атома, така и цялата му вътрешна структура. Ако на етапа на

От физика и химия до геология и биология
Както химичните процеси, така и физическите промени, обединени чрез голям брой усложнения на химични съединения и физични състояния, в крайна сметка водят до биологична форма на движение и

Мегасвят, неговия състав и структура
Няма твърда граница, която недвусмислено да разделя микро-, макро- и мегасветовете. С несъмнена качествена разлика те са свързани със специфични процеси на взаимни преходи. Нашата Земя представлява макрокосмоса. Но

Еволюция на метагалактиката, галактиките и отделните звезди
През 20 век трудовете на А. Фридман, А. Айнщайн, Е. Хъбъл, Ж. Леметр, Г.А. Гамов и други изследователи разработиха концепция, според която Метагалактиката е в процес на

Принципът на несътворимостта и неразрушимостта на материята
Трябва да се има предвид следното. Когато говорят за „началото на времето“, „раждането на Вселената“, тогава трябва да помним значителна степен на условност, фигуративност на такива изрази. Пространствено-времеви отношения

Земята като елемент на слънчевата система
Като космическо тяло Земята се характеризира със следните данни: обем 1012 km3, маса 6 1021 тона, средна плътност на веществото 5,5 g/cm3. екваториален радиус

Космизмът като особена форма на мироглед
От края на 19в идеите на космизма се развиват активно като особен мироглед, изразяващ научно осмислено, философско-евристично и емоционално-личностно отношение към неразривната връзка

Слънчева активност и исторически събития
Цикличните промени в слънчевата активност се появяват на Земята по честота и интензивност магнитни буриполярни светлини, колебания в ултравиолетовото лъчение, степента на йонизация на горните слоеве на

Кибернетиката като обща наука за управлението
Заедно с механиката и термодинамиката, кибернетиката се абстрахира от много индивидуални характеристики на структурата и промените на системите и ги отразява само от едната страна.

Синергетиката като обща наука за самоорганизацията на системите
Системно-кибернетичният подход към проблема за самоорганизацията се допълва и задълбочава от синергетиката, възникнала през 70-те години на ХХ век. ново интердисциплинарно направление на научните изследвания

Животът като специална материална система, специална форма на движение на материята
В различни исторически периоди е имало множество тълкувания и дефиниции на същността на живота - от наивен хилозоизъм и механизъм до съвременни виталистични и кибернетично-информационни подходи.

Клетка - структурна и функционална единица на живите
Клетката се счита за отворена елементарна жива система. Клетката е отделена от околен святклетъчна мембрана, а вътре в нея се откроява по-плътно ядро, разположено в полутечната цитоплазма. Кле

Основни подходи към проблема за произхода на живота
В началото проблемът за произхода на живота изобщо не е съществувал в науката. Допускаше се възможността за постоянно пораждане на живото от неживото. Великият Аристотел (4 век пр.н.е.) не се съмнява в спонтанното зараждане

Хипотеза A.I. Опарин на коацерватния етап в процеса на възникване на живот
Коацерватите са комплекси от колоидни частици. Те могат да възникнат например от комплексни соли на кобалт, натриев силикат и амоняк, в разтвор на ацетилцелулоза, в хлороформ или б

Етапи на химичната и предбиологичната еволюция по пътя към живота
Хипотеза A.I. Опарина допринася за конкретното изследване на произхода на най-простите форми на живот. Той постави основите на физикохимичното моделиране на процесите на образуване на молекули на аминокиселини, ядра

Нова хипотеза за специалната роля на малките молекули в първичния произход на протеиново-нуклеинови системи
На редовна среща по философските въпроси на съвременната медицина в Президиума на Руската академия медицински наукиИзследователите A.B. Олескин, И.В. Ботвинко и Т.А. Кировская съобщи следното. "

Етапи на развитие на живота на Земята
Абсолютна възраст, преди милиони години Ера Период (система) Най-важните събития в еволюцията на живота, нива на развитие на живите същества

Същността на Дарвиновата еволюционна теория
Основните положения на теорията на Чарлз Дарвин са публикувани през 1859 г. в книгата "Произходът на видовете чрез естествен подбор или запазването на предпочитаните породи в борбата за живот". През 1871 г. Ч. Да

Общата концепция за прогреса и неговото проявление в дивата природа
напредък в общ изгледхарактеризира се като подобряване на нещо, преход от най-ниското към най-високото (по структура, свойства, функции). Напредъкът може да се счита за основна посока или g

Четири интерпретации на прогреса в живата природа
1. Той беше първият, който постави проблема за прогреса на дивата природа в началото на XIXв. J.B. Ламарк. В неговата концепция - ламаркизма - е важно да се признае самото съществуване на прогрес в живота.

Развитие на Дарвиновата концепция за биологичния прогрес
Решаваща роля в развитието на дарвинистката концепция за прогреса на дивата природа изигра руският учен А.Н. Северцов. През 30-те години на ХХ век. той публикува трудове, в които предлага редица нови концепции. полк

Общи черти на прогресивното развитие на главната магистрала
Главният път на еволюцията се характеризира със следните общи черти. 1. Степента на целостта на организма се увеличава, което го прави по-способен да оцелява и да се възпроизвежда като себе си

Движението на генетиката от антидарвинизма към съюз с дарвинизма. Ролята на популационната генетика
За първи път генетиката е използвана за борба срещу дарвинизма. Стабилността на гените се тълкува като тяхната неизменност. Мутационната променливост беше идентифицирана директно със спецификацията и,

Генно (генно) и клетъчно инженерство
През 70-те години на миналия век е създадена техника за изолиране на ген от ДНК, както и техника за размножаване на желания ген. В резултат на това възниква генното инженерство. Въвеждане в жив организъм на чужд ген

Дарвинизъм и екология
В средата на 20-те години на нашия век, наред със синтеза на дарвинизма с генетиката, започва формирането на друго направление - екологично, основано на принципите на системност, организация и организация.

Структурата на биосферата и законите на еволюционния процес
Данните за състава на съвременната биосфера непрекъснато се усъвършенстват и трябва да се считат за приблизителни. Ще използваме информацията от книгата на авторитетния учен М.М. Камшилов. Брой животински видове

Количеството биомаса на Земята
Сухо вещество Континенти Океан Общо Зелени растения Животни и микроорганизми I

Съвременна синтетична теория на еволюцията
Експериментално изследване на факторите и причините, които причиняват адаптивната трансформация на популациите, и тяхното обобщаване, като се вземат предвид постиженията на генетиката, екологията, математическо моделиранеи други на

Отряд примати и човек като негов най-висш представител
Маймуните като най-висшите примати отдавна привличат вниманието на хората (естествено, включително учените). Но активното изучаване на примати започва едва през 50-те години на 20 век и изследванията се увеличават особено рязко.

Етапи на формиране и еволюция на човека
Проблемът за човешкия произход е изследван от много видни учени: Ч. Дарвин, Т. Хъксли, Е. Хекел, Ф. Енгелс, И.М. Сеченов, И.И. Мечников, К.А. Тимирязев, В.О. Ковалевски, А.Н. Северцов, Д.Н. Ан

В човешката еволюция като сложен процес на антропосоциогенеза
Формирането на съвременния човек е резултат от неразривното единство на неговото биологично и социално развитие. Еволюцията на древните човекоподобни маймуни се дължи изцяло на естествения подбор

И философия
Проблемът за съзнанието и връзката му с материята в края на 20 век. се обсъжда не по-малко активно, отколкото в началото му, но по значително различен начин. Тогава, в началото на 20в. се характеризираше със субективно-идеалистичен

Отражение и информация в неживата и живата природа. Концепцията за психиката
И все пак най-обоснованото във философско и природонаучно отношение остава тълкуването на психиката и съзнанието на базата на вече класическата теория за отражението, конкретизирана от кибернетиката.

От психиката на животните до съзнанието и човешката реч
Психиката е характерна за животните и хората. Понятието съзнание означава най-висшата форма на отражение, която съществува само в човека. Ядрото му е логично мислене, което се определя като

Съзнание и самосъзнание
Развитото съзнание е неразривно свързано със самосъзнанието, което е особен аспект на съзнанието, който засилва противопоставянето не само на знанието към субекта на знанието, но и на субекта към обекта. Самоосъзнаващият се

В съзнание и в безсъзнание
В биологичната класификация човек е представен като вид Хомо сапиенс, т.е. като разумно същество. Във философията на ХХ век. една от най-характерните по отношение на човека беше концепцията за ирация

Мозъчна асиметрия и психични характеристики на десничари и левичари
Феноменът на мозъчната асиметрия се изучава активно през последните десетилетия. Доказано е, че асиметрията е основно свойство на мозъка. Проявява се в ранна детска възраст, расте и достига ма

Психичен контрол на телесни, соматични процеси
Въпросът за влиянието на психиката върху соматичните процеси се обсъжда още от древността под формата на въпроса за влиянието на душата върху тялото. От особен интерес е изучаването на произволни, насочени умствени ин

Мозъчна смърт и морални, етични и правни проблеми
Много книги и статии са написани по въпросите на необратимите промени във функционирането на мозъка по време на бързата и бавна смърт на човек. При бавно умиране нарушенията на съзнанието се увеличават в рамките на десет

човешка генетика
Генетиката на човека е клон на науката, който изучава законите на наследствеността и изменчивостта на човека като индивид, популация и вид. Тук се използват специални методи на изследване: 1) изследването на културите t

Съотношението на биологичното и социалното в човека
В биологичен план човек действа като организъм, като индивид от вида Хомо сапиенс, в социален план - като човек, включен в системата на социални отношения с други хора-личности. биологични

Здраве
Понятието "здраве" отразява едно от двете най-важни човешки състояния; нейната противоположност е болестта. Доктрината за здравето е преминала през вековен път на развитие, тя има своите корени в медицината.

Здравословен начин на живот
Разбиране на проблема здравословен начин на животживота като най-важен не само научен, но и практически проблем идва от Древна Гърция- от трудовете на Хипократ и Платон. Съществен принос за развитието на

Демографски и други глобални проблеми на нашето време
Глобалните проблеми включват проблеми, с които хората се сблъскват навсякъде и които могат да бъдат разрешени само с усилията на всички страни и само чрез допълване на технически средства с определени социално-икономически

Заключение
Като основни изводи от съдържанието на курса "Концепции на съвременното естествознание" отбелязваме следното. Съвременно естествознаниее сложна, разклонена система от много научни

Какво характеризира емоциите, чувствата, интелекта от гледна точка на епистемологията?

Човешкото съзнание е сложна, разклонена и относително независима система, която съчетава емоции, мислене и одухотворени чувства в едно цяло. Теорията на отражението обяснява връзката на съзнанието, духовната сфера на живота на хората с техните ежедневни нужди и грижи.

В различни отношения съзнанието на човека действа като негов ум, чест и съвест, като негов ум, разум и мъдрост, като самосъзнание и душа, като индивидуално проявление на духа на времето - обществено съзнание на определен етап от своето развитие. историческо развитие. И всичко това е особена форма на отражение и изразяване на природата, обществото и вътрешния свят на всеки индивид.

Субективният свят на човек, представляващ за него собствения Аз, който е неговият вътрешен свят, може да се нарече информационна (инстинктивно-емоционална, духовно-сетивна, интелектуална) надстройка над индивидуалното телесно и материално социално същество на човек. Това определение напълно съответства на факта, че съзнанието на човека, както по отношение на начина на съществуване, така и по съдържание, е отражение на материята дотолкова, доколкото тя се е проявила в собственото му същество.

В епистемологията накратко се характеризират основните компоненти на човешката психика и съзнание. В емоционалната сфера на съзнанието елементарно емоции (глад, жажда, умора...), чувствата (любов, омраза, мъка, радост...), засяга (ярост, ужас, отчаяние...), страсти и емоционално благополучие настроение (весел, депресиран), особено силни състояния на емоционално напрежение стрес. В чувствата на човека обектите се отразяват под формата на преживяване и оценъчно отношение към тях. Отражението на обекта и отношението към него са свързани, но не съвпадат напълно. Отражението трябва да е същото, но съотношението трябва да е различно. В чувствата на човек, наред с обективните свойства, се оценява значимостта на нещата за себе си и за другите хора. В различните култури едни и същи обекти могат да имат значително различни значения, могат да действат като символи на напълно различни взаимоотношения.

Психолозите и философите поставят въпроса – приложими ли са критериите за истинност към чувствата? Всяко субективно преживяване има обективно съдържание. Поради тази причина се приема, че чувствата могат да бъдат оценени като умни или глупави, адекватно (вярно) или неадекватно (неправилно) отразяващи стойностите на нещата и събитията. Р. Декарт, например, смята любовта и омразата за истински, когато обичат наистина добрите неща и мразят наистина лошите неща. В случай на рязко несъответствие между чувствата и обективната реалност, когато умът и сърцето не са в тон, човек може да изпита остър вътрешен конфликт до необратимо психическо разстройство.

Чувствата и съзнанието са взаимосвързани. Нарушаването на съзнанието започва с разстройство първо на емоционалната сфера, след това се нарушава мисленето, последвано от самосъзнание. Ако човек не осъзнава опасността, той не изпитва страх. В случай, че някой не осъзнава нанесената обида, той също не изпитва гняв. Ако няма съвест, тогава няма съзнание за вината и покаяние. С участието на мисленето и чувствата се осъществяват всички човешки дейности. Източникът на дейност е трябва субектно-специфична зависимост на човек от външния свят. Потребностите се изпитват под формата на желания и стремежи. атракция е психофизически феномен. Човек зависи от темата, към която е привлечен. Когато се намери такъв обект, привличането придобива характер на желание. ʼʼЖеланието е привличане със своето съзнаниеʼʼ (Спиноза). Доколкото потребностите се осъзнават от човека, те стават негов интерес и пряк стимул за определени дейности.

Какво характеризира емоциите, чувствата, интелекта от гледна точка на епистемологията? - понятие и видове. Класификация и характеристики на категорията "Какво характеризира емоциите, чувствата, интелекта от гледна точка на епистемологията?" 2017 г., 2018 г.

още никой не го е разбрал.

Интелигентността на знанието е известна на всички! Много от нас направиха тестове заради интереса, а в съвременните компании се предлага да преминат такива тестове за съответствие с определена позиция.

Мнозина не са много доволни да си спомнят резултатите от своите тестове, но някой се гордее с тях. Има ли значение? Колко важно е нивото на интелигентност? И какво означава терминът "емоционална интелигентност"? Как се различава от интелигентността на знанието?

тест за интелигентност

Доказано е, че тестовете за интелигентност не са крайната оценка на всички възможности на мозъка и е трудно да се нарекат мярка за знания.

Пример за това може да бъде общопризнатият гений А. Пушкин, който беше безнадежден неудачник. Чудя се как успя да издържи теста? Но това не отнема от неговия гений. Възможно ли е Моцарт или Шекспир да са издържали такива тестове? Учени хора (кой знае - хора с абсолютна памет)те могат да правят чудеса, изненадвайки всички, но в живота са напълно неподходящи, обществото е тъмна гора за тях, какъв е резултатът от техния интелект на знанието?

Изключителни личности, които нямат определени знания, а имаше и има много от тях, как могат да попаднат в категорията на глупавите хора? Те просто имат проблем в невронната мрежа на мозъка. Но такъв показател изобщо не означава, че няма смисъл да се стремим към науката.

Това означава само, че всеки от нас би могъл да срещне човек, който има зад гърба си три класа общообразователен курс и те са много умни, а някои дори мъдри, с тях е интересно да се говори и това далеч не е заслуга умствени способности. Това е тайната на емоционалната интелигентност.

Концепцията за интелигентност

И така, какво е емоционална интелигентност? Това е способността на човек да разпознава емоциите, да разбира намеренията, мотивациите и желанията на другите хора и своите собствени, както и способността да управлява своите емоции и емоциите на другите хора, за да решава всякакви проблеми.

Способността да използвате знанията, емоциите и усещанията си е в основата на определението за емоционална интелигентност, с други думи, мъдрост. Това е мистерия, която никой не е разрешил, но ние се чувстваме страхотно в хората, но може би само в тях? Гледайки кучетата, можем да определим кое има умни очи и кое има глупав поглед.

Без никакви тестове можете да разберете колко е умен човек. Една минута комуникация може да покаже нивото на развитие на човек. Както се оказа, образован, знаещ и мъдър човек са напълно различни понятия. За да стане по-ясно, спомнете си колко образовани хора се оказаха на улицата през годините на перестройката, колко от тях се напиха пияни или се поддадоха на разхищения живот.

След това нека вземем, както се казва сега, "маниаци". Кой ги слуша, кой се интересува от човек, който манипулира факти, с лице без емоции, мърморещ под носа си? Какво ще кажете за дете, което в първия си ден в училище може да покаже лидерството си? Това е втората мистерия на емоционалната интелигентност - как хората представят знанията си и защо е интересно да ги слушаме.

Принципът на интелекта

AT модерен святФакторът за успех зависи пряко от нивото на емоционална интелигентност. Статистически, безработицата и престъпността са много по-високи сред хората с нисък интелект.

Светът е загадъчен и човекът е неговата основна загадка и много малко го отличава от животните:

  • език;
  • съзнание;
  • суета;
  • правото на избор.

И когато говорим сиза сериозен проблем, тогава изборът е на човека, той решава как да постъпи и само в негова власт е собственото му развитие на емоционална интелигентност.

Връзката между емоциите и човешките преживявания е установена за първи път от Аристотел, а Рене Декарт нарича емоциите основа на душата, но никой не им дава конкретна класификация. Изследването на емоциите, според много учени, е свързано с Дарвин, който постави основите на света на човешките емоции. Много от закономерностите, които той откри, все още са в сила.

Емоционалната интелигентност се крие не само в способността за броене, но и в способността за съчувствие, което довежда човек до нивото на огледалните неврони. Да кажем, че това е такава структура на мозъка, която се включва, когато човек не прави нищо, а само наблюдава действието отстрани.

Например, предстои сериозен разговор, който решава съдбата ви. Трябва да изградите схема за предстоящия разговор с този човек, тоест как да напуснете мозъка си и да проникнете в мозъка на опонента. С други думи, погледнете себе си през очите на опонента си.

Това е основата на целия успех на социалните взаимоотношения. Доказано е, че такива огледални системи са повредени при хора с аутизъм, което може да обясни тяхната емоционална глухота.

Нивото на образование на хората с развит интелект

Как да подходим към въпроса как да развием емоционална интелигентност? Разбира се, по отношение на образованието. Но образованието не трябва да се основава на знания, а на разбиране.

Това означава, че когато изучава определен предмет, човек трябва да разбере точно, че има нужда от това знание. И информацията, която ще ви трябва един ден, може да бъде намерена в интернет за две минути, без да запушвате мозъка си с нищо излишно.

Човек трябва да се отнася философски към информацията, която получава всяка минута. Без хуманитарно обучение той няма да разбере какво прави, няма да оцени правилно света, няма да си постави правилните цели и няма да може да постави ценностни акценти. И всичко това означава, че човек не е готов за развитие на емоционална интелигентност.

Умения за управление на емоциите

Развитието на емоционалната интелигентност включва поне четири основни умения:

  1. Способността да управлявате себе си. Емоционалната интелигентност се отнася до управлението на собствените действия в различни емоционални състояния. В пристъп на гняв сме в състояние да направим неща, за които по-късно да съжаляваме, страхът парализира действията ни, когато изискват спешно решение. Радостта отпуска и води до загуба на бдителност. Развивайки емоционалната интелигентност, ще можете да действате правилно във всяка ситуация.
  2. Разбиране на вашите емоции. Всяка човешка емоция трябва да има смисъл. Анализирайки едни или други свои емоции, можете да разберете причините за тяхното възникване. Това е важна стъпка в развитието на емоционалната интелигентност, тъй като ще бъде възможно правилно да използвате вашите способности и вашите собствени, решавайки важни проблеми.
  3. Контролиране на емоциите на другите. Улавянето на емоционалната интелигентност на другите хора е възможно само с помощта на наблюдение и умение да слушате. Развитието на емоционалната интелигентност в тази посока ще доведе до разбиране на това как се чувства опонентът ви.
  4. Способността да управлявате взаимоотношения. В този аспект развитието на емоционалната интелигентност е донякъде трудно. Това включва емоционална връзка, която е по-трудна за контролиране от личната емоционална интелигентност. Има концепция, че колкото по-силна е емоционалната връзка, толкова по-лесно е да предадеш мислите си. Но никой не може да обясни въпроса за любовта. При него колкото по-силна е емоционалната връзка, толкова по-трудно е общуването (не винаги, разбира се).

Според психолозите е възможно да се подобри емоционалната интелигентност в еквивалента на времето само в едно умение. Но дори и амбициозен човек може да бъде убеден, че едно подобрено умение увеличава способността за придвижване с една стъпка нагоре.

Да се ​​научим да управляваме себе си

Проучванията показват, че 25% от енергията се изразходва за хранене на човешкия мозък и 50% за хранене на мозъка на малки деца.

Следователно това е скъпа играчка за човек, особено ако той безсмислено работи за мозъка, а не обратното. Следователно разумните хора трябва да се замислят върху факта, че мозъкът трябва да отработи енергията на тялото, изразходвана за него.

Трябва да разберем, че мозъкът бездейства, съответно, и консумира енергия напразно, ако нямаме или слабо развита емоционална интелигентност, тоест ако не знаем как да управляваме себе си и емоциите си.

И за да развиете това умение, трябва да разберете три основни правила:

  • под никакъв предлог да не си давате спускане;
  • научете се да си казвате само истината;
  • да умееш да бъдеш снизходителен и добронамерен към хората.

Влиянието на рефлексията върху нашата интелигентност

Способността да се вгледате в себе си и да се оцените се нарича рефлексия.

Например нещо, което съм твърде шумен, или защо мълча, когато трябва да говоря, или колко нелепо изглеждам, когато не знам какво да кажа. Тоест, това е способността да се оцени своето поведение, тактика, статус в момента. Тази способност (компонент на емоционалната интелигентност) се дава на някои хора от раждането, но повечето хора или се опитват да я развият в себе си, или изобщо не се интересуват от този въпрос. Зависи от много фактори, но основният фактор, разбира се, е генетичният.

Това не означава, че ако в семейството не е имало близки хора с висока емоционална интелигентност, вие също няма да го имате. Съвсем не, просто децата, родени с дарбата на емоционалната интелигентност, получават знания много по-лесно, те вече знаят как да използват рационално и двете знания и да филтрират ненужната информация, включително да контролират емоциите си. И много от нас, работейки върху себе си, могат да постигнат не по-малко резултати и да развият максимално емоционалната си интелигентност. Всичко зависи от нашето желание и цели.

Законът за всемирното притегляне или как емоциите влияят на събитията в живота ни

В далечното минало онези, които са манипулирали хората и са били посветени в тази тайна, са се опитвали всячески да запазят властта и не са споделяли знанията си.

Следователно повечето хора все още са в неведение, живеят според модел: отиват на работа, изпълняват задълженията си, връщат се у дома. Те не могат да повишат емоционалната си интелигентност само защото нямат нито силата, нито знанието за това.

Вселената, в която живеем, има определени закони. Много познаваме, за други сме чували, а някои дори не познаваме. Един от тези закони казва, че всичко, което ни заобикаля в живота, и дори това, от което сме се оплаквали, е привлечено от самите нас. Този закон се основава на закона за всемирното притегляне.

Някой може да се опита да протестира срещу закона, като каже, че той не е привлякъл инцидент или не е избрал нервен клиент или нещо друго, изглежда, е независимо от нас, но концепцията ще трябва да бъде приета след придобиване на някои знания.

Повечето от нас автоматично привличат всичко, което се случва, тъй като според нашето разбиране не можем да контролираме всичко. Нашите мисли и чувства са на автопилот и не могат да бъдат проследени. Как могат да бъдат проследени? Така разсъждават повечето от тези, които имат проблеми с емоционалната интелигентност. Да, невъзможно е да проследите всички мисли, това може да ви подлуди, тъй като милиони мисли се втурват в мозъка, но познавайки системата за управление на емоциите, което означава, че чрез повишаване на емоционалната ни интелигентност ще можем да разберем какво мислим относно. В крайна сметка мислите предизвикват емоции, този невероятен дар, който ни помага да разберем какво точно привличаме към себе си.

Управлявайте живота си с две емоции

Според много психолози има само две емоции. Единият отговаря за това, когато е добре, а другият - когато е зле. Има много имена, но всъщност, независимо дали е гняв, негодувание, гняв или страх, тогава се чувстваме зле.

Съответно емоционалният блок ни казва нещо, за което мислим в момента, и абсолютно не отговаря на това, което искаме.

С други думи, ние сме настроени на отрицателна честота или излъчваме отрицателни вибрации. Чувствата на надежда, любов, щастие са положителни чувства на емоции, което означава, че излъчваме положителна честота, сигнализирайки, че текущите мисли са в съответствие с нашите стремежи и цели.

Забелязали ли сте, че когато си правите сутрешното кафе в лошо настроение, то е напълно безвкусно. С лошо настроение е малко вероятно да намерите приятен спътник, а любимата ви работа може да се превърне в тежък труд, ако сте претоварени негативни емоции. Като ги бълвате върху околните, няма да намерите човек, който да ви подкрепи. Сълзите ви ще предизвикат само съжаление или съчувствие, но проблемите ви няма да бъдат решени.

Не, това не е призив за ограничаване на негативните емоции, а призив да се освободим от тях.

Заключение

Това, което чувстваме, перфектно отразява това, което ни очаква. Не напразно използваме думите „денят не се получи“, всички емоции, всички чувства решават целия ден. И ако просто промените емоциите, тогава ще бъде възможно да промените не само деня, но и целия си живот. Мислейки и чувствайки, ние винаги създаваме. Променяйки съзнанието си, ние публикуваме нашата собствена вселена.

Когато се чувстваме зле, винаги можем да го променим. Например, слушайте любимата си музика, увлечете се от любимото си забавление. Няма ли такъв? Така че това е първият сигнал да започнете да повишавате емоционалната си интелигентност.

Четете образователна литература, развивайте се. Помислете за това кого обичате, за красотата около вас, обърнете внимание на вашите домашни любимци, те носят положителни емоции, запазете тези мисли и емоции в себе си. Само положителните емоции могат да помогнат за повишаване на емоционалната интелигентност и съответно да подобрят живота ви.


близо