Дайындаған және өткізген:

No13 топ жетекшісі

«Гүл-жеті-гүл»

Е.И. Карпов

Мақсат: «Ғарыш» тақырыбы бойынша балалардың танымдық және шығармашылық белсенділігін дамыту.

Тапсырмалар:

Балалардың ғарыш, күн жүйесі туралы білімдерін кеңейту және бекіту;

Сөздікті белсендіру және байыту: дулыға, ғарышкер, күн жүйесі, планета, комета;

Халқыңа, еліңе деген мақтаныш сезімін ояту;

Жер планетасына қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу;

Фото, бейне және аудио материалдар арқылы эмоционалды қабылдауды дамыту.

Алдын ала жұмыс:

Ғарыштың құрылымы мен жаулап алуы туралы әңгімелер;

«Ғарыш» тақырыбы бойынша фотосуреттерді, бейнероликтерді және плакаттарды сараптау;

«Ғарыш» тақырыбы бойынша көрнекі әрекеттер бойынша сабақтар;

«Космонавтика күні» стенді мен экранының дизайны;

Ата-аналармен жұмыс: қолөнер, дулыға жасау, ғарыш туралы кітап оқу.

Материалдар және атрибуттар: дулыға, жазық ракеталар, ноутбук, теледидар.

Сабақтың барысы.

Балалар залға кіріп, шеңберге тұрады.

Тәрбиеші: Бізді күннің шуағы жылытады

Біз ең жақсысына лайықпыз

Бүкіл ғалам бізге күледі

Және бәрі біз үшін жұмыс істейді

Біз көңілді және жігерліміз

Ал біз тамаша жұмыс істеп жатырмыз.

1. Ғарышқа алғаш ұшқан кім (Юрий Гагарин) 1-слайд.

2. Ғарыштағы адамдарға кімдер ұшты? слайд 2.

3. Ғарышты алғаш бағындырған әйел кім? (Валентина Терешкова) 3-слайд

  1. Ал ғарышкердің бойында қандай қасиеттер болуы керек?

Тәрбиеші:

Ал енді балалар

Мен бір сұрақ қояйын...

Жас ғарышкерлер мектебі

Ашылатын болады.

Қалайсыздар ма балалар

Сіз осы мектепке барғыңыз келе ме?

Тәрбиеші:

Мен өте қуаныштымын, бірақ алдымен

Ары қарай сөйлеп,

Бір тілек жеткіліксіз

Әр адам сау болуы керек!

Ал, бәрің саусыңдар ма?

Балалар: Иә, сау!

Тәрбиеші: Барлығы тестке дайын ба?

Балалар: Иә, дайын!

Тәрбиеші: Ғарышкерлерді дайындау дене шынықтырудан басталады. Тестіміз де дене шынықтырудан басталады.

Сөйлеуді қозғалыспен үйлестіру.

Біз қатты тырысамыз

(қолды кеуде алдында бүгіп сермеу)

Бірге спортпен айналысыңыз:

Жел сияқты жылдам жүгіріңіз

(орнында жүгіру)

Әлемдегі ең жақсы жүзу

(қолды соғу)

Отырыңыз және қайта тұрыңыз

(шоқтау)

Және гантельдерді көтеріңіз.

(гантельді көтеруге еліктеу)

Мықты болайық, ертеңіміз

Барлығымыз ғарышкер ретінде қабылданамыз!

(орнында жүру)

Тәрбиеші:

Мен «Зымырандағы орныңды қалай алуға болады» ойынын ойнауды ұсынамын.

Зымыранды пішіні бойынша табыңыз, зымыранды түсі, билет нөмірі және зымыран бойынша табыңыз.

Зымыранның нөмірі, геометриялық фигурасы, сәйкес ракетаның түсі бейнеленген карточкалар таратылады.

Тәрбиеші: Сендер сынақтан өттіңдер, енді ұшуға болады

Бала: 1

Егер біз ғарышқа ұшқымыз келсе

Сондықтан тезірек ұшайық!

Біздің ең батыл болады

Көңілді, мейірімді экипаж

Тәрбиеші: Қараңдаршы, не болды, біз ғарыш айлағына жеттік.Ал жіберер алдында не істеуіміз керек?

Балалар: Дулыға киіңіз.

АКТ арқылы дауыс беру: бөлім бастығы сізбен сөйлесіп жатыр. Ғарыш экипажын ұшыруға дайын болыңыз!

1. Орындарыңызға отырыңыз.

  1. отынды тексеру
  2. Қозғалтқышты қосыңыз - R-R (жұдырықшаның айналуы)

3. Есеп 10.9, ... 0 ұшыру басталады (Рокот зымыранының ұшырылымының бейнеклипі).

Тәрбиеші: Ал енді, жас ғарышкерлер, мен сендерге жұмбақтарды тауып берейін, біз жұмбақтарды мұқият тыңдаймыз, ынтамен сөйлейміз.

1. Ғарышта жылдар қалыңдығы арқылы

Мұзды ұшатын нысан.

Оның құйрығы жарық жолағы,

Ал нысанның аты ... (комета)

2. Көктен өзеннен

Көпіршіктер шашыраңқы

Ал түнде аспанда

Күміспен жарқыраған.

Түн батып кетті

Пайда болды ... (жұлдыздар).

3. Әуе арқылы кемемен,

Ғарыштық, мойынсұнғыш,

Біз желді басып озып,

Біз асығамыз ... (зымыран).

4. Түнде жолды жарықтандырады,

Жұлдыздар ұйықтамайды.

Бәрі ұйықтасын, ол ұйықтай алмайды

Аспанда біз үшін жарқырайды ...

5. Планета көк,

Сүйікті, қымбаттым,

Ол сенікі, ол менікі

Және ол ... деп аталады.

6. Аспанда сары шеңбер көрінеді

Ал сәулелер жіп тәрізді.

Жер айналады

Магнит сияқты.

Қартаймасам да

Бірақ қазірдің өзінде ғалым -

Мен бұл шеңбер емес, доп екенін білемін,

Қатты ыстық.

Тәрбиеші: Енді планеталарды еске түсірейік.

Саусақ гимнастикасы

Барлық планеталар ретімен

Біздің кез келгенімізге қоңырау шалыңыз:

Бірде - Меркурий,

Екі - Венера,

Үш - Жер,

Төртеуі Марс.

Бес - Юпитер,

Алты - Сатурн,

Жеті - Уран,

Оның артында Нептун тұр.

Ол қатарынан сегізінші.

Ал одан кейін, содан кейін,

Және тоғызыншы планета

Плутон деп аталады.

Тәрбиеші: Ал енді терезеден жұлдызды аспанға қараңдар.

Ғарыш – жұлдыздар әлемі, ол өте алуан түрлі. Жұлдыздар кішкентай болып көрінеді, өйткені олар алыс. Шын мәнінде, жұлдыздар - Күнге ұқсас үлкен ыстық газ шарлары.

Мұғалім: Біз қай планетада өмір сүреміз?

Балалар: Жер

Мұғалім: Дұрыс айтасыңдар балалар. Неліктен біздің Жер планетасы көк планета деп аталады? Өйткені көп бөлігіБіздің планетамызды су – теңіздер мен мұхиттар, өзендер мен көлдер алып жатыр.

Ал біздің жерге қайтатын кез келді.Балалар бас киімдерін шешіп шеңберге шығады. Әрбір медаль «Жас ғарышкер» марапатталады.

Сабақтың конспектісі ортаңғы топ«Ғарыш» тақырыбы бойынша

Тапсырмалар:

Балалардың ғарыш туралы түсініктерін жалпылау, балаларды Космонавтика күні мерекесінің шығу тарихымен таныстыру, Күн жүйесінің планеталары туралы алғашқы мәліметтер беру. Ғарыш, планета, ғарышкер сөздерімен балалардың сөздік қорын белсендіру.

Жабдық:

Күн жүйесіндегі планеталарды бейнелейтін суреттер. Ю.А.Гагариннің, Белка мен Стрелка иттерінің, құрсаулар мен сақиналардың суреттері.

Музыкалық өңдеу: «Ғарыш музыкасы» - Ғарыштық «Сиқырлы шыбын»

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші:

Балалар мына суреттерге қараңдар (жұлдыздардың, планеталардың суреттері). Сіз не көріп тұрсыз (жұлдыздар, планеталар)

Жұлдыздарды қашан көре аламыз? (Түнде, түнде аспанда)

Аспанда жұлдыздардан басқа не көрдіңіз? Күндіз күн, түнде ай.

Күн, ай, жұлдыздар - мұның бәрі ғарышта. «Ғарыш» сөзі «әлемдегі барлық нәрсе» дегенді білдіреді. Ғалам - бар нәрсенің бәрі.

Сіз бұл планетаны таныдыңыз ба? (Жер бейнесін көрсету)

Оның Жер планетасы екенін қайдан білдіңіз? (ол көк)

Неліктен біздің планетамыз көгілдір? (көк түс – мұхиттар, өзендер және теңіздер)

Біздің Жер планетасы ғаламның бір бөлігі.

Ежелгі заманнан бері адамдар аспанға қарап, бұлттардың арғы жағында не бар екенін ойлап, бұлттардың үстінен көтерілуді армандаған. Адамдар телескоптарды ойлап тапты, бұл адамдарға Жерден өте алыс орналасқан нәрсені көруге мүмкіндік беретін арнайы құрылғылар.

Содан кейін адамдар ғарыш кемелерін ойлап тапты. (ғарыш кемесінің көрінісі)

Ғарыш кемелері ұзақ уақыт бойы сынақтан өтті, сондықтан олардағы ұшулар адамдар үшін қауіпсіз. Ғарышқа бірінші болып ұшқан адамдар емес, иттер Белка мен Стрелка ғарышқа алғашқы сәтті ұшуды жасады. (балаларға жануарлардың суреттерін көрсету). Ал иттердің ұшуы сәтті болған соң, бірінші адам ғарышқа ұшты.

Балалар айтыңдаршы тұңғыш ғарышкердің есімін кім біледі? (Юрий Гагарин) - ғарышкердің суретін көрсету.

Бұл рейс 1961 жылы 12 сәуірде болды. содан бері бұл күн Космонавтика күні ретінде тойланады.

Сіз ғарышкерлердің киімі қалай аталатынын білесіз бе? (костюм)

скафандр киеміз. скафандр деп елестетіп көрейік (балалар құрсауларда тұрады және әрқайсысы төменнен жоғарыға қарай құрсауды өздері арқылы өткізеді). Ал енді сендер дайынсыңдар, біз саяхатқа шығамыз күн планеталары. Күннің өз отбасы бар - бұл 9 планета. Оларды Күн жүйесінің планеталары деп атайды.

Балаларға Күн жүйесіндегі барлық планеталардың суретін көрсетіңіз, олардың қалай көрінетінін сипаттаңыз, тізімдеңіз.

Бірақ біздің кеме қарапайым емес, әрбір келесі планетаға ұшу үшін сіз жұмбақты табуыңыз керек.

Біз ұшатын бірінші планета – Меркурий. Күнге ең жақын планета, бұл планетада температураның +350-ден -170 градусқа дейін төмендеуі өте күшті.

Жұмбақ: Ғарышта жылдар қалыңдығы арқылы

Мұзда ұшатын нысан

Оның құйрығы жарық жолағы

Оның аты (комета)

Жарайсыңдар жұмбақ таптық, енді әрі қарай ұша аламыз. Келесі планета - Венера.

Ал жұмбақ мынау: Аспандағы үлкен күнбағыс

Ол көптеген жылдар бойы гүлдейді

Қыста және жазда гүлдейді

Ал тұқымдар жоқ. (Күн)

Ал, сендер бұл жұмбақты таптыңдар, яғни біздің кеме әрі қарай ұша алады.

Қазір біз Марсқа ұшамыз. Марсты кейде қызыл планета деп те атайды. Неге екенін білесіз бе?

Марстағы тау жыныстарында темірдің көп мөлшері бар, ал темір тот басқанда қызыл-қоңыр түске боялады.

Кемеміз ұшатындай жұмбақты тапайық:

Әжесінің үйінде

Асылған нан

Иттер үреді, жете алмайды (ай)

Енді біз Күн жүйесіндегі ең үлкен планета Юпитерді күтіп отырмыз. Және келесі жұмбақ:

Бүкіл көк жол бұршақпен шашылған (жұлдыздар)

Алдымызда сақиналары бар планета – Сатурн тұр.

Жұмбақ: Түнде аспанда бір ғана

Үлкен күміс ілулі апельсин (ай)

Жарайсыңдар балалар, жұмбақтардың барлығын дұрыс таптыңдар, қалған планеталарға тоқтаусыз ұшамыз.

Алдымызда Уран, Нептун және Плутон планеталары тұр.

Ендеше үйге қайту уақыты келді, біз саяхатымызды еске түсіріп, фотосуреттер мен суретке түсіреміз.Балалар сабын көпіршіктері бар планеталарды салады.


Сыртқы әлеммен таныстыру бойынша ортаңғы топтағы «Ғарышқа жол» тақырыбындағы сабақтың конспектісі.

Бағдарлама мазмұны:

Балаларды глобуспен, жер-планета ұғымдарымен таныстыру, ғарыш кемесі, зымыран, ғарышкер.

Жер шарындағы қалалардың орналасуымен, жасыл желектермен және су кеңістігімен таныстыру. Кеңістік – планеталар арасындағы кеңістік ұғымымен таныстыру.

Ғарышкер мамандығымен таныстыру.

Ұшақ туралы білімдерін тиянақтау: зымыран, айдауыш.

Конструктивті шығармашылықты дамыту. Мектеп жасына дейінгі балаларда үлкендердің еңбегіне құрметпен қарауды қалыптастыру. Байқау, көру және есту есте сақтау, ұсақ моториканы дамыту.

Алдын ала жұмыс: Ғарыш туралы иллюстрацияны қарау, «Айда білмеймін» ғарыш туралы кітаптарды оқу.

Сөздік қорын белсендіру: глобус, планета, ғарыш кемесі, зымыран, ай ровері, ғарышкер.

Материал: глобус, зымыран бөліктері.

Курстың барысы.

Тәрбиеші: Балалар бүгін бізге қонаққа Лунтик келді. Ол жақында Айға сапардан оралды. Ол сонда қатты ұнады. Бірақ, өкінішке орай, ол жерде барлық достарымен кездесіп үлгермеді. Ол айға қайта барғысы келеді. Айдың қайда екенін еске түсірейікші?

Балалар: Аспанда.

Тәрбиеші: Аспанда тағы не көре аламыз?

Балалар: Күн, жұлдыздар, бұлттар.

Тәрбиеші: Үйіңізге қалай жетуге болады балабақша? Неліктен?

Балалар: Жақын жерде тұратындықтан анаммен жаяу қайтамыз. Балабақшадан шалғай тұрғандықтан шағын автобуспен қайтамыз.

Тәрбиеші: Балалар, егер біз басқа қалаға барғымыз келсе, онда қалай жетеміз? Қандай көлікте?

Балалар: Автокөлікпен, автобуспен, пойызбен, ұшақпен.

Тәрбиеші: барлық қалалар Жер деп аталатын планетада. Мынадай көрінеді (глобус шығарады, қарастыруды ұсынады). Қалай ойлайсыңдар, жасыл жер шарының бұл бөлігі қалай көрінеді?

Балалар: Шөптерде, ағаштардың жапырақтарында.

Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар, бұл біздің планетамыздың жасыл кеңістіктері. Қалай ойлайсыңдар, жер шарының бұл көк бөлігі қалай көрінеді?

Балалар: Суда, өзенде.

Тәрбиеші: Басқа қалаға да ұшақпен жетуге болатынын айттық. Бірақ ұшақтар біздің жердің үстімен ғана ұшады. Ал Лунтик айға жетуі керек. Ай жерден өте алыс орналасқан, біздің жердің күн мен айға қатысты қалай орналасқанын қараңыз.

(Мұғалім суретті көрсетеді.)

Тәрбиеші: Қалай ойлайсыңдар, планеталар арасындағы кеңістік қалай аталады?

Балалар: ол кеңістік деп аталады.

Тәрбиеші: Сонымен, Лунтик айға қалай жете алады?

Балалар: Зымыранда, ғарыш кемесінде.

Тәрбиеші: Зымыранды кім басқарады? (Ғарышкер).

Тәрбиеші: Қараңызшы, бұл ғарышкер зымыранының қасында. Оның үстіндегі киім қандай деп ойлайсыңдар?

Балалар: Ғарыштық костюм.

Тәрбиеші: Сіздің ойыңызша, костюмдер не үшін?

Жарайсыңдар жігіттер. Енді мен үзіліс жасап, біз ғарышкерміз ойынын ойнауды ұсынамын. Біз ғарышкерміз деп алайық. Ғарышқа ұшу үшін бізге не кию керек? (костюм) Біз скафандр кидік. Ғарышкерлер Айға ұшар алдында көп жаттығады, енді жаттығулар жасаймыз.

Бір-екі, зымыран бар

Үш-төрт, тезірек ұшыңыз

Күнге ұшу үшін

Ғарышкерлерге бір жыл қажет

Бірақ қымбаттым, біз қорықпаймыз

Өйткені, әрқайсымыз кетеміз

Жердің үстінен ұшу

Оған сәлем айтайық

балалар қолдарын көтереді

қолдарын екі жаққа жаяды

қолмен шеңбер

қолын бетіне қояды, басын шайқайды

қолды екі жаққа, денені оңға және солға еңкейту

қолдарыңызды шынтақтан бүгіңіз

қолдарын екі жаққа жаяды

қолдарын көтеріп, бұлғау

Тәрбиеші: Міне, біз демалдық. Еске түсірейік:

Бүгін біздің сыныпқа кім келді?

Ол не қалайды?

Біз оған қалай көмектесе аламыз?

Ал енді, балалар, мен сендерге ғарышқа ұшу үшін зымыран құрастырып, жапсыруды ұсынамын. Өзіңізді конструктор ретінде елестетіңіз.

Тәрбиеші: Міне, бізде әдемі зымырандар бар. Енді Лунтик айға қауіпсіз ұша алады.

Тәрбиеші: Ал міне бұрынғы адамдаролар ғарышқа қалай ұшуды білмеді, ал 52 жыл бұрын 12 сәуірде ғана тұңғыш ғарышкер ғарышқа ұшты. Оның есімі Юрий Гагарин болатын. Одан кейін басқа ғарышкерлер де ұшты. Ғарышкерлер Айға барып, онда тірі ештеңе жоқ екенін білді. Содан кейін адамдар Айға жіберілді ұшақадамдарсыз - айға арналған ровер. Ол айды зерттеді.

Балалар, сендерге сабағымыз ұнады ма?

Ал бүгін Лунтикті қайда жібердік?

Ғарышқа алғаш ұшқан кім? Сабақта тағы не ұнады? Лунтикпен қоштасайық.


Наталья Лигостаева
«Ғарышқа саяхат» ортаңғы топта ашық сабақ

Мақсат: туралы балалардың негізгі ойларын жинақтау ғарыш кеңістігі, ғарыш денелері(планеталар, жұлдыздар, ғарышкерлер.)

Тапсырмалар:

Жер планетасы туралы идеяларды жүйелеу (орналасқан ғарыш кеңістігі; Жер үлкен, дөңгелек; жасыл және қоңыр білдіреді құрғақ жер: жер, ормандар, таулар; көк, көк: су беті; жер бетінде ауа бар; жер бетінде өмір бар; жер әдемі; м (біз Жер планетасында өмір сүреміз)

Байланысты әртүрлі объектілер туралы алғашқы идеяларды қорыту ғарыш кеңістігі(көптеген түрлі планеталар, жұлдыздар, күн, ай)

Адамдардың еңбектері туралы идеяларды нақтылау ғарыш кеңістігі(in ғарышұшып, сонда жұмыс істе ғарышкерлер, зымырандар қозғалу үшін пайдаланылады, үшін ғарышарнайы костюмдер қажет)

Бейнелеу әрекеті үшін сюжетті, материалды, бейнелеу әдісін таңдауды өз бетінше анықтау қабілетін қалыптастыруға ықпал ету.

Құрал-жабдықтар мен материалдар: жалпы безендіру топтартақырыпқа сай « Ғарышқа саяхат» : жұлдызды аспан, планеталар, макеттер ғарыш зымырандары, музыкалық сүйемелдеу, мультимедиялық сүйемелдеу, «Зымыран құрылыс материалы», сурет салуға арналған парақтар, әртүрлі көрнекі материалдар (қарындаштар, бояулар, балауыз қарындаштар, тақырып бойынша трафареттер « Ғарыш» , тақырып бойынша бояу парақтары « Ғарыш» .

Сабақтың барысы:

Балалар өз бетімен ойнайды. AT топ жарығы сөнеді, қосылады «жұлдызды»артқы жарық және « ғарыштық әуен» (1-слайд «Жұлдызды аспан»).

қамқоршы (таң қалды, өте эмоционалды): Балалар, біз қайдамыз? (балалардың жауаптары)Бізді қалай ойладың ғарыш кеңістігі? (балалардың жауаптары). қамқоршы: AT ғарыш кеңістігіАдамдар жай қозғала алмайды, оларға арнайы көлік қажет. Адамдар не үстінде ғарышта саяхат? (2 слайд «Зымыран, машина, ұшақ, кеме суреттері»). Біздің зымыран қайда? (ұсыныстар балалар: зымыранды өзіңіз жасай аласыз, мысалы, орындықтардан, кілемдерден немесе жай ғана елестетіңіз ... балалардың көпшілігі үшін қолайлы нұсқа бірге таңдалады). Бізге қандай ыңғайлы, әдемі зымыранмен бірге ұшқан бәрі үшін тамаша! Терезелерге қара (мұғалім балалардың назарын интерактивті ойынға аударады, онда не көріп тұрсыңдар? (балалардың жауаптары)Иә, бұл керемет және өте қызықты. ғарыш. AT ғарыш кеңістігіжұлдыздар мен планеталар бар (3-слайд «Күн жүйесінің планеталары»). Сіз планеталардың атауларын білесіз бе? Оларды атаңыз.

Барлық планеталарды кез келгеніміз шақыратын болады -

Біреуі Меркурий, екеуі Венера,

Үшеуі – Жер, төртіншісі – Марс.

Бесеуі - Юпитер, алтауы - Сатурн

Жетінші – Уран, сегізінші – Нептун.

Ал тоғызыншы планета Плутон деп аталады. Жарайсың!

Тағы не көруге болады? ғарыш зымырандары(4-слайд, жұлдызды аспан (5-слайд)және тіпті ұшатын табақшалар (6 слайд). Біз керемет планетада өмір сүреміз. Ол не деп аталады (балалар: жер планетасы). (7 слайд «Жер»). Қараңызшы, ол қандай әдемі, үлкен, түрлі-түсті: жасыл, көк, қоңыр. Неліктен біздің планетамыз бұл түсті? Біздің жердегі көк, көк түс нені білдіреді? (теңіздер, өзендер, мұхиттар, көлдер)Жасыл және қоңыр ше? (жер, орман, тау)

қамқоршы: Тек біздің планетада адамдар, жануарлар, өсімдіктер тыныс алатын ауа бар. Біздің планетада өмір бар!

қамқоршы: (слайд 8)Балалар, бұл кім? Мұны қалай ойладың ғарышкер? Дұрыс, ол скафандр киген. скафандр не үшін керек? (қорғайды ғарышкертыныс алуға мүмкіндік береді)Не болу керек ғарышкерлер? (жауаптар балалар: күшті, епті, батыл).

қамқоршы: Ғарышкерлерұшу кезінде өте күрделі және маңызды тапсырмаларды орындауға тура келеді. сияқты болғың келе ме ғарышкерлер? Тапсырмаларға дайынсыз ба? (балалардың жауаптары)туралы жұмбақтарды мұқият тыңдаңыз ғарыш, жауабын дұрыс және бірауыздан атасақ, терезеде сурет-жауапты көреміз. (слайд 9 10 11 «Суреттерді тап»):

Үлкендер де, балалар да біледі

Түнде күн жарқырамайды.

Томпақ және бозғылт

Әрқашан жұлдыздар арасында жалғыз. (Ай)

Сіз бүкіл әлемді жылытасыз

Ал сіз шаршауды білмейсіз

Терезеден күліп

Ал саған бәрі қоңырау шалады. (Күн)

Көмірлер жанып жатыр

Scoop оны ала алмайды

Сіз оларды түнде көре аласыз

Ал күндіз оны көре алмайсың. (Жұлдыздар) .

қамқоршы: Қымбат ғарышкерлер, дұрыс таптың! Өкінішке орай, зымыранымызда жанармай таусылды, біздің сүйікті планетамызға оралатын уақыт келді. Қауіпсіздік белбеулерін мықтап бекітіңіз (балалар бекітуге еліктейді, біз жерге ұшамыз. Бүкіл Жерді шеңбер бойымен айналып қонайық. (слайд 12 «Жер»)(Ән үзінділері «Жер иллюминаторда көрінеді...»). Міне, біз Жердеміз! Сізге ұнады ма?

Кейін саяхаттар, жігіттер,

Зарядтағышқа отырыңыз.

Күшті және епті болу үшін

(қолдар иыққа бүгілген, олардың қаншалықты күшті екенін көрсету)

Жаттығуды бастайық:

(мәтінді жылжыту)

Қолдар жоғары, қолдар төмен

Оңға - солға еңкею,

басыңды бұр

Және иық пышақтарын жайыңыз.

Оң қадам және сол қадам

Ал енді осылай секір.

Балалар, естеріңде не көбірек қалды? (балалардың жауаптары). Бірақ аналарымыз бен әкелеріміз көрмеген ғарыш. Сіздердің қайсысыңыз бізді бейнелегіңіз келеді саяхатата-анаңды қуанту үшін?

(Балалар өз қалауы бойынша жеке сурет салуға өтеді, олар бейнелейтін материалды таңдайды. ғарыш: бояулар, қарындаштар, балауыз қарындаштар.

Мен балаларға қандай сурет салатынын өздері шешуін ұсынамын, жұмыс орнын ұйымдастыруға көмектесемін, қалпын еске саламын, қажет болса көмек көрсетемін, кеңес беремін, жолдастарымнан кеңес алуды ұсынамын... сурет салғысы келмесе, мен оларға трафареттерді пайдаланып салуды немесе дайын суретті бояуды ұсынамын ғарыш тақырыбы. Суретті аяқтағаннан кейін ата-аналарға көрме ұйымдастырамыз «Біздің ғарыштық жұмыс күндері» .)

Юлия Волохова
Ортаңғы топта «Ғарыш» ашық сабағы

Ортаңғы топта ашық сабақ« Ғарыш сапары» .

Мақсат: туралы балалардың түсініктерін нақтылау және кеңейту ғарыш кеңістігібірлік туралы ғарыштық объектілер.

Тапсырмалар:

Балаларды ұғыммен таныстыру ғарыш, ғарыштық костюм, планеталар, күн жүйесі, телескоп, астроном;

Қойылған сұрақтарға толық жауап беру дағдысын қалыптастыру, байыту сөздік қоржаңа сөздер (телескоп, планеталардың аты, астроном) ;

Есептік жазбаны 5 ішінде бекіту, кері шот туралы түсінік қалыптастыру;

Зейінін, бақылауын дамыту, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;

Балалардың қиялын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;

Жабдық: ноутбук, презентация, музыка қосулы ғарыш тақырыбы, лазерлік фонарьдар, картоннан жасалған геометриялық пішіндер (тіктөртбұрыш, үш үшбұрыш, шеңбер, тақпақтар, жұмбақтар, күн жүйесінің планеталары туралы әңгімелер, энциклопедиялық деректер, планеталар мен күн макеттері, тақырып бойынша бояу парақтары. « Ғарыш» , түрлі-түсті қарындаштар.

Мотивация: Қамқоршы күңгірттенеді топ бөлмесі(жалюздерді жабады, жарықты өшіреді, қосады ғарышмузыка және лазерлік нүктелер мен сәулелер қабырғалар мен төбелер бойымен әртүрлі бағытта өтеді.

қамқоршы: Балалар қараңдаршы, бұл не? Біз қайда жеттік? Маған бұл жұлдызды аспан сияқты көрінеді, ал сіз?

қамқоршы: Балалар, сендермен бірге барайық ғарышәсіресе бізде бұған жақсы себеп бар. 12 сәуірде бүкіл ел қандай мерекені тойлайтынын кім біледі?

Балалар: Күн астронавтика.

қамқоршы: Дұрыс балалар.

қамқоршы: Ал қалай жетуге болатынын кім біледі ғарыш?

Балалар: Зымыранда.

қамқоршы: Дұрыс, ішке ғарышзымыранмен ұша аласыз.

қамқоршы: Айтыңызшы, зымыран көлік пе?

Балалар: Иә.

қамқоршы: Иә, дұрыс, зымыран – көлік. Әуе көлігінің қандай түрлерін әлі білесіз?

Балалардың жауаптары.

қамқоршы: Балалар, зымыран құрастырып көрейік, маған Кирилл көмектеседі. Неден геометриялық фигураларракетадан тұрады?

Балалар: Төртбұрыш, үшбұрыш, шеңбер.

қамқоршы: Жарайсың! Енді біз қалай ұшатынымызды анықтауымыз керек ғарыш. Бұл үшін бізге не керек?

Балалардың жауаптары: (костюм, тамақ)

қамқоршы: Дұрыс, алдымен киімдеріміздің дұрыстығына көз жеткізуіміз керек космонавт костюмі.

Балалар тәрбиешімен бірге шеңберге тұрады, дене қыздыру басталады.

Жылыту «Ұшуға дайындық».

1. Костюмді сынау басталады. Басыңызға дулыға кию ыңғайлы ма? (бұрылулар, басты оңға-солға еңкейту, алға-артқа, бастың айналмалы айналуы).

2. Ғарышкер ғарышта қозғала аладыарқадағы сөмкеге салынған құрылғыны пайдалану. Сөмкенің артқы жағында қаншалықты тығыз ұсталғанын тексеру (айналмалы қозғалыстариықтарды көтеру және түсіру).

3. Көптеген найзағайлар мен тоғалар жақсы бекітілген бе? (дененің оңға және солға, алға-артқа бұрылу және еңкейту, дененің айналмалы қозғалыстары, аяққа еңкейту).

4.Қолғаптар қолға тығыз орналаса ма? (қолды кеуде деңгейінде алға созумен айналмалы қозғалыстар, қолдардың ауыспалы және бір мезгілде тербелуі, кезекпен бүгу және қолды созу арқылы қолды алдыңызда жоғары көтеру, оларды бүйірлерден төмен түсіру, сонымен қатар кезекпен, иілу және иілу қолдар).

5. Радио қалай жұмыс істейді, ол қоқыс емес пе? (жартылай еңкейіп, орнында екі аяқпен секіру) .

6. Етік баспайды ма? (аяқтың саусақтарымен, өкшемен, саусақтан сыртқы және ішкі аяқпен шеңбер бойымен жүру, солға және оңға бүйір кантер, бір қатарда қадам жасау).

7. Амансың ба? «жылу жүйесі»скафандр? Онда тыныс алу оңай ма? (дем алу – қолды жоғары көтеру, дем шығару – қолды төмен түсіру) .

қамқоршы: Жарайсың! Енді бізде бәрі жақсы екеніне сенімдімін! Ал біз қандай тамақ ішеміз ғарыш?

Балалардың жауаптары.

қамқоршы: Менің ойымша, біз зымыран ұшыруға дайынбыз және баруға болады ғарыш. Бірден беске дейін санаймыз және кері тәртіп. Барлық жігіттер біз сіздермен біргеміз ғарыш кеңістігі! Нені көруге болатынын қараңыз ғарыш кеңістігі?

Кез келген планеталар ретімен аталатын болады біз:

Бірде - Меркурий,

Екі - Венера,

Үш - Жер,

Төрт - Марс,

Бес - Плутон,

Алты - Сатурн,

Жеті - Уран,

Сегізінші - Нептун.

қамқоршы: Жарайсыңдар балалар, барлығы планеталардың атын біледі. Ал енді мен олар туралы айтып беремін.

Меркурий - Күн жүйесіндегі Күнге ең жақын планета. Ғаламшар басқа планеталарға қарағанда аспанда жылдам қозғалатындықтан, ежелгі римдік сауда құдайы, жүйрік Меркурийдің құрметіне аталған.

Венера – Күн жүйесінің екінші планетасы римдік пантеоннан шыққан махаббат құдайы Венераның атымен аталған.

Жер – Күннен кейінгі үшінші планета. Жалғыз нәрсе адамға белгіліқазіргі уақытта тірі организмдер мекендеген, атап айтқанда, Күн жүйесінің денесі және жалпы ғалам.

Марс - Күн жүйесіндегі Күннен бастап төртінші планета. Ежелгі Рим соғыс құдайы Марстың атымен аталған. Кейде Марс деп аталады «қызыл планета»бетінің қызыл реңкіне байланысты.

Плутон - Күн жүйесіндегі ең үлкен ергежейлі планеталардың бірі.

Сатурн - Күннен кейінгі алтыншы планета. Сатурн римдік егіншілік құдайының атымен аталған.

Көгілдір планета Жер туралы емес, Күннен жетінші қатарда орналасқан алыстағы көптеген серік планета Уран туралы.

Нептун - күн жүйесіндегі сегізінші және ең алыс планета. Планета теңіздердің римдік құдайының құрметіне аталған.

қамқоршы: Балалар айтыңдаршы, планеталар жерден қандай көрінеді? Түнгі аспанға қарасақ, нені көреміз?

Балалар: Жұлдыздар.

қамқоршы: Дұрыс, біз аспандағы жұлдыздарды көреміз, қараңдаршы жұлдызды аспан қандай көрінеді.

қамқоршы: Ал жұлдыздар көрінетін аспаптың атын кім біледі? Мұндай құрал телескоп деп аталады.

Жұлдыздарды бақылайтын ғалымды қалай атайды? Астроном.

қамқоршы: Ал енді мен саған тек қана емес қалуды ұсынамын ғарышкерлерсонымен қатар планеталар. Бірақ, планеталар күнді айнала қозғалады, енді мен музыканы қосамын, ал сен маған оны қалай елестететініңді көрсетесің.

Балалар көрініс көрсетеді «Күн жүйесі». Қыз-күн шеңберде тұр, ал сегіз бала-планета күнді айнала қозғалады.

қамқоршы: Жарайсыңдар балалар, ал енді мен сендерді тексеремін шығармашылық тұлғалар. Мен сендерге үстелдерге отыруды және біздің тақырып бойынша суреттерді безендіруге тырысуды ұсынамын. « Ғарыш» .

Балалар үстелдерге отырады және безендіруге кіріседі.

Сурет салу барысында балалар туралы өлеңдер оқиды ғарыш кеңістігі, салған суреттері туралы айтып, алған әсерлерімен бөліседі сабақ.


жабық