Garsų [s] ir [w] diferenciacija kalboje ( vyresnioji grupė)

Tikslas : patikslinti teisinga artikuliacija skamba „S“ ir „W“. Pratinkite vaikus taisyklingai tarti ir atskirti garsus „S“ ir „W“ skiemenyse, žodžiuose ir sakiniuose.

Lavinti foneminę klausą, dikciją, kalbos kvėpavimą, balso galią.

Toliau mokykite vaikus teisingai atsakyti į pateiktus klausimus, stebėti savo ir kitų vaikų atsakymus.

Ugdyti dėmesį ir žodinio bendravimo kultūrą.

Įranga: simboliniai paveikslėliai: didelės žąsys ir žąseliai, pompa, dviratis, šviesoforai, lėlės, žaislai, raštas

Pamokos eiga:

1. – Vienas, du, trys, keturi, penki – eikite į ratą žaisti! Atėjo nauja diena, pasitikime ją su šypsena. Aš tau šypsosiuosi, o tu vienas kitam. Esame ramūs ir malonūs, draugiški, meilūs.

Dabar turėsime įdomią pamoką: išmoksime atskirti garsus. O kurių nepasakosiu, bet papasakosiu apie juos istoriją. Klausyk manęs atidžiai.

„Atėjo vasara. Petya su šeima išvyko į kaimą pas močiutę. Kieme Petja pamatė žąsis su žąsiukais. Žąsiukai buvo tokie juokingi ir linksmi, kad Petja norėjo juos paglostyti. Bet vos priėjęs prie žąsies, pamatė, kad žąsies motinėlė spurda prie jo. Ji grėsmingai sušnypštė: Š-Š-ŠŠ. Petja išsigando, nuėjo ir pagalvojo sau: „Oho, kokia pikta žąsis, pasirūpink savo žąsiukais. Petja nusprendė daugiau neliesti žąsų ir nuėjo prie upelio.Tada pamatė berniuką su dviračiu. - Ką tu čia veiki? - paklausė Petya. „Ratas žemai, noriu jį pripumpuoti“, – atsakė berniukas. Jis paėmė siurblį ir Petya išgirdo: S-S-S. Tai buvo linksmas pompa švilpimas. Petya padėjo berniukui pripūsti padangą ir kartu išėjo pasivažinėti dviračiu “.

Taigi, vaikai, kokį garsą išgirdote, kai žąsys grėsmingai sušnypštė į Petiją? (Sh-Sh-Sh) Kokį garsą išgirdote, kai siurblys sušvilpė? (C-C-C)

Šiandien mes išmoksime atskirti skamba S-W.

Dar kartą pasakykite garsą Ш. Kaip išdėstytos jūsų lūpos? Ar matomi dantys? O kaip yra liežuvis?

Dabar pasakykite garsą C. Kaip dabar yra lūpos ir uvula?

Vaikai, išsiaiškinkime, ar balsas įsijungia, kai leidžiame šiuos garsus. (Ne)

Žaidimas „Didelės ir mažos žąsys“

Kokią dainą dainuoja žąsys? (Sh-Sh-Sh). O žąselės? (š-š-š)

2. -O dabar žaisime žaidimą "Pakartok ir nesuklys". Tariame aiškiai, tariame taisyklingai.

„Sa-sha-sa-sha“ - Sonya nuplauna kūdikį (choralinis ir individualus kartojimas)

„Sha-sa-sha-sa“ – miške laksto lapė.

„Su-shu-su-shu“ – rašau laišką.

„Shu-su-shu-su“ – buvo smagu miške.

„Pelenai-pelenai“ – Lena turi pieštuką.

„Ash-as-ash-as“ – mūsų grupėje užgeso šviesos.

3. -O dabar žaisime žaidimą "Būk dėmesingas"

Vardinsiu žodžius. Jei žodyje girdi žąsų giesmę, tai teks pakelti raudoną šviesoforo signalą, jei išgirsi pompos giesmę – mėlyną.

Puiku, žaidėme linksmai! Dabar pailsėkime!

Fizinės minutės:

„Esame turistai, esame pakeliui.
Žingsniuokite kojomis linksmiau
Iškvėpti lengviau
Giliau – įkvėpkite.
Kelias nei arti, nei toli.
Priekyje teka upelis:
Greitai peršokime“.

4. -Į mūsų pamoką atėjo vaikai, Svetos ir Šuros lėlės. Jie labai mėgsta gauti dovanų. Tačiau jie mėgsta neįprastas dovanas. Sveta mėgsta žaislus, kurių pavadinime skamba „S“, o Šurai – „W“. Taigi, kas nori įtikti mūsų svečiams? (Vaikai paima žaislą, paaiškina, kam nori jį dovanoti ir kodėl)

Puiku, vaikinai, jie pradžiugino Svetą ir Šurą.

5. - Mums irgi kažką atnešė (iš voko išimu liežuvio suktuką)

Vaikai, Sveta ir Shura nori, kad išmoktume juokingo liežuvio sukimo, klausykite:

"Sasha vaikščiojo greitkeliu ir čiulpė džiūvimą." Kokie garsai skamba šiame liežuvio suktuve?

Vaikinai, mums labai patiko lėlės ir labai patiko, kaip jums sekasi. Ar patiko pamoka Kokius garsus išmokome atskirti? Kokie žaidimai tau patiko labiausiai?


Tema: metodologiniai patobulinimai, pristatymai ir pastabos

Žinių apie juokingus žiemos žaidimus patikslinimas - linksmi, žiemos gamtos reiškiniai, naudojant pratimus smulkiajai pirštų motorikai lavinti ...

GCD santrauka kalbai lavinti vidurinėje grupėje „Kelias į vyresniąją grupę“

GCD santrauka vidurinė grupė№4 "Ramunėlė". Kalbos ugdymas. Tema: "Kelias į vyresniąją grupę!" Tikslas: Atskleisti vaikų žinių lygį. Užduotys: Edukacinės: -už ...

Pamokos apie kalbėjimo ugdymą vidurinėje grupėje santrauka Tema: „Kalbos, kaip kūrybinės vaikų vaizduotės priemonės, ugdymas“

Pamokos apie kalbos ugdymą vidurinėje grupėje santrauka Tema: „Kalbos, kaip kūrybinės vaikų vaizduotės priemonės, ugdymas“ ...

Pamokos apie pažintinių funkcijų ugdymą protinio atsilikimo kvalifikuotos korekcijos grupėje „Vystymasis žaidžiant“ santrauka

Pamoka apie ikimokyklinio amžiaus vaikų, turinčių protinį pažinimo procesų atsilikimą, ugdymą per lavinimo žaidimus ir pratimus ...

tema. Skamba Ш-С.

Tikslas yra atskirti garsus sh-s.

1. Įtvirtinti įgūdžius atskirti švilpimo ir šnypštimo garsus pagal artikuliacijos ženklus, skiemenis, žodžius, paveikslų pavadinimus, frazėje;

2. Taisyti ir lavinti klausos dėmesį atliekant garsų diferencijavimo pratimus, skiemenų transformavimo pratimus, lavinti foneminį suvokimą diferencijuojant pavienius garsus, skiemenyse, žodžiuose; dirbti su įsiminimo, išsaugojimo ir atkūrimo koregavimu, kai pasirenkamos nuotraukos konkrečiam garsui; smulkioji rankų motorika atliekant pirštų gimnastiką; nuoseklaus žodinio darbo perpasakojimo grandininio teksto įgūdžiai; sukurkite semantinį spėjimą naudodami žaidimą „Sumišimas“.

3. ugdyti norą pradėtus darbus atvesti iki galo, gerumą, mokėjimą išklausyti pašnekovą.

Įranga. Individuali dalomoji medžiaga.

1. Organizacinis momentas.

Šiandien vykstame į nedidelę kelionę. Žemėlapis ne tik parodys kelią, bet ir padės nieko nesupainioti ir nepamiršti. Žiūrėk, čia viskas žemėlapyje nupiešta. Čia yra namas, kuriame gyvena pelė ir dramblys. Jie keliaus su mumis. Leiskitės į kelią!

Ką matote pačioje pradžioje? (snaigė ir gyvatė)

2. Kartojimas.

Garsų S ir S artikuliacijos paaiškinimas.

Parodykime pelei ir drambliui, kaip pučia šaltas vėjelis ir kaip šnypščia gyvatė.

Pratimas „Šaltas vėjelis“.

Pratimas „Gyvatė šnypščia“.

Garsų charakteristikos pagal artikuliacijos ypatybes.

Prisiminkime, kaip taisyklingai ištariame šiuos garsus. Ką daro mūsų lūpos, dantys, liežuvis, kai tariame garsą [w], [s]?

Dėl garso Ш

Lūpos suapvalintos.

Dantys yra arti vienas kito, matomi.

Platus liežuvio galiukas pakeltas iki gumbų.

Oro srovė šilta.

Dėl garso C

Lūpos su šypsena.

Dantys – arti vienas kito, matomi.

Liežuvio galiukas platus už apatinių dantų.

Oro srovė šalta.

3. Pamokos temos komunikacija.

Keliaudami po žemėlapį išmoksime atskirti garsus S ir S. O pelė ir dramblys mums padės.

Foneminio suvokimo raida. Žaidimas „Dėmesingos ausys“.

Dabar atidžiai klausysitės. Jei girdi garsą [w], pakelk gyvatę, jei garsas [s] yra snaigė: w, p, s, t, a, r, w, l, ko, sha, ma, so, you, ash , UK, as, kepurė, čiuožykla, bananai, automobilis, batai, vagonas, ūsai, pamoka, miškas, valtis, vaikas.

4. Naujos medžiagos tvirtinimas.

Garsų diferencijavimas skiemenyse. – Sakyk priešingai.

CA – SHA AS – ASH

SO - SHO OS - OSH

SU – SHU US – USH

SY – SHY ES – ESH

Pirštų gimnastika.

MAŽA PELĖ

Maža pelė

Bėga per miestą, Bėk abiejų rankų pirštais ant stalo ar kelių.

Žiūri į visus pro langus, Įkišę pirštus į apvalų langą, žiūrime į jį.

Ir grasina pirštu: Mes grasiname pirštu

"O kas negulėjo į lovelę? Rankos suspaudė delnus.

Jie guli ant vienos rankos nugaros ant stalo (kelių).

Kas nenori miego? Atverčiame rankas į kitą „pusę“.

Toks neklaužada

Aš kutensiu! „Pirštais kutename vieną ar kitą delną.

Garsų diferencijavimas žodžiuose.

Ką mums sako žemėlapis? Priešakyje yra takas, kuriuo eiti reikia padėti drambliui išsirinkti paveikslėlius, kurių pavadinimai turi garsą [s], o pelei - paveikslėlius, kurių pavadinime [w] yra išgirdo. Pelė savo paveikslėlius rinks į maišelį, o dramblys – į maišelį.

Vyšnia, gaidys, kriaušė, kojinės, pakalnutė, musė, serbentai, obuolys, kopūstas, rogės, nendrė, lėlė, autobusas, sraigė, kepurė.

Ką pelė surinko maišelyje? (Pelė rinko vyšnias, kriaušes, pakalnutes, nendres ir kepurę).

Ką rado dramblys? (Dramblys rado kojinių, serbentų, kopūstų, roges, autobusiuką).

Prisiminkite šias nuotraukas.

Istorijos „Pelės gimtadienis“ kompiliavimas ir perpasakojimas.

Ėjome taku ir radome voką. Pažiūrėkime, kas jame yra. Štai paveikslėlis. Taip, tai užburianti istorija. Padėk man jį nuvilti!

"Pelės gimtadienis".

Pelė pakvietė ... (dramblį) į savo gimtadienį.

Dramblys jai davė ... (ramunėles).

Man patiko ramunės ... (pelei).

Pelė gydė dramblį ... (ananasą).

Klausykite mūsų turimos istorijos.

Dabar tu pabandyk man tai pasakyti.

Kaip grįžti namo? Žemėlapis mums padės. Štai pažįstamas kelias. Prisiminkite paveikslėlius, kuriuos surinko pelė ir dramblys, ir grįžkite keliu.

Vaikas prisimena nuotraukas.

O namo grįšime trumpu keliu.

"Sumišimas". Čia yra pelės ir dramblio namai. Gyvūnai įėjo į namus ir pradėjo kurti poeziją, tačiau visi pakeitė savo reputaciją.

Padėkite jiems, ištaisykite jų klaidas:

Katė pagauna "dubenį"

Mama plauna pelę.

Visiškai vaikų akyse

„Žiurkę“ piešia dailininkai.

Ugniagesys nešioja „košę“

Sasha valgė šalmą.

Miša šoka „Mashka“

Prie „kaukės“ duodavo košės.

5. Pamokos rezultatas.

Šauniai padirbėta! Tuo mūsų kelionė baigta.

Kokius garsus išmokome atskirti?

Kas tau patiko pamokoje?

1. Timofejeva Oksana Vasiljevna

2. Mokytoja logopedė

3. Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė ugdymo įstaiga " Darželis Nr. 195 "kompensacinis tipas

Timofejeva Oksana Vasilievna

Mokytoja logopedė

MBDOU „Darželis Nr. 195“ kompensuojamojo tipo

Tema: „S-Sh garsų diferencijavimas“

Tikslas: Garsų „S-SH“ tarimo ir diferenciacijos stiprinimas.

Užduotys:

1. Įtvirtinti taisyklingą garsų [s], [w] tarimą skiemenyse, žodžiuose, grynosiose frazėse, frazinėje kalboje;

2. Išmokykite vaikus atskirti šiuos garsus pagal ausį ir tarimą;

3. Išmokyti įdėmiai klausytis suaugusio žmogaus kalbos, atpažinti taisyklingą ir netaisyklingą daiktavardžių didžiųjų ir mažųjų raidžių galūnių vartojimą;

5. Formuoti foneminę klausą;

6. Lavinti kalbinį kvėpavimą;

7. Toliau formuoti kalbos gramatinę struktūrą.

Pamokos eiga.

    Organizacinis momentas.

Logopedas:

- Vienas, du, trys, keturi, penki - eikite į ratą žaisti! Atėjo nauja diena, pasitikime ją su šypsena. Aš tau šypsosiuosi, o tu vienas kitam. Esame ramūs ir malonūs, esame draugiški, dosnūs.

- Giliai įkvėpkite per nosį ir įkvėpkite gerumo, grožio, sveikatos ir iškvėpkite per burną visą apmaudą, pyktį, sielvartą.(Skamba dainų tekstai.)

(Vaikai įkvepia ir iškvepia tris kartus)

Na, žiūrėk, kas atėjo pas mus? (du meškiukai)

Mishutki nepakankamai miegojo. Jiems reikia gaivinančios gimnastikos. O ausų gimnastika padės tapti energingam.

Ateik pas mane drauge

Ir greitai atsisėskite į ratą.

Raskite savo ausis

Ir greitai parodyk.

Patraukiu ausis į priekį, o paskui atgal.

Kaip meškiukai, vaikai sėdi eilėje.

Nepamirškite: masažuoti ausis turėtų kiekvienas.

O dabar patrynkime skruostus ratu:

Taigi ugdysime užmaršusių lokių atmintį.

Vienas, du, trys - sakysiu keturi, penki ir šeši ir septyni.

Nepamirškite: skruostų masažas yra būtinas kiekvienam!

Kad geriau pagalvotume, išdykę lokiai, paglostysime joms kaktas

Pliušiniai sukčiai.

Vienas, du, trys – tarkim keturi, penki, šeši ir septyni.

Nepamirškite: šį masažą turi daryti kiekvienas!

Mūsų meškos pailsėjo, ramiai sėdi eilėje.

Jie žino, kad masažo nauda bus vaikinams!

    Artikuliacija, garsų diferenciacija [S-W] pagal artikuliacinį ir akustinį

rodomas.

Aš esu švilpukas, man patinka švilpti, bet jūs, vaikinai, mokate švilpti? (rodoma paaiškinant garso artikuliaciją)

Aš esu Šumokas, mėgstu šnypšti, o tu parodysi. Kaip tu gali šnypšti? (rodoma paaiškinant garso artikuliaciją)

    Išskirtinių garsų atskyrimas žaidime "Strėlės".

Vaikams išduodamos kortelės su rodykle, jie rodo rodyklę aukštyn iki garso [W] ir žemyn iki garso [S].

Vėjas ošia lapuose: švilpia, tada ošia.

Šnypščia Šššš, švilpia Ssss, ošia..., švilpia… ir tt

(rodyklė aukštyn, žemyn)

    Garsų [S] ir [W] diferencijavimas skiemenyse d / ir " Kartok paskui mane"

sha - sa shu - su ash - yas osh - os sho - so shi - sy ush - mus

sa - sha su - shu yash - ash shi - is so - sho sy - shi esh - ES

    Didaktinis žaidimas — Duok man žodį.

Be to, mūsų mishutkai yra puikūs juokdariai. Klausykite, ką jie sugalvojo:

Vieną vakarą senutė

Gėrė arbatą ir graužėsi... džiovinimas.

Katė ant pagalvės

Jis plauna... ausis letena.

Eina miegoti dejuodamas, senolė,

Padeda po galva... pagalvė.

Senutė kepė spurgas

Ir išlankstė spurgas v... dubuo.

    Fizinė minutė. Judesių atlikimas pagal tekstą.

Puiku vaikinai! Žaiskime su savo lokiais.

Sha - sha - sha - einame lėtai,

Sa - sa - sa - mėlynas dangus,

Šu - šu - šuu - sutrupinsiu paukščiams trupinius,

Su - su - su - ir aš atnešiu vandens,

Shi - shi - shea - mūsų vaikai yra geri,

Sy – sy – sy – turime slėpti nosį,

Oshki – oški – oški – ploji mums delnais.

    Garsų diferencijavimas žaidime " Švilpimas - šnypščiantis pasakojimas.

Užsidėkite meškų kepures vaikams. Vaikai pasakos eigoje pasirenka paveikslėlius su garsais [S-SH].

Mes gyvenome - gyvenome, gyvenome,

Nežinojo jokių rūpesčių... (šuo, katė, pelė ir kiaulė)

Jiems buvo nuobodu nieko neveikti.

Būtent tada aš nuskridau pas juos... (gegutė ir šarka)

Atnešė jiems kvietimą

Su gimtadieniu(kas?) (lapės, varlės)

Kokios buvo laimingos draugės!

Jie pradėjo bandyti drabužius... (kepurė, sarafanas, šalikas, batai.)

Greitai ant dėžučių ryškios

Išdalinkite visas dovanas... (rutulys, krepšys, samovaras, kailis)

Taip skubėjo dvi draugės

Kas nusprendė eiti…. (motoroleriu, automobiliu)

Susitiko gimtadienio mergina

Ir ji gydė savo draugus... (sūris, salotos, sultys, cukrus, kriaušė, šokoladas, košė)

Ir tada visi svečiai atsikėlė,

Jie paėmė įrankius į letenas(smuikas, akordeonas)

Čia prasidėjo dainos, šokiai...

Gaila, kad atėjo visos pasakos pabaiga.

    Garsų tarimas [S-W] frazinėje kalboje (vaikai paeiliui kartoja po logopedo)

Parodykime savo svečiams, kaip galime taisyklingai kartoti frazes.

    Pelės išplaus dubenį lokiui.

    Katė miega, bet mato pelę.

    Išdykėliai ir niekšai,

Dideli kadrai iš išdaigų.

    Nendrynuose ošia šešios pelės.

    Karvė Maška valgo košę.

    Pūkuota katė džiūsta saulėje

Kailis ant nugaros, arklio uodegos ir ausų.

    Sasha valgo džiovykles, o Maša - sūrio pyragus.

    Sasha mėgsta džiovinti, Sonya mėgsta sūrio pyragus.

    Senutė klausėsi, kaip gegutė gieda miško pakraštyje.

    Saša ir Maša linksmai nusijuokė.

Šešios pūkuotos pelės katės išsigando.

Patarlių ir priežodžių kartojimas. Paaiškinkite jų reikšmę, pavadinkite žodžius garsu [S] ir garsu [W].

Sviestu košės nesugadinsi. Jei paskubėsite, prajuokinsite žmones.

Kaip šauksi, taip atsilieps. Mažiau žodžių, taip, daugiau verslo.

Neskubėk liežuviu, o skubėk darbu.

Pratimas „Taisyklingos pasakėčios“.

Katė bijo pelės.

Gatvėje gulėjo šviežios lentos.

Ant jų ilsėjosi tingūs dalgiai.

Miša ir Maša gulėjo vežime.

Žinoma, jie buvo dvyniai.

Dvi mažos pelytės

Jie taip pat lanko vaikų mokyklą.

Mūsų namuose ant lango sėdi pilkos... (pintinės).

Kas nutapė mūsų albumą? Na, žinoma... (pieštukas).

    Apatinė eilutė.

Literatūra.

    E.G. Karelų kalba „Logoterapijos abėcėlė šnekantiems ir raštingiems“ M. „Bustard“ 2007)

    Lebedeva I.L. Sunkus garsas, tu mūsų draugas! Skamba Ш, Ш, Ж. Ventana Grafas,
    2008.

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinio ugdymo įstaiga Baškirijos Respublikos Oktiabrskio miesto rajono 1-asis darželis „Alenuška“

Abstraktus

organizuotas švietėjiška veikla

logopedas

apie garsinės kalbos pusės raidą

tema „Vizito pas Mašą“

Parengta ir atlikta

mokytoja logopedė

Shagieva Elvira Nailovna

Organizuojamos edukacinės veiklos tikslas:

Ugdykite foneminę klausą, gebėjimą atskirti garsus S - W žodžiuose, frazėse, eilėraščiuose

Ugdymo sričių uždaviniai:

Kalbos raida:

Praturtinti žodynas vaikai

Ugdykite gebėjimą nuosekliai reikšti savo nuomonę

Ugdyti iniciatyvą ir savarankiškumą kalbant bendraujant su kitais.

Kognityvinė raida:

Ugdykite dėmesį, mąstymą.

Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas:

Ugdykite emocinį reagavimą, geranoriškumą;

Skatinti gebėjimą užsiimti bendra žaidimo ir darbo veikla.

Fizinis vystymasis:

Pagerinkite smulkiąją motoriką

Korekcinės užduotys:

Skatinti foneminės klausos vystymąsi;

Prisidėti prie garsų S - W diferencijavimo žodžiuose ir frazėse

Skatinti komunikacinės kalbos pusės vystymąsi;

Prisidėti prie skirtingų garsų [S-W] artikuliacijos tobulinimo;

pagerinti foneminius procesus ( garso analizė, garsų padėties analizė);

Numatytas rezultatas yra: susiformavo gebėjimas pagal ausį ir tarimą atskirti garsus S - W

Edukacinė sritis: kalbos raida.

Veikla: žaismingas, komunikabilus

Edukacinės veiklos forma: bendra suaugusiųjų ir vaikų veikla organizuojamoje edukacinėje veikloje

Vaikų organizacijos forma: pogrupis

Organizavimo formos bendra veikla: žaidimo motyvacija, pokalbis, paaiškinimas, klausimai mokiniams, pasakojimas, kūno kultūra, mokinių savistaba.

Teritorijų integravimas: Kognityvinė raida, socialinis ir komunikacinis vystymasis, fizinis vystymasis.

Įranga:žaidimas „Išmaniosios lentos“, mnemoninės lentelės, paveikslėliai su frazėmis, guzeliai, nešiojamasis garsiakalbis, dainos „Skanus uogienė“ įrašas iš animacinio filmo „Maša ir lokys“

Organizuotos edukacinės veiklos eiga

Laiko organizavimas.

Temos žinutė

Šiandien eisime aplankyti animacinių filmų personažų. Atspėk, iš kurio animacinio filmo ši melodija. Klausausi dainos „Apie džemą“ iš animacinio filmo „Maša ir lokys“. Šiandien eisime aplankyti Mašos. Maša „išeina“ iš krūtinės. Kol lokys miega, Maša eina į mokyklą.

Artikuliacinė gimnastika

Bet pirmiausia turime pasiruošti kartu su Maša.

Ryte saulė pakilo ir pradėjo šviesti pro Mašinos langą. Langas buvo uždengtas baltomis užuolaidomis („Tvora“, „Bagel“). Maša atitraukė užuolaidas ir nuėjo išsivalyti dantų ("Išsivalyk dantis"), tada išgėrė arbatos su uogiene ir blynais ("Blynas", "Skanus uogienė"), nusiprausė karšta arbata iš gilaus puodelio (" Taurė“, „Vėjas“).

Šiandien Maša nori žaisti su garsais, o norint sužinoti, kokiais garsais Maša žais, jai reikia atspėti mįsles.

Sniege visi medžiai,
Baltas kilimas ant žemės
Pasivaikščiojimui vilkėsime
Šis galvos apdangalas. (Kepuraitė)

Be pagreičio jis pakyla aukštyn,
Tai primena laumžirgį.
Eina skraidyti
Sunkus darbuotojas – ... (lėktuvas)

Šiame name yra grindys
Jie tai vadina lentynomis
Štai mano patalynė
Palaidinės su marškinėliais. (Spinta)

Tu sušildysi visą pasaulį
Bet tu nepažįsti nuovargio.
Tu šypsaisi pro langą
Ir visi tave vadina... (Saulė)

2. Garsų diferencijavimas (garsų artikuliacijos profiliai)

Šauniai padirbėta. Įvardykite pirmuosius garsus šių elementų pavadinimuose. (skamba S-Sh). Šiandien mes su Maša skirsime garsus S ir W

Pasakyk man, ką daro lūpos, dantys, liežuvis, kai sakome C garsą

Pasakyk man, ką daro lūpos, dantys, liežuvis, kai ištariame Š garsą

Tariant garsą C, liežuvis nusileidžia iki apatinių dantų ("Pussy angry"). O tariant garsą Ш liežuvis pakyla iki viršutinių dantų. Liežuvis kaip taurelė.

Kodėl turime mokėti atskirti garsus? (kad žodžiai skambėtų teisingai).

Apibūdinkite garsą C (priebalsis, kietas, bebalsis)

Pateikite garso apibūdinimą Ш (priebalsis, kietas, bebalsis)

Teisingai, jie abu yra priebalsiai, tvirti, bebalsiai. Lustų žymėjimas.

Šauniai padirbėta.

3. Kita užduotis Mašinų mokykloje skirta dėmesingiausiems, reikia pakartoti švarią frazę, taisyklingai ištariant visus garsus. (mnemoninės lentelės gryniems sakiniams)

Ša-ša-ša yra mūsų Maša

Shu-shu-su - Maša pamatė lapę

Shu-shu-shu - parašysiu laišką Mišai

4. Žaidimas „Išmaniosios lentos“

Maša labai džiaugiasi jūsų sėkme ir kviečia pažaisti išmaniųjų lentų žaidimą. Paveikslus reikia pavadinti grandinėle, kurių pavadinime esančios nuotraukos girdimas garsas C užsidaro geltona kortele, o paveikslėlius, kurių pavadinime girdite garsą Ш užsidaro su mėlyna kortele. Kokį laišką gavai? (Lentoje W raidės vaizdas gaunamas iš lustų)

Fizikos minutė „Maša“. Maša išėjo pasivaikščioti, mūsų pirštai taip pat vaikščios su Maša

Maša vaikščiojo, vaikščiojo, vaikščiojo (vaikščioja pirštai)

Maša rado guzelį

– O, koks guzas! (žaviuosi)

Mes žaisime su smūgiu,

Sukite tarp delnų!

Štai mažas pasivažinėjimas

Ir visai nebuvome pavargę.

Meškiukas, kad Mašai žiemą nenuobodžiautų, paliko tokį meškiuką. Bet meškiukas turi tik kailinį ir kepurę, tad Mašenka nuėjo į parduotuvę ir pakeliui sugalvojo eilėraštį.

Nupirksiu meškučiui marškinių priekį

Nupirksiu jam kelnes.

Dainuosiu jam dainas

Ir tada aš šoksiu valsą.

Mokykimės mašininio eilėraščio

Rezultatas

Mūsų pažintis su animacinių filmų personažais baigėsi, prašau, papasakokite, ko išmokote per mūsų kelionę? (skirkite garsus [S] ir [W])

Kokia užduotis tau buvo įdomiausia? Ar jums pavyko, ar kai kurios užduotys buvo sunkios.

Tikslas: tobulinti vaikų gebėjimą atskirti ir taisyklingai tarti garsus (-us) - (w) atskirai, skiemenimis, žodžiais, sakiniais, ugdyti gebėjimą atpažinti garsus žodžiuose, lyginti juos tarpusavyje, parinkti žodžius. su duotu garsu. Ugdyti gebėjimą parinkti objektui ženklus ir veiksmus. Lavinti foneminius procesus (vaizdavimą, suvokimą, reprodukciją), klausos atmintį, loginis mąstymas, ritmo pojūtį, ugdykite aktyvumą.

Įranga: objektų paveikslėliai, žiedlapiai, skiemenys, mozaika, kalbantys medžiai, lapeliai-žodžiai, lapų ženklai, lapų veiksmai, kamuolys, kortelės su žodžiais individualus darbas, gėlė mėlynais ir žaliais žiedlapiais.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

L - d: - Vaikai, gera diena prasideda nuo geros nuotaikos, linksmos šypsenos, naudingų dalykų. Todėl šypsokitės vienas kitam ir palinkėkite geros nuotaikos.

Vaikai: - Labas rytas, visi vaikai!

2. Garsų (s) - (w) diferenciacija izoliuotame garse.

L - d: Į mūsų klasę atėjo naujas svečias! Atspėkime, kas tai?

Šviečia, žėri, šildo visus? (saulė)

Kaip sveikinate saulę?

Kokia saule?

Ar saulė liūdna?

Vaikai, bet į šį tarpą pas mus atskrido kitas svečias. Atspėkime, kas jis toks.

Smūgiai, švilpukai,

Viskas pučia (vėjas)

Dabar įsivaizduokite, kad švelnūs saulės spinduliai liečia mūsų veidą. Užmerkiame akis ir švelniai, tyliai, sklandžiai traukiame pirmąjį žodžio saule garsą: sssssss.......

Bet tada staiga į plyšį įskriejo vėjelis, saulė dingo, mums pasidarė šalta, pakėlėme rankenas aukštyn ir sklandžiai tyliai ištarėme vėjo garsą: ššššš.......

a) Žaidimas: „Saulė yra vėjas“

b) Žaidimas: „Paimk garsą“

L - d: - Greitai prisiminkime vaikus,

Kaip kviečiai kelia triukšmą? (Šššš.....)

Kaip giraitėje burbuliuoja upelis? (Sss.....)

Kaip sode dūzgia vapsva? (Ssss.....)

Kaip ošia paukščio sparnai? (Ššš...)

Mėlynų burių jūroje (šššš...)

Ir maži kviečiai triukšmauja (šššš...)

Ir lapas ošia (shshshsh .......)

Ir srautas (sssss ......)

Ir vapsva įkando (ssss ....)

Taigi mes šiek tiek triukšmavome, tardami garsą (w) ir švilpdami tardami garsą (-us).

3.Garsų (s) ir (w) artikuliacinės ir akustinės charakteristikos.

L - d: - Dar kartą prisiminkime saulės (-ių) garsą. Vėjo garsas (w).

Padėkite man prisiminti, kaip tariame garsą (-us).

Lūpos – šypsosi.

Dantys – su tvorele.

Liežuvio galiukas yra už apatinių dantų.

Šaltas oras praeina per liežuvio vidurį.

Kaklas – ilsisi, miega.

Lūpos – apvalios kaip kamuolys.

Dantys – su tvorele.

Liežuvis apvalus kaip taurė.

Liežuvio galiukas yra už viršutinių dantų.

Šiltas oras praeina per liežuvio vidurį.

Kaklas ilsisi.

L - d: - Vaikai, kuo skiriasi šių garsų tarimas?

Kuo šie garsai panašūs?

Kaip pažymėti šiuos garsus? Kodėl?

4. Foneminės klausos ugdymas.

a) Žaidimas „Žingsnis į priekį, žingsnis atgal“.

L - d: - Dabar mes eisime į mažą kelionę. Turime pasiekti tas stebuklingas gėles. O pirmieji prie gėlių ateis dėmesingiausi, kurie teisingai išmoko atskirti skiemenis garsais [ssh]

Ant skiemens su garsu (-ais) žengiame du žingsnius į priekį, ant skiemens su garsu (w) - žingsnis atgal.

(Sa, so, su, sy, shi ir kt.)

c) Žaidimas „Rink žiedlapį“.

L - d: - Štai mūsų gėlė. Pažiūrėkime, kokios spalvos yra gėlės žiedlapiai? (mėlyna ir žalia).

Dabar aš jums pasakysiu rimą. Jei girdite žodį su garsu (-ais), nuskinsite mėlynus žiedlapius, o jei išgirsite žodį su garsu (w) - žalią.

Iš plonų siūlų

Voras siuva kailinius,

Ir marškiniai iš lapų

Ir žolės sijonai.

Iškviečia pelę į plyšį

Pasirinkite šaliką

Šokinėti - šokinėti, šokinėti - šokinėti,

Jūs negalite sugauti voro.

L - d: - Dar kartą prisiminkime žiedlapį, kokios spalvos garsą (-us) skyrėme - mėlyna,

Garsas (w) – žalias.

5. Garsų (s), (w) diferencijavimas skiemenyse.

a) Žaidimas „Surask žiedlapių paveikslėlį“

L - d: - Vėjas praskriejo virš gėlės ir margalapis neteko žiedlapių. Kol žiedlapiai skrenda link tavęs, rask žodį.

Į skiemenų žiedlapius (sa, so, su, si, shu, shi)

Raskite žodžio žiedlapius

(objektų nuotraukos)

Sa - rogės Sha - kepurė

Taigi – pelėda Šo – šortai

Tai pjautuvas Shi - shiloh

Sy - sūris Sha - skara

c) žaidimas „Mozaika“

L - d: - Pilka pelė, vaikščiojo palei mozaiką ir uodega nušlavė visus skiemenis.

Dabar bandysime komponuoti ant mozaikos.

Garsas (-ai) – mėlynas lustas, garsas (w) – žalias lustas,

Garsūs garsai yra raudona vėliava.

i - sa ash - asha - asa shpa - spa

kas - taip osh - os osho - oso shpu - vspu

6. Garsų (s), (w) diferencijavimas žodžiuose.

a) Savarankiškas darbas.

L - d: - Kiekvienas iš jūsų gausite kortelę su objektų paveikslėliais. Turite nustatyti, koks garsas yra paslėptas šių paveikslėlių (-ių) arba (w) pavadinimuose, ir atitinkamai kiekvienam žodžiui nupiešti žalią arba mėlyną apskritimą.

Kita užduotis yra nustatyti žodžio garsus (s) arba (w) ir atitinkamame paveikslėlyje pažymėti mėlyną arba žalią apskritimą

Padalinkite žodžius į skiemenis ir sudėkite žodžius į trobelę.

rogių kriaušių dušas

sūrio mašina

skara pynė

šamas smaigalys ananasas

c) Žaidimas „Nokautas“.

L - d: - Dabar žaisime mušimo žaidimą.

Metu tau kamuolį ir vadinu žodį garsu (s) arba (sh). Ir jūs turite grąžinti kamuolį, pakeisdami garsą (-us) į garsą (w), arba atvirkščiai.

dubuo – meška

košė - šalmas košė - kasos aparatas

katė – košė

mes - mūsų tu - tavo

c) Žaidimas „Pasirašyk paveikslėlį“.

7. Atsipalaidavimas.

Atsipalaidavimo žaidimas

Vaikai, patogiai atsigulkite ant kilimėlio. Įsivaizduokite, kad gulite ant didelio paklodės. Pajuskite, kaip ant jo patogiai priglunda galva, rankos, nugara, kojos. Įsivaizduokite, kad lapas neša jus prie labai aukšto medžio, jaučiate lengvo vėjo alsavimą (šššš...), veidą šildo šiltos saulės spinduliai (šššš...). Jūs esate labai aukšto troškimų medžio viršūnėje. Svajokite, svajokite šiek tiek. Ir dabar jūs vėl ant popieriaus lapo. Atidarykite akis ir dirbkite toliau.

8. Garsų (s), (w) diferencijavimas sakiniuose.

a) L - d: - Kiekvienas iš jūsų turi popieriaus lapą, ant kurio užrašytas žodis. Perskaitykite žodį, kuris parašyta ant jo.

(Šokoladas, kviečiai, šalikas, sarafanas)

Suderinkite savo žodžius su lapeliais su žodžiais-ženklais ir lapelius su žodžiais-veiksmais.

(Skanu, šilkinė, aukšta, vilnonė, plati),

(Įkandimas, austas, kabantis, išaugintas, suknelė)

Užkąsk skanaus šokolado.

Austa vilnonė skara.

Užaugo aukšti kviečiai.

Dėvėkite platų sarafaną.

b) Žaidimas „Užbaik sakinį“.

L - d: - Pilka pelė

Ėjau per knygą

Ir paskutiniai žodžiai

Ji nušlavė uodegą.

Užbaikite sakinius tinkamu žodžiu

Sonya šilta. ... ... ... ... ... (Kepuraitė)

Shura turi aštrų. ... ... ... ... ... (Kauptukas)

Ji stovėjo ant stalo. ... ... ... ... ... ... (Dubuo)

Įlipau į skylę. ... ... ... ... ... ... ... (Pelė)

Maša valgė. ... ... ... ... ... ... ... (Koška)

Darbininkas užsidėjo ant galvos. ... ... ... ... ... (Kieta skrybėlė)


Uždaryti