Әлеуметтік пәндер бойынша конспект (7-сынып)

Тақырып : Тұлғаның психологиялық портреті: интеллект, эмоциялар, сезімдер/

Сабақтың мақсаты : адамның қандай негізгі қасиеттері (темперамент, мінез, интеллект, эмоция, сезім) тұлғаның дамуына әсер ететінін анықтау.

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік : 1) қабілет, интеллект, сезім, эмоция, аффект, күйзеліс, көңіл-күй ұғымдары туралы түсінік қалыптастыру.

Дамытушылық : 1) ой-өрісін, нақты ойлау қабілетін дамыту, өз ойын қысқа және анық жеткізу, 2) коммуникативті дағдыларды, өздігінен құрылған топтарда жұмыс істеу қабілетін, тапсырмаларды орындау кезінде шығармашылықты дамыту.

Тәрбиелік : 1) сауатты, белсенділікке тәрбиелеу қазіргі адам,

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың форматы: дәстүрлі

Құрал-жабдықтар: оқулық Кравченко И.А., Певцова Е.А. Әлеуметтік ғылымдар 6-сынып, үлестірмелі материалдар, «Тұлғаның психологиялық портреті» презентация.

Сабақтар кезінде

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Сәлемдесу, келмегендерді тіркеу.

Олар отырады.

Өткен сабақта біз тұлғаның психологиялық портреті туралы айттық. 32-бетте біз тұлғаның қалыптасуына әсер ететін негізгі адамдық қасиеттерді келтіреміз.

Бүгін біз бұл туралы айтуды жалғастырамыз, атап айтқанда, біз қабілеттердің, интеллекттің, сезімдердің және эмоциялардың не екенін талдаймыз.

Оны жазып алайықсабақ тақырыбы : Тұлғаның психологиялық портреті: интеллект, эмоциялар мен сезімдер.

Өткен сабақта қандай қасиет туралы білдік?

4 карта және тапсырма таратылады - сіз темперамент түрін анықтап, кейіпкердің мінезін сипаттауыңыз керек.

Темперамент түрін қаншалықты жақсы анықтай алатыныңызды көрейік. Шағын рөлдік жағдайды қарастырайық.

Бірақ жеке тұлғаның қалыптасуында тек темперамент ғана емес, үлкен рөл атқарады. Уақыт өте келе адам қандай қасиетке ие болады?

Слайдта кейіпкер белгілерін бөлу керек - оң және теріс (2 бағанға жазылған)

«Жаман мінезді қаласа түзеуге болады» деген пікірмен келісесіз бе?

Демек, туғаннан бастап психологиялық портреттің қалай өзгеретіні туралы қорытынды жасау керек.

Олар оны атайды.

Олар жазып алады.

Темперамент - сезімнің пайда болу жылдамдығымен және олардың жылдамдығымен сипатталатын адамның жеке қасиеттерінің жиынтығы.

Олар тапсырманы (1-қосымша) алып, жұмыс істейді.

2 оқушы ер адам орындыққа отырып қалпағын қасына қоятын жағдайды рөлге түсіреді. Басқа адам келіп, кездейсоқ осы қалпаққа отырады. 4 көріністі және 4 темпераменттің реакциясын көрсетіңіз. Оқушылар темперамент түрін анықтауы керек.

Мінез – адамның мінез-құлқы мен іс-әрекетінде көрінетін жеке тұрақты психикалық ерекшеліктерінің жиынтығы.

Тапсырманы орындаңыз.

Олар дәлелдейді.

Осылайша, психологиялық портрет туғаннан дамиды. Оның негізі туғаннан беріле беретін темперамент. Тұлғаның даму процесінде мінез әсерінен қалыптасады әртүрлі факторлар. Сіз оны өзгерте аласыз, бірақ қалауыңыз бен күш-жігеріңізбен.

III

Тұлғаның психологиялық портреті тек мінез, темперамент сияқты құрылымдық элементтерден құралмайды, сонымен қатар қабілеттер мен интеллект, сезімдер мен эмоцияларды қамтиды.

Топтық жұмыс. Терминдерді – эмоцияларды, қабілеттерді, интеллект, сезімдерді анықтау үшін карточкалардағы мәтінді пайдалану қажет.

Сондықтан, бірінші топ, сізде белгілі бір қабілет болуы керек.

Жақсы. Екінші топ, интеллект ұғымына қандай анықтама бере аласыз?

Теледидардағы қандай интеллектуалдық бағдарламаларды білесіз?

Интеллекттен басқа қабілеттердің бірнеше басқа түрлері бар, мысалы, дарындылық, данышпандық, дарындылық. Олардың арасындағы айырмашылық неде деп ойлайсыз?

Осы екі сөзбен синквейн құрастырыңыз. (3-қосымша)

Жақсы. Тұлғаның дамуына әсер ететін тағы бір қасиет – эмоциялар. Үшінші топ, эмоцияның не екенін айтыңдаршы.

Ал, сезімді эмоциядан бөліп қарауға болмайды. Төртінші топ бізге қандай анықтама берді?

ФИЗИКАЛЫҚ МИНУТ (бет бұлшықеттеріне арналған жаттығулар)

Сезім мен эмоция адамға не үшін қажет деп ойлайсың?

Жануарлар мен адамдардың суреттері мен фотосуреттерін қарастырайық, олардың қандай эмоцияларды сезінетінін анықтаңыз.

Сіз қазір не байқадыңыз - эмоциялар немесе сезімдер?

Сезім әлемінің алуан түрлілігін рухани байлық деп атайды, адамның жан дүниесі туралы бекер айтылмаған.

Бірақ қазіргі мәдениет, БАҚ сезімдерге және олардың сыртқы көрінісіне тыйым салуды насихаттайды.

Неліктен деп ойлайсыз?

Адамдар өздерін сезінуге тыйым салады, тыйымдарға әртүрлі ұтымды негіздемелер табады.

«Нағыз еркек жыламайды»

«Қорқыныш – әлсіздік белгісі»

«Сіз өзіңіздің жақындарыңызға ашулана алмайсыз»

Сонда не болады, бізге сезім керек пе, жоқ па? Сезімімізді ұстасақ не болады?

Ал мұның алдын алу үшін біз эмоцияларымыз бен сезімдерімізді басқаруды үйренуіміз керек.

Мұны істеу оңай ма?

Оқулықты 41-бетпен оқу.

Сонымен, тұлғаның дамуына не әсер етеді, тұлғаның психологиялық портретіне не кіреді?

Бұл сұраққа жауап беру үшін біз кроссворд шешуіміз керек.

    Танымдық және логикалық ойлау қабілеті.

    Эмоцияның ең жоғарғы түрі

    сезімдердің пайда болу жылдамдығымен және олардың жылдамдығымен сипатталатын адамның жеке қасиеттерінің жиынтығы

    негізінен тәжірибеде көрінетін қоршаған дүние психикасының рефлексиясының ерекше формасы

    бір нәрсені істеу қабілеті, белгілі бір іс-әрекетке бейімділік

    адамның мінез-құлқы мен іс-әрекетінде көрінетін жеке тұрақты психикалық ерекшеліктерінің жиынтығы.

Тұлғаның қалыптасуы туралы қандай қорытынды жасауға болады?

Жұмыс істеуге 3 минут уақытыңыз бар.

Адамның қабілеті белгілі бір іс-әрекетке бейімділікте, бір нәрсені істеу қабілетінде анықталады. .

Интеллект – таным мен логикалық ойлау қабілеті.

Жауап опциялары. (ақылды жігіттер мен ақылды қыздар, ең ақылды, қай жерде қашан, жүзге бір, өз ойыны, миллионер болғысы келетіндер, ғажайыптар өрісі, әлсіз звено, такси)

Олар сөйлейді.

4-қосымша.

Эмоциялар қоршаған дүниені психика арқылы бейнелеудің ерекше формасы, негізінен тәжірибеде көрінеді.

Сезімдер - бұл бізді қоршаған әлемге, белгілі бір оқиғаларға немесе адамдарға, ең жоғары формасыэмоциялар.

(4-қосымша) эмоцияларды анықтаймыз.

Олар адамның ішкі күйін және қоршаған ортаға реакциясын білдіруге көмектеседі.

Олар қарап, анықтайды.

Бұл құлыптаулылар адамның белгілі бір эмоционалды күйлерден (мұң, реніш, қорқыныш) аулақ болатынын болжайды, өйткені ол әлсіз, әдепсіз, сәтсіз болып көрінбеуі керек.

Тауға тыйым салу

Қорқынышқа тыйым салу

Ашуға тыйым салу

Қайнап жатқан шәйнекке ұқсастық: егер біз жарылып кететін болсақ, бұл ауруға, меланхолияға, депрессияға, агрессияға әкеледі.

Олар оқып жауап береді.

(5 қосу)

Олар жауап береді.

Рефлексия. Сіз қандай жаңа нәрсені білдіңіз? Бағалау.

Шеңберде әңгімелесу. Қорытындылайық

d/z 6-параграф, 42-бет сұрақ. 3. шеберхана

Оны күнделікке жазып алыңыз. д.з. туралы түсініктеме.

Феноменологтар, экзистенциалистер, прагматистер сананың гносеологиялық түсінігін оның объективтілігі, ұтымдылығы және жекелеген индивидтердің өмірлік әрекетінен болжамды оқшаулануы үшін рефлексия ретінде сынайды. Э.Гуссерльдің (неміс ойшылы, феноменологияның негізін қалаушы) пікірінше, бұл ілім «натуралистік объективизмді және жалпы кез келген объективизмді философ өз Менінен бастағанда ғана мүмкін болатын жолмен жеңеді, дәлірек айтсақ, өз бағалауларының қайнар көзі және орындаушысы және пайымдаулар... Мұндай көзқараспен адамның өз әлемін рух өнімі ретінде дәйекті өзін-өзі түсіну түріндегі абсолютті автономды рух ғылымын құруға мүмкіндік береді.

Көріп отырғанымыздай, Э.Гуссерль оның өзі не екенін, оның сыртқы қайнар көздері қандай екенін және сыртқы дүниемен қалай байланысатынын түсіндірмей-ақ, бәрін рухтан шығарады. Рефлексия теориясы осы сұрақтарға жауап береді және сананы, адамдардың өмірінің рухани саласын олардың күнделікті қажеттіліктері мен мәселелерімен байланыстыра алады. Адамның санасы – эмоцияларды, ойлауды және рухани сезімдерді біртұтас тұтастыққа біріктіретін күрделі, тармақталған және салыстырмалы түрде тәуелсіз жүйе.

Адамның санасы әртүрлі аспектілерде оның ақыл-ойы, ар-намысы мен ар-ожданы ретінде, оның ақыл-ойы, парасаты мен даналығы ретінде, өзіндік сана мен жан ретінде, сол кездегі рухтың жеке көрінісі ретінде - қоғамдық сананың белгілі бір кезеңінде әрекет етеді. тарихи дамуы. Ал мұның барлығы табиғатты, қоғамды және әрбір жеке адамның ішкі жан дүниесін бейнелеу мен көрсетудің ерекше түрі. Адамның субъективті әлемі, ол үшін өзінің Менін, яғни оның ішкі әлем, адамның жеке тәндік және материалдық әлеуметтік болмысына ақпараттық (инстинктивті-эмоционалдық, рухани-сезімдік, интеллектуалдық) қондырма деп атауға болады. Бұл анықтама адамның санасы өзінің өмір сүру тәсілі бойынша да, мазмұны жағынан да материяның оның өз болмысында көрінетін дәрежеде көрінісі екендігіне толық сәйкес келеді.

Қазір берейік қысқаша сипаттамаадам психикасы мен санасының негізгі құрамдас бөліктері. Сананың эмоционалдық сферасында элементарлылар бар эмоциялар (аштық, шөлдеу, шаршау...), сезімдер (махаббат, жек көру, қайғы, қуаныш...), әсер етеді (ашу, қорқыныш, үмітсіздік...), құмарлықтар және эмоционалдық әл-ауқат, көңіл-күй (көңілді, депрессиялық), әсіресе күшті эмоционалды шиеленіс жағдайлары - стресс.

Адамның сезімдерінде заттар тәжірибе және оларға деген бағалау қатынасы түрінде көрінеді. Объектінің көрінісі мен оған деген қатынас бір-бірімен байланысты, бірақ толық сәйкес келмейді. Рефлексия бірдей болуы мүмкін, бірақ көзқарас әртүрлі болуы мүмкін. Адамның сезімінде объективті қасиеттермен қатар заттардың өзі үшін де, басқа адамдар үшін де маңызы бағаланады. Әртүрлі мәдениеттерде бірдей объектілер айтарлықтай әртүрлі мағынаға ие болуы мүмкін және мүлдем басқа қатынастардың символы ретінде әрекет ете алады.

Психологтар мен философтар сұрақ қояды: шындық критерийлері сезімдерге қатысты ма? Әрбір субъективті тәжірибенің объективті мазмұны болады. Сондықтан сезімдерді заттар мен оқиғалардың құндылықтарын көрсететін адекватты (дұрыс) немесе адекватты емес (дұрыс емес) ақылды немесе ақымақ деп бағалауға болады деп болжанады. Мысалы, Р.Декарт махаббат пен жек көрушілікті шын мәнінде жақсы нәрселерді жақсы көріп, жаман нәрселерді жек көретін кезде шынайы деп есептеді. Сезімдер мен объективті шындық арасындағы күрт сәйкессіздік жағдайында, «ақыл мен жүрек үйлесімсіз» болғанда, адам өткір ішкі конфликтке ұшырауы мүмкін, тіпті қайтымсыз психикалық бұзылуларға дейін. М.Горький былай деп жазды: «Интеллект пен инстинкттің үйлесімді үйлесімге қосылуы қажет, сонда, меніңше, бәріміз де, айналамызды қоршап тұрғанның бәрі нұрлы, жеңіл, қуаныштырақ болады. Мен бұл мүмкін екеніне сенемін. Мен ақылды, бірақ өзін қалай сезіну керектігін білмейтін адамдарды ұнатпаймын. Олардың барлығы да зұлым және төмен зұлым».

Сезім мен сана бір-бірімен байланысты. Сананың бұзылуы алдымен эмоционалдық сферадағы бұзылудан басталады, содан кейін ойлау бұзылады, содан кейін өзін-өзі тану. Егер адам қауіп-қатерді сезінбесе, ол қорқынышты сезінбейді. Кімде-кім қорлағанын білмесе, ашуланбайды. Ар-ұждан болмаса, өз кінәсін сезіну де, өкіну де болмайды.

Адамның барлық әрекеттері ойлау мен сезімнің қатысуымен жүзеге асады. Белсенділік көзі болып табылады қажет - адамның сыртқы әлемге объективті түрде анықталған тәуелділігі. Қажеттіліктер тілектер мен жетектер түрінде бастан кешіреді. Аттракцион - психофизикалық құбылыс. Адам өзіне тартатын объектіге байланысты. Бұл нысан табылған кезде, тартымдылық қалау сипатына ие болады. «Қалау - бұл оның санасымен тартымдылық». Қажеттіліктер адам таныған дәрежеде оның қызығушылығына және белгілі бір әрекеттерге тікелей ынталандыруға айналады.

Сәл басқаша тұжырымдамалар қатарын құруға болады. Адамның кез келген әрекетінің мәнін түсіну үшін оның мотивтерін – белгілі бір мінез-құлықтың саналы себептерін, мақсаттарын, ниеттерін түсіну қажет. Бір әрекеттің артында әртүрлі мотивтер жасырылуы мүмкін. Мотив қазірдің өзінде әрекетке айналдыратын моральдық фактор болып табылады әрекет. Бірақ адамның барлық мінез-құлқы рационалды түрде мотивацияланбайды. Оны жүзеге асыру үшін ниет ерік-жігерді, таңдалған бағытта тұрақты әрекетті қажет етеді.

Алынған материалмен не істейміз:

Егер бұл материал сізге пайдалы болса, оны әлеуметтік желілердегі парақшаңызға сақтауға болады:

Осы бөлімдегі барлық тақырыптар:

Ғылым білімнің ең жоғарғы түрі ретінде
Ғылым ең алдымен білімнің белгілі бір түрін, сондай-ақ адамдардың әлеуметтік қызметінің ерекше саласын білдіреді, оның ерекше міндеті білімдерді жинақтау, тексеру және дәлелдеу болып табылады.

Объективті ақиқат – ғылымның мәңгілік мұраты
Ғылымның белгісін объективті шындыққа ұмтылу емес, деп санау керек деген пікір бар арнайы әдістербілім және арнайы тілді қолдану арқылы білімді білдіру формалары. Қолдаушылар

Ғылыми танымның эмпирикалық және теориялық деңгейлері
Ғылым адамдардың арнайы танымдық әрекеті ретінде пайда болғанға дейін эмпирикалық білім стихиялық, практикалық, күнделікті біліммен сәйкес келді. Тура мағынада эмпирикалық болып табылады

Ғалымдар санын екі есеге арттыру (50-70 жылдардағы деректер негізінде)
Еуропа 15 жыл АҚШ 10 жыл КСРО 7 жыл

Ғылыми танымның формалары
Пішіндерге ғылыми білімәдетте проблемаларды, гипотезаларды, теорияларды, сондай-ақ идеяларды, принциптерді, категорияларды және заңдарды - теориялық жүйелердің ең маңызды элементтерін қамтиды. Кейбір авторлар білім мен фа нысанын қарастырады

Ғылыми танымның әдістері
Ғылыми танымның әдістеріне ойлаудың әмбебап әдістері (анализ, синтез, салыстыру, жалпылау, индукция, дедукция және т.б.), эмпирикалық және теориялық зерттеу әдістері (бақылау) жатады.

Ғылымның теріске шығару, мифологияны жеңу ретінде пайда болуы
Саналы қарабайыр адамдарондаған мың жылдар ішінде заттар мен процестердің нақты қасиеттері туралы практикалық түрде алынған білімдер фантастикалық идеялармен астасып жатты.

Эмпирикалық ғылыми білімнің бастаулары
Бастапқыда сараланбаған еңбектің күрделенуі мен бөлінуі, суармалы егіншіліктің дамуы, храмдар мен пирамидалардың салынуы және жазудың пайда болуы барысында қажеттілік туындады.

Ежелгі философия теориялық ғылымның алғашқы формасы ретінде
Ежелгі Греция (б.з.б. VI ғ.) заңды түрде ғылыми-теориялық білімнің отаны және философиялық дүниетанымның алғашқы формасы болып саналады. Бұдан былай ғылымның айрықша функциясына айналады

Жаратылыстанудың ежелгі және ортағасырлық даму кезеңдері
Ежелгі натурфилософияның негізін салушы Фалес сәтті болжаумен танымал болды Күн тұтылуы, Грекияда біздің эрамызға дейінгі 585 жылы байқалған. Фалес инженер-гидротехник деп аталады, ол өз жұмысымен де танымал

Жаратылыстану ғылымының қазіргі түсінігінде қалыптасуы. Механикадағы революция
XVI-XVII ғасырларда. Табиғат туралы натурфилософиялық және негізінен схоластикалық білім қазіргі жаратылыстану ғылымына, жүйелілікке айналды ғылыми білімэксперименттер мен математикалық зерттеулерге негізделген

XVIII-XIX ғасырлардағы жаратылыстану ғылымының дамуы. Жаратылыстану ғылымдарының теориялану процесі
18 ғасырдың ортасынан бастап. Жаратылыстану ғылымы табиғат құбылыстарының эволюциялық дамуы туралы идеялармен көбірек сіңісіп кете бастады. Бұл жерде М.В.-ның еңбектері маңызды рөл атқарды. Ломоносов, И.Кант, П.С. Лаплас, онда

Ғылым мен техниканың, ғылым мен материалдық өндірістің байланысын нығайту
Өндіріс дамығанға дейін ғылым мен техника іс жүзінде бір-бірінен оқшауланған болатын. 16 ғасырда сауданың, кеме қатынасының, ірі зауыттардың қажеттіліктері тұрақты одақ құруды анықтады

Дүниенің ғылыми суреті туралы түсінік
тұжырымдамасы» ғылыми суретәлем» 19 ғасырдың аяғынан бастап жаратылыстану мен философияда белсенді түрде қолданыла бастады. Оның мазмұнына арнайы талдау 20 ғасырдың 60-жылдарынан азды-көпті жүйелі түрде жүргізіле бастады,

Әлемнің физикалық суреттеріндегі тарихи өзгерістер
Қолданыстағы тарихи-әдістемелік әдебиеттерде дүниенің физикалық суреттерінің тарихи эволюциясы барынша егжей-тегжейлі талданады. XVI-XVII ғасырларда. натурфилософияның орнына механика құрылды

Әлемнің қазіргі ғылыми бейнесі
20 ғасырда Физикамен қатар биология да биосфера туралы ғылымға айналған эволюциялық ғылым, генетика және экология сияқты қуатты салаларды қамтитын ғылыми білімнің көшбасшысы екенін мәлімдейді.

Ғылыми білімді дифференциациялау мен интеграциялау арасындағы байланыс
Ғылыми білімнің жеке ғылымдарға бөлінуінің ұзақ тарихы бар. Және 19 ғасырға дейін. Ғылым дамуының жетекші тенденциясы ғылымдарды оқшаулау, бөлу жолындағы мамандандыру болды

Мәдениет туралы жалпы түсінік
Сарапшылар мәдениетке 500-ге дейін анықтама береді. Латынның cultura сөзі бастапқыда топырақ өңдеу, өңдеу дегенді білдіреді. Цицерон біздің эрамызға дейінгі 45 ж оны cul ретінде бейнелі түрде қолданған

Ғылым – 20 ғасыр мәдениетінің жетекші түрі
Жалпы мәдениет туралы айтылғандарды ескерсек, барлық ғылым, оның ішінде жаратылыстану ғылымы да мәдениеттің маңызды түрлерінің бірі екені анық. Ал ғылыми-техникалық революция дәуірінде ғылым жетекші болып саналады

Жаратылыстану және гуманитарлық мәдениеттер
Мәдениеттің материалдық және рухани болып бөлінуінен кейін 20 ғ. мәдениеттердің жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдарға бөлінуі белгіленді. Гуманитарлық ғылымдар, әрине, табиғимен салыстырғанда өзіндік ерекшеліктері бар

Ғылыми танымның субъективті-құндылық аспектілері. Ғалымдардың әлеуметтік жауапкершілігі
Ғылым мен қоғамның қарым-қатынасы күшейген сайын ғылым дамуының әлеуметтік-адамгершілік мәселелері өткір болып, ғалымдарға маман ретінде де, азамат ретінде де талап күшейеді.

Мистицизм туралы жалпы түсінік
20 ғасырдағы ғылымның қуатты дамуы, бір қарағанда оғаш көрінгенімен, мистицизмнің, иррационализмнің, оккультизмнің, эзотерикалық (құпия) білімнің кең таралуымен үйлеседі. 1987 жылы жарияланған

Мистицизмнің әлеуметтік-идеологиялық бастаулары мен аспектілері
Мистицизмнің маңызды әлеуметтік қайнар көздерінің бірі – қайшылықтар қоғамдық өмір, жеке адамның табиғи және әлеуметтік күштер алдындағы дәрменсіздігі. Әлеуметтік-психологиялық деңгейде мұның бәрі

Мистицизмнің гносеологиялық, танымдық тамырлары. Әлемнің қазіргі ғылыми бейнесі және мистикалық дүниетанымы
20 ғасырдағы мистицизмнің типтік көзі. Ғылыми білімнің өзі ашылған оғаш құбылыстарды түсіндіру үшін сөзбе-сөз дерлік «жынды» идеяларды ұсынуға мәжбүр болады. Ғылымда

Галилео-Ньютон әлемнің релятивистік бейнесіне
Жалпы, философиялық мағынада кез келген құбылыстардың салыстырмалылығы олардың арасында абсолютті, еңсерілмейтін шекаралардың болмауын білдіреді. Салыстырмалы жүйелер арасындағы айырмашылық абсолютті емес, оған момент кіреді

Кванттық физиканың қалыптасуы. Оның заңдылықтары мен принциптерінің ерекшеліктері
Кванттық механика мен кванттық физика негізінен 20 ғасырдың алғашқы екі онжылдығында қалыптасты. М.Планктың, А.Эйнштейннің, Н.Бордың, Л.де Бройльдің, В.Гейзенбергтің, Э.Шредингердің және басқа ғалымдардың күш-жігерімен

Атомдар, молекулалар және химия әлемі
Атом – біртұтас ядролық-электрондық жүйе. Ядро атомдағы электрондардың сандық құрамын да, оның бүкіл ішкі құрылымын да анықтайтын атомның негізі болып табылады. Егер сахнада шамамен

Физика мен химиядан геология мен биологияға дейін
Химиялық процестер де, физикалық өзгерістер де химиялық қосылыстардың және физикалық күйлердің асқынуларының үлкен сериясы арқылы біріктіріліп, сайып келгенде қозғалыстың биологиялық формасына және

Мегаәлем, оның құрамы мен құрылымы
Микро-, макро- және мега-әлемдерді айқын ажырататын қатаң шекара жоқ. Күмәнсіз сапалық айырмашылығы бар, олар өзара ауысудың нақты процестерімен байланысты. Біздің Жер макрокосмосты білдіреді. Бірақ

Метагалактиканың, галактикалардың және жеке жұлдыздардың эволюциясы
Бүкіл 20 ғасырда А.Фридман, А.Эйнштейн, Э.Хаббл, Дж.Лемейтр, Г.А. Гамов және басқа зерттеушілер концепцияны әзірледі, оған сәйкес Метагалактика процесі жүріп жатыр

Заттың жаратылмайтындығы және бұзылмайтындығы принципі
Төмендегілерді ескеріңіз: Олар «уақыттың басталуы», «Әлемнің тууы» туралы айтқанда, біз мұндай өрнектердің конвенциялық және бейнелілігін есте сақтауымыз керек. Кеңістіктік-уақыттық қатынастар

Жер күн жүйесінің элементі ретінде
Ғарыштық дене ретінде Жер келесі мәліметтермен сипатталады: көлемі 1012 км3, массасы 6 1021 тонна, заттың орташа тығыздығы 5,5 г/см3. Экваторлық радиус

Космизм дүниетанымның ерекше формасы ретінде
19 ғасырдың аяғынан бастап. космизм идеялары өзара ажырамас байланысқа ғылыми мағыналы, философиялық-эвристикалық және эмоционалды-тұлғалық қатынасты білдіретін ерекше дүниетаным ретінде белсенді түрде дамып келеді.

Күннің белсенділігі және тарихи оқиғалар
Күн белсенділігінің циклдік өзгерістері Жерде жиілікте және қарқындылықта пайда болады магниттік дауылдар, полярлық шамдар, ультракүлгін сәулеленудің тербелісінде, жоғарғы қабаттардың иондану дәрежесінде

Кибернетика басқарудың жалпы ғылымы ретінде
Механика және термодинамикамен қатар кибернетика жүйелердің құрылымы мен өзгерістерінің көптеген жеке ерекшеліктерінен абстракциялайды және оларды тек бір жағынан көрсетеді.Сондықтан мұндай ғылымдар

Синергетика жүйелердің өздігінен ұйымдастырылуы туралы жалпы ғылым ретінде
Өзін-өзі ұйымдастыру мәселесіне жүйелік-кибернетикалық көзқарас 20 ғасырдың 70-жылдарында пайда болған синергетиканы толықтырады және тереңдетеді. ғылыми зерттеулердің жаңа пәнаралық бағыты

Тіршілік ерекше материалдық жүйе, материя қозғалысының ерекше формасы ретінде
Әртүрлі тарихи кезеңдерде өмірдің мәні туралы көптеген түсініктемелер мен анықтамалар болды - аңғал гилозоизм мен механизмнен қазіргі заманғы виталистік және кибернетикалық-ақпараттық принциптерге дейін.

Жасуша – тірі заттардың құрылымдық-қызметтік бірлігі
Жасуша ашық элементарлық тірі жүйе болып саналады. Ұяшық шегінен бөлінген қоршаған ортажасуша мембранасы, ал оның ішінде жартылай сұйық цитоплазмада орналасқан тығызырақ ядро ​​болады. Кл

Тіршіліктің пайда болуы мәселесіне негізгі көзқарастар
Алғашында ғылымда тіршіліктің пайда болуы мәселесі мүлде болмаған. Тірі емес заттардан үнемі тірі заттардың пайда болу мүмкіндігіне жол берілді. Ұлы Аристотель (б.з.б. IV ғ.) стихиялық ұрпаққа күмән келтірген жоқ

Гипотезасы А.И. Опарин тіршіліктің пайда болу процесіндегі коацерват кезеңі туралы
Коацерваттар – коллоидты бөлшектердің комплекстері. Олар, мысалы, кобальттың, натрий силикатының және аммиактың күрделі тұздарынан, целлюлоза ацетаты ерітіндісінде, хлороформда немесе б.

Тіршілік жолындағы химиялық және пребиологиялық эволюция кезеңдері
Гипотезасы А.И. Опарина тіршіліктің қарапайым формаларының пайда болуын нақты зерттеуге үлес қосты. Ол аминқышқылдарының молекулаларының, ядроларының түзілу процестерін физикалық-химиялық модельдеудің бастауын белгіледі.

Ақуыз-нуклеин қышқылы жүйелерінің алғашқы түзілуіндегі кіші молекулалардың ерекше рөлі туралы жаңа гипотеза
Ресей академиясының президиумында қазіргі заманғы медицинаның философиялық мәселелеріне арналған келесі кездесуде медицина ғылымдарызерттеушілер А.Б. Олескин, И.В. Ботвинко және Т.А. Кировская былай деп хабарлады. "

Жер бетіндегі тіршіліктің даму кезеңдері
Абсолюттік жас, миллиондаған жылдар бұрын Эра Кезең (жүйе) Тіршілік эволюциясының маңызды оқиғалары, тірі заттардың даму деңгейлері

Дарвиндік эволюциялық теорияның мәні
Чарльз Дарвин теориясының негізгі ережелері 1859 жылы «Табиғи сұрыптау арқылы түрлердің пайда болуы немесе өмір сүру үшін күресте қолайлы тұқымдарды сақтау» кітабында жарияланды. 1871 жылы Ч.Иә

Прогрестің жалпы түсінігі және оның тірі табиғаттағы көрінісі
Барысы жалпы көрінісбір нәрсенің жақсаруы, төменнен жоғарыға (құрылысында, қасиеттерінде, қызметтерінде) ауысуы ретінде сипатталады. Прогрессті негізгі бағыт немесе деп санауға болады

Тірі табиғаттағы прогресстің төрт түсіндірмесі
1. Ол бірінші болып тірі табиғаттың дамуы мәселесін қойды басы XIXВ. Дж.Б. Ламарк. Оның концепциясында – Ламаркизм – маңыздысы – тірі табиғатта прогрестің болуының өзі мойындалады

Дарвиндік биологиялық прогресс концепциясының дамуы
Тірі табиғаттағы прогресс туралы дарвиндік концепцияның дамуында шешуші рөлді орыс ғалымы А.Н. Северцов. ХХ ғасырдың 30-жылдарында. ол бірқатар жаңа концепцияларды ұсынған еңбектер жариялады. Сан

Негізгі трассадағы прогрессивті дамудың жалпы белгілері
Эволюцияның негізгі желісі келесі жалпы белгілермен сипатталады. 1. Ағзаның тұтастық дәрежесі жоғарылайды, бұл оның өмір сүруге және өз түрінің көбеюіне қабілетті етеді.

Антидарвинизмнен дарвинизммен одақтасуға генетиканың қозғалысы. Популяциялық генетиканың рөлі
Генетика алғаш рет дарвинизммен күресу үшін қолданылды. Гендердің тұрақтылығы олардың өзгермейтіндігі ретінде түсіндірілді. Мутациялық өзгергіштік тікелей түрленумен анықталды және,

Генетикалық (гендік) және жасушалық инженерия
20 ғасырдың 70-жылдарында ДНҚ-дан генді бөліп алу техникасы, сондай-ақ қажетті генді көбейту техникасы жасалды. Осының нәтижесінде гендік инженерия пайда болды. Тірі ағзаға бөгде генетиканы енгізу

Дарвинизм және экология
Ғасырымыздың 20-шы жылдарының ортасында дарвинизмнің генетикамен синтезімен қатар жүйелілік, ұйымдастырушылық және ауызша қағидаларға негізделген басқа бағыт – экологиялық бағыт қалыптаса бастады.

Биосфераның құрылымы және эволюциялық процестің заңдылықтары
Қазіргі заманғы биосфераның құрамы туралы деректер үнемі жаңартылып отырады және олар шамамен қарастырылуы керек. Беделді ғалым М.М. кітабындағы мәліметтерді қолданайық. Камшилова. Жануарлар түрлерінің саны

Жердегі биомасса мөлшері
Құрғақ заттар Материктер Мұхит Барлығы Жасыл өсімдіктер Жануарлар мен микроорганизмдер Және

Эволюцияның қазіргі синтетикалық теориясы
Популяциялардың адаптациялық трансформациясын тудыратын факторлар мен себептерді эксперименттік зерттеу және оларды генетика, экология, математикалық модельдеужәне т.б

Приматтар тәртібі және оның ең жоғарғы өкілі ретінде адам
Маймылдар ұлы маймылдар ретінде бұрыннан адамдардың (табиғи, оның ішінде ғалымдардың) назарын аударған. Бірақ приматтарды белсенді зерттеу 20 ғасырдың 50-жылдарында ғана басталды; зерттеулер әсіресе күрт өсті.

Адамның қалыптасуы мен эволюциясының кезеңдері
Адамның шығу тегі мәселесін көптеген көрнекті ғалымдар: Ч.Дарвин, Т.Гексли, Э.Геккель, Ф.Энгельс, И.М. Сеченов, И.И. Мечников, К.А. Тимирязев, В.О. Ковалевский, А.Н. Северцов, Д.Н. Ан

Адам эволюциясында антропосоциогенездің күрделі процесі ретінде
Қазіргі адамның қалыптасуы оның биологиялық және әлеуметтік дамуының ажырамас бірлігінің нәтижесі болып табылады. Ежелгі маймылдардың эволюциясы толығымен табиғи сұрыпталуға байланысты болды

Және философия
20 ғасырдың соңындағы сана мәселесі және оның материяға қатынасы. басындағыдан кем емес белсенді түрде талқыланады, бірақ айтарлықтай басқаша. Содан кейін, 20 ғасырдың басында. субъективті-идеалистік сипатта болды

Жансыз және тірі табиғаттағы рефлексия және ақпарат. Психикалық түсінік
Философиялық және жаратылыстану терминдерінде ең негізделгені психика мен сананы кибернетикамен нақтыланған рефлексияның қазіргі классикалық теориясы негізінде түсіндіру болып қала береді.

Жануарлардың психикасынан адамның санасы мен сөйлеуіне дейін
Жануарлар мен адамдарға психика тән. Сана ұғымы тек адамдарда болатын рефлексияның ең жоғарғы формасын білдіреді. Оның өзегі логикалық ойлау, ол ретінде анықталады

Сана және өзін-өзі тану
Дамыған сана өзін-өзі танумен тығыз байланысты, ол білімнің білім субъектісіне ғана емес, субъектінің де объектіге қарсылығын күшейтетін сананың ерекше қыры. Өзін-өзі тануда

Саналы және бейсаналық
Биологиялық классификацияда адамдар Homo sapiens түрі ретінде ұсынылған, яғни. рационалды тіршілік иесі ретінде. 20 ғасыр философиясында. адамға қатысты ең сипатты бірі иррационалдық ұғымы болды

Мидың асимметриясы және оң және сол қолдардың психикалық ерекшеліктері
Мидың асимметрия құбылысы соңғы онжылдықтарда белсенді түрде зерттелуде. Асимметрияның мидың негізгі қасиеті екендігі дәлелденді. Ол ерте балалық шақта көрінеді, өсіп, максимумға жетеді

Дене, соматикалық процестерді психикалық бақылау
Психиканың соматикалық процестерге әсері туралы мәселе көне заманнан бері жанның денеге әсері туралы мәселе түрінде талқыланып келеді. Ерікті, бағытталған психикалық зерттеулер ерекше қызығушылық тудырады

Мидың өлімі және моральдық, этикалық және құқықтық мәселелер
Адамның тез және баяу өлуі кезіндегі ми қызметінің қайтымсыз өзгерістері мәселелері бойынша көптеген кітаптар мен мақалалар жазылған. Баяу өлу кезінде сананың бұзылуы он жыл ішінде артады

Адам генетикасы
Адам генетикасы – адамның жеке, популяция және түр ретіндегі тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтарын зерттейтін ғылым саласы. Мұнда арнайы зерттеу әдістері қолданылады: 1) мәдениеттерді зерттеу

Адамдағы биологиялық және әлеуметтік арасындағы байланыс
Биологиялық тұрғыда адам организм ретінде, гомо сапиенс түрінің жеке тұлғасы ретінде, әлеуметтік тұрғыдан алғанда – басқа индивидтермен қоғамдық қатынастар жүйесіне кіретін адам ретінде әрекет етеді. Биологиялық

Денсаулық
«Денсаулық» ұғымы адамның ең маңызды екі күйінің бірін көрсетеді; оның қарама-қарсысы ауру. Денсаулық туралы ілім ғасырлар бойы даму жолынан өтті, оның тамыры медицинадан басталады.

Салауатты өмір салты
Мәселені түсіну сау бейнеең маңызды мәселе ретінде өмір тек ғылыми ғана емес, сонымен қатар практикалық мәселе ретінде туындады Ежелгі Греция- Гиппократ пен Платонның еңбектерінен. Оқыту ісін дамытуға қосқан елеулі үлесі

Қазіргі заманның демографиялық және басқа да жаһандық мәселелері
Жаһандық проблемаларға адамдар барлық жерде кездесетін және тек барлық елдердің күш-жігерімен және техникалық құралдарды белгілі бір әлеуметтік-экономикалық мәселелермен толықтыру арқылы ғана шешілетін мәселелер жатады.

Қорытынды
«Қазіргі жаратылыстану концепциялары» курсының мазмұнынан негізгі қорытынды ретінде мынаны атап өтеміз. Қазіргі жаратылыстанукөптеген ғылымдардың күрделі, тармақталған жүйесі болып табылады

Эмоциялар, сезімдер және интеллект гносеология тұрғысынан қалай сипатталады?

Адамның санасы – эмоцияларды, ойлауды және рухани сезімдерді біртұтас тұтастыққа біріктіретін күрделі, тармақталған және салыстырмалы түрде тәуелсіз жүйе. Рефлексия теориясы сананың, адамдардың өмірінің рухани саласының және олардың күнделікті қажеттіліктері мен уайымдарының арасындағы байланысты түсіндіреді.

Адамның санасы әртүрлі жағынан оның ақыл-ойы, ар-намысы мен ар-ожданы ретінде, оның ақыл-ойы, ақыл-ойы мен даналығы ретінде, өзіндік сана мен жан ретінде, сол кездегі рухтың жеке көрінісі ретінде - қоғамдық сана өзінің белгілі бір кезеңінде әрекет етеді. тарихи дамуы. Ал мұның барлығы табиғатты, қоғамды және әрбір жеке адамның ішкі жан дүниесін бейнелеу мен көрсетудің ерекше түрі.

Ол үшін өзінің Менін бейнелейтін, оның ішкі әлемі болып табылатын адамның субъективті әлемін адамның жеке тәндік және материалдық әлеуметтік болмысының үстінен ақпараттық (инстинктивті-эмоционалдық, рухани-сезімдік, интеллектуалдық) қондырма деп атауға болады. Бұл анықтама адамның санасы өзінің өмір сүру тәсілі бойынша да, мазмұны жағынан да материяның өз болмысында көрінетін дәрежеде көрінісі екендігіне толық сәйкес келеді.

Гносеологияда адам психикасы мен санасының негізгі құрамдас бөліктері қысқаша сипатталады. Сананың эмоционалдық сферасында элементарлылар бар эмоциялар (аштық, шөлдеу, шаршау...), сезімдер (махаббат, жек көру, қайғы, қуаныш...), әсер етеді (ашу, қорқыныш, үмітсіздік...), құмарлықтар және эмоционалдық әл-ауқат, көңіл-күй (көңілді, депрессиялық), әсіресе күшті эмоционалды шиеленіс жағдайлары стресс. Адамның сезімдерінде заттар тәжірибе және оларға деген бағалау қатынасы түрінде көрінеді. Объектінің көрінісі мен оған деген қатынас бір-бірімен байланысты, бірақ толық сәйкес келмейді. Рефлексия бірдей болуы керек, бірақ көзқарас басқа болуы керек. Адамның сезімінде объективті қасиеттермен қатар заттардың өзі үшін де, басқа адамдар үшін де маңызы бағаланады. Әртүрлі мәдениеттерде бірдей объектілер айтарлықтай әртүрлі мағынаға ие болуы мүмкін және мүлдем басқа қатынастардың символы ретінде әрекет ете алады.

Психологтар мен философтар сұрақ қояды: шындық критерийлері сезімдерге қатысты ма? Әрбір субъективті тәжірибенің объективті мазмұны болады. Осы себепті сезімдерді заттар мен оқиғалардың құндылықтарын көрсететін адекватты (дұрыс) немесе адекватты емес (дұрыс емес) ақылды немесе ақымақ деп бағалауға болады деп болжанады. Мысалы, Р.Декарт махаббат пен жек көрушілікті шын мәнінде жақсы нәрселерді жақсы көріп, жаман нәрселерді жек көретін кезде шынайы деп есептеді. Сезімдер мен объективті шындық арасындағы күрт сәйкессіздік жағдайында, «ақыл мен жүрек үйлесімсіз» болғанда, адам қалпына келмейтін психикалық бұзылыстарды қоса алғанда, өткір ішкі конфликтке ұшырауы мүмкін.

Сезім мен сана бір-бірімен байланысты. Сананың бұзылуы алдымен эмоционалдық сферадағы бұзылудан басталады, содан кейін ойлау бұзылады, содан кейін өзін-өзі тану. Егер адам қауіп-қатерді сезінбесе, ол қорқынышты сезінбейді. Егер біреу туындаған қорлауды білмесе, ол ашуланбайды. Ар-ұждан болмаса, өз кінәсін сезіну де, өкіну де болмайды. Адамның барлық әрекеттері ойлау мен сезімнің қатысуымен жүзеге асады. Белсенділік көзі болып табылады қажет адамның сыртқы әлемге объективті түрде анықталған тәуелділігі. Қажеттіліктер тілектер мен жетектер түрінде бастан кешіреді. Аттракцион - психофизикалық құбылыс. Адам өзіне тартатын объектіге байланысты. Мұндай зат табылған кезде тартымдылық қалау сипатына ие болады. «Қалау - бұл оның санасымен тартымдылық» (Спиноза). Қажеттіліктер адам таныған дәрежеде оның қызығушылығына және белгілі бір әрекеттерге тікелей ынталандыруға айналады.

Эмоциялар, сезімдер және интеллект гносеология тұрғысынан қалай сипатталады? - түсінігі және түрлері. «Эмоциялардың, сезімдердің, интеллекттің гносеология тұрғысынан қандай белгілері бар?» категориясының жіктелуі мен ерекшеліктері. 2017, 2018 ж.

оны әлі ешкім ойлап тапқан жоқ.

Білімнің зиялылығын бәрі біледі! Көбіміз көңіл көтеру үшін тест тапсырдық, ал қазіргі заманғы компаниялар белгілі бір позицияға сәйкес осындай сынақтарды ұсынады.

Көптеген адамдар өздерінің сынақтарының нәтижелерін еске түсіруге қуанышты емес, бірақ басқалары олармен мақтанады. Бұл маңызды ма? Интеллект деңгейі қаншалықты маңызды? Ал «эмоционалды интеллект» термині нені білдіреді? Оның білім интеллектінен айырмашылығы неде?

IQ сынағы

IQ тесттері мидың барлық мүмкіндіктерінің соңғы бағасы емес екендігі дәлелденді және оларды білім өлшемі деп айту қиын.

Бұған үмітсіз жеңіліске ұшыраған жалпы мойындалған кемеңгер А.Пушкинді мысалға келтіруге болады. Қызық, ол сынақтан қалай өтер еді? Бірақ бұл оның данышпандығын жоққа шығармайды. Моцарт немесе Шекспир мұндай сынақтардан өте алар ма еді? Адамдар – ғалымдар (білмейтіндер – абсолютті есте сақтау қабілеті бар адамдар)олар ғажайыптар жасай алады, барлығын таң қалдырады, бірақ өмірде олар мүлдем жарамсыз, олар үшін қоғам қара орман, олардың білім интеллектінің нәтижесі қандай?

Белгілі бір білімі жоқ көрнекті тұлғалар және олардың көпшілігі болған және бар, олар шынымен де ақымақ адамдар санатына кіре ала ма? Оларда мидың нейрондық желісінде ақау бар. Бірақ бұл көрсеткіш ғылымға ұмтылудың қажеті жоқ дегенді білдірмейді.

Бұл әрқайсымыздың артында жалпы білім беретін курстың үш класы бар адамды кездестіре алатынымызды білдіреді және олар өте ақылды, тіпті кейбір дана, олармен сөйлесу қызықты және бұл ақыл-ойдың еңбегі емес. мүмкіндіктер. Міне, эмоционалды интеллекттің құпиясы осында жатыр.

Интеллект туралы түсінік

Сонымен, эмоционалды интеллект дегеніміз не? Бұл адамның эмоцияларды тану, басқа адамдардың және өздерінің ниеттерін, мотивациялары мен тілектерін түсіну, сондай-ақ кез келген мәселелерді шешу үшін өздерінің эмоциялары мен басқа адамдардың эмоцияларын басқару қабілеті.

Өз біліміңізді, эмоцияларыңызды және сезімдеріңізді пайдалана білу эмоционалды интеллект анықтамасының негізі болып табылады, басқаша айтқанда - даналық. Бұл ешкім шешпеген жұмбақ, бірақ біз оны адамдарда өте жақсы сезінеміз, бірақ мүмкін оларда ғана? Иттерге қарап, олардың қайсысының көзі ақылды, ал қайсысының ақымақ түрі бар екенін анықтай аламыз.

Ешқандай сынақсыз адамның қаншалықты ақылды екенін білуге ​​болады. Бір минуттық қарым-қатынас адамның даму деңгейін көрсете алады. Белгілі болғандай, білімді, білімді, дана адам мүлдем басқа ұғымдар. Түсінікті болу үшін, қайта құру жылдарында қаншама білімді адамдар көшеге шығып, қаншасы ішімдік ішіп өлгенін немесе ысырапшыл өмірге кеткенін еске түсірейік.

Әрі қарай, олар қазір айтқандай, «нердтерді» алайық. Оларды кім тыңдайды, фактілерді манипуляциялаушы, эмоциясыз жүзі бар, аузындағы міңгірлеген адамға кім қызығады? Мектептегі алғашқы күнінде-ақ өзінің көшбасшылығын көрсете алатын бала ше? Бұл эмоционалдық интеллекттің екінші құпиясы - адамдар өз білімін қалай ұсынатыны және оларды тыңдау неге қызықты.

Интеллекттің әрекет ету принципі

IN қазіргі әлемтабыс факторы эмоционалды интеллект деңгейіне тікелей байланысты. Статистикалық мәліметтерге сүйенсек, ақыл-ойы төмен адамдар арасында жұмыссыздық пен қылмыс деңгейі әлдеқайда жоғары.

Дүние жұмбақ, ал адам оның басты құпиясы және оны жануарлардан өте аз ажыратады:

  • тіл;
  • сана;
  • бос әурешілік;
  • таңдау құқығы.

Және қашан туралы айтып отырмызмаңызды мәселе туралы, содан кейін таңдау адамда қалады, не істеу керектігін өзі шешеді, тек оның қолында эмоционалдық интеллекттің өзіндік дамуы.

Эмоциялар мен адам тәжірибесінің арасындағы байланысты алғаш рет Аристотель белгіледі, ал Рене Декарт эмоцияларды жанның негізі деп атады, бірақ оларға ешкім нақты классификация бермеді. Эмоцияларды зерттеу, көптеген ғалымдардың пікірінше, адамның эмоциялар әлемінің негізін қалаған Дарвинмен байланысты болды. Ол ашқан көптеген үлгілер әлі күнге дейін бар.

Эмоционалды интеллект санау қабілеті ғана емес, сонымен қатар адамды айна нейрондық деңгейге жеткізетін эмпатия қабілеті. Айталық, бұл адам ешнәрсе жасамай, тек сырттан бақылап отыратын мидың құрылымы.

Мысалы, алда сіздің тағдырыңызды шешетін салмақты әңгіме бар. Сіз бұл адаммен алдағы сөйлесу схемасын құруыңыз керек, яғни сіздің миыңызды тастап, қарсыласыңыздың миына қалай ену керек. Басқаша айтқанда, өзіңізге қарсыласыңыздың көзімен қараңыз.

Әлеуметтік қарым-қатынастардың барлық жетістігі осыған негізделген. Аутизммен ауыратын адамдарда мұндай айна жүйелерінің зақымдалатыны дәлелденді, бұл олардың эмоционалдық кереңдігін түсіндіруі мүмкін.

Интеллектісі дамыған адамдардың білім деңгейі

Эмоциялық интеллектті қалай дамыту керек деген сұраққа қалай қарау керек? Әрине, білім жағынан. Бірақ тәрбие білімге емес, түсінуге негізделуі керек.

Демек, белгілі бір пәнді оқығанда адам бұл білімнің өзіне қажет екенін анық түсінуі керек. Ал бір күнде керек болатын ақпаратты миды қажетсіз ештеңемен бітеп тастамай, екі минутта интернеттен табуға болады.

Адам әрбір минут сайын алатын ақпаратқа философиялық көзқараспен қарауы керек. Гуманитарлық дайындықсыз ол не істеп жатқанын түсінбейді, дүниені дұрыс бағаламайды, алдына дұрыс мақсат қоя алмайды, құндылық екпіндерін қоя алмайды. Ал мұның бәрі адамның эмоционалдық интеллекті дамытуға дайын еместігін білдіреді.

Эмоцияларды басқару дағдылары

Эмоциялық интеллектті дамыту кем дегенде төрт негізгі дағдыны қамтиды:

  1. Өзін-өзі басқару қабілеті. Эмоционалды интеллект сіздің әрекеттеріңізді әртүрлі бағытта басқаруды қамтиды эмоционалдық күйлер. Ашу жағдайында біз кейін өкінетін әрекеттерді жасай аламыз; қорқыныш шұғыл шешімді қажет еткенде біздің әрекеттерімізді парализациялайды. Қуаныш босаңсып, қырағылықты жоғалтады. Эмоциялық интеллектті дамыта отырып, сіз кез келген жағдайда дұрыс әрекет ете аласыз.
  2. Сіздің эмоцияларыңызды түсіну. Адамның әрбір сезімін түсіну керек. Бір немесе басқа эмоцияларды талдай отырып, олардың пайда болу себептерін түсінуге болады. Бұл эмоционалдық интеллектті дамытудағы маңызды қадам, өйткені маңызды мәселелерді шеше отырып, өзіңіздің және өз мүмкіндіктеріңізді дұрыс пайдалана аласыз.
  3. Басқалардың эмоцияларын бақылау. Басқа адамдардың эмоционалды интеллектін қабылдауға бақылау және тыңдау дағдылары арқылы ғана қол жеткізуге болады. Осы бағытта эмоционалды интеллектіні дамыту сіздің қарсыласыңыздың өзін қалай сезінетінін түсінуге әкеледі.
  4. Қарым-қатынасты басқара білу. Бұл аспектіде эмоционалдық интеллектті дамыту біршама қиын. Ол жеке эмоционалды интеллектке қарағанда басқару қиынырақ эмоционалды байланысты қамтиды. Эмоциялық байланыс неғұрлым күшті болса, өз ойыңызды жеткізу оңайырақ деген ұғым бар. Бірақ махаббат мәселесін ешкім түсіндіре алмайды. Онда эмоционалды қарым-қатынас неғұрлым күшті болса, соғұрлым қарым-қатынас қиынырақ болады (әрдайым емес, әрине).

Психологтардың пікірінше, бір дағдыда ғана эмоционалдық интеллекті уақыт бойынша баламалы түрде жақсартуға болады. Бірақ тіпті ең өршіл адам бір жетілдірілген дағды бір деңгейге көтерілу мүмкіндігін арттыратынын таба алады.

Өзімізді басқаруды үйрену

Зерттеулер көрсеткендей, энергияның 25% адам миын тамақтандыруға, ал 50% кішкентай балалардың миын тамақтандыруға жұмсалады.

Демек, бұл адам үшін қымбат ойыншық, әсіресе егер ол миға ақылсыз жұмыс жасаса, керісінше емес. Сондықтан саналы адамдар мидың дененің оған жұмсалған энергиясын пайдалануы керек екендігі туралы ойлануы керек.

Мидың бос жұмыс істейтінін, сәйкесінше эмоционалдық интеллектіміз жоқ немесе нашар дамыған, яғни өзімізді және эмоцияларымызды басқаруды білмесек, ол энергияны босқа жұмсайтынын түсінуіміз керек.

Бұл дағдыны дамыту үшін сіз үш негізгі ережені түсінуіңіз керек:

  • кез келген сылтаумен өзіңізді жібермеңіз;
  • өзіңізге тек шындықты айтуды үйреніңіз;
  • адамдарға кішіпейіл және мейірімді бола білу.

Рефлексияның біздің интеллектімізге әсері

Өзіңе қарап, бағалау қабілеті рефлексия деп аталады.

Мысалы, мен тым шулы шығармын немесе сөйлесу керек кезде неге үнсіз қалатын шығармын немесе не айтарымды білмеген кезде мен қаншалықты күлкілі болып көрінемін. Яғни, бұл адамның қазіргі кездегі мінез-құлқын, тактикасын және мәртебесін бағалау қабілеті. Бұл қабілет (эмоционалды интеллекттің құрамдас бөлігі) кейбір адамдарға туғаннан беріледі, бірақ адамдардың көпшілігі оны өздері дамытуға тырысады, немесе бұл мәселе оларды мүлдем қызықтырмайды. Бұл көптеген факторларға байланысты, бірақ негізгі фактор, әрине, генетикалық.

Бұл отбасында эмоционалды интеллекті жоғары жақын адамдар болмаса, сізде де болмайды дегенді білдірмейді. Ешқандай емес, эмоционалдық интеллект дарыны бар балалар білімді әлдеқайда оңай меңгереді, олар білімді де ұтымды пайдалануды және қажет емес ақпаратты сүзуді, соның ішінде эмоцияларын басқаруды біледі. Ал көпшілігіміз өзімізбен жұмыс жасай отырып, кем емес нәтижеге қол жеткізе аламыз және эмоционалдық интеллектімізді барынша дамыта аламыз. Мұның бәрі біздің қалауымыз бен мақсаттарымызға байланысты.

Әмбебап тартылыс заңы немесе эмоциялар біздің өміріміздегі оқиғаларға қалай әсер етеді

Ертеде адамдарды манипуляциялап, осы құпияға бей-жай қарайтындар билікті сақтап қалуға бар күш-жігерін жұмсады және өз білімдерін бөліспеді.

Сондықтан адамдардың көпшілігі әлі күнге дейін қараңғылықта, үлгі бойынша өмір сүреді: жұмысқа барады, міндеттерін орындайды, үйге оралады. Олар өздерінің эмоционалдық интеллектін арттыра алмайды, өйткені оларда күш те, білім де жоқ.

Біз өмір сүріп жатқан ғаламның белгілі бір заңдары бар. Біз көп білеміз, басқалары туралы естідік, ал кейбіреулері туралы білмейміз. Осы заңдардың бірі өмірде бізді қоршап тұрғанның бәрі, тіпті біз шағымдануға үйренген нәрселерді өзіміз тартады деп айтады. Бұл заң бүкіләлемдік тартылыс заңына негізделген.

Біреу заңға қарсылық білдіруге тырысуы мүмкін, ол жазатайым оқиғаға қатысты емес немесе ол жүйке клиентті таңдамаған немесе бізден тәуелсіз болып көрінетін басқа нәрсе, бірақ тұжырымдаманы кейбір нәрселерді алғаннан кейін қабылдау керек болады. білім.

Біздің үлкен бөлігіміз бізбен болған барлық нәрсені автоматты түрде тартады, өйткені біздің түсінігімізде біз бәрін басқара алмаймыз. Біздің ойларымыз бен сезімдеріміз автопилотта, оларды қадағалау мүмкін емес. Оларды қалай қадағалауға болады? Эмоциялық интеллектпен проблемалары бар адамдардың көпшілігі осылай ойлайды. Иә, барлық ойларды қадағалау мүмкін емес, ол сізді ақылсыздандыруы мүмкін, өйткені ми арқылы миллиондаған ойлар жүгіреді, бірақ эмоцияларды басқару жүйесін білу, бұл эмоционалдық интеллектімізді арттыра отырып, біз нені түсінетін боламыз. ойланып жатырмыз. Өйткені, ойлар эмоцияларды тудырады, бұл бізге өзімізге нені тартатынымызды түсінуге көмектесетін керемет сыйлық.

Өміріңізді екі эмоциямен басқару

Көптеген психологтардың көзқарасы бойынша тек екі эмоция бар. Бірі жақсы болса, екіншісі жаман болса жауапты. Аты көп, бірақ мәні бойынша ашу, ыза, ашу немесе қорқыныш болсын, өзімізді жаман сезінеміз.

Тиісінше, эмоционалды блок бізге қазір ойлайтын нәрсені айтады және біз қалаған нәрсеге мүлдем сәйкес келмейді.

Басқаша айтқанда, біз теріс жиілікке бейімделеміз немесе теріс тербелістерді шығарамыз. Үміт, сүйіспеншілік, бақыт сезімдері эмоцияның жағымды сезімдері болып табылады, бұл біздің қазіргі ойларымыздың біздің ұмтылыстарымыз бен мақсаттарымызға сәйкес келетінін көрсететін оң жиілікті шығаратынымызды білдіреді.

Таңертеңгілік кофені жаман көңіл-күймен дайындасаңыз, ол мүлдем дәмсіз болатынын байқадыңыз ба. Көңіл-күйіңіз нашар болса, сізге ұнамды серік табу екіталай, ал сіздің сүйікті жұмысыңыз ауыр жұмысқа айналуы мүмкін. жағымсыз эмоциялар. Оларды басқаларға шашу арқылы сіз сізді қолдайтын адамды таба алмайсыз. Сіздің көз жасыңыз тек аяушылықты немесе жанашырлықты тудырады, бірақ сіздің проблемаңызды шешпейді.

Жоқ, бұл жағымсыз эмоцияларды тежеуге шақыру емес, олардан арылуға шақыру.

Қорытынды

Біз сезінетін нәрсе бізді күтіп тұрған нәрсені жақсы көрсетеді. Біз «бұл жақсы күн емес» деген сөздерді бекер айтпаймыз, барлық эмоциялар, барлық сезімдер бүкіл күнді шешеді. Ал егер сіз жай ғана эмоцияларыңызды өзгертсеңіз, сіздің күніңізді ғана емес, бүкіл өміріңізді өзгерту мүмкіндігіне ие боласыз. Ойлау және сезіну арқылы біз әрқашан жасаймыз. Біздің санамызды өзгерту арқылы біз өз ғаламымызды жасаймыз.

Өзімізді жаман сезінген кезде, біз оны әрқашан өзгерте аламыз. Мысалы, сүйікті музыкаңызды тыңдаңыз, сүйікті ісіңізбен айналысыңыз. Біреу жоқ па? Демек, бұл сіздің эмоционалды интеллектіңізді жақсартуға бастайтын алғашқы сигнал.

Оқу әдебиеттерін оқы, өзіңді дамыт. Кімді жақсы көретініңіз туралы, айналаңыздағы сұлулық туралы ойланыңыз, үй жануарларыңызға назар аударыңыз, олар жағымды эмоцияларды алып жүреді, осы ойлар мен эмоцияларды өзіңізде сақтаңыз. Тек оң эмоциялар эмоционалды интеллектті арттыруға көмектеседі, және, тиісінше, сіздің өміріңізді жақсартады.


Жабық