Урок літератури у 5 класі

Байка І.А.Крилова «Свиня під Дубом».

Цілі уроку:

Освітні.

Знайомство з байкою І.А.Крилова «Свиня під Дубом». Доповнити знання про особливості жанру байки.

Розвиваючі.

Розвивати чуйність до художнього слова. Розвивати естетичне сприйняття, емоції, почуття та відчуття, інтуїцію.

Виховні.

Виховувати опір невігластву.

Устаткування.

Ілюстрації, лото, словник, мультимедійна презентація, наклейки, листи дуба.

Хід уроку

1.Привітання.

Здрастуйте, хлопці та гості! Подивіться, як світить сонечко за вікном. У такий прекрасний день я хочу подарувати вам гарний настрій, візьміть за руку свого сусіда по парті, а наші гості беруть за руки сидячого поруч, посміхніться, подивіться один одному в очі і скажіть: « Бажаю тобі сьогодні на уроці…»

(слайд 1)

2.Емоційна зарядка.

Конкурс на найкращого актора пантоміми

На окремих картках у мене написані назви байок Крилова. (Роздаю 3-м учням) Тепер за допомогою жестів треба зобразити те, що написано на картках, назва байки, а клас повинен дізнатися байку, що зображається. Останній учень показує назву байки, яка і буде темою нашого уроку

    «Вовк і Ягня» (слайд 2) Ланова

    «Мавпа та окуляри» (слайд 3) Журікова

    «Свиня під дубом»(слайд 4) Петренко

3. Повідомлення теми, цілей уроку.

Молодці! Назвіть тепер тему уроку.

Сьогодні на уроці продовжимо знайомство з творчістю І.А.Крилова, намагатимемося розкрити секрети, красу і силу байки «Свиня під Дубом».

Прийом Асоціації

Скажіть, які асоціації викликає у вас словосвиня? кожен учень називає одне слово по ланцюжку)

4. Перевірка будинку завдання

Скажіть, що таке байка та які її особливості?

Для цього проведемо вікторину вірно-не вірно. Якщо твердження вірно-плескайте в долоні, а якщо не вірно - тупайте ніжками.

Чи правда, що в байці
1. Є зачин та кінцівка. Так
2. Алегорія. Так
3. Уособлення. Так
4. Триразовий повтор. Ні
5. Мораль. Так
6. Є розгорнутий сюжет. Ні

5. Інтерактивний прийом Лото.

Пограємо у лото

Робота в парах . У вас на партах лежать підказки з визначеннями понятьбайка, алегорія, мораль Хто швидше збере визначення, піднімає руку та читає у парі.

1 ряд Байка –1) коротка віршована чи прозова розповідь
2) повчального характеру,

3) має алегоричний сенс.
(слайд 5)
2 ряд Алегорія –1) зображення абстрактних понять
2) або властивостей

3) через конкретний образ.
(слайд 6) 3 мораль Мораль -1) рядки в байці,
2) у яких міститься повчальний висновок,
3) висновок
. (Слайд 7)
Перевірка на зразок.

6. Читання парою

Ми з вами згадали, з яких компонентів має складатися байка.

Ви вдома працювали над творчим проектом, в рамках якого повинні були написати байки і намалювали ілюстрації до них. Подивимося, у кого байка вийшла цікавішою, хто вигадав оригінальний сюжет, використав властивості байки.

7. Читання вголос байок (2-3 учня) Резнікова, Адаменко

8. Знайомство з байкою «Свиня під Дубом».

1) Цільова установка.

А зараз давайте познайомимося з байкою «Свиня під дубом». Для цього Романова Катя прочитає нам її напам'ять.

2) Читання напам'ять байки

Чи достатньо прослуховування байки, щоби зрозуміти, про що вона? Ні. потрібно її прочитати.

3) Читання луною (половина байки)

4) Читання по ланцюжку (по рядку) (половина, що залишилася)

5) Читання за ролями. (Шемаров, Чурсінів, Акулова)

Чи достатньо прослуховування та прочитання твору, щоб осягнути його сенс?(ні, необхідно побачити його)

6)Інсценування байки (Писарук, Кобильських, Надя)

У байці зустрічаються слова, досі невідомі вам, давайте спробуємо зараз пояснити їхнє значення. Для цього ви вдома робили дослідницьку роботу у групах.

9.Дослідницька та пошукова робота в групах. .

1-а група "Лінгвісти": робота з різними джерелами (словники, довідники, мережа Інтернет)

Ціль: з'ясувати значення слівневдячність, невігла, невігла, невігластво (Шемарова)

2-а група "Фольклористи": робота зі збіркою російських прислів'їв та приказок, з Фразеологічним словником (Рудь)

Мета: підібрати прислів'я та приказки зі словомсвиня.

3-я група "Літературознавці": Використовуючи критичний матеріал підручника, довести, що літературний твір"Свиня під дубом" відноситься до жанру байки. (Войченко)

10. Робота з текстом байки. Засвоєння нових знань.

Отже, заслухаємо спочатку представника групи літературознавців. (Результати дослідження групи "Літературознавці").

Ми з вами добре попрацювали, тепер давайте відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку.

11. Фізкультхвилинка

Скачуть, скачуть у ліску

Зайці – сірі клубочки

(Руки біля грудей, як лапки у зайців; стрибки).

Стриб - скок, стриб - скок -

Встало зайченя на пеньок

(Стрибки вперед - назад)

Усіх збудував по порядку, став показувати зарядку.

Раз! Крокують усі на місці.

Два! Руками махають разом.

Три! Присіли, дружно встали.

Усі за вушком почухали.

На чотири потягнулися.

П'ять! Прогнулись і нахилилися.

Шість! Всі встали знову в ряд, крокували як загін.

Подивимося уривок з байки та постараємося зрозуміти алегорію та мораль байки “Свиня під дубом”.

12.Перегляд уривка з байки (слова свині) (слайд 8)

Яке почуття викликає у вас Свиня?(неприємне, огида)

А тепер попрацюємо з текстом та знайдемо, який малює Крилов Свиню?

13. Читання з різною інтонацією

Як називає Свиню Дуб? Прочитайте із правильною інтонацією!("невдячна")

Що таке невдячність?(1група:Невдяка - відсутність почуття вдячності до добро або послугу) (слайд 9)

Але це лагідно сказано... Що Свиня робить? Адже вона не просто поїла, не подякувавши... Давайте послухаємо хлопців із гурту “Фольклористи”. Які стійкі виразизі словомсвиня ви згадали чи знайшли?

( Підкласти свиню, вчинити по-свинськи, метати бісер перед свинями, тупорила свиня. Свиня бруду знайде. Сити свиня, а все жере.

Що означає виразвчинити по-свинськи, підкласти свиню ? Уособленням якої риси характеру в байці є Свиня?

Чи розуміє Свиня в байці Крилова, що своїми діями вона шкодить дереву? (ні, її "ніщо не турбує") Чому?

Який висновок робить Крилов? Яка мораль байки?(зачитують)

Чому Крилов говорить про Свиня як про невіглас? Хто такі невігласи? А невігласи? (Перша група "Лінгвісти" дають тлумачення слів). (Слайд 10)

Яке ж із цих слів характеризує Свиню? А може, обидва?

Зверніть увагу на визначення, яке стоїть перед словом Дуб. Що воно значить? (Віковий – це не тільки старий, а й мудрий. )

Цікавою є історія створення цієї байки. Вона – аргумент у суперечці. Була написана Криловим у той час, як у середовищі дворянства існувала думка, що освіта непотрібна. Крилов ж своєю байкою влучно розбив противників освіти, доводячи їхню неправоту, показав справжнє обличчя, вірніше, рило, неосвічених людей.. (Слайд 11) безсовісна егоїстка

(На дошці: символічний дуб, відповідають 3 та прикріплюють)

17. Підсумки уроку (відгук вчителя, оцінки)

Хто не чув його живого слова?

Хто в житті з ним не зустрівся свого?

Безсмертні твори Крилова

Ми з кожним роком любимо все сильніше.

Зі шкільної парти з ними ми зживалися,

У ті дні буквар ледь спіткали.

І в пам'яті навіки залишалися

Крилаті криловські слова.

М. Ісаковський.

Нехай і у вашій пам'яті, хлопці, залишаться крилаті криловські слова, рядки з його байок, постійно нагадуючи про те, що недоліки і прочуханки необхідно викорінювати.

Продовжіть, щоб вийшла пропозиція.

1 ряд Мене захоплюють байки Крилова тим, що …

2 ряд Секрет байки в тому, що …

3 ряд Герої незабутні, тому що …

Оцінювання учнів

Домашнє завдання.Байку вивчити напам'ять

«Крилів байки» - Чи знаєте ви байки І.А.Крилова? Витоки байкового жанру. Байки-«книга мудрості самого народу» (н.В.Гоголь). У чому своєрідність байок І.А.Крилова?

«Байки Крилова» - «Лисиця та виноград». Знамениті байкарі. Веласкес Дієго. «Лебідь, рак та щука». "Бабка та мураха". Пам'ятник І.А.Крылову у Москві літньому саду. «Зозуля та півень». Жан де Лефонтен. «Мавпа та окуляри». Езоп. «Вовк та ягня». "Квартет". Веласкес Дієго. Іван Андрійович крил (1768-1844). Існує скульптура на патріарших ставках, присвячена байкам крилова.

«Крилів Бабка і мураха» - Терпляче вислуховуй думки інших. «Люблю, де нагода є пороки пощипати» І.А. Крилів. Шануй думку іншого. Санкт-Петербург Літній сад. Пам'ятка до роботи над байкою. Капітан визначає промовця. Уважні чи відволікаються учасники групи? Мовленнєва розминка. Мораль байки. Пазл. Без роботи хоч убий, Жити не може мурашка.

«Байки Крилова 5 клас» - Лафонтен Жан де (1621 – 1695) – французький поет, що прославився як байкар. "Вовк на псарні". Номери слайдів. Іван Андрійович Крилов (1769 – 1844). В Санкт-Петербурзі. В. І. Майков. З 1783 служив у Казенній палаті в Петербурзі, активно займався самоосвітою. Взаємні похвали не бувають щирими.

«Крилов Ворона і лисиця» - Байка (по С.І.Ожегову) – короткий алегоричний повчальний вірш, оповідання. Портрет І.О. Крилова. Зникла, зникла. Втратила здатність здорово міркувати. Дурна, довірлива. Головна серед птахів. На все горло -. Важко почало дихати. На навшпиньках підходить -. Полонити -. Простофіля. Обманює, лестить, лукавить.

«Байки Крилова урок» - Урок позакласного читанняу 6 класі на тему «Байки Івана Андрійовича Крилова». Вгадай мораль байок Байка «Вовк на псарні» Висновок. Словникова робота. План уроку. Іван Андрійович показав нам цілий звіринець. В.А. Жуковський. Крилов народився Москві. Організаційний момент. Іване Андрійовичу. Урок з російської літератури.

Ірина Д
Сценарій свята «Безсмертні твори Крилова ми з кожним роком любимо все сильніше!»

Діти під музику заходять до зали, встають у півколо.

Дитина: 1.

Сьогодні наш святоприсвячений великому байкареві Івану Андрійовичу Крилову та його творам.

2. Крилов- Великий російський поет - байкар. Чому ми говоримо – «російський»? Чому – «великий»?

3. Ми говоримо – «російський», тому що він любив все російське. А «великий»- тому що він написав багато байок.

4. Так, Крилов любив все російське: російський народ, російська мова, російська природа, російське мистецтво.

5. «Хто не чув його живого слова,

Хто в житті з ним не зустрівся свого?

Безсмертні твори Крилова

Ми з кожним роком любимо все сильніше

6. Глибоко та серйозно працював Криловнад своїми творами. За 30 років роботи він написав 205 байок.

7. «І в пам'яті навіки залишалися

Крилаті Криловські слова

Пісня «Край рідний»

8. Байки дідуся Крилова відомі всім. Та хто ж їх не знає? Якщо десь почуєш це ім'я, і ​​відразу згадуєш вподобані нам з дитинства байки: «Лебідь, рак та щука», «Ворона та лисиця», «Лис і виноград», «Чиж та голуб».

9. А що таке байка, ви знаєте?

Байка – це весела, коротка, повчальна розповідь у віршах.

Головні герої байок – це звірі, речі.

Щоб писати гарні байки, треба бути дуже працьовитою людиною.

Перша байка «Лис і виноград»

Інсценування байки«Лис і виноград»

Голодна кума Лисиця залізла в сад;

У ньому винограду кисті рдлися.

У кумушки очі та зуби розгорілися;

А кисті соковиті, як яхонти, горять;

Лише біда, висять вони високо:

Як і як вона до них не зайде,

Хоч бачить око,

Так зуб неймет.

Пробившись даремно годину цілу,

Пішла і каже з досадою: "Ну що ж!

На погляд він хороший,

Так зелений - ягідки немає зрілої:

Негайно оскомину наб'єш».

10. А тепер «Плетінь»на якій виноград той і зростав.

Гра «Плетінь»

11. Що означає слово «хвалити»?

Хвалять, тобто кажуть приємні слова, коли це заслужено. Коли ж людина не заслужила похвали, а її хвалять – це називається лестощами.

Про лестощі ми дізнаємося з байки «Зозуля та півень»

Інсценування байки«Зозуля та півень»

"Як, милий Півник, співаєш ти голосно, важливо!" -

"А ти, Зозулі, мій світло,

Як тягнеш плавно та протяжно:

У всьому лісі у нас такої співачки немає!

"Тебе, мій куманек, повік слухати я готова". -

"А ти, красуне, божусь,

Як тільки замовкнеш, то чекаю я не дочекаюся,

Щоб ти почала знову.

І чистий, і ніжний, і високий.

Так ви вже родом так: собою невеликі,

А пісні - що твій соловей!

"Дякую, куме; зате, за сумлінням моєю,

Співаєш ти краще за райську пташку.

На всіх посилаюся на це я".

Тут Горобець, трапився, сказав їм: "Друзі!"

Хоч ви охрипніть, хвалив один одного, -

Вся ваша музика погана. "

За що ж, не боячись гріха,

Зозуля хвалить Півня?

За те, що хвалить він Зозулю.

12. Лестити так само не добре, як просто брехати, дурити.

Ми часто помічаємо недоліки та інше, але нічого не бачимо.

«Які сани – такі самі»

Інсценування байки«Лебідь рак і щука»

Коли у товаришах згоди немає,

На лад їхня справа не піде,

І вийде з нього не діло, тільки мука.

Одного разу Лебідь, Рак та Щука

Везти з поклажею віз взялися

І разом троє всі в нього впряглись;

Зі шкіри лізуть геть, а возу все немає ходу!

Поклажа б для них здавалася і легка:

Так Лебідь рветься на хмари,

Рак задкує назад, а Щука тягне у воду.

Хто винен із них, хто має рацію - судити не нам;

Та тільки віз і нині там.

13. Для того, щоб зробити з друзями якусь справу з друзями, треба домовитися.

Гра «Ріпка»

14. Дружба всім допомагає

З будь-якого лиха рятує.

Пісня "Справжній друг"

15. Вушка на маківці, слухайте уважно байку Івана Андрійовича Крилова«Дзеркало та мавпа»

Інсценування байки«Дзеркало та мавпа»

Мавпа, у Дзеркалі побачивши образ свій,

Тихохенько Ведмедя толк ногою:

"Дивись, - каже, - кум милий мій!"

Що це там за пика?

Які у неї кривляння та стрибки!

Я вдавилася б з туги,

Коли б на неї хоч трохи була схожа.

Адже, зізнайся, є

З маківок моїх таких кривляк п'ять-шість:

Я навіть їх можу на пальцях перерахувати". -

Чи не краще на себе, кумо, обернутися?

Їй Мишко відповів.

Але Мішенькина рада лише даремно пропала.

Таких прикладів багато у світі:

Не любитьвпізнавати ніхто себе в сатирі.

Я навіть бачив то вчора:

Що Климич на руку нечистий, усе це знають;

Про хабарі Климичу читають.

А він крадькома киває на Петра.

16. Скриня була сама коханим для Крилова. У цій скрині лежали книги. І яких тільки не було! Товстенні томіки сатиристичних журналів, пригодницькі романи, романи про мандрівників і навіть знаменита енциклопедія «Письмовник».

Ці книжки познайомили маленького Ваню із народними піснями, прислів'ями. Від них Криловотримав перші відомості про науку.

На самому дні скрині лежала невеличка книжка. Від часу сторінки у ній пожовтіли. Ця книга називалася «Езопові байки». Саме ці байки вже в ранньому віцізалишили глибокий слід у душі Вані.

Пристрасть до читання та заповітна скринька були найбільшою радістю.

Інсценування байки«Свиня під дубом»

Свиня під Дубом віковим

Наїлася жолудів досита, до відвалу;

Наївшись, виспалася під ним;

Потім, очі продерши, встала

І рилом підривати у Дуба коріння стало.

"Адже це дереву шкодить, -

Їй із Дубу Ворон каже, -

Якщо коріння оголиш, воно може засохнути».

"Нехай сохне, - каже Свиня, -

Ані мене то не турбує,

У ньому користі мало бачу я;

Хоч повік його не будь, нітрохи не пошкодую;

Аби були б жолуді: адже я від них жирію".

"Невдячна! - мовив Дуб їй тут, -

Якби вгору могла підняти ти рило,

Тобі було б видно,

Що ці жолуді на мені зростають».

Невіглас також у засліплення

Бронить науку та вчення

І всі вчені праці,

Не відчуваючи, що він їсть їхні плоди.

17. Багато сюжетів великий байкар черпав з прислів'їв і приказок.

18. «Без праці – немає добра»

19. «За один раз дерева не зрубаєш»

20. «На хотіння є терпіння»

21. «Час прийде і вода піде»

22. «Гуляй, гуляй, зате потім не нарікай»

23. «Сміється той, хто сміється останній»

Інсценування байки«Чиж та голуб»

Чижа зачинила злодійка-пастка:

Бідолаха в ній і рвався і кидався,

А Голуб молодий з нього ж знущався.

"Не соромно, - каже, - серед білого дня

Не провели б мене так:

За це я ручаюся сміливо».

Ан, дивишся, тут же сам заплутався силоміць.

Вперед чужій біді не смійся, Голубку.

24. Як багато правди про життя, про людей можна розповісти у віршова розповідьяк байка. Бджоли та мурахи майже завжди працьовиті. Ось про працьовитостіви зараз почуєте байку.

Інсценування байки"Бабка та мураха"

Пострибунья Стрекоза

Літо червоне проспівало,

Озирнутися не встигла,

Як зима котить у вічі.

Помертвіло чисте поле,

Нема вже днів тих світлих більше,

Як під кожним їй листком

Був готовий і стіл, і будинок.

Все пройшло: із зимою холодною

Потреба, голод настає,

Бабка вже не співає,

І кому ж у розум піде

На шлунок співати голодний!

Злий тугою пригнічена,

До Мурахи повзе вона:

Не залиши мене, куме милий!

Дай ти мені зібратися з силою

І до весняних лише днів

Прогодуй та обігрів!

Кумушка, мені дивно це:

Та чи працювала ти в літо?

Говорить їй Мураха.

До того, голубчику, було?

У м'яких мурах у нас -

Пісні, жвавість щогодини,

Так що голову закрутило.

А, то ти.

Я без душі літо все співала.

Ти все співала? Це справа:

Так іди ж, потанцюй!

Гра – конструювання "Будинок" (З цеглинок)

25. Криловвибрав свій особливий шлях.

Коли його запитали, чим його привабив світ байок, він сказав: «Адже мої звірі за мене кажуть»

Оркестр – інсценування«Упертий ведмідь»

26. Байки Крилова не старіють. Рядки з байок увійшли в мову, стали звичними.

27. Байки Криловашироко відомі у нашій, а й у інших країнах. Вони перекладені більш ніж 50 мовами.

28. Байки Крилова особливо дорогі нам. Вони росіяни та написані про нас і для нас. Вони нікого не можуть залишити байдужими.

Читайте, вивчайте їх!

Тема.Виразне читання байки І.А. Крилова "Свиня під Дубом".

Ціль:удосконалювати навички виразного читання 6-класників, поглиблювати знання з теорії виразного читання; розвивати естетичний смак.
Обладнання:Текст байки І.А. Крилова "Свиня під Дубом"; ілюстрації до байки; "Свиня під Дубом": відеокліп до уроку літератури.
Тип уроку:урок розвитку мови; вид уроку – урок промовистого читання.

ХІД УРОКУ

І. Організація початку уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Методичний коментар.Байка І.А. Крилова «Свиня під Дубом» – це твір, який, можливо, більшою мірою, ніж інші, дозволить учням всебічно розкрити межі своєї виконавської майстерності. А оскільки мовна партитура цієї байки включає вже більше складні елементи, то обов'язковою умовою на уроці виразного читання стає поглиблення знань 6-класників з теорії виразного читання.
    У 5 класі учні здобули загальне уявленняпро поняття «пауза» та «наголос» та виробили первинні навички складання мовленнєвих партитур (Див.: «Інтегрований курс. Література (російська та світова): Книга для вчителя. 5 клас / Упоряд. С.Є. Євтушенко, Т.І. Корвель, О. С. Онікієнко, Н. Н. Покатова, Л. М. Сіпко - К.: Грамота, 2013 (С. 94-95).
    У 6 класі учні повинні дізнатися, що паузи бувають логічними та психологічними. Логічнапауза, що позначається у мовній партитурі вертикальною рисочкою, може бути короткою (|) та довгою (||). Її тривалість залежить від логіки членування тексту. Наприклад, на місці коми пауза, як правило, коротка, а ось тире і точка вимагають більш тривалої зупинки читача під час виконання вголос твору.
    Але є і більше складний виглядпаузи – психологічна. (У мовленнєвій партитурі психологічну паузу, як правило, позначають /). Вона зустрічається значно рідше, у виняткових випадках: наприклад, коли треба зосередити увагу на наступному слові, імітувати пригадування чи пошук потрібного слова, підкреслити емоційну напругу, переляк, несподіванку, недомовленість, свідоме замовчування, раптову зупинку у мові тощо. Така пауза може бути в будь-якому місці: і між фразами, і в середині такту, і на місці знаку розділів, і там, де їх немає.
    Головне, що мають запам'ятати 6-класники (і записати у зошиті), – це дві основні функції психологічної паузи:
    • зосередити увагу слухачів на щойно сказаних словах, дати їм можливість відчути почуте
      або
    • психологічно підготувати слухачів до сприйняття того, що прозвучить зараз, наче попереджаючи їх про важливість наступної інформації.
    Під час логічної паузи читач просто робить невелику зупинку у мові, розчленовуючи таким чином пропозицію на окремі такти. Ця пауза дістала назву пасивної. А ось психологічна пауза – це не просто зупинка, це – «мовчання із змістом». Таку паузу називають активною, емоційною, а тому читець має вміти її «зіграти». Великий майстер сценічного тренінгу К.С. Станіславський говорив, що під час психологічної паузи актор повинен особливо глибоко відчувати те, про що він говорить, він повинен проникнути в думки і почуття автора, осягнувши ідейний і емоційний сенс і конкретної фрази, що вимовляється, і всього тексту. Отже, йому необхідно не просто промовчати, а активно прожити цю зупинку в мові. Адже психологічна пауза тісно пов'язана з підтекстом твору – тобто його внутрішньою суттю, що не завжди лежить на поверхні.
    Логічні паузи звичні для кожного, хто говорить і при правильному розумінні читачем змісту пропонованих ним пропозицій досить легко відтворюються. Психологічні ж паузи вимагають спеціальної підготовки. Ось чому перед читанням перед слухачами будь-якого тексту виконавець має насамперед уважно попрацювати над його загальним, глибинним змістом. Можна сказати так: читець спочатку повинен усвідомити, ЩО він хоче донести до слухачів своїм читанням, і лише потім шукати способи, ЯК він це робитиме.
  2. Вступне слово вчителя:«Як правильно читати байку».
    Якщо говорити про виразне читання байок, то точніше сказати не «виразне читання», а «виразне оповідання». Як свідчать сучасники великого російського байкаря І.А. Крилова він читав свої байки таким тоном, у такій простодушній і природній манері, що його читання можна було прийняти за продовження житейської розмови.
    Тобто, в основі читання байки лежить принцип живої та природної оповіді, яка включає в себе таке ж живе та природне відтворення реплік персонажів. При цьому слід пам'ятати, що жива мова рясніє відтінками, а тому читцю треба передати не тільки основний зміст байки, але й усю різноманітність її логічного та емоційного наповнення.
    Авторський текст, який передує розвитку подій, читається у оповідально-інформативній манері, готуючи слухачів до сприйняття основних подій. Не завжди слова автора треба вимовляти «нейтральним» тоном. Наприклад, авторські коментарі до негативних вчинків героїв слід читати з іронією, як би «надавши» авторський текст, представити його як «свою» розповідь про реальні події та їх учасників.
    Особливої ​​майстерності потребує читання реплік. Адже кожне дійова особабайки втілює у собі певний тип людей. Тут уже знадобиться розвинена уявачитця про індивідуальні особливості характеру персонажа, манеру його поведінки, а також уміння змінювати висоту голосу, його силу, темп. Але читцю не варто надто захоплюватися «перетворенням» на героїв байки – тварин, адже основний напрямок твору – це розкриття вад людей, яке автор здійснює через алегорію та елементи комізму.
    Мораль байки вимовляється повільніше, повчально, як міркування. Це або нагадування відомої істини, або порада мудрої людини, або іронічна критика якогось вчинку. Перед мораллю і після неї треба обов'язково зробити відчутні паузи (частіше – психологічні), щоб привернути увагу слухачів до висновку, втіленого автором у мораль.
    Байки, в яких важливе місце займає пряма мова персонажів, дозволяють залучити до читання елемент інсценування. Наприкінці уроку ми спробуємо прочитати байку «Свиня під Дубом» у ролях. Але не можна забувати, що виконання всього твору одним читцем є, як правило, завданням складнішим. Тому на уроках виразного читання ми віддаватимемо перевагу монологічному читанню, адже саме воно вимагає від учнів більш сумлінної роботи і над якостями голосу, і над інтонуванням, і над емоційністю читання.
  3. Прослуховування читання байки "Свиня під Дубом" професійним читцем.

  4. Ідейно-тематичний аналіз байки. Розшифровка алегорії.
    У байці «Свиня під Дубом» Крилов через прийом алегорії виставляє напоказ і висміює людську тупість і невігластво, які гідні загального засудження. Він викриває невігласів, не здатних на аналіз причинно-наслідкового зв'язку в життєвих подіях і явищах, а головне - наважується на їх повне небажання взагалі цей зв'язок шукати. Для свого задуму байкар дуже вдало вибрав саме образ Свині. Насамперед, відштовхуючись від фольклорного тлумачення образу Свині (прислів'я, приказки, казки), ми можемо стверджувати, що свиня у нас часто асоціюється з лінню, обжерливістю, невіглаством. Крилов яскраво підкреслив і те, що свиня дуже любить жолуді, і те, що рити рилом землю вона може навіть без видимої причини – просто для задоволення. А виходячи з фізіологічних особливостей цієї тварини, ми знаємо, що свиня дійсно через особливу будову тіла не здатна піднімати голову високо нагору. Ворон у байці представляє звичайної людиниякий, швидше, не обурюється поведінкою Свині, а наївно їй дивується. А старий Дуб, який з погляду Свині є просто не вартою її уваги рослиною, виступає втіленням вікової мудрості, життєвої істини.
  5. Робота над мовленнєвою партитурою байки.Коментування вчителем логічних, психологічних пауз, фразових та логічних наголосів (тобто слів, підкреслених однією та двома лініями).

    Свиня під Дубом

    Свиня | під Дубом віковим |
    Наїлася жолудів досита, | до відвалу; |
    Наївшись, виспалася під ним; |
    Потім, очі продерши, встала.
    І рилом | підривати у Дуба коріння стало. ||
    ”Адже це дереву шкодить, – |
    Їй із Дубу Ворон каже, – |
    Якщо коріння оголиш, | воно може засохнути”. \/
    ”Нехай сохне, – | каже Свиня, - |
    Ані мене то не турбує; |
    У ньому користі мало бачу я; |
    Хоч повік його не будь, | нітрохи не пошкодую, |
    Тільки були б жолуді: | адже я від них жирію”. ||
    ”Невдячна! - | сказав Дуб їй тут, - |
    Якби вгору | могла підняти ти рило, |
    Тобі було видно, |
    Що ці жолуді. на мені зростають”. \/

    Невіглас | також у засліплення |
    Броніт науки | та навчання, |
    І всі вчені праці |
    Не відчуваючи | що він їсть їхні плоди. ||

  6. Детальні поради щодо виразного читання байки.
    Отже, читаємо байку таким чином. Експозицію (перші 4 рядки) вимовляємо повільно, з оповідальною інтонацією, але обов'язково враховуємо, що такий, здавалося б, невимушений характер не повинен бути позбавлений необхідної емоційності. Завдання читця визначається двома напрямками: словесно описати Свиню і водночас тоном голосу підкреслити авторське ставлення до неї. А воно чітко формується вже з перших рядків твору: ця зневага до тих, чий сенс життя зводиться до двох життєвих задоволень – поїсти та поспати. Важливу рольу формуванні необхідних емоцій грає вдало підібрана автором експресивна лексика: наїлася «до відвалу», а очі не розплющила, а «продрала».
    Наприкінці четвертого рядка доречною буде психологічна пауза – вона готує нас до зав'язки, зосередженої у п'ятому рядку. Намагаємося психологічну паузу не промовчати, а зіграти: ще до виголошення п'ятого рядка вираз обличчя читця має підказати слухачам, що він зараз повідомить про якусь огидну дію персонажа твору.
    У озвучуванні зав'язки пік емоційності випадає слово «рилом»: його вимовляємо з яскраво підкресленою гидливістю. Перед прямою мовою робимо трохи довшу, ніж зазвичай, зупинку. Слова Ворона треба сказати не так з настановою, як з подивом від безглуздого вчинку Свині. Авторський текст («Їй з Дубу Ворон говорить») має прозвучати дещо тихіше і з нижчим тембральним забарвленням голосу.
    Перед відповіддю Свині на зауваження Ворона знову витримуємо психологічну паузу: адже у творі назріває кульмінація, і ми маємо залучити до неї слухачів. Під час читання цієї частини байки виконавцю знадобиться неабияка майстерність, оскільки саме тут розкривається Головна тематвори: зображення дурості, несусвітної тупості та невігластва, які до того ж поєднуються з нахабною самовпевненістю. Слова «Нехай сохне» треба вимовити з непомірною, гіпертрофованою самозакоханістю, як кажуть у народі – надувши губи. Тихіше вимовляємо авторську ремарку («каже Свиня»), а наступні чотири рядки – як амбітне повчання у «свинській житейській мудрості»: жити лише заради власного задоволення. Логічне наголос робимо на слові "шлунок", а слово "жирею" трохи розтягуємо ("жи-ре-е-ю") і озвучуємо з максимальною насолодою та відвертою хвалькістю.
    Слова Дуба містять у собі розв'язку твори. Їх слід прочитати розважливо, з відтінком повчання, але обов'язково залишивши тонку нотку гидливості, яка буде акцентована на слові «рило». При виголошенні репліки Дуба читець повинен додати до звукового втілення думки твору ще й виразну міміку та жести.
    Перед озвучуванням моралі байки робимо психологічну паузу. Виразом особи готуємо слухачів до виголошення найвищої життєвої мудрості. Сама мораль традиційно вимовляється серйозним тоном – як наслідок, загальний висновок із описаної ситуації, який переносить осмислення сюжету з алегоричного до загальнолюдського чи навіть філософського плану.

    Примітка. Учні повинні знати, що виконання художнього твору припускає елемент індивідуальної інтерпретації. Тож у мовної партитурі різних читців може бути певні розбіжності. Проте читці-початківці повинні максимально слідувати порадам вчителя.
    Запропонована мовна партитура байки «Свиня під Дубом» є основою для роботи з текстом байки. Варіанти розмітки окремих тактів можуть бути такими: «нехай сохне», «ніщо мене не турбує», «адже я від них \/ жирею», «що він їсть | їхні плоди».

  7. Читання байки учнями.(Спершу – індивідуальне, потім – в особах).
    Перед уроком промовистого читання учні обов'язково повинні виконати невелику розминку мовного апарату. Приблизний список вправ для розминки був наведений у вищезгаданому посібнику (С. 101-102).


Театральний конкурс «Байки Івана Андрійовича Крилова»
"Бабка та мураха"
1 дівчина: Три дівчини під вікном
Пряли пізно увечері.
Говорить одна дівчина:
2 дівчина: - Нудно мені, хочу до столиці!
3 дівчина: - До столиці? Що ж, сестрице,
Ти послухай небилицю.
(Виходить байка) Якось дядечко Крилов
Вийшов у поле.
Бачить він
Як величезний Мураха
Скликає всіх друзів.
Мураха: (тягне величезну гусеницю)
- Гей, товариші! Друзі!
Виручайте мурахи!
Ось така історія
Вслухайся, братва лісова!
3 дівчина: Довго Муравей мовив
Про все він розповів.
А історія ЧУД-НА-Я…
Дуже навіть НЕ-ПРОС-ТА-Я!
Мураха: То тягну… а то штовхаю… Але ж товста якась!
Щось дуже важка!
Бабка: (танцює, легковажно)
Кинь її та всі справи!
(Зриває листок і накриває їм голову Мураха).
Ти, я бачу, втомився. На ось, від спеки одягни! Чим возитись цілий день, Краще б із нами веселився!
Мураха: А робота?
Бабка: (безтурботно)
Зачекає!
Мураха: (осудливо)
Ні, то справа не піде! Хто завжди бути ситим хоче, Той про те з весни клопочеться.
(Мураха знову бере свою гусеницю і тягне до мурашника).
1 дівчина: Пострибунья Стрекоза Літо червоне пропіла; Озирнутися не встигла, Як зима котить у вічі.
(лунає виття вітру)
2 Дівчина: Помертвіло чисте поле; Немає вже днів тих світлих болів, Як під кожним їй листком Був готовий і стіл, і будинок.
3 дівчина: Все пройшло: з зимою холодною Потреба, голод настає; Бабка вже не співає: І кому ж у розум піде На шлунок співати голодний!
(Стрекоза повільно бреде до мурашника і стукає. Виглядає Мураха)Стрекоза: (жалібно)
Не залиши мене, куме милий! Дай ти мені зібратися з силою І до весняних днів Прогодуй і обігрів!
Мураха:
Кумушка, мені дивно це: Та чи працювала ти в літо?
Бабка: (захоплено)
До того ж, голубчику, було
У м'яких муравах у нас Пісні, жвавість щогодини, Так, що голову закрутило.
А, то ти…
Бабка: Я без душі Літо все співала.
Мураха: Ти все співала? Це діло: Так іди ж, потанцюй!
(Мурашка захлопує перед Бабкою двері. Бабка бреде геть)1,2,3 дівчина (разом):
Якщо раптом впізнав себе
Знатимеш, що так не можна!
«Свиня під дубом»
(Звучить музика П.І.Чайковського "Вальс квітів". Діти в костюмах квітів і грибів виконують танець)1 ведучий: Погляньте, друзі, який чудовий вигляд!
Полянка та гриби, могутній дуб стоїть.
2 ведучий: Але варто тут у нас невігласу з'явитися,
як може все тут на порох обернутися.
Гриби: Розтоптані квіти, зіпсовані грибниці,
Чи вдасться знову знову відродитися?
1 ведучий: Скільки разів твердили світові,
що в байках є мораль, але тільки все не на користь.
Невікам ми хочемо піднести урок.
2 ведучий: І в цій справі нам уже допомогти готова “Свиня під дубом” дідуся Крилова.
(З'являється Свиня, хрюкає, зображує те, що говорить ведучий)
3 ведучий: Свиня під Дубом віковим
Наїлася жолудів до сита, до відвалу; Наївшись, виспалася під ним;
Потім очі продерши, встала
І рилом підривати у Дуба коріння стало.
(Свиня риє під дубом. З-за кущів вилітає Ворон і сідає поряд зі Свинею)
Ворон: Це дереву шкодить,
Не заслужив дуб від тебе образ!
Якщо коріння оголиш, воно може засохнути.
Свиня: Нехай сохне від верхівки і до пня!
Ані мене то не турбує;
У ньому користі мало бачу я;
Хоч повік його не будь, нітрохи не пошкодую,
Аби були б жолуді: без них я ж ху-де-ю.
Дуб: Невдячна! Адже риєшся ти тут,
Якби вгору могла підняти ти рило,
Тобі було б видно,
Що ці жолуді на мені зростають.
1 ведучий: Невіглас також в засліплення
Бронить науку та вчення,
І всі вчені праці,
Не відчуваючи, що він їсть їхні плоди.
Гриби: Невігласи, мабуть, байок не читають,
І тому моралі цієї не знають.
Плюють у колодязь, хоч він може стати в нагоді,
Коли прийде час води напитися.
2 ведучий: Невіглас рубають сук, хоча на ньому сидять.
Вчителів сварять, вчитися не хочуть.
3 ведучий: Що свині! – люди є, що кривдять
Усіх тих, хто їх турботою оточує,
І гублять те, що їм дає плоди,
Не бачачи в цьому собі лиха.
Не варто нам, друзі, бути такими, як ця невдячна і дурна свиня.
Хором усі учасники:
Дякую за мораль коханому поетові!


Програмні файли


Close