7-сыныптағы орыс тілі сабағы. Мұғалімі Добаева Роза Агубеевна.

Тақырып. Көсемшелердің үздіксіз және дефис арқылы жазылуы.

Мақсаты: студенттерді көсемшенің үздіксіз, бөлек және дефис арқылы жазылу шарттарымен таныстыру; емлені таңдау шарттарын тану және таңдауыңызды негіздей отырып, туынды және туынды емес көсемшелерді дұрыс жазу дағдысын жетілдіру; логиканы дамыту және дерексіз ойлау; адам іс-әрекетінің әртүрлі салаларында білім алудың негізгі жолы ретінде тілге саналы қатынасты тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: оқулық, компьютер, оқу мәтіндері, негізгі схема-алгоритм, карточкалар.

Сабақтың түрі: оқыту элементтерімен жаңа білім алу, орфографиялық дағдылар мен дағдыларды қалыптастыру сабағы.

Сабақтар кезінде.

    ұйымдастыру кезеңі.

    Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою. Оқу іс-әрекетінің мотивациясы.

Проблемалық әңгіме.

    Құрамы бойынша көсемше категорияларын зерттей отырып, жай және күрделі көсемшелердің болатынын еске түсіресіз.

    Қандай көсемшелер жай, қайсысы күрделі деп аталады?

    Туынды емес көсемшелер құрама деп ойлайсың ба? Неліктен?

    Әрине, туынды күрделі көсемшелер екі сөзбен жазылатыны есіңізде. Сіз үйде мұндай предлогтардың емлесі туралы ережемен танысып, тіпті оған анықтамалық кесте құрастырдыңыз.

Бүгінгі сабақта сізде предлогтың емле ережесін түсінетіндігіңізді, жиынтық кестелер құру мүмкіндігін және өз кестеңізді пайдалана отырып, көсемше жазуды жаттықтыруға мүмкіндігіңіз бар.

    Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

    Үй тапсырмасына сүйене отырып, көсемшенің емле ережесін меңгеруін тексеру.

    Туынды көсемшелердің емлесі бойынша өз бетінше зерттелген ережені оған құрастырылған анықтамалық кестені көрсету арқылы қайта шығару (2-3 оқушы).

    Орфографияны түсіндіре отырып, жаттығуды жылдам тексеру.

    Мұғалім ұсынған тірек сызба-алгоритм негізінде көсемшелердің емле ережесін бекіту.

    Орфографиялық жаттығу.

1. Сөздік диктант.

Достың орнына кезекшілікте бол; межелі жерге бару; ауруға байланысты артта қалу; тергеудегі жаңа фактілерді көру; кетуге байланысты кейінге қалдыру; есте ұстау; жорық туралы айту; банктік шотқа салу.

2) Туынды септік жалғаулары бар сөйлем құрастыру.

Жаттығу. Оң жақта орналасқан сөздердің ішінен мағынасы сәйкес келетін көсемшелерді таңдап, олармен сөйлемдер жазыңыз.

    Бір апта бойы бұл хат _ қар үйінділерімен өтті.

    Өрттің зардаптарын жеделдетіп жою жұмысы үшін шұғыл топ құру керек _ үш күн.

    Жаңа тұрғылықты жерге көшуге байланысты газет-журналдарды жіберуге рұқсат беруіңізді сұраймын.

    Эфирмен бірге _ жарты сағат _ тыныштықты сақтауыңызды сұраймын.

Ескерту: _ себеппен, _ мақсатпен, _ жағынан, _ үшін, _ жалғасында, _ байланысты.

3. Бір минуттық демалыс.

IV. Оқулықпен жұмыс.

    Бет 144 жұп 57, орф. № 64,65,66.

    Мысалы. 351; карточкалар (2-3 оқушы).

Тапсырма: зат есімнен жасалған туынды көсемшелерді қайта жаз, тіктөртбұрышқа қорша.

V. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

1) «Мен көсемшелердің емлесін бірге, бөлек және дефис арқылы анықтадым ...»;

2) «Маған ең алдымен көсемшелердің емлесін түсіну көмектесті...»;

3) «Мен үшін орындау оңай болды ..., бірақ қиын ...»

VI. Үй жұмысы.

Пар.57-жаттығу No350, емлелерді белгіле.

Қолдану.

Көсемшелердің үздіксіз, бөлек және дефис арқылы жазылуы.

Үстеуден - бірге жаз

Зат есімнен – бөлек жазу

байланысты (себеп бойынша)

ұнайды (ұнайды дегенді білдіреді)

туралы (О мағынасында)

сияқты

байланысты (себебі)

жалғасында

себебі

қорытындылай келе

қарым-қатынаста







Сөздің шығу тегі

Сөздің шығу тегі сылтау- бұл калька грек, сөзбе-сөз аудармасы білдіреді «сөз алдында«. Көсемшелер соншалықты көп емес: 200-ге жуық. Дегенмен, сөйлеуде қолданылу жиілігі бойынша төртінші орында (зат есімнен, етістіктен, есімдіктен кейін). Па жиілігі бірінші кезекте предлог болып табылады ішінде,екіншісінде - үстінде.

Сөйлем мүшесі ретіндегі предлог

«Суретшілер»

Префикстерді шеңберге айналдырыңыз және қызыл қарындашпен бояңыз, көсемшелерді шаршыға айналдырыңыз және көк қарындашпен бояңыз.

Қайық (ден) жағадан жүзіп кетті.

(Арда) далада (бойында) қалың тұман созылды.

Бір сағаттан кейін біз үлкен ауылға (қа қарай) жүзіп кеттік.

Мен (лар) киімімді лақтырып, суға жүгірдім.

Теңізде (астында) суда (астында) су тастары бар.

Жігіттер (дейін) шатырға (дейін) жүгірді.

Пароход (ден) пирстен (қайтарылған) арқандап тұрды.

Әже (үстінде) иығына орамал тастады.

Жолдастар (үшін) менің артымнан (үшін) ерді.

«дақтар»

Көсемшелер зат есімдермен бұрыннан дауласып келеді. Біріншісі басты рөлдерді сенімді түрде талап етеді. Кейбір зат есімдер тіпті олар үшін жұмыс істеуге мәжбүр болды. Сабақ басталар алдында мен сендерге көсемшелері бар сөйлемдер дайындадым, бірақ зат есімдер араласып, бәрін бүлдірді: олар дақ қойды. Сәйкес предлогтарды енгізу арқылы мәтінді қалпына келтіруге көмектесіңіз (әлсіз оқушыларға анықтамалық сөздер ұсынылады).

Бұл хат бір аптаға созылды, қар ұшты.

Өрттің салдарын жеделдетіп жою үш күндік жұмыс істеу үшін жедел топ құру қажет.

Мен жаңа тұрғылықты жерге көшкен кезде газет-журналдар мен брошюраларды жіберуге рұқсат беруіңізді сұраймын.

Эфирге шыққанда жарты сағат үнсіздік сақтауыңызды сұраймын.

Плакаттар үш сағатқа ілінеді.

Анықтама:себеппен, мақсатпен, жағынан, кезінде, жалғастыруда, байланысты.

Асты сызылған сөздердің қай сөйлем мүшесіне жататынын анықтаңыз.

Мен далада жол бойымен жүремін бойыменсұр қабатталған журналдар.

Кесетін қағаз парағы бойымен.

Құдық аман қалды ма жақынБіздің үй?

жабықтаулар көрінді.

Оны бірдеңе итеріп бара жатқандай болды. керісінше.

Әр көктемде жігіттер шие бұтақтарын сындырды, бірақ ол керісіншеБарлығы одан сайын гүлдей бастады.

Ол құйындай ұшып өтті өткен.

сен өтесің өткенағаш - ол қозғалмайды.

Пойыз тоқтамай өтіп кетті өткенстанциялар.
Көсемшелердің қолданылуы

«Редактор» ойыны

Оқушы редакцияға мектеп істері туралы жазбаларын алып келді. Редакторға предлогтарды қолданудағы қателерді түзетуге көмектесіңіз.

Үйге келген соң жаңа жұмысқа орналастым.

Оның бойынан жеңістің сенімділігін сезінесіз.

Аурудың кесірінен екі жүз сабақтан қалдым.

Біз достың эссесіне шолу, әңгімеге шолу жаздық.

Мен саған таң қалдым.

Карнавалға дайындықты ескере отырып, жігіттер залды гирляндалармен безендірді.

Настя қаладан сатып алған заттарына риза болып оралды.

Пойыз кесте бойынша келді.

Анасы баласы үшін қатты уайымдады.

(Келгенде, жеңіске деген сенім, сырқаттан, эссеге шолу, оқиғаға шолу, мен таң қалдым, дайындыққа байланысты, қаладан, кесте бойынша, ұлын уайымдап.)

«Apple-ді қосыңыз»

Үстелде алманың жартысының суреттері бар. FROM кері жағысөздер жазылады. Оқушы тапсырманы орындауы керек. Жауап дұрыс болса, мұғалім оқушыға алманың екінші жартысын береді.

Алманы қосу үшін зат есімдерді осы көсемшелермен дұрыс жағдайда қолданыңыз. Істі көрсетіңіз.






байланысты

Құрғақшылық

Сондықтан

Ауру

Керісінше

Бейімделу

Ұнайды

Үшбұрыш

Керісінше

Болжам

Астынан

Жер

Рахмет

Зерттеулер

себебі

Бұрылыс

Сәйкес

Тапсырыс

кезінде

Жыл

Қарамастан

Жаңбыр

Қорытындылай келе

Кездесу

Берілген сөздерді мағынасы жағынан сәйкес келетін көсемшемен жазып кестені толтырыңыз.

Қырым, мектеп, шөл, орман, Камчатка, станция, көрме, жайлау, Минск, ғарыш, Беларусь, өріс, тоғай.

Мәтінді оқып, тақырыпта берілген сұраққа жауап беріңіз.

Мен қалай айтуым керек еді?

Үлкен дүрбелең тудырды, онда басты рөлді әбігерге салған көрініс ... арқасында найзаның ұшын қылмыскердің кеудесіне сілтеп, ол қорқынышты дауыспен сұрады:

Неліктен ауруға ризасыз? Құрғақшылыққа неге шүкіршілік етесің?

Рахмет айтпаймын, – деп байғұс күбірледі.

Жоқ рақмет! «Аурудың кесірінен сабағымды білмедім?», «Құрғақшылықтан нан тумай қалды» деп кім айтты?

Мұны қалай айту керек еді? (Е. Язовицкий)

«Түзетуші»

Орынсыз бюрократияны жою.

Жаңбырдың салдарынан балалардың жүруіне тыйым салынды.

Жаз бойы мен әжемнің қасында демалдым.

Бір сәтсіз әзілден досыммен ұрысып қалдым.

Мұғалім сауығып кетті, бүгін сабақ кесте бойынша өтеді.

Құлау салдарынан бала қатты жарақаттанған.

сызбалардың алдын алу үшін желдеткішті жабыңыз.

Вася Ошибкинге предлогтарды қолданудағы кемшіліктерді жоюға көмектесіңіз.

Тургенев туған тілін сүйіп, оған табынған.

Ауа райының қолайсыздығынан қалаға дер кезінде жете алмадым.

Пойыздар кестеге сәйкес жүреді.

Досымның арқасында тапсырманы өте жақсы орындадым.

Ата-аналар кинотеатрдан оралды.

Кіреберіс есіктің үстінде «Халықтың көкөніс сатып алуы» деген жазу ілінді.

Жолдас сабақ дайындап жатыр еді, бірақ бүгін одан ештеңе сұрамады.

Ол алдыңғы қатарға отырды.
Көсемшелердің емлесі

Сөздік диктанты «Өзімді тексеремін»

(In) сабақтың .. курсы, (in) өзеннің .. бағыты; (c) .. зерттеулерін жалғастыру, (c) ... романын жалғастыру; Менің айтайын дегенім (in) mind, (in) санасында жаман ауа-райы; (не) шаршағанға қарап, (емес) көзіне қарау; (в) .. қолайсыз ауа-райының салдарынан, тергеуге (қатысуға) ..; (емес) дүниені .. тұтас бір ғасыр жалғасын көргендер; біз алдағы мерейтойлық мерекелер туралы әңгімелестік; (c) ... сәуір айында өзгерістер болды; (c) жағдайлардың түрі; ол кейіннен (in) анықтады...; (c) ұсақ нүктелерді көру; (c) жағдайлардың күші; оқу (in) ... кітаптарының жалғасы; (on) ұқсастығы ... сопақша, фигуралардың ұқсастығына назар аударыңыз; желді қарсы алу; (емес) қиын өмір жағдайына қарап, (ешкімге) қарамау.

«Декодерлер»

Шифрлауды оқыңыз. Жазбаны сөздерге бөліңіз. Көсемшенің жазылуын түсіндіріңіз.

Шарбақтан қақпадан тапсырмадан қақпа астынан қақпаның астынан қақпаның артындағы макияж зауыттан келген қызғаныштан тәуелділікке байланысты шәй жапырағынан.

Осы жұп сөздермен сөйлемдер құраңдар.

Қарап - ескеріп, орнына - жерге, жаққа - кездесуге, туралы - есепке, сияқты - текте, нәтижесінде - нәтижесінде.

Перфокарталар «Көмекші сөздердің емлесі»

1 нұсқа

Бір апта бойы жұмыс істеді

Құрғақшылыққа байланысты егіннің түсуі (c).

(c) кейіннен түсініледі

Торғай тұқымдасына жататын құс

Текшенің түрі (ішінде) сурет

Сағаттың жалғасы өтті

Лабиринтке ұқсайтын үй

Қорытындысында айтты

(c) қозғалыспен байланыс

(жоқ) күн күркіреуіне қарап

2-нұсқа

Кездейсоқ емлеге назар аударыңыз.

(жоқ) қарға қарау

Жұмыстың есебінен үйренді

Есепшотқа ақша аударылды

Өзеннің ағысында (ішінде) ұсталды

(c) қауіп түрі

Есіңізде болсын

в) істі тергеу

Сізге (орнында) жауап берді

в) оңаша жер

(он) тағдырға қарсы тұру

3-нұсқа

Кездейсоқ емлеге назар аударыңыз.

в) әңгімені жалғастыру

Қоршау түріндегі тосқауыл

(c) шолу барысы

в) ауа райының қолайсыздығына байланысты

(жоқ) болжамға қарамастан

Әңгімені білдірді

Кейінірек болжалды

(c) тайфунның салдары

Алмұртқа ұқсайтын тас

Түскі асқа кететін шығындар туралы айтты

4-нұсқа

Кездейсоқ емлеге назар аударыңыз.

в) істі тергеу

Есепшотқа ақша аударылды

(c) романның жалғасы

Түрмеде болған

(c) емтихандармен байланыс

(to) әңгімелесушіні кесіп өту

(жоқ) көзге қарау

Төлем алатын орынға ие болды

Бұзылу туралы қауесет

в) жазатайым оқиғаның салдары

«Қатені ұста» ойыны

Тақтада немесе бөлек үстелде көсемшелер жазылған жұлдызшалар бар. Оқушылардың міндеті – көсемшенің емлесі дұрыс жазылмаған жұлдыздарды табу. Түзетілген нұсқаларды дәптерге жазу, категориясын анықтау. Жеңімпаз - барлық қателерді тез және дұрыс «ұстап алған» адам. Жұлдыздардың орнына ромашка, күн т.б.

Кезінде, нәтижесінде, байланысты, жалғастыруда, сияқты, есебінен, байланысты, поза, орнына, есте сақтау, ескере отырып, қарамастан, қарай, қорытындыда, ескере отырып, дәрежеде .

Көсемшелердің класстары

«Ең зейінді» ойыны

Мәтіндегі барлық көсемшелерді олар сілтеме жасайтын сөздермен бірге жазу керек. Мағынасы бойынша көсемше категориясын анықтаңыз.

Якутияда неге шөл жоқ?

Якутияда өте аз жауын-шашын түседі, шамамен Қарақұм шөліндегідей. Неліктен Якутияда шөл пайда болмайды? Тек топырақта мәңгі тоң бар. Бірте-бірте еріген ол шөпті, бұталарды және ағаштарды ылғалмен біркелкі қамтамасыз етеді. Онсыз Якутияда орманның орнына шөл болар еді. (А. Смирнов бойынша)

«4 қосымша»

Туынды көсемшелерді табыңыз.

Ішінде, үстінде, бастап, айналасында.

Кімге, қарай, астынан, шамамен.

Қарағанда, астында, үстінде, қоспағанда.

«Қиын сұрақ»


  • Сөйлемнің қай мүшесі ешқашан көсемшемен қолданылмайды? (Етістікпен.)

  • Қай септік жалғауларымен жиі қолданылады? (Р.П. бірге)

  • Қандай предлогтар префикс бола алмайды? (Кімге, үшін, қоспағанда.)





Сөйлеу бөлігі ретінде одақ

«Иә-жоқ» ойыны

Одақтың дұрыс белгілерін таңдаңыз


  1. Өзгермейді.

  2. Сандар мен істердің өзгеруі.

  3. Сөйлемде субъект болып табылады.

  4. Ұсыныстың мүшесі емес.

  5. Сөйлемнің біртекті мүшелерін байланыстырады.

  6. Тақырып пен етістікті байланыстырады.

  7. Күрделі сөйлем мүшелерін байланыстырады.
одақ дәрежелері

Қандай мақал-мәтелдерде ИЯ одағының байланыстырушы, қайларында қарама-қарсы мағына бар екенін анықтаңыз. Тыныс белгілерін қойыңыз.

Ойын ойнаңыз және бизнесті біліңіз. Құмырсқа үлкен емес, тау қазып алады. Сынған, өмір сүрген және төгілгенді қайтару мүмкін емес. Екі балтаға кеседі, жұмыс көрінбейді. Уақыт пен уақыт алтыннан да қымбат. Мүмкін иә, әйтеуір олар жақсылыққа әкелмейді.

Мақал-мәтелдерді аяқта

Кәсіподақтардың категорияларын анықтаңыз.

Осы сөйлемдерді таратып, жалғаулықтардың көмегімен күрделі сөйлемдерге айналдырып, сабақтас мәтін құра. Мәтінге атау беріңіз. Кәсіподақтардың категорияларын анықтаңыз.

Ашық күндер. Күн жылынады. Қар еріп жатыр. Ағындар шулайды.

Көп су. Кейде аяздар қайтады. Бүршіктер ашылады. Алғашқы жапырақтар пайда болады. Шөп жасыл.

«Шатасу»

Кәсіподақтарды шешіңіз (санатты дұрыс анықтаңыз).

Бағынышты

Не, әрең, бірақ, егер, бірақ,

Тек, бірақ, бірақ, сияқты, сияқты, өйткені

Алайда, иә, қашан, олай емес, олай емес,

немесе, не, сосын – анау, солай, анау емес – анау емес.

жазу

«Шортан командасы бойынша» ойыны

Мұғалім сөйлейді, ал оқушылар 1 минут жазады (тақтада 1 оқушы). Бес минуттық сабақтың басында жақсы қабылдау.

Шортанның қалауы бойынша, менің ойымша, мен олардың пайда болуын қалаймын ...

Орфографиялық одақтар

Омонимдік құрылымдармен сөйлемдер құрау.

Бірақ - ол үшін, сондай-ақ - дәл солай - бәрібір.

Ұсыныстарды қалпына келтіру.

Жел парақтың бір бөлігін жұлып алды. Сөйлемдерді қалпына келтіруге, тыныс белгілерін қоюға көмектесу.

Бірақ біз күннің шығуын көрдік.

Сол ағаш үшін.

Өйткені ол өте ыстық болды.

Өйткені ол өте жақсы.

Сол жолда.

Жақсы өнім алу үшін.

Олар маған не айтса да.

күлкілі мысалдар

Сөйлемдерді оқы. Бірлестіктердің үздіксіз жазылуы жағдайында әр нұсқаға 1 қойыңыз.Егер бұл конструкция бөлек жазылса, әрқайсысы 0. Барлық сандарды қосыңыз. Жауапты атаңыз. Өзіңізді кілтпен тексеріңіз.

1 нұсқа


  1. Бестужев басын көтеріп қарады, сол мезетте оқ естілді.

  2. Ол үндемей қалды. Жел (бірдей) басылды.

  3. Тихонов (сол баяғыдай) отқа қарап отырды.

  4. Жазушыларда да солай болады.

  5. Қала тұрғындары да осыны түсінді.

  6. Бір (бір) сөз әртүрлі адамдарда әртүрлі ассоциацияларды тудырады.

  7. Джинді ауруханаға жатқыза алмайсың, үйде көзге көрінбейтін жерде ұстай алмайсың.

  8. Лермонтов жан-жағына қарады, сол кезде (сол) тапаншаның аузынан күңгірт от жарқ етті.

  9. Зат қол астында және бір уақытта пәтерден тыс жерде.

  10. Богданның беті анық кесілген, адамның беті бірдей.
Кілт: 0+1+0+0+0+0+1+0+0+1= 2 Жауабы: 2

2-нұсқа


  1. Жоқ еркін құлаубиіктен, бірақ (ол үшін) парашют ашуға еркіндік бар.

  2. Тыныштықты бұзғаным үшін олар маған соғыс жариялады.

  3. Үй, әрине, бос, бірақ (ол кезде) сіз суды жылытып, төсекте ұйықтай аласыз.

  4. Төмендеген штанга қақпашыны голдан құтқарып қалды, бірақ (ол кезде) оның басынан ауыр тиді.

  5. Қазір көлігім бар деп халық жек көрмейді.

  6. Қымбат, (сондай) сүйкімді.

  7. Қасқырдың ұрғаны, сұр болғаны үшін емес, қой жегені үшін.

  8. Папа Андрейге сабақ алмағаны үшін ұрысты.

  9. Ол көп жұмыс істейді, өйткені (бұл) жақсы демалуды біледі.

  10. Бірақ (ол үшін) ерлер, өз кезегінде, шаншып кетті.
Кілт: 1+0+1+1=0+1+0+0+1+1= 6 Жауабы: 6

3-нұсқа


  1. Мен саған мені жалғыз қалдыр дедім.

  2. Бірақ қандай жағдай болса да, сіз әлі де жұмысыңызды жалғастыруыңыз керек.

  3. Мен шананың түбіне құладым, суық мені қатты жеп қалмасын деп.

  4. Бұл нақты білім актерге екі-үш сөз тіркесін дұрыс айту үшін қажет болды.

  5. Барлығы оның ауласында бірінші жұлдыздың пайда болуын қалайды.

  6. Егер кеме кешігіп кетсе, менімен не болатынын елестету қиын.

  7. Емтиханды сәтті тапсыру үшін көп дайындалу керек.

  8. Мен енді дүниеде болған барлық нәрсе үшін (не болса да) өлімге жауапты емеспін.

  9. Дүниеде Днепрді жаба алатын ештеңе жоқ.

  10. Осыны түсінгеніңізді қалаймын.
Кілт: 1+0+1+1+1+0+1+0+1+1=7. Жауабы: 7



Бөлшек сөйлеу мүшесі ретінде

«Қашқынды тап»

Мұғалім мәтінді екі рет оқиды. Екінші оқылымда оқушылар бөлшек ЕМЕС деген сөздерді жазып алады. Барлық сөздерді кім табады?

Бірде елге бардым

ЕМЕС бөлшек қайда жоғалып кетті.

Мен кенет аң-таң болып қарадым:

Қандай күлкілі ұстаным!

Бірақ айнала тыныш болды,

Және бәрі тәртіпсіз болды

Ал стенд арқылы vzrachnoy гүлзарда

Көгілдір ұмытпағандар гүлдеді.

Ал ауа-райы жақсы болды.

Ал бақытты ит жүрді,

Ал, құйрығын бұлғап, ебедейсіз

Ол шалшықтардан жүгірді.

Менімен қорықпай қарсы алыңыз

Жуылды. Тарақты ряха.

Ал жаңа піскен шөптегі ряхтың артында

Олар қатал жүрді, дотепа мен вежа.

Мектептен қол ұстасып,

Қыздары сауапты қадаммен шықты.

Және бәрімен таңертең ерте кездесіңіз

Смеяна ханшайым күлді.

Тек арманда болатыны өкінішті

Ол бөлшегі жоқ ел бар. (С. Бондаренко)

Бұл сөздер сөйлеудің қандай мүшесі болуы мүмкін? Осы сөздермен сөйлем құрап, өз ойыңды дәлелде.

Қарапайым, иә.

Сөйлемдердің мағынасында қандай айырмашылық бар?

Келмегендер сөгіс алады.

Кім келсе де жазасын алады.

Ф.Кривин үзіндісін пайдаланып бөлшектер туралы ертегіні ойлап тауып жаз.

Үш кішкентай бөлшектер өмір сүрді: WOULD, LI, SAME. Олардың бәрі болса да ресми сөздер, бірақ әрқайсысының өзіндік сипаты бар, сондықтан олар мәтінде басқаша әрекет етеді:

WOULD - арман, LI - күмән, СОЛ - растайды.

Лейтенант Киже

18 ғасырда Преображенский полкінің кеңсесінде жас клерк асығыс түрде абсурдты емле жасады: лейтенант Чтивеннің орнына Рыбин, Азанчеев тағайындалды ... деп жазды: лейтенант Киже, Стивен, Рыбин, Азанчеев тағайындалды ... кеңсе қызметкері k екі рет қайталап, ки сөзінің және бөлшектің соңын соқыр етіп қойды және ол бұйрықта қосымша фамилия алды.

Бұл бұйрыққа император Павел қол қойды. Сонымен Преображенский полкінде жаңа офицер пайда болды. Полк командирі оның қаһарынан қорқып, эксцентрик императорға қате туралы хабарлауға батылы жетпеді және олар полкте осындай екінші лейтенант қызмет етті деп көрсетуге мәжбүр болды.

Кейіннен бұл жоқ екінші лейтенант Кижемен, күлкілі әңгімелер. Біреудің кінәсі үшін қамшымен сабалып, Сібірге жер аударылды, кейін айдаудан оралып, лейтенант шенін алып, қызметші қызға үйленді. Ол генерал шеніне дейін көтерілді.

Павел Кіжені өзіне шақырып, патша тұлғасын қорғауды тапсырғысы келгенде, императордан шындықты жасырған сарай билері генерал Киженің кенеттен «ауырып», үш күннен кейін «өліп» қалуына асықты.

(Ю. Тыняновтың айтуы бойынша)

«Үшінші қосымша».

1 нұсқа

Асты сызылған сөз қай сөйлемде бөлшек болып табылады?


  1. Ұшу алдында қалды Барлығыекі күн.

  2. Оның Барлығықызбаға лақтырылғандай.

  3. Қанша ұтты Барлығысол.
2-нұсқа

Қандай ұсыныс дәлбөлшек емес пе?


  1. Жел тынышталып, сенімді тыңдады.

  2. Балауыз бен ескі алтынға ұқсайтын гиацинттер болды.

  3. Өзеннің ортасы жылт-жылт етіп, ұшқындап, өзеннің ортасынан өтіп бара жатқан үлкен ұзын балық сияқты.
3-нұсқа

Қандай ұсыныс дәлбөлшек пе?


  1. Бір-екі сағаттан кейін үйге келетін шығармын, бұл анық.

  2. -Сол дұрыс па?
- Дәл.

  1. Барлығы сөзсіз келісті.
4-нұсқа

Қандай ұсыныс сияқтыбөлшек емес пе?


  1. Қала маңындағы үйлер қирап қалған сияқты.

  2. Алыстағы үйлер өзеннің өзіне көшіп кеткендей болды.

  3. Жебелер сияқты, жолдар сілтелі.
5-нұсқа

Қандай ұсыныс Қалайбөлшек пе?

Бронканың көзі көмірдей құрғақ күйіп, жарқырайды.

Аю қызылшадай қызарып кетті.

Құстар бала сияқты, балалар құс сияқты.

Бөлшектердің емлесі

Әзіл үшін жарты минут

Бөлшектердің жазылуын білмеу мәтіннің жақсы деңгейіне әсер етпейді.

Карта

Күнді оқушылар салады, жақшадағы нұсқа бірге жазылса, бұлт бөлек жазылады.

Одан кейінгі екі жыл (сол кезде) оның өміріне үлкен өзгерістер әкелді.

Біз мынадай қорытындыға келдік: (сондай, солай),

Біз мұны істей аламыз (және солай):

Біз жоталарды арамшөппен сүртеміз, (бірақ ол үшін)

Бізді бәрі мақтайды (ол үшін, бірақ).

NO және NOR бөлшектері орманда жоғалып кетті қиын сөздер. Кедейлердің үйіне жетуіне көмектесіңіз.

Мен мұнда не істеп жүрмін?

N ... не болды!

Мен үшін бұл кезде ... мөлдір, тыныш түн, жоқ ... ойлар н ... жоқ.

Оның көз алдынан осы жігіттердің бір мыңы ұзақ ғұмыр өтті.

Бірақ n ... бұл мыңдаған әскердің бірі n ... екіншісіне тіпті қашықтан ұқсайтын.

Н... қайда п... бір дөрекі сөз.

N ... кез келген, п ... айналасында бір тірі жан.

Кейбір бейтаныс адамдар болды. Не туралы сөйлесіңіз.

Біз өмір бойы жұмыс істеп келеміз, бірақ артқа қараңыз ... не.

Ол оны білетін - n ... бір кездері бірге аң аулап, балық аулаған.

Сөздік диктант.

No, Neither бөлшектері барлық сөздерді шатастырды. Түсінбедім: жоқ па, жоқ па? Біріктірілген бе, әлде бөлек пе? Сіз басқарасыз ба?

(Емес) шаршағанға қарап, (емес) тіріге (емес / емес) өліге (емес) қарауға, (емес) менің көзіме қарауға (жоқ) қараған жеріңді бұрмалау керек. , (емес) шындап, (емес) иықта, (емес) әзілде, (не / емес) жарық (не / емес) таң, (не / емес) дақ, (не / емес) дақ, (емес) дұрыс жауап, сияқты (емес ) verti, (емес / ешқайсысы) ешкім (жоқ) жазған, қанша (емес / ешбір) қажет болса да, (емес) оқылған кітап, (емес) осы уақытқа дейін оқылған кітап, жұмыс (емес) аяқталды, (не / емес) қарағанда (не) ақталған әрекет, (емес) артына жасырынатын нәрсе.

«Тик-так-аяқ» ойыны

9 ұяшықтан тұратын ойын алаңы. Егер сөз бөлек жазылса, оқушы +, дефис арқылы болса - 0 қояды. Ойын алаңын дұрыс толтырған адам жеңеді. Сөйлемдер кездейсоқ оқылады.

1 нұсқа

1. Сізде мерекелер қашан болады (сол кезде)?

4. Кім (сол) телеграммаларды осылай жазады?

3. Пойызда - бұл (бір рет) менің жолдағы барлық мерекелерім өтетін сияқты.

7. Біз әлі де (әлі) ауыл тұрғындарымыз.

8. Маған (бір рет) қасымда пакет болған ұнайды.

5. Сол жерде (сол), қабырғаға өзінің сүйікті балалайкасын іліп қойды.

9. Жарайды, менің тауып көр.

2. Адамдар басқаша болып кетті!

6. Мен саған бәрібір үйретпеймін.

Кілт


0

0

+

+

+

+

0

+

0

2-нұсқа

3. Мен жаһандық жігіт болдым.

1. Мен (дәл солай) айттым.

7. Ал сіз крепостной уақытты қайдан білесіз (ол кезде)?

8. Біз қарсы шықтық, ал сендер опасыздық жасадыңдар.

9. Ал, кеттік.

2. Ол үйде ме?

4. Ол өте құпия нәрсені байқаусызда жіберіп алғандай.

6. Бірақ барлығы (бірдей) ол сөздердің жартысын түсінбеді.

5. Бұл әлі де фильм (әлі).


+

+

0

+

0

+

0

+

0

Бөлшектердің разрядтары

Бөлшек сізге өзі туралы айтып береді деп елестетіп көріңіз. Естігендеріңізді жазыңыз.

Сізге COME ON бөлшектері келді деп елестетіңіз. Ол сізге бір шыны шай үстінде не айтады? Оның әңгімесін жаз.

Теріс бөлшектері бар 3-4 фразеологиялық бірліктерді есте сақтаңыз. Осы тұрлаулы тіркестерді қатыстырып сөйлем құрап жаз.

Теріс бөлшектерді пайдалана отырып, адамның адамгершілік мінез-құлқына қатысты 6-7 ереже құрастырып, жазып алыңыз.

«Шатасу»

Таңдалған бөлшектердің разрядтарын анықтаңыз, оларды сызықтармен қосыңыз.


Жақсы не дегенмойын, не дегенкөздер!

Мұндаолар менің сүйікті ескі көзілдірігім.

Кәстрөл қайда? Мұнда тектаба.

күшейту

Сұраулы

Салыстырмалы

теріс

Индекс

экскреторлық

Шектеулі

леп белгісі


Маған алюминий таба беріңіз шығыптерезеде.

әже тіптіренжіткен.

БІРАҚ не, кешке гармоникамен серуендейсіз бе?

Қария сияқтыЮрканың қуанышын байқамайды.

Ал Венерада адамдар да өмір сүретін шығар. Бұлоларды көруге мүдделі емес пе?

Сіз еместүсіндіру.

Академик Павлов? Мұндаол.

Шыныменұлы?

Ол солай дәлжәне ойлады.

Сіз дегенменСіз өміріңізде бір ағаш үйді кесіп көрдіңіз бе?

Петка қайтып келді дәлсенбіде.

Ол сияқтыашумен жасарды.

Бөлшек туралы алған білімдерін пысықтау

Аукцион

Мүмкіндігінше көп сөйлемдер жазыңыз

бөлшекпен

Бөлшекпен

Модальды бөлшектермен

Пішімдеу бөлшектерімен

Дефис арқылы жазылатын бөлшектермен.

Лотты 2 минут ішінде ең көп ұсыныс жасай алатын адам сатып алады. Мұғалім сатып алынған заттың суретін береді.





Екі рет қайталанатын қандай интеръекция дәмді тоқаш жасайды? (Әйел.)

Таңдану сезімін білдіретін екі шылауды алу үшін қандай шылауды кері оқу керек? (Ха-ха - ах-ах.)

Жазу, шылаулардың астын сызу.

Чу! Өтіп бара жатқан ... арбаны қағады.

Ба! Біліңіз ... барлық беттер.

Ай-ай, саятшылық н ... қалай суып кетті.

Эй! C... маған кел, досым.

Ура! Біз сындырамыз, бүгеміз ... Шведтер.

Ономатопеялық шылаулар тобын жалғастырыңыз.

Ха ха, мияу мияу, уф уф...

Interjections серуендеуге шешім қабылдады және қашып кетті. Оларды табуға көмектесіңіз.

Мағынасына қарай қажетті шылауларды қойыңыз (қайталамаңыз).


…,

мен қаншалықты шаршадым!

…,

сен не істедің!

…,

маған жақында!

…,

сен қайдансың?

…,

Жауабыңызды күтемін.

…!

Біреу бұталардың арасынан жасырын өтіп барады.

…!

Қандай биік тау!

…!

Бәрі жоғалды!

«Тыныс диктанты»

Әй, жастық, жастық шақ шалғай

Ал, Ваня, біздің топ саған қалай көрінді?

Ей, балалар маған демалуға рұқсат етіңіздер

Ағаш жанып, еңіреп, Балапандар жанып, еңіреп жатыр Әй, ана, қайдасың

Тақырыптардың біріне, оның ішінде шылау сөздеріне байланысты диалог құрастырыңыз және жазыңыз.

Театрда.

Таңғы ас.

Көрген фильм туралы монолог, соның ішінде сөз тіркестерін құрастырыңыз және жазыңыз.

«О, бұл дүниеде шылауларды меңгермей өмір сүру қандай қиын!» (В. Волина.) Неліктен?

Үйренгендерін қайталау

сөйлеудің ресми бөліктері туралы

Жазыңыз эссе – пайымдау«Ресми сөйлем мүшелері қызмет ете ме?»

Эссе жазыңыз - егер сөйлеудің қызметтік бөліктері жойылса, не болатыны туралы қиял.

Презентацияларды алдын ала қарау мүмкіндігін пайдалану үшін Google есептік жазбасын (есептік жазбасын) жасаңыз және келесіге кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтар тақырыбы:

Туынды көсемшелердің үздіксіз және бөлек жазылуы

«Төртінші қосымша» Бір жыл тұрды, таңғы сағат 10-дан бастап сөйледі, сағат 7-де оянды, кір жуғыш ұнтақ. Қасынан өтті, сырқатына байланысты, алға шықты, рахмет. Ол үйдің қасында тұрғызылған, сахнаның алдында отырды, компастың арқасында шарлады, жүктерімен келді.

Қайталау Бір сөздің екінші сөзге тәуелділігі. 1) Көсемше сөйлем мүшесі ретінде нені білдіреді? 3) Шығу тегі бойынша көсемшелер қандай болуы мүмкін? Қарапайым және күрделі. 2) Құрылымы бойынша қандай көсемшелер ажыратылады? Туынды және туынды емес. 4) Туынды көсемшелер қандай топтарға бөлінеді? Үстеу, зат есім, етістік.

Туынды көсемшелер қай кезде бірге, қай кезде – бөлек жазылады? Көсемше сөйлемнің қай мүшесінен жасалған? Үстеуден - БІРІКТІ деп жазу Зат есімнен - ​​БІРГЕ және БІРГЕ БІРГЕ АЛДЫДА БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ БІРГЕ АЛДЫДА Пішіндегі шара бойынша

Көсемшелер мен зат есімдер арасындағы айырмашылық ЕСІМДЕР КӨРШІЛІК (синонимдер бар) (тікелей мағынасы) байланысты (= байланысты) салдар бойынша қорытындыда (= соңында) қорытындыда кезінде (= жалғасында) барысында, жалғасында (= сияқты) ұқсастық туралы (ұқсастыққа) қатысты (Д.п.-мен) кездесуге (Т.п.-мен) туралы (= o, туралы) есебінен (= себебі) (= үшін) деген жерде (= үшін) дегенді білдіру. сияқты) тұқымда

ЖАЛҒАСТЫРУ КЕЗІНДЕ КЕЛЕСІ ЖӘНЕ (үстеу=онда) Есте сақта!

ЖАЛПЫ ЖІГІМДЕРДІҢ ЖАЛПЫ ЖІГІМДЕРДІҢ АЙРЫМШЫЛЫҒЫ ЖАЛПЫ ЖАҚҚА ЖЕТКІЗГІЛЕРДІҢ арқасында (D.p. with) Thanks to (with V.p.) қарамастан (= қарама-қайшы) қарамастан (= қарамай)

Түсіндірме диктант: жақшаларды ашу, әріптерді енгізу 1) Толқынның шашырағанын қарсы алдық. 2) Олар өздерінің сүйікті суретшісімен кездесуге барды. 1) Еділ сияқты көптеген орыс өзендерінде бір жағалауы таулы, екіншісі шалғынды. 2) Профессор олардың назарын бұлардың ұқсастығына аударды физикалық құбылыстар. 1) (І) курс .. бір ай бойы ол үнсіз қалды. 2) (B) ағыстар .. өзендердің бұрылыстары көп.

Түсіндірме диктант: жақшаны ашу, әріптерді енгізу 1) (Қарамастан) қанша тырысса да, кешігіп қалды. 2) Ақталған, (емес) көзге қарау. 1) (Б) қорытындылай келе.. құттықтау үшін жиналғандардың барлығына алғысын білдірді. 2) (Б) қорытынды.. Татьядан қызықты қорытынды шығарылды. 1) (B) .. жаңбырдың салдары жолды шайып кетті. 2) (С) тергеулер.. іс бойынша көптеген түсініксіз фактілер анықталды.

Туынды септік жалғаулары бар сөйлемдер құру: мағынасы жағынан сәйкес келетін көсемшелерді таңдаңыз. 1) ___ апта бойы бұл хат ___ қар үйінді. 2) ___ өрттің зардаптарын жедел жою, жұмыс істеу үшін ___ үш күндік жедел топ құру қажет. 3) ___ жаңа тұрғылықты жерге көшумен газет-журналдарды жіберуге рұқсат беруіңізді сұраймын. 4) Эфирге шыққанда ___ жарты сағат __ тыныштықты сақтаңыз. жағынан, кезінде, жалғастыруда, мақсатта, байланысты, себеппен.

Тренажер 1. Көсемшелері бар тіркестерді жаз. B) кемшіліктерді жою; жұмыстың есебі бойынша сөйлесу; (c) салдары.. қателер жіберілді; Мен мұны есте сақтаймын; (c)... жұмысынан айырылудың салдары; (in) жанында болу; (жоқ) аяқ астына қарау; (c) уақыт тапшылығына байланысты; в) ағыстар.. өзендер; досыңның орнына кел; кездесуге бару; (і) оттың айналасында; (c) ұзақтығы.. сағат; көмегіне рахмет. 2. Асты сызылған сөздердің үстіндегі сөйлем мүшесін көрсетіп, қалған тіркестерді жазыңыз

Өзіңізді сынап көріңіз! 1. Көсемшелермен: Кемшіліктерді жою мақсатында; жұмыс туралы айту; жұмысынан айырылу нәтижесінде; уақыттың жетіспеушілігі; досыңды көруге кел; оттың айналасында; сағат ішінде; көмегіне рахмет. 2. Нәтижесінде және (n.) қателер жіберілді; Мен оны есте сақтаймын (н.); көз алдында болу (adv.); қарамастан (терең.) аяқ астына; өзеннің ағысы мен (н.); жиналысқа бару (adv.);

Шығармашылық тапсырма: туынды көсемшелерді санамай, кейін, қарамастан, рахмет, соның ішінде тиісті сөздік жазбаларына енгізіңіз. 1) ____- даттан алынған көсемше. Біреуге (бір нәрсеге), бір нәрсеге байланысты. 2) ___- Win бар предлог. Соның ішінде .., біреумен (бір нәрсемен) бірге – бірдеңе. 3) ___- Rod және Vin бар предлог. Біреуден (бірдеңеден) бөлек. 4) __- Вин бар предлог. Бір нәрсе өткеннен кейін, біраз уақыттан кейін. 5) __- Rod бар көсемше. Бір нәрсеге қарамастан, бір нәрсеге қарамастан. 1- рахмет 2- оның ішінде 3- есептемей 4- кейінірек 5- қарамастан

Тест тапсырмасы 1) Үстеу негізінде жасалған туынды септік жалғаулары жазылады: а) бірге ә) бөлек 2) Қандай туынды септік жалғауымен бірге жазылады: а) (осы) есеппен ә) (в) мақсатпен в) (өлшеу бойынша) 3) Көсемше қай туынды бөлек жазылады: а) (в) түрі ә) (в) орны б) (в) мақсаттар 4) қарамастан (not) көсемше жазылады: а) бірге ә) бөлек.

Тест тапсырмасы 5) Көсемше (в) салдар жазылады: а) бірге ә) бөлек 6) Көсемшеде .. соңында: а) Е б) Және 7) Қай сөзде I орнында жазылады. алшақтық: а) Қорытындылай келе .. кешке концерт болады. б) Кейіннен .. туған жеріне оралды. 8) Жақшасы бар сөз қай жағдайда бірге жазылады: а) Біз оның әрекетінің есебін таластырдық. б) ақша банктік шотқа аударылды.

Жауаптары: 1) а 2) а 3) в 4) а 5) а 6) а 7) ә 8) а

Үйге тапсырма: 57-параграф, 144-бет 350-жаттығу


««Предлогтар» орыс тілі 7-сынып «- Эссе-миниатюра жазу. Шартты белгілер. Сөйлем мүшесі ретіндегі предлог. Предлогтар. Сабаққа дайындаңыз. Екі ескі фотосурет. Отан қорғаушылар. Сылтау. Үлгі. Балық сүйегі. Екі ата.

«Көмекші сөздер» - Мына сөздерді жазып бере аласыздар ма? Қателерді түзетіңіз. Сылтау. Кез келген көсемшелері бар сөздерге мысал келтіріңіз. Сіз префикстер мен предлогтар туралы көп нәрсені білдіңіз. Қандай екі көсемше арқылы атау жасауға болады. Тапсырмалар. Қосымшалар мен көсемшелер. Көсемшелер етістіктермен бірге қолданылмайды. Орфографиялық префикстер мен көсемшелер.

«Сөйлемнің қызметтік бөлігі ретінде предлог» - Көсемшелер етістіктердің алдында қолданылмайды. Көсемшелер сөйлемдегі сөздерді байланыстыру қызметін атқарады. Предлогтар. Семен мен Саньяның торларында мұрты бар сом балықтары бар. Тау. Предлог - қызмет көрсету бірлігісөйлеу. Қайың. Орманға көктем келді. Көсемшелер басқа сөйлем мүшелерінен бөлек жазылады. Дұрыс тұжырымды таңдаңыз. Орман жолындағы бұталардың арасынан жаңғақ секіріп түсті.

«7-сыныптың туынды көсемшелері» - Жоспар морфологиялық талдаусылтау. Ұсыныстардың емлесі. Тақырып бойынша оқу жобасы: «Сылтау» 7-сынып оқушыларының ұжымдық жұмысы. Сөйлемнің қызметтік бөліктері. Көсемшелер өзгермейді және сөйлем мүшесі болмайды. Көсемшелер туынды және туынды емес.

«Көсемшелердің мысалдары» - Көсемшенің графикалық дизайны айтылуынан алшақ кетпейді. Сөз тіркестерін құрастыру және жазу. Барлық ықтимал ұсыныстарды алыңыз. Көсемшелердің қолданылуы жазу. Мына сөздерден сөйлем құра. Көсемшелерді оқытудың негізгі міндеттері. Сәйкес предлогты қойыңыз. Қателерді түзетіп, сөйлемдерді жаз.

«Емле көсемшелері» - Көсемшелерді үйрен! «Туынды көсемшелердің емлесі». Туынды көсемшелерді және басқа сөйлем мүшелерін ажырату дағдыларын жетілдіру. «Мәртебелі, мәтінде қате бар. Жалғасында. Ажырату: «кезінде» көсемшесінің -Е әрпімен жазылуы керек екенін бәрі біледі. Ресми іскерлік сөйлеу стилінің ерекшеліктерін қайталаңыз.

Тақырып бойынша барлығы 31 презентация

Шығыс Қазақстан облысы Ыржар ауданы

Жанай ауылы "Жаңай орта мектебі" КММ
Орыс тілі жане әдебиеті пәнінің мұғалімі
Аленова Арайгүл Саңқайбайқызы
Сабақтың тақырыбы: «Туынды көсемшенің толық және бөлек жазылуы».
(оқыған материалды ойын түрінде бекіту сабағы).
Сабақтың түрі: білім, білік, дағдыны бекіту, пысықтау сабағы.
Құрал-жабдықтар: мультимедиялық проектор, презентация, үлестірмелі материал (карточкалар), сигналдық карталар.
Сабақтың мақсаттары:
1. Тәрбиелік: Туынды көсемшенің емлесін бекіту, тақырып бойынша ЗҰН-ларын жетілдіру, алған білімдерін іс жүзінде қолдана білуге ​​үйрету.
2. Дамытушылық: тіл байлығын дамыту, теориялық білімге сүйене отырып, тіл нормаларын саналы меңгерту.
3. Тәрбиелік: Орыс тілін үйренуге деген қызығушылығын оята отырып, оқытылатын материалға деген қызығушылықты ояту.
Сабақтар кезінде.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Білімді өзектендіру, қайталау.
- Үстеудің емлесін қайталау
Слайд 3. Жақшаларды ашыңыз, жетіспейтін әріптерді енгізіңіз.
Слайд 4. Тексеру.
- Сабақтың тақырыбы бойынша алған білімдерін өзектілендіру. алдыңғы сауалнама.
Біз сөйлеудің қандай бөлігін үйренеміз?
Өткен сабақтарда осы сөйлем мүшесі туралы не білдіңіз? Предлогты анықтаңыз. Қандай ұсыныстар бар? (5-слайд)
-Бүгінгі сабақта туынды көсемшенің қандай емле ережелерімен таныстыңдар? (6, 7, 8 слайдтар)

3. Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен міндеттерін хабарлау. Слайд 9. Ғарыштық музыка дыбыстары.(Мысалы, гр. Spase)
- Бүгін бізде туынды көсемшенің емлесі туралы білімдерін бекіту сабағы бар. Ал біз оны басқа галактиканың планеталарының біріне ғарышқа ойын-саяхат түрінде өткіземіз. Бүгін топпен жұмыс жасайсыңдар.Әр топ ғарыш экипажы. Барлық экипаждар бір-бірімен жарысады. 1-орын алған экипаж «5», екінші орын «4» алады. Сіз өзіңіздің кемеңіздің атын ойлап табуыңыз керек, рөлдерді тағайындаңыз: экипаж командирі, бортинженер, ұшқыштар. Ойын барысында сіз сабақтың тақырыбы бойынша ұпаймен бағаланатын тапсырмаларды орындайсыз.

4. Материалды бекіту. Жаттығу жаттығулары.
- Сонымен, миссияны басқару орталығынан тапсырыс түсті, бірақ ол шифрланған. Экипаж алдымен ұшуға рұқсат алу үшін алдымен оны шешу керек.
Слайд 10. Жаттығуды дәптеріңізге жазып орындаңыз. Сізге ұсыныс болуы керек. Тапсырманы бірінші орындаған адам 10 ұпай алады.
Слайд 11. Тексеру. (Сіз бастапқы шифрды табуыңыз керек).

Сіздің экипажыңыз: «Бастау кілті!» пәрменін алу үшін №2 жаттығуды орындау арқылы осы бастапқы шифрды табу керек, тек кілтті жазып алыңыз. - 10 ұпай. Слайд 12. Тексеру – слайд 13.
- Сонымен, бастау кілті! Ұшу рұқсат етілген! (Ғарыш музыкасы естіледі). слайд 14.
- Ұшудың бірінші минутында. Ұшу сәтті өтті. Барлық құрылғылар дұрыс жұмыс істейді. Бірақ қайда ұшып бара жатырсың? Оны анықтау үшін жаттығуды дәптерге жазбаша орындау керек.Жазбаша сөздердің емлесін белгілеңіз. Содан кейін енгізілген әріптерді жазып, планетаның атын алыңыз. Оны қағазға жазып, ұшу орталығына (мұғалім) тапсырыңыз.
Емтихан. Слайд 15. (Ғаламшардың аты – Астрон) – 5 ұпай.
-Планета басқа галактикада болғандықтан, сол планетаның бағытын сызу керек. Ал капитандар мұны тақтада орындайды. No 1, 2,3 карточкалар толтырылып, түсіндірілді – 5 ұпай.
Карточка 1.
(B) ... салдары қар үйінділері, сабақтар жойылды. 2. Әңгімелесу алдағы кетуге байланысты кейінге қалдырылуы керек. 3. Менің орнымда кезекші болу керек. 4. Туристер, (жоқ) ауа-райына қарамастан, жорыққа шықты. 5. Батырдың тағдыры туралы әңгіменің ... жалғасынан білуге ​​болады. 6. Мен сыйлықтардың есебін білуге ​​келдім.
Карточка 2.
Туынды көсемшені жазыңыз, жазылуын белгілеңіз:
1. (Б) ... жарты сағат ішінде, үндемеу. 2. (Б) Снаряд соққысының салдарынан мен әскерден шықтым. 3. (Емес) тақтаға қарап мысалды шештім. 4. (Б) жаңа тұрғылықты жеріме көшуіне байланысты, менің хат-хабарымды қайта бағыттауыңызды сұраймын. 5. Ертеңгі күн кестесінің есебін біліңіз. 6. Бала өмірінің үшінші жылында ... жалғасы үш есе өседі сөздік қор.
Карточка 3.
Туынды көсемшені жазыңыз, жазылуын белгілеңіз:
1. (B) бұл хат апта бойы ... бойы өтті. 2. Брошь көбелекке ұқсайды. 3. Адвокат тергеуде ... клиенттің пайдасына жаңа фактілерді көрді. 4. (жылы) өзін-өзі қорғау мақсатында, ол жауынгерлік өнерді оқыды. 5. (B) ауа райының қолайсыздығына байланысты рейс тоқтатылды. 6. Мен сенің орныңда жұмыс істеймін.
Экипаждың қалған мүшелері карталарда (немесе дәптерде) орындайды. талдауұсыныстар – 5 ұпай:
Ғарышкерлер бірнеше сағат бойы иллюминатор арқылы Жерді бақылады.
– Жер шарына аман-есен қонып, қайырымды жат планеталықтар қарсы алды. Mission Control сізге нұсқаулары бар жеделхат жіберді, бірақ планетамен байланыс тұрақсыз болып шықты, сондықтан жеделхатта олқылықтар бар. Оны дұрыс оқу керек, ол үшін карточкаларға No4 жаттығуды жаз. - 10 ұпай. слайд 16.
Тексеру – слайд 17.
Қонақжай планетадан кететін кез келді. Ол үшін миссияны басқару орталығы кеменің барлық жүйелерінің дұрыс жұмыс істеп тұрғанын тексеруге шешім қабылдады. Ол үшін ол сізбен зейін сынағы өткізеді. (Сигнал карталарымен жұмыс). Экипаждың E әріптері бар карталарын дұрыс көтерген кезде мен командаға әрқайсысына 1 ұпай беремін:
Ауа райының қолайсыздығынан, кісі өлтіру істі тергеудегі кемшіліктерге байланысты кешігіп келу, бірінші бөлімнің жалғасында оқу, күндіз түзеу, өзеннің жылдам ағысы, бір минут жауап беру, жыл бойы орындау, кешіктіру жаңбырға байланысты, эпидемияға байланысты тыйым, гүл сияқты сән .
- Жарайды, барлық жүйелер қалыпты жұмыс істеп тұр, үйге ұшып кетуге болады. Бірақ сіз планета тұрғындарын қайда жіберу керектігін ескертуді ұмытып кеттіңіз ғарыш кемелеріқайтару сапарларымен. Миссияны басқару бұл орынды шифрлады. Шетелдіктерге қону алаңы қай жерде дайындалғанын шешуге көмектесіңіз. Слайд 18. Жаттығуды дәптерлеріңе орындаңдар. Тірек сөзді қағаз бетіне түсіру (орфографиялық қайталауды тапсыру) -5 ұпай.
Тексеру – слайд 19.
- Жерге ұшып бара жатқанда, сізде әдеттегі іспен айналысуға уақыт бар - миссияны басқару орталығы қорытындылағанша дәптердегі жаттығуды аяқтау.
Өзіндік жұмысоқушылар дәптерге. слайд 20.
Тексеру – слайд 21.

5. Жалпылау.
-Бүгінгі сабақта не білдік? Не бекітілді? Көмекші сөзді бастауышы бар зат есімнен ажыратуды үйрендіңіз бе? Туынды көсемшелер қалай жазылады?
6. Үйге тапсырма. слайд 22.
7. Қорытындылау, бағалау.


жабық