5-сыныптағы әдебиет сабағы

И.А.Крыловтың «Емен астындағы шошқа» ертегісі.

Сабақтың мақсаттары:

Тәрбиелік.

И.А.Крыловтың «Емен астындағы шошқа» ертегісімен танысу. Фабула жанрының ерекшеліктері туралы білімдерін толықтыру.

Даму.

Көркем сөзге сезімталдықты дамыту. Дамыту эстетикалық қабылдау, эмоциялар, сезімдер мен сезімдер, интуиция.

Тәрбиелік.

Надандыққа қарсы тұруға тәрбиелеу.

Жабдық.

Суреттер, бинго, сөздік, мультимедиялық презентация, стикерлер, емен жапырақтары.

Сабақтар кезінде

1. Сәлемдесу.

Сәлеметсіздер ме балалар және қонақтар! Терезенің сыртында күннің қалай жарқырап тұрғанын қараңыз. Осындай тамаша күнде мен сендерге жақсы көңіл-күй сыйлағым келеді, үстелдегі жолдасыңды қолыңнан ұстағым келеді, ал біздің қонақтар қасыңызда отырған адамның қолынан ұстап, күлімдеп, бір-бірінің көздеріне қарап: «Мен тілеймін. бүгін сабақтасың…»

(1-слайд)

2. Эмоционалдық заряд.

Үздік мим-актер байқауы

Жеке карточкаларға Крыловтың ертегілерінің атын жаздым. (3 оқушыға тарату) Енді қимылдар арқылы карточкаларда не жазылғанын, ертегінің атын бейнелеу керек, ал сынып суреттелген ертегіні тану керек. Соңғы оқушы біздің сабағымыздың тақырыбы болатын ертегінің атын көрсетеді.

    «Қасқыр мен қозы»слайд 2) Лановая

    «Маймыл мен көзілдірік» (слайд 3) Журикова

    «Емен астындағы шошқа»(слайд 4) Петренко

3. Сабақтың тақырыбы, мақсаты.

Жарайсың! сабақтың тақырыбын атаңыз.

Бүгін сабақта біз И.А.Крыловтың шығармашылығымен танысуды жалғастырамыз, біз «Емен астындағы шошқа» ертегінің құпиясын, сүйкімділігін және күшін ашуға тырысамыз.

Қауымдастықты қабылдау

Айтыңызшы, бұл сөз сізде қандай ассоциацияларды тудырадышошқа?( әр оқушы тізбектегі бір сөзді атайды)

4. Үйге берілген тапсырмаларды тексеру

Фабула дегеніміз не және оның ерекшеліктері қандай?

Ол үшін біз True-False викторинасын өткіземіз. Егер мәлімдеме дұрыс болса, қолдарыңызды шапалақтаңыздар, егер жоқ болса, аяқтарыңызды таптаңыз.

Аңыздағы бұл рас па
1. Басталуы мен аяқталуы бар. Иә
2. Аллегория. Иә
3. Персонификация. Иә
4. Үш рет қайталау. Жоқ
5. Адамгершілік. Иә
6. Егжей-тегжейлі сюжеті бар. Жоқ

5. Лото интерактивті қабылдау.

Лото ойнайық

Жұппен жұмыс . Сіздің үстелдеріңізде анықтамалары бар анықтамалар бараңыз, астарлы әңгіме, адамгершілік Кім анықтаманы тез жинаса, сол қолын көтеріп, жұппен оқиды.

1 қатар Ертегі -1) қысқаша поэтикалық немесе прозалық әңгіме
2) адамгершілікке тәрбиелеу;

3) аллегориялық мағынаға ие.
(5-слайд)
2 қатар Аллегория -1) дерексіз ұғымдардың бейнесі
2) немесе қасиеттері

3) белгілі бір бейне арқылы.
(слайд 6) 3 адамгершілік Моральдық -1) ертегідегі жолдар,
2) моральдық қорытынды бар;
3) шығару
.(7-слайд)
Тексеру үлгісі.

6. Жұппен оқу

Фабула қандай компоненттерден тұруы керектігін еске түсірдік.

сен үйде жұмыс істедің шығармашылық жоба, онда олар ертегілер құрастырып, оларға иллюстрациялар салуы керек еді. Кім ертегіні қызықты етті, кім түпнұсқа сюжетті ойлап тапты, фабула қасиеттерін пайдаланды.

7. Ертегілерді дауыстап оқу (2-3 оқушы) Резникова, Адаменко

8. «Емен астындағы шошқа» ертегісімен танысу.

1) Мақсатты орнату.

Ал енді «Емен астындағы шошқа» ертегісімен танысайық. Ол үшін Катя Романова бізге жатқа оқып береді.

2) Ертегілерді жатқа оқу

Ертегіні тыңдау оның не туралы екенін түсіну үшін жеткілікті ме? Жоқ. оны оқу керек.

3) Эхо оқу (ертегінің жартысы)

4) Тізбекпен оқу (жол бойынша) (қалған жартысы)

5) Рөлдер бойынша оқу. (Шемаров, Чурсинов, Акулова)

Шығарманың мағынасын түсіну үшін оны тыңдап оқу жеткілікті ме?(жоқ, сіз оны көруіңіз керек)

6) Фабула қою (Писарук, Қобылских, Надя)

Аңызда әлі де сізге беймәлім сөздер бар, енді олардың мағынасын ашып көрейік. Бұл үшін сіз үйде жасадыңыз зерттеу жұмысытоптарда.

9. Топтық зерттеу, ізденіс жұмыстары. .

1-топ «Тіл мамандары»: әртүрлі дереккөздермен жұмыс (сөздіктер, анықтамалықтар, интернет)

Мақсаты: сөздердің мағынасын ашушүкірлік, надандық, надандық, надандық (Шемарова)

2-топ «Фольклортанушылар»: Орыс мақал-мәтелдерінің жинағымен, фразеологиялық сөздікпен (руд) жұмыс.

Мақсаты: сөзбен жазылған мақал-мәтелдерді теріп алушошқа.

3-топ «Әдебиеттанушылар»: Оқулықтағы сыни материалды пайдалана отырып, дәлелдеңіз әдеби шығарма«Емен астындағы шошқа» ертегі жанрына жатады (Войченко).

10. Ертегі мәтінімен жұмыс. Жаңа білімді меңгерту.

Олай болса, алдымен әдебиеттанушылар тобының өкілін тыңдайық.(«Әдебиеттанушылар» тобының зерттеу қорытындысы).

Біз көп жұмыс жасадық, енді демалып, дене шынықтыру минутын өткізейік.

11. Дене шынықтыру минуты

Орманда секіру, секіру

Қояндар - сұр шарлар

(Қоянның табанындай, кеудеге жақын қолдар; секіру).

Секіру - секіру, секіру - секіру -

Қоян бір діңгекке тұрды

(Алға – артқа секіру)

Барлығын ретімен тұрғызды, жаттығуларды көрсете бастады.

Бір рет! Барлығы орындарында жүреді.

Екі! Олар қолдарын бірге бұлғайды.

Үш! Отырыңыз, бірге тұрыңыз.

Барлығы құлақтың артын тырнады.

Төртке созылды.

Бес! Еңкейіп, еңкейіп.

Алты! Бəрі қайтадан сап түзеп, отряд боп жүрді.

«Емен астындағы шошқа» ертегінің аллегориясы мен моральдық мәнін түсінуге тырысып, ертегінің үзіндісін қарастырайық.

12. Ертегіден үзінді көру (шошқа сөздері) (8-слайд)

Шошқа сізді қалай сезінеді?(жағымсыз, жиіркенішті)

Ал енді мәтінмен жұмыс жасап, Крылов Шошқаның қайсысын салғанын табайық?

13. Әртүрлі интонациямен оқу

Шошқа еменінің аты қалай? Дұрыс интонациямен оқыңыз!(«Алғыссыз»)

Алғыссыздық деген не?(1-топ: Алғыс айту – жақсылық жасаған немесе қызмет еткен адамға алғыс сезімінің болмауы) (9-слайд)

Бірақ бұл жай ғана айтқанда... Шошқа не істеп жатыр? Өйткені, ол алғысын білдірмей тамақтанбады ... Фольклоршылар тобының жігіттерін тыңдайық. Қандай өрнектерді орнатусөзіменшошқа есіңізде ме, әлде таптыңыз ба?

( Шошқа салыңыз, шошқадай әрекет етіңіз, шошқалардың алдына інжу тастаңыз, тұмсық шошқа. Шошқа кір табады. Шошқа тоқ, бірақ бәрін жейді.

Өрнек нені білдіредішошқа сияқты әрекет ету, шошқа қою ? Шошқаның ертегідегі қандай мінезі бейнеленген?

Крыловтың ертегісіндегі Шошқа өзінің іс-әрекетімен ағашқа зиянын тигізетінін түсіне ме? (жоқ, ол «мүлдем уайымдамайды») Неліктен?

Крылов қандай қорытынды жасайды? Ертегінің моральдық мәні қандай?(дауыстап оқу)

Неліктен Крылов Шошқаны надан деп айтады? Надандар кімдер? Ал надандар? («Тіл білгірі» 1-топ сөздерге түсінік береді). (слайд 10)

Мына сөздердің қайсысы шошқаға тән? Немесе екеуі де болуы мүмкін бе?

Емен сөзінің алдындағы анықтамаға назар аударыңыз. Ол нені білдіреді? (Қарт – қарт қана емес, дана. )

Бұл ертегінің жасалу тарихы қызықты. Ол дау. Оны Крылов дворяндар арасында білім қажет емес деген пікір қалыптасқан кезде жазған. Крылов өзінің тәмсілімен білімге қарсы шыққандарға орынды соққы берді, олардың қателігін дәлелдеді, білімсіздердің шынайы бет-бейнесін, дәлірек айтсақ, тұмсығын көрсетті..(слайд 11) ұятсыз өзімшіл

(Тақтада: символдық емен, 3 жауап беріп, тіркеңіз)

17. Сабақтың нәтижесі (мұғалімнің пікірі, бағалары)

Оның тірі сөзін естімеген кім бар?

Өмірде кім өз өмірін кездестірмеген?

Крыловтың өлмес туындылары

Біз жыл сайын көбірек жақсы көреміз.

Мектеп партасынан біз олармен бірге болдық,

Ол кездері праймерді әрең түсінетін.

Және менің жадымда мәңгі қалады

Қанатты крылов сөздері.

Исаковский М.

Крыловтың қанатты сөздері, ертегілерінен алынған жолдар жадыңызда қалсын, балалар, кемшілікті, ұрыс-керістерді жою керек екенін үнемі еске салады.

Ұсыныс жасауды жалғастырыңыз.

1 қатар Крыловтың ертегілері мені баурап алады, өйткені ...

2 қатар Ертегінің сыры мынада ...

3 қатардағы кейіпкерлер ұмытылмас, өйткені ...

Оқушыларды бағалау

Үй жұмысы.Жатқа үйренетін ертегі

«Крыловтың фабулалары» - И.А.Крыловтың ертегілерін білесіңдер ме? Аңыз жанрының шығу тегі. Ертегілер – «халық даналығының кітабы» (Н.В.Гоголь). И.А.Крыловтың ертегілерінің өзіндік ерекшелігі неде?

«Крыловтың ертегілері» - «Түлкі мен жүзім». атақты фабулистер. Диего Веласкес. «Аққу, шаян және шортан». «Инелік пен құмырсқа». Мәскеудегі жазғы бақта И.А.Крыловтың ескерткіші. «Көкек пен әтеш». Жан де Ле Фонтен. «Маймыл мен көзілдірік». Эзоп. «Қасқыр мен қозы». «Квартет». Диего Веласкес. Иван Андреевич Крылов (1768-1844). Патриархтың тоғандарында Крыловтың ертегілеріне арналған мүсін бар.

«Крылов инелігі мен құмырсқасы» - Басқалардың ойын шыдамдылықпен тыңдаңыз. «Мен жамандықты шымшу мүмкіндігі бар жерді жақсы көремін» И.А. Крылов. Басқаның пікірін құрметтеңіз. Санкт-Петербург жазғы бағы. Ертегімен жұмыс істеуді еске түсіру. Капитан спикерді анықтайды. Топ мүшелері зейінді ме, әлде алаңдаулы ма? Сөйлеу жаттығуы. Ертегінің моральдық мәні. Пазл. Еңбексіз менің өмірім үшін, Құмырсқа өмір сүрмейді.

«Крыловтың ертегілері 5-сынып» - Ла Фонтен Жан де (1621 - 1695) - француз ақыны, фабулист ретінде танымал. «Питомниктегі қасқыр». Слайд нөмірлері. Иван Андреевич Крылов (1769 - 1844). Санкт-Петербургте. Майков В.И. 1783 жылдан бастап Петербургтегі қазынашылық палатада қызмет етті, өзін-өзі тәрбиелеумен белсенді айналысты. Өзара мақтау шынайы емес.

«Крылов қарға мен түлкі» - Фабула (С.И. Ожегов бойынша) - қысқа аллегориялық моральдық өлең, әңгіме. Портреті И.А. Крылов. Жоғалды, жоғалды. Ойлау қабілетін жоғалтты. Ақымақ, сенгіш. Құстар арасындағы үй. Бүкіл жұлдыруда -. Тыныс алу қиындап кетті. Аяқтың ұшына сәйкес келеді. Баурап алу -. Алданған. Алдайды, мақтайды, өтірік айтады.

«Крыловтың ертегі сабағы» - Сабақ сыныптан тыс оқу 6-сыныпта «Иван Андреевич Крыловтың ертегілері» тақырыбында. Ертегілердің өнегелілігін тап «Қасқыр үйшіктегі» ертегі.Қорытынды. Сөздік жұмысы. Сабақ жоспары. Иван Андреевич бізге тұтас мал шаруашылығын көрсетті. В.А. Жуковский. Крылов Мәскеуде дүниеге келген. Ұйымдастыру уақыты. Иван Андреевич. Орыс әдебиетінен сабақ.

Ирина Д
Мерекенің сценарийі «Біз Крыловтың өлмес туындыларын жыл сайын көбірек жақсы көреміз!»

Балалар музыка әуенімен залға кіреді, жарты шеңберге тұрады.

Бала: 1.

Бүгін біздің мерекеұлы фабулист Иван Андреевичке арналған Крылов және оның шығармалары.

2. Крылов- ұлы орыс ақыны - фабулист. Неліктен айтамыз - «орыс»? Неліктен - "керемет"?

3. Біз айтамыз - «орыс», өйткені ол орысшаның бәрін жақсы көретін. БІРАҚ "керемет"- өйткені ол көптеген ертегілер жазған.

4. Иә, Крылов орысшаның бәрін жақсы көретін: Орыс халқы, орыс тілі, орыс табиғаты, орыс өнері.

5. «Кім оның тірі сөзін естімеген болса,

Өмірде кім өз өмірін кездестірмеген?

Крыловтың өлмес туындылары

Біз біргеміз жыл сайын біз көбірек жақсы көреміз

6. Терең және байыпты жұмыс істеді Крыловжұмыстарыңыздың үстінен. 30 жылдық еңбегі үшін ол 205 аңыз жазды.

7. «Жадында мәңгі қалды

Қанатты Крыловтың сөздері

Өлең «Туған жер»

8. Атаның ертегілері Крылова барлығына белгілі. Оларды кім білмейді? Егер сіз бұл есімді бір жерден естісеңіз, бірден есте сақтаңыз бала кезімізден жақсы көретін ертегілер: «Аққу, шаян және шортан», «Қарға мен түлкі», «Түлкі мен жүзім», «Чиж пен көгершін».

9. Сен ертегінің не екенін білесің бе?

Фабула – өлеңмен жазылған күлкілі, қысқа, тағылымды әңгіме.

Ертегілердің басты кейіпкерлері жануарлар, заттар.

Жақсы ертегі жазу үшін адам өте болуы керек еңбекқор адам.

Алғашқы аңыз «Түлкі мен жүзім»

Ертегі драматизациясы«Түлкі мен жүзім»

Аш бәйбішесі Түлкі бақшаға шықты;

Онда жүзім қызарып кеткен.

Өсекшiнiң көзi мен тiсi өртендi;

Ал яхталар сияқты шырынды щеткалар күйіп кетеді;

Тек қиындық олар жоғары ілулі:

Ол оларға қайдан және қалай келеді,

Көз көріп тұрса да

Иә, тіс ұйыған.

Бүкіл сағатты бекер бұзып,

Барып, ренжіп сөйлейді: «Жарайды!

Ол жақсы сияқты

Иә жасыл - жетілген жидектер жоқ:

Сіз мұны бірден түсінесіз».

10. Ал қазір «Уатл»онда жүзім өсті.

Ойын «Уатл»

11. Сөз нені білдіреді «мадақтау»?

Мақтайды, яғни лайық болған кезде жағымды сөздер айтады. Егер адам мақтауға лайық болмаса да, оны мақтаса, мұны мақтау деп атайды.

Біз мақтау туралы аңыздан білеміз «Көкек пен әтеш»

Ертегі драматизациясы«Көкек пен әтеш»

«Қалай, қымбатты Кокерел, сен қатты ән айтасың, бұл маңызды!» -

«Ал сен, көкек, менің жарығым,

Сіз қалай тегіс және ұзаққа созасыз:

Бүкіл орманда ондай әнші бізде жоқ!».

«Сен, құманегім, мен сені мәңгілікке тыңдауға дайынмын». -

«Ал сен, сұлулық, ант етемін,

Сен аузыңды жапқанда, мен күте алмаймын,

Қайтадан бастау үшін.

Және таза, жұмсақ және биік.

Иә, сен солай туылғансың: өздері кішкентай,

Ал әндер сенің бұлбұлыңдай!» -

«Рахмет, құдай әке; бірақ, менің ар-ұжданым бойынша,

Сіз жұмақ құсынан жақсы жейсіз.

Мен бұл жерде олардың барлығына сілтеме жасаймын ».

Міне, Торғай болды деді оларға: «Достар!

Бір-біріңді мақтасаңдар да, -

Сіздің музыкаңыздың бәрі нашар. "

Неге күнәдан қорықпай,

Көкек Әтешті мақтайды?

Өйткені ол Көкекті мақтайды.

12. Жағымпаздық – өтірік айту, алдау сияқты жаман.

Біз жиі кемшіліктер мен басқа нәрселерді байқаймыз, бірақ өзімізден ештеңе көрмейміз.

«Шаналар қандай - өздері сондай»

Ертегі драматизациясы«Аққу ісігі мен шортан»

Жолдастар арасында келісім болмаса,

Олардың ісі жақсы болмайды,

Ал одан ештеңе шықпайды, тек ұн ғана.

Бір кездері аққу, қатерлі ісік және шортан

Жүктері бар, арба келді

Үшеуі бірігіп соған күш салды;

Олар терілерінен шығып жатыр, бірақ арба әлі қозғалмайды!

Олар үшін багаж оңай көрінетін:

Иә, аққу бұлттарды жарып,

Рак артқа жылжиды, ал Шортан суға түседі.

Олардың арасында кім кінәлі, кімдікі дұрыс – үкім шығару бізге емес;

Иә, тек заттар әлі бар.

13. Достармен достармен бірдеңе істеу үшін келісу керек.

Ойын «Шалқан»

14. Достық барлығына көмектеседі

Кез келген қиындықтан көмектеседі.

Өлең «Нағыз дос»

15. Құлақ жоғарыда, Иван Андреевичтің ертегіні мұқият тыңдаңыз Крылова«Айна мен маймыл»

Ертегі драматизациясы«Айна мен маймыл»

Айнадағы маймыл оның бейнесін көріп,

Тыныш аюдың соққысы:

«Міне, – дейді ол, – қымбатты құдай әкем!

Бұл қандай бет?

Оның қандай ерсілігі мен секіргіштігі бар!

Сағыныштан тұншықтырар едім,

Ол аздап ұқсаса ғой.

Бірақ, мойындаңыз, бар

Менің өсектерімнен ондай бес-алтауы бар:

Мен оларды саусақпен санай аламын».

Өзіңе қараған дұрыс емес пе, құда?

Мишка оған жауап берді.

Бірақ Мишенкиннің кеңесі бекерге жоғалып кетті.

Әлемде мұндай мысалдар өте көп.:

Жоқ жақсы көредісатирада өзін ешкім танымайды.

Мен оны кеше де көрдім:

Климичтің таза емес екенін бәрі біледі;

Олар Климичке пара беру туралы оқыды.

Ол Петрге жасырын түрде басын изеді.

16. Кеуде ең көп болды Крылов үшін сүйікті. Бұл сандықта кітаптар болды. Ал не болған жоқ! Сатиралық журналдардың, шытырман оқиғалы романдардың, саяхатшылар туралы романдардың, тіпті атақты энциклопедияның қалың томдары «Хатшы».

Бұл кітаптар кішкентай Ваняны халық әндері мен мақал-мәтелдерімен таныстырды. Олардан Крыловғылым туралы алғашқы мәліметтерді алды.

Сандықтың ең түбінде шағын кітап болды. Беттері анда-санда сарғайып кетті. Бұл кітап деп аталды «Эзоптың ертегілері». Дәл осы ертегілер қазірдің өзінде бар ерте жасВаняның жан дүниесінде терең із қалдырды.

Кітап оқуға деген құштарлық пен қастерлі кеуде ең үлкен қуаныш болды.

Ертегі драматизациясы«Емен астындағы шошқа»

Ежелгі емен астындағы шошқа

Тойып, тойып жедім;

Тамақтанып болған соң, оның астында ұйықтап қалды;

Сосын көзін жұлып, орнынан тұрды

Ал ол тұмсығымен еменнің тамырын бұза бастады.

«Ақыр соңында, бұл ағашқа зиян келтіреді, -

Қарға оған еменнен былай дейді:

Егер сіз тамырларды ашсаңыз, ол кеуіп кетуі мүмкін.

— Кептіріңіз, — дейді Шошқа,

Мені ештеңе алаңдатпайды

Мен оның пайдасын аз көремін;

Бір ғасыр бойы сізде болмаса да, мен оған мүлдем өкінбеймін;

Тек желеңділер болса ғой: әйтеуір, мен олардан семіріп жатырмын.

«Алғыссыз!» - деді емен оған мұнда, -

Тұмсығыңды көтере алған сайын,

Көрер едің

Бұл желеңділер менде өсіп жатыр ».

Надан да соқырлықта

Ғылым мен оқуды қорғайды

Және барлық ғылыми еңбектер

Олардың жемісін жеп жатқанын сезбейді.

17. Ұлы ертегіші мақал-мәтелдерден көптеген әңгімелер құрастырған.

18. «Еңбексіз жақсылық жоқ»

19. «Ағашты бірден кесуге болмайды»

20. «Қалауда шыдамдылық бар»

21. «Уақыт келеді, су кетеді»

22. «Жүр, жүр, бірақ сосын айып етпе»

23. «Соңғы күлген адам күледі»

Ертегі драматизациясы«Чиж пен көгершін»

Чижаны зұлымдық-тұзақ ұрды:

Ондағы бейшара жыртылып, жүгіріп кетті,

Ал жас көгершін оны мазақ етті.

«Ұялмайсың ба, – дейді ол, – тапа-тал түсте

Мені олай қабылдамас еді:

Бұл үшін мен батыл түрде кепілдік беремін ».

Ан, қарашы, ол бірден тұзаққа түсті.

Біреудің бақытсыздығына күлме, Көгершін.

24. Өмір туралы, адамдар туралы қаншалықты шындықты айтуға болады поэтикалық әңгімеаңыз сияқты. Аралар мен құмырсқалар әрқашан дерлік еңбекқор. Бұл туралы еңбекқорлықенді сіз ертегі естисіз.

Ертегі драматизациясы«Инелік пен құмырсқа»

Секіргіш инелік

Қызыл жаз ән айтты

Артқа қарауға уақыт болмады

Қыс мезгілі көзге аунағандай.

Дала өлді,

Жарқын күндер жоқ,

Астыңдағы сияқты әрбір жапырақпен

Дастархан да, үй де дайын болды.

Бәрі кетті: суық қыс

Қажет, аштық келеді

Инелік енді ән салмайды

Ал кім қарсы болады

Аш ән айту үшін асқазанда!

Жаман меланхолия көңілсіз,

Ол құмырсқаға барады:

Мені тастама, қымбатты досым!

Маған жинауға күш беріңіз

Ал көктемге дейін тек күндер

Тамақтандырыңыз және жылытыңыз!

өсек, бұл маған біртүрлі:

Сіз жазда жұмыс істедіңіз бе?

Ант оған айтады.

Оған дейін, қымбаттым, солай ма?

Жұмсақ құмырсқаларда бізде бар -

Ән, сағат сайын ойнақы,

Сөйтіп оның басын айналдырды.

А, сен де.

Жаз бойы жансыз ән салдым.

Барлығыңыз ән айттыңыз ба? Бұл бизнес:

Ендеше, кел, биле!

Ойын - дизайн «Үй» (кірпіштен)

25. Крыловөз жолын таңдады.

Оны ертегілер әлеміне не қызықтырды деп сұрағанда, деді ол: «Ақырында, менің жануарларым мен үшін сөйлейді»

Оркестр - драматизация«Қыңыр аю»

26. Ертегілер Крылова қартаймайды. Аңыз-әңгімелер сөзге енді, таныс болды.

27. Ертегілер Крыловаелімізде ғана емес, басқа елдерде де кеңінен танымал. Олар 50-ден астам тілге аударылған.

28. Ертегілер Крылова бізге ерекше қымбат. Олар орыс және біз туралы және біз үшін жазылған. Олар ешкімді бей-жай қалдыра алмайды.

Оқыңыз, зерттеңіз!

Тақырып.Ертегінің мәнерлеп оқуы И.А. Крылов «Емен астындағы шошқа».

Мақсат:дағдыларын жетілдіру мәнерлеп оқу 6-сынып оқушылары, мәнерлеп оқу теориясы бойынша білімдерін тереңдету; эстетикалық талғамын дамыту.
Жабдық:ертегінің мәтіні И.А. Крылов «Емен астындағы шошқа»; ертегіге арналған иллюстрациялар; «Емен астындағы шошқа»: әдебиет сабағына арналған бейнеролик.
Сабақтың түрі:сөйлеуді дамыту сабағы; сабақ түрі – мәнерлеп оқу сабағы.

САБАҚ КЕЗІНДЕ

I. Сабақтың басын ұйымдастыру.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Жаңа материалды меңгерту.

  1. әдістемелік түсініктеме.И.А.-ның ертегісі Крыловтың «Емен астындағы шошқа» шығармасы, мүмкін, басқаларға қарағанда, оқушылардың орындаушылық шеберлік қырларын жан-жақты ашуға мүмкіндік беретін шығарма. Ал бұл ертегінің сөйлеу ұпайы көп болғандықтан күрделі элементтер, онда мәнерлеп оқу сабағының алғы шарты 6-сынып оқушыларының мәнерлеп оқу теориясы бойынша алған білімдерін тереңдету болып табылады.
    5-сыныпта оқушылар алды жалпы идея«үзіліс» және «стресс» ұғымдары туралы және сөйлеу партитурасын құрастырудың бастапқы дағдылары (Қараңыз: «Кіріктірілген курс. Әдебиет (орыс және әлем): Мұғалімге арналған кітап. 5-сынып / Құраст. С.Е.Евтушенко, Т.И.Корвел, А.С.Оникиенко, Н.Н.Покатова, Л.М.Сипко.- К.: Грамота, 2013 (94-95 б.).
    6-сыныпта оқушылар үзілістердің логикалық және психологиялық екенін білуі керек. логикалықСөйлеу ұпайында тік сызықпен көрсетілген үзіліс қысқа (|) және ұзақ (||) болуы мүмкін. Оның ұзақтығы мәтінді бөлу логикасына байланысты. Мысалы, үтір орнында үзіліс әдетте қысқа болады, бірақ сызықша мен нүкте шығарманы дауыстап орындау кезінде оқырманға ұзағырақ тоқтауды талап етеді.
    Бірақ одан да көп күрделі көрінісүзілістер - психологиялық. (Сөйлеу баллында психологиялық үзіліс әдетте \/ арқылы белгіленеді). Ол өте сирек кездеседі, ерекше жағдайларда: мысалы, келесі сөзге назар аудару, еске түсіруге еліктеу немесе дұрыс сөзді іздеу, эмоционалды стрессті, қорқынышты, таңдануды, ұстамдылықты, саналы үнсіздікті, сөйлеудің кенеттен тоқтауын баса көрсету қажет болғанда. , т.б. Мұндай үзіліс кез келген жерде болуы мүмкін: сөз тіркестерінің арасында және жолақтың ортасында және бөлу белгілерінің орнында және ешқайсысы жоқ жерде.
    6-сынып оқушыларының есте сақтауы керек (және дәптерлеріне жазу) басты нәрсе - психологиялық үзілістің екі негізгі қызметі:
    • тыңдаушылардың назарын жаңа айтылған сөздерге аудару, естігендерін сезінуге мүмкіндік беру
      немесе
    • Тыңдаушыларды келесі ақпараттың маңыздылығын ескерткендей, қазір не болатынын қабылдауға психологиялық тұрғыдан дайындаңыз.
    Логикалық үзіліс кезінде оқырман сөйлеуде жай ғана кішкене тоқтайды, осылайша сөйлемді жеке өлшемдерге бөледі. Бұл үзіліс пассивті деп аталады. Бірақ психологиялық үзіліс жай ғана тоқтау емес, бұл «мағынасы бар үнсіздік». Мұндай үзіліс белсенді, эмоционалды деп аталады, сондықтан оқырман оны «ойнауға» қабілетті болуы керек. Сахналық дайындықтың ұлы шебері Қ.С. Станиславский психологиялық пауза кезінде актер не туралы айтып жатқанын ерекше терең сезінуі керек, ол нақты айтылған сөз тіркесінің де, бүкіл мәтіннің де идеялық-эмоционалдық мәнін түсіне отырып, автордың ойы мен сезіміне енуге міндетті екенін айтты. Сондықтан ол үндемей ғана емес, сөйлеудегі осы аялдаманы белсенді түрде «өмір сүруі» керек. Өйткені, психологиялық пауза шығарманың астарлы мәтінімен – яғни оның ішкі, әрқашан беткі болмысында жатпауымен тығыз байланысты.
    Логикалық үзілістер әрбір сөйлеушіге таныс және егер оқырман ол айтқан сөйлемдердің мазмұнын дұрыс түсінсе, олар оңай қайталанады. Психологиялық үзілістер арнайы дайындықты қажет етеді. Сондықтан да орындаушы кез келген мәтінді аудиторияға оқымас бұрын, ең алдымен оның жалпы, терең мағынасына мұқият жұмыс істеуі керек. Сіз мынаны айта аласыз: оқырман алдымен өз оқуымен аудиторияға НЕ айтқысы келетінін түсінуі керек, содан кейін ғана оны ҚАЛАЙ орындайтынын іздеуі керек.
  2. Мұғалімнің кіріспе сөзі:Ертегіні қалай дұрыс оқуға болады.
    Егер ертегілерді мәнерлеп оқу туралы айтатын болсақ, онда «мәнерлеп оқу» емес, «мәнерлеп әңгімелеу» деген дұрысырақ болар еді. Орыстың ұлы фабулистінің замандастары ретінде И.А. Крылов, ол өз ертегілерін соншалықты әуенмен, тапқыр және табиғи түрде оқыды, оның оқуын күнделікті әңгіменің жалғасы деп қателесуге болады.
    Яғни, аңыз-әңгіменің оқылуында кейіпкерлер желісінің сол бір жанды, табиғи қайталануы қамтылған жанды да табиғи баяндау принципі қалыптасқан. Сонымен бірге, тірі сөйлеу реңктерге толы екенін есте ұстаған жөн, сондықтан оқырман фабуланың негізгі мазмұнын ғана емес, оның логикалық және эмоционалдық мазмұнының барлық алуан түрлілігін де жеткізуі керек.
    Оқиғалардың дамуының алдындағы автор мәтіні баяндау-ақпараттық сипатта оқылады, тыңдаушыларды негізгі оқиғаларды қабылдауға дайындайды. Бірақ әрқашан автордың барлық сөздері «бейтарап» тонмен айтылмауы керек. Мысалы, автордың кейіпкерлердің келеңсіз іс-әрекеттеріне қатысты пікірлерін автор мәтінін «өзіндік» ретінде ұсынып, шынайы оқиғалар мен оған қатысушылар туралы «өзіндік» деп ұсынып, ирониямен оқу керек.
    Арнайы дағдылар көшірмелерді оқуды қажет етеді. Өйткені, әрқайсысы актерФабула адамдардың белгілі бір түрін бейнелейді. Мұнда сізге қажет болады дамыған қиялоқырманға кейіпкердің жеке ерекшеліктері, оның жүріс-тұрысының мәнері, сондай-ақ дауыстың биіктігін, оның күшін, қарқынын өзгерту мүмкіндігі туралы. Бірақ оқырман ертегі кейіпкерлері – жануарлардағы «реинкарнацияға» тым берілмеу керек, өйткені шығарманың негізгі бағыты – автор аллегория мен комедия элементтері арқылы жүзеге асыратын адамдардың жаман жақтарын ашу.
    Тәмілдегі мораль баяу, ғибратты, пайымдау түрінде айтылады. Бұл не белгілі шындықты еске түсіру, не данышпанның кеңесі, не әлдебір әрекетке ирониялық сын. Моральдың алдында және одан кейін автордың моральда бейнелеген тұжырымына тыңдаушылардың назарын аудару үшін нақты үзілістер жасау (көбінесе психологиялық) қажет.
    Кейіпкерлердің тікелей сөзі маңызды орын алатын ертегілер оқуға сахналау элементін тартуға мүмкіндік береді. Сабақ соңында «Емен астындағы шошқа» ертегісін рөлдерге бөліп оқуға тырысамыз. Бірақ бір оқырманның бүкіл шығарманы мүлтіксіз орындауы, әдетте, қиынырақ жұмыс екенін ұмытпауымыз керек. Сондықтан мәнерлеп оқу сабақтарында монологтік оқуға басымдық береміз, өйткені дәл осы оқушылардан дауыстың сапалары мен интонациясына, оқудың эмоционалдылығына ұқыптылықпен жұмыс істеуді талап етеді.
  3. «Емен астындағы шошқа» ертегісін кәсіби оқырманның оқуын тыңдау.

  4. Фабулаға идеялық-тақырыптық талдау жасау. аллегорияның шифрын ашу.
    Крылов «Емен астындағы шошқа» ертегісінде аллегория арқылы адамзаттың ақымақтығы мен надандығын күлкіге айналдырады, бұл жалпыға бірдей айыптауға тұрарлық. Ол өмірдегі оқиғалар мен құбылыстардағы себеп-салдарлық байланыстарды талдауға қабілетсіз надандарды айыптайды, ең бастысы, олардың бұл қатынасты мүлдем іздеуге мүлдем құлықсыздығын келеке етеді. Өз жоспарын жүзеге асыру үшін фабулист Шошқа бейнесін сәтті таңдады. Ең алдымен, Шошқа бейнесін фольклорлық түсіндіруден (мақал-мәтелдер, нақыл сөздер, ертегілер) бастап, шошқаны көбінесе жалқаулықпен, ашкөздікпен, надандықпен байланыстырамыз деп айта аламыз. Крылов шошқаның желуді өте жақсы көретінін, тіпті оның тұмсығымен жерді еш себепсіз – тек көңіл көтеру үшін қазып алатынын анық атап көрсетті. Ал бұл жануардың физиологиялық ерекшеліктеріне сүйене отырып, біз шошқаның денесінің ерекше құрылымына байланысты шынымен басын жоғары көтере алмайтынын білеміз. Аңыздағы қарға бейнелейді қарапайым адам, ол, керісінше, Шошқаның мінез-құлқына ашуланбайды, бірақ оған аңғалдықпен таң қалды. Ал Шошқаның көзқарасы бойынша оның назарына лайық емес өсімдік болып табылатын ескі емен - ғасырлық даналықтың, дүниелік шындықтың көрінісі.
  5. Ертегінің сөйлеу партитурасымен жұмыс.Логикалық, психологиялық кідірістерді, фразалық және логикалық екпіндерді (яғни асты бір және екі жолмен сызылған сөздер) мұғалімнің түсініктемесі.

    Емен астындағы шошқа

    Шошқа | ежелгі емен астында |
    Тойып жедім мен жедім, | ысырап ету; |
    Тамақтанып болған соң, оның астында ұйықтап қалды; |
    Сосын көзін жұлып орнынан тұрды \/
    Ал тұмсық | емен тамырына нұқсан келтіре бастады. ||
    «Ағашқа зияны бар ғой, - |
    Қарға оған Еменнен, - |
    Түбірлерді ашсаңыз, | ол құрғауы мүмкін. \/
    ”Оны құрғатыңыз, - | дейді Шошқа, - |
    Бұл мені мүлдем мазаламайды; |
    Мен оның пайдасын аз көремін; |
    Оның жасы болмаса да, | | Мен мүлдем өкінбеймін |
    Тек желеңділер болады: | өйткені олар мені семіртеді ». ||
    «Шүкіршіліксіз! – | Емен оған мұнда, - |
    Кез келген уақытта | тұмсықты көтеруге болар еді, |
    Сіз көруіңіз керек еді |
    Бұл железелер қандай | маған өсіңіз». \/

    Надан | сондай-ақ соқыр |
    Бранит туралы ғылым | және оқу, |
    Ал барлық ғылыми еңбектер, | |
    Сезімсіз | ол олардың жемісін жейді. ||

  6. Ертегіні мәнерлеп оқуға толық кеңес.
    Сонымен, ертегіні осылай оқимыз. Біз экспозицияны (алғашқы 4 жолды) баяу, баяндау интонациясымен айтамыз, бірақ сөйлеудің мұндай жайбарақат көрінуі қажетті эмоционалдылықтан құр қалмауы керек екенін ескеруіміз керек. Оқырманның міндеті екі бағытпен анықталады: Шошқаны ауызша сипаттау және сонымен бірге автордың оған деген көзқарасын дауыс ырғағымен атап өту. Ал ол шығарманың алғашқы жолдарынан-ақ қалыптасып қалғаны анық: бұл өмірдің мәні өмірдің екі ләззатына – тамақ ішу мен ұйықтауға дейін төмендегендерді менсінбеушілік. Маңызды рөлқажетті эмоцияларды қалыптастыруда автор сәтті таңдаған экспрессивті лексика ойнайды: Мен «тойғанша» жедім, бірақ көзімді ашпадым, бірақ «оны тартып алдым».
    Төртінші жолдың соңында психологиялық үзіліс орынды болар еді - ол бізді бесінші жолға шоғырланған сюжетке дайындайды. Біз үндемей, психологиялық пауза ойнауға тырысамыз: бесінші жолды айтпас бұрын да, оқырманның бет әлпеті көрерменге оның енді шығарма кейіпкерінің жиіркенішті әрекеті туралы хабар беретінін айтуы керек.
    Сюжетті айтуда эмоционалдылықтың шыңы «тұмсық» сөзіне түседі: біз оны анық айтылған жиіркенішпен айтамыз. Тікелей сөйлеу алдында біз әдеттегіден сәл ұзағырақ тоқтаймыз. Қарғаның сөзін нұсқаумен емес, Шошқаның мағынасыз әрекетінен таңданумен айту керек. Автордың мәтіні («Қарға онымен Дубудан сөйлеседі») біршама тыныш және дауыстың төменгі тембрлік бояуымен естіледі.
    Шошқаның Равеннің ескертулеріне жауап беруіне дейін біз тағы да психологиялық үзіліс жасаймыз: жұмыста шарықтау шегі бар және біз оған тыңдаушыларды тартуымыз керек. Ертегінің осы бөлігін оқығанда орындаушыға ерекше шеберлік қажет болады, өйткені дәл осы жерде негізгі тақырыпшығармалар: ақымақтық, мүлде ақымақтық және надандық бейнесі, олар да өз-өзіне сенімсіздікпен үйлеседі. «Құрғасын» деген сөздерді адамдар айтқандай, еріндері тым қатты, гипертрофияланған нарциссизммен айту керек. Біз автордың ескертпесін жайлап айтамыз («Шошқа дейді»), ал келесі төрт жолды «шошқаның дүниелік даналығының» өршіл сабағы ретінде айтамыз: тек өз рахатыңыз үшін өмір сүру. Біз «жүйрек» сөзіне логикалық екпін беріп, «май» сөзін сәл созып («джи-ре-э-ю») және оны барынша рахатпен және ашық мақтаншақтықпен айтамыз.
    Еменнің сөздерінде шығарманы жоққа шығару бар. Оларды ақылмен оқу керек, бірақ «тұмсық» сөзімен ерекшеленетін жиіркеніштің нәзік нотасын қалдыруды ұмытпаңыз. Емен репликасын айту кезінде оқырман шығарма ойының дыбыстық өрнектелуіне мәнерлі мимика мен ым-ишара қосуы керек.
    Аңыздың моральдық мәнін айтпас бұрын психологиялық үзіліс жасаймыз. Мимика арқылы біз тыңдаушыларды ең жоғары дүниелік даналықты айтуға дайындаймыз. Моральдың өзі дәстүрлі түрде байсалды реңкте айтылады - нәтижесінде сипатталған жағдайдан жалпы қорытынды шығады, ол сюжетті түсінуді аллегориялықтан әмбебап немесе тіпті философиялық жазықтыққа ауыстырады.

    Ескерту. Студенттер көркем шығарманы орындау жеке интерпретация элементіне мүмкіндік беретінін білуі керек. Сондықтан әртүрлі оқырмандардың сөйлеу ұпайында белгілі бір сәйкессіздіктер болуы мүмкін. Дегенмен, жаңадан бастаған оқырмандар мүмкіндігінше ұстаздың кеңесіне құлақ асуы керек.
    Мұнда ұсынылып отырған «Емен астындағы шошқа» ертегінің сөйлеу ұпайы ертегі мәтінімен жұмыс істеуге негіз болады. Жеке шараларды белгілеу нұсқалары келесідей болуы мүмкін: «кептірсін», «бұл мені мүлдем мазаламайды», «себебі мен олардан семіріп жатырмын», «ол не жейді | олардың жемісі».

  7. Оқушыларға ертегіні оқып беру.(Алдымен - жеке, содан кейін - тұлғаларда).
    Мәнерлеп оқу сабағының алдында студенттер сөйлеу аппаратын аздап қыздыру керек. Жылыту жаттығуларының шамамен тізімі жоғарыда аталған нұсқаулықта келтірілген (101-102 б.).


«Иван Андреевич Крыловтың ертегілері» театрландырылған байқау
«Инелік пен құмырсқа»
1 қыз: Терезенің астында үш қыз
Кешке қарай айналатын.
Бір қыз айтады:
2 қыз: - Мен жалықтым, астанаға барғым келеді!
3 қыз: - Елордаға? Жарайсың әпке
Сіз бос сөзді тыңдайсыз.
(Фабулист шығады) Әйтеуір Крылов ағай
Далаға шықты.
Ол көреді
Үлкен құмырсқа сияқты
Барлық достарды шақырады.
Құмырсқа: (үлкен құрт тартады)
- Әй, жолдастар! Достар!
Құмырсқаны құтқарыңыз!
Міне әңгіме
Тыңдаңыздар, орман ағайындар!
3 қыз: Көптен бері Құмырсқа хабары
Ол бәрін айтып берді.
Ал CHUD-ON-I оқиғасы ...
Өте тіпті-СҰРАМА-ТА-МЕН!
Құмырсқа: Мен ... тартамын, сосын итеремін ... Бірақ неткен семіз!
Ауыр нәрсе!
Инелік: (би билейді, сергек)
Оны және барлық істерді тастаңыз!
(жапырақты жұлып алып, құмырсқаның басын жапты).
Шаршағаныңды көріп тұрмын. Міне, оны ыстықтан киіңіз! Күні бойы араласқанша, бізбен көңіл көтерсең жақсы болар еді!
Құмырсқа: Жұмыс ше?
Инелік: (уайымсыз)
Күте тұрыңыз!
Құмырсқа: (сотпен)
Жоқ, олай жұмыс істемейді! Кім қашанда тоқ болғысы келеді, Көктемнен бері тынымсыз.
(Құмырсқа құрттарын қайтадан алып, құмырсқа ұясына сүйреп апарады).
1 қыз: Секірген инелік Жаз қызыл шырқады; Артыма қарауға уақытым жоқ, Көзіме қыс қыбырлағандай.
(Жел соғады)
2 қыз: Таза дала өлді; Ол күндер жоқ енді оның әр жапырағының астында Дастархан да, үй де дайын.
3 қыз: Бәрі де кетті: суық қыспен қажет, аштық басталады; Инелік енді ән салмайды: Ақылға кім барады Аш ән айту үшін қарынға!
(Инелік құмырсқаның илеуіне ақырын жүріп, қағып кетеді. Құмырсқа сыртқа қарайды) Инелік: (мұңайып)
Мені тастама, қымбатты досым! Маған жинауға күш бер, Көктемге дейін тек күндерді тамақтандырып, жылыт!
Құмырсқа:
Өсек, бұл маған біртүрлі: Жазда жұмыс істедің бе?
Инелік: (ынталы)
Оған дейін, қымбаттым, солай болды
Жұмсақ құмырсқаларда бізде Ән бар, ойнақы сағат сайын, Басымды айналдырғандай.Құмырсқа: (соқтап)
А, сен...
Инелік: Жансыз мен жаз бойы жырладым.
Құмырсқа: Сен ән айттың ба? Бұл жағдай: Ендеше, кел, биле!
(Құмырсқа инеліктің алдынан есікті тарс жауып алады. Инелік адасып кетеді) 1,2,3 қыз (бірге):
Егер сіз кенеттен өзіңізді танысаңыз
Сіз бұл мүмкін емес екенін білесіз!
«Емен астындағы шошқа»
(П.И. Чайковскийдің «Гүлдер вальсі» музыкасы естіледі. Гүлдер мен саңырауқұлақтар киген балалар би билейді) 1 жүргізуші: Қараңдаршы, достар, қандай тамаша көрініс!
Жалаңаш және саңырауқұлақтар, күшті емен тұр.
2-жүргізуші: Бірақ бұл жерде надандардың пайда болуы керек,
Бұл жерде бәрі қалайша шаңға айналады.
Саңырауқұлақтар: Гүлдер тапталады, мицелийлер бұзылады,
Біз қайта туа аламыз ба?
1 жүргізуші: Олар әлемге қанша рет айтты,
Аңыздарда мораль бар, бірақ бәрі болашақ үшін емес.
Надандарға сабақ болғымыз келеді.
2-жүргізуші: Бұл мәселеде Крылов атаның «Емен астындағы шошқа» бізге көмектесуге дайын.
(Шошқа пайда болады, ырылдап, үй иесінің айтқанын қайталайды)
3-қорғасын: Ескі емен астындағы шошқа
Тойғанша жедім, тойғанша; Тамақтанып болған соң, оның астында ұйықтап қалды;
Сосын көзін жұлып, орнынан тұрды
Ал ол тұмсығымен еменнің тамырын бұза бастады.
(Шошқа емен ағашының түбін қазып жатыр. Қарға бұталардың артынан ұшып шығып, Шошқаның жанына отырады)
Қарға: Ағашқа зияны бар ғой,
Емен сенен қорлауға лайық емес еді!
Егер сіз тамырларды ашсаңыз, ол кеуіп кетуі мүмкін.
Шошқа: Төбесінен түпке дейін кептірсін!
Бұл мені мүлдем мазаламайды;
Мен оның пайдасын аз көремін;
Ғасыр болмасаң да, өкінбеймін,
Тек желеңділер болады: оларсыз мен де-юмын.
Емен: Рахмет! Ақыр соңында, сен осы жерді қаздың,
Тұмсығыңды көтере алған сайын,
Көрер едің
Бұл желеңділер менде өсіп жатыр.
1-жүргізуші: Надан да соқырлықта
Ғылым мен білімге ұрсады,
Және барлық ғылыми еңбектер
Олардың жемісін жеп жатқанын сезбейді.
Саңырауқұлақтар: Надандар, бұл рас, олар ертегі оқымайды,
Сондықтан олар бұл имандылықты білмейді.
Олар құдыққа түкіреді, бұл пайдалы болуы мүмкін,
Су ішу уақыты келгенде.
2-жүргізуші: Надандар бұтақты кесіп тастаса да, отырса да.
Мұғалімдерге ұрысады, сабақ оқығысы келмейді.
3-жүргізуші: Қандай шошқалар! – ренжітетін адамдар бар
Оларды қамқорлықпен қоршап алғандардың бәрі,
Олар өздеріне жеміс беретін нәрсені жояды,
Мен мұны өзім үшін проблема деп санамаймын.
Достар, мына бір шүкіршіліксіз, ақымақ шошқадай болмауымыз керек.
Хормен барлық қатысушылар:
Менің сүйікті ақыныма өнегелілігі үшін рахмет!


Тіркелген файлдар


жабық